Keresés

Részletes keresés

Kilroy Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53070

Az akarod mondani, hogy csak mert a fuzetlap 2D, ettol meg barmilyen rajta elvegzett szamitas is szuksegszeruen es automatikusan 2D-s lesz? :-D Mar bocs a szmajliert, de ez meg engem laikust is mosolyra kesztetett. Hiszen a monitor is 2D (most a regebbi monitorok gorbuletet ugye kihagyhatjuk, az ujak meg laposak), megis lehet rajta akarhany D-s szamitast vegezni...

Előzmény: Gézoo (53064)
pint Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53068
a fotonra rajzolt nyíl iránya
Előzmény: ivivan (53067)
ivivan Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53067
Szerinted van különbség a mozgó és álló fényforrás által sugárzott impulzus között? Mi a különbség?
Előzmény: Gézoo (53065)
ivivan Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53066
"Másik dolog a sebességek komponensekre bontása! "

Aha. És mi alapján bontasz komponensekre egy sebességet? Mondjuk van a fény sebessége: c. Mekkora a v és mekkora a d? És miért akkora?

"Amíg pedig nem tudod megcáfolni a d/c arányát, addig kérlek nem mond, hogy hibás!"

Simán megcáfolom: például vegyük egy fény hullámhosszát (1D eset megint). Ekkor a L'=L*((c+v)/(c-v))1/2
Nincs benne sehol gamma.

Most láthatom az 1D-s esetre a bizonyításodat?
Előzmény: Gézoo (53061)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53065
   Akkor arra kérlek Kedves Iván, hogy amíg megtanulod, hogy az álló forrás és a mozgó forrás rendszeredben hogyan sugároz, függesszük fel a vitánkat.
Előzmény: ivivan (53062)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53064

   Szomorúen látom, hogy a testek egymáshoz reltív 1D-s elhelyezkedését és a sebesség komponensek Pithagoras-i 2D-s módszerét nem tudod megkülönböztetni egymástól.

 

   Na gy példa: eldobsz egy labdát az űrben, majd később  villantasz a lámpáddal, ugyanazon pályán, ugyanazon irányban.

 

   Azaz  a rendszeredben egyetlen 1D-s egyenesen haladnak.

   A  sebességeik jellemzőit pedig a füzeted 2D-s lapján számolod ki. 

 

  Te azt állítanád, hogy a számításod  is csak akkor helyes, ha a füzetlapod is 1D-s ?

 

  Ugye nem? 

Előzmény: NevemTeve (53060)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53063

a mozgás irányára mindkettő merőlegesen állítja a lámpáját.

Csak mondom, hogy példámbeli lámpa minden irányba sugározott, de tudom: rossz a példa.

Félek, azok az ínségesebb idők nem fognak eljönni.

1m

Előzmény: Gézoo (53058)
ivivan Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53062
"Nyílván tudod, hogy a rendszeredben álló és mozgó forrásokból kilépő fényt sem látod azonos szögűnek,"

Nyilván nem értünk ezzel egyet.
Mindegy, hogy a mozgó vagy az álló tükör veri vissza a fényt. Nincs jelentősége.
Ugyanúgy, ahogyan mindegy, hogy egy adott téridő pontban álló vagy mozgó forrás bocsát ki fényimpulzust: a fényimpulzus tulajdonságait ez nem befolyásolja.
Előzmény: Gézoo (53058)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53061

Kedves Iván!  Nagyon figyelj!

 

  AZ egyik dolog a testek egymáshoz viszonyított elhelyezkedése!

 

   Ez az elhelyezkedés lehet:   0D-s 1D-s 2D-s 3D-s stb.

 

  Másik dolog a sebességek komponensekre bontása! 

 

   A derékszögű komponensekre bontáshoz 2D-s ábrázolás kell. Kevesebb nem elegendő és többre nincs szükség. 

 

  "A 2D-s bizonyításod is hibás, de valahogy kijött neked a d/c és most ennek örülsz."

 

   Semmi akadálya annak, hogy megcáfolg Pithagoraszt vagy a trigonometriát.

 

  Amíg pedig nem tudod megcáfolni a d/c arányát, addig kérlek nem mond, hogy

hibás!

   Többek között azért se mert az egész specrel ezt a d/c arányt használja 1/gamma értékként!

 

   Nos, mikor pótolod a d/c aránytól eltérő mérési eredményekről szóló beszámolókat?

