Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9442
Üdv, Zoli!
(Boldog Új Évet:))
Semmit em ismerek erről. Már mint konkrétumot.
Előzmény: M.Zoli (9441)
M.Zoli Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9441

Udv.

 

Milyen irodalmakat ismersz a Csehszlovak-UPA harcokrol 45-?? kozottrol?

 

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (9440)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9440
Mondj már légyszíves példát, hogy mikor foglalkozott a GRU vallatással meg ,,saját népe elleni terrorral"?!
Tudod, hogy mivel foglalkozott a szervezet?
Előzmény: showtimes (9425)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9439
És hogy jön itt képbe a GRU?
Előzmény: showtimes (9423)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9438
Egyik hozzászólásodban azt írod, addig verték... utána meg a végén : Konkrétan verésről nem tudok. Most akkor el kellene dönteni, hogy mit láttál?
Előzmény: gacsat (9437)
gacsat Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9437
 Mondom hogy a Natgeón láttam.
Előzmény: showtimes (9436)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9436
Na igen, jogos a két pont... "Az angol katonafeleségeket nagyon is érték zaklatások. Mindet addig verték míg el nem vált. 1et sem engedtek a férjük után" - ezt olvasva azért feltételeztem kedves olvtársról, hogy lesz majd valami forrás... legalább a The Sun 1992-es évfolyam:)
Előzmény: Némedi László __ (9435)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9435
ha lehet ne írjunk történelmet, jelezd, hogy mit olvastál, halottál tényszerűnek beállítva ( :) ), és mit "inventáltál" te. Mert egyébként itt fogunk sztorizgatni, mint Brezsnyev régi történetírói :))
Előzmény: gacsat (9431)
Cs_ Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9434
Elég bőbeszédű az öreg, nem csak szigorúan vett katonai dolgokról ír. Ír a szovjetekkel való kapcsolatukrol is, meg sokminden másról is. Rögtön az első lapon, hogy milyen filmet néztek :)  Persze van benne tengerészeti tevékenység is, főleg.
Előzmény: Cs_ (9433)
Cs_ Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9433

A murmanszki eseményekhez az Észak-Oroszországi angol tengerészeti parancsnok jelentései:

 

http://www.halcyon-class.co.uk/SBNOreports/nov_1941.htm

 

illetve a honlapon sok más is van.

gacsat Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9432
 A háború elején ( mármint az orosz háború elején) Murmanszkban,nem voltak elszigetelve az angolok. Később az amik már nagyon nem szivesen látott vendégek voltak.
Előzmény: Törölt nick (9426)
gacsat Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9431
 Azt hittem valaki jobban tudja mint én,és majd pontosan elmondja. (Mint tudjátok én vagyok a híres rosszul emlékező.) Konkrétan 14 olyan nőről volt szó,akik a Szovjetunióban mentek férjhez ideiglenesen ott szolgáló angol katonákhoz. Sosem engedték őket kiutazni,hiába kérte jóskát még az angol kormány is. Konkrétan verésről nem tudok,de hogy-hogy nem,mind elvált.  Egész film volt róluk a Natgeón.
Előzmény: showtimes (9425)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9430
Csak meg kell nézni mennyi francia, német feleséget vittek haza az amerikaiak, pedig a legtöbb kapcsolat csokival és harisnyával indult...
Előzmény: Törölt nick (9428)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9429
Persze, hozzon forrást:)

Egyébként nem egyszerű az eset, lévén matematika és gerontológia:)
Számoljunk :)

