Keresés

Részletes keresés

adamk. Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47871
El tudnád nekem is küldeni? Nagyon érdekelne.
Előzmény: TEODOR (47861)
Arilou Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47869
Nehéz, de szerintem muszáj ezt pontosan tisztázni, ha relativitásról beszélünk, mert ez okozza szerintem a félreértések meg a viták nagy részét.

Szerintem Astrojan valahogy úgy gondolja, hogy igaz ugyan, hogy a dolgok gyorsabban zajlanak a műholdon, de ettől még maga az idő nem telik gyorsabban. Pedig ha minden dolog gyorsabban történik, akkor maga az idő múlik gyorsabban.

Van még egy másik kérdés, amire jó lenne választ kapni. Miért azonos a fénysebesség minden rendszerben?

Ezt axiómaként szoktuk elfogadni, és nem szoktuk firtatni az okát. Pedig miért ne lehetne? Lehet, hogy kiderülne valami mélyebb összefüggés :)


Előzmény: ivivan (47867)
ivivan Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47867
Pedig szerintem is nagyon nehéz kérdés. Igazából én se tudnám megmondani mi az idő. Csak olyan okosságokat tudnék mondani, mint "Idő az, ami megakadályozza, hogy a dolgok egyszerre történjenek" vagy "Idő az, amit a nagyon pontos órák mérnek"
Előzmény: Arilou (47866)
Arilou Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47866
Szerintem nem ezek a legnehezebbek :) Mind a kettő definíció kérdése. Mindenesetre ha relativitásról vitatkozunk, szerintem ezeket az elején tisztázni kell, különben ilyen patthelyzetekbe kerülünk állandóan :)
Előzmény: HondaVuk (47865)
HondaVuk Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47865
Azért én nem érzem fair-nek a világ talán legnehezebb filozófiai kérdését feltenni. :)
Előzmény: Arilou (47864)
Arilou Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47864
Szerintem inkább a "valóság" meg az "idő" fogalmat nem érti Astrojan.

Azt mondja, azt elfogadja, hogy az atomok rezgése pl. felszállás közben elállítódik. Vagyis felgyorsul, és gyorsabb is marad, egészen addig, amíg vissza ne hozzuk. Tehát elfogadja, hogy odafent az atomok gyorsabban rezegnek. De azt nem, hogy az idő is gyorsabban múlik.

Astrojan, szerinted mi az idő?
Előzmény: Gergo73 (47863)
Gergo73 Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47863

Bocs, én repülés alatt a fel- és leszállítást értettem, vagyis sajnálatos módon azt gondoltam, hogy az elképzelésed szerint ekkor történik valami az órákkal. Szóval félreértettelek, mea culpa.

 

Na mindegy, még egyszer utoljára elmondom: tudjuk (nem csak hisszük), hogy a fenti órák folyamatosan gyorsabban járnak, mint a lenti velük teljesen azonos órák. Ráadásul éppen olyan mértékben gyorsabban, ahogy azt Einstein 90 évvel ezelőtt megjósolta (minden nap nyernek 39 mikroszekundumot). Jöhetsz tobábbra is mindenféle filozófiai maszlaggal látszólagosról meg társairól: baromságok, csak arról tanúskodnak, hogy nem érted a relativitáselméletet, illetve a GPS-t mint kísérleti eredményt.

 

Előzmény: Astrojan (47862)
Astrojan Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47862

Azért kell lehozni, mert azt nem tudni, hogy az atomok rezgése is elállítódott-e repülés közben.

Ezzel az érvvel a lehozott óra eredményét is megtámadhatnád.

 

Úgy érted, hogy repülés közben az atomok rezgése nem állítódik el ????

 

Mert ez esetben megegyeztünk..

 

Előzmény: Gergo73 (47853)
TEODOR Creative Commons License 2008.05.17 0 0 47861
Ha küldesz egy emil cimet elküldöm neked.
Előzmény: Törölt nick (47860)
emp Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47859

bocs, de nincs is feje.

nyilacskája van :)

attól "tugya , hogy merre kel meni "

Előzmény: pint (45764)
pint Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47858
egyébként, csak hogy világos legyen, nincs neki elmélete. a nyomó gravitáció ötlete régi. hogy ő mit adott hozzá, talán csak a DVAG nevet, talán azt sem. esetleg ő találta ki, hogy a magma hője is innen származik, esetleg nem. a többi szövege fordításon alapszik. nemhogy a fizikához, de a crackpot elméletekhez sem adott hozzá semmit. (bár utóbbi felveti a minuszor minusz az plusz filozófiai kérdéskörét, de ezt most hagyjuk.)
Előzmény: HondaVuk (47856)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47857
Meghogy elmelet, csak ugat a levegobe.
HondaVuk Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47856
"Azért kell lehozni, mert azt nem tudni, hogy az atomok rezgése is elállítódott-e repülés közben, vagy csak valami történik a fénnyel, az összevissza keringés következtében, miközben a Föld forog a 24 GPS holdból álló hálózat alatt, ezáltal az egész komplexum jelátvitele shiftelődik."

