Keresés

Részletes keresés

petttyyy Creative Commons License 2004.08.25 0 0 1114

Hi Xirt!

 

Köszi szépen a tippet, megnézem a honlapot!

Ciao

xirt Creative Commons License 2004.08.25 0 0 1113
A www.liveinrome.com oldalt nézted már? Vannak apróhirdetések (rooms to let).
Előzmény: petttyyy (1112)
petttyyy Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1112

Üdv a Topicnak!

 

Ismerősöm ajánlotta ezt a Topicot, szeptemberben utazom Rómába 5 hónapra, erasmus ösztöndíjjal. Sajnos eddig nem sikerült szállást találnom, kollégiumi szobát nem adnak az egyetemen.

A neten sokfelé kerestem albérletet, ezidáig sikertelenül.

Ha van valakinek ötlete, örömmel várom javallatait!

 

Előre is grazie!

 

petttyyy

peregrino Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1111

Kedves baby,

 

a henikének írtaknál többet most nem tudok, de remélem, hogy ki tudom egészíteni holnap a Római virágszedésből.

 

Ciao 

Előzmény: babi76 (1105)
peregrino Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1110

Kedves henike,

 

Bocsánat, félreérthető voltam. A kapucínus templomra utaltam, amely azonos a Santa Maria della Concezionéval (= Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása). A kép onnan van. És a google-ban található, csak a "képek" kategóriára kattints. Azt kell beírni, hogy "santa maria della concezione". A képek között rálelsz a csontvázasokra.

A templom kriptáját igazi csontokból díszitették fel.

Hát ízlés kérdése, hogy tetszik-e, dehát attól függetlenül ott van.

 

Fintorgva azt mondjuk, hogy borzasztó szokás.

 

A kapucínus szerzetesek hitét megértve azt mondjuk, hogy az emberi élet elmúlására figyelmeztet, valamint a Teremtés szépségére, mert ami igaz (= a földi halál), az szép is, és jó is (= a lélek túléli az embert, mert örök). Ez a filozófia cseng ki belőle.

 

Persze azt is megtapasztaljuk, hogy királylány és szegény ember és szerzetes csontja nem különböztethető meg, mindannyian emberek és egyenlők vagyunk az elmúlásban és az örök életben Isten előtt. És hogy így együtt teremtjük meg földi életünkben a szépet még az elmúlásban is.

 

A templom - ismétlem - a Via Veneto alsó végében van, a méhecskés kút közelében a (Piazza) Barberini metroállomásához közel.

babi76 Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1109
Tudom, de tényleg nem jutott eszembe a google, úgyhogy most jól jött a javaslatod, tényleg. Régebben más néven már próbáltam keresni, és röhej, de a Portugál templomot meg is találtam. Örülök, hogy a római is létezik, és legközelebb nem hagyom ki.
Előzmény: panka (1108)
panka Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1108
bocs, nem ennek szántam :))))
Előzmény: babi76 (1107)
babi76 Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1107
Bocsika panka, szőke vagyok, :-) nem jutott eszembe elsőre ez a lehetőség :-) de most megpróbálom.
Előzmény: panka (1106)
panka Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1106
míg peregrino visszajön, érdemes lenne a google-ba beírni a templom nevét, egy csomó találatot kiad, lehet, hogy magyar nyelvű is van.
Előzmény: babi76 (1105)
babi76 Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1105
Szia Peregrino, Ezt a templomot kerestem, (amennyiben ez alatt vannak szerzetesek csontjaiból kialakítva a berendezések) és egy hülye olasz azt mondta, Rómában nincs ilyen, hanem Portugáliában van valahol... Hiába mondtam neki, hogy láttam egy filmben a Spektrumon :-))) Tényleg, nincs meg valakinek ez a film? Erről a templomról szólt és a Testaccio-ról, pontosabban erre a kettőre figyeltem fel, és aztán ez indított Rómába. A Testacciot sikerült megjegyeznem, meg is lett, de ez a templom nagy kérdőjel bennem azóta is, szóval mindent tudni szeretnék róla, ha egyre gondolunk. :-)
Előzmény: peregrino (1102)
henike7 Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1104

így is tanulunk. nem hiszem, hogy ismerem a templomot. nem voltam nagy templombolond, csak a kötelezően ismert, és látogatnimuszáj templomba mentem el. sajnos. tehát vissza kell térnem mihamarabb.

és ez az új templom, amiből képet küldtél?

az miről híres?

