Keresés

Részletes keresés

showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9784
A nagy jólétben pár évvel korábban éhenhalt pármillió ukrán.

Egyébként csak meg kell nézni jól a harctéri fotókat, mennyi faház és zsúp fedél, földutak... Olyan nagyvárosba, mint Kijev 4 pormentes út futott be... valószínű más volt a gazdagság érzése a szovjet és a szlovákok szemében. A szlovák gépesített hadtest ugyebár bejárta Ukrajnát, utána meg Belorussziában voltak megszállócsapatok, akárcsak a magyarok.
Előzmény: M.Zoli (9777)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9783
Tömeges nemierőszakot is elkövetett a Magyar Királyi Honvédség?
Előzmény: Zicherman Istvan (9779)
M.Zoli Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9782
Udv.

Nekem vilagos is amit leirtal, en is igy gondolom.

Boldog Karacsonyt!

Udv.
Előzmény: Zicherman Istvan (9779)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9781

Meg gyorsan hozzateszem.

Az anyai nagyapam ugy fejezte be a haborut, hogy hozott haza emlekbe egy kepeslapot Pragarol, meg egy cigarettatarcat, amit az Elban egy amerikai katonatol kapott ajandekba.

Ennyi.

 

O frontkatona volt, es neki nem volt ideje arra, hogy korbegarazdalkodja a kornyeket. Ahogyan mondta, a haboruban szamukra ket orom volt - a furdo es az alvas, ha volt ra idejuk - ezzel foglalkoztak.

Mellesleg rendkivul ruhelltek a ,,masodik vonal" katonait, akik mogottuk jottek. Nem irigysegbol, hanem egyszeruen tudtak, hogy azoknak aztan tenyleg ,,edesebb az edesanyjuknal"...

Előzmény: Zicherman Istvan (9780)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9780

Bocs, sracok, hazajottem majd elolvasom adolgokat meg valaszolok is, most megyek a csaladdal istentiszteletre. Nalunk most van Karacsony.

 

Udv mindenkinek.

Előzmény: Theorista (9778)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9779

Ezen nem is nyitok vitat.

A problemam azzal van, amikor elkezdik szapulni a VH-t a velt es VALOS buneiert, de kozben Gral-lovagoknak probaljak beallitani a masik felet (foleg az utobbi idoben lett nagyon ,,befuto" ez a koncepcio), kozben megfeledkeznek egy olyan aproporol, hogy semmiben sem voltak jobbak.

 

Nagyon nepszeru volt (van?) Magyarorszagon a story a voroskatonarol, aki halat mos a budiban. Na most az anyai nagyapam erre a tortenetre nagyon flegman reagalt. Elmeselte, hogy amikor a kornyekukre magyar katonak jottek a haboru alatt, nekik is el kellett magyarazni, hogy a kisvarosban mar van angol-WC, es nem muszaly korbeszarni az udvarokat. Javareszt falusi sracok voltak, akiknel a civilizacio csucsat a pottyantos budi jelentette. Szep tortenet? Pedig igaz.

 

Erre mondtam, hogy mielott masra mutogatunk, erdemes tukorbe nezni. Nem biztos, hogy az a szalka mas szemeben nagyobb, mint a gerenda a mi seggunkben.

 

Ennyit akartam mondani.

Előzmény: M.Zoli (9777)
Theorista Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9778
Ukránnak lehet?

http://www.rev.hu/html/hu/tanulmanyok/1945elott/megszallo.htm

Restelkedve írom Ungváry K. nevét
Előzmény: Zicherman Istvan (9776)
M.Zoli Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9777
Udv.

Istvan ezzel szerintem mellelottel. Az a Sztalin idejeben elt szovjet allampolgar joggal hihette gazdagnak orszagat, ha azt mondtak neki, es nem volt lehetosege mas orszagokban tapasztalatot szerezni. Varok egy konyvet. Van benne egy fejezet arrol, hogy a Csehszlovak hadsereg szlovak alakulatainal sokkal nehezebben ment a szovjetizacio, mert az orosz foldet megjart katonak olyan "arulo fajtak" voltak, hogy nem kertek a Kommunizmus " gazdagsagabol ". Hozzatennem ez mostani tanulmany ( mult evi ) es szlovak. Europaban a szlovakoknal keves ruszofilebb nep van, megis az o torteneszeik mondjak azt, hogy a szlovak katonakat sokkolta az a szegenyseg, amivel a Szu-ban talalkoztak, ezert nem kertek a kommunizmusbol.

Udv.
Előzmény: Zicherman Istvan (9776)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9776

Aha. Hogyne.

Az ikonokon kivul vittek a perzsaszonyegeket (az csak Europaban volt luxuscikk, a SzU tomve volt vele), a selyemkendoket, parfumot (a ,,Voros Moszkva" ceget a franciak epitettek Moszkvaban, a 30-as evekben, akkoriban meg csucskozmetikat gyartottak (nem hiaba volt az uvegeken 1940-ig a nemzetkozi, francia minosites es a felirat ,,Parizs- Berlin-Roma-London", plusz az 1938-as Brusszeli barfumkiallitas aranyerme).

