Keresés

Részletes keresés

szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6030
na
szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6029
kisebb felbontásba hátha sikerül
szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6028
ime egy kép
szalmaszeg Creative Commons License 2009.09.26 0 0 6027
Üdv mindenkinek
Néhány fotoból én is meg szeretném saccoltatni valakivel hogy milyen szőlőfajtáról van szó. Ha szükséges, a mézzhez hasonló illata van, szept. végén okt. elején érik be, ha egy kis hideg megcsipi kezd lepotyogni, 600-700 m tengerszint feletti magasságon van. Nagyon szépen köszönöm, a segitséget.
nagy ivó Creative Commons License 2009.09.25 0 0 6026
Köszönöm nektek a segítséget
Jani71 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 6025
Ma reggeli kép (Melinda):



Finom, édes, de semleges szőlőíz (nem muskotályos); roppanó, nem tartós, a szájban "szétolvadó" bogyóhéj. A bogyó húsa nem roppanó, inkább "olvadó" jellegű. A mag viszonylag apró, kemény, nem zavaró. A bogyó kifejezetten nehezen válik le a kocsányról, nem potyog.
Elég nehéz így leírni, de összességében egy finom, ajánlani való fajta.
Előzmény: Cicero II (5809)
Jani71 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 6024
Bár utóbbit nem mondanám éppen magnélkülinek...
De azért annyira nem érezhetőek! A fürt tetszetős, a gyümölcs finom!

Előzmény: Jani71 (6023)
Jani71 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 6023
... és piros.
Jani71 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 6022
Fehér és
Előzmény: nagy ivó (6019)
RAMBO Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6021
http://www.csemegeszolo.hu/belgradi.html
Előzmény: nagy ivó (6019)
RAMBO Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6020
Elnézést, igazad van, vannak jó cukorgyűjő és nagyfürtű szőlők, amelyek lehetővé teszik ezt az eredményt. Én - mivel nekem most eza soros - rizlingre gondoltam, és nem is konkrét mennyiség/cukorfok értékekre gondoltam, csak pédának írtam.

Akkor pontosítanék: az áltagos fürtnagyság és beérési cukorfok alapján fajtánként kellene meghatározni, hogy az illető abból a szőlőből mennyit adhat el egy hektárról.

A szomszédom szőlője egy olyan rizling, amin nem volt korlátozás (ugyanaz a klón, mint az enyém). Én még életemben nem láttam szőlőt ennyit teremni. Úgy saccolom, hogy egy tőkéről lejön egy egész vödör. Megkóstoltam: tökéletesen vízízű volt. Mellette (dicsexem) az én rizlingem egy aromaterápia. Hát szerintem ezért nem mindegy, hogy van-e korlátozás.

Még egy adat: két hete 19,5 cukorral szedtem a muskotály fajtákat. Az kettővel mellettem lévő dűlőben is meg volt a korai szüret (hasonló fajtaösszetétel), egy héttel később: 17,5 -ös cukor.

Ezek csak adalékok, nem akarok savazni senkit.
Előzmény: Törölt nick (6008)
nagy ivó Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6019
Magvatlan, nagyszemű szőlővesszőt keresek a kertilak köré.
Tudtok valamit ajánlani?
BZoltan Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6018
320 mázsa hektáronkénti termés? Próbálja meg ezt kihozni a Somlón, furmintból... az biztos nem lesz még novemberben sem 16 fok sem.

Az a baj, hogy kegyesen megfeledkezel néhány fontos részetkérdésről. Egyrészt a fajtáról, ami nem biztos, hogy tud igazán komoly minőségű bort adni. Másrészt arról, hogy az ilyen terhelés igencsak megterheli a növényt. Emiatt a tőke egyrészt rövidebb életű lesz és az újratelepítés költsége mint fajlagos teher növekszik. A nagy terhelés miatt az ellenállóképesség is csökken ami miatt jóval többet és jóval programszerűbben is kell permeteznie. Ennek költségei is vannak és a minőséget is befolyásolja. Harmadrészt a huzamosabb ideig ilyen terhelés sokat kivesz a földből, a tápanyagutánpótlás pedig nem olcsó... a korábban már említett öntözésről nem is beszélve.

Összességében lehet ilyen hozamot elérni, de nem hegyi szőlőben, nem minőségi bort termelve, nem hosszútávon gazdaságosan.
Előzmény: Törölt nick (6009)
BZoltan Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6017
"Ilyenkor nézné a delikvens, hogy hogyan semmisül meg egész évi munkája?"

