Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4926

Egy másik, jóval régebbi westernfilm John Ford klasszikusa, a Hatosfogat.

Ebben az indiánok (apacsok) gonosz mellékszereplők, akiknek az a "feladatuk", hogy a fehér hősök lepuffanthassák őket.

 

Különben szerintem felnőtt fejjel többször is végiggondolva a dolgot, kicsit irreálisnak tartom az üldözéses jelenetet.

az apacsok lóháton vágtáznak a menekülő postakocsi után, miközben Ringo a postakocsi tetejéről a Winchesterjével (Henryjével?) kényelmesen lepuffantgatja őket.

 

Én az apacs főnök helyében olyan helyen támadtam volna meg a postakocsit, ahol kevésbé tud elmenülni, pl. sziklák között és minimum két oldalról, hogy összezavarodjanak és ne tudják merre kell menekülni.

Továbbá rögtön killőttem volna a postakocsit húzó lovak közül vagy kettőt, ezzel gyakorlatilag megbénítva annak a mozgását.

 

Lóháton ülve vágtázni egy postakocsi után, amelyiknek a tetején egy gyakorlott céllövő fekszik Winchesterrel a kezében, továbbá még a postakocsiban ülő utasok is tüzelnek az ablakokon kifelé, hát finoman szólva is öngyilkos vállalkozásnak tűnik....

 

Persze a film így biztos sokkal látványosabb.:-)))

 

Különben egyszer összeszámoltam ráérő időmben: az apacsok ebben az üldözéses jelenetben kb. 30 embert veszítenek, míg a postakocsi utasai közül egy hal meg, ha jól emlékszem.

 

Mi a véleményetek?

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4925

talán 198? -ban láttam...először

Előzmény: Törölt nick (4922)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4924

Szerintem is a fiú adta meg a katonának a kegyelemdöfést a harci bárdjával.

Én is megnéztem már vagy 5-ször azt a jelenetet, nekem úgy jön le...

Előzmény: nj (4914)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4923

Én csak azt furcsállom, hogyha Henry-puskával ennyire nehéz lett volna bölényt elejteni, mint írjátok, akkor az őslakók íjakkal és nyilakkal hogy tudtak bölényre vadászni?

Előzmény: pauli-f (4910)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4922

A Windwalkerben csejennek és varjak szerepelnek.

De egyik sem kanadai törzs különben.

Előzmény: Törölt nick (4913)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4921

Én ezt a magyarázatot találtam,de azért mégegyszer utána nézek.

Előzmény: nj (4920)
nj Creative Commons License 2012.10.14 0 0 4920

Mosolygós a könyvben és a filmben is egy álmodozó srác, nem egy talpraesett típus. Nem véletlen, hogy mindig ő kerül bajba (a már említett bölény is őt készül felöklelni), csak mindig kihúzzák a csávából. Kizárt, hogy ennyire feltalálná magát.

Előzmény: pauli-f (4916)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.14 0 0 4919

Ez az!!!

Előzmény: annie999 (4918)
annie999 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4918

Én is arra gondolok. A férjem tett fel anno pár részletet a youtube-ra.

Előzmény: Törölt nick (4917)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4917

A Széljáró (Windwalker) című 1980-as film lehetett az. Egy csejenn családról szól, akiknek a varjakkal gyűlik meg a baja.

Előzmény: Törölt nick (4913)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4916

Szerintem a katona Szélfútta haj elől,Mosolygós felé fordult és a fiú vágta bele a mellébe saját  harci bárdját miután közben talpra állt. Szélfútta haj ujjongott,de a fiú szomorúnak tűnt,hiszen először ölt embert.

Előzmény: nj (4914)
nj Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4915

 

Úgy 3:00 körül.

nj Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4914

Azt magyarázzátok el nekem a Farkasokkal Táncolóval kapcsolatban, hogy amikor a folyóparti támadás végén az elmenekülni készülő katona megüti a srácot, majd jön Szélfútta Haj, akkor az hogy lehetséges, hogy háttal áll neki a katona (próbál lóra kapni), a lakota látszólag a hátába is vágja a harci bárdot, de amikor a katona földre zuhan, akkor mégis a melléből áll ki. Mégis szembefordult vele?

