Keresés

Részletes keresés

kheiron Creative Commons License 2007.05.25 0 0 1334
Sziasztok!

Nagyon vacak ügyelet után vagyok (terveztem, hogy tegnap este írok, de nem jött össze).
Ma este megpróbálok mindenkinek válaszolni.

Kheirón
_Editke_ Creative Commons License 2007.05.25 0 0 1333
Egy laikus hozzászólása az ultrahang méretekhez.

Egy két és fél hetes kisfiú anyukája vagyok.

Hasonlóan sokakhoz én is ehhez a fórumhoz, jobban mondva Kheironhoz fordultam segítségért, amikor az ultrahang vizsgálatokon sorozatosan nagy fej, és kicsi comb értékeket mértek.

Az én orvosom egyébként genetikus is, és elismert ultrahangos szakember, így mindig készpénzként vettem az éppen mért adatokat.

Nálam elég sok ultrahang volt főleg a végén, mivel terhességi diabéteszem alakult ki és még túl is hordtam a babát.

Szóval a 38. héten 95-ös bpd mértek, és elég nagy haskörfogatot, ami alapján 3917 g-ra becsülték a babát. én 163 cm magas vékony testalkatú vagyok, és a végéig összesen 7 kg-ot híztam.
Hát ezeket a méreteket látva méginkább féltem a szüléstől.

A 41. héten újabb ultrahang vizsgálatot végzett az orvosom, amikor is a bpd 98 volt, a becsült súly viszont - figyelembevéve, hogy most az előzőnél jóval kisebb haskörfogatot mért - 3500 g volt.

A fenti ultrahang készítésének napján megszületett a kisbabám 53 cm-rel és 3610 g-mal, és 36-os fejjel.
Igaz császár lett de egyáltalán nem a mérteke alapján.

Hát ebből is látszik, hogy az ultrahang eredményeket még jól képzett szakember esetén is bizonyos hibahatárral kell figyelembe venni.

Persze mindaddig amíg a baba nem születik meg, az ember agyon aggódja magát. Én is így voltam.
Jázmin79 Creative Commons License 2007.05.24 0 0 1332

Kedves Kheiron!

Ma voltam genetikai UH-n a nőgyógyászomnál és a Praxisban is. Van egy sor, amit nem értek, nőgyógyász írta.

Grav. ut. f. k/2. Normoton méhfal. Cg:3000.

Ami fura, hogy a nőgyógyászom szerint a placenta a hátsó falon tapad, míg a Praxisban a mellső falon. Szerinted miért lehet az eltérés? Amúgy ez egyáltalán mit jelent?

 

Közönöm, Jázmin

bemiha Creative Commons License 2007.05.24 0 0 1331
Kedves Kheiron!

Papíron 32+2 vagyok, ma voltam UH-n és a következő adatokat mérték:

BPD:84mm
AC:316mm
FL:65mm
Grav.s.:34w2d
BS:2529g

Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e valami problémája a babának ami miatt ilyen nagy a haskörfogata?? Kétszer is megmérte az orvos, hogy nem a méréssel van-e hiba, de másodszor is olyan nagynak találta. A 20. héten még akkora volt a baba, amekkorának a nagykönyv szerint lennie kell. Tudom, hogy a mérések sem biztos, hogy pontosak, de ez egy kicsit túl nagy különbségnek tűnik. Szerinted kell aggódnom? Ha igen, mi lehet a probléma?
Köszi: Bemiha
milla05 Creative Commons License 2007.05.24 0 0 1330

Kedves Kheiron!

 

31 éves vagyok, ma töltöttük a 23. hetet a második babánkkal. Ma voltunk 4D UH-n, remélve, h többet megtudunk mint a 20-hetes genetikain (ahol az orvos - igaz nem magán - elég szűkszavú volt, de mindent rendben talált). Az ottani leletem szerint:

AFP: 1,0 MoM

BPA: 48mm

OFD: 57mm

FL: 32mm

Jó szívműködés. Négyüregű szív. Követhető gerinc, jól telődő gyomor és hólyag. Átl magzatvíz. Lepény a mellső falon, homogén szerkezet. Épnek imponáló magzati anatómia.

