Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49264

 

  Nos, olvasd el újra a levezetést.

     Neked készítettem, az a minimum, hogy megértsd az abban leírtakat.

 

   Ha pedig megértetted, akkor a végét is elolvasva látni fogod, hogy akármekkora

forrásfrekvenciát, bármekkora sebességen olvasunk, a forrás hullámszáma

állandó. 

    Ha nem lenne állandó, akkor az egyben azt is jelentené, hogy a fény sebessége

más lehet, mint a vele továbbított jelek sebessége. 

 

  

Előzmény: HondaVuk (49253)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49263
Nem emlékszel véletlenül, legutóbb kivel boronáltál össze?
Előzmény: cíprian (49262)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49262
Gézoo!

Mmormota másik nickje HondaVuk. Mmormota most bohócba ment át. Ugyanazt a hülyeséget nyomja nekem mindkét nicken.
Ne hagyd magadból bohócot csinálni.
Előzmény: Gézoo (49259)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49261
Nem azt mondtad, hogy tartsam meg a hülyeségeimet?
Előzmény: Gézoo (49259)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49260
Teljesen bedühödtél, és már semmit se vagy hajlandó átgondolni, csak vagdalkozni ezerrel?

Távolodik a számláló. Ha nem korrigálsz, minden újabb hullám egyre távolabb éri el, egyre nagyobb a fény útja odáig, lassabban járna a forráshoz képest. Ez eddig OK?

Te azt szeretnéd, hogy egyszerre kettyenjen, ezért korrigálsz, kevesebb hullámnál kettyen, így el tudod érni, hogy szépen egyszerre kettyenjen a forrásnál levővel. ok?

Na de most megfordul, jön visszafelé. Sűrűbben találkozik a hullámokkal, ráadásul kevesebb hullámtól kettyen mert távolodásra lőtted be, gyorsan fog járni. ok?

Előzmény: cíprian (49252)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49259

  Feltételezem ezt arra érted, hogy feltettem azt a kérdést, hogy

 a fény sebessége eltér  látszat szerint eltérhet-e a jelekétől?

 

   Nos, mint a példán láthatod,  ha  fény 1 méterén a forrás rendszerben

pl. 1000 db jel van, akkor ez így van minden más rendszerben is.

 

   Az igaz, hogy minél jobban megközelíti egy rendszer a terjedő jelek sebességét,

annál nagyobb aszimmetriaként  megjelenik az eltérés, amit egyszerűen

 a kapott eltérések szorzásával kompenzálunk.

 

   Azt gondolom, hogy látnod kellett, hogy a detektorok rendszerében

az így képzett ősméterhez,

 

   1. a rendszerében  ismeretlen sebességű  forrás rendszerből vett jelet használta,

   2. a detektorok rendszerében lévő 1 méter azonos a forrás rendszerének

         1 méterével,

 

       azaz az alkatrészek így sokkal jobban illeszkednek, mint a magunkkal cipelt

       bizonytalan stabilitású helyi órák használatával képzett ősméter esetén.

 

 

   3. az eltérés nagyságából közvetlenül számítható a detektorok rendszerének

        sebessége a forrás rendszeréhez relatívan.

        Amire a magunkkal cipelt órák semmiféle információt nem adnak.

Előzmény: mmormota (49246)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49258
Az a két egyenlet nem működik. Ennyi.

Ezért kérek másikat. Az előbb beírt példára. Szerintem ez nem bonyolult kérés.
Előzmény: cíprian (49256)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49257
Erről van szó:

Egydimenziós esetről beszélek. Adva van egy forrás, a mellett áll egy űrhajó. Van az űrhajón egy impulzusszámláló és számolja a forrás is az általa kibocsátot impulzusok számát. Az űrhajó nulla időpillanatban indul, a forrás az első iumpulzust 1 másodperc múlva bocsájtja ki (a saját rendszerében mérve természetesen) és ezután is másodpercenként bocsájtja ki.