Ha 1941-ben jöttek össze (mert akkori a történet) akkor átlagolva mondjuk 1921-ben születtek, tehát 1991-ben már legalább 70 évesek voltak, ráadásul a számuk igen kicsi. Persze élve is maradhatott addig pár, s talán meg is szólalt egyik-másik. De ne feledjük a soha, sehol, senkinek nálunk is nagyon jól működött, gondolom a "feltalálóknál" még jobban. Ismertem olyan öregurat, akit az 50-es években nyomorékká vertek az ÁVH-sok ( szó szerint, mert sánta volt, leverték a veséjét..), még a 80-as évek elején is csak óvatosan, pár mondatban mert róla beszélni azoknak akikben megbízott. Nah, de ez erősen off, szerintem várjuk meg a forrásmegjelölést.
Előzmény: Törölt nick (9426)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9428
Azért láttunk mi már kurvázásból házasságot... :)
Előzmény: sierra (9427)
sierra Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9427
Na éppen ez az, eleve hogy találkoztak? Én normálisan úgy gondolnám, hogy a brit pilóták eléggé el voltak szigetelve a szovjet polgári lakosságtól. Persze talán lehettek női kísérőik, esetleg egyéb kiszolgáló személyzet (takarítók pl.) vagy sebesülés esetén kórházi személyzet. Nem mondom, hogy kizárt a sztori, nem hihetetlen, de forrás azért kell.

Azon kívül van egy olyan érzésem, hogy a fiatal pilóták általában nem házasodni akartak a háború alatt, hanem egyszerűen kurvázni.

Előzmény: Törölt nick (9426)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9426
Ha 20-ból 15 elválik, az nálam még nem a verésnek a bizonyítéka. Adminisztratív úton közölhették velük, hogy nem mehetnek a férjük után, a férjük esetleg itt maradhat és felveheti a szovjet állampolgárságot (lehet hogy még ezt se engedélyezték), de mindenképpen a válást ajánlják. Puszta félelemből vagy kilátástalanságból is ilyenkor elválhattak.

A verést számomra meggyőzően bizonyítaná, ha a 15 katonafeleségből 1991 után mondjuk 2-3 előkerült volna, és történészeknek (lehetőleg kamera előtt) elmondja. A kérdést az én szememben nyitva hagyná, de mindenképpen hihetővé tenné, ha legalább 1 (azaz egy) ilyen katonafeleség előkerült 1991 után, aki azt mondja, hogy őt megverték. (Elvileg egy ember hazudhat is valamilyen előny reményében. Nyilván több ember is hazudhat, de 2-3 ember vallomása már egyértelműen megfordítja a bizonyítási kényszert, hiszen nem kell túl erős bizonyíték ahhoz, hogy elhiggyük, valakit megvert az NKVD.)

Olga a zárt városból ki se tehette a lábát, külföldi meg oda be nem

Na éppen ez az, eleve hogy találkoztak? Én normálisan úgy gondolnám, hogy a brit pilóták eléggé el voltak szigetelve a szovjet polgári lakosságtól. Persze talán lehettek női kísérőik, esetleg egyéb kiszolgáló személyzet (takarítók pl.) vagy sebesülés esetén kórházi személyzet. Nem mondom, hogy kizárt a sztori, nem hihetetlen, de forrás azért kell.
Előzmény: showtimes (9425)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9425
Nem az én állításom volt, gacsat majd nyilván hoz :)

Nyilván az angolok sok mindent dokumentáltak ( azt persze nehéz bizonyítani, hogy mondjuk Olga Nyikolajevna Moszkalenko murmanszki lakost az NKVD addig verte, még el nem vált, ugyanis, az Olga a zárt városból ki se tehette a lábát, külföldi meg oda be nem, de ha találkozhattak volna, akkor is egy ilyen nyilvános kijelentés az életébe került volna. Viszont, ha mondjuk 20 katonafeleségből 15 hirtelen elválik, az több, mint gyanús.