 

Ma kellőképpen ránkijesztettek és villámtempóban elküldtek minket a SOTE I genetikai tanácsadójába (jövő hétre kaptunk időpontot, de addig is szeretnénk vmennyivel tisztábban látni...) Nem akarták felülbírálni a korábban vizsgáló orvost (nyilván nem etikus, de attól még helytálló lehet sajnos), de a mai dokibácsi szerint ha sok a magzatvíz, akkor az kezdetektől látszik és az is, ha picit kisebb a baba.

 

A ma készített UH eredménye a következő:

Egy élő magzat látható, fejvégű fekvésben. Placenta a mellső falon tapad, ép.

Átlagosnál több magzatvíz.

A köldökzsinórban két ér (egy artéria és egy véna) ábrázolódik.

A jobb vesében 4,5mm-e pyelontágulat látható.

(Továbbá a babát egy héttel kisebbnek mérték a számított koránál, nem tudom ez lehet-e a fentiekkel bármilyen összefüggésben, de az orvos szerint ez még betudható a 31napos ciklusamnak is...)

 

Mindhárom dolog miatt aggódtak (erek száma, magzatvíz, pyelon) Érdeklődtek esetleges cukorproblémáról (előző babánál nem volt gond, most a 12 hetesen a terheléses 5,8 lett, amúgy meg 3 hét múlva küldenének megint...) Kérdezték a Down-szűrés eredményét is, de mind az AFP, mind a négymarkeres teszt szerint negatívak vagyunk...

 

Szerinted mennyire kezdjünk el aggódni? (Tudom, h egy hét múlva, amikor megyünk a SOTE-ra minden kiderül, és h távdiagnosztizálni nem lehet, de egy hét ilyenkor borzasztóan hosszú idő, és nagyon szeretnénk tudni, h nagyjából mire számíthatunk. Akkor is, ha ez nem megnyugtató.)

 

Bocsánat a bő lére eresztett kérdésért, előre is köszönöm válaszod.

Alma76 Creative Commons License 2007.05.23 0 0 1329
Kedves Syracruz!

még annyit, hogy mi is magasak vagyunk. Én nem is igazán a 170 cm-rel, de apuka 196 cm. Én is nagy babarára, legalább 60 cm-re azámoltam, és extra hosszú combra, de nem így lett. 51 cm-es lett a kisfiunk.
Alma76 Creative Commons License 2007.05.23 0 0 1328
Kedves Syracruz!

Orvos nem vagyok, de van személyes tapasztalatom.
A Down kórt már régen kimutatták volna. Szerintem......De én is erre gondoltam akkor.
Nekem 37. héten volt uh vizsgálat, ahol a bpd: 96mm volt, az fl: 69 mm. Akkor utánanéztem ennek, és azt láttam, hogy a fej 40. hétnek felel meg, míg a comb 34-35 hétnek. Ez 4-5 hét eltérés. Gondolhatod, hogy megijedtem.
38 cm-es fejkörfogattal született, ( 51 cm volt) ami tényleg nagy, de nem kórós. Aranyos "kis" buksija van, és teljesen egészséges.
Ne izgulj, nem lesz semmi baj.
syracruz Creative Commons License 2007.05.23 0 0 1327
Kedves Kheiron!
30 éves vagyok, 36 hetes és 2 napos a kisfiam a pocakomban. Ma voltam ultrahangon, és aggódni kedtem, pedig nem vagyok olyan aggódós... Ezeket mérte a szonológus hölgy:

BPD 9.44
HC 30.92
AC 28.08
FTA 62.75
APTD 8.86
FL 6.68
FL/BPD 70.76%

ennek alapján a babát 2229 grammra, 35 hetes és 1 naposra becsülték. A méhlepény 2. stádiumban meszesedés szempontjából, szívhang oké, a baba nagyon mozgékony.
Őszintén szólva a Down kór lehetősége aggaszt... Nagy fej, nagyon rövid combcsont... pedig magas emberek vagyunk. Hogyan lehetséges, hogy a BPD ilyen nagy (38 hetesnek megfelelő), a fejkörfogat mégis csak 34 hetesnek felel meg?
33 hetesen a BPD 8.64 (35 hetesnek felel meg), az FL 6.11 (32 hetesnek felel meg) volt, de akkor nem figyeltem fel rá.
Lehetséges, hogy valami nem stimmel?
Köszönöm, ha válaszol!
Mijam Creative Commons License 2007.05.23 0 0 1326

Kedves Kherion!

 

Ma voltam UH-n, 28 hetes terhes vagyok. Megállapították, hogy a magzatvíz mennyisége az átlagosnál kevesebb, de magzati fejlődési rendellenesség nem látható, minden normálisan működik. A magzatvíz rétegvastagsága 40mm.

4D-vel is megnéztek és azzal sem találtak kóros eltérést a babánál.  Medencevégű fekvésben van és nagyon össze van gömbölyödve, szinte a homlokát éri a pici lába. 2 hét múlva újra mennem kell de addig "megöl" az aggodalom, tehetek valamit, hogy több legyen a magzatvíz, vagy magától lesz ez még több? Változik még a mennyiség?

Köszönöm!

bimbi74 Creative Commons License 2007.05.23 0 0 1325

Szia Kherion!

Ma voltam a 2. ultrahangon és a CRL 7,8 mm. Ma vagyok 7+1. Ez a méret a baba korának megfelelő?

A szikhólyag 3,5 mm, a petezsák pedig 30,6 mm. Ezek is jó értékek?

+Azt mondta az orvosom, hogy a szívcső pulzál. :))

 

köszi a választ!!!!!

kheiron Creative Commons License 2007.05.21 0 0 1324
Kedves Benkri, ezek egy 17 hetes magzat adatai. :-)
Előzmény: Benkri (1323)
Benkri Creative Commons License 2007.05.21 0 0 1323

Kedves Kheiron!

 

Ma voltam a 4D-s ultrahangon, ahol rendesen megmérték a baba testrészeit, és egybehangzó vélemény (számítógép) alapján nem 19 hetes, hanem 17 hetes terhes vagyok. Ezek alapján most már biztos, hogy az AFP a korai levétel miatt volt alacsony. Úgy gondoltam ezek után nem megyek a genetikai Uh-ra, ott is ezt mondanák. Azért a biztonság kedvéért légyszi nézd át az adatokat:

 

Bpd. 3,92cm

FL: 2,36

HC: 13,18

AC: 11,4

 

4 üregü szív, ép septum látható, 4 végtag látható, magzatvíz normális, malformatio nem látható. Élénk magzatmozgás, magzati flowmetria: ép viszonyok, magzati gyomorban, hólyagban folyadék.

 

Köszi

Niki

ronaldu Creative Commons License 2007.05.19 0 0 1322
Szia Kheiron,

koszi a gyors valaszt es gratulalok ehhez az onkentes munkadhoz, igazan nagy segitseg es megnyugtato, hogy egy ilyen felkeszult szakembertol tudunk kerdezni.
Megneztem a tablazatodat; 7+4 napos terhessegnel 17-24 mm kozott van a petezsakok 95 szazaleka. Szoval en meg azert bizakodom, hogy esetleg ebbe a normal (?) tartomany also hataraba esek bele... (de ahogy felidezem a monitoron latottakat, tenyleg nem volt sokkal nagyobb a petezsak a 13 mm-es emriocskanal...).
Na mindegy, en azert remenykedek, mast nem is tehetek!!!
Megegyszer koszi, jo hetveget:
R.
Előzmény: kheiron (1319)
Törölt nick Creative Commons License 2007.05.19 0 0 1321

Szia!

