Keresés

Részletes keresés

ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46753
Azt mondd meg nekem, hogy az, hogy a fal rendszerében a fénynek állandó idő kell mit mutat bizonyít szerinted? Mert szerintem semmit... A fal rendszerében a fény pontosan ugyanazt az utat futja be akkor is, ha a forrás 0.99c-vel mozog és akkor is, ha áll a falhoz képest. Miben befolyásolná a forrás mozgása az időt?
Előzmény: Bign (46750)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46752

bár a te koncepciód szerint az összes azon alapul

Ezt jól látod.

Az érvelések során szerintem sikerült rájönnöm az alapvető különbségre a kétféle elképzelés között.

Amíg úgy gondolod, hogy logikai érveléssel cáfolhatod az idődilatációt, addig semmit sem értesz a SR-ből. Az ugyanis egy olyan konzisztens világ, amiben az idődilatáció létezik. Ez pedig azt jelenti, hogy az idődilatáció csakis kísérletileg cáfolható. Csakhogy a kísérletek épphogy nem cáfolják a SR téziseit, hanem szépen megfelelnek neki.

A gyakorlatban úgy tünik igen.

Nem, a gyakorlatban úgy tűnik, hogy a fény sebessége állandó, tehát a merőleges vetületeinek négyzetösszege mindig ugyanaz. Pech (mármint neked).

 

Előzmény: Bign (46747)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46751
"Már itt, a nulladik lépésben elakadtál..."

Kedves mmormota!
Az akadt el a nulladik lépésben,
aki ahelyett, hogy az adott szituációt értékelné egy másik feladatot hoz elő.
Előzmény: mmormota (46749)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46750
"Még mindig nem érted, ugye? A merőlegesen érkező fény NEM halad a fallal párhuzamosan egyetlen millimétert sem!"

Remélem nem az a probléma, hogy 90 fokos beérkezési szöget határoztunk meg.
Ha téged ez zavar, választhatunk tetszőleges szöget.
45 fok megfelel?
Gondolom nem vitatod, a falat továbbra is egyszerre érik el a fénysugarak a falat, a fallal párhuzamos sebeségétől függetlenül.

mmormota példájában minél nagyobb a sebesség, annál lassabb a pattogás, tehát annál lassabban teszi meg a forrás-fal távolságot.
Előzmény: ivivan (46748)
mmormota Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46749

"A fény ugyanannyi idő alatt éri el a falat, függetlenül attól, hogy közben rá merőlegesen több-kevesebb sebességgel halad. "

 

Már itt, a nulladik lépésben elakadtál...

 

Válasszunk egy X vonatkoztatási rendszert, melyben áll egy szoba.

 

A szoba egyik faláról a szemközti falra indítunk egy közös pontból közös időpontban egy f1 fénysugarat a falra merőlegesen, egy f2 fénysugarat pedig ferdén (X rendszerben értve).

 

Akár newtoni, akár specrel modellben írod le ezt a választott X rendszerben, a merőleges f1 előbb éri el a szemközti falat, mint a ferde f2. Mindkét modell egyetért ugyanis abban, hogy f1 és f2 c-vel mozog, és ferdén több idő kell.

Ha egy olyan Y vonatkoztatási rendszerben írod le ugyanezt, amelyben f1 a ferde és f2 a merőleges, akkor már különböző a newtoni és specrel modell előrejelzése.

(ezt úgy teheted meg, hoy f2 fallal párhozamos komponensével mozog Y az X-hez képest)

 

Newtonnál továbbra is f1 éri el előbb a szemközti falat. Ugyanis a newtoni modellben a falra merőleges komponens nem változik a fallal párhuzamos komponensben különböző leíró rendszerben. Természetesen sem f1, sem f2 sebessége nem c.

 

A specrelben viszont f2éri el előbb a szemközti falat, mivel f1 és f2 sebessége továbbra is c, és ferdén tovább tart átérni.

 

Ha ezt nem érted meg, felejtsd el az egészet, nem neked való.

Előzmény: Bign (46747)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46748
"A fény ugyanannyi idő alatt éri el a falat, függetlenül attól, hogy közben rá merőlegesen több-kevesebb sebességgel halad."

