Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9445

Egy hónapja kaptam pár darab ún. Lunel muskotály vesszőt (feltételezem, hogy a Sárgamuskotályról, azaz Muscat lunelről van szó.) Ez a fajta ugyebár borszőlő hivatalosan, de alkalmas csemegének is?

 

Midnightx Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9444

Miért sorolták át? Talán nem elég jó az íze?

Előzmény: jacsoj (9443)
jacsoj Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9443

Rendkívül igéretes fajta. Csemege szőlő volt, de átsorolták borszőlőnek. Szeptember elején nálam már szüretelni kell, mert érett. Nagyon erős vesszőket nevel, a fürtje nagy. A tavalyi év kivételével, jól bírja a szélsőségeket. 18-25 (!) cukorfok között szüretelhető. Az erjesztést elég 2 napig csinálni, így is sötét a bor színe. A bor íze nagyon fűszeres, tömény. Olyan, mint a vermut.

Mindenkinek ajánlom.

Előzmény: eisbaren (9441)
jacsoj Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9442

Korai csemegeszőlő, szerintem jó ízű. Erős növekedésű, sok hajtást nevel, sok a zöld munkaigény. A darazsak is nagyon szeretik.

Előzmény: Midnightx (9435)
eisbaren Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9441

A Néró nevű szőlőről van valakinek tapasztalata?

eisbaren Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9440

Nekem is van Csaba gyöngye és szerintem is az egyik legfinomabb és nem mellesleg az egyik legkoraibb fajta

Előzmény: Midnightx (9439)
Midnightx Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9439

A Csaba gyöngye majdhogynem mindennél finomabb. Szerintem az egyik legfinomabb csemegeszőlő. 

Előzmény: tp329 (9438)
tp329 Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9438

Nálam a Csabagyöngye finomabb, ez meg szebb.

Kényesebb is, mint a Csabagy. Zöldmunkára figyelni kell, ha erős volt a csonkázás képes volt a főrügyekből is tömegével újra hajtani.

Nálam a Favorit jobban bevált, majdnem egyszerre értek.

Előzmény: Midnightx (9435)
imkerei Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9437

Elnézést egy kicsit összekevertem, mert az egyik ezerjó és szürkebarát keresztezése a másik pedig hárslevelű és piros tramini keresztezése!

De az előbbi állításom fenntartom: Az alapfajták többet érnek!

Előzmény: imkerei (9436)
imkerei Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9436

Csemegeszőlőkben nem igazán vagyok otthon, így nem is tudok nyilatkozni róla. Jobban szeretem azokat a fajtákat, amik finom bort adnak!

Mindenkinek a saját gyermeke a legszebb, persze, hogy ők is azt dícsérik. A szőlős könyvek nagyrészét az 1900-as években főleg azok írták, akik akkor az új fajtákat készítették.

A Jubileum 75  és az Ezerfürtű fajtát is nagyon dícsérték, akkoriban azt hiszem még Miklóstelepi akárhányas szám volt a nevük. Nálam nem váltak be.

Az erdeti fajtákat többre becsülöm(piros tramini x ezerjó).

Előzmény: Midnightx (9435)
Midnightx Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9435

Köszi!

És amúgy mennyire jó fajta ez? A könyvben (88 színes oldal a szőlőfajtákról) nagyon dícsérik. Viszont megfigyeltem, hogy a szocializmusban előállított fajtákat agyon dícsérik, a régebbieket meg porig alázzák. Nyilván elfogultak voltak kicsit:)

 

Előzmény: imkerei (9434)
imkerei Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9434

Ha jól tévedek a Kozma Pálné muskotály nevet kapta a keresztségben. :-)

Előzmény: Midnightx (9433)
Midnightx Creative Commons License 2011.04.08 0 0 9433

Egy régebbi könyvben jó dolgokat olvastam a CS. É. 35 nevezetű csemegeszőlőről. A könyv írása idején még új fajta volt, elnevezés nélkül. Nem tudjátok mi a rendes neve?

Kozma Pál állította elő az Itália és az Irsai Olivér keresztezéséből 1953-ban.

janijani Creative Commons License 2011.04.06 0 0 9432

Ha van olyan vessződ amit le tudsz kötözni vízszintesre az alsó dróthoz akkor át tudsz állni idén, de ezt nem tartom valószínűnek mert a legyezőművelésnél általában alacsonyan van a termővessző, ezt lemetszetted 4 szemre, túl rövid. A guyotnál magasabbra kell tenni az alsó drótot mert a fürtök lelógnak a drót alá és nem jó az ha a földre lóg és kapálni is tudni kell alatta. Nekem 75-80 cm az alsó drót (a középső 100-105, a felső 160) így állva tudom a metszést és a zöldmunkát végezni és a kapálógép is elfér alatta.

Előzmény: eisbaren (9431)
eisbaren Creative Commons License 2011.04.06 0 0 9431

Nem feltétlen ragaszkodok hozzá érdekelnek a modernebb művelésmódok de sajna már megmetszettem hosszúcsapra 4-5 szemre termőcsaponként+ 2 rügyes ugarcsapra át lehet még állni a Guyot művelésre? vagy már nem?

Előzmény: janijani (9429)
imkerei Creative Commons License 2011.04.06 0 0 9430

Úgy van! :-)

Előzmény: RAMBO (9426)
janijani Creative Commons License 2011.04.05 0 0 9429

Helyesbítek:azt akartam kérdezni, hogy ragaszkodsz a legyező műveléshez?

Előzmény: janijani (9428)
janijani Creative Commons License 2011.04.05 0 0 9428

Ragaszkodsz az ernyőműveléshez?

Megmetszetted már a szőlőt? Ha még nem metszetted meg, állj át Guyot művelésre! Mivel 70 cm a tőtávolságod kb 4-5 szemre tudod elhúzni ami pont megfelelő.

http://w3.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/szolo/muvmod/guy.htm

Nekünk is volt Othelló szőlőnk még otthon apám lugasnak nevelte 2 m-es vesszőkkel rengeteget termett.

 

Előzmény: eisbaren (9427)
eisbaren Creative Commons License 2011.04.05 0 0 9427

Üdv mindenkinek

 

Otelló szőlőm huzalos támrendszerű 120cm sortávolság és 70cm tőtávolsággal legyező művelésű

 a terhelését nem tudom hogy lenne jó mert a könyvek a termőcsapra 3-5 világos rügyet írnak és azért nem mindegy hogy 3 vagy 5 de arról nem találok információt hogy otelló szőlőnél milyen a rügyek termékenysége mert ugyebár hiába hogyok 5 rügyet úgyis max a felső három hajt ki és ha az alsók is elég termékenyek akkor elég a 3 is és nem kopaszodik fel  hamar azért nem egyszerű ez a szőlőmetszés

előre is köszönöm a segítséget:)

RAMBO Creative Commons License 2011.04.05 0 0 9426

internodium

internodiális gyökerek

Előzmény: imkerei (9424)
laca696 Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9425

Köszönöm !

 

(használtam a keresőt, de ezek szerint figyelmetlenül)

Előzmény: imkerei (9422)
imkerei Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9424

Egy év múlva megmondom. :-)

A szőlőnek teljesen felesleges a gyökereztető hormon. A gyökerek általában a nóduszoknál törnek ki a dugványból, bár előjöhetnek az internódiuszokból is.

Előzmény: hebrencs74 (9423)
hebrencs74 Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9423

Üdv mindenkinek!

Én elkövettem azt a hibát,hogy dugványozás előtt nem tettem vizbe a szőlővesszőket,hanem metszés után gyökereztető hormonba mártottam a tövüket,és ledugtam őket.

Vajon megmaradnak?

 

imkerei Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9422

Légyszíves olvass vissza! (9282)sz. hozzászólás.

Előzmény: laca696 (9421)
laca696 Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9421

Üdv a szőlészeknek!

 

Mivel én  keveset értek a szőlődugványozéshoz, ezért tőletek várok tanácsot.

Építettem egy fa pergolát , amire szőlőt szeretnék futtatni.

Egy barátomtól kaptam szőlővesszőket ( állítólagos neve: ausztrál vasszőlő, de az aleglényegesebb tulajdonsága, hogy nagyon gyorsan nő és nem kell permetezni ! ).

A vesszők kb 60 cm hosszúak, kb 5 rügykezfeménynel.

1 hete állnak vízben , 2 rügy mélységgel.

Kérdéseim:

- meddig tartsam vízben őket? ( a nem vízben lévő rügyek szépen dagadnak)

- kell-e a vízbe tennem valamit?

- nem hosszú-e a kb 50 cm?

- kell-e iskoláztatni a vesszőket, vagy közvetlen mehet a végleges helyére?

      ( nyilván többet raknék egy helyre  a biztos eredmény miatt)

- ha iskoláztatni kell , csak 1 rügy maradjon a föld felett?

- amikor erakom a végleges helyére , a lyuknak a vessző körüli részét ki kell " iszapolni" ?

 

Remélem nem buták a kérdések.

 

Minden tanácsot köszönök!

Midnightx Creative Commons License 2011.04.04 0 0 9420

Szeretném kipróbálni a szőlő fás oltását. Nem zöldbe, hanem fásat fásba:)

Erről azt írtátok, hogy kevésbé eredményes. Miért? És hány %-os siker várható? Csak hogy el tudjam osztani azt a számot tízzel:)

 

imkerei Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9419

A takarás néha több gondot okoz, mint a fagy! Ahol nem csökken tartósan -10°C alá a hőmérséklet, ott fölösleges takarni!

Előzmény: hebrencs74 (9418)
hebrencs74 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9418

Debrecen környékén "szőlészkedek"

Sajnos nem nagy sikerrel

 

Előzmény: imkerei (9417)
imkerei Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9417

Hol szőlészkedsz? Kell ott egyáltalán takarni? Egyébként február végén vagy legkésőbb március elején kellett volna nyitni a szőlőt.

Lehet, hogy kipálott!

Előzmény: hebrencs74 (9415)
imkerei Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9416

A szálvesszőt nem fel kötjük, hanem le!

Egyébként bármivel: raffia, spárga, huzaldrót stb. A lényeg, hogy tartsa és ne károsítsa a vesszőt!

Előzmény: zsebpiszok0510 (9414)
hebrencs74 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9415

Üdv mindenkinek!

Metszéskor szomoruan tapasztaltam,hogy a két éve ültetett csemegeszőlő oltványok nagyrésze valószinüleg kipusztult.

Csak a pölöskei,Eszter,Teréz, és a palatina tövek maradtak meg.Kimentek:Attila,Éva,szultán,szuvenir,hamburgi muskotály,favorit,cardinál,Kozma Pálné.

A vesszők aljáról lejött a háncs.

Kb.három hete nyitottam ki a szőlőt.

Szerintetek mi lehetett a baj?

Még várok,hátha az oltócsapból majd  kihajtanak.

 

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9414

A szálvesszőket mivel kötitek fel?

Viti85 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9413

A talajlakó gyökértetű vagy filoxéra csak a kötött talajokon fordul elő itt a talajban járatokon közlekedik és a gyökereket sebzi és táplálkozik, az Alföldön is csak a kötött talajokon jelenik meg a nagy szilicium azaz homok talajokon járatai beomlanak és ott nem fordul elő ezek immunis talajok, de a levélfiloxéra talán előfordulhat.

