Keresés

Részletes keresés

Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46636

a csillag rendszerében A és B időbeli távolsága 0, térbeli távolsága 8

Elírás: az űrhajós rendszerében A és B időbeli távolsága 0, térbeli távolsága 8

Előzmény: Gergo73 (46635)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46635

Az események távolságát nem látom se az ürhajón, se a Földön.

Az A esemény a csillagon következik be (hiszen a csillaggal találkozik az űrhajós), a B esemény pedig a Földön (hiszen a földi órák a Földön vannak), ezért az A és a B esemény távolsága megegyezik a csillag és a Föld távolságával. A Föld rendszerében ez a távolság 10 fényév (te magad adtad meg a feladat elején), az űrhajós rendszerében pedig 8 fényév (a hosszdilatáció folytán).

Összefoglalva: A Föld rendszerében A és B időbeli távolsága 6, térbeli távolsága 10; a csillag rendszerében A és B időbeli távolsága 0, térbeli távolsága 8.

Egyébként vedd észre, hogy 102-62=82-02. Ez nem véletlen: két esemény térbeli távolságának négyezete mínusz c2-szer az időbeli távolságának négyzete minden IR-ben ugyanaz (a mi mértékegységeinkkel c=1).

 

Előzmény: Bign (46633)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46634

Te mellébeszélsz (tudatlanul vagy szándékosan)

Nem beszélek mellé, csak nem érted (többek között a matekfóbiád miatt, és mert úgy gondolod, a matek kikerülhető).

Jól gondolja-e Béla, hogy Annának az ő halála előtt még kb. kettőször annyi ideje van mint pl. magának lenne - ha saját űrkabinja épp úgy megsérült volna, mint Annáé?

A saját ideje szerint így áll a dolog, Anna ideje szerint pedig fordítva. Magyarán ha mindkét űrkabin megsérül oly módon, hogy az űrkabinok saját ideje szerint azok 1 nap múlva felrobbannak, akkor Béla ideje szerint a 0.85c-vel távolodó Annának 2 napja van hátra a sérüléstől a robbanásig, míg neki magának csak 1 napja, Anna ideje szerint pedig pont fordítva.

 

Azt kell megértened, hogy nincs olyan, hogy "idő". Van Annánál egy idő és van Bélánál egy másik idő, és ezek nem mérhetők össze egy egyszerű szorzással vagy osztással. Egyes eseménypárok között Anna ideje szerint telik el több idő, más eseménypárok között pedig Béla ideje szerint. Anna kabinjának sérülése és Anna halála két esemény: ezek között Anna ideje szerint 1 nap telik el, Béla ideje szerint pedig 2. Béla kabinjának sérülése és Béla halála másik két esemény: ezek között Anna ideje szerint 2 nap telik el, Béla ideje szerint pedig 1.

 

Előzmény: Törölt nick (46617)
Bign Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46633
"Olvasd el újra a 46525 végét"
Elolvastam, és 46527-et is.

Két esemény:
A: "űrhajós találkozik a csillaggal"
B: "Földi órákon az űrhajós-Föld találkozása óta eltelt 32/3 év"

Az ürhajón a két esemény ebgyszerre következik be.
A Földön a két esemény között 6 év telik el.
Az események távolságát nem látom se az ürhajón, se a Földön.
Előzmény: Gergo73 (46629)
Dubois Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46632

"Van egy vihar. Egy fába balecsap a villám, majd t idő múlva mégegyszer.
A két esemény között nincs távolság.
Az általad leírtak alapján, egy v sebességű rendszerből nézve a két villám egyszerre csap le a fába."

 

Ha két esemény közül az egyik a másik fénykúpján belül van, akkor semelyik rendszerben nem lehetnek egyidejűek.

Esetünkben ilyen két eseményt választottál.