Még mindig nem érted, ugye? A merőlegesen érkező fény NEM halad a fallal párhuzamosan egyetlen millimétert sem! Így a fény sebessége a fal és a reflektor között c. Ha nem merőlegesen halad, akkor természetesen több idő kell a fénynek, de a fény sebessége akkor is c (nem x vagy y irányban, hanem a sebességvektorának hossza c)
Előzmény: Bign (46747)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46747
A diskurzusunk elején elég sokféle megközelítésből próbáltam cáfolni a mozgás okozta idődilatációt.
Ezek egyrésze nem volt elég hatékony és volt olyan is amit bebizonyítottál,
hogy az én SR félreértésemen alapul.
(bár a te koncepciód szerint az összes azon alapul).

Az érvelések során szerintem sikerült rájönnöm az alapvető különbségre a kétféle elképzelés között.

A "perdöntő" kérdés az, hogy egy elmozdulás x,y,z vetületei mennyire függetlenek egymástól.
Az SR szerint nem.
A gyakorlatban úgy tünik igen.
A fény ugyanannyi idő alatt éri el a falat, függetlenül attól, hogy közben rá merőlegesen több-kevesebb sebességgel halad.
Előzmény: Gergo73 (46741)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46746
Ezt bizonyította az MM kísérlet...

Illetve a SR-ben ez egy axióma, nincs rajta mit magyarázni.
Előzmény: ivivan (46743)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46745
Tehát megállapitottuk, hogy a reflektorok fallal párhuzamos sebességétől függetlenül, a reflektorok fénye egy időben éri el a falat.

Ezt nem követtem, de azért hangsúlyozom, hogy az "egy időben" az relatív fogalom a SR-ben. Mást jelent a fal rendszerében és mást a mozgó reflektorok rendszerében. Az egyidejűség relativitása az első tétel a SR-ben, annak bizonyítását kéne megértened (vagy végre tudni kéne felírni egy Lorentz-trafót).
Előzmény: Bign (46732)
cíprian Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46744

Kedves Bign!

 

A példában nincs semmi matematika, csak fizika.

 

Ha a fallal párhuzamosan halad a fényforrás, és a fal rendszerében nézzük, hogy a v sebességű fényforrás hogyan festi meg a falat a fénnyel, akkor ennek kiszámítása telejesen azonos azzal, amikor v sebességgel halad egy festékszóró a fallal párhuzamosan.

 

Azt javaslom,  azon gondolkozz el, hogy a fenti eset miért nem mond ellent a specrel posztulátumának.

Előzmény: Bign (46740)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46743
"Az SR szerint természetesen nem így van, de a mozgások függetlenségéből ez adódik.
Ha nem független akkor v(x)^2 + v(y)^2 + v(z)^2 = c^2"

A fényre ez mindig igaz. Ezt bizonyította az MM kísérlet...
Előzmény: Bign (46740)
mmormota Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46742
Szerintem ez az értetlenség nem specifikus a specrelre. Akik itt nem értik, ugyanúgy megszívnának bármi mást is, ami matematikai érzéket követel. Halmazelméletet, valószínűségszámítást, analízist, geometriát, tökmindegy. Legfeljebb annyi lenne a különbség, hogy azokról esetleg nem gondolnák, hogy jobban tudják. Bár ki tudja...
Előzmény: NevemTeve (46733)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46741
Ha most azt akarod magyarázni nekem, hogy a fénysebesség állandóságából (minden IR-ben) nem következik az idődilatáció, akkor vegyük úgy, hogy befejeztük a diskurzust. Ezzel az erővel azt is mondhatnád, hogy az euklideszi geometria axiómáiból nem következik a Pitagorasz-tétel. Az ugyanolyan blődség lenne és nem pazarolnék időt rá az életemből, hogy meggyőzzelek az ellenkezőjéről. Ezek szakállas és egyszerű tételek, minden tankönyvben ott van a bizonyításuk. Ha te, Bign, azt állítod, hogy ezek a bizonyítások hibásak, akkor részemről befejeztem.
Előzmény: Bign (46732)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46740
"Ez nem mond ellent a specrelnek."

Én is azt reméltem, de megmutatja, hogy hibás az az elképzelés, hogy a fénysebesség miatt idődilatáció jön létre.

Ha a mozgások függetlenek, akkor nem jön létre.

Ez a megközelítés legélesebben az úton átmenő, és ferdén kibocsátott fény pattogásával kapcsolatban vetődött fel.
Ott olyan állítással jött ez elő, hogy a ferdén pattogó fény kevesebbet pattog.
Ott rámutattam, hogy azért mert az út rendszeréből az egyik egyenesen, a másik ferde úton megy még nem jelenti feltétlenül, hogy a ferde a hosszabb, ezért az erre való hivatkozás hibás.