 

Írtam Neked a Szülészet-Nőgyógyászat (beszélgetés) topicba!

 

Ana

Előzmény: ronaldu (1317)
kheiron Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1320
A 3D-s felszíni rekonstrukciók legjobb időpontja a 25-27. terhességi hét, ami már valóban elég késő.
Előzmény: Mamacsibe (1318)
kheiron Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1319
Kedves ronaldu, praxisom elég kis részét teszik ki a kisterhesek (hetente 2-3 ember, akiket aztán nem is igazán követek, ha a későbbiekben nálam bukkannak fel, annak örülök, de nem járok utánuk), így hát nem tudok neked igazán hiteles saját tapasztalatokról beszámolni.

Amúgy is, azt mondják, hogy az elkezdődött terhességek 20-30 %-a végződik spontán vetéléssel, ami elég nagy arány - az esetek nagyobb részében állítólag csak egy néhány nappal későbbi, erősebb menstruáció képében.
Előzmény: ronaldu (1317)
Mamacsibe Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1318
Ha arcot néznek, a donw-t sem lehet felismerni?
Azért kérdezem, mert a barátnőm 28 évesen, egy teljesen egészséges kislány után, egy súlyosan down-kóros kisfiút szült, végig tökéletes orvosi leletekkel (nyakiredő, afp, ultrahangok). 4D-n nem volt.
Egy 4D-s képen nem lehetett volna látni? Vagy amikor igen, akkor a terhesség befejezése már szülésnek számít?
Előzmény: kheiron (1315)
ronaldu Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1317
Szia, koszi a gyors valasz!
Sajnos eleg lehangolo, amit irtal; pedig most probalom eloszedni a pozitiv energiaimat.
Egyebkent az orvosom azt mondta, hogy a kisebb amnionholyagot onmagaban nem tekinhetjuk korosnak; o nem emlitette a vetelest - csak en kezdtem el olvasgatni a temarol...
Raadasul hetfon egy hetre kulfoldre utazom; ugyhogy borzsasztoan be vagyok ijedve.
Lehet valamit arrol, hogy miert nem fejlodik a petezsak megfeleloen? (hormonalis okok, stb.?)
A Te tapasztalatid szerint is vetelessel vegzodnek azok a terhessegek, ahol kisebb a petezsak - meg ha a magzat egyebkent idealis meretu is?

Koszi szepen!
Előzmény: kheiron (1316)
kheiron Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1316
Kedves ronaldu, sajnos nem tudok semmi megnyugtatót mondani - meg kell várni, hogy mi lesz ennek a terhességnek a sorsa.
Előzmény: ronaldu (1313)
kheiron Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1315
Még annyit: a 4D-nek a jelenlegi állás szerint nincs orvosilag kimutatható előnye a magzati diagnosztikában.
Előzmény: kheiron (1314)
kheiron Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1314
Kedves Benkri, a válasz rövid:

Nem.
Előzmény: Benkri (1312)
ronaldu Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1313
Kedves Kheiron!

En tegnap voltam UH vizsgálaton; 7+4 napos terhes vagyok. A magzat merete a szamitottnak megfelel; ugyanakkor az "amnion holyag" merete a szokasosnal kisebb.
Probaltam a temanak utanaolvasni; es foleg angol nyelvu cikkeket talaltam arrol, hogy ha kisebb az "amniotic sac"; akkor a 94%-ban vetelessel jar.
Most elegge megijedtem; foleg mert a korabbi evekben volt ket missed AB-m a 7-8. het korul.
Tudnal valami megnyugtatot mondani? (kerdeztem, a szonografus holgyet, mennyivel kisebb - hat, kisebb mint szokott lenni; de mm-ben nem adta meg a mereteket).

Koszi!
Benkri Creative Commons License 2007.05.18 0 0 1312

Kedves Kheiron!

 

Alacsony AFP miatt az orvosom elküldött genetikai Uh-ra Pestre (Baross u.). Viszont hétfön megyek 4D Uh-ra, itt a városunkban, ahol egy pesti szonográfus végzi az uh-t. Helyettesítheti-e a 4D-s a genetikai uh-t, vagy mindenképpen arra is menjek el?

A választ elöre is köszönöm.

Niki

Alma76 Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1311
Kedves Lujzer!

Bocs, a belekottyért.
Még terhes voltam, mikor kitalálták, hogy megszüntetik a szabad orvos választást. teljesen bepánikoltam, mert ahol élek, van egynéhány doki, akinél nem szerettem szülni, köztük a rettegett főorvos.
Végül a saját orvosom volt az, aki rám se nézett végig, fonotosabb volt a saját rendelése, mint egy betege aki éppen vajúdik.
És pont a főorvos volt, aki végig mellettem volt, segített, arról nem beszélve, hogy mivel a vége császár lett, ő szedte ki a csöveket és a katétert is. A saját dokim nem ért rá....
Sokszor még pénzért sem kapja meg az ember az emberi bánásmódót. Persze az ember a legjobbar akarja, nem is magának, hanem a születendő gyermekének. De vannak még csodák, és pozitív csalódások.
kkmd Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1310
.
Előzmény: kheiron (1307)
lujzer Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1309

Minden tiszteletem a Tiéd! Tényleg, nagyon becsüllek azért is, hogy itt tájékoztatod a szerencsétlen aggódó kismamákat szabadidőd terhére, ingyen és bérmentve. Nem tudom elégszer leírni, hogy köszönöm :-)

 

Lujzer

Előzmény: kheiron (1307)
kkmd Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1308
Kedves Kheiron,
írtam priviben. Megnéznéd?
Köszi
kkmd
Előzmény: kheiron (1307)
kheiron Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1307
Mi lett volna, ha tényleg bevezetik, hogy nem lehet orvost, meg kórházat választani?

Parasztlázadás. :-)

Persze, az lenne az evidens, hogy mindenkivel nagyon jól bánjanak - én még annak idején főállású közalkalmazott koromban is ugyanúgy bántam a betegeimmel, mint most, magánorvosként.
Előzmény: lujzer (1306)
lujzer Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1306

Oké, köszönöm, befejeztem a panaszkodást, bár lenne még egy pár szavam. Végül tényleg  körbenéztem az ismerettségi körömben, és végre találtam is jó dokit (uh-s is), de azért kicsit furcsa, hogy az az evidens, hogy menjek ismerőshöz, vagy fizessek, és nem az, hogy bárhová megyek, bánjanak velem emberként. Mi lett volna, ha tényleg bevezetik, hogy nem lehet orvost, meg kórházat választani?

Most már tényleg vége, és köszönöm a türelmedet.

 

Lujzer

Előzmény: kheiron (1305)
kheiron Creative Commons License 2007.05.17 0 0 1305
Azt meg egyébként honnan lehet tudni, hogy egy ultrahangos éppen micsoda, tehát miből lett ultrahangos?

Meg kell kérdezni, a legszerencsésebb, ha előre megérdeklődöd. A legtöbb szülészeti ultrahangos orvos nőgyógyászból válik, elvégzik a tanfolyamot, és vizsgáznak. Vagyunk néhányan radiológusok is, akik szintén elvégeztük ugyanazt a tanfolyamot, és mi is vizsgáztunk (természetesen a radiológus szakvizsgánk után). A szonográfusokról már írtam.

Az emberi oldal meg emberfüggő, érdemes körbekérdezni az ismeretségi körödben.
Előzmény: lujzer (1304)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!