Keresés

Részletes keresés

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4942

Csak ugy kivancsisagbol: kb milyen idotartamokrol beszelunk egy uzovadaszat idejen? Pl. egy napot kergetni eleg egy bolenyt?

Előzmény: annie999 (4941)
annie999 Creative Commons License 2012.10.16 0 0 4941

De jó kép! Ez (rendszertanilag) a hajtóvadászat speciális esete. Az eszkimóknál és kanadai indiánoknál a karibucsordákkal történt ugyanez, hogy belehajtották őket a vízbe, aztán késsel vagy dárdával, csónakból végeztek velük.

Számomra még érdekesebb az űzővadászat, amit pl. hótalpon télen csináltak a síkságiak. Azt olvastam, hogy az a lényege, hogy ha a kérődzőket nem hagyják pihenni, akkor nem tudnak emészteni, és előbb-utóbb összeesnek. A puskák megjelenése előtti időkben volt ezeknek komolyabb szerepe.

Előzmény: tibb (4940)
tibb Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4940

Nyilván nem kis ügyesség , bátorság és lovaglótudomány kellett hozzá.

 

Találtam egy képet, amelyik egészen furcsa módját ábrázolja a bölényvadászatnak. Erről mit gondoltok?

 

http://www.firstpeople.us/pictures/buffalo/ls/Indians-Hunting-Buffalo.html

Előzmény: Törölt nick (4923)
tibb Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4939

Még véletlenül sem. Ugyanis a sárkány angolul "dragon" és nem "dragoon".

Előzmény: mélyenszántó nyelv (4938)
mélyenszántó nyelv Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4938

Dragoon Mountains : ez nem Sárkány hegység véletlenül ?

Előzmény: tibb (4936)
tibb Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4937

"az apacsok lóháton vágtáznak a menekülő postakocsi után, miközben Ringo a postakocsi tetejéről a Winchesterjével (Henryjével?) kényelmesen lepuffantgatja őket"

 

 

Nos, a szóban forgó jelenetben

 

 

(és legtöbb westernfimjében) John Wayne egy megnagyobbított alsókengyeles 1892-es Winchester karabélyt használ, ami ugye történelmileg egyáltalán nem hiteles.

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (4926)
tibb Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4936

A dolog valahogy  így zajlott a valóságban:

 

 

1869. október 5-én egy sasszemű apacs a Dragonyos-hegység (Dragoon Mountains) egyik jó kilátást biztosító pontjáról észrevett egy postakocsit, mely éppen a Kénes Források Völgyén (Sulphur Springs Valley) vágott keresztül. E váratlan és szerencsés alkalmat könnyű zsákmányszerzésre Cochise nem hagyhatta kihasználatlanul. Hat fehér ember volt a postakocsin: Mr. Kaler (a hajtó), John Finkle Stone (az Apache Pass bánya tulajdonosa), és négy katona a 21. gyalogezred D-századából. A kocsi a Dragonyos-források (Dragoon Springs) felé közeledett, a nap lenyugvóban volt. Az utasok nyilvánvalóan biztonságban érezték magukat, mert az apacsok ritkán támadtak sötétedés után; továbbá Kaler és Stone már számos alkalommal megtették ugyanezt az utat. Az indiánok vártak.

Cochise egy az Apache Pass-nál 1862. júliusában lezajlott akcióhoz hasonló rajtaütést készített elő. Devin jelentése és a segélycsapat egyik tagjának, William Sullivannak visszaemlékezései alapján a rajtaütésre a Dragonyos-forrásokkal szemben, a Goodwin és Bowie út elágazása közelében, a Dragonyos postakocsi állomástól (Dragoon stage station) néhány mérföldnyire keletre került sor. A beszámolók megegyeznek az esemény leírásában. Cochise az út mentén húzódó fasorban rejtette el embereit. Fűcsomókkal és jukkával álcázva magukat feküdtek a földön az indiánok, tökéletesen elrejtőzve a sűrűsödő homályban a gyanútlan amerikaiak tekintete elől. Amint felbukkant a postakocsi, az apacsok nyíl- és golyózáport zúdítottak rá, és már az első sortűzzel megölték a hajtót és három katonát. A kocsi lekanyarodott az útról és dél felé vágtatott, mielőtt lóháton ülő indiánok, valószínűleg Cochise vezetésével lerohanták Stone-t és a negyedik katonát. A harc csupán néhány percig tartott, és a hat fehér mindössze hat lövést tudott leadni.