Ugyan mi történne a fénnyel? És miért? Meg tudod ezt mondani a te elméleted alapján? Mert ugye azt állítod, hogy van egy elméleted, ami megmagyaráz mindent. Nosza, szeretnénk hallani, hogy a te elméleted szerint mitől állítódik el látszólag a GPS-ek órája!
Előzmény: Astrojan (47851)
pint Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47855
szeretném felhívni az olvasó figyelmét arra, hogy astrojan szerint azért járnak a GPS órák gyorsabban, mert le vannak lassítva :)
Előzmény: Astrojan (47851)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.16 0 0 47854
"egyáltalán az sem érdekel mi hogyan történik a relelm szerint."

Egy ilyen ember kedveert meg az utca vegerol sem hoznam vissza az atomorat.
Előzmény: Astrojan (47851)
Gergo73 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47853

Hát persze, mert fellövés előtt el lettek állítva.

Nem, nem azért. Az idődilatáció független attól, hogy egy órát elállítasz-e vagy sem, illetve hogy leosztasz vagy sem. Ezek csak konvenciók. De mindegy, mondom, hogy nem érted (logikából egyes), és én már nem is próbálkozom az elmagyarázásával.

Ehhez nem is kell, mert mi állítottuk el az osztót.

Ezt is kitárgyaltuk már, nem kezdek bele újra. Nem érted és kész, meghaladja a felfogóképességedet.

Azért kell lehozni, mert azt nem tudni, hogy az atomok rezgése is elállítódott-e repülés közben

Ezzel az érvvel a lehozott óra eredményét is megtámadhatnád. Úgyhogy inkább ne reklámozd, mert magad ellen szólsz csak vele.

És most nyomathatod, hogy de a relelm szerint az ám a valóság amit látsz

Nem, nem a relativitáselméletről beszélünk, hanem a valóságos órákról, amiket a valóságban használunk a valóságos GPS rendszerben, amely a valóságos koordinátákat képes nagy pontossággal meghatározni. A rendszer órái fent másképp járnak, mint itt lent. A rendszer tervezői és karbantartói ezt tudják, valójában ezt a tényt nagyon pontosan figyelembe kellett venni a tervezéskor (a rel.elmélet csak ott jön be a képbe, hogy megjósolta eme tény létezését). A többség érti ezen a fórumon, hogy ez mit jelent (a fizikus és matematikus diplomával rendelkezők kivétel nélkül), te meg nem érted és ezért kötöd az ebet a karóhoz. Te azt hiszed, hogy mi hiszékenyek és könnyelműek vagyunk, te pedig kísérletileg alapos, kritikus. Mi meg tudjuk, hogy csak egy szerencsétlen bohóc vagy, aki nem ért semmit.

 

Előzmény: Astrojan (47851)
Astrojan Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47851

GPS órákról tudjuk, hogy előrébb járnak (jóval), mint a lenti azonos társaik,

 

Hát persze, mert fellövés előtt el lettek állítva.

 

ehhez nem kell lehozni őket. Ehhez nem is kell, mert mi állítottuk el az osztót.

 

Azért kell lehozni, mert azt nem tudni, hogy az atomok rezgése is elállítódott-e repülés közben, vagy csak valami történik a fénnyel, az összevissza keringés következtében, miközben a Föld forog a 24 GPS holdból álló hálózat alatt, ezáltal az egész komplexum jelátvitele shiftelődik.

 

Felesleges replikáznod, a relelm szerint elállítódik az atomok rezgése. De ezt hiába szajkózod, mivel a nagymamám szerint meg nem állítódik el.

 

Ha látszólag állítódik el és a valóságban nem, akkor erről semmilyen esélyed nincs menetközben megbizonyosodni.

 

Ezért kell visszahozni a GPS órát.

 

Az engem nem érdekel, hogy a relelm szerint nem lehet látszólagos az eltérés, egyáltalán az sem érdekel mi hogyan történik a relelm szerint.

