Keresés

Részletes keresés

szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4565

A katonák amúgyis lőttek rájuk lelkiismeretfurdalás nélkül (tisztelet a kivételnek), szvsz nincs összefüggés. Az indiánokat alapból nem vették emberszámba, semmi nem számított.

Előzmény: pauli-f (4563)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4564

De milyen "kezelésbe" vették a sebesülteket?

Én elég kevés szakirodalmat olvastam, azokban nem volt ilyesmi.

Előzmény: tibb (4562)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4563

Igen, ezek a magyarázatok logikusnak tűnnek. Az viszont nekem új,hogy az asszonyok és a gyerekek is kezelésbe vették a sebesülteket. Lehet,hogy a katonák ezért is lőttek rájuk lelkiismeretfurdalás nélkül,vagy a  parancs az parancs ?  Nem mintha ezért felmenteném őket...

Előzmény: tibb (4562)
tibb Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4562

Nos, Archie Belaney biztosan nem hiteles forrás Custer-ügyben. Az öngyilkosságra utalás valószínűleg onnan ered, hogy a széles körben elterjedt mondást vagy jótanácsot (az utolsó golyót tartsd meg magadnak) szépen ráhúzták az amúgy is legendássá sőt legendává vált csatára, mivel Custer  egyik sebe a fején volt. Maga a mondás egyébként megszívlelendő volt, főleg ha meggondoljuk, hogy az indián asszonyok és gyerekek milyen "kezelésben" részesítették a kezükbe került sebesülteket.

Szega már írt Custer két (egyenként is halálosnak tűnő) sebéről. Mivel a fejseb a bal halántékon volt, az öngyilkosság jó eséllyel kizárható, hiszen Custer jobbkezes volt. A lemeztelenített holttest (legalábbis a többihez képest) szinte alig volt megcsonkítva: egy vágás volt a combján és egy nyílvesszőt szúrtak a nemi szervébe. Talán azért nem skalpolták meg, mert nem tudták, hogy ki ölte meg.

pauli-f Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4561

Az öngyilkosságra való utalásról tudtok valami más forrást is ? Honnan eredhet ?

Előzmény: pauli-f (4559)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4560

Így van. Itt még az is a gond, hogy kizárólag indián szemtanúk voltak, akik a meghallgatáskor ráadásul már legyőzött ellenségnek számítottak, azaz a beszámolójukat a kulturális különbségek, és a vesztes státusz is eltorzíthatta.

Volt olyan vélekedés is egyébként, hogy Thomas lőtte le a bátyját a harc közben, hogy megkímélje a szenvedésektől. A két holttest ugyanis annyira közel volt egymáshoz, hogy egész biztosan vállvetve harcoltak.

Előzmény: pauli-f (4559)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4559

Köszönöm az infókat. Ezek szerint az 1876-os esztendő tényleg nem a "Custereké" volt.

Viszont számomra ez egy újabb tanulság azzal kapcsolatban,hogy a történelem tudomány mennyire szubjektív,hiszen ha ilyen rövid idő távlatából sem lehet a beszámolókat komolyan venni,mit gondoljunk a sokkal régebbi állítások hitelességéről ? ..és itt most nem is a szándékos történelemhamisításokra gondolok,melyek még a mi életünket,sorsunkat is jelentősen befolyásolták itt kishazánkban...

 

Előzmény: szega (4558)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4558

Custer testének megvizsgálásakor (amikor Terry tábornok csapatai odaértek, talán 3 nap múlva) megállapították, hogy két lőtt seb van rajta, egy a bal halántékon, egy a mellkasán, a szív felett. Az igazságot sosem fogjuk megtudni. Akkora volt a kavarodás, hogy az indiánok is összevissza beszéltek utólag arról, hogy melyikük ölte meg. Az egyikük, a hunkpapa Esőmosta Arc a halálos ágyán azt mondta, hogy ő lőtte fejbe Custert. Nem biztos, hogy így volt, de a főnök biztosan így gondolta.

