Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.18 0 0 4168

Nem is tudok mit mondani!  Igen! Felkészült vagy ez biztos.  Mindíg csodálkoztam a Váras topicban is a fanatikus rajongok mlyen hatalmas tudással rendelkeznek.

Gratula!

 

Lesz mit olvasgatnom...

Előzmény: Törölt nick (4162)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.18 0 0 4167

Bocs, nem tudom, hogy miért szedte vastaggal...

Előzmény: Törölt nick (4166)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.18 0 0 4166

Szia Béla!

 

Hartmann könyve szerint a Nagy-medencében gyűjtögető és vadászgató sosoni csoportok népsűrűsége 0,01-0,02 főkm2 volt. Azt egy másik könyvben olvastam, hogy a vadászó-gyűjtögető életmód kb. 0,01 - 0,1 fő/km2 népsűrűséget tesz lehetővé, bár voltak kmivételesen jó adottságú területek, ahol ennél magasabb volt a népsűrűség.Kárpát-medence (kb. 300 ezer km2) becsült népessége a paleolit kor végén néhány ezer fő lehetett, 6-10 ezer egy forrás szerint.Biztosan persze senki sem tudja, csak becslések vannak.Észak-Amerika európai hódítás előtti népsűrűsége hihetetlenül alacsony volt, bár itt már voltak földművelő kultúrák is, főleg Délnyugaton és Délkeleten.É-Amerika területe irdatlan kiterjedésű, kb. 19 millió km2 (Mexikó és Közép-Amerika nélkül!!!). Ezen ez európai mértékkel mérve elképesztően nagy méretű kontinensen 1600 körül a becslések szerint kb. 1,5-5 millió ember élt mindössze.Visszaosztva ez 0,08 - 0,26 fő/km2, tehát hihetetlenül alacsony.A délkeleti Mississippi-kultúra termékeny folyóvölgyei és a Csendes-óceán kaliforniai partvidéke volt az, amely viszonylag sűrűbben lakott volt, persze prekolumbián észak-amerikai mértékkel mérve.A sivatagos Nagy-medence, valamint Kanada hideg fenyőerdői pedig elképesztően ritkán lakottak voltak.Meg is említik a korai fehér felefedezők némelyike, hogy akár napokig utazhat az utazó anélkül, hogy őslakókkal találkozna. Szóval énszerintem a földművelés előtti korra reális a Kárpát-medencére a néhány ezer fős népesség. Az első nagy népességrobbanást egyébként pont a földművelés elterjedése idézte elő.
Előzmény: Bela_Vak (4163)
annie999 Creative Commons License 2011.11.17 0 0 4165

Irigyellek érte.

Ha majd kifogytál a könyvekből és az unalmas téli esték még nem fogytak el, akkor egy más típusú (részleges) válasz a kérdésedre: itt.

Előzmény: Törölt nick (4161)
annie999 Creative Commons License 2011.11.17 0 0 4164

Most találtam meg Scott Augustot a youtube-on, valahol azt olvastam róla, hogy ő a Délnyugat hangja.

Bela_Vak Creative Commons License 2011.11.17 0 0 4163

Egy reggebbirereagalnek.

Irtad, hogy a sosonok 0.1-0.01 fo/km^2 koruli nepsurusegben eltek. Ez altalanos volt a merdekelt ovi gyujtogeto emberekre (Balti tenger kornyeket es Japant most ne szamoljuk)? Tehat idealis esetben is egy Mo teruletu hely max par ezer embert kepes eltartani ilyen eletmod mellett?

Előzmény: Törölt nick (4136)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.17 0 0 4162

Gyermekkoromban én is szerettem Karl Mayt:-)

 

Winnetou 3. kötetében, az Old Firehandban van egy okananda nevű törzs említve.

Sokáig azt hittem, hogy ez is kitalált vagy netán valami kevésbé ismert apró törzs.

Csak később világosodott meg bennem, hogy ez a legharciasabb sziú-lakota törzsnek, az ogallalának a neve dakota (d-ző) nyelvjárásban...

 

Előzmény: Törölt nick (4161)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.16 0 0 4161

Köszönöm a remek válaszokat. Ahogy jön a tél úgy szorulok a gép elé és olvasgatok. Újraélem a könyveimet.

Előzmény: Törölt nick (4157)
Punks Creative Commons License 2011.11.16 0 0 4160

Remélem most sikerűl .

  http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-4219825247691110146&hl=en&fs=true

 

próbáljátok beírni , valami nem stimm .

Előzmény: Punks (4159)
Punks Creative Commons License 2011.11.16 0 0 4159
http://video.google.com/google player.swf?docid=-4219825247691110146&hl=en&fs=true

video.google.com

Előzmény: Punks (4158)
Punks Creative Commons License 2011.11.16 0 0 4158

Utánanézve korlátozott időm miatt csak a számokat közlöm .