 

Részlet Edwin R. Sweeney "Cochise" c. könyvéből.

Előzmény: nj (4933)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4935

Az álltalánosban a kémia tanárom rendszeresen filmeket vetített. Zapata, Apacsok, Geronimo(asszem ezek voltak a filmcímek) amikre hírtelen emlékszem. És az én apám harcolt is egy keveset 44-45-ben. Így mikor a királyi tv adta akkor elmondta a storykat. Röviden buta kamu volt sok ilyen...(logikus, hogy 200m-ről a lovat kilövöm-és megeszem- a többi meg zskmány)

Előzmény: Törölt nick (4926)
nj Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4934

Gondolom, nem mondok újat, de kicsit északabbra a lakoták és cheyennek sem úgy támadták meg a vonatokat, ahogy a filmekben szerepel, hogy órákig vágtattak mellettük és égő nyilakat lőttek a kocsik oldalába, miközben egymás után szedték le őket a fegyveresek... :-)

 

Ez csak egy elterelő hadművelet volt, kizárólag arra kellett, hogy a mozdonyvezető felgyorsítson és már ne tudjon idejében fékezni, amikor kb. 1 mérfölddel később észreveszi, hogy ott már nem folytatódnak a sínek... A filmekben pedig úgy ábrázolják, mintha ez lenne a támadás lényege.

És, persze, főleg tehervonatokat támadtak meg, amiken alig volt fegyveres, viszont ki lehetett őket fosztani.

 

Mert az északi prériken lakó indiánok sem voltak hülyék. J

Előzmény: Törölt nick (4930)
nj Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4933

Ez gyakorlatilag az én 4928-as hozzászólásom, csak rövidebben, lényegretörőbben és frappánsabban! :-)

Előzmény: annie999 (4931)
nj Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4932

Jó, hát Gojko Mitic is ritkán hibázta el a célt (konkrétan egyre sem emlékszem... :-)), de te a valóságra kérdeztél rá, nem?

Előzmény: Törölt nick (4930)
annie999 Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4931

Mi a véleményetek?

 

Az apacsok nem voltak hülyék. :)

Előzmény: Törölt nick (4926)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4930

"A másik, hogy egy rázkódó postakocsiról/ból ilyen hatékonysággal nem lehet lövöldözni mozgó célpontra. 2-3 találatnál több aligha esett normális körülmények között."

 

John Wayne-nek (alias Ringo) mégis sikerült:-) Persze ez is Hollywood.

Előzmény: nj (4929)
nj Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4929

Hát, jó, ha megszavazzátok, akkor legyen. Majd újra elolvasom a könyvet, hátha abból kiderül.

Előzmény: Törölt nick (4924)
nj Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4928

Igen, azt már egy filmes szakember is megírta, hogy minden "normális" apacs támadás azzal kezdődne, hogy azonnal kilőnék az egyik első lovat.

A másik, hogy egy rázkódó postakocsiról/ból ilyen hatékonysággal nem lehet lövöldözni mozgó célpontra. 2-3 találatnál több aligha esett normális körülmények között.

Irreálisnak tartom az egészet. Egy 20-30 fősnél nagyobb apacs horda eleve ritkán verődött össze, ha mégis, akkor egy 100-150 fős társaság nem áldozza fel az embereinek ötödét egy szál postakocsira, amin valószínűleg semmi számukra hasznos dolog (lőszer, fegyver, élelmiszer) nincs. Egy lassan mozgó kereskedő- vagy telepeskaraván az igazi célpont számukra.

Előzmény: Törölt nick (4926)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4927

Én is. 88-ban vagy 89-ben.

Előzmény: Törölt nick (4925)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4926

Egy másik, jóval régebbi westernfilm John Ford klasszikusa, a Hatosfogat.

Ebben az indiánok (apacsok) gonosz mellékszereplők, akiknek az a "feladatuk", hogy a fehér hősök lepuffanthassák őket.