Előzmény: peregrino (1101)
henike7 Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1103

Frajtiék is oda mennek, valszeg, szerintem jó kis szálló lehet, a velük folytatott levelezés alapján. különben pedig mit számít milyen a szálló, ott csak aludni fogsz, nem?

a várso kárpótol mindenért.

majd mesélj.

 

 

Előzmény: iamblond (1100)
peregrino Creative Commons License 2004.08.23 0 0 1102

Íme!

Santa Maria delle concezione 

peregrino Creative Commons License 2004.08.23 0 0 1101

Látod, Henike, én is tanulhatok.

 

A S. Pietro in vincoliban 1994-ben jártam, első római utamon. Nem is jártam, vittek. Akkor még azt sem tudtam, mit  kell nézni (olyan sok volt az új benyomás). Azért nem emlékezhettem a síremlékre. Úgy van, a Mózes miatt voltunk ott.

 

Na, majd legközelebb. (Csak jönne már...)

 

Ha csontváz, akkor nekem a kapucínus templom jut eszembe a Veneto sarkán. ANnak a kriptája csupa csontvázból van díszítve. Ismered?

Előzmény: henike7 (1099)
iamblond Creative Commons License 2004.08.23 0 0 1100

Sziasztok!

Szeptemberben megyünk Rómába, a Hotel Marechiaro-ban fogunk lakni, volt már itt valaki? Milyen? Mert árban nagyon jó, és a Termini közelében van, félek nehogy túl szép (olcsó) legyen hogy igaz legyen...

csak az igazat!

 

henike7 Creative Commons License 2004.08.22 0 0 1099

csak olvasok és ámulok, mennyi új információ, ezekről én semmit nem tudok. én sosem olvastam róma történelmét, még városnézés közben sem volt idegenvezetőm, de nagyon hálás vagyok nektek.

 

a csontvázas kép, pedig nem olyan nehéz, van egy templom, ahol jellegzetesen csontvázakkal ábrázolnak dolgokat, ez pedig a san pietro in vincoli. de mivel oda a turisták nagy része a mózes miatt megy, ezekre szinte nem is figyel. pedig ez abból a templomból van.

 

köszönöm a sok új infót, hozzáteszem a róma szenvedély összefoglalómhoz.

 

 

Előzmény: peregrino (1089)
peregrino Creative Commons License 2004.08.22 0 0 1098

Szia Xirt,

 

A Péteri-könyv új, színes mellékletes kiadását kell megvenni. Volt egy régebbi is. Sőt már ennek is van kiegészítő füzete. Minthogy a szerző teljességre törekszik, a magunk fajta útszéli zarándokoknak azt már nem kell megvenni, a hírességeket sem tudjuk megnézni időhiány miatt.

A Péteri-könyv sokszor felületes, csupán rövid infót közöl a templomokról, ill. a bennük rejtőző értékekről. A "virágszedés" igen elmélyült.

 

Jó utat, ha addig nem írnál.

Előzmény: xirt (1095)
xirt Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1096
Egy új információ, akinek van őszi jegye: a Sky szeptembertől jövő májusig a Ferihegy 2B-t használja.
xirt Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1095
Üdvözlök mindenkit,nagyon szeretlek olvasni titeket. Ősszel megyek először Rómába, és máris hálás vagyok a sok információért. Tóth K. János Római virágszedése tényleg fantasztikus (köszönöm, peregrino), múlt héten 600Ft volt a Szent István Társulatnál. Van egy másik könyv is, Péteri Pál :Róma régi és új templomai.
A Bambinohoz: ajánlott olvasmány Selma Lagerlöf:Az Antikrisztus csodái c. könyve. Nem erről szól, csak az alapszitu ez: egy angol hölgy ellopja az Aracoeli Bambinoját...
peregrino Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1094

Igen, tudtam róla, hogy csak "pótbambino" van a templomban.

Remélem, hogy az Il Gesúból nem lopták el Loyolai Szent Ignác szobrát, merthogy nem találtam ott a múlt héten. Egy festett oltárkép díszeleg a helyén. A mellékszobrok (a Hit diadala és az Oltáriszentség diadala) ott van. De semmi felirat nincs, ami tájékoztatna, hogy restaurálják vagy mi...

Előzmény: vélemény (1092)
panka Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1093
jézusom...
Előzmény: vélemény (1092)
vélemény Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1092

Sziasztok!

 

Kiegészítés. A Santa Maria d' Ara Coeli templomból a Bambino szobrát a 90-es évek eéején ellpoták. Az oltáron a szpbpr másolatát helyezték el.