Az Eszkimó-Aleut csoport :    5 nyelv

Na-Dene ( Athapasc )  csoport : 52 nyelv , 72 dialekt ( Division , Subdivision ) 695 ?  Band

Algonkin csoport : 104 nyelv , 784 dialekt? ( division , subdivision ), 3844 ? band és village

Hoka-Sioux  csoport : 192 nyelv , 255 dialekt ( division , subdivision ) , 2213 band és village

Penutian csoport : 62 nyelv , 182 dialekt ( division , subdivision ) , 421 band és village

Uto-Aztek csoport : 96 nyelv , 145 dialekt ( division , subdivision ) , 760 band és village

 Össesen 511 nyelv

               1366 dialekt

               7824 band és village

Ezenkivül még létezett néhány elszigetelt nyelv is .

Észak és közép-Amerikában együttesen : 47 elszigetelt nyelv létezett + 73 dialekt és 184 band

Közép-Amerikában :

Otomang csoport : 125 nyelv

                              161 dialekt

Maya-Zoque csoport : 65 nyelv

                                 133 dialekt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (4149)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.16 0 0 4157

Szia!

May állítólag csak öregkorában járt Amerikában, már a regényei megírása után.

 

Persze a topia (Topia) lehetett eredetileg törzsnév vagy nemzetségnév, mielőtt egy spanyol-mexikói missziós városka neve lett.

Az Old Death kötet vége említ egy csimarra (Chimarra) nevű törzset is, akik az észak-mexikói forrón izzó, sivatagos Mapimi-medencében éltek. Interneten, szakkönyvekben sem találtam még ilyen törzset, ami persze nem jelenti azt, hogy nem is léteztek.

Az Ezüst-tó kincse c. regényben pedig szerepel egy timbacsa törzs. Sokáig azt hittem, hogy ez is csak a képzelet szüleménye, de aztán a Wikin rábukkantam, hogy egy déli soson csoport nevezi így magát (Timbacha vagy Timbasha szóra keressetek rá).

Az Osage-okat is oszágoknak írja, pedig a mai angolban a törzsnév kiejtése „oszidzs”, írásmódja Osage. Ezek valaha Missouri déli és Arkansa északi részéán éltek, ma Oklahomában van rezervátumok (Osage Indian reservation).

Előzmény: Törölt nick (4152)
annie999 Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4156

Ha már indiánok és szerelmi furulya, Charles Littleleafnek szóba kell jönnie.:

 

Előzmény: annie999 (4154)
annie999 Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4155

Szép feladat, főleg mivel sok népcsoport nem is érte el a törzsi szerveződési szintet, ahogy már a többiek írták is.

Csak aztán nehogy a végeredményt is lusta legyél végigolvasni :))

Előzmény: Törölt nick (4142)
annie999 Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4154

Köszi szépen, kellemes zene és szép környezet. Az ecuadori fiúkon egész jól áll ez a fellépőruha.

Előzmény: Punks (4141)
Punks Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4153

A 8-9 ezer törzs az nagyon erős túlzás, ebben benne lehetnek a különböző klánok, altörzsek, csoportok, ún. bandák is.

Több szakkönyv egybehangzó állítása szerint É-Amerikában (Alaszka, Kanada, US) kb. 600 (hatszáz) őshonos nemzet élt a XVII. sz. legelején.

Ezeknek kb. a fele tűnt el nyomtalanul a történelem viharaiban, főleg a keleti, délekeleti parton, Floridában és Kaliforniában.

 

Igen ebben benne vannak az altörzsek , és kisebb csoportok is  . De ezt én megírtam ....

A szakkönyvek állitása csupán a nyelvek ( legyen nemzetek ) számát közölölte , kifeledve a dialektusok számát !

Egy nemzet több , olykor 20-30 törzsből is állt . Nem sok olyan nemzet ( nép ) él Amerikában melynek minden törzse , alcsoportja túlélte volna az Európai bevándorlást .

" Népírtást " !

De mint jeleztem megfogom ezt a számot adni . Mármint a konkrét becsült  számot .

Én tiz éve a Dél-amerikai nyelvekkel foglalkozom . Előtte az Észak-ameriakaiakkal  ., mivel azonban itt túl könnyű volt a dolgom áttértem Dél-amerikába .

Ez amúgy is érdekesebb és tele van kihívásokkal .

Előzmény: Törölt nick (4149)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4152

Karl May nem járt amerikában? Állítólag Xantus János amerikai kalndjainak a korabeli sajtóbol kiollózott töréneteiből merítette a könyveit!

Gyerekorom könyvei: A Nagy Indiánkönyv, Winetou, Olajkirály, stb...És Gojko Mitic.

Volt az iskolámban egy tanár akinek volt stikában vetitője és vetített minden héten...ááhhhh de szép is volt. 1982.

Előzmény: Törölt nick (4150)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4151

Az Old Death c. kötetben szerepel egy bizonyos topia törzs, akik a könyv szerint valahol Észak-Mexikóban laknak a Rió Grandéhoz közel, és a komancsok szövetségesei.

Wikipedia szerint egy missziós városka a mexikói Durango tartományban...