Nyilván nem. Írtam korábban is, hogy indokolt esetben amikor annyira gyatra az időjárás lehetne bizonyos fokú mustjavítást engedélyezni.
Előzmény: Zalancelot (6016)
Zalancelot Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6016

"automatikusan magával hozná azt, hogy csak érett szőlőt szüretelnének a gazdák"

 

Ilyen ideális szőlőérlellő időben, mint az idei ősz még csak el menne.

Ellenben vannak olyan őszök is, amikor sokkal előbb elrothad a termés, mielőtt elérné a 18-as cukorfokot.

Ilyenkor nézné a delikvens, hogy hogyan semmisül meg egész évi munkája?

Előzmény: BZoltan (6003)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6015
Ez durva.... 32 tonna hektáronként? Öntözte, vagy hogy lett ilyen bőség ebben a száraz utóbbi negyedévben? Gondolom trágyázás az megy ezerrel minden évben, hisz anélkül lehetetlen...
Előzmény: Törölt nick (6009)
zongoo Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6014
én simán elhittem volna :D

egyébként a bianka mellett van más tipped is?
Előzmény: Törölt nick (6013)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6013
Csak vicc volt :)
Előzmény: zongoo (6012)
zongoo Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6012
Könnyen lehet, hogy a permetezés a ludas, vagy annak a hiánya. Idén négyszer permeteztem és a legutolsó is július 23-án volt. Ez igazából arra kellett, hogy a korábban nagyon elhanyagolt tőkékből mit lehet kihozni idén.

Azt mondod, hogy a rutin és az évek mellett semmi mást nem lehet segítségül hívni az azonosításhoz? Mert nekem egyikből sincs sok (legalábbis a szőlőben nincs), viszont az azonosításra váró tőkékből annál több.
Előzmény: Törölt nick (6011)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6011
Nem szokott a Bianka levele ilyen állapotban lenni szüret időben(hacsak nem szúrtad el a permetezést)
A második kérdésedre: a rutin meg az évek :)
Előzmény: zongoo (6010)
zongoo Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6010
Köszönöm. Bár én nem ismerem annyira szőlőfajtákat, de ahogy belelapoztam a "szakirodalomba" :) nekem is ez volt a tippem. Az utolsó képen mi bizonytalanított el?

Egyébként van valami módszer arra, hogy hogyan lehet minden kétséget kizáróan beazonosítani egy tőkét?
Előzmény: Törölt nick (6007)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6009
Majd elfelejtettem: a szomszédom termése 80 mázsa/negyed hektár, 18,5 cukorfokkal.
Előzmény: Törölt nick (6008)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6008
>>8 kiló / tőke terheléssel IS 18-as mustom lett.

Az alább említett Bianka ezt simán hozza
Előzmény: RAMBO (6004)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6007
Szerintem Bianka, bár az utolsó kép láttán van némi kétségem.
Előzmény: zongoo (6002)
BZoltan Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6006
Ez az egész nyilvánvaló módon nem működne a hegyközségek nélkül. A származási igazolást a hegybíró adja ki, ő meg hivatalból tudja a szüret időpontját, ismeri az ültetvényt. A terhelés és a szőlő állapota elvileg nem titok, lehet látni az állapotot mindig...

De abban tökéletesen igazad van, hogy a terhelés az könnyebben ellenőrizhető.

Amúgy kis tételben, saját szakállra lehetne kalózkodni...de a VPOP és a hegybírók helyében bizony odapörkölnék minden bortermelő cégnek aki cukrot vagy mustsűrítményt vásárol.
Előzmény: RAMBO (6004)
zongoo Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6005
Természetesen ha szükség van rá akkor tudok nagyobb képeket is feltenni, vagy más jellegűt erről a tőkéről. Köszi még egyszer.
Előzmény: zongoo (6002)
RAMBO Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6004
Szerintem ez az ötlet azért nem jó, mert a sűrítménnyel (természetes szőlőcukorral) történő javítást lehetetlen kimutatni. Tehát: lenne egy törvény, amit egy pillanat alatt meg lehetne szegni - ugyanakkor a törvénysértés bizonyítása lehetetlen. Nem tudsz odaállni vitatkozni, hogy elnézést, 8 kiló / tőke terheléssel IS 18-as mustom lett.

A terhelés oldaláról viszont meg lehetne fogni a dolgot.

Szőlőterület mérete * lékihozatal% = ennyi bort adhatsz el egy évben.

Vásároltál szőlőt? Semmi baj! Eladó termőterülete * engedélyezett mennyiség = XY termelőtől ennyi szőlőt lehet megvenni.

MINDEN nyilvántartás rendelkezésre áll. Fizetés csak átutalással, a vámraktárhoz leadott bankszlaszámra.

Ha a mennyiség felülről korlátozott, akkor nem éri meg 16-os cukorral átvenni a szőlőt, mert ÚGYIS 18-as lesz, ha hagyják megérni, a cukor meg többletköltség. Ha a (maximális eladható) mennyiség korlátozott, csak akkor indulnak a felvásárlók jó minőséget keresni és csak akkor lehet a minőségért árat kérni. Mert ha akkor mondják, hogy "ennyiért nem adom oda", akkor kénytelen lesz a felvásárló megfizetni az árát. Igaz, így eltűnik az 500 Ft-os alsópolcos bor, és min. 800 lesz az ára, de ezt kompenzálja a minőség.

Ami még nagyn fontos: szőlőimportra UGYANEZEKNEK a szabályoknak kell vonatkozniuk.
Előzmény: BZoltan (6003)
BZoltan Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6003
"Zoli, hol és hogyan határoznád meg a természetes éréssel elérhető cukorfokot?"

11,5vv% alatt bort ugye nem igazán szokás/érdemes csinálni. Ehhez pedig ugye 18 mustfok. Szerintem ennél alacsonyabb mustfokkal szüretelt szőlőből nem szabadna bort csinálni, mert ez élből feltételezi a pancsolást.

"Amit a Jóisten adott, azt nem szabad elpazarolni"

De szép ideológiai alap is ahhoz, hogy a minőség helyett mennyiséget termeljen a gazda.

"Szerintem nem lehet törvényi szabályozással kimondani, hogy milyen legyen a szőlő minősége. "

Szerintem simán lehetne. Tiltani kellene a sűrítményezést és a cukrozás minden fajtáját... ez automatikusan magával hozná azt, hogy csak érett szőlőt szüretelnének a gazdák
Előzmény: RAMBO (6001)
zongoo Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6002
Szerintetek milyen fajta szőlő látható a lenti képeken? A képek ugyanarról a tőkéről készültek csak más-más időpontban.

Az első kép május 24-én, második június 11-én, harmadik augusztus 16-án, végül az utolsó szeptember 11-én készült.

Nagyon megköszönném ha tudnátok segíteni.

május 24. július 11. augusztus 16. szeptember 11.
RAMBO Creative Commons License 2009.09.24 0 0 6001
Zoli, hol és hogyan határoznád meg a természetes éréssel elérhető cukorfokot? Az én szőlőmben, ahol minden hajtás egy fürtöt hozhat, 12 szemre metszve, vagy a hegybíróéban (akivel egyébként jóba vagyok) akinek a szőlője legalább ugyanannyi szemre van metszve, mint az enyém, de az édesapja gondolkozásmódját követi: "Amit a Jóisten adott, azt nem szabad elpazarolni"?

Átlagban, évek óta 1 - 2 cukorfokkal termelek édesebb szőlőt, mint ők, de igaza van Katának, minden cukorfok mérés nélkül veszik át a termelési szerződéssel rendelkezőktől a szőlőt. Abban meg neked van igazad, hogy amíg ilyenek a szabályok, addig a termelő bolond lenne nem mennyiségre optimalizálni. Kata nagyon racionálisan jár el.

Szerintem nem lehet törvényi szabályozással kimondani, hogy milyen legyen a szőlő minősége.

Azt viszont el lehetne érni, hogy eredetigazolással kerülhet forgalomba a külföldi bor is, és elő lehetne írni minőségi korlátot. Tehát ha a külföldi tudja prezentálni, hogy egy Ha-ról csak liter bor termett, akkor hozható be a bora - na ez sok mesterséges bort kizárna a piacról. Persze ez a szabály Magyarországon sem érvényesül, mert nem is olyan régen olvashattunk arról, hogy mekkora tételekkel buktak meg csigere-kereskedők (a cukortartalom 80%-a volt répacukor). És könyörgöm, ne mondja már senki, hogy nem lehet ellenőrizni, hogy egy borgyártó MIBŐL gyártotta a bort! Egy ha=X liter bor. Akár saját termés, akár felvásárolt szőlő. Minden ezen mennyiség fölött forgalmazott borra 1000Ft/liter az adó.

Na ezután jöhetne a Te cukrozási szabályod.
Előzmény: BZoltan (5989)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!