Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.24 0 0 7585
Csak azt ne mond, hogy arrafelé nincs:)))
Előzmény: Joranne_Sutt (7584)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2007.04.24 0 0 7584
Etiópiában a teve??
Előzmény: bimba5672 (7582)
showtimes Creative Commons License 2007.04.24 0 0 7583
Az ideális repülési magassága 5800 méter volt, tehát a hegyek nem okozhattak gondot.
Szerintem azért az olaszoknak is volt néhány betonozott reptere, de füvön is le-fel tudtak szállni.
Előzmény: ambasa (7581)
bimba5672 Creative Commons License 2007.04.24 0 0 7582

Bizony, bizony elkell mondani hogy arrafelé elég furcsa az idöjàràs és a terep is meglepte màr nemegyszer a betolakodokat. Erröl van néhàny sztorim.

Még mindig a teve meg a hajo a legbisztosabb szàlitàsi eszköz. Az amerikaiak nyugottak mert Galaxi- gépeik le tudnak szàlni, mostmàr...

Végül is a németeknek pontosan mi kellet volna onnan ha Szuezt és Irakot elfoglaljàk?

Megérte volna nekik?

Késöbb, talàn amikor beidul a fenhatosàguk alatt a Szuezi forgalom.

Nem jobban megérte volna nekik hogy néhàny honapra megbénitjàk az egyiptomi hajoforgalmat.

Példàu Kréta helyett ledobjàk az ejtöernyösöket Szuezra mint 56' ban a franciàk. Vagy a ME-109 esek gyàrtàsa helyett a FW-190 eröltetik, nem àldozzàk fel a Bismarckot stb, stb..

Előzmény: ambasa (7581)
ambasa Creative Commons License 2007.04.24 0 0 7581

A Condor lerepüli a távot, de nem egy Me 321-el a háta mögött, és nem úgí hogy egy 2400 m-ren lévő reptérre (Addisz), vagy egy olyanra amely eléréséhez 2000 méteres hegyeken átemelkedve kell elérni, (Asmara). A veszteségeket nem csak ellenséges behatás okozhatja, hanem technikai jelleggű is pl a Condorra jellemző futótörés (főleg egy ilyen hosszú éjszakai repülés után, fáradt hajózókkal, ismeretlen, rossz állapotú repülőtereken kell leszállni).

 

TG

 

 

Előzmény: showtimes (7580)
showtimes Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7580
Meg volt folyamatosan 30-35 üzemképes Condor - amelyek le bírták volna repülni a Líbia Etiópia távot leszállás nélkül. A Góliátok + A Condorok felével, három forduló, az optimális esetben oda-vissza 6 nap (ellenséges terület fölött éjszakai átrepüléssel, Szudánban nem volt radar és éjszakai vadászok sem, tehát a veszteség veszélye nélkül).
Szóval gond nélkül le tudták volna szállítani és valószínűleg meg is érte volna az átcsoportosítást az ádeni szoros hajóforgalmának nagyfokú zavarása a tengókkal. De hasonló eredményt érhetett volna el akár egy Messer Bf-109-es század megjelenése is ( erre volt példa, az Irakba, Szíriába átdobott német vadászok beavatkoztak az angolok elleni harcba).
A Góliátok a leszerelt szárnyú Messereket is el tudták volna vinni, az összeszerelés meg pár órát vett volna igénybe és annyi szerelőt, technikát, anyagot se igényelt volna, mint a tengók.

Ehhez persze azt kellene tudni, hogy a németeket mennyire érdekelte az olasz Kelet-Afrika, mint potenciális tengó/légi bázis lehetősége?
Előzmény: Zicherman Istvan (7579)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7579

A ,,Goliat"-ból akkor volt 8 db (1940), 1941-ben kezdődött el sorozatgyártása.

 

A típusok megvoltak, csak a mennyiségükkel volt baj: a Ju-52 kívül a többi nagyon kevés példányban épült.

 

Ezenkívül - az ejtőernyősök vagy leszálló(landoló) deszant jóval olcsóbb volt - mint később kiderült - mint állandóan újra felépíteni a fitorlázó-flottát. Nem véletlen, hogy 1940 végétől bezárták a vitorlázó iskolákat és az ejtőernyős képzésre álltak át.