Előzmény: pauli-f (4556)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4557

Thomas Ward Custer (százados) az egyik öccs volt, George egyik tisztje. Ott halt meg a bátyjával.

Akárcsak a másik öccs, Boston Custer. És elesett velük együtt Henry Reed is, George unokaöccse. Az utóbbi kettő nem volt katona, hanem civilként (asszem kocsisok voltak) vettek részt a hadjáratban.

Az már csak hab a tortán, hogy Custer egyik tisztje, James Calhoun (szintén elesett) is családtag volt, Custer húgának a férje. Úgyhogy Little Bighorn-nál a Custer-família sokat vesztett.

Előzmény: pauli-f (4555)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4556

Nos 2 helyen is utána néztem George Amstrong Custer elestének és valóban csak félig emlékeztem jól. Dee Brown szerint "A vadnyugat története indián szemmel című művében 4 főnök is azt állította,hogy ő végzett vele,egy ötödik szerint pedig egy szanti harcos lőtte agyon. Igaz "hosszú hajúnak"is hívták őt az indiánok,de Ülő Bika később azt állította,hogy a csatában rövid haja volt. Ennyit a szemtanúkról...

Szürke Bagoly (eredeti nevén Archie Belaney)aki fehér létére életének második felét Kanadában indiánok között töltötte "A vadon fiai" című könyvében azt írja : "Custer tábornok a vasztett csata terén főbelőtte magát.Ez a történelmi tény sokáig csak az indiánok előtt volt ismeretes". Most akkor kinek higyjünk ?

pauli-f Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4555

Ki volt Thomas Custer ?

Előzmény: szega (4553)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4554

Az alábbi linken Frederick Wyllyams őrmester teste látható, a sziú-csejenn-arapahó koalícióval való találkozás után. Nem szép látvány, de persze alkalmasint a fehérek is ezt csinálták.

 

http://www.franksrealm.com/Indians/non-studio-pictures/pages/nonstudiopics-frederickwyllyams1866.htm

 

 

szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4553

Ez csak egy feltételezés. Rövid haj = nem jó trófeának.

A testek nagy részét nemcsak megskalpolták, de össze is vagdosták, kibelezték, stb. Thomas Custer esetében pl. az azonosítást csak a tetoválása tette lehetővé. El lehet képzelni, milyen állapotban volt...

Előzmény: _*Moon* (4551)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4552

A levágott fej és a skalpolás között szerintem különbség van, de nem akarok hülyeségeket írni, mert csak hobbyindianista vagyok, nem szakértő.

Előzmény: szega (4549)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4551

Azért nem skalpolták meg, mert a csata előtt levágatta a haját?

Ez jó... :))

 

Előzmény: szega (4548)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4550

 

Erről eszembe jutott egy filmrészlet a Son of the Morning Starból.

Én is úgy tudom, a filmekben is úgy van, hogy Custer nem lett öngyilkos.

szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4549

Ja, és akit megvetettek, azt gyalázták meg igazán.

Pl. Bloody Knife-ot (Custer scoutja, arikara-hunkpapa félvér) szívből rühellték (pláne Pizi, akivel régi ellenségek voltak), így aztán nemcsak megölték (Reno mellett állt, amikor távolról szétlőtte valaki a fejét), de a csata után levágták a fejét, és az indián táborban egy póznára tűzték.

Előzmény: _*Moon* (4540)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4548

Vélhetően két oka is volt annk, hogy nem skalpolták meg.

1.) A csata előtt levágatta a haját.

2.) Meglepő módon aznap nem viselt egyenruhát, ezért nem nézett ki katonának. Az indiánok egyszerűen nem is tudták, hogy ki ő, csak később esett le a tantusz.

 

A másik, aki elkerülte a csonkítást, Myles Keogh volt. Nála feltehetően a nyakában viselt medál kavart be, aminek az indiánok talán varázslatot tulajdonítottak. Keogh lova (Comanche) volt az egyetlen túlélő Custer seregrészéből.