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4913

Én láttam egy filmet amelyben nem volt fehér ember. Kanadai indiánokról (varjuk?) szolt és kő feje volt a baltának( elfelejtettem a címét) 

Előzmény: pauli-f (4910)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4912

Hollywood :-))

Előzmény: tibb (4911)
tibb Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4911

Persze, biztosan van ilyen szerencsés lövés, de az inkább a kivétel, ami erősíti a szabályt. Itt Kevin Costner túl messziről lő egy viszonylag gyenge lőszert tüzelő puskával, ezért a dolog meglehetősen valószínűtlen.

Előzmény: pauli-f (4910)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4910

Mondjuk előtte kapott már pár golyót a bison. Nem lehet,hogy van egy pont a testén,ahol beszedhet egy azonnali halálos lövést ? Úgy értem a valóságban. Kittenberger Kálmánnál olvastam annó a kafferbivaly vadászatakor nem egy halálos  lövésről,ami szintén az utolsó pillanatban döntötte le a bivalyt,még mielőtt...Igaz ,hogy az közvetlen közelről történt és talán modernebb fegyverből.

Mindez persze nem változtat azon,hogy a Farkasokkal Táncoló a valaha volt legjobb indián- film------szerény véleményem szerint.

Előzmény: nj (4902)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4909

Úgy tom, hogy a hivatáos bölényvadászok nehéz, egylövetű, nagy kaliberű Sharps-puskát használtak, ami direkte nagyvadakra lett kifejlesztve.

És nem lóhátról vadásztak többnyire, hanem álló helyzetből vagy lesből fekvő vagy térdelő helyzetből.

 

Sajnos ez a fegyver és ez a módszer meglepően hatékonynak bizonyult az amerikai bölény ellen, az 1880-as évek végére szinte teljesen kipusztították a fajt.

 

Hál Istennek, csak majdnem, ma már 100 ezer fölött van a bölények száma az US-ban, Kanadát nem tudom, de ott is vannak csordák....

 

Érdekes, hogy az USÁ-ban nemcsak vad csordák vannak, hanem félig háziasított állatok is, amiket farmokon tenyésztenek a húsukért és a bőrükért.

Előzmény: tibb (4903)
Motun Creative Commons License 2012.10.12 0 0 4908

köszi ........

Előzmény: annie999 (4907)
annie999 Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4907

Én csak egyetlen tipi-alaprajzot ismerek, Clark Wissler 1910-ben publikálta a Material Culture of the Blackfoot Indians c. munkájában.

Nem különít el férfi és női oldalt, csak annyit ír, hogy a két támla közti hátsó rész a férfiak szertartási és egyéb tárgyainak volt fenntartva.

 

 

A bejárat keleti tájolású, a tűz nagyjából középen van, mögötte a szertartások számára elkülönített terület, az "oltár". A déli fekvőhely a családfő és felesége helye. A kényszerű monogámia előtt több fekvőhely is lehetett itt, ekkor még a fekvőhelyek mindkét végén volt támla, fejtől és lábtól is. A kisebb gyerekek ágya a szülők lábánál, a nagyobbak és a vendégek ágya az ellentétes oldalon volt. A ruhák és személyes tárgyak táskákban és batyukban az ágyak mögé voltak bedugva, az élelmiszerek és edények az ajtó déli oldalán, a lószerszámok a másikon. Írja még, hogy a családfő helye a dakota, gros ventre és sarcee törzseknél a déli oldalon volt.

 

 

Nem tudom, pontosan mit értesz északi indiánokon. A navahók ugyan nem északiak ma már, de onnan érkeztek a délnyugatra nem sokkal az európaiak előtt. Az ő lakhelyük a hogan, és náluk köztudottan elkülönül a női (északi) és férfi (déli) oldal. A belépőnek az óra járásával egyezően kell körbejárni, illetve az egyes tevékenységekre is vannak szabályok.

 

 

Gondolom, a síksági indiánoknál is voltak ilyesmik, csak komolyabban utána kéne nézni.

 

Előzmény: Motun (4900)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4906
Előzmény: Törölt nick (4905)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4905

Köszi! Ezt nem tudtam... 

