Keresés

Részletes keresés

sierra Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6151
Köszi. Aszittem II. vh. lesz az időpont.
Előzmény: otranto (6148)
Maotai Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6150
Ez naon érdekes.
Előzmény: otranto (6148)
Maotai Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6149
Mint már írtam korábban : Galaktika
Előzmény: Törölt nick (6147)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6148
De, 1915. augusztus 5-én az osztrák-magyar U5-ös tengó (pk: Georg von Trapp korvettkapitány) Pelagosa szigeténél elsüllyesztette az olasz NEREIDE tengót.
Ez volt a tengeri hadviselésben az első eset, hogy tengó tengót süllyesztett el.
tengó tengó elleni támadásra korábban is volt példa, szintén az osztrák-magyar U4 cserkészet be az olasz hadüzenetkor egy ellenséges tengót, de az nem jött össze.
Előzmény: sierra (6146)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6147
Szerintem mindenki jelolje meg a forrasait: Wiki, Spektrum, Nemere, vagy egy kalandfilm... :-)
Előzmény: showtimes (6143)
sierra Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6146
Nem tudja valaki, hogy mikor és hogyan esett az első U-Boot vs U-Boot harcérintkezés a történelemben?
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6145
Most nezem a Wikiben, 41 december...
Előzmény: showtimes (6142)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6144
Ez nekem fel sem tűnt, de szerintem az eset 1943-ban történt, nem 42-ben. holnapra ontosan megnézem.
Előzmény: showtimes (6142)
showtimes Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6143
én említettem, feltételes módban - a Spektrum filmben említették azt hiszem, de utána kellene nézni, ezért nem mondtam tutira - s jóval a győztes hadjárat után, otthon, a közfelháborodás hatására.

s nem elbocsátást, hanem lemondást írtam, a kettő közötti különbség óriási...
Előzmény: ambasa (6138)
showtimes Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6142
A leglogikusabb magyarázat, hogy kerültek olasz foglyok az Indiai-óceánra 42 elején: ekkor esett el Szomália és Etiópia, a foglyok egy részét, egészét (?) az angolok a búrok példájára nyilván áthajózták Indiába, Ceylonba.

A kérdés inkább az, 42. dec. 12. előtt (német hadüzenet USA-nak) - ha előtte történt, milyen alapon támadtak USA repülők német tengót?:))
ráadásul, hogy kerültek az óceán keleti medencéjébe? Tudtommal USA hordozók ekkor a térség közelében sem voltak. De a Dél-Atlanti vizeken se nagyon lehetett ebben az időszakban jenki hordozó... tehát ott is necces lenne a történet német tengó és USA repcsik közt.
Előzmény: otranto (6141)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6141
Azzal nincs is semmi gond, csak nem vagyok benne biztos, hogy ők onnan jöttek. :) de utána fogok nézni este otthon
Előzmény: showtimes (6140)
showtimes Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6140
Pofpnmegyszerű mit kerestek ott :))
Nézd meg Afrika térképét, Szomália melyik óceán partján fekszik...
Előzmény: otranto (6133)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6139
semmi gond :)
Előzmény: ambasa (6138)
ambasa Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6138

Bocs Otranto, visszaolvastam, valóban nem Te állítottad a parancsnok elbocsájtását.

Május 1-én a britek bombázták és hajókkal lőték a Falkland szigeteken állomásozó argentin erőket, miközben az ARA San Luis torpedót inditott egy meg nem nevezett brit hadihajóra, ugyanekkor légitámadás érte a Port Stanleyt ágyuzó Brit hadihajókat. Ezek után az április 12-i jegyzéknek érvénybe lépett a bárhol megtámadható pontja. Egyébként véleményem szerint az ellenség a zónán bellül és kívűl, kivéve a semleges területeken legális célpont.

Május 2-án a brit tengeralatjáróknak végre sikerült felfedezniük az ARA 25 de Mayo repülőgéphordozót, de ez már a Belgrano elsüllyesztése után volt, és nem is kapták meg a tűzparancsot.

Előzmény: otranto (6135)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6137
kétségtelen tény, hogy a BELGRANO a zónán kívül hajózott, és legjobb tudomásom szerint már nem a szigetek irányába.