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4547

Ha jól emlékszem,Dee Brown és Szürke Bagoly könyvében is ezt olvastam,de most elbizonytalanítottál. Utána fogok nézni és elnézést Moontól,ha félrevezettem !

Előzmény: tibb (4546)
tibb Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4546

Ne vezesd már félre szegény Moont! Milyen beszámolók szerint?

Előzmény: pauli-f (4545)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4545

"Furcsa,hogy Custert nem skalpolták meg"

 

Gondolom azért nem mert a skalp a győztest illeti és a beszámolók szerint Custer öngyilkos lett.

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4544

Már hogyne lenne ! Mondtam,hogy nem vagyok vérszomjas,de talán ez volt az egyetlen komolyabb elégtétel azokért a kegyetlen népírtásokért,álnok szószegésekért amiket a "keresztény" amerika művelt ezekkel a nagyszerű emberekkel !

Ami pedig Custert és jellemét,no meg a tetteit illeti ,kérlek olvass még utána és valószínűleg nem leszel pozitív véleménnyel róla...

Hajrá Crazy Horse !

Előzmény: _*Moon* (4543)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4543

Nem hinném, hogy bárki is büszke lenne erre a "győzelemre"...

 

Azt olvastam valahol, - talán pont ebben a topicban, - hogy manapság a lakoták Custert a fehérek, (vagy inkább milahanszkák) áldozatának gondolják, és felmentik!

Előzmény: pauli-f (4542)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4542

Pedig ez a talán leghíresebb csata nincs híján publicitásnak. Vajon miért van az,hogy mi "sápadtarcúak" is sokan és a lelkünk mélyén  büszkék vagyunk erre a győzelemre,amit az amerikaiak mészárlásnak is szoktak nevezni (ahol meg ők nőket  és gyerekeket mészároltak le,azt meg csatának ) ?

Mellesleg én hajlok a pacifizmusra...

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4541

Én is csak ennyit tudok róluk a "Törzsfőnökök"című ismeretterjesztő filmsorozatból,viszont 2 viszonylag realisztikus regényben (A Hudson vándora,Északnyugati átjáró) olvastam,hogy szép küllemű,értelmes teremtmények voltak és az óhazájuk valahol a Michigan tó felett van,ahol meseszép  a táj.

 

Előzmény: Törölt nick (4539)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4540

Úgy rémlik, te is oglala-rajongó vagy, mint én... Írhatnál még róluk, mert kissé körülményes visszakeresni a háeszeket...

Engem leginkább Crazy Horse és a Little Bighorni csata érdekel...

 

Fura, hogy Custert nem skalpolták meg a lakoták, vajon miért?

Ennyire megvetették volna?

 

 

Előzmény: nj (4536)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4539

Nem emlékszem rá, hogy foxok konkrétan lettek volna.

Fekete Sólyom (Black Hawk) címszó alatt érdemes tán rákeresni, hiszen az ő 1832. évi háborújában a szaukok mellett foxok is harcoltak, ha jól emlékszem.

Előzmény: pauli-f (4537)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4538

Őszintén szólva, nem tudom. Voltak sorozatok a Mississippitől keltre élő törzsekről is, de arra már nem emlékszem, hogy konkrétan a foxok is benne voltak-e. Én inkább a középső és északi síksági törzsekkel foglalkoztam. Meg az észak-keleti erdővidéki algonkinokhoz, irokézekhez tudok még néha hozzászólni.

Előzmény: pauli-f (4537)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4537

Szia !

Engem a Fox-ok történelme érdekelne. Lapozzak vissza ?

Előzmény: nj (4536)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4536

Majd összeszedem magam, megnézem, hogy melyik időszakról írtunk még 15 sűrűn gépelt oldalnál kevesebbet és pótlom a hiányosságot! :-)

Előzmény: annie999 (4531)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!