Előzmény: tibb (4895)
tibb Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4904

Köszi szépen! Nekem tetszik!

Előzmény: annie999 (4896)
tibb Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4903

Na ja. :-) Egyébként a jelenet első fele teljesen hiteles, ugyanis a Henryvel a bátrabb vadászok pont így lőtték a bölényt, a robogó monstrumok mellett, egészen a közelükben lovagolva. Mondjuk általában kellett legalább 4-5 találat egy bölény megfektetéséhez. A profik ezt a módszert túl veszélyesnek tartották, ők messzebbről, erősebb lőszert használó fegyverekkel tizedelték a csordákat.

Előzmény: nj (4902)
nj Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4902

Mondjuk, ez nekem is elég furcsa volt, hogy egy lövéssel sikerült megölni és pont 3 centivel a lába előtt állt meg a bölény feje.

 

De, hát, ez csak film. Robin Hood és széthasította egy nyílvesszőt egy újabb lövéssel... :-) És mit ad isten, az is Kevin Costner volt. :-)

Előzmény: tibb (4898)
nj Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4901

Hát, ezt ne tőlem kérdezd, nem én szerkesztem a sorozatot...

 

Előzmény: Bela_Vak (4899)
Motun Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4900

Érdekelne hogy valami hasonlóság van e az északi indiánok és a keleti nomádok tipi ill. jurta beosztásban.

Van e az indiánoknál is kötelező férfi és női oldal, és ha van akkor kié melyík.

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4899

OFF

Igen, en is igy ertettem.

Ha disznot kell darabolni, vagy 1:1 ki kell valami parbajra allni egymas ellen, akkor azert egy nehezpancelos felperc alatt szetszed egy pikast, akarhogy is pontozzuk, pedig a tortenelem sokszro megmutatta, hogy a harcteren ez ugye pont forditva tortenik, oramupontossaggal. Tehat a disznodarabolo osszehasonlitasi rendszer nyilvanvaloan rossz valaszt adna olyan esetekre, mikor a ket fajta harcos valoban talalkozott is, akkor miert mukodne fikcios esetekre.

Előzmény: nj (4897)
tibb Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4898

 

 

Gondolom ez a jelenet mindenkinek emlékezetes maradt a filmből. Ehhez kapcsolódva idéznék egy részletet Kovács László Vadnyugati vadászpuskák c. könyvéből:

 

"Csak közbevetve jegyzem meg, hogy az Oscar-díjas "Farkasokkal Táncoló" című westernfilm egy jelenetében a Kevin Costner alakította főhős indián barátaival bölényre vadászik Henry puskával. Olyan hiteles és érdekfeszítő ez a rész, hogy csak második nézésre vettem észre, hogy a derék vadász üres fegyverrel lőtte a vadat. A tár hasadékában lévő pecek ugyanis alapállásban leledzett, tehát ott nem volt egyetlen töltény sem! Az ezt követő izgalmas részletben fiatal indián barátját veszélyezteti egy sebzett bika, amelyet a főszereplő minimum 60-70 méterről parádés lövéssel terít le. A bölénnyel villám módjára azonnal végez a lövedék. Tűzbe rogy, ahogy a vadászok mondják. Butch Winter fegyver és töltényszakértő szerint ez csak úgy lehetséges, ha az illető kb. hat hüvelyk mélyen bedugja a csövet a bika fülébe, mielőtt elhúzná a ravaszt... Ugyanis a .44 Henry Flat nem képes ilyen távolságból keresztülverni a vastag, szívós koponyát. Ennek ellenére ez a töltény olyan népszerű volt az USA-ban, hogy egészen 1934-ig gyártották."

 

Előzmény: tibb (4895)
nj Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4897

"Gondolom disznodarabolasok kozben konnyu elmagyarazni, hogy az egy svajci paraszt - egy nehez pancelos lovag versenyt miert nem a svajciak nyerik..."

 

Azt valóban nem könnyű, mert azt a sváciak nyerték! :-) Először 1315-ben Morgartennél.

De ez, gondolom, elírás volt részedről.

Előzmény: Bela_Vak (4891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!