A fenti elképzelésben benne van, hogy a különböző írányú elmozdulások összefüggenek és a vektorok összegét kell figyelembe venni, ami nem haladhatja meg a c értékét.

A valóságban nincs így, mivel az összes vektort nem ismerjük.
Ezért az összegük meghaladhatja c-t, de egy-egy vektor maximum c értékü lehet.
Ebben az esetben pl. x írényban mozoghat c-vel, miközben y írányban zavartalanul egy másik sebességel halad, z írányba megint mással, mindenféle lassulás nélkül.

Az SR szerint természetesen nem így van, de a mozgások függetlenségéből ez adódik.
Ha nem független akkor v(x)^2 + v(y)^2 + v(z)^2 = c^2
Előzmény: cíprian (46736)
cíprian Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46739

Ha a fal rendszeréből vizsgáljuk azt, hogyan festette meg a falat a fénysugár, akkor ez azonos azzal, hogy egy v sebességgel mozgó festékszóró hogyan festi meg a falat.

De mint mondtam, ez nem mond ellent a specrelnek.

Előzmény: Bign (46737)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46738
Hát nem. A merőlegesen beérkező fénysugár éppen a falal szemközt indult el: oldalra nem mozdulhatott el, mert akkor nem merőlegesen érkezett volna.

És visszább sem volt igazad: nem előrefelé kell indítani a fény a merőleges becsapódához, hanem hátrafelé...
Előzmény: Bign (46737)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46737
Igen oldalra elmozdul B távolságot, miközben a fallal párhuzamosan is elmozdul A távolságot.
A teljes elmozdulás: (A^2 + B^2)^1/2

(A^2 + B^2)^1/2 > B
Előzmény: ivivan (46734)
cíprian Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46736

A fal rendszeréből c+-v sebességű a fény sebessége a mozgó fényforráshoz képest. Ha pedig szöget zár be a fényforráshoz képest a fénysugár, akkor ez is sima szögfüggvénnyel kiszámolható.

Ez nem mond ellent a specrelnek.

Előzmény: Bign (46732)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46735
"Véletlenül sem szeretném kedvedet szegni, de a buta SR szerint, a falra merőleges irányban lévő reflektorból nem érkezik fény a falra"

Én se akarom elrontani a kedvedet, de nem véletlenül hangsúlyoztam ki a reflektort (és nem lézert).
A reflektor nem párhuzamos fénycsóvát sugároz, ezért esetünkben mindíg lesz a falra merőleges fénysugár.

Lézer esetében merőleges indítással természetesen a fénysugár elhajlana a menetírányhoz képest hátra felé.
Így is elérné a falat csak hosszabb utat tenne meg.

Igazság szerint a fényt egy kissé előre tartva kell kibocsátani, hogy merőlegesen érje a fal azon pontját ami merőleges ránk.
A mozgó rendszerből a fal azt a pontját látják ránk merőlegesnek amit a merőlegesesn kibocsátott fény elér, de ez hátrébb van a tényléeges merőlegestől.
Előzmény: Gézoo (46717)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46734
"Ha a tényleges elmozdulást kiszámoljuk a Pitagorász tétel segítségével, nagyobb távolságot kapunk mint ct."

Levezetnéd? Mert nekem az jön ki, hogy függetlenül a reflektor sebességétől a fény pontosan B távolságot tesz meg (a fal rendszerében), ahol B a fal és a reflektor távolsága.
Előzmény: Bign (46732)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46733
Végre valaki kimutatta, hogy mi a specrel lényege: "Nincs karóleszúrási lehetőség!"
Asszem ez az a pont, ahol a topikot lezárhatjuk, nincs több vitás pont.
Előzmény: Gézoo (46726)
Bign Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46732
"sokszor világosan elmondtuk: minden IR-ben minden fénysugár konstans c sebességgel halad, tehát t idő alatt ct távolságot tesz meg"

Köszönöm. Azért kell minden állítást a SR hívőkkel kimondatni, mert amit nem ők állítanak az hülyeségnek van minősítva.

Tehát megállapitottuk, hogy a reflektorok fallal párhuzamos sebességétől függetlenül,
a reflektorok fénye egy időben éri el a falat.