Mentek haza az etkezesi ezustok, a prembundakat (ami ott szinten nem volt luxuscikk), es persze az orak (nem tudom, hallottal-e olyan oramarkarol, mint P.Bure?).

 

Ezt a meset a ,,mennyire szegeny volt a SzU" el ne mond egy orosznak, mert korberohog. A falvakban valoban relative szegenyesebb volt az elet, de azert a varosokban sok minden volt.

Előzmény: jamaica2 (9774)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9775

A dicso magyar bakak a megszallt teruleteken nem voltak hajlamosak ,,viszonozni a kedvesseget". Ugyan ugy vegigraboltak a teruletet. Beszeltem par oreg magyar haborus veterannal. Ugy neveztek ezt egymas kozott, hogy ,,dezsma", ,,dezsmat szedni az Ivantol (muszkatol, rutentol, stb.").

Elvittek mindent, amit jonak lattak, vagy amire szukseguk volt. Nemigen farasztottak magukat viszonzassal.

Hogy Magyarorszagon kedvesek voltak a lakossaggal? Ja, kerem, ahol elek, ott nem szarom korbe az udvart.

A VH katonai sem raboltak vegig sajat orszaguk teruletet. Inkabb mar mashol tomboltak ki magukat.

 

Nem tetszik, hogy a magyar katonak kozott is (mint a VH-ban, a nemeteknel, angolszaszoknal stb. stb. stb.) boven akadt sunyi, tolvaj alak? Ja, kerem, ez a hadsereg, ez a haboru.

 

Az oroszoknal van erre egy nagyon jo kozmondas:

,,Van, akinek ez haboru; van, akinek edesebb az anyjanal".

Előzmény: showtimes (9767)
jamaica2 Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9774
Ikonokat küldtek haza többnyire tisztek altisztek. Olyan szegény volt a Szovjetunió, hogy nem sok minden volt.
Előzmény: showtimes (9769)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9773
Nah, nem egészen véletlenül emeltem ki az uránt és a nehézvizet. Kicsit meg is lepődtem.
Egyébként valaki tudja, hogy mennyire megbízható forrás a lista?
Előzmény: M.Zoli (9770)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9772
egyébként ti láttok harckocsit a listában (az egy-két darab kivételével)?
Előzmény: Némedi László __ (9771)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9771

mondjuk az én anyagaimban nem találtam rá adatot, de persze simán ott lehetett valamely összegsornál.

mondjuk kicsit furcsának tartom a nagy titkolózás ellenére odaadják az anyagokat...

Előzmény: M.Zoli (9770)
M.Zoli Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9770
Udv.

Voltak ott egyebb, reaktor epiteshez valo cuccok is. Tehat arra kovetkeztetek, elkezdtek oket felszerelni atomeromu epiteshez. Ironikus nem? :))))

Udv.
Előzmény: showtimes (9757)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9769
Világosan leírtam, ilyen történeteket hallottam, mikor szóba került a ww2, ő meg olyat. Ami ott történt. Ennyi. S miért ne lehetne viccelődni a szovjetek közismert óragyűjtésén egy magyar fórumban?
Engem ugyan nem zavar a felvetett bádoggyűjtés se, egyik felmenőm se járt katonaként a Szu-ban, tehát ők tuti nem gyűjtöttek. Mástól se nagyon hallottam, de ha István állítja biztos úgy volt, nem fogok rajta vitatkozni. Ő meg nyilván azt hallotta.
Előzmény: Némedi László __ (9768)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9768

szerintem István egyértelmű volt, hogy nem Mo-ra gondolt, vagy csak direkt csinálod?

Előzmény: showtimes (9767)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9767
valszeg nem egy helyen jártak a nagyszüleink:)
A tengely katonák például Magyarországon nem gyűjtöttek se órát, se templomtetőről pléhlemezt. Sőt, ha kaptak valamit, akkor viszonozták, ha tudták, így kapott nagymamám a visszavonuló németektől kávét (44 végefelé honnan volt nekik? ) és esőköpenyt. Az oroszok meg még az elvermelt krumplit is kiásták, meg a téli ruhaneműt ( érdekes nem csak a németek gyűjtötték Moszkva alatt), tüzet raktak a lakás közepén a bútorokból és tetűn kívül mást nem hagytak. Szóval engedd meg, hogy nyugodtan humorizáljak a szovjetek karóramániáján.