 

 

Előzmény: ivivan (53055)
NevemTeve Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53060
Annyiban, hogy a te d/c-elméleted szerint a relativitáselmélet egyáltalán nem is vonatkozna az egydimenziós esetre.
Előzmény: Gézoo (53056)
pint Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53059
"Látom te is kevered a testek egymáshoz relatív elhelyezkedését a sebességeik arányaival.."

most lebuktam!! sajnos gyerekkorom óta keverem a hely és a sebesség fogalmát. nem tehetek róla, nem megy a fejembe. fizikából úgy tudtam ötöst kapni, hogy direkt nem azt számoltam ki, amit úgy gondoltam, hogy kell. ők azt kérdezték, mennyi az elmozdulás, erre én ki akartam számolni helyette a sebességet, de mivel keverem a kettőt, pont az elmozdulást számoltam ki, és így jó lett. persze az is lehet, hogy pont fordítva. nem emlékszem, mert keverem a kettőt.
Előzmény: Gézoo (53051)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53058

" Azaz mindegy, hogy az álló vagy a mozgó tükör veri-e vissza fényt. "

 

  Nos mint említetted az egyik tükör a rendszeredben nyugvó forrásként veri vissza a fényt, a másik tükör a rendszeredben mozgó forrásként sugározza ki a fényt.

 

   Nyílván tudod, hogy a rendszeredben álló és mozgó forrásokból kilépő fényt sem látod azonos szögűnek, még akkor sem, ha a mozgás irányára mindkettő merőlegesen állítja a lámpáját.   Akkor pedig miért állítod az ellenkezőjét? 

 

 ( Kértelek az előbb, hogy gumicsontokat tegyük félre ínségesebb időkre.)

 

Előzmény: egy mutáns (53053)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53057

Rendben :))

Ezért ha a d/c arányon felüli és ezzel más okból fellépő hatásra írsz példát, örömmel olvasom,

ehhez nem szólok, mert ehhez nem értek, cíprian is felhívta ráa  figyelmemet.

És megkérlek, hogy tükrös példámra se válaszolj, esetleg később.

 

1m

 

P.S. astronomnak:

figyelsz?

nem érek rá

ez csak szójáték

rossz a kérdés

most a legújabb: itten mostan mással foglalkozunk.

 

Előzmény: Gézoo (53054)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53056

 

    Köszönöm kérdésedet.

 

   Sajnos  Nem látom, hogy  kérdésed mennyiben igazolná a d/c aránytól eltérő arányú rrelativisztikus hatások létét?

 

   Kifejtenéd?

 

Előzmény: NevemTeve (53052)
ivivan Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53055
"Én nem állítottam."

"A sebességeik között fennálló összefüggés a c sebesség vektori felbontása v és a rá merőleges irányú d komponenre 2D-s."

Egyszerűen össze vissza beszélsz! 1D esetben nincs merőleges! Nincs semmilyen komponens. Csak x koordináta van. Így várom a bizonyítást!

A 2D-s bizonyításod is hibás, de valahogy kijött neked a d/c és most ennek örülsz. Az nem zavar össze, hogy megmutattuk, hogy hibás.

Még egyszer megkérdezem: a detektor rendszerében a (0,-0.6) koordinátától a (0,0) koordinátáig futó fény impulzusnak mennyi idő kell?
Előzmény: Gézoo (53038)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53054

Kedves Egy Mutáns!

 

  A jelen vita arról szól, hogy a c sebességnek a v és d  komponensekre bontásából származó d/c arányon kívűl más hatás létezését bizonygatni szeretnék vitapartnereim, ezért nem szeretnék mellékvágányokra elterelődő beszélgetésekbe most beleméllyedni.

 

    Ezért ha a d/c arányon felüli és ezzel más okból fellépő hatásra írsz példát, örömmel olvasom, Ha pedig másról szeretnél vitatkozni, akkor megkérlek, hogy tegyük át máskorra.

 

   Megértésedet nagyon szépen köszönüm!

Előzmény: egy mutáns (53048)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53053

Én Privatti példájához fűztem egy kiegészítést, azt hittem arról van szó.

Átfogalmazom.

Állok a folyosón, pont a két oldalfal között középen.

Te elfutsz mellettem v sebességel a folysó hossza mentén.

A folyosó oldalfalai tükrök.

A baloldali fal (tükör) álló, a másik fal (tükör) v sebességgel halad, Veled együtt.

Mikor épp elhaladsz mellettem, mindketten felvillantjuk lámpáinkat, amik a szélrózsa minden irányába világítanak.