Végülis Ambasa leírásában benne van a magyarázat: amikor felfedezték, a kötelék még a szigetek felé tartott. Lejelentették, mire London parancsot adott az elsüllyesztésre. Noha közben a kötelék irányt változtatott, a parancsot London nem változtatta meg, így a süllyesztés már valóban más irányba haladó hajót ért...
Előzmény: otranto (6135)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6136
Köszönöm a magyarázatot.
Előzmény: ambasa (6134)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6135
Köszönöm a kimerítő választ és leírást. Ez alapján akár jogosnak is tűnhet a támadás, bár kétségtelen tény, hogy a BELGRANO a zónán kívül hajózott, és legjobb tudomásom szerint már nem a szigetek irányába. A rombolók jelenléte megmagyarázza, hogy a britek miért nem mentettek.

A kapitány elbocsájtását nem én vetettem fel, hanem valamelyik más olv.társ.

Üdv:
otranto
Előzmény: ambasa (6134)
ambasa Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6134

Kedves Otranto és Bögöly!

 

Ugyan ez a téma nem 2vh, de...

Az ARA Genereal Belgrano elsüllyesztése, azért nem ilyen egyszerű ügy. A brit kormány a svájci nagykövetén keresztül átadott egy jegyzéket, ami tartalmazta a 200 nm-es blokádot, ami köztudott, de azt is, hogy ha a brit alkalmi harci kötelék hajóit támadás éri, akkor ők is megtámadják az argentin erőket, bárhol is legyenek azok, továbbá fenntartották a jogot arra, hogy csapást mérnek akár az argentin honi területekre is. Az argentinok április 28-án egy nagyszabású hadműveletbe kezdtek. A hadművelet három flottakötelék egyidejü csapásméréséből állt, ami május 1-én következett be. Bonyolítja  a helyzetett, szintén ekkor a brittek is megkezdték a csapásmérésüket a szigetek ellen.  A 200nm-es körzeten kívűl az atomtengeralatjáróikkal járöröztek, és a két támadó kötelékből kettöt fel is fedeztek, de a legfontosabat a repülőgéphordozósat nem, úgyhogy kicsit idegesek voltak. Április 29-én fedezték fel a z északról támadó fregattokat, április 30-án a Belgranot, ellenben a harmadik köteléket csak egy véletlen folytán május elsején hajnalban fedezték fel a britek, amely akkor már indítási távolságban volt. (hogy mért nem történt meg az argentin Skyhawkok csapásmérése, az már egy külön történet), továbbá ezen a napon az argentin szárazföldi bázisú repülőgépek brit hadihajókat támadtak. Ebből az következik, hogy amikor az britek május 1-én reggel periszkopon keresztül megpillantották a Belgranot, éppen tüzelőanyagot vételezett egy ellátóhajóról és a szigetek felé tartott, csak egyre gondolhattak. Május 1-én délelöttaz argentinok lefujták a hadműveletet, és elkezdtek egy gyülekezési pont felé hajózni. Közben azonban egyenesen Londonból a brit parancsnok támadási parancsot kapot a Belgráno elsüllyesztésére (május 2.), két órás manőverezés után támadópozicióba került, és zulu18.57 helyi idő szerint 15.57-kor három torpedót indított a célra. Két torpedó talált, hogy hol arról megoszlanak a vélemények, mindenesetre már a torpedórobbanások hatására valószínüleg elesett mintegy 250 argentin tengerész a 386-ból. És most Bögöly felvetésére, hogy miért nem mentett a HMS Conqueror, ugyanis az ARA General Belgranot két romboló kisérte, az ARA Piedra Buena és az ARA Hipolito Bouchard, amelyek a támadás után vizibombákkal támadták a brit tengeralatjárót.

Amit leirtam, abból mindenki eldöntheti hogy jogos volt-e támadás, vagy nem , szerintem jogos.

A halálfejes lobogó az első világháború óta a brit tengeralatjárók győzelmi jelvénye, az eredményes tengeralatjáró honi bázisára árbocán ilyen lobogóval rajta az elért erdménnyel szokot befutni, ez is mint sok mndem a Royal Navy hagyománya.

 

Ellenben Otranto, megadhatnád a forrását annak, hogy olvastad, hogy a kapitányt elbocsátották, erről még nem hallottam, de lehetségesnek tartom, és szeretnék utána nézni.