Előzmény: showtimes (7577)
ambasa Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7578

Először is a politikai szándékról nem tudok, a megvalósításról pedig:

 

Lehet, hogy a németeknek megvolt a rövidtávú szállítókapacitása, de az általad becsült 3-400 tonnát (amit szerintem alábecsülsz) nem egy Görögország-Kréta, vagy Németország-Belgium (2-300 km), hanem egy sokkal hosszabb út. A repülőknek valahonnan Tripolitól, vagy Tobruktól kellett volna Asmaráig, vagy Addisz-Abebáig repülni (nagyon primitív vonalzós mérésem alapján ez 2200-3200 km). Erre akkor a németeknek csak a Kondorjaik voltak képesek. meg néhány 1-2 példányos egyéb lufthansa utasszállító. Ezekkel a gépekkel kellett volna az általad becsült mennyiséget olyan 80-120 bevetéssel leszállítani. Az út kb 75-80% ellenséges terület felett vezett. A gépeknek legalább 1 napi az oda és 1 nap a vissza út. Az út maga hosszabb, mert Németországból el kell jutni Afrikába 1800-2000 km, és a két Olasz kézen lévő városból még az általad lehetségesnek vélt támaszpontra is, ami további 200-1000 km. Ez az út tecnikai leszállásokkal legkevesebb 4000-4500 km, az akkori utazósebességgel számolva 14-16 repülési óra + tecnikai szünetek.

 

A fenti adatokból következtetve vitorlázó repülők szóba sem jöhettek, a kis számú nagyhatótávolságú repülőgépeik, pedig sokkal értékesebbek voltak annál, hogy egy ilyen akcióra elpazarolták volna szerintem. Kréta nem csak az ejtőernyős csapatoknak volt érvágás, de a szállítócsapatokat is megtizedelete, pedig ott vadászfedezettel repültek, amit ezen az úton 2000 km ellenséges terület felett nélkülözni kellett volna. Persze a repülés nehezeebb szakaszát lehett volna éjszakára időzíteni, de ez akkor is túlságosan nagy igénybevétel lett volna mind a tecnikának, mind a személyzetnek. Ha ezt csökkenteni akarod, akkor viszont a tecnikai leszállásoknál pihentetni kelett volna a személyzetet és agépeket átvizsgálni, de ekkor az oda-vissza út akár egy hetet is igénybe vett volna.

 

TG

Előzmény: showtimes (7577)
showtimes Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7577
nem is a Tante Ju-ról van szó :P
Nézz csak utána, mivel rengelkeztek már ekkor a németek, a Góliát vontatott változatával, amivel akár lövegeket, sőt könnyű, páncélozott járműveket is lehetett szállítani. Katonából, teljes felszereléssel - rengeteget:) Vontatógép pedig ugyancsak rendelkezésre állt hozzá 40-ben. Krétán azért alkalmazták a Tante Ju-t, mivel elméletileg már birtokba vett reptérre érkeztek a transzportok, s kipakolás után fordulhatnak a következő adagért, de csak ott derült ki, hogy az angolok tűz alatt tartják a leszállópályát...

Később jött ki a motoros változat, ami a páncélvadászt is elbírta, teljes málházattal :) Sztálingrádi katlanba és Tuniszba ezzel szállították amit kellett - igaz elég nagy veszteséggel, egyik helyen a csöves tüzérség miatt, a másikon pedig a nem kellő vadászvédelem miatt. Azonban az említett időben és Szudán felett egyiktől sem kellett tartani.
Előzmény: Zicherman Istvan (7571)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7576
az arcmemóriám nagyon jó, de a név nem, ehhez képest itt mindenkinek két neve van (nick+valódi), és nincs arca... ...ez számomra követhetetlen :))))
Előzmény: RhB (7575)
RhB Creative Commons License 2007.04.23 0 0 7575

majd legközelebb üss hátba, hogy te vagy az ambasa :)))

 

Pedig biztosan ismered, egy pár hónappal ezelőtt a HD után hármasban sétáltunk le a metróhoz a Moszkva térre. :-))) Én akkor kérdeztem meg, hogy Te ki vagy? Az más kérdés, hogy a baromi rossz arcmemóriám miatt már nem biztos, hogy megismernélek... :-) (Az rpg fórumon én vagyok Essex.)

Előzmény: Némedi László __ (7562)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7574

ÍÉn is szoktam. Hetente egyszer-kétszer. Utáltam futi, a seregben megszoktam...

A táv általában 10-12 km.