Előzmény: Bign (46625)
mmormota Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46631
Arról igazán nem tehet a specrel, hogy te meg a Béla nem értettétek meg rendesen, és helytelenül alkalmaztok kiragadott részleteket.
Előzmény: Törölt nick (46628)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46630
Szóval x=0 esetén nincs semmiféle v, a keresett v olyankor nem létezik (kivéve ha t=0, amikor v=0).

Akarom mondani: Szóval x=0 esetén nincs semmiféle v, a keresett v olyankor nem létezik (kivéve ha t=0, amikor minden v jó).
Előzmény: Gergo73 (46629)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46629

Olvasd el újra a 46525 végét: Ha a tér egydimenziós, továbbá az eredeti IR-ben a két villám egymástól x távolságra csapódott be és közöttük t idő telt el, akkor x>ct esetén az eredeti IR-hez képest c2t/x sebességgel közlekedő IR-ben egyidejű lesz a két villámcsapás (a többi IR-ben pedig nem), míg x<=ct esetén egyetlen IR-ben sem lesz egyidejű a két villámcsapás [itt hozzá kellett volna tennem, hogy kivéve ha x=t=0, amikor minden IR-ben egyidejű a két villámcsapás].

A Te példádban x=0, tehát x<=ct, tehát egyetlen IR-ben sem lesz egyidejű a két villámcsapás (kivéve ha t=0, amikor minden rendszerben az). Szóval x=0 esetén nincs semmiféle v, a keresett v olyankor nem létezik (kivéve ha t=0, amikor v=0).

 

Még egyszer: a v=c2t/x képlet csak akkor érvényes, ha x>ct, különben nincs semmiféle v (kivéve az x=t=0 esetet, amikor minden v jó).

 

Előzmény: Bign (46625)
Bign Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46627
Állítólag a II. vil.háboróban is volt egy olyan hiedelem, hogy a gránát nem csak kétszer ugyanoda.
Lehet, hogy a villám se? :O)
Előzmény: NevemTeve (46626)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46626
A két esemény között nincs távolság.
Az általad leírtak alapján, egy v sebességű rendszerből nézve a két villám egyszerre csap le a fába.


Nem, ez nem lehetséges a specrelben. Legfeljebb, ha v>c, de ebben nem vagyok biztos.
Előzmény: Bign (46625)
Bign Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46625
Bocs a lassú reakciót, vissza térve a (46525)-ben említett egyidejüséggel kapcsolatban:

Amint írod v=c2t/x, ahol t a két esemény között eltelt idő I-ben, x a két esemény távolsága.

De a két villám csapás történhet ugyan oda is, tehát nem értem az x szükségeségét.

Van egy vihar. Egy fába balecsap a villám, majd t idő múlva mégegyszer.
A két esemény között nincs távolság.
Az általad leírtak alapján, egy v sebességű rendszerből nézve a két villám egyszerre csap le a fába.

Igaz, kicsit bele kever az ok-okozat, mert az első villám egy sértetlen fába csap, a második esetleg egy lángolóba.
Amikor egyidőbe csapnak, akkor viszont hasonló fába csap mind a kettő.
Csak azt nem tudom, hogy ebben az esetben mind ketten sértetlen fába, vagy mind ketten lángoló fába csapnak?
Előzmény: Gergo73 (46525)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46624

Értsd már meg, hogy nincs éter!

 

  Nem tudsz a térben sehova leszúrni karókat, így távolság sincs köztük!

Előzmény: ivivan (46623)
ivivan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46623
Azt mondtad, hogy fényképezzük le. Az nekem kevés. Visszább pedig azt írtad, hogy az adatokat transzformáljuk egy rendszerbe, erre írtam, hogy már eleve egy rendszerben vannak.

Tehát akkor mennyi a karók közötti távolság?
Előzmény: Gézoo (46621)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46621

"Már ne haragudj, de egy konkrét számítási módszert vártam volna és egy eredményt."

   Őszinteségedért cserébe, én is elmondom, hogy bár szinte biztos voltam abban, hogy megint kitérsz, mégis újra megpróbáltam megértetni veled. 