Előzmény: Törölt nick (4148)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4150

A Winnetou-sorozatban szereplő törzsek szerintem valóban léteznek vagy léteztek.

Még földrajzilag is jól szokta elhelyezni őket Karl May.

Amennyire én tudom, főleg a Délnyugat és a prérividék törzseit szerepelteti.

 

Előzmény: Törölt nick (4148)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4149

A törzs az európaiak éltal meghonosított kifejezés, az indiánusok nem is igazán szeretik, jobban kedvelik a nation - nemzet szót.

Persze itt nem az Európában általános nemzetfogalmat kell érteni ezen.

A 8-9 ezer törzs az nagyon erős túlzás, ebben benne lehetnek a különböző klánok, altörzsek, csoportok, ún. bandák is.

Több szakkönyv egybehangzó állítása szerint É-Amerikában (Alaszka, Kanada, US) kb. 600 (hatszáz) őshonos nemzet élt a XVII. sz. legelején.

Ezeknek kb. a fele tűnt el nyomtalanul a történelem viharaiban, főleg a keleti, délekeleti parton, Floridában és Kaliforniában.

Más "nemzetek" csak töredékesen maradtak fenn, esetleg más őshonos "nemzetekkel" vagy fehérekkel, fekete-amerikaiakkal erősen elkeveredve.

Az angolszászok által elkövetett népirtás tényét tehát én sem tagadom, de túlzásokba sem kell esni.

Az USA-beli indiánok számának történelmi mélypontja az 1900 évi népszámlálás volt, 243 ezer fővel, aztán előbb lassan , majd a 20. század közepétől gyorsan emelkedeni kezdett a számuk.

A legutóbbi US-népszámláláson kb. 2 millióan vallották magukat egészben vagy részben indián származásúnak, de olvastam olyan anyagot is, hogy genetikai és kulturális szempontból ennek csak kb. harmada-negyede tekinthető valóban indiánnak.

Szóval szerintem vigyázni kell a számokkal is, önmagukban nem sokat mondanak.

Előzmény: Punks (4147)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.15 0 0 4148

Sejtem mert időnként a tv-t nézve(travel) mindíg felbukkannak ismeretlenűl hangzó indián törzsnevek akik aktívan ápolják hagyományikat!(Winettou könyvek indián törzsei merre vannak?)

Előzmény: Törölt nick (4145)
Punks Creative Commons License 2011.11.14 0 0 4147

Ne általánosíts ! Hisz pl. Delaver nyelvnek volt azt hiszem 3 dialektusa . Viszont törzsileg kb. 30 tartozott oda .

Ebből mennyi maradt ? Ez itt a kérdés ?

És ezért is nehéz válaszolni erre a támára .

Észak-Amerikában kb. 8-9000 törzs létezett , beleértve a kisebb úgynevezett " bandákat " is .

Nyelvileg .... utána kell néznem . Majd jelentkezem .

Előzmény: Törölt nick (4145)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.14 0 0 4146

A Jenkiföldön a legnépesebbek a navahó, csiroki, sziú és irokéz.

Navahó kb. negyedmillió, de csiroki sem sokkal kevesebb.

Sziúk is közel százezren, irokik is vagy 80-90 ezer.

Igaz., hogy a mai indiánok túlnyomó része állítólag már félvér vagy negyedvér.

Előzmény: Törölt nick (4145)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.14 0 0 4145

Szia!

 

Sokkal több törzs élte túl a XVII-XIX. századi járványokat és mészárlásokat, mint ahogy az a köztudatban benne van.

Úgy tudom, hogy kb. 250 szövetségileg bejegyzett őshonos indián törzs van csak az USA-ban.

Hogy a piros juharleveles földön mennyi van , azt nem tudom, de ott is lehet több tucat is.

Előzmény: Törölt nick (4142)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.13 0 0 4144

Természetesen! Köszönöm!

Előzmény: Punks (4143)
Punks Creative Commons License 2011.11.13 0 0 4143

Érdekelne ?

Utána tudok nézni , ha érdekel .

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (4142)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.12 0 0 4142

Mely törzsek élték tull a XX.sz-ot és melyik törzsek pusztultak el??

Lehet, hogy le van írva már és én vagyok lusta végigolvasni.

Punks Creative Commons License 2011.11.12 0 0 4141

Előzmény: annie999 (4140)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4140

Hát igen. Horgász lánya vagyok, tudom, hogy jól beszélsz. :)

 

"amúgy indiánosan !"


Halazzunk is? Az egy jó nagy téma lesz.

Az apacsok mondjuk pont nem ették, mert a mitológiai víziszörnnyekkel azonosították, akárcsak a kígyót. (Amikor az internált csirikavák Floridában meglátták a krokodilokat, komoly traumát éltek át.)

Előzmény: pauli-f (4135)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4139

Ha egyszer sorra kerül, szívesen elolvasom a könyvet.

Nemsokára folytatom Hoebelt, a sosónok vadászata következik majd. Érdekes lesz.

Előzmény: Törölt nick (4136)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!