Előzmény: Törölt nick (7573)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7573
Alapvetően szórakozásból kocogok. Meg a térdem terhelését nem növelhetem túl gyorsan.
Előzmény: Zicherman Istvan (7572)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7572
Teljes felszereléssel (rohambili, hátizsák, szimatszatyor, fegyver, bakancs, kulacs, egyéb lim-lom - 25 kg k.b.) a 8 kilométer szint ideje 45 perc.
Előzmény: Törölt nick (7570)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7571
Hát, a ,,Tante JU"-t nem nevezném nagy teherbírású gépnek:/ Az, hogy nagy volt a szállító kapacitás - igen, de a Ju-52 nem a nagy teherbírásáról volt híres (mindössze 12 katona, felszerelve). A többi szállító repülőgép inkább kis szériában vagy egyes példámyokban léteztek.
Előzmény: showtimes (7563)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7570
Namost megnéztem: valójában legalább 8-9 kilométert futok alkalmanként egy óra alatt, de még akár 10 fölött is lehet (nincs vonalzóm, amivel rendesen lemérhetném, meg nem is egyenes eléggé a táv) - legalábbis a térkép ezt mutatja. Valamiért kevesebbnek gondoltam.
Előzmény: Törölt nick (7569)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7569

Futassal meg is lehet tenni annyi ido alatt akkora tavot, de kocogassal nem... :-)

Előzmény: Némedi László __ (7568)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7568
voltak akik 50 percen belül teljesítették a 12km (én azért egy órát futottam), de jövő hétvégén megyek ki Bécsbe egy 16kilcsire, de most nekem is ez a határ, többre csak szeptemberben leszek jó :)))
Előzmény: Törölt nick (7567)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7567

En meg ennyit nem futok, mert a terdem kikeszul. Fokozatosan lehet emelni az adagot, meg kb. otven perc kocogasnal jarok, es mar soknak tunik. (Nem nekem, a terdemnek.) Ugyhogy majd valamikor jovore.

 

Ja meg Svajcban is vagyok...

Előzmény: Némedi László __ (7556)
bimba5672 Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7566
nem ugyhagyom egyenlöre szoljatok ha kicseréljem, vagy csinàja meg valaki helyettem..
Előzmény: bimba5672 (7565)
bimba5672 Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7565
Màr kicseréltem...................
Előzmény: bimba5672 (7564)
bimba5672 Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7564

Nem ehez tartozik de sajnos itt egy szégyen link :

http://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9gion_%C3%A9trang%C3%A8re

 

A magyar zàszlot félcserélte vaalamelyik barom a Hondurasira.

showtimes Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7563
légiszállítást említettem - ekkor a Luftwaffe nagy számú, nagy teherbírású szállító géppel rendelkezett. Csak jóval később, 41 nyárelőn, a krétai akció során szenvedtek - akkor még pótolható - jelentős veszteséget. Nem két zászlóaljat, ezredeket tudtak mozgatni légi úton. Természetesen egy ilyen akció más, lévén nagy távolságot kell leküzdeni, részben ellenséges terület fölött illetve jelentős mennyiségű felszerelést, s kevesebb embert. Szerintem, ha katonai és politikai akarat lett volna, akkor légi úton letudták volna szállítani ami kell egy ellátó, kisebb hibákat javító bázis számára.

A tevékenység megkezdéséhez szerintem 300-400 tonna felszerelés, ellátmány + a személyzet célbajuttatása elég lett volna, a folyamatos működéshez pedig gyorsjáratű, kisméretű hajókkal küldhették volna ki az ellátmányt. Mint tudjuk ebben az időben igen lyukat volt a tengeri zár. A francia atlanti kikötőkből rendszeresen indultak tengó ellátóhajók, illetve a nyílt tengeren lévő nagy egységek utánpótlás szállítói, meteorológiai hajók, valamint blokádtörő fontos anyagokat szállító hajók (pl. Japánba).

Véleményem szerint az említettek alapján a németeknek nem okozott volna komoly gondot a bázis létrehozása, inkább arra voltam kíváncsi volt-e ilyen törekvésük, illetve az olaszok beengedték-e volna ekkor a németeket a Kelet-Afrikai gyarmataikra?
Előzmény: ambasa (7558)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7562
majd legközelebb üss hátba, hogy te vagy az ambasa :)))
Előzmény: ambasa (7559)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.04.22 0 0 7561

tegezésért még nem haragudtam :)))

Keegant elfogultnak tartom, meg felszínesnek, de hát a kelet-afrikai hadszíntér nem az én terepen, kevés könyvem van (még írtak valamit a Germany in WWII-ban, de pont az Etióp harcokról semmit...)