   Miután sokszor, így már ma is leírtam az általad kért számítási módszert,

kérlek ne fárassz azzal, hogy úgy csinálsz, mintha nem tudnál olvasni.

Előzmény: ivivan (46618)
Kilroy Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46620

Van azért arcod :-) Mellesleg te tudhatsz akár sok dolgot is egy ország földrajzáról anélkül, hogy jártál volna ott valaha, de ettől akkor sem leszel még földrajztudós, ha érted. Hawking mégis tudósa lehetett a fizikának, na ez a különbség köztetek :-D

Előzmény: Törölt nick (46619)
ivivan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46618
Már ne haragudj, de egy konkrét számítási módszert vártam volna és egy eredményt. Én megmondtam hogyan számolnám ki, tehát ezt nem vetheted a szememre, de azt mondtad nem jól számoltam, most áruld el, hogyan kell helyesen kiszámolni.
Előzmény: Gézoo (46616)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46616

     Mozogjon mindkettő egy olyan síkon, egymással párhuzamos pályán,

majd ezen a síkon a sín rendszerében készítünk "célfotót", amikor

valamelyikük elhalad a fényképezőgépünk elött.  Így a másik "lemarad" valamennyivel.   Így leszúrhatod a fotóra a karókat.

 

   A mozgásokkal már nagyobb gond van.. de ezt már többször leírtam, szemléletesen.. így ha eddig nem értetted meg, annak csak egy okát látom:

 ezt szándékosan tetted. 

Előzmény: ivivan (46615)
ivivan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46615
Én csak azt szeretném tudni, hogy az előbbi példám szerinti két karó milyen messze van egymástól. Áruld el, te hogyan számolnád ki?
Előzmény: Gézoo (46614)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46614

 A látvány valósága...

 

   Azt mondod, hogy a sín rendszerében megmértél mindent, és nem érted, hogy

akkor én miért mondom, hogy "csak látvány" az amit mérésnek hiszel.

    Ha szemléletes példát akarok mondani, akkor a felkelő Hold jó példa erre.

 

   A rendszerünkben azt látjuk, hogy a Földkorong szélénél emelkedik fel.

Így nem értheted azt sem, hogy miért variáltak annyit a holdutazással, ha

    bőven elegendő lenne odamenni a Földkorong szélére, megvárni amíg felkel és

közben egyszerűen rálépni a tetejére.

 

   Jaaa, hogy te már tudod, hogy nem lapos a Föld?  És azt is, hogy hiába az a látvány, hogy a Föld széle mellett kel fel, nem ott kel fel..

 

   Nos, az SR léte óta tudjuk, hogy minden mozgás más mértű mértékegységekként

jelenik meg a megfigyelő rendszerében. 

 

   Így azt is tudjuk ezzel, hogy mint ahogyan a Hold látványa is csalóka látvány,

a különféle rendszerek látványa is éppen ilyen mértékben csalóka.

Előzmény: ivivan (46612)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46613

Jelzem, amiatt választottam 0,85c-nek az Anna ill. Béla által mért sebességet, mert akkor úgy látszik mindkettőjük számára, hogy másikiknál kb. 2-szeresre nőtt minden tevékenység időigénye.

Anna rendszerében Béla minden folyamata lelassul, Béla rendszerében pedig Annáé. Nem látszólag, hanem tényleg. A Blahás-Oktogon példámban a gyalogos órája ténylegesen lassabban jár a Blaha-Oktogon rendszerben, hiszen a gyalogos órája az induláskor még együtt járt a Blaha-Oktogon órákkal, az érkezése után már kicsit késett hozzájuk képest. Ezzel furcsa módon tökéletesen összeegyeztethető az az állítás, hogy a gyalogos rendszerében pedig az Oktogon órája járjon lassabban. Akinek nincs matek fóbiája az tökéletesen látja ezt, és ez nem szemlélet vagy értelmezés kérdése: a SR kristálytiszta logikát fogalmaz meg kristálytiszta nyelven.