 

Csak az érdekel, hogy mi van a visszahozott órán, repülés közben hányat rezgett a Rb vagy a Cs atom.

 

És most nyomathatod, hogy de a relelm szerint az ám a valóság amit látsz, mert ez nyilvánvalóan nem igaz (lásd a távoli repülő a valóságban is pici lesz esetét) De talán ezt még magatok sem hiszitek igazán..

 

Előzmény: Gergo73 (47845)
ivivan Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47850
Nagyon-nagyon remélem, hogy igazatok van!
Előzmény: Dubois (47849)
Dubois Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47849

Ez csak paródia (gyenge).

 

Előzmény: ivivan (47847)
HondaVuk Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47848
Ez teljesen biztos, hogy egy vicc. Egyszerűen nem lehet más.
Előzmény: ivivan (47847)
ivivan Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47847
Még mindig létezik. Sajnos. Ekkora marhaságot :-) Nevetnék rajta, ha nem lenne siralmas...
Lehet, hogy inkább a Zöldségboltba kellett volna belinkelnem...
Előzmény: thghghgh (47846)
thghghgh Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47846

Közelmúltban volt, sőt talán ma is van egy Flat Earth Society nevű szervezet, ami az evolúció és a Föld gömb alakja ellen küzd; sőt pénzjutalmat tűzött ki, annak, aki bebizonyítja, hogy a Föld gömbölyű.

Gergo73 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47845
Nézd, az idődilatáció ténye bizonyítva van: GPS órákról tudjuk, hogy előrébb járnak (jóval), mint a lenti azonos társaik, ehhez nem kell lehozni őket. Persze nem értesz egyet (pontosabban nem érted hogy tényleg előrébb járnak), és mi is elmondtuk már ezerszer, nem baj. Ilyen alapon mondhatnád, hogy a Föld gömbölyű volta sem volt bizonyítva addig, amíg a Holdról le nem sikerült fotóznunk szépen egyben. Mások szerint a Föld gömbölyű volta ma is csak egy csalás, hiszen a Holdra szállás is csalás, a repülőgépek tájékozódása pedig csak látszólagos koordináták alapján történik.
Előzmény: Astrojan (47840)
egy mutáns Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47844

Érdemes lenne elolvasni (asszem) Feynman-tól azt a részt, ahol a rendőr megállítja a gyorshajtó nőt.

A pontos forrást nem tudom megadni, valamikor régen hallottam fizikatanáromtól felolvasni.

1m

Előzmény: Arilou (47831)
egy mutáns Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47843

És ezzel kissé késve csatlakozol egy már népes társasághoz ;) 

1m

Előzmény: pint (47828)
egy mutáns Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47842

Ez inkább nyelvészeti, mint fizikai kérdés.

m

Előzmény: Törölt nick (47829)
ivivan Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47841
A fizikusok korántsem olyan hiszékenyek, mint gondolod. Annyira sok, a mindennapi életben alkalmazott berendezés tervezésénél vették sikerrel figyelembe a relelm.et, hogy gyakorlatilag 0 esélye van, hogy a relelm ne lenne igaz. Persze ettől még lehetséges, hogy hibás az elmélet, de a fizikusok jelenleg inkább azt az érvényességi tartományt kutatják, amelyen belül a relelm még igaz.

Amit te nem értesz meg az, hogy a relelm szerint nem lehetséges látszólagos idődilatáció, tehát ha a fellőtt órán tapasztaljuk az idődilatációt, akkor az valóságos. (egyébként sem tudott még senki magyarázatot adni nekem, hogyan lehetne látszólagos) Így a GPS az egyik bizonyíték a sok közül, amely a relelm mellett szól.
Előzmény: Astrojan (47840)
Astrojan Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47840

Magyarán ha nincs idődilatáció, akkor bukik a relativitáselmélet.

 

Ez jó hír, ideje tisztázni. A csomó más dologról meg azt hisszük, hogy tudjuk..

 

Előzmény: Gergo73 (47837)
Gergo73 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47839
Szerintem csak a newtoni mechanikában elfogadott a differencián alapuló módszer.

Azt akarod mondani, hogy a fizika egyéb elméleteiben, kiváltképpen a relativitáselméletben a differenciál- és integrálszámítás csak aféle úri huncutság?
Előzmény: Törölt nick (47812)
Gergo73 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 47838
Mások szerint viszont a 0 (nulla) időre "megállás" nem minősíthető megállásnak.

Gondolom, te ebbe a csoportba tartoztál.
Előzmény: Törölt nick (47829)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!