Előzmény: ambasa (7559)
bimba5672 Creative Commons License 2007.04.21 0 0 7560

Még létezik a vasut egy héten egyszer jàr oda vissza. Az a terület mind a mai napig stratégiailag fontos terület. Dzsibouti mindig is kereskedelmi szempontbol fontos kikötönek szàmitott söt innen le lehet zàrni a vörös tenger indiai oceàn felöli kijàratàt. A németeknek minden a kezükbe volt radar, tengeralatjàro interkontinentàlis rakéta - V2 vagy V1 - természetesen csak oda kellet volna szàllitani. De az olaszok kudarca észak kelet afrikàban, a németeké a közel keleten és észak afrikàban elfeledtetett minden àlmot.

Viszont ma dzsiboutiban jelen vannak a németek, franciàk és persze az amerikaiak.

Az amerikaiak a francia felügyelet ellensulyozàsàra a mai Berbera vagy Boosaaso vàrosokat akarjàk kifejleszteni. Erröl bövebben a ludaknàl ha valakit érdekel.

Előzmény: ambasa (7558)
ambasa Creative Commons License 2007.04.21 0 0 7559

Bocs, hogy lelaciztalak, de a HD-ről ismerjük egymást, ott szoktam szemben ülni veled 8)

 

TG

Előzmény: ambasa (7558)
ambasa Creative Commons License 2007.04.21 0 0 7558

Köszönöm mindhármotok kiegészítését!

 

Bimba

a mit írtál, látod azzal teljes mértékben egyetértek, és szerintem jó hogy írsz a fórumokba, mert a hivatkozásaid alapján elég jól bírhatod a francia nyelvet, és így tényleg más szemszögből világíthatsz meg dolgokat, nem csak az angolszász, német, vagy esetleg a szovjet nézőpontból.

 

Laci

köszi a kiegészítést, sajnos Norbi pont elvette a kedvem, hogy elolvassam Keegannek ezt a könyvét, bár pl. A hadviselés története, a Csata arca és a Maszkot szeretem, mert eléggé egyéni nézőpontból világít meg dolgokat.

 

Showtimes

sajnos Én csak szeretnék foglalkozni ezzel a témával, de a felvetésedre, anélkül, hogy utánnanéztem volna bárminek is. Szerintem a bázis ellátása nehézségekbe ütközött volna, hiszen itt nagytömegű felszerelésről van szó. A beszélgetésünk tárgyát képező konfliktus, pont az olaszok Brit-Szomália elleni támadása váltotta ki, egyébként szerintem ekkor, amikor a brit erők Görögországban, a Szaharában harcoltak, nem szívesen különítettek el egy ekkora haderőt, bár valószínűleg minnél elöbb fel akartak számolni egy potenciális veszélyforrást a hátukban. Továbbá szerintem az Arab-félszigeten, Brit-Szomáliában, Kenyánban lévő támaszpontokon lévő csekély erőkkel is blokkolni tudtak volna egy ilyen bázist, bár valószínűleg okoztak volna néhány kellemetlen napot Egyiptom ellátásában. Nézd nem tudom mennyire ismered a térséget, nekem volt szerencsém ott tölteni némi időt. vasút csak Addisz-Abeba és Dzsibuti között létezett, (már bezárták, és az is keskeny nyomtávú volt), az utak katasztrófálisak, Az esős évszakban hatalmas vízmosások alakulanak ki és elmossák az amúgy is rossz utakat. Úgyhogy utánpótlás eljuttatása tengeri úton lehetséges, az is csak Afrika megkerülésével, de a néhány szóbajöhető kikötő (Massawa, Mogadishu, Merka, Kismayo) közül talán a szmáliai kikütők lehetnek alkalmassak, Massawa túl közel fekszik Ádenhez, ám amikor a britek megindultak Kenyából február 11, 22-re már mindhárom város a kezükben volt. Azt a vidéket nem ismerem, de szerintem katonailag sokkal kevésbé védhető lehet, eről talán Bimba töbet tudna mondani.

Kérlek azért vedd figyelembe mielött ízekre szeded, hogy amit most leírtam az csak felszínes vélemény. 8)

 

TG

bimba5672 Creative Commons License 2007.04.21 0 0 7557
 A "Az olaszokat ök kényszeritették térdre Etiopiàban" természetesen szoszoros értelemben nem igaz. Köszönöm a javitàst mind aketötöknek.
Előzmény: Némedi László __ (7555)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.04.21 0 0 7556

off

jön valaki a Vivicita 12km futásra holnap? összefuthatunk hadtörizni :)))

on

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!