OFF Olaszországban ez gyakran előfordul. Tavasszal kerestem egy Bellini képet az útikönyv alapján egy velencei templomban.A kép helyén csakegy felirat közölte, hogy még tavaly ellpoták.

peregrino Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1091

Ezek szerint nem ezt a képet láttad?

Nagyobb képről nem tudok most. Ezeket szkenneltem és tömörítettem, mert nem tudom feltölteni a fórumra. Majd megpróbálom máskor, itthonról nem megy.

 

És még egy elírásom, amit most vettem észre: nem VII. Gergelyt, hanem VII. Piust kísérték a huszárok. VII. Gergely a canossás pápa volt a XI. században. Bocs.

 

A Duna-tv filmje valahol megvan nekem, majd megnézem. Azt tudom, hogy a római magyar emlékekről gyönyörű könyv is megjelent, de most nem kapható: Magyarok ezer esztendeje Rómában a címe. Sárközy professzor közreműködésével készült, ha ugyan nem ő írta.

 

Visszatérek rá.

 

 

Ave

Előzmény: panka (1090)
panka Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1090

nagyon szépen köszönöm mindkét választ!

 

láttam a múltkor egy érdekes műsort a duna tv-n római magyar emlékekről, és ott láttam a kaput. Ezen ott volt Zsigmond, a híres szakállával, és mögötte a magyarok, jellegzetes ruhájukban, ami annyira elütött a korszak itáliai öltözeteitől, hogy meg akarták örökíteni.

 

hol lehet nagyobb képeket látni erről?

Előzmény: peregrino (1089)
peregrino Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1089

 

Kedves Panka,

2. kérdésedre: Zsigmond császárrá koronázását jó helyen keresed. A Szent Péter-templom középső kapuján látható. A fenti képek nem olyan jó minőségűek, de a kapu alján van egy sáv, azon láthatók a kinagyított jelenetek. A bal oldalin a koronázás (IV. Jenő pápa), a jobb oldalin a pápa és a  császár a Lateránba mennek. Bajuszos magyarokat nem látok, csak  2 bíborost és a lovakat vezető katonákat.

A domborműves kaput 1434-14445-ig készítette a firenzei Filarete. 

 

A magyar huszárok VII. Gergelyt kísérték vissza a napóleoni száműzetése helyéről, arról is van valahol kép, de most nem jut eszembe, hogy hol.

 

Csak Henike csontvázait nem tudom azonosítani. Innen is látszik, hogy a fantasztikumtól még messze vagyok.

 

a FENTI KÉPEK FORRÁSA: Képek a középkori Itália magyar emlékeiből (Masszi - Romantika Kiadó, 2003.)

 

Con amore

peregrino

 

 

 

Előzmény: panka (1087)
peregrino Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1088

 

Az ara coeli latin nyelvű kifejezés, azt jelenti, hogy az ég oltára, ill. égi oltár. Egy 5. századi legenda szerint Augustus császár tanácsot kért a tiburi szibillától, hogy istenné nyilváníttassa-e  amgát. A szibilla több napos bőjtölés után, azt válaszolta, hogy  nemsokára leszáll az égből a századok királya. A császárnak látomása volt, amelyben Szűz Mária megjelent a gyermek Jézussal, s fényözönben leszállt egy oltárra, miközben e szavak hallatszottak: "Ez az Isten egyszülött fiának oltára."

 

Helyesírási szempontból nyilván így kell írni, de valóban írják egybe is. Pl egy honlapon belül:

http://www.romaspqr.it/ROMA/Chiese%20Medievali/S-Maria-d_Ara-Coeli.htm

 

A fenti képen (1) a háttérben látható egy erre az eseményre emlékeztető oltár Szent Ilona anyacsászárnő szobra mögött.( Ő hozta Rómába Jézus hagyomány szerinti  jászlát. Ma a S. Maria Maggioréban.)

A 2. képen Mária-kegykép a főoltár fölött, amelyet Napóleon katonái 1797-ben elraboltak.

 

Mig a középkorban a római szenátus temploma volt az Aracoeli, s ma is a városi tanácsé, valójában karácsonykor éli legszebb napjait. A római családok ilyenkor tömegesen látogatják meg a templomot, ahol a Bambino szobra előtt a gyerekek prédikálnak.