Én két fényt látok balról és kettőt jobbról:

Először, ami a saját lámpámból indult a tükorre merőlegesen, aztán, ami tiedből indult neked hátrafelé. Balra vagy jobbra, mindegy.

Te is két fényt fogsz meglátni.

Először, ami a Te lámpádból indult merőlegesen a tükörre, aztán, ami az enyémből előrefelé. Akár balra, akár jobbra.

Nem?

Azaz mindegy, hogy az álló vagy a mozgó tükör veri-e vissza fényt.

1m

Előzmény: Gézoo (53047)
NevemTeve Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53052
Szóval szerinted az alábbi állítás igaz, a másik megfigyelő által mért értékek lehetnek különbözőek:

"Ha az én méréseim szerint két esemény távolsága térben 10 méter, időben 20 másodperc, akkor egy másik inerciális megfigyelő mérései szerint lehetnek-e ezek a különbségek ettől különbözőek?"

Ha ez így igaz, akkor esetleg ismersz olyan képletet, amellyel kiszámítható a ξ_B-ξ_A és a τ_B-τ_A?
Előzmény: Gézoo (53046)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53051

Kedves Pint!

 

   :)   3D-ben  is elhelyezhetők a testek.  A c sebesség derékszögű komponensekre bontásához akkor is 2D-s derékszögű háromszöget használunk.

 

  Látom te is kevered a testek egymáshoz relatív elhelyezkedését a sebességeik arányaival..

 

 

Előzmény: pint (53049)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53050

Kedves Cíprian!

 

  Vegyük azt az esetet, hogy a forrással egy rendszerben és azonos helyen van egy detektor is, ugyanígy a detektor rendszerében a detektorral egy helyen egy forrás is.

  Így két forrás és két detektor lesz a kísérletben.  Mindkét forrás t=0 s-kor lézerrel

37 fokos szögben megcélozza a másik forrás-detektor v sebességvektora által mutatott irányt (x,0 -ról az x' és viszont x',0 -ról az x tengelyt.)

 

  Nyílvánvaló, hogy a kisugárzások és a detektálások is a rendszerekre nézve invariáns eredményt adnak.

 

  Azaz a relativitás elve, azaz a  szimmetria elve nem sérül.

 

  Mindkét rendszerben ugyanazon v sebességgel mozog a másik rendszer, ebből következően ugyanazon d/c érték határoz meg minden mérési eredményüket.

Előzmény: cíprian (53045)
pint Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53049
hát ez nem szar. és akkor 3d-ben vajon melyik rá merőleges sebességre van szükség? úgy látom, hogy a gézoo fizika csak 2d térben működik.
Előzmény: Gézoo (53046)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53048

Nem véletlen, mert a példámban nincsenek sebességkomponensek, se d se c, de még gamma sincsen.

Van viszont egy egyszerű szituáció, és egy egyszerű kérdés. Azt látod?

 

Bár fel vagyok készülve rá, hogy, mint korábbi kérdésemről is kiderült, rossz a kérdésem. Persze ekkor NT kérdése is rossz (aminek az én kérdésem pusztán egy átfogalmazása), abban sincs d, c, gamma, meg sebességkomponensek sincsenek, bár ezt NT is mondta már.

1m

 

 

Előzmény: Gézoo (53043)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53047

 

  Nos, a két, egymáshoz relatívan v=0,85c sebességgel mozgó forrásból szerinted azonos irányban sugárzódik ki egy-egy foton?

 

  A specrel szerint nem .. Akkor ha ismered a specrelt, akkor hogy lehet, hogy szerinted a specrellel ellentétesen?

Előzmény: egy mutáns (53044)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53046
 Kedves NevemTeve!

 

 Feltételezem, hogy  ", akkor egy másik inerciális megfigyelő mérései szerint "

 az "egy másik inerciális megfigyelő " -őt úgy érted, hogy egy másik olyan megfigyelő, amelyik  v relatív sebességű inerciális mozgást végez az első megfigyelőhöz viszonyítva.

 

  Ha így gondolod a kérdésedet, akkor a válaszom az, hogy: Természetesen!

 

   "szóval: annak fényében, hogy egydimenziós esetről van szó, és nincs semmilyen derékszögű háromszög"

 

   Látom a testek egymáshoz viszonyított elhelyezkedését összekötöd a sebességeik arányaival.

    1D-s esetben a testek egymáshoz viszonyított mozgása az 1D-s.

 

    A sebességeik között fennálló összefüggés a c sebesség vektori felbontása v és a rá merőleges irányú d komponenre 2D-s.