 

Különben szerintem felnőtt fejjel többször is végiggondolva a dolgot, kicsit irreálisnak tartom az üldözéses jelenetet.

az apacsok lóháton vágtáznak a menekülő postakocsi után, miközben Ringo a postakocsi tetejéről a Winchesterjével (Henryjével?) kényelmesen lepuffantgatja őket.

 

Én az apacs főnök helyében olyan helyen támadtam volna meg a postakocsit, ahol kevésbé tud elmenülni, pl. sziklák között és minimum két oldalról, hogy összezavarodjanak és ne tudják merre kell menekülni.

Továbbá rögtön killőttem volna a postakocsit húzó lovak közül vagy kettőt, ezzel gyakorlatilag megbénítva annak a mozgását.

 

Lóháton ülve vágtázni egy postakocsi után, amelyiknek a tetején egy gyakorlott céllövő fekszik Winchesterrel a kezében, továbbá még a postakocsiban ülő utasok is tüzelnek az ablakokon kifelé, hát finoman szólva is öngyilkos vállalkozásnak tűnik....

 

Persze a film így biztos sokkal látványosabb.:-)))

 

Különben egyszer összeszámoltam ráérő időmben: az apacsok ebben az üldözéses jelenetben kb. 30 embert veszítenek, míg a postakocsi utasai közül egy hal meg, ha jól emlékszem.

 

Mi a véleményetek?

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4925

talán 198? -ban láttam...először

Előzmény: Törölt nick (4922)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4924

Szerintem is a fiú adta meg a katonának a kegyelemdöfést a harci bárdjával.

Én is megnéztem már vagy 5-ször azt a jelenetet, nekem úgy jön le...

Előzmény: nj (4914)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4923

Én csak azt furcsállom, hogyha Henry-puskával ennyire nehéz lett volna bölényt elejteni, mint írjátok, akkor az őslakók íjakkal és nyilakkal hogy tudtak bölényre vadászni?

Előzmény: pauli-f (4910)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4922

A Windwalkerben csejennek és varjak szerepelnek.

De egyik sem kanadai törzs különben.

Előzmény: Törölt nick (4913)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.15 0 0 4921

Én ezt a magyarázatot találtam,de azért mégegyszer utána nézek.

Előzmény: nj (4920)
nj Creative Commons License 2012.10.14 0 0 4920

Mosolygós a könyvben és a filmben is egy álmodozó srác, nem egy talpraesett típus. Nem véletlen, hogy mindig ő kerül bajba (a már említett bölény is őt készül felöklelni), csak mindig kihúzzák a csávából. Kizárt, hogy ennyire feltalálná magát.

Előzmény: pauli-f (4916)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.14 0 0 4919

Ez az!!!

Előzmény: annie999 (4918)
annie999 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4918

Én is arra gondolok. A férjem tett fel anno pár részletet a youtube-ra.

Előzmény: Törölt nick (4917)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4917

A Széljáró (Windwalker) című 1980-as film lehetett az. Egy csejenn családról szól, akiknek a varjakkal gyűlik meg a baja.

Előzmény: Törölt nick (4913)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4916

Szerintem a katona Szélfútta haj elől,Mosolygós felé fordult és a fiú vágta bele a mellébe saját  harci bárdját miután közben talpra állt. Szélfútta haj ujjongott,de a fiú szomorúnak tűnt,hiszen először ölt embert.

Előzmény: nj (4914)
nj Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4915

 

Úgy 3:00 körül.

nj Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4914

Azt magyarázzátok el nekem a Farkasokkal Táncolóval kapcsolatban, hogy amikor a folyóparti támadás végén az elmenekülni készülő katona megüti a srácot, majd jön Szélfútta Haj, akkor az hogy lehetséges, hogy háttal áll neki a katona (próbál lóra kapni), a lakota látszólag a hátába is vágja a harci bárdot, de amikor a katona földre zuhan, akkor mégis a melléből áll ki. Mégis szembefordult vele?

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.13 0 0 4913

Én láttam egy filmet amelyben nem volt fehér ember. Kanadai indiánokról (varjuk?) szolt és kő feje volt a baltának( elfelejtettem a címét) 

Előzmény: pauli-f (4910)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!