Mit csináljon az űrhajó, hogy azt az értéket jelezze ki egy adott pillanatban, amilyen értéket a számláló is kifejez? Nem a forrásból nézve, hanem egyideben tekintve a két eseményt (de tőlem megadhatod a forrástól nézve is). Én már adtam rá megoldást, most kíváncsi vagyok a tiedre.
Előzmény: HondaVuk (49254)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49256
Algoritmus?
Mi a faszt kérsz két egyszerű egyenletre?

Úszóleckét ne adjak még mellé?

Mmormota mutánsa vagy, ez most kiderült. Egyformán a sík hülyét játszátok el nekem.
Előzmény: HondaVuk (49247)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49255
"(mert ugxye akkor a budapesti fényre mért 3 méteresnek botnak is meg kellene felelnie, de ez a kettő együtt nyilván nem megy)"

Megy az, csak egy apró pici ámde felettébb eredeti módosítás kell hozzá: össze kell szorozni!!!
:-)
Előzmény: HondaVuk (49250)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49254
Adjál már a sok szövegerlés helyett a lenti kísérletben egy kibaszott algoritmust! Ennyi kellene, nem ez nagy duma.
Előzmény: cíprian (49252)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49253
Azt kérdezte, hogy a te módszeredet használva (leszámolva n darabot a hullámból) el lehet-e készíteni több különböző hajón az összeillő darabokat. Nos, nem lehet. Tehát neki volt igaza.
Előzmény: Gézoo (49243)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49252
Ne szórakozzatok.
Egyetlen mozgó testről van csak szó. Tanultál HondaVuktól? Ugyanazokra a hülyeségekre térsz ki, csak nem vagy azonos HondaVukkal? A logikátok egyformán sík hülyeség.
Előzmény: mmormota (49249)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49251
Olvastam a HondaVukkal folytatott épületes vitátokat is, egyértelműen neki van igaza.
Nyugodtan nevezz gyengeelméjűnek, törzsi összeesküvőnek stb.
Előzmény: cíprian (49248)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49250
Nem. Gondold végig!

Jön be Szeged felöl a 900 GHz-es jel, felfogjuk az auitónkkal, leszámoljuk az 1000 hullámot, megkapjuk, hogy 1/3-ad méteresnek kell lennie a rúdnak. Eddig azt mondtad, hogy ez az 1/3-ad méter megfelel az ottani 1 méternek, erről közben letettél (mert ugxye akkor a budapesti fényre mért 3 méteresnek botnak is meg kellene felelnie, de ez a kettő együtt nyilván nem megy).

Ezután visszaverjük egy tükörrel. Az így visszavert jel (továbbra is az autó rendszerében nézve) frekvenciája nem fog változni, továbbra is 900 GHz-es lesz. Durva is lenne, ha nem így lenne, akkor a tükörben a visszaverődött vörös pullover más színű lenne (vagy akár láthatatlan is). Nem beszélve a tükrös távcsövekről amikor távoli nagy sebességgel távolodó objektumoket néznek, annak a színe (meg vöröseltolódása) is függne attól hogy hány tükör van a távcsőben. Úgyhogy a visszaverődő jel is 900 GHz-es, amiből leszámolva 1000 darabot, megint csak 1/3-ad méteres távolságot kapunk.
Előzmény: Gézoo (49244)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49249
"A fényforrás rendszeréből nézve tehát tökéletes a szinkronizáció még akkor is, ha hektikusan mozog az óra."

Ha csak egyszer szinkronizálod, akkor természetesen nem.

Pl. egyet szépen belőttél távolodó számlálóval, egyet meg közeledővel. A korrekciós szorzód egyiknél nagyobb egynél, másiknál kisebb.

Na most, ezek gondolnak egyet, az eddig távolodó közeledni kezd és fordítva. Nyilván tök rossz lesz a korrigált értékük.
Előzmény: cíprian (49236)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49248
Nem néztem hányadán állsz velük, de nálam HondaVuk a legkülönböző cseleket mutatja be annak érdekében hogy elnyújtsa a vitát ebben a primitív és szégyelnivalóan egyszerű témában, hogy aztán azt mondhassa, mi fenének hozok neki ilyen dedósan egyszerű példát. Ezt már többször elsütötte nálam.

Hagyjuk, mert szerintem szórakoznak velünk, ennyire nem lehetnek....... majd kimondtam.
Előzmény: Gézoo (49244)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49247
"Hagyd el szépen a K testet. Rajzolj csak egyetlen mozgó H testet, és annak az óráját próbáld hozzá szinkronizálni az F álló testnél levő órához olymódon, hogy az F álló testről nézve állandó értéket mutasson a két óra."

Ne én csináljam meg, hanem te! Miért én találjam ki, hogy a te algoritmusod hogyan akar működni? De ne bonyolítsd túl, használd azt a setupot amit a rajzon látsz (csak impulzusokat számolunk, nem számoljuk át másodpercekre), mert különben elkezded behozni a tök felesleges kriptont (vagy az a superman-ben van?).

Egyszerűen adjál egy egyszerű algoritmust. Akár lehet példaadatokkal is. Remélem ez nem nagy kérés.
Előzmény: cíprian (49242)
mmormota Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49246
Azért kérdeztem, mert nem akartam tök feleslegesen dolgozni, ettől megkíméltél, kösz.

Tulajdonképpen érdekes, belefektettél egy csomó munkát, kiszámoltál valamit, aztán az eredményre azt mondtad, lehetetlen, legjobb ha két külön eset két külön megoldását összeszorozni.

Ebbe most így belenyugszol, ez így jó? Specrel igaz, számításod jó, eredmény rossz, két külön feladat eredményét össze kell szorozni, így szép az élet?
Nem unalmas, mindig jön valami váratlan.
Előzmény: Gézoo (49239)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49245
........hogy az F álló testről nézve AZONOS értéket mutasson a két óra.
Előzmény: cíprian (49242)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49244

 

Nos, már látom, hogy valóban tévedtem.. abban, hogy veled érdemes beszélgetnem.

 

  A tükör nem módosítja visszaverés közben  a fény frekvenciáját csak az irányát..

 

  Az a jel ami a detektorral szemből jön, frkvencia felfelé tolódik, a  a tükör irányából érkezőt a detektor távolodni látja..  Legalább ezt próbáld felfogni.

 

  

Előzmény: HondaVuk (49240)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49243

 

  Sem korábban, sem most sincs igaza..  LOL  LOL  LOL  :D

Előzmény: HondaVuk (49241)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49242
Most huncutkodsz? Unatkozol?

Mi a csudának tettél be még egy testet? Persze, hogy így nem működik.

Hagyd el szépen a K testet. Rajzolj csak egyetlen mozgó H testet, és annak az óráját próbáld hozzá szinkronizálni az F álló testnél levő órához olymódon, hogy az F álló testről nézve állandó értéket mutasson a két óra.
Előzmény: HondaVuk (49237)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49241
LOL

Nem zavar, hogy neki volt előbb is igaza és nem neked?
Előzmény: Gézoo (49239)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49240
Érdekes, hogy pont te nem tévedtél, mindenki más igen, miközben neked nem volt igazad, mert úgy ahogy leírtad nem működik a dolog. Zseniális. Majd megtanulom a terelésnek ezt a szintjét, mert így mindig nekem lesz igazam.

Persze úgy sem fog működni ahogy most mondod. Hiába vered vissza az elölről érkező fényt egy tükörrel, az továbbra is 900 GHz-es lesz, és így visszafelé haladva is pont egy 1/3-ad méteres szakaszba fog beleférni (nem pedig 3 méteresbe, ami a szorzáshoz kellene). Ez van, ez így nem működik. Még ezzel a módosítással sem.
Előzmény: Gézoo (49235)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49239

  Kérlek, a zagyvaságaidtól kímélj meg minket! 

 

  Bizonyítás helyett alaptalan állításokkal traktálsz.  Bármit képes vagy tagadni, ha úgy hiszed, hogy azzal megóvod a renomédat..   Sajnálom,  még ebben is tévedsz..

 

 

Előzmény: mmormota (49232)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49238
A "forrás" szó elírás, helyesen:

Más a helyzet a mozgó TEST rendszerében nézve.
Előzmény: cíprian (49236)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49237
Nézd Ciprian, ez tök egyszerű dolog. Nézd meg ezt az ábrát:

F~~~~~H~~~~~K~~~~~

F a foprrás, H az első űrhajó, K a második. Minden egyes ~ egy-egy fényimpulzust jelent. Mindkét hajó F-ből indult ugyanakkor és mindhárom számlálója induláskor szinkronizált volt. Mindháromnál ugyanaz a k (bár k nem lényeges, mert impulzusokkal számolunk). H és K is jó nagy tempóval elmentek a jelenlegi pozíciójukba és ott megálltak. Így mindenki a forrás rendszerében áll.

A fenti ábra az épp aktuális szituációt mutatja. K eddig 5 impulzust számolt össze, H 10-et, míg a forrás már 15-öt küldött el. Az én szerény matematikai tudásom szerint 5<>10<>15.

Most akkor megkérderdezem még egyszer, hogy pontosan hogyan történik a számolásod. Csak impulzusokkal törődjünk, ne számoljuk át másodpercbe. Hogyan mondja meg az űrhajó, hogy mennyit mutat a forrás impulzusszámlálója?
Előzmény: cíprian (49231)
cíprian Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49236
Ez érthetetlen.

A fényforrás rendszerében állandóan egyenlő időközökben kettyen a számláló. A fényforrás számlálójára szinkronizáljuk a mozgó test óráját. Ha ez sikerült, akkor a fényforrás rendszeréből nézve az álló és a mozgó óra "kettyenéseit" állandó időközben észleljük. Ugyanazt az értéket is mutatja mindkét óra. A fényforrás rendszeréből nézve tehát tökéletes a szinkronizáció még akkor is, ha hektikusan mozog az óra.

Más a helyzet, ha a mozgó forrás rendszerében nézve. A mozgó testen piszkosul nagy diszharmoniát látunk, különösen akkor ha hektikus mozgású testen vagyunk. Két kijelzés között szinte nem telik el azonos idő, és az álló meg a mozgó óra eltérve egymástól olyan ütemtelenül jár, akár egy Hajós koncerten lennénk.
Előzmény: mmormota (49234)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.30 0 0 49235

Nos, miért  szorzat ?  Mert ahogy Te írtad: " n*x*1/x pont n lesz "

 

   az eltérés a szimmetria miatt így kompenzálódik.

 

  "Viszont akkor most azt már láthatod, hogy nem igaz az eredeti állításod."

 

    Nos, eredetileg a Doppler hatás kompennzációjaként a detektor rendszerében

elhelyezett tükörről visszatérő jeleket adták, a frekvencia eltérés másik oldalát.

 

   És igen, menet közben Mmormota kék ledei és a többi értetlenkedő maraton miatt

elhanyagoltam..

 

  Mint látod, a számlálós módszer kis kiegészítéssel működik. 

 

   A számlálós módszer egyben azt is bizonyítják, hogy a fény 1 méterén lévő jelek/hullámok/impulzusok száma minden rendszerben, azaz

   rendszerfüggetlenül állandó.

 

     Azaz a Szeged felöl érkező jelet közvetlenül és az ellenkező irányba elhelyezett

tükörröl visszatérve is át kell engedni a számlálón, és a két távolság szorzata,

adja a forrás rendszerének 1 méterét.

   Ugyanez akkor is érvényes, ha csak Pest felöl érkezik a forrás jele.

 

   vagyis  Te is, Mmormota is, Iván is, és Pint is tévedtetek..

Előzmény: HondaVuk (49230)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!