    Ezért a sebességkomponensek számítását még akkor is 2D-ben Pithagoras képlete alapján kell végezni, ha maguk a testek  egyetlen pontban vannak, vagy akár egyetlen egyenesen mozognak egymáshoz viszonyítva.

 

  (  Feltételezem, hogy ezt Te is tudod, és csupán beugratós kérdésnek szántad.)

 

 

Előzmény: NevemTeve (53039)
cíprian Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53045
 "A fény a forrásától a forrás rendszerében mindig c sebességgel távolodik a c vektor irányában.

    A fény a detektorhoz mindig c sebességgel érkezik a c ventor irányában."

 

Ez így van, csak az f(*)=f(1-v2/c2)1/2 képletet oda-vissza kell tudni alkalmazni, vagyis érvényesnek kell lenni az inerciarendszerek egyenértékűségének. A d/c-re alapuló számolásod megegyezik a Lorentz-elv módszerével, mert a Lorentz-elvben csak abszolút nyugvó rendszer van, és nem köti a koordinátákat sohasem a mozgó testhez. Viszont az inerciarendszerek egyenértékűségét a te d/c számításod nem tartalmazza, erről külön gondoskodni kell. A specrelben nem kell erről gondoskodni, mert K' és K rendszereket egyenértékűek. De nálad és a Lorentz-elvben nincs K' rendszer! A probléma megoldható, Jánossy könyvében benne van.

Előzmény: Gézoo (53012)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53044

Legyen két tükör egymás felett.

Az egyik áll, a másik mozog a hajókkal.

A két tükörröl nem egyforma szögben verődnek vissza a fények?

1m

Előzmény: Gézoo (53042)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53043

Kedves Egy Mutáns!

 

  Nem látom a példádban a sebesség komponensek d/c arányától eltérő 1/gamma értékre utaló mondatot.

   Ez véletlen, vagy valóban nincs ilyen mondat benne?

Előzmény: egy mutáns (53041)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53042

Kedves Privatti!

 

  Melyik mérési eredmény ad a vektori bontásból származó d/c értéken felüli mérési értéket?  Sajnos nem tudtam kihámozni a leírásodból.  :-(

 

   A másik, hogy igazán nem akarlak elkedvetleníteni, de a leírásodban szereplő tökör mozog a hajók rendszereiben.

  És köztudott, hogy a tükör úgy veri vissza a fényt, hogy a tükör rendszerében lévő elektron elnyeli a fotont, majd kisugározza, ezzel a tükör válik fényforrássá.

  

   Így azt állítod a példáddal, hogy a hajókhoz relatívan v=0,85c sebességgel mozgó források állnak a hajókhoz viszonyítva?

 

  Vagy a tüör együtt mozog a hajókkal, azaz áll a hajók rendszerében? Akkor pedig hogyan veri vissza a tükör a következő hajó szemszögéből merőlegesen a fényt?

Előzmény: Törölt nick (53040)
egy mutáns Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53041

Kedves NT, tegyük érthetőbben fel a kérdést Gézoonak.

 

Gézoo, a kérdés:

 

Egy futópályán elfutok a startponttól a célig.

A tornatanárom méri (saját inerciarendszerében):

indulás: A esemény: tA=0, xA=0

érkezés: B esemény: tB=10 sec, xB=100 m

A megtett út a tanár szerint tehát dt=10 sec idő alatt dx=100 m utat tettem meg, ez a két esemény (indulás, A, érkezés, B) térbeli és időbeli koordinátáinak a különbsége.

 

Van egy másik inerciarendszer (pl. az enyém), ami v= 10 m/s sebességgel halad a pályához képest előre.

 

Ehhez a rendszerhez képest is ugyanekkora az indulás (A esemény) és érkezés (B esemény) koordinátáinak a különbsége? Azaz az én rendszeremhez képest is ugyanekkora távot futottam ugyanekkora idő alatt?

 

1m

Előzmény: NevemTeve (53033)
NevemTeve Creative Commons License 2009.02.04 0 0 53039
Hagytam időt, hogy átgondold a kérdést, szóval: annak fényében, hogy egydimenziós esetről van szó, és nincs semmilyen derékszögű háromszög, mi az egyszavas válaszod erre a kérdésre:

Ha az én méréseim szerint két esemény távolsága térben 10 méter, időben 20 másodperc, akkor egy másik inerciális megfigyelő mérései szerint lehetnek-e ezek a különbségek ettől különbözőek?
Előzmény: Gézoo (53036)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!