 

Előzmény: Törölt nick (46605)
ivivan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46612
"Ezért számoljunk úgy, hogy valamely rendszerbe Lorentz transzformációval "vetítsük át " az összes adatot és ott végezzük el a számításokat."

Mivel minden adatot a sín rendszerében mértünk, ezért mindenféle transzformálás nélkül egy rendszerben vannak az adatok.

"Azt tudjuk, hogy a sín rendszerében a lövedék is és a vonat is ad egy-egy egymástól függetlenül létező látványt. Más sebességeik révén, az amit látunk az mást jelent az egyik és a másik esetében."

"jelent"? "látványt"? Megmértük a sebességeiket és most arra vagyok kíváncsi, hogy ha egyszerre indult a lövedék és a vonat, majd a sín rendszerében álló megfigyelők egy másodperc múlva megjelölik a lövedék és a vonat helyzetét is egy egy fa karóval, akkor a két karó között mekkora lesz a távolság. Mint láthatod minden adat a sín rendszerében van adva, ezért teljesen felesleges a Lotr használata...
Előzmény: Gézoo (46610)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46611

Szia Ciprian!

 

   Figyelmedbe ajánlom az "Örvények" topicbani beszélgetésemet Aurórával.

 

   Ott vázoltam egy anyag szerkezet modelt, amely lehetővé teheti a valós

hosszkontrakció mérését.

 

    Kiváncsi vagyok a Te véleményedre. Mit szólsz hozzá?

Előzmény: cíprian (46575)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46610

Szia Iván!

 

  "De mi nem vonunk ki különböző rendszerek sebességeit egymásból. "

 

  Írod, majd kivonod őket.. 

 

   Nos,  én hogyan?

 

     Azt tudjuk, hogy a sín rendszerében a lövedék is és a vonat is ad egy-egy

egymástól függetlenül létező látványt.  Más sebességeik révén, az amit látunk

az mást jelent az egyik és a másik esetében.

    Az egyikük rendszerének hosszait más hosszúságúnak látjuk mint a másikuk rendszerének hosszait. (Sőt, az időkkel is ez van, mások)

   Így a közvetlen kivonásnak nincs értelme..

 

   Ezért számoljunk úgy, hogy valamely rendszerbe Lorentz transzformációval

"vetítsük át " az összes adatot és ott végezzük el a számításokat.

 

   Ezzel az SR különféle tulajdonságú rendszereiből egy Newton-Galilei

típusú egynemű rendszert képezünk, ahol már szabadon összeadhatod, kivonhatod

a méreteket, időket, sebességeket, mert itt már valóban egyneműek.

 

Előzmény: ivivan (46573)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46609

Közlöm, hogy levezetésedből nem értettem semmit, mert matematika-fóbiás vagyok.

Akkor elég nehéz lehet a SR-ről diskurálnod. Olyan, mintha a tériszonyos magyarázná, hogy a sárkányrepülés miért van rosszul kitalálva.

 

Előzmény: Törölt nick (46605)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46608

Az nagy baj, ha az SR-ben tényleg így van.

Miért lenne baj? Az SR egy szép kerek modell, a világunk akár tökéletes mása is lehetne. Speciel tudjuk, hogy a világ sokkal bonyolultabb (és ez minden jövőbeli teóriáról elmondható lesz), de ez egy más tészta. A SR-beli idődilatáción illetve a "matekján" nincs mit értelmezni, mint ahogy azon a mondaton sincs mit értelmezni, hogy "ha a Blahán és az Oktogonon delet mutat az utcai óra és a karodon levő is, majd elmész a Blaháról az Oktogonra, akkor utána a te órád már egy kicsit kevesebb időt fog mutatni, mint a Blahán és az Oktogonon levők". Az utóbbi egy világos magyar mondat, a SR még precízebben fogalmaz.

 

Előzmény: Törölt nick (46604)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46603
Azt hiszed az a probléma, hogy nem értjük mit mond a relelm? Értjük, csak nem hisszük.

Nem neked szólt az az üzenet, hanem Privattinak.
Előzmény: Astrojan (46601)
cíprian Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46602
Kedves Astrojan!

Talán nem kellene az órák lelassulása ellen hadakoznod, mert ez kísérletileg eldöntött tény. Vagyis ha leállítunk egy órát, akkor annak időintegráltja azt mutatja, hogy az időtartamokban különbség van. Az időtartamokban.

Más kérdés a hosszkontrakció. Ebben veled vagyok. A hosszkontrakció szerintem csak az időtartamok változásának a függvénye.
Előzmény: Astrojan (46601)
Astrojan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46601

Minden mozgó óra ténylegesen lelassul. Nem olyan bonyolult dolog ez.

 

Persze, hogy nem bonyolult. Csak nem igaz.

 

Azt hiszed az a probléma, hogy nem értjük mit mond a relelm? Értjük, csak nem hisszük.

 

 

privatti 46595, hogy ténylegesen van -e idődilatáció vagy nincs azt könnyű eldönteni. Vissza kell hozni az órákat és megnézni melyik mutat többet, esetleg ugyanannyit.

 

A relativitáselmélet csak addig érdekes amíg mozgásban vagy. Ha visszahozod az órát és azok már nem mozognak egymáshoz képest relatívan akkor azt is meglátod, hogy ténylegesen mi történt a repülő órákkal.

 

Hosszkontrakcióra ez nem igaz, mert ha visszahozol valamit akkor nagyon ügyesen azt állítjátok, hogy visszanyeri eredeti hosszát az objektum. Bár abban már többen egyetértünk, hogy a hossz soha nem is változik meg valójában. Csak látszólag.

 

Hogy mitől is emlékezne a tárgy az eredeti hosszára az még kérdéses.

 

Ráadásul nagy gyorsulással gyorsított és aztán akármilyen lassan lefékezett objektum is az eredeti hosszát nyerné vissza..

 

 

Előzmény: Gergo73 (46597)
cíprian Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46600
Ej, Zoli, megint elfogyott a gyógyszered.
Előzmény: Törölt nick (46594)
ivivan Creative Commons License 2008.04.12 0 0 46599
Mivel elég definiálatlan amit írtál, ezért kissé tegyük pontosabbá:

Legyen (A)nna és (B)éla egymáshoz viszonyított sebessége 0,8c (mert akkor olyan szép 0,6 a gamma) és az induláskor tA=tB=0, hogy egyszerűbb legyen számolni. Anna balesete tA=t0-kor következik be, ekkor küld egy rádióüzenetet Bélának, hogy még T idő és megsemmisül az űrhajó.

A rádió üzenetnek Anna rendszerében mérve 5t0 idő kell, hogy elérjen Bélához, tehát ha T<5t0, akkor Anna hamarabb meghal, minthogy a balesetről egyáltaláb Béla értesülne.

Béla (Anna ideje szerint) 6t0-kor kapja meg az üzenetet t' ideig dolgozik rajta (most ez is Anna rendszerében van mérve, hogy ne okozzon problémát a számolás), majd visszaküldi az eredményt. Annához az üzenet 6t0+(t'+6t0)*5 időpontban fog megérkezni, azaz a baleset óta már 5t0+(t'+6t0)*5 idő telt el. Azaz t'<T/5-7t0 (ha nem számoltam el sehol)

Még annyit kell tennünk, hogy átszámoljuk Béla rendszerébe, mivel t' Anna rendszerében mérhető idő, azaz t<0,6*(T/5-7t0)

Ki lehetne számolni Béla szemszögéből indulva, de mivel az legalább 2x ilyen macerás, ezért inkább rádbízom, úgyis olyan kedves és aranyos voltál mostanában...
Előzmény: Törölt nick (46592)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!