Nem fantasztikus a tudásom - sajnos -, csak nagyon érdekel Róma és sokat olvasok ezekről, és ha tehetem, meg is látogatom. A templomnak egyébként magyar vonatkozása, hogy mivel ferencesek gondozzák, Szent Erzsébet képe is látható a főhajó falán, amint játékos ötlettel a képkeretből kihajolva szórja virágait a hívők, illetve a szegények közé.

 

con amore peregrino

panka Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1087

fantasztikus a tudásod!

 

két kérdésem lenne:

 

- nem Aracoeli (egyben) a templom neve? én eddig mindenhol így olvastam, és a művészettörténet sokszor emlékezik meg erről a templomról a freskók, illetve a reneszánsz idején a lépcsőjén állt, thiasos (tengeri felvonulás) jelenetet ábrázoló római kori szarkofág miatt, melyet később Leonardo és Ammanati is másoltak műveikben.

 

- hol látható rómában az a bronzkapu, amelyen Zsigmond királyunkat ábrázolták, amint bevonul Rómába, és mögötte ott gyalogolnak a jellegzetesen magyar, bajszos férfiak? Úgy tudom, valahol a Vatikánban, de sajnos nem találom meg sehol.

Előzmény: peregrino (1085)
peregrino Creative Commons License 2004.08.19 0 0 1086

 

Persze, lehet vitázni azon, hogy melyik lépcső mellett van a szobor, dehát a kettő között (ott a zöldben nem látható most). Én is elmentem többször is Cola mellett, mig észre nem vettem, és ki nem kutattam, hogy hát ez meg ki.

 

Gratulálok a játékosoknak. :))))

 

A "csontváz-ügyben " köszi az eligazítást, de!

 

A Colosseum és a metro között egy forgalmas útról tudok (Via dei Fori Imperiali).

 

Templomok a közelben ismereteim szerint a következők:

1. Santa Francesca Romana (a Fórum fölött)

2. Santi Cosma e Damiano (a Fórum mellett)

3. San Clemente a Via S. Giovanni in Lateranoban

 

4. Az, amelyikben a csontváz van, de nem tudom, melyik. :((

 

Merre menjek?

Előzmény: henike7 (1082)
peregrino Creative Commons License 2004.08.19 0 0 1085

Cari amici e amiche, Henike, Baby, Pere,

 

Köszönöm érdeklődésteket, most aztán eljátszhaom a nagyokost.

1. Campidoglio = Capitolium. Úgy van, tuttira ismeri mindenki, de ha nem, valóban el kell menni azonnal, és pótolni a mulasztást. Michelangelo csodálatos terén esténként ki szoktunk ülni az aszfaltra, és ülni és ülni és ülni egészen estig.

 

A mellékelt kép a Santa MAria Ara Coeli-t ábrázolja, a hozzá vezető lépcső mellett áll a szobor: Cola di Rienzo (így ismert a történelemben Nicola di Laurenzio).

A pápák avignoni fogsága idején (XIV. sz.) Rómában plebejus köztársaságot kiáltott ki (mai fogalmakkal forradalmár népvezér volt). A nép addig támogatta a néptribunt, mig ki nem derült róla, hogy korrupt, önző és támogatóinak bőrére gyors ütemben gazdagodik - és testsúlya is tetemesen megnő (nem ismerős kicsiny hazánk mai valóságával összevetve?). Minthogy a római arisztokrácia gyűlölte, s a népet felbújtotta, elűzték.

Később ugyan visszatért Rómába, de lefejezték, és  hihetetlenül meggyalázták holttestét. A San Marcello bazilikában (Via del Corso) a szentélyben felakasztották a lefejezett testet, és a csőcselékkel megdobáltatták, majd a zsidókat kényszerítették, hogy máglyán elégessék. Olvasni is iszonyatos.

 

Miért van ott a lépcső mellett? Rövid uralma alatt pestisjárvány pusztított a városban, s az Ara Coeli-templom Szűz Máriájához fohászkodva fogadalmat tett, hogy a járvány elmúltával lépcsőt építtet a templomhoz. Ezen a lépcsőn (igen meredek) járhat ma a turista. Hát ezért van ott.

 

Ha elolvassátok - újra - Toldi szerelmét, a kilencedik énekben egy versszak megemlékezik róla. Sőt, a 12. énekben még azt is megtudjuk, hogy Nagy LAjos királyunkat ő fogadta Rómában, amikor a nápolyi király gyilkosainak megbüntetésére hadat vezetett Itálián keresztül.

 

Szeretettel Peregrino

 

 

pere1 Creative Commons License 2004.08.19 0 0 1084

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!