Egyébként én csak annyit mondtam, az NKVD-ről és GRU-ról minden további nélkül el bírom képzelni, mert dokumentáltan mérhetetlenül sok disznóságot, kegyetlenséget műveltek. S leginkább saját népük ellen. Akinek külföldi kapcsolata volt az bizonyítottan gyanús volt. Igaz volt ez a rendszer bukásáig, de különösen Sztálin idején.
Előzmény: Törölt nick (9424)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9424
Azért kéne forrás, mert nekem furcsa, hogy egyáltalán engedték őket megházasodni, és aztán amikor mentek haza az angolok, akkor lett belőle gond, hogy a feleségeik is mennek velük. És még akkor is szimplán megtagadhatják a kiutazást a feleségektől, ha annyira nem akarják, hogy velük menjenek. Persze az NKVD se mindig a logika alapján működött, tehát nem állítom, hogy kizárt lenne.
Előzmény: showtimes (9423)
showtimes Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9423
Ilyet feltételezni sem szabad az NKVD-ről vagy a GRU-ról. A szovjetúnió népi demokrácia volt:)
Egyébként is név, cím, személyigazolvány szám? ( na nem a tiéd, az áldozatoké).
Előzmény: gacsat (9422)
gacsat Creative Commons License 2008.01.02 0 0 9422
 Az angol katonafeleségeket nagyon is érték zaklatások. Mindet addig verték míg el nem vált. 1et sem engedtek a férjük után.
Előzmény: Zicherman Istvan (9403)
ambasa Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9421
ha jobban érdekel a téma akkor Zlinek cislo1 /svazek III száma ékes cseh nyelven részletesen is írnak a 151. wingről (gépszám lajstromjel) erről illetve a szovjet és más idegen használatban lévő Hurricaneokról. 9 oldal szöveg + ugyanennyi részletfotó, szines oldalnézeti kép, háromnézeti rajzok. Illetve valahol de nem találom írtak egy cikket az Aviatorban a szovjeteknek szállított Hurricane-okról.

TG
Előzmény: Zicherman Istvan (9417)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9420
Tudod, ,,Minden év január 2-án kezdődik":)
A tegnapi összejövetelen Ivanov bolgár hansa-szakértővel benyakalt jópár üveg rajnai, olasz és francia még érezteti hatását (igen-igen erőteljesen:)).
Holnapra már talán figyelmesebb leszek.:)
Előzmény: ambasa (9419)
ambasa Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9419
semmis
Előzmény: ambasa (9418)
ambasa Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9418
a 134 . szd-ot nézd a vége felé még a bázisrepteret is megadja, a "G" lajstromjel pedig kifejezetten ennek aszd az azonosítója ebben az időben.

It was equipped with Hurricanes and formed part of No 151 Wing, which was destined for service in Russia. The squadron arrived at Vaenga, near Murmansk on 7 September and began operations soon afterwards. However, its main purpose was not to fight but to train Russian pilots, which it began in early October and on the 28th, it handed its aircraft over to the Russians and returned to the UK.

TG
Előzmény: Zicherman Istvan (9416)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9417
Megvan, pardon, nem az néztem. Elnézést.
Előzmény: Zicherman Istvan (9416)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9416
Kösz szépen!
Bár a második esetben egy szó sincs arról a szövegben, hogy ott lett volna a szovjeteknél.
Előzmény: ambasa (9414)
showtimes Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9415
Ha már a térségben "járunk" érdemes megemlíteni, hogy Petsamoban (más néven Pecsenga) található az északi vidék legnagyobb német katonai temetője, ahol mintegy 12000 hősi halott, többségükben osztrák, aludja örök álmát a "Gebirgsjaegerdenkmal" nevű helyen. A Szu összeomlása után osztrák veteránok egy nagy német keresztet és egy havasi gyopárt (jelvény) állítottak.
ambasa Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9414
István itt mindkét századról olvashatsz:

81
134

TG
Előzmény: Zicherman Istvan (9413)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.01 0 0 9413
Na, utánnanéztem angol vadászok témájában.
Van egy rakás érdekes dolog! (Számomra egy óriási felfedezés ez az infó.)
1941-ben valóban volt angol vadász-század Murmanszk alatt.

Mellesleg Szafonov, kétszeres SzU hőse volt az angol-szovjet vegyes vadászezred kapcsolattartó parancsnoka.
Amit találtam.

A 151. vadász wing festése és betűkódja, Murmanszk környéke, Vaenga-1 repülőtér, 1941.

Miller Raf pilóta gépe mellett, Murmanszk környéke, 1941 októbere.

B. Szafonov százados E.Miller és G.How(?) pilótákkal, amikor érdemeik elismerése-képpen mindhárman megkapták a Lenin-érdemrendet.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!