Előzmény: Midnightx (9395)
Midnightx Creative Commons License 2011.04.03 0 0 9412

Lassan kihajt a szőlő és véget ér a metszési szezon, de nekem még szükségem lenne (lehetőleg nem kihajtott) vesszőkre a következő csemegeszőlő fajtákból:

 

Hamburgi muskotály, Esther, Japán Izabella (rózsaszínű), Attila, Afuz Ali, Rizomat, Helikon Szépe, Kósa, Bírókék, Kossuth szőlő, Vaniliai muskotály, Melinda, Guzal kara, Muscat adda + bármelyik magnélküli fajta.

 

Fajtánként néhány vessző elég lenne. Cserébe sok mindent tudok küldeni. Köszi előre is!

 

Midnightx Creative Commons License 2011.04.01 0 0 9411

Szia!

 

Oké, válaszoltam mailben.

Előzmény: ricsi93 (9410)
ricsi93 Creative Commons License 2011.04.01 0 0 9410

Szia midnightx

 

Engem érdekelne a maradék vesző cserébe óriás eperpalántát tudok küldeni!Irtam e-mailt!

Midnightx Creative Commons License 2011.04.01 0 0 9409

Még sosem használtam szőlőt süteményhez (a mazsolát leszámítva), de szeptemberben ki fogom próbálni a híres Concord-szőlőspitét.

 

 

 

 

 

Concord Grape Jam Tart

















This is from the October issue of Martha Stewart Living (which is pretty all around amazing). I know, I know, I went a little overboard with the photos. I've been sick all week so my productivity happens in spurts and thus it took me two days to make this dessert–plenty of buffer photo time. Not quite sure what I was doing there with the star placements, kinda reminds me of the Alaskan state flag??? I was watching the VP debates last night....hmmmm! I swear it was not intentional!

Concord Grape Jam Tart

from Martha Stewart Living, October 2008

serves 8-10

For the Dough:

2 cups all-purpose flour, plus more for surface

1/4 cup granulated sugar

3/4 teaspoon coarse salt

8 ounces (2 sticks) cold unsalted butter, cut into 1/2" pieces

1/4 cup ice water

For the Jam:

1 1/2 pounds Concord grapes, stems removed ( I used about 2 pints)

3 tablespoons fresh lemon juice

1 cup granulated sugar

salt

1 large egg, lightly beaten

Coarse sanding sugar, for sprinkling

Cr?me Fraîche, for serving

1-Make the dough: Pulse flour, sugar, and salt in a food processor to combine. Add butter, and process until mixture resembles coarse meal, about 10 seconds. With machine running, add ice water in a slow, steady stream until mixture just begins to hold together. Shape dough into 2 disks, wrap each in plastic and refrigerate 1 hour (or up to 2 days).

2-Make the jam: Combine grapes and lemon juice in a medium non-reactive saucepan over high heat. Cook, stirring frequently, until grapes release their juice, about 7 minutes. Strain through a fine sieve, pressing the grapes to release all the juice. There should be about 1 1/2 to 2 cups of juice (discard solids). Return juice to a saucepan over high heat, stir in sugar and a pinch of salt, and bring to a boil. Reduce heat to medium and simmer until the temperature registers 220 degrees F on a candy thermometer. (I didn't have a candy thermometer at first and my jam was too liquid, so later I put it back on and simmered it forever and I think it got way too thick and gooey-oh well). Let mixture cool, stirring occasionally.

3-On a lightly floured work surface, roll out each disk of dough to 1/8" thickness. Transfer 1 round to a baking sheet lined with parchment, and fit the other into a 9 1/2" tart pan with a removable bottom. Trim edges flush with tart pan. Freeze both until firm, about 15 minutes.

4-Using the wide base of two pastry tips (one 3/4" in diameter and one 1") cut clusters of holes in the dough on baking sheet to create a bunch of grapes. Using a paring knife, cut a stem at the top. Freeze until firm. (I modified the cutout design to create my Alaska tribute, haha)

5-Preheat oven to 375?. Spread 1 cup jam over the dough in tart pan. Brush top edge of dough with egg. Slide remaining dough round one top, centering the design. Press edges to seal, and trim excess dough. Brush top with egg, then sprinkle with sanding sugar. Refrigerate 30 minutes.

6-Bake tart for 15 minutes, then gently tap pan on counter to release air bubbles. Return to oven, and until golden brown and bubbling, 15 to 20 minutes. Transfer to a wire rack, and let cool. Unmold, and transfer to platter. Serve with a dollop of cr?me fraîche!

AMAZING. Happy Fall Everyone!



Tovább »

forrás: Blogspot.com

Midnightx Creative Commons License 2011.04.01 0 0 9408

Ok, megegyeztünk! Az e-mail címem nyilvános, írj kérlek és megbeszéljük a részleteket.

Előzmény: tp329 (9407)
tp329 Creative Commons License 2011.03.31 0 0 9407

Engem érdekelne 5 db dugványnak való vessző.

Szeder tövet tudnék adni cserébe nyárvégi fejbujtásból.

Előzmény: Midnightx (9405)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.31 0 0 9406

 

 

 

 

Midnightx Creative Commons License 2011.03.31 0 0 9405

Maradt még kb. 15 db Concord szőlővesszőm. Ha érdekel valakit, eperpalántákért, szeder vagy málnatövekért cserébe szívesen elküldöm.

 

 

Concord Grape Juice Healthy Like Red Wine

tidbits that tantalizeThey've Got the Good Stuff...

Are you a Teetotaler? If so, you may already experience many health benefits from your daily brew. Tea has been shown to calm the nerves, lower cholesterol, and promote digestion. It's also simply a great way to relax and let your mind wander a bit.

But, what about the well-known health benefits of red wine. Are you missing out?

If you avoid all alcohol you may indeed be missing out on the significant benefits of red wine. The key component in red wine that promotes health is resveratrol. Grapes produce resveratrol to fight against bacteria and fungi, and it's found in heavy concentration in the skin of grapes.

Resveratrol has been shown to protect against cardiovascular disease, promote flexibility of the arteries, fight against cancer, and possibly extend our lifespan. But, there is that Teetotaler thing...

Great news - Concord grape juice works too.

Several studies indicate red and purple grape juices may have the same health benefits as red wine, without the alcohol. This is terrific news. Teetotalers can now be every bit as healthy as red wine drinkers. The same resveratrol that enhances the health properties of red wine is found in grape juice. Now, just add a little dark chocolate and you'll be both healthy and content.

To read more about the positive health benefits of grape juice, see this from Welch's International, or this from the Mayo Clinic. To learn more about resveratrol, see this from Resveratrolnews.com.
Tovább »

forrás: Blogspot.com

 

 

 

 

 

A Grape Day!

 

This morning,  after bounding out of bed and doing my daily chores,  I decided to use some of the grapes I picked up yesterday.  Concord Grapes are one of my favorites!

 

I love the purply-blue skins on the Concords.  I also have a lot of fantastic memories of going to Lake Erie vineyards and orchards as a youngster….My parents would take us to pick bunches of the sugary treats fresh from the vines.  If I close my eyes and breathe in deeply,  I can smell the luscious seasonal bunches!  We usually picked a bushel or two of Cortland Apples first, then we would head to the vineyards.  We were handed sharp clippers to make short work of snipping bunches into our waiting baskets.  We would fill the baskets as full as possible, then set them on a huge scale to be weighed….Oh, what memories!

So, in honor of my childhood memories,  I created four quart-sized jars of grape pie filling….. And baked a fresh crumb-topped grape pie.  I cannot wait to taste the pie as I added a few litle “extras” into both the pie as well as the topping.

Memories….the stuff we are made of… Memories are so fabulous so long as they don’t trip us up!

 

 

 

 

 

 

Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9404

Igen, jól tudod.

Előzmény: Csernethfay (9403)
Csernethfay Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9403

Úgy emlékszem, a pécsi pár száz éves szőlőtőke is ilyen fajtájúnak volt írva, de lehet, hogy nagyon tévedek.

Előzmény: Midnightx (9399)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9402

Akkorát ami jó dugványnak is, főleg ha már kezd kifakadni. De jó a 2-3 rügyes vessző is oltásra.

Előzmény: Midnightx (9401)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9401

Pölöskeim már van, azt köszönöm nem kérek,de a málna, szeder és Hamburgi vesszők jöhetnek. Előre is köszi.

Mekkora Mathiász vesszőket küldjek? Még nem tudom pontosan mennyit tudok, majd megnézem.

Előzmény: bujukcekmece (9400)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9400

Reggel megjelentek a tegnap koraeste küldött leveleid, hajnali 1 és hajnali 1:05 perces idővel:) Gyanítom, hogy a Magyar Posta a levelező szerverén mennek át az e-mailok, ezért ilyen lassan kapom meg:D Nagyából kihámoztam mire lenne szükséged, amim van abból küldök, délután megyek a birtokra. Belgrádi magvatlan sajna elfogyott, egy évet várnod kell, a Hamburgi ma derül ki van-e még. Pölöskei Muskotályt asszem még tudok hozni, de nem 100%.

Előzmény: Midnightx (9398)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9399

Mi a véleményetek a Rosa menna di vacca fajtáról? Mennyire elterjedt ez nálunk? Nem sokat hallani róla.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 9398

5 perce válaszoltam a tegnap esti mailedre, remélem megkapod.

Előzmény: bujukcekmece (9396)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9397

Először március 21-én írtam az agazdag@freemail.hu-ra, de nem válaszoltál. Aztán ma este küldtem 2 e-mailt az agazdag@gylcomp.hu-ra, az egyiket 18:26-kor, a másikat 18:49-kor. Ezek szerint egyiket se kaptad meg? Nekem nem küldte vissza egyiket se, szóval elvileg elmentek.

Előzmény: bujukcekmece (9396)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9396

Még nem kaptam meg a mailt.

 

gergerg csak a legismertebbeket neveztem meg.  Legalább is felénk ezek mindenhol voltak, sőt vannak is. Ha valakinek Noah vessző kell, tudok küldeni egy kamionnal is a szomszédomtól:) Bár manapság inkább írtópapával művelik a noaht.

Előzmény: Midnightx (9395)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9395

Nem hinném, hogy mifelénk van filoxéra. A szőlők úgy általánosságban jól bírják errefele, még gondozás nélkül is.

Előzmény: bujukcekmece (9394)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9394

Azért ne kenődj el, nálam is vannak sima dugványok a sorban és jól bírják, ez tényleg a filoxéra meglétének mértéktől függ, ami a 90-es évekre szinte teljesen eltünt az országból. Tehát nem kell egyből a legroszabbra gondolni.  

Előzmény: Midnightx (9391)
gergerg Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9393
Előzmény: bujukcekmece (9392)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9392

Igen valóban, a Bianka rezisztens fajta nem direkttermő, rossz példa volt. Viszont fajhibrid. Az igazi direkttermő, a Noah, az Othello meg az Izabella.

Előzmény: jacsoj (9388)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9391

Hetek óta dugványozom a különböző csemegeszőlő vesszőket, erre most derül ki, hogy talán hiába volt az egész. Remek :/ Az oltásaim se sikerültek, a borsót se tudtam elvetni. Nem jól indult ez a tavasz.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9390

Írtam e-mailt.

A filoxére nem tudom mi, de majd csak lesz valahogy. 

Előzmény: bujukcekmece (9387)
Zalancelot Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9389

De nem ám!

Rezisztens fajta, de nem direkttermő.

Előzmény: jacsoj (9388)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9388

A Bianka nem direkttermő.

Előzmény: bujukcekmece (9383)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9387

A homokos talaj filoxéra rezisztens, ott biztonsággal dugványozhatók a szőlővesszők, nálunk az agyagos Zalában már nem biztonságos. Ha jó termést akarsz, akkor mindenképp jobb az oltás egy igénytelen rezisztens direktermő fajtába. Megmaradni megmarad a dugványozott tő, de a víz és tápanyag ellátása a jó gyökeresedő fajtáknak sokkal jobb. Ez fajtafüggő. 

A hazai szőlészetek filoxéra utáni megújításában jelentős szerepet játszottak olyan világhírű mezőgazdasági tudósaink mint például Mathiász János, akinek egy régelfeledett nemesítésére fáj a fogam a Mathiász Jánosné muskotályra! A gyökeres alanyaim már várva várják a nemes csapokat.

Előzmény: Midnightx (9385)
gergerg Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9386

Az attól is függ hogy filoxéria szempontjából milyen helyen laksz.

Előzmény: Midnightx (9385)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9385

Köszi!

De csak megmarad minden fajta, nem? Legfeljebb nem lesz olyan erős gyökere.

Előzmény: bujukcekmece (9383)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9384

Mathiász Jánosné muskotály? :)

 

Az előbbi hsz. mellé egy nagyítót is küldök, bocs.

Előzmény: Midnightx (9382)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9383

A válasz egyszerű! Minden szőlő dugványozható, viszont nem mindegyik alkalmas megfelelő gyökérzet kialakítására. Erre az úgynevezett direkttermők alkalmasak. (Pl. Bianka) A gyökérképződés nem is lenne akkora baj, mint az, hogy a XIX. század elején Amerikából a korabeli gyűjtők erős növekedésük és tetszetős lombozatuk miatt számos direkttermőt hoztak be Európába. E szállítmányokkal érkezhetett a kontinensre a lisztharmat, a peronoszpóra és a gyökér ellensége a FILOXÉRA! Gyakorlatilag pusztulásnak indult az egész Európai értékes szőlőállomány! Ekkor jött kényszerűen "divatba" a filoxéra által nem fenyegetett alanyokba történő oltás. Az oltványok alanya, jó gyökérképző ellenálló fajta. 

Előzmény: Midnightx (9382)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 9382

Az oltott szőlő miben jobb a dugványozottól? Azon kívül, hogy hamarabb terem.

lalá Creative Commons License 2011.03.27 0 0 9381

Ja, ja. A káliumhidrogénkarbonátot csak kis mennyiségű sav csökkentésre használjuk. Maximum egy g-ig. Mondják, hogy ez a finom beállítás. A kettős sós savtompítás lényege, hogy a kálcium-malát-tartarát kettős só a magasabb pH tartományban válik ki. Ha csak simán belekeverem a szénsavas meszet a borba, jórészt a kálcium-tartarát válik ki. Ezért az előre kiszámított mész mennyiséget a bor kb. tíz százalékához kell keverni, amivel meglúgosítom a bort, azaz előállítom a magas pH-jú közeget. Elválasztom az üledéket(szűrés, szeparálás), hogy ne tudjon visszaoldódni. Majd ehhez a borhoz fejtem hozzá a bor kezeletlen részét. Azután a csapadékot ismét elválasztom.

Macerás.

Előzmény: Cirfandlia (9379)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9380

Szia!

 

Holnap írok mailt.

Előzmény: bujukcekmece (9378)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9379

lala,

 

Ha olvasod, kérdezni szeretnék a kettős sós savtompításról; ugye ezt CaCO3-val javasolja a tudomány, de nekem a helyi borászboltban KHCO3-at adtak, mondván hogy az is jó. Utánanéztem a Borászok zsebkönyvében és a Kállay Borászsatban is, de nekem nem áll össze az a "kettős só" a kémiai folymatban ha a  CaCO3-at KHCO3-val helyettesítem. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy a Kalinát és társai (Kálium - hidrogénkarbonátok) csak szimplán borkősav bontására alkalmasak de az alma/borkősav kettősre nem.

A másik pedig a pH-val kapcsolatos lenne, szintén a fenti irodalom mondja, hogy több borkősavval és kevesebb almasavval bíró borok az átlagosnál kisebb pHval bírnak; a több almasavat tartalmazók pedig nagyobb (gondolom 3,4 feletti) pH-val. Ehhez képest nálam extrém alacsony a pH (2,7) mégi alig van borkősav (1,1) de alma meg bőven (5,1) és további, a részletes analitika által nem meghatározható savak 3,3 egységben. Szóval hogyan jön ki ez a pH érték ilyen savösszetétel ismeretében?

bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9378

Kedves Midnightx!

 

A Mathiász Jánosné Muskotály szőlődből szeretnék kérni vesszőt dugványnak és oltásra, ha lehetséges.

Üdv.

Attila

Előzmény: Midnightx (9377)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9377

Hú, nagyon kedves vagy és nagyon szépen köszönöm előre is! De mindenképp szeretnék valamit küldeni cserébe, kérlek válassz valamit a listámról:

 

 

Szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Othello, Concord, Bianka, Turán, Medina stb.), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, körték, vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, nagyon finom nyári alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, kaktuszok, lila és fehér orgona, csipkebogyó, lila akác, borostyán, piros virágú leander, telt virágú díszgránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, Japánbirs, Mahonia és Tiszafa palánták, narancssárga virágú liliom gumók, lila és bordó virágú Írisz gumók, kaukázusi kefírgomba és még sok minden más. 

 

Üdv, Erzsi

Előzmény: RAMBO (9376)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9376

Figyusz, én veszek egy zsák oltványt, kapsz tőlem kettőt ingyen. :) Ezen ne múljon. :)

 

Valahová tettem tavaly, de mivel a sor végét random ültetem be csemegével, nem tudom, melyik az. Igaz, vessző se nagyon lenne rajta.

Előzmény: Midnightx (9375)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9375

Szia!

 

Köszönöm szépen,de én vesszőket keresek. Tudom, hogy az oltványok se olyan drágák, de nekem most minden fillér számít. Vesszőknél meg csak a p.k. kerül pénzbe, mert amiket küldök cserébe, azok a kertemből vannak, szóval nem kerülnek semmibe. De azért még egyszer köszönöm.

Előzmény: RAMBO (9373)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9374

Hű de ismerős képek! :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Előzmény: nyulica (9369)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.26 0 0 9373

Hamburgiból gyökeres oltványt tudok neked venni, pestre leszállítom, ha kéred.

Előzmény: Midnightx (9372)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.25 0 0 9372

Lassan kihajt a szőlő és véget ér a metszési szezon, de nekem még szükségem lenne (lehetőleg nem kihajtott) vesszőkre a következő csemegeszőlő fajtákból:

 

Hamburgi muskotály, Szőlőskertek királynője muskotály, Esther, Japán Izabella (rózsaszínű), Attila, Afuz Ali, Rizomat, Helikon Szépe, Kósa, Bírókék, Kossuth szőlő, Horthy Miklósné, Vaniliai muskotály, Melinda, Guzal kara, Muscat adda + bármelyik magnélküli fajta.

 

Fajtánként néhány vessző elég lenne. Cserébe sok mindent tudok küldeni.

 

Zalancelot Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9371

Elsietted.

Ma egy pólóban metszettem!

:-)))

Előzmény: RAMBO (9344)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9370

A pontok sokkal kisebbek és egyenletesebben oszlanak el. Olyanok, mint a mákszemek.  Biztos valami fajtajellegzetesség.

Előzmény: nyulica (9369)
nyulica Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9369

Az apró fekete pontok nem tudom mik lehetnek, jó lenne látni!

Ezeket találtam hirtelen a neten:

 

lisztharamat

 

botrytis

Előzmény: Midnightx (9368)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9368

Akkor marad a szilva és a ringló:)

Tudod mi bírja még jól a vizet? A kerti zsázsa (lepidium sativum). Tavaly nyáron ültettem hátra. Végig kapta azt a rengeteg esőt, állt a vízben hetekig, de bírta a sarat. Egészen október végéig szedtem rendszeresen. Aztán jött a fagy és el is feledkeztem róla. Majd a tél közepén egy enyhébb időszakban, amikor elolvadt a hó, előbukkant a zsázsa. Meglepődtem, hogy mit keres ez itt. Azt hittem már rég kifagyott. Csináltam is belőle salátát. Az íze nem volt olyan jó, mint nyáron, a levelek kicsit vastagabbak voltak, de ehető volt.

Most meg elkezdett új leveleket hozni és ismét gyönyörű zsázsaerdőm van. Pedig most is áll a vízben. 

Imádom, mert sokkal finomabb és ízesebb, mint a fejes saláta. Olyan enyhén csípős, tormás ízű.

 

 

SZŐLŐ: Kaptam olyan vesszőket, amiken sok apró fekete pont van. Ez betegség jele?

Előzmény: nyulica (9367)
nyulica Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9367

A szőlő nem  igazán szereti a vizenyős területeket. Ilyen helyen sokkal, fogékonyabb a gombabetegségekre és a téli fagyokra is. Szárazabb területeket jobban szereti, itt a termés minősége is jobb lesz.

A szőlő eredetileg kúszónövény, tehát fákra felfutva hozta a termését.

Húsos somot legfőképp dombos területeken találtam ott díszlett a legjobban. Nekem is van a kertben, de az én kertem inkább száraz területnek számít. Itt locsolás nélkül képtelenség gyümölcsféléken kívül mást termeszteni.

A kökényt eddig csak erdőszéleken találtam, azt is inkább száraz területeken. Tavaly ősszel ültettem is a homoki szőlőmbe két csemetét, hogy megpróbáljam termesztésbe vonni.

 

Igazán ez nem sok jóval kecsegtet. A dió talán ami még jobban megél a területeden.

Édesanyámék telke ilyen vizenyős területen fekszik. Szinte csak a dió, mogyoró, málna, ribiszke, néhány szilvafa és a meggy bírja csak az ottani klímát.

Szőlőből a Piros szlankamenka fejlődött és termett rendesen, de az nem sok mindenre való.

Előzmény: Midnightx (9366)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9366

Értem. Sajnálattal hallom, de jobban belegondolva igazad van. Kár lenne ilyen betegségeket behurcolni a kertembe, főleg, hogy eddig egészséges volt az a pár tőkém, ami van. Nagyon kedves tőled, Jani71, de azt hiszem inkább akkor nem kérem őket.

 

Még valami: a szőlő, kökény és húsos som mennyire bírják az időnként belvizes területeket? Szeretnék a kert végi mélyebb területekre is ültetni valamit. Itt gyakran vannak több napos-hetes belvizek. Van már pár ringló és szilva is, azok jól bírják. Szőlő, kökény és som mehetne oda? A kökény a szilva rokona, szóval elvileg ez is bírja a vizet. A som vadnövény, az se hiszem, hogy annyira válogatna. A szőlő meg... Passz.

Előzmény: nyulica (9365)
nyulica Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9365

Ezek ellen a betegségek (kórokozók) ellen zöldleveles állapotban kell védekezni! Ha tavaly ezek megtámadták és súlyosan károsították a vesszőt akkor valószínűleg ki sem fog hajtani. A vesszőket azért szokták gombaölőszeres vízbe áztatni, hogy tárolás során ne penészedjenek be.

A lisztharmat jellegzetes foltosodást okoz a vesszőn, az ilyen vesszők csökkent értékűek. Telepítésre, ha lehet ne használjuk!

A peronoszpóra csak fiatal zöld növényi felületeken tud támadni és a sejtek belsejébe jutni.

Az eliskolázott vesszőket kihajtás után ugyanolyan növényvédelemben célszrű részesíteni, mint a termő szőlőt!

Előzmény: Midnightx (9364)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.24 0 0 9364

Én is remélem, hogy egy hozzáértő tud tanácsot adni:) Van itthon Dithane és Othocid, azokból készült oldatokba be tudnám áztatni a vesszőket dugványozás előtt.

Előzmény: Jani71 (9363)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9363

Lehet, hogy most engem itt megköveznek, de az az igazság, hogy jómagam egy ilyen fertőzöttségű vesszőt nyugodtan el mernék iskolázni. Előtte max. gombaölős vízbe áztatnám egy-két napig, a kihajtás után pedig tisztességes növényvédelemmel látnám el.

Természetesen az a legjobb, ha egészséges az ültetési alapanyag, ehhez nem fér kétség!

De mindenképpen javaslom a tudorok meghallgatását, mert Náluk van a valódi ismeret! Remélem, hozzászólnak a témához!

Én csak laikusként szóltam.

Előzmény: Midnightx (9362)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9362

Én nem értek ezekhez a betegségekhez, mert teljesen kezdő vagyok szőlő terén. Dugványozás esetén ezek a betegségek jelenthetnek gondot?

Előzmény: Jani71 (9361)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9361

Az eső miatt gombás nyavalyákkal (már nem emlékszem pontosan, de szerintem zömmel peronoszpórával, és azt hiszem, volt némi lisztharmat is; szóval ilyenre gondolj!).

Előzmény: Midnightx (9360)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9360

Kedves Jani!

 

Mindjárt írok e-mailt és előre is köszönöm a segítséged!

Mivel fertőződtek meg amúgy?

Előzmény: Jani71 (9359)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9359

Köszönöm, semmit nem kérek cserébe, tele van a kert/udvar, már nem tudnám hová tenni!

Azért leírhatnád, hogy kb. merre laksz, hátha személyesen is át tudnám adni!
Persze szívesen el is küldöm, ha úgy alakul.
Amit adni tudnék (de ezek tavaly többé-kevésbé megfertőződtek, ezt jó, ha tudod!!!):
Hamburgi muskotály, Helikon szépe, Kósa, Melinda, plusz még talán Attila, Afuz Ali, Eszter, Horthy M.-né.
Van még néhány értékes, nagyon jó fajta, ha érdekel, szívesen adok azokból is.

Előzmény: Midnightx (9356)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9358

A szőlő, kökény és húsos som mennyire bírják az időnként belvizes területeket?

nyulica Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9357

Én a következőképpen járnék el a helyedben: Levágott tetejű PET palackba ültetném a fiatal oltványokat, amíg nem tudod kiültetni. Természetesen az alján lyukakat kell fúrni, hogy az esetleges túlzott öntözővíz ki tudjon alul folyni. Kiültetésnél elég, ha a PET palack alját levágod és így ülteted ki a végleges helyére.

Így a gyökerek már nem sérülnek az újabb kültetéskor, tehát jobban fog fejlődni a tőke. A gyökerek pedíg vígan terjeszkedhetnek majd lefelé.

Előzmény: Idaráv (9348)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9356

Köszönöm előre is! Mit szeretnél cserébe? Sokféle dolgot tudok küldeni, vagy pedig kifizetném a postaköltséget.

Előzmény: Jani71 (9355)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9355

Merre laksz? Néhány fajtában tudnék segíteni (kb. pénteken fogok metszeni), de csak ha nem vagy a világ végén.

Előzmény: Midnightx (9350)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9354

Erre mondják azt, hogy nem mind arany, ami fénylik. Szerintem egy szőlő inkább legyen ronda és finom, mint szép, de íztelen.

Előzmény: Jani71 (9353)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9353
Előzmény: Midnightx (9351)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9352

Tedd nedves homokba, és hűvös helyre, pincébe (?). Április végén elég kiültetni a végleges helyére.

Mindig ilyen magasan van a talajvíz?

Előzmény: Idaráv (9348)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9351

Ezt olvastam a Souvenir szőlőről: "sokkal jobban néz ki, mint amilyen jó".

Igaz ez?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9350

Lassan kihajt a szőlő és véget ér a metszési szezon, de nekem még szükségem lenne (lehetőleg nem kihajtott) vesszőkre a következő csemegeszőlő fajtákból:

 

Hamburgi muskotály, Szőlőskertek királynője muskotály, Esther, Japán Izabella (rózsaszínű), Attila, Afuz Ali, Rizomat, Helikon Szépe, Kósa, Bírókék, Kossuth szőlő, Horthy Miklósné, Vaniliai muskotály, Melinda, Guzal kara, Muscat adda + bármelyik magnélküli fajta.

 

Fajtánként néhány vessző elég lenne. Cserébe sok mindent tudok küldeni.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9349

Nem vagyok szakember és lehet, hogy hülyeséget írok, de mi lenne, ha ideiglenesen nagy cserépbe ültetnéd őket? Aztán pár hét múlva, ha lecsökken a talajvíz, akkor mehetnének a végleges helyükre.

Előzmény: Idaráv (9348)
Idaráv Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9348

Sziasztok! A szakembereket kérem, segítsenek. Vettünk a kertészetben három csemegeszőlőt, gyökeres, szép. Próbáltuk elültetni a kertben, de sajnos nálunk most még magasan van a talajvíz, effektiv vízben lenne a gyökere, ha elültetnénk. Tudnátok hasznos tanáccsal szolgálni, mit lehet ilyenkor tenni? Előre is köszönöm.

Előzmény: nyulica (9343)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9347

Sziasztok!

 

Mathiász Jánosné Muskotály oltóvesszőt keresek!

 

Nálunk sajnos kiveszett ez a fajta az egész hegytetőn mire át akartam menteni a Zalai-dombság egy másik szegletébe. Ha valaki rendelkezik ezzel a fajtával kérem jelentkezzen! Előre is köszönöm! Üdv. Gazdag Attila (30) 305-0794

biopapó Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9346

Midnightx!

Na ezt nagyon jól mondod! Én még olyan fínom befőttet ritka nemes szilvából ettem, mint a

 Mirabolán lila fajtájából. A leve meg egyenesen csodálatos, minden üdítőital csak kullog utána, már csak azért is mert biotermék, semmi adalék benne.

Jó étvágyat!

Előzmény: Midnightx (9334)
biopapó Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9345

Immi!

 

Hát ilyen pocsék évem még nem volt illetve a környéken mindenkinek pocsék volt. Vannak akik már fel is adták az erőlködést, de én már kitartok, hiszen nem ebből élünk szerencsére, de nagyon jó kertészkedni!

Sajnos a tavalyi évet még a rezisztensnek mondott fajták sem bírták ki. A jövő titka, hogy egyáltalán melyik marad meg egyáltalán?!

Ugyanis ami most metszéskor élőnek tűnik még nem biztos, hogy kihajt.

Na de a mi dolgunk, hogy reménykedjünk!

Előzmény: inmi (9332)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9344

Borzasztó hideg volt szombaton a szőlőben....

nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9343

A szőlő nem túl válogatós, a szikes talajok és a lápvidékek és a sivatagok kivételével szinte mindenhol eredményesen termeszthető. A fagyzugos Északi lejtős területeket azért ajánlott kerülni.

Ha a szomszédoknál jól díszlik akkor valamit nem stimmel.

Előzmény: grinhilda1 (9342)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9342

Még egy kérdésem lenne a szőlő milyen talajt kedvel? Az biztos, hogy a mi kertünk

mellé egy állattartó telep kellene mert a trágyát kedveli és a Duna vize is kevés lenne rá, mert annyira homokos.

Előzmény: nyulica (9339)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9341
Előzmény: grinhilda1 (9340)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9340

A szomszédok szőlői már mind öregebb ültetések biztos vannak már 30 évesek vagy idősebbek.

A szőlőskertek királynőjét is tőlük kértem ez biztos valamivel fiatalabb ültetés, de ez csak egy pár tő és ezek is lehetnek vagy 15 évesek.  Oké, hogy direkt termőket ültetek, de hogy oltom be őket utánna,  valami leírásotok nincsen.

Előzmény: nyulica (9339)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9339

Filoxéra=szőlőgyökértetű

Az 1800-as éveg végén került át amerikából európába és az összes szőlőültetvényt kiirtotta az immunis homoktalajok kivételével. Ezután kezdték elkezdeni az európai fajtákat amerikai alanyokra oltani, mert a filoxéra az amerikai szőlőfajták gyökerét nem tudja elpusztítani. Az amerikai szőlőfajták levelét károsítja kis göbök formájában. Alanytőkék levelein megtalálható. A peronoszpóra szintén amerikából származik az amerikai fajták immunisak vele szemben.

Ez okozta a 19. század első felében az ún direkttermők elterjedését, mert azok permetezés nélkül is teremnek. Minőségük viszont meg sem közelíti az európai szőlőfajtákét. (bár olyan is van aki ezt vitatja és szereti a direkttermők borát)

Szerintem nem ártana a kertedben egy jó alapos földforgatás 50-60cm mélyen és egy alapos készlettrágyázás.

A szomszédok kertjében milyen szőlőfajták teremnek?

Az is megoldás lehet, hogy a tőlük kért szőlővesszőkkel vagy direkttermőkkel telepíted be a kertedet és utána oltod át őket az általad kívánt fajtákra.

Előzmény: grinhilda1 (9337)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9338

Ami nem hajtott ki tavasszal, az valszeg kifagyott a télen. Takartad őket? Mert az ilyen zsenge kis csemeték valszeg érzékenyebbek a fagyra, mint az idősebb tőkék.

Előzmény: grinhilda1 (9337)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9337

Nyulica, Janijani (és az összes Szaki)!

Köszönöm a jó tanácsokat.  Amit leírtam az mind igaz. Ezért is kérek Tőletek kicsit kétségbe- esve tanácsot.  A kertünk homokos, de minden szomszédomnak van szőlő a kertjében. Ebben a kertben még sohasem volt szőlő ültetve a talaj nem lehet kiélt.

Kb az évek alatt olyan (  az elmúlt 2-3 év) 200-250 dugvánnyal próbálkoztam, volt amit beiskoláztam, volt amit egyenesen a helyére ültettem. Szinte minden egyes tanácsot megfogadtam beleértve az olyanokat is, hogy hosszab részt ültettem le és megtörtem vagy krumplit tettem a végére a jobb gyökerezés érdekében. Sajnos minden egyes dugványra ugyan az a sors vát. ( fajta szőlőskertek királynője )
Volt ami tönkrement nem hajtott ki, ami kihajtott és szépen fejlődött az első évben, az a következő évben már tavasszal nem hajtott ki. Permetezve is volt perenoszpora és lisztharmat ellen is. De sajnos a konténeres és a gyökeres szőlőkkel is igy jártam.

Kb 20 tő csemege szőlőt szeretnék, de eddig csak 2 tő van  az is direkt termő.

Valamelyitek emlitette filoxéria az mi?

Minden jó tanácsot szívesen fogadok, segítsetek.

Előre is köoszönöm.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9336

Az is készül a szomszédnál, részben a mi gyümölcsünkből. Aztán kapunk cserébe pár litert, de én nem szeretem.

Előzmény: nyulica (9335)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9335

Ami meg nem elég finom ,hogy megegyük, abból nagyon finom biopálinkát lehet főzni! :-)

Előzmény: Midnightx (9334)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9334

Azért nem nevezném dudvának a mirabolánt. Én pl. sokkal jobban szeretem, mint az egrest vagy a piros ribizlit. Vannak nagyon finom fajták, és ha még azt is figyelembe veszed, hogy gyakorlatilag biogyümölcsről van szó (nem kell permetezni), ráadásul nagyon bőven terem, akkor mindenképp egy figyelemre méltó gyümölcsről van szó. Egyszerűen csak ki kell szelektálni a jobb ízű fajtákat.

Előzmény: japaszturo (9333)
japaszturo Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9333

Az ugymon "dudvát"   nehéz kiirtani.  A régi ősi növények sokkal erősebbek mint a mai növények.

Előzmény: Midnightx (9330)
inmi Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9332

A Cserhát-alján dettó... voltak olyan szőlőtőkéim, amelyekről le sem szedtem a szőlőt (életben olyan savanyú szőlőt még nem kóstoltam, pedig érettek voltak), a fagyos januári szél ott fütyült közöttük. Viszont az összes madárka ott rugózott rajta fagymentes napokon.

Előzmény: biopapó (9331)
biopapó Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9331

Midnightx!

 

Na akkor itt is találkoztunk!

Van néhány csemegeszőlőm, de ugyanígy vagyok, mint te. Rengeteg kitikkadt és még nem tudom mi maradt meg. Ha kifakadnak és megmaradnak majd jekzek, mert van pár mazsola fajtám is.

 Nem tudom merre laksz, én a Mátra és a Bükk között és borzasztó volt a tavalyi év. Közel ezer tő szőlőm van, de nem  tudom mi lesz belőle az idén?! Majdnem tövéig vissza kellett vágni több, mint a felét, köztük 8-10 éveseket is!! Nekem is sok mindenfélém van.

A cserét jó lenne személyesen intézni, ha nem laksz túl messze.

Majd egyeztetünk.

Előzmény: Midnightx (9330)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9330

A tavalyi év volt az első, amikor szinte teljesen tönkrement a szőlőtermésem. Még a direkttermők fürtjei is lerohadtak. De fosóka szilva az volt pár mázsa. Pedig azokon a részeken állt a legtöbb víz. Ez a jó a fosóka szilvában, ha minden kötél szakad, akkor is ehet az ember saját friss gyümölcsöt. Mindent túlélnek. Szárazságot, özönvizet, jégesőt, fagyot, mindent.

Előzmény: lalá (9329)
lalá Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9329

-Annyi biztosan nem. A tavalyi évben több hétig ázott a lábuk a szőlőknek.

Előzmény: Midnightx (9328)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9328

Sajna itt. Az esővizet hordókban fogom fel, meg vödrökben is kínomban, de már minden betelt, folyik ki a víz és kezdi elárasztani a kertet. A néhány napja eldugványozott szőlővesszőimen már áll a víz. Árthat nekik? Hétfőtől már jobb időt mondanak, csak addig húzzák ki...

Előzmény: bolero84 (9327)
bolero84 Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9327

Itt is borús az idő!

Előzmény: inmi (9320)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9326

Szeretnék kérni fajtánként 5 db vesszőt a következő csemegeszőlőkből: Hamburgi muskotály, Szőlőskertek királynője muskotály, Esther, Japán Izabella (rószaszínű), Attila, Itália, Afuz Ali, Téli muskotály, Suvenir, Rizomat, Helikon Szépe, Kósa, Bírókék, Horthy Miklósné, Vaniliai muskotály, Melinda, Guzal kara, Muscat adda + bármelyik magnélküli fajta.

 

 

Cserére a következő dolgaim vannak:

 

Szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Othello, Concord, Bianka, Turán, Medina stb.), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, körték, vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, nagyon finom nyári alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, kaktuszok, lila és fehér orgona, csipkebogyó, lila akác, borostyán, piros virágú leander, telt virágú díszgránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, Japánbirs, Mahonia és Tiszafa palánták, narancssárga virágú liliom gumók, lila és bordó virágú Írisz gumók, kaukázusi kefírgomba és még sok minden más. 

 

Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9325

Természetesen nem végleges helyükön vannak. Jó sűrűn raktam őket a helytakarékosság miatt, kb. 3-4 centire egymástól. Remélem ez nem nagyon sűrű. De úgy voltam vele, hogy úgyse gyökeresedik meg minden egyes vessző, és ha az elhalálozottakat kiszedem, akkor úgyis ritkul a sor.

Előzmény: tangua (9323)
Krizantén01 Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9324

Nem próbálkoztatok még a paradicsom darálóval....???

 

Kipasszírozza a lényeget, hály és mag pedig külön......

Előzmény: regpont (9021)
tangua Creative Commons License 2011.03.19 0 1 9323

Iskoláztál, feltéve, hogy az így eldugványozott szőlők nem a végleges helyükön vannak…

Miként az iskolában a nebulókat összegyűjtve nevelik az életre, a szőlőt (és egyéb gyümölcsöket, facsemetéket is) iskolázzuk, ha gyökereztetés, erősítés, nevelés céljából sűrűn, koncentráltan sorba ültetjük, ahol intenzíven trágyázva, öntözve, permetezve, megvédve minden károsítástól neveljük az életre, és a végén a legerősebb, legsikeresebben gyökeresedett (az iskolában legjobb bizonyítványt szerzett) egyedeket ültetjük ki a végleges helyükre.

Szép a mi nyelvünk, annak összes jelentésárnyalatával együtt. Csak a jókedv kedvéért írom, hogy a szőlő szónak magának is legalább ötféle jelentése van:

-Szőlő maga a növény, amit elültettél és remélhetőleg szépen fejlődik.

- Szőlő a szőlővel telepített, szőlő művelési ágú terület.

- Szőlő a szőlőnövény gyümölcse.

- Szőlő lehet a jellemzően szőlő termesztése céljából fenntartott birtok, ingatlan összessége. (Nem csak a szigorúan szőlővel fedett rész. Ha valaki azt mondja, hogy kimentem a szőlőbe bort inni, az dicséretes tevékenységét nem feltétlenül a szőlősorok között ülve teszi.)

- Szőlőként nevezhetjük a szőlőhegyet, az ilyen birtokok összességét is. (Ha azt hallod, hogy Villány szőlejét elverte a jég, ne gondold, hogy maga a városka szenvedett kárt.)

Tehát ha például azt akarom elmondani, hogy kimentem a szőlőhegyen lévő birtokomra, annak a szőlő termesztésére fenntartott részén elültettem egy gyökeres vesszőt annak érdekében, hogy szép termést hozzon, azt mondhatnám így is:

Kimentem a szőlőben lévő szőlőm szőlősébe szőlőt ültetni, hogy legyen szőlőm….,

Ez egy értelmes magyar mondat, ahol a szőlő mindig mást jelent. Bár, ha ezt a mondatot kimondanám, joggal vélhetnéd, hogy jó pár pohárral fogyasztottam a szőlő nemes terméséből… :-)))

Előzmény: Midnightx (9318)
gergerg Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9322

Itt talán nagyobb eséllyel kap választ:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9151241

Előzmény: biopapó (9321)
biopapó Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9321

Szevasztok Szakemberek!

Segíjjetek az Öregnek!

Évtizedek óta saját magam szaporítom, oltom, szemezem a szőlőimet, gyümölcseimet, de két éve nem bírok a Husos sommal!?

Próbáltam veresgyűrű som alanyba oltani, szemezni és egyik sem eredt meg. Próbáljam meg a vesszőjét meghajtatni, más alannyal próbálkozni, vagy mit javasoltok?

Van egyébként egy már termő fám, arról akarnék másik fákat, de eddig kudarcba fulladt a dolog.

Köszi.

inmi Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9320

Én csak simán metszettem eddig, de az idő szerdától bemondta az unalmast... majd a jövő hét végétől talán megint...

Előzmény: bolero84 (9319)
bolero84 Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9319

Sziasztok! Kaptam 100 dugványozni való vesszőt...Rajnai rizlinget...eliskoláztam őket!

Úgy örülök!

kb.50 cm mélyre tettem és 15-20 van ki a földből...nem tudom hogy kell,csak mondták : mélyre kell (?)

:)

Jó éjt!

Midnightx Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9318

A te szótárad szerint én akkor iskoláztam:) Sorokba dugványoztam különböző fajtákat és felcímkéztem őket.

Előzmény: gergerg (9316)
tangua Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9317

Szerintem mindkettőtök rossz szótárt lapozott. A telepítés nem az egyetlen növényegyedre vonatkozó fogalom, hanem egy területen valamely évelő, teljes növénykultúra létrehozásának folyamata. Ráadásul olyan területen, ahol az addig legalább időlegesen nem élt.

Szőlő esetén takarja a tereprendezés, talajelőkészítés, támrendszer létrehozás folyamatát is. És persze ezen belül az egyes növényegyedek adott helyre történő odajuttatását is, ami történhet dugvaányozással is, gyökeres vessző ültetésével is, és (persze elméletileg) magvetéssel is. Az ültetés, dugványozás nem csak a telepítéshez, hanem pótláshoz, felújításhoz is tartozhatnak.

Előzmény: gergerg (9316)
gergerg Creative Commons License 2011.03.18 0 0 9316

Az én szótáramba:

 

Dugványozás: ha pár vesszőt a földbedugok.

Iskolázás: ha ezeket szervezetten sorokban követem el

Telepítés: mikor végleges helyre kerül valamilyen növény

Ültetés: Kérem foglaljon helyet!

 

:-)

Előzmény: lalá (9315)
lalá Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9315

-Jó. Akkor nevezzük telepítésnek. (hihi)

Előzmény: Midnightx (9314)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9314

Nekem mindegy hogy nevezzük!:)

Előzmény: lalá (9313)
lalá Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9313

-Nem akarok kukacoskodni. A sima vesszővel -melyeknek, joggal örülhetsz- történő szaporítás, valóban a fás dugványozási módok közé sorolható, de a szőlőt inkább telepítjük, ültetjük.

Szóval nincs vele semmi gond, még a fülem sem hasogassa, csak a szemem báncsa. (hihi)

Előzmény: Midnightx (9305)
janijani Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9312

Gyökeres szőlőt én ősszel szoktam ültetni 100% eredménnyel, de van aki tavasszal ültet.

Ültetés előtt tehetsz a gödörbe érett istállótrágyát, de akkor annyival mélyebbre kell ásni és a trágyát lefedni egy réteg  földdel és ledöngölni.

Ültetésnél fontos, hogy a gyökereknél jól be legyen döngölve a talaj, aztán beborítasz egy veder vizet, amikor elitta a föld betemeted a szárát is, itt már nem kell annyira döngölni.  Visszavágod 2 szemre és amikor a hajtások 5-6 centisek lesznek az egyiket kikötöd karóhoz a másikat meg kitöröd. Locsolni szerintem nem kell minden nap, de ha locsolod ne hideg kútvízzel locsold hanem napon melegedett állott vízzel.

Előzmény: grinhilda1 (9307)
Flanell Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9311

Én a dugványokat nem szoktam bekenni semmivel, csak felkupacolom, viszont oltványok kezeléséhez egyértelműen legjobbnak találtam a Fagélt. Ez vizes alapú, nem károsítja a rügyeket, mint az alkoholos sebkezelők, és egy gumiszerű filmréteget képez a bevont felületen. Szükség esetén dupla mennyiségű vízzel hígítható, nagyon sokra elég egy 120 ml-es kis dobozka is.

Ha haladósra akarjuk venni, akkor egy kiselejtezett fogkefével elég gyorsan végig lehet kenni az oltványokat, vagy nagy mennyiségnél egy collos ecsettel.

Flanell Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9310

Pár napja néztem a Eurosporton francia országúti biciglizést, amerre csak elhaladtak, mindenfelé ilyen 1 méter magas kordonos valami volt, mint itt a linkeden. Csak tippeltem, hogy szőlő lehet, még soha nem láttam ilyen művelésmódot.

Előzmény: Cirfandlia (9277)
Flanell Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9309

Igen, nagyon örülnék neki!  :)

Előzmény: raiff (9259)
nyulica Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9308

Az mit jelent, hogy a nagy melegben tönkrement?

Ha igaz amit írtál és öntözted rendszeresen, akkor nem száradhatott ki.

Amennyiben előtte is szőlő volt a területen, lehet, hogy talajuntság lépett fel. Ilyenkor 2-3 évet várni kell az új telepítéssel és mást kell termeszteni a területen.

A gondozáshoz a rendszeres permetezés is hozzátartozik, nem csak a termő szőlőt kell védeni. A leírásod alapján akár a peronoszpóra is elvihette a szőlődet. Lehet, hogy nem immunis homokon van a terület és a filoxéra is közrejátszik.

Az a tény, hogy csak direkttermők maradtak meg a területen ezekre a dolgokra utalnak.

Előzmény: grinhilda1 (9307)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9307

Szőlő telepítéshez kérnék segítséget tőletek:

 

 Egy hozzászólásban olvastam kb én is ugyan így csináltam, kivéve a bakhátat és a viaszozást.  Ennek ellenére a szőlő szépen kihajtott, de sajnos nyár középén a nagy melegben tönkre ment, ha ezt kibirta már a következő évben nem hajtott ki.

Próbálkoztam már konténeres, gyökeres és dugványozásos ültetéssel is.

A kertünk homokos, rendszeresen ( minden nap ) öntöztem korán reggel.

Mit csináljak, hogy az első évet túl élje a telepítés. 3 éve rengeteg szőlőt elültettem 2 db direkt termő fogta meg. A válasz sürgős lenne mivel gyökeres szőlőt vettem és szeretném elültetni.  

gergerg Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9306

Szerintem a gyertyaviasz a legegyszerűbb. Magas vagdalthúsos doboz a gáztűzhelyre (akinek nincs hordozható gázlámpája) halottak napi összeszedett mécsesekből maradvány bele, vesszők a kézbe, és ha olvadt a viasz, belemárt. Semmi baja nem lesz a vesszőnek tőle, viszont tökéletesen zár. Én a rózsát is meg szoktam csurgatni metszés után, egy centit sem szárad vissza a vessző.

Előzmény: RAMBO (9293)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9305

Kedves Sanyi apó!

 

Megkaptam a fantasztikus csemegeszőlő vesszőket, nagyon szépen köszönöm! Hihetetlenül profin csomagoltál és szép erősek a vesszők! Nagy örömet szereztél nekem. Még ma eldugványozom őket és remélem, hogy nagy százalékuk meggyökerezik majd. Hétfőn küldök Csókaszőlő vesszőket, remélem örömed telik majd bennük.

Még egyszer nagyon köszönöm a segítséged!

 

Üdv.: Erzsi

Előzmény: Sanyi apó (9266)
Paja1983 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9304

Levelet elküldtem, előre is köszönöm!

Előzmény: Sanyi apó (9302)
nyulica Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9303

Az olaj és a zsírszerű anyagok nem jók rá, mert beszivárognak a rügyekbe és tönkreteszik. Keményebb anyagok alacsony olvadásponttal a jók pl, paraffin és viasz. Bitumen szintén nem jó.

Előzmény: RAMBO (9293)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9302

Igen, ez az elhalt szölőtőke élő gyökérzetéből kihajtott vesszők, több méter hosszúak, csak el kell őket darabolni. Ha érdekel írd meg az email címemre hová küldjem!

Előzmény: Paja1983 (9300)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.17 0 0 9301

Hétfőn küldöm!

Előzmény: Sanyi apó (9298)
Paja1983 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9300

Ha az alanyvessző alatt jelen esetben a vadszőlőt érti/érted, akkor szerintem tökéletes lenne jelen pillanatban az is, legalább 10 helyre telefonáltam a mai napon és minimum ugyanennyi e-mail-t is írtam a héten, de mindenhol eladták már. (kell nekem későn "kapcsolni").

Előzmény: Sanyi apó (9299)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9299

Lásd a 9263 hsz.-t, illyenre gondoltál?

Előzmény: Paja1983 (9292)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9298

Küldj egy csókaszölőt megnézzük, milyen lesz!

Előzmény: Midnightx (9296)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9297

Lenne még számomra egy szál vessződ, átoltáshoz kellene? Két éve ültettem két Hamburgit, az egyik tutti olaszrizling-szerűség lett!

Előzmény: raiff (9259)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9296

Köszönöm szépen! De még mindig nem írtad meg, hogy mit szeretnél cserébe.

Előzmény: Sanyi apó (9295)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9295

Csomag elment!

Előzmény: Midnightx (9264)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9293

A paraffin olaj nem jó? Az folyékony, nem kell melegíteni, és gátolja a kiszáradást az is.

Paja1983 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9292

Sziasztok,

 

nincs véletlenül valakinek fölösleges 200 db szőlő alanyvesszője? Cserébe nem tudok sok mindent felajánlani, esetleg kékoportó és chardonnay vesszőket, ugyanakkor hajlandó vagyok megvásárolni a vesszőket.

janijani Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9291

Viasz sem kell hozzá csak egy félbevágott pet palack.

Egy 4 - 5 szemes alvó szőlővesszőt ledugsz a földbe, csak egy szem maradjon kint a föld felett kb 5 cm-re.  Meglocsolod és lefeded a félbevágott pet palackkal.

Előzmény: robi.8 (9285)
robi.8 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9290

Remélem sikerülni fog a dugványozás.

Múlt éven teljesen máskép csináltam,mint az itt leírtak,remélem most ezzel jobban fog sikerülni.

Kössz mindent.

 

Előzmény: nyulica (9289)
nyulica Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9289

Egy rügyet kell hagyni, többet teljesen felesleges.

Előzmény: robi.8 (9288)
robi.8 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9288

Kössz a segítséget.És még annyit,hogy hány rügyszemet érdemes a föld felszine felett hagyni?

 

Előzmény: nyulica (9287)
nyulica Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9287

Az egész kiálló részt. Vigyázni kell, hogy ne legyen túl forró a paraffin, mert károsíthatja a rügyet. A kihajtó rügy azután minden további nélkül áttöri a paraffinréteget.

Előzmény: robi.8 (9285)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9286

Én nem raktam vízbe őket, de belocsoltam a talajt. Majd megszívják magukat ott. Bakhátot se csináltam, paraffint/viaszt/gyökereztetőhormont se haszáltam. Lusta vagyok én az ilyenekhez. Ha a dugványozott vesszőknek csak a fele megmarad, az már jó. Úgyse férne el mind a kertben. 

Előzmény: nyulica (9282)
robi.8 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9285

Köszönöm a segítségeteket,de még azt szeretném kérdezni,hogy csak a levágott rész tetejét,vagy az egész kiálló részt be kell mártani olvadt parafinnba?

 

 

nyulica Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9284

A szőlő gyökereztetőhormon használata nélkül is kiválóan gyökeresedik.

Előzmény: gergerg (9283)
gergerg Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9283

A vágás helye valóban ott van, 4 rügyes vessző már vígan jó, max 2 szem föld felett, bakhátozni nem fontos, inkább a kilátszó részt olvasztott gyernyaviaszba mártani, az alját meg egy kis gyökereztető hormonba ( mezőgazdaségi boltokban kapható, és nem is drága) mártani. Ezzel a technikával nekem 99% eredési arányom volt amíg csináltam ilyet.

Előzmény: nyulica (9282)
nyulica Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9282

A szőlő dugványozás módja a következő: a vesszőket kb 40 cm-es darabokra kell vágni olyan módon, hogy az alsó vágás a nódusz alatt 3-5mm-re legyen a felső pedig az utolsó rügytől 3-4 cm-re.

Dugványozás előtt a vesszőket két napra vízbe kell helyezni, hogy feltöltődjenek vízzel. Az így előkészített vesszőket laza talajba helyezzük, úgy, hogy a felső 10 cm kiálljon a talajszintből. Ezt a részt a kihajtásig bakháttal takarjuk, melyet porhanyós földből alakítunk ki és kihajtásig vigyázunk, hogy ne tömörödjön össze a talaj. A szőlő kihajtása után a bakhátat fokozatosan eltávolítjuk és a hajtásokat védjük peronoszpóra és lisztharmat ellen.

A dugványok talaját folyamatosan nedvesen kell tartani, de augusztustól meg kell szüntetni az öntözést, hogy az új vesszők beérjenek.

Bakhát nélkül is lehet iskolázni, ilyenkor a vesszők föld feletti részét olvadt parafinnba kell mártani, hogy ne száradjanak ki.

Az így iskolázott vesszők ősszel már telepítésre alkalmas szaporítóanyagot adhatnak.

 

Előzmény: robi.8 (9280)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9281

Én Losonci Bálinttól hallottam erről a cikkről, és az ő nyomán mondtam neked :)))))

Előzmény: Cirfandlia (9277)
robi.8 Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9280

sziasztok

Lenne egy kérdésem,most kaptam egy pár sima vesszőt néhány szőlő fajtából és le szeretném dugványozni azt szeretném kérdezni,hogy nem-e tudnátok segíteni,hogy hogyan kellene ezt pontosan csinálni,hogy legalább 50%-a befoganjon,mert múlt éven nem igen sikerült.

Választ előre is köszönöm.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9279

Én ilyet nem írtam a Mathiásznéról. Nálunk permetezés és trágyázás nélkül, kontár metszéssel is elfogadhatóan terem és sosem beteg. A Csaba Gyöngye úgyszintén. Csak a darazsak és madarak károsítják. Tudják mi a jó:)

Előzmény: Cirfandlia (9277)
gergerg Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9278

Olyan mint az alma, boríték hosszú és ceruzától picit vastagabb. :-)

Előzmény: Midnightx (9276)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9277

Hát azért a Csabagyöngye eléggé lisztharmat érzékeny, mint ahogy a Mathiász J-né muskotály sem ellenálló mint ahogy korábban írtad. Persze lehet bizonyos mikroklímákban jobban bírják.

 

Esca - vki kérdezte mit teszek ellene; egyrészt kíméletesen terhelem a tőkéket, próbálok "stresszmentes életet" biztosítani nekik, és Rambótól kaptam egy érdekes cikket, ahol egy termesztő különféle hagymafajtákkal ülteli körül a betegség nyomait mutató tőkéket - én is megpróbáltam: http://www.wineterroirs.com/2009/07/esca_cure.html

Előzmény: Midnightx (9272)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.16 0 0 9276

Köszi. Csaknem 20 éves rejtély oldódott meg számomra:)

 

Gergerg, hány centi hosszúak és milyen vastagok legyenek a vesszők?

Előzmény: nyulica (9275)
nyulica Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9275

"Ebben sok szőlőfajtára azt írják, hogy "bogyói peregnek"."

Azt jelenti, hogy teljes érettségben, ha le akarod venni a fürtöt óvatosan tedd, mert a szőlőszemek lepotyognak a fürtről.

Előzmény: Midnightx (9269)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9274

Persze, tehetek. "Szentesi rózsa" van, úgy tudom ez a legjobb fajta.

Előzmény: gergerg (9273)
gergerg Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9273

A nagy sárga alma vesszők mellé nem tennél 1-2 naspolya vesszőt is?

Előzmény: Midnightx (9271)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9272

" Milyen csemegszőlőket tudnátok még javsolni? Szempontok: finom legyen, már nyáron teremjen, és ne legyen túl kényes, mert a gazdája nem egy profi szőlősgazda :-)"

 

A Csaba Gyöngye a legkorábbi, már július végén/aug. elején érik és nagyon finom muskotályos ízű. Sajnos a darazsak is imádják. Nem kényes, mert az egyik szomszédom teljesen elhanyagolt kertjében is terem a gaztengerben, pedig se nem metszik, se nem permetezik, se nem kötözik.

Előzmény: journalist (9270)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9271

Itt a lista,hogy miket tudok küldeni:

 

Szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Othello, Turán, Medina, Csókaszőlő, Csaba Gyöngye, Bianka, Concord), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, Kieffer körte és egyéb körték, nemes nagyszemű vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, lila és fehér orgona, csipkebogyó, lila akác, borostyán, piros virágú leander, telt virágú díszgránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, gyökeres Japánbirs, Mahónia és Tiszafa palánták, liliomhagymák, lila és vegyes bordó virágú Írisz gumók, kaukázusi kefírgomba. 

Előzmény: Sanyi apó (9268)
journalist Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9270

Sziasztok! Totál új vagyok a témában, ezért a segítségeteket kérném. Kertünk két méter magas kerítését szeretném befuttatni szőlővel. Néhány hete ettem egy nagyon jó fajtát, piacon vettük, gondolom import cucc volt. Azóta azt keresem. Szó szerint fekete, igazán ízletes, és nem magnélküli volt.

 

Vajon mi lehetett ez? Alkalmas lehet a fenti célra? Milyen csemegszőlőket tudnátok még javsolni? Szempontok: finom legyen, már nyáron teremjen, és ne legyen túl kényes, mert a gazdája nem egy profi szőlősgazda :-)

 

Köszönöm!

Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9269

Van egy jó kis szőlős-könyvem: "88 színes oldal a szőlőfajtákról". Ebben sok szőlőfajtára azt írják, hogy "bogyói peregnek". Mit jelent ez? Sose tudtam.

Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9268

Milyen csemege szöllőd van?

Előzmény: Midnightx (9267)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9267

Jajj, ez nagyon kedves tőled, de mindenképp szeretnék küldeni valamit. Nincs szükséged valamilyen csemegeszőlő vesszőre? Vagy gyümölcsfa oltóvesszőkre? Esetleg kaukázusi kefírgombára vagy zöldségmagokra?

Előzmény: Sanyi apó (9266)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9266

Nem kértem semmit!

Előzmény: Midnightx (9264)
Pese Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9265

Emitt egy tavalyi kékfrankos dugvány, a második kép pedig már a ma frissen duggatott!

Igen elégedett vagyok velük. :)

Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9264

Sanyi apó, te mit is kértél cserébe a szőlővesszőkért? Nem találom azt az e-mailt, amiben megírtad.

Előzmény: Sanyi apó (9263)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9263

Tegnap metszettem az Oportómat / valamikori "Tsz" szöllő/, és szedtem kb. 50 db alanyvesszőt. Ha valakit érdekel elküldöm!

Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9262

Megkaptam, köszi! Mindjárt megy a válasz.

raiff Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9261

hopp :)) épp most írtam emailt

Előzmény: Midnightx (9260)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9260

Szia!

Érdekel akkor a csere? Nem jött válasz az emiljeimre.

 

 

Előzmény: raiff (9259)
raiff Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9259

Szia Flanell.

Van még néhány hamburgi vesszőm ha kell .

Előzmény: Flanell (9258)
Flanell Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9258

Még mindig nem sikerült szereznem Hamburgi muskotály oltóvesszőt, sem oltványt venni. (1 db miatt nem akarok különösebben autózni.)

Flanell Creative Commons License 2011.03.15 0 0 9257

Valami nagyon erős növekedésű direkttermőt szúrj le, aztán jövőre beoltod.

Előzmény: gergerg (9255)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9256

Dupla annyi oltást kell csinálni, mint amennyit szeretnél, és akkor pont jó lesz:) Én mindenből dupla-tripla mennyiséget vetek/dugványozok és ha csak a fele/harmada megmarad, az már oké.

 

Előzmény: gergerg (9255)
gergerg Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9255

Ahogy gondolod. Nekem is szét kell néznem a szomszédokban, ma metszettem a tavalyi telepítésű oltványokat, nem túl rózsás a helyzet, talán 50 %. Az is lehet hogy szurkálok zalagyöngye vesszőket oszt csók. Az még mindig bejött. Ez meg jól el vette a kedvem.

Előzmény: Midnightx (9254)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9254

Szerintem elcserélem őket csemegékre. Biztos nem rosszak ezek se, de az is biztos, hogy sokkal jobb ízű fajták is vannak.

Van Csókaszőlő (imádom!), Othello és Mathiász Jánosné Muskotály. Ezek nagyon finomak, muskotályosak és a metszésen kívül más gond nincs velük. Nem kell őket trágyázni, permetezni stb. Pont nekem való fajták.

A saszlát utálom, nem tudom miért. Rajtam kívül mindenki szereti.

Előzmény: gergerg (9253)
gergerg Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9253

Ha dugványozni akarod tedd azt, iskolázva, ősszel meg menj át a szomszédhoz megkóstolni. Ha ízlik akkor jövőre mehet a helyére, ha nem, nem. A bizonság kedvéért szerezz be más fajtákat. Van most valamilyen szőlőd? Ha nincs, és nem akarsz túl igényeset, és szomszédokból szeretnéd beszerezni a vesszőt, javasolom a Zalagyöngyét, Saszlát, Irsait, Othellót.

Előzmény: Midnightx (9252)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9252

Kaptam ma Medina, Turán és Bianka vesszőket a szomszédtól. Ezek ugyebár borszőlők hivatalosan, de vajon csemegeszőlőnek is alkalmasak? Ha nem, akkor inkább elcserélem őket csemege fajtákra.

B-L!NT Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9251

Üdvözletem! Hadd mutassak egy témába vágó vadonatúj internetes játékot: http://preshaz.com. Igaz, csak a borkészítéshez kapcsolódó legalapvetőbb szőlészeti munkák foglaltatnak benne (ráadásul azok is csak egy kattintást jelentenek), de hátha érdekel valakit.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9250

A szőlő mennyire bírja az olyan területeket, ahol évente többször is van néhány hétig tartó belvíz?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9249

Mi is szórunk hamut a gyümölcsfák tövéhez, mivel fával fűtünk és van hamu rengeteg. Állítólag jót tesz a növényeknek. 

 

http://biokert.network.hu/blog/biokert-cikkei/mire-hasznaljuk-a-fahamut

Előzmény: inmi (9248)
inmi Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9248

Most jutott eszembe valami, rákérdezek hozzáértőktől:

 

anyósomnak (isten nyugosztolja) a szőlőjében láttam az udvarán, hogy fahamuval be volt szórva a tőkék alja. Direkt csinálta a lelkem, hogy valamitől megóvja a szőlőt, netán káliumot így juttatott ki, vagy csak egyszerűen odaöntötte a kályha hamuját?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9247

Nekem sok szép gyerekkori emlékem kapcsolódik a direkt termőkhöz, mert a nagyszüleimnél nagyrészt ilyen fajták voltak. De az Izabellát és az Otellót nem a szép emlékek miatt imádom, hanem az ízük miatt.

Előzmény: nyulica (9245)
nyulica Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9246

Nos a Halápi borok nem is híresek!

Nekünk a Szent György hegyen van szőlőnk. Ott sokkal jobb borok teremnek.

Annak idején kérdezgettem az öreget, hogy miért nem hallani a Halápi borokról. Azt mondta azért, mert nem jó.

Előzmény: barkócza (9231)
nyulica Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9245

Tényleg ízlések és pofonok kérdése. Én pl. "nem tudom" megenni a direkttermő szőlőket, mert nem ízlik. Némelyik nyálkás húsától meg egyenesen undorodom.

Állítólag pálinkának nagyon finom, de inkább nem kísérletezek vele, mert lehet, hogy az sem ízlene.

Az ilyen íző szőlő üdítőitalokat sem szeretem és a bora sem jó.

Ezért nem preferálják őket a bortermelők sem. Borászati céllal nem is lehet ilyet telepíteni. Azonban, ha valakinek ízlik semmi akadálya, hogy ültessen a kertjébe és csemegézzen belőle. :-)

 

Előzmény: Midnightx (9230)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.14 0 0 9244

A bolti leveknél még a lópisa is jobb.

Előzmény: Ali-bá (9243)
Ali-bá Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9243

Isteni mustja van és lefagyasztva akármeddig must marad. Jobb, mint a bolti levek, ráadásul komoly mennyiségű rezveratolt tartalmaz.

 /*A rezveratrol antioxidáns hatásánál fogva hozzájárul a káros oxidatív folyamatok, így a sejtek öregedésének gátlásához, emellett pozitív hatással lehet a szénhidrát-zsíranyagcserére is. Klinikai vizsgálatok  bizonyítják, a rezveratrolrákellenes és érrendszerre gyakorolt kedvező hatásait.*/

Előzmény: gergerg (9241)
Flanell Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9242

Ja, ezt a sort nem vettem észre.  :)

 

A festőszőlőt igen, de itt nem festeni használják, hanem ízesíteni, nagy titokban, mert ha kiderülne, egyből kizárnák őket.

Előzmény: gergerg (9241)
gergerg Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9241

"az otellót én is szeretem zsíros kenyérrel"

 

gerqerg (9227)

 

:-))))

 

 

Ott volt a válasz!:-)

Előzmény: Flanell (9239)
gergerg Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9240

"Az otellót egyébként használják festő szőlőnek"

 

gerqerg (9227)

 

:-))))

Előzmény: Flanell (9238)
Flanell Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9239

Kóstoltál már Othello szőlőt?

Én nagyon szeretem.

Előzmény: gergerg (9227)
Flanell Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9238

Kollégám (debrői) rendszeresen jár borversenyekre a boraival, ő mondta, hogy feléjük az Oportóba titokban mindig tesznek némi Othellót, mert megfigyelték, hogy szinte kizárólag csak azok az Oportók kapnak aranyérmet, amik tartalmaznak Othellót.  :)

Előzmény: gergerg (9227)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9237

Szerintem is Concord lehet.

 

http://daam.lapunk.hu/?modul=galeria&a=38192

 

Lehet, hogy kérek vesszőt a szomszédtól. Mert enni finom és nem kell sokat permetezni.

Előzmény: gergerg (9236)
gergerg Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9236

Szrintem concord. Itt nézelődhetsz ha a direkttermők érdekelnek.

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/szolo.html

Előzmény: Midnightx (9235)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9235

Milyen fajta szőlő ez?

A szomszédomnál van. Direkt termő. Szeptemberben érik, sokat terem. Édes, zamatos ízű, olvadó héjú. Bort csinál belőle, de enni is jó. Azt mondta valami amerikai fajta. Talán Glenora vagy Concord? Habár ez utóbbi  állítólag magnélküli, a szomszédomé pedig magos.

 

 

Kukuma Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9234

Csak a fehér szőlőnél van a kis könnyezés az othello nem ,és milyen lemosoval kell ( jó a Nevikén )

Midnightx Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9233

Én két napja metszettem. Kicsit könnyezik, nyilván megindult már a nedvkeringés. Lemosózni holnap fogok.

Előzmény: Kukuma (9232)
Kukuma Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9232

Érdeklődnék !

 

Mikor lehet már metszeni a szőlőt érdemes -e lemosoval permetezni,de nem tudok most dolgozni szeles az idő

barkócza Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9231

Direkttermő: Tavaly jártam a Halápon. Hiába van lefejtve, mégiscsak bazalt tanúhegy, na, annyi Otellót meg Izabellát, mint ott, ritkán láttam. Csak hülledeztem.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9230

Hát, tényleg ízlések és pofonok, mert ízt tekintve nálam az Izabella a number one, utána jön az Otelló, azután pedig a csemegeszőlők.  Anyámnak szintén ez a kettő a kedvence. A nagyszüleimnek fehér Delaware volt lugasra futtatva, ők csak Delevárénak hívták. Gyenge minőségű bort csináltak belőle, de én szerettem enni. Októberre szép aranysárgák és mézédesek lettek a ropogós szemek, nagyon fincsi volt.

Borkészítésre lehet, hogy nem a legjobbak, de mivel nem iszom alkoholt, ezért csak a friss fogyasztás szempontjából tudom értékelni őket.

Előzmény: gergerg (9227)
g.anti56 Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9229

Szevasztok, ziroskenyérhez finom még a pirosszlanka ha ismeritek.

Előzmény: gergerg (9227)
Tamasa Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9228

Savanyú a szőlő. Mondta az oroszlán és felfalta a szüretelőket!

gergerg Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9227

A klasszikus direkt termők, Otello, noah, deleware, stb sajnos nem valami jók szinte semmire. Mellékízesek így bornak hát éppen használható, csak soha sem lesz minőségi bor. Az otellót egyébként használják festő szőlőnek, a deleware meg ha jól emlékszem egy-két fejtés után elveszíti ezt a "labruska " mellékízt. Csemege szőlő gyanánt megint csak jónéhány nagyobb szemű, jobb ízű fajta létezik. Bár ízlések közt van különbség, az otellót én is szeretem zsíros kenyérrel. Leginkább kedveletlenséget úgy lehetne hasonlítani hogy a selyem almát sem árulják a zöldségesben. Az is finom, de értéke messze elmarad szinte minden tekintetben az elterjedt fajtáktól. A direkt termő szőlőknek nálunk nincs komoly múltja, a filoxéria által kipusztított területek pótlására hozták be őket 1-2 száz éve. Nem ezek az őszi magyar fajták. Régen igénytelenségük miatt örültek neki de azóta sok.minden változott.

Előzmény: Midnightx (9226)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.13 0 0 9226

Lehet,hogy naivnak tűnik a kérdésem, de szerintetek Magyarországon miért nincs becsülete a direkt termő fajtáknak? Úgy veszem észre, hogy ezeket a fajtákat sokan lebecsülik és nem telepítik. Pedig hihetetlenül ellenállóak, némelyiket permetezni se kell (vagy csak keveset) és bőven teremnek. Az Otelló és az Izabella pedig véleményem szerint a legfinomabb csemegeszőlők között van. 

Tamasa Creative Commons License 2011.03.12 0 0 9225

Új vagyok a szőlészet területein. Pár napja ház tulajdonossá váltam kis családommal és a házhoz tartozik 9 tőke csemege szőlő is kordonos nevelésben. Jelenleg információkat gyüjtök ebben nagy segítségemre lesz majd a Kertészet és szőlészet 1979-1984 könyvbe kötött köteteti ill. Horváth Sándor: Szőlő a házikertben cimű munkája. Ismerős már ajánlott korábban Néró fajtából vesszőket, ezeket most örömmel veszem. Minden észrevételt szivesen veszek igyekszem majd képeket is feltölteni és kérni a későbbi beazonosítást.

 

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.03.12 0 0 9224
Előzmény: gergerg (9218)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9223

De igen! Hétfőn és kedden nincs posta.

Teljesen elfeledkeztem március 15.-éről, csak tegnap tudatosult bennem, hogy jövő héten lesz. Mindegy, nincs elkésve semmi, még időben van az oltás, dugványozás és magvetés is. 

Előzmény: Sanyi apó (9222)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9222

Az ünnepekkel kapcsolatban nem szerdén lesz az a feladás mindkettőnk részéről?

Előzmény: Midnightx (9198)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9221

Elkezdtél profivá válni.

Előzmény: gergerg (9220)
gergerg Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9220

Tök mindegy hogy csere vagy ajándék, nem használhatatlan amit küldött csak te hiszed azt! Hiába olvasom pontosabban, a lényeg ugyan az. Az ilyen cseréknek vannak hátrányai az nyilvánvaló, de az ilyen jellegű háborgás után ne csodálkozz ha más nem akar cserélni. Ilyenkor jobb tanulni a dologból és többet nem cserélni az illetővel, vagy jelezni neki hogy te hosszabbra gondoltál, ha lehet küldjön újra. Az itt lévők nagyrésze becsületesen kér, ad cserél, legtöbbször önzetlenül. Nem tudom hogy itteni-e akiről szó van de ...Mindegy mást gondolunk, én maximum nyeltem volna egyet csendben.

Előzmény: Törölt nick (9219)
gergerg Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9218

2 rügy a földbe, 1 a föld fölé. A végét viaszba mártva. Mármint a felső végét. Ha valakitől kérsz valamit, és az veszi a fáradtságot hogy összeszedje, borítékolja, postára vigye, fizessen a bélyegre, az akkor is becsülendő ha egyébként használhatatlan dolgot küld (ami itt nem áll fönn). A jó szándékot kell nézni, azt is mondhatta volna hogy nincs. Úgyhogy ne háborogj, hanem köszönd meg neki a fáradozását és legközelebb tisztázd le mit kérsz és hány centiset. Ha ilyentől besokalsz akkor sok jóból fogsz kimaradni. Nekem is küldtek olyan oltóvessző csomagot amiben egy darabka valamire való vessző volt, mégsem háborogtam, hanem szépen megköszöntem és örültem annak az egynek is, mert az nélkül egy sem lett volna. Nekem az illető is megmondta hogy nem is ért hozzá, és nem is talált jobbat. Ez van, van ilyen de nem szabad egyből megsértődni!

Előzmény: Törölt nick (9216)
nyulica Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9217

A szőlőből egy és kétrügyes dugványokkal is lehet jó eredményeket elérni. Igaz azok csak kétéves korukban érik el a telepítéshez szükséges erősséget. Oltáshoz meg nem is kell hosszabb.

Egyébként meg miért nem beszéltétek meg előre, hogy mekkorát kérsz. Lehet, hogy ő nem is ért a szőlőhöz.

Előzmény: Törölt nick (9216)
nyulica Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9215

Pl. a Kozma Pálné muskotály is 1970 előtt készült.

Az, hogy a fajta mikor született vagy mikor kapott elismerést az teljesen más kérdés.

Egy új fajta előállítása és elismertetése között 10 évnél is több telik el.

Tekintve, hogy a fajta termőrefordulása 5-6 év mintaültetvény létrehozása +3-4 év +fajtavizsgálatok, +elismertetés etc, etc.

Előzmény: tangua (9214)
tangua Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9214

Ha ezt Csizmazia Darab József, Bakonyi Károly, Kozma Pál és a többi neves nemesítőnk olvasná...

Ha ezeréves történelmi távlatokban a hazánkban előfordult fajtákat tekintjük, talán igaz az állítás. Ha a ma használt fajtákat nézzük, különösen a csemegeszőlők terén, valószínűleg nem. Talán fejből is fel tudnék sorolni vagy ötvan jól ismert szőlőfajtát, ami az utóbbi negyven éven belül kapott fajtaoltalmat, de ma is évente tucatnyi új fajtát, vagy klónt jegyeznek be.

Előzmény: nyulica (9211)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9213

A szőlő dugványozásával kapcsolatban annyit, hogy akár nyáron is lehet csinálni. Gyerekkoromban megcsináltam egyszer. Mindenki mondta, hogy azt csak tavasszal lehet, nem nyár közepén a 30 fokban, de én csak azért is elduggattam vagy 10 vesszőt. És érdekes módon a fele részük megfogta. Először leszáradtak róluk a levelek, