Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9169
Mindezt tudom:)
Egy évvel ezelőtt még éppen veled vitatkoztunk ezen, amikor felhoztam a ,,Vas század" filmet (ukrán-ausztrál koprodukció, Olesz Jancsuk rendező, Jurij Borcja ,,A küzdelem mérföldkövei" dokumentum regény alapján), ami Mihailo ,,Duda" (Gromenko) csoportjáról szólt. Éppen nekem kellett még akkor bizonyítanom, hogy lengyel területen is ment a harc az UPA-val.:)))) Tudtommal nekem kellett fél évet vári arra a fotóra, amely 1947-ben jelent meg az USA-ban a csoportjáról, amely átment fél Európán és Bajorországban adta meg magát az amerikaiaknak.:)

Nyugat-Belorussziában leginkább a lengyel AK egyes csoportjaival és a belorusz nacionalisták elzigetelt csoportjai ellen ment a harc (Beloruszka Gromada). Méghozzá ott is érdekes volt a helyzet: az AK harcolt a VH, az UPA, az UNA, a BG és a lengyel hadsereg ellen; az UPA harcolt az AK, a lengyel hadsereg, az AK, a BG, az UNA és a VH ellen; a BG harcolt mindenki ellen... Sőt, együttes erővel (ha már Nyugat-Belorusszia) az AK, az UPA, a BG iletve a VH és a WP írtották a litván ,,erdei testvéreket".
Előzmény: showtimes (9168)
showtimes Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9168
lengyel-szovjet "lakosságcsere" ...
A Nyugat-Galíciában (Lengyelország) tevékenykedő UPA osztagokat is gyakorlatilag felszámolták 46-ban a Visztula akció után, mikor is a térségből minden a lakosságcsere után hátramaradt ukránt, még a komcsi párttagokat is széttelepítettek Sziléziában és Kelet-Poroszországban - elvágták őket a lakossági támogatástól. Kelet-Galíciában bonyolultabb volt a helyzet, ugyanis Sztálin mégse telepíthetett ki minden ukránt, hiába nem szerette őket...
Egyébként érkes az is, hogy a pánokat nem szerettek a galíciai ukránok, mégis csak kevesen íratkoztak fel az önként SZU-ba áttelepülők listájára...
Előzmény: Zicherman Istvan (9167)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9167
Nyugat-Belorussziában az ellenállást már 1946 végére felszámolták.
Előzmény: Törölt nick (9146)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9166
igen (egyértelműen sikerült azonosítani)
Előzmény: showtimes (9164)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9165

a pontos adat: 24. gyalogezred július vége... (a lenti települések segítenek behatárolni a helyet), de itt egy térképrészlet:

 

Előzmény: showtimes (9161)
showtimes Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9164
Jah, te már tudod a dátomot, meg az alakulat nevét is, ahol szolgált a keresett személy?
Előzmény: Némedi László __ (9163)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9163

ez a rész nem személyes, tehát megosztom:

hogy segítsem a keresést, abban az időszakban ettől a zászlóaljtól ezekben a helységekben jelentettek veszteséget:

Makowicza

Jamna

Mikuliczya

Pereckynskó

Delatyn (ezt könnyű megtalálni, magyarul egyébként Gyelatyin-nak is mondják)

Akmány

Makorica

Előzmény: showtimes (9161)
showtimes Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9162
Jah, meg a szlovákiai faluk német nevét, ugyanis elég sok alakulat a Felvidéken át vonult vissza nyugatra...
Előzmény: showtimes (9161)
showtimes Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9161
Na igen, ha jól sejted a településnevet :)
A huszárokat kizárhatjuk, tehát a mai lengyel és belorusz területeket is - mivel a többi megszállóhoz se valószínű, hogy nyáron, visszavonulás közben újoncokat küldtek volna.
Marad nagy valószínűséggel Galícia, esetleg Bukovina. Erdélyi települések német nevét is megnézheted. Pesze nem ártana, ha az illető pontosan megadná az adatokat, ami alapján keresni kell.
Előzmény: Némedi László __ (9158)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9160

a nagyvonalú behatároláshoz google maps:

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=48.330691,24.971924&spn=1.683538,2.70813&z=8&om=1

 

de fordzsinak küldök orosz térképet böngészni :))

Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9159
20. gyaloghadosztály 23. gyalogezrede
Előzmény: Némedi László __ (9158)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9158

többieknek

hogy csökkentsük a lehetőségeket, az adatok alapján ez Delatyin környéke (jól gondoltam) és július vége fele. Az egyik hasonló veszteségnél volt Zawozdz a megnevezés.

személyes adatokat csak for-dzsinak küldöm

For-dzsi Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9157

mail ment

Előzmény: Némedi László __ (9155)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9156

Udv.

 

Ja, a legjobb mod, hogyha megvolna az illeto neve, es annak utananezni a veszteseg adatbazisban, csak ugyebar az sem teljes ( ha jol tudom ), ugyhogy nem 100 %, hogy sikerulne megtalalni.

 

Udv.

Előzmény: Némedi László __ (9154)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9155
vezetéknevem.keresztnevem kukac chello pont hu
Előzmény: For-dzsi (9150)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9154
44-es vonulású nem valószínű, hogy kikerült a huszárokhoz, ekkor még általában régebbi huszárok kerülhettek oda, de ez persze csak vélemény, nem tudom alátámasztani...
Előzmény: M.Zoli (9152)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9153

meg ránézésre, ez orosz név német átírása, de persze lehet lengyel

 

ha 44-ben vonult, akkor nagy valószínűséggel a nagy behívás idején történt ez, ami a román kiugrás miatt történt, de akkor inkább Kárpátalja jöhet szóba, max közvetlen környéke...

Előzmény: M.Zoli (9152)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9152

Udv.

 

Pl. az 1. huszar hadosztaly, de tobb egyseg is harcolt a 39 elotti lengyel teruleten. Szoval lehet ez ukrajnaban vagy belorussziaban is, hiszen 39-ben hatalmas lengyel teruleteket csatoltak ezekhez az "allamokhoz", igy nehez keresni, hiszen a leginkabb szoba joheto telepuleseknek letezik minimum 2 elnevezese. Lengyel - ukran- belorusz, orosz.....

 

Udv.

Előzmény: For-dzsi (9151)
For-dzsi Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9151
Elsőre nekem is úgy tűnt, de harcolt arrafele magyar egység?
Előzmény: M.Zoli (9149)
For-dzsi Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9150

A helységnévben nem vagyok teljesen biztos, de az értesítésben ez volt leírva a rokon szerint.  

 

Nagyon megköszönném, ha megnéznéd. Hova küldhetem az adatokat?

Előzmény: Némedi László __ (9148)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9149

Udv.

 

Nekem lengyel nevnek tunik. Lengyel telepulesek kozott nem neztel szet?

 

Udv.

Előzmény: Némedi László __ (9148)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9148

a veszteségi adatbázisban nem találtam ilyen település nevet. Biztos vagy a névben? (volt Zawozdz, Závodka, Zavadowka)

 

Ha esetleg a nevet magánban elküldöm, meg tudom nézni a veszteségiben, hátha más települést adnak meg.

 

Ránézésre a mostani Ukrajnában kellene keresni. Szerintem valahol Kárpátalja környékén (-ban,-ben, vagy attól keletre, délkeletre) lehet (Zicherman?).

1944-ben az 1. magyar hadsereg átlépte az akkori magyar határt, befoltozandó a német front felszkadását a Lvov-Sandomierz miatt, ez az egyik lehetőség. Vagy a visszavonulás után (az Árpád-vonal környékén) valahol az akkor hozzánktartozó Kárpátalján lehetett még (de ilyen nevű település nem volt ott, megnéztem a 44-es Helységnévtárban).

Előzmény: For-dzsi (9145)
For-dzsi Creative Commons License 2007.11.27 0 0 9145

Srácok, segítséget szeretnék kérni Tőletek. Az egyik rokonom szeretné felkeresni azt a helyet, ahol a magyar hadsereg kötelékében harcoló édesapja elesett. Az értesítés alapján 1944-ben 'Zagowozd' település környékén halt meg harc közben. A pontos dátumot a rokon nem ismeri, sem azt, hogy melyik egységben szolgált. Annyit tud, hogy Salgótarján környékén sorozták be az édesapját.   

 

Van vkinek ötlete, hogy hol található e település vagy, hogy hol lenne érdemes érdeklődni? Előre is köszi.

showtimes Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9144
Azért adtam meg, hogy nyugodtan olvasgasd, meg akit érdekel. A folyamatnak csak a kezdete van megadva, a befejezése nem... te úgy gondolod a vörösök megjelenésével ez véget ért, én meg úgy, hogy a magyar csapatok visszavonulásáig ( ha a tanulmány a kezembe kerül megadom a címét, persze nem haragszom, ha más megelőz).
Előzmény: Zicherman Istvan (9143)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9143
Kikerestem:
...................................
Marokity József már túl volt a negyvenen, amikor 1944 TAVASZÁN bevonult. Mint hadtápost

a KÁRPÁTOK ELŐTERÉBE vezényelték a megszálló, rendfenntartó csapatokhoz. Parancsnokai uta-sítására

kapcsolatban állottak az úgynevezett UPA-partizánokkal, akiket fegyverrel, lõszerrel,

orvossággal láttak el. Ezek a partizánok az önálló Ukrajnáért folytattak akkor reménytelen

kétfrontos harcot a németekkel és az oroszokkal szemben.
...........................................
Egy szóval sem említi, hogy az ellátás ősszel is folytatódott volna. (Én emeltem ki a két lényeges részt, ami az általad idézett részletből véletlenül kimaradt.)
Előzmény: showtimes (9141)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9142
Őszén, tervszerűen - kizárt.

Mellesleg a másik idézetnek ki a szerzője, mert a belinkelt oldal listáját nincs lehetőségem átlapozni.

Dátumot akarok látni, dátumot.:)
Előzmény: showtimes (9140)
showtimes Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9141
" Mint hadtápost a Kárpátok elõterébe vezényelték a megszálló, rendfenntartó csapatokhoz. Parancsnokai uta-sítására kapcsolatban állottak az úgynevezett UPA-partizánokkal, akiket fegyverrel, lõszerrel, orvossággal láttak el. Ezek a partizánok az önálló Ukrajnáért folytattak akkor reménytelen kétfrontos harcot a németekkel és az oroszokkal szemben."

http://66.102.9.104/search?q=cache:3v98RWH0ghYJ:www.vjrktf.hu/carus/honisme/ho020500.htm+UPA+fegyveresek+magyar+k%C3%B3rh%C3%A1zban&hl=hu&ct=clnk&cd=1&gl=hu&client=firefox-a
showtimes Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9140
Jah, ez alapján működtek együtt 44 nyarán és őszén az 1. HDS-el.
Előzmény: Zicherman Istvan (9139)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9139
Na, mondom, hogy nem 1944 ősze. Itt júniusról van szó.
Korábbi megállapodások voltak, de én kifejezetten 1944 őszéről beszéltem és a Kárpátokról (Árpád-vonal kapcsán).

Végül mégis zöldágra vergődünk.:)
Előzmény: showtimes (9138)
showtimes Creative Commons License 2007.11.26 0 0 9138
1944.06.27. - Szovjet támadás indul az 1. magyar hadsereg ellen Galíciában. Az 1. magyar hadseregnél együttműködési megállapodást kötnek a szovjetek és a németek ellen egyaránt harcoló ukrán nemzeti partizánhadsereggel (UPA).

(http://www.masodikvh.hu/content/view/62/102/ )

Egy kis támasz, ha lesz időm majd keresem a tanulmányt, amiben részletezik a megállapodást és az együttműködést az UPA-val. Külön kitértek arra, hogy a németek nem örültek neki, illetve a magyarok tartottak attól, hogy az ukrán nacionalisták ellenségesek lesznek a közimert magyar-lengyel barátság miatt, de ez szerencsére nem így alakult.
Előzmény: Zicherman Istvan (9136)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!