Előzmény: otranto (6128)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6133
Lhet, hogy dél-atlanti, mert amikor írtam, már akkor is azon filóztam, hogy mit kerestek olasz hadifoglyok az indiain. de majd utánanézek.
Előzmény: Törölt nick (6131)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6132
Igen, a leghíresebb Q-hajó az I. vh.-ban a BARALONg volt, amely rendszeresen vizbe ölte az elsüllyesztett német tengók legénységét. A dolog annyira kínossá vált már az angoloknak, hogy egy ködös estén a hajó kapitány egyszer csak eltünt ScapaFlowban a saját hajója fedélzetéről. állítólag maga V. György inspirálta az eltüntetést azzal, hogy kijelentette: ez az ember nem hordhataja ugyanazt a kabátot 8tengerésztiszti egyenruha) mint én.
Előzmény: showtimes (6127)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6131
Én az Atlanti déli medencéjére emlékeztem, de ha fogadnom kellene, inkább a te emlékezetedre tenném a tétet... és igen, rémlik, többségében olaszok voltak, bár értelemszerűen a fogvatartó személyzetet is mentették egy füst alatt.
Előzmény: otranto (6130)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6130
Igen az az eset az Indiai Óceánon történt ha jól emlékszem, de a csavar a történetben az volt, hogy a németek egy olyan hajót süllyesztettek el, amely olasz hadifoglyokkal volt tele zsúfolva, ezért volt fontos a tengónak, hogy kimentse a hajótörötteket. Alapvetően előtte sem volt jellemző a mentés a német tengókra, persze ez anank köszönhető, ahogy kölcsönösen durvultak el a harci cselekmények a tengeren is.
Előzmény: Törölt nick (6126)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6129
Pontosan erről beszélek én is.
Előzmény: Törölt nick (6125)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6128
Az elsüllyesztésben csak az az elítélendő, hogy a britek a maguk által meghatározott hadizónán kívűl, úgymond békés területen küldték fenékre a BELGRANO-t.
Ez korlátozott háború volt, célja a szigetek visszafoglalása volt, nem több, így nem is folytak totális hadműveletek. Pont ezért jelölték ki a britek a hadizónát, és pont maguk szegték meg ezeket a szabályokat a BELGRANO elsüllyesztésével.
Előzmény: Törölt nick (6123)
showtimes Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6127
s akkor még nem is beszéltünk a Q hajókról amelyek minden tengeri jog megsértésének a csúcsa volt a WWI-ben és WWII-ben egyaránt az angolok részéről. Érdekes, ezekről nem készült a 60-70-es években propaganda mozi...
Előzmény: Törölt nick (6126)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6126
A második világháborúban a németek úgy 1942-től nem tartották be, miután egy tengójukat úgy bombáztak meg az amerikaiak, hogy az éppen semleges kikötők felé vontatott több, amerikai és brit személyzettel zsúfolásig tömött mentőcsónakot...
Előzmény: Törölt nick (6123)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6125
Egy totális háborúban éppenséggel dobhattak volna, végtére is az argentinok maguknak keresték a bajt, de ez nem totális háború volt, csak egy korlátozott háború a Falklandért, abba meg nyilván nem fért volna bele se az atombomba, se a kiöregedett cirkáló zónán kívüli elsüllyesztése. De ha már elsüllyesztették, legalább a legénységet kimenthették volna.
Előzmény: otranto (6119)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6122
csak onnan, hogy azzal, hogy úgy tűnt a válaszod alapján, hogy azzal, hogy háború volt, mindent meg lehet magyarázni.
De elnézést, ha erős volt, nem akartalak megbántani.
Előzmény: Törölt nick (6120)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6121
Amúgy pedig nem köszönni kellett volna, de tengeren alapvető szabály, hogy az elsüllyesztett ellenséges hajó személyzete már nem ellenség, hanem hajótörött, akiknek a kimentése mindenkinek kutya kötelessége. Háború ide vagy oda, atomtengó és atomtitok ide vagy oda.
Előzmény: Törölt nick (6118)
otranto Creative Commons License 2006.10.04 0 0 6119
azért nem hülyeség, mert maguk az angolok jelültek ki a szigetek körül egy hadizónát, és deklarálták, hogy azon belül minden argentin hajót elsüllyesztenek. a BELGRANÓ viszont a zónán kívűl tartózkodott, és nem is a zóna felé, hanem ellenkező irányba haladt.
De végül is igazad van, háború volt, ennyi erővel a britek egy atombombát is ledobhattak volna Buenos Airiesre, igaz?
Előzmény: Törölt nick (6118)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!