Ha a tényleges elmozdulást kiszámoljuk a Pitagorász tétel segítségével, nagyobb távolságot kapunk mint ct.

Ezért teljesen hibás az a magyarázat (a fény pattogós példánál jött elő), hogy a fénysebességre hivatkozva csökkenne a pattogások üteme.
Ez ugyanis azt jelentené, hogy valamilyen irányú fénysebesség csökkenne, de ezt tudjuk, hogy nem következik be.

Tehát ha a sebességek függetlenek (ez a függetlenség jelenik meg az IR-ekben is)
akkor egy bizonyos koordináta rendszerben való mozgás nem befolyásolja a más koordinátákban való mozgást.
Ezért idődilatációt se okozhat.
Előzmény: Gergo73 (46724)
egy mutáns Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46731

Mondjuk, én megértem: van sapka rajta - nincs sapka rajta.

Ha kivonom, az a baj, ha nem, az.

1m

Előzmény: ivivan (46730)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46730
Miért ne? Én adtam egy példát Gézoonak, hogy adott módon leszúrt két karó között mennyi a távolság és azt hogyan számolja ki. Idestova 4 napja nem válaszolt rá, pedig a feladat egyszerű: csak egy kivonás kell hozzá, csak Ő valamiért soha nem vallaná be, hogy két sebességet ki lehet vonni egymásból...
Előzmény: TEODOR (46729)
TEODOR Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46729
Iván minek szurkálnál karókat az IR-ben , mikor a fényhez rögzitett(viszonyitott) kordinátarendszerben minden méterben ott a karó, minden karónál ott a hozzá rendelt másodperc .
Előzmény: ivivan (46728)
ivivan Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46728
Miért nincs karó leszúrási lehetőség az SR-ben? Nem szúrhatunk le karókat egy IR-ben? Miért? Ki tiltja meg?
Előzmény: Gézoo (46726)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46727
Nicsak! Valaki plagizál??
Előzmény: NevemTeve (46723)
Gézoo Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46726

   Tetszik ahogy a Te saját állításaidat,    nekem tulajdonítod.

 

   SR vagy Galilei?  SR-ben nincs karó leszúrási lehetőség.. Galilei-ben van.. válassz!

Előzmény: ivivan (46720)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46725
OK, sebességet írva frekvencia helyett eltűnik az a triviális probléma, amit mondtam, de gyanítom, hogy felmerül sok más probléma. A szerző is egyfajta hosszdilatációról beszél: a hullámhossz az éterben mozgó karokon megváltozik. Most ki kéne dolgozni, hogy ez pontosan milyen koordinátatranszformációt eredményez az éter rendszeréből a mozgó rendszerbe és milyen eredményt ad egy csomó más kísérletre. Ugyanis az nem elégséges, hogy valaki egy alternatív magyarázattal áll elő egyetlen kísérlet eredményére. Az alternatív magyarázat nem mondhat ellent a többi 100 elvégzett kísérletnek sem (és persze konzisztens elméletet kell eredményeznie)!
Előzmény: Astrojan (46713)
Gergo73 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 46724

A kísérleti eredményekre is (van) lesz magyarázat.

Igen, van magyarázat, a speciális relativitás elmélete, tehát végső soron a fénysebesség állandósága lokális inerciarendszerekben.

 

Az általam leírt kísérletben (46699) a fény minden sebességnél azonos idő alatt éri el a falat?

 

Most nincs időm újabb gondolatkísérleteket elemezgetni, de asszem sokszor világosan elmondtuk: minden IR-ben minden fénysugár konstans c sebességgel halad, tehát t idő alatt ct távolságot tesz meg (és c egy univerzális állandó), és az időt és a távolságot mindig az adott IR saját órái és mérőrúdjai szerint értjük (magyarán az IR-beli tér- és időkoordinátákkal). Gondolatkísérletekkel nem tudsz dönteni a newtoni vagy az elmélet javára, mert mindkét elmélet konzisztens válaszokat ad az összes gondolatkísérletre. Csakis azt tudod csinálni, hogy kiszámolsz kísérletileg megfigyelhető mennyiségeket mindkét modellben és megnézed, a kísérletekben ténylegesen megfigyelt mennyiségek melyik modell jóslataival (számolt eredményeivel) egyezik jobban. Ebben a gyakorlati értelemben az einsteini modell százszor jobb, mint a newtoni.

 

Előzmény: Bign (46714)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!