Csasz? szicsasz:)
Előzmény: Zicherman Istvan (9766)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9766
Nem tagadja senki.
A tengelyhatalmak katonái is összegyűjtöttek minden zseb és karórát, ami útjukba került.
Nagybátyám (nagyanyám testvére) amíg élt mesélt az ,,élelmes magyar bakákról". A marhái még a templomokról a kupolák borítását is leszedték, mert azt hitték, hogy ,,a muszkáknál minden aranyból van".
Azért mielőtt humorizál az ember jobb tükörbe nézni.:/
Előzmény: showtimes (9752)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9765
friss tojást és tejet nem találtál?:)
Előzmény: tomcat73 (9762)
Cs_ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9764
Legjobb tudopmásom szerint a szállítzások úgy zajlotak, hogy a Szu benyújtott egy listát, hogy mi kell. Az angolszászoknak nagyon minimálias betekintést engedett, hogy ténylegesen mi kéne neki.
Ez a lista alapján küldtek, amit küldtek, illetve tudtak + voltak rendhagyó úton is kérések mint 41 végén az alumínium az angoloktól.


A kisebb tételű gyömölcs meg ilyenek több mint valószínű, hogy hajók/tengók ellátmánya volt.
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9763
Akár kereskedelmi hajó is lehetett, igazából nincs jelentősége. nagy valószínűséggel az említett ellátmány lehet a számla mögött.
Előzmény: Törölt nick (9761)
tomcat73 Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9762
Nejlon fonal???? Talán selyemzsinór a tábornokoknak vagy fogselyem:)))))))
Előzmény: Törölt nick (9754)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9760
paradicsomra, gyümölcslére és hasonlókra egyébként van sokkal kézzelfoghatóbb magyarázat is, nevezetesen valószínűleg szovjet tengók futottak be USA bázisra, vagy vettek fel ellátmányt a tengeren és ezt számlázták ki.
A német-spanyol kereskedelmi egyenlegben is egészen biztos, hogy találsz ilyen tételeket: narancs, citrom, paradicsom :) ami a tengókon kötött ki...

Előzmény: Törölt nick (9759)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9758
Különösen, ha ők ették meg a főelvtársakkal a Kremlben :)
Előzmény: Törölt nick (9756)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9757
Jó kis lista, majd nézegetem még:)

Ami szemet szúrt, nem tudtam, hogy az USA uránt és nehézvizet is szállított az oroszoknak ( ráadásul be se volt árazva, pedig nyilván nem két cent volt)

Sok olyan terméket is szállítottak, amire rendkívül nagy szüksége volt a Szu-nak, s problémás lett volna legyártaniuk, vagy beszerezniuk, pl. bizonyos fém ötvözők, vegyianyagok, vagy a demagnetizált fém - ezek ugyan nem olyan látványos tételek, mint a repülőbenzin vagy a csizma, húskonzerv, vagy repülőgép, de a haditermelés szempontjából legalább olyan fontos ... (pl. demagnetizált fémek a hajógyártás számára lehetővé tette a mágneses aknák veszélyének a kiküszöbölését)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9753
Csak megjegyzem, hogy a konvojok jó része akkor érkezett, mikor repülésre gyakorlatilag alkalmatlan volt az idő a sarkkörön túl. A tengók ilyenkor is támadták a tengeren, kirakodás közben viszont teljes nyugalom volt...

A szovjet utánpótlás viszont olyan övezeten kellett délkeletről áthaladnia ami nagyjából repülhető volt, aztán több szállítmány több baleset, azért német diverzió is volt a stratégiai vasutak ellen pl. Karéliában is, ha nem is olyan jelentőségű, mint a szovjeteké egyes térségekben.

Természetesen az amik nem voltak teljesen hülyék, tehát nekik is megérte, hogy szállítanak, akárcsak az angoloknak.
Az viszont tényleg érdekes lenne, ha tudnál hozni olyan statisztikát, hogy mi is érkezett meg ténylegesen a SZu-ba, mert akkor az angolszász statból kivonva megkapjuk mennyi volt a szállítási veszteség.
Előzmény: Némedi László __ (9738)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9752
Ehh, nem hallottad, hogy a vörös katonák óramániásak voltak ? :P
Ezt szerintem még Z.I. és N.L. se fogja letagadni:)
Gyűjtötték minden mennyiségben. A Reichtag elfoglalásáról készült fotót is retusálni kellett (azon túl, hogy beállított jelenet volt) mivel a zászlós elvtárs kezén két karóra volt - ezt a fotós fia nyilatkozta 2 éve, mikor Bp-en kiállítás nyílt a papa képeiből (Bp- ostromát is fotózta ugyanis).

Szóval nyilván kellett az ajándék óra az USA-ból. A rúzs is egyszerű: voltak katonanők is...
Előzmény: tomcat73 (9744)
Theorista Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9751
Értem akkor az én vevőmben volt a hiba.
Előzmény: Némedi László __ (9750)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9750

javítottam (valamennyire :))

 

hogy értelmezzem István hozzászólását, gondolom, arra gondolt, hogy csak azért indítottak hadműveletet, hogy tehermentesítsenek. Tehát a kérdés, hogy azért szálltak-e partra a szövik, hogy tehermentesítsék-e a szovjeteket Prohorovkánál.

 

szerintem, István, ebbe nem kellene belemenni :))

Előzmény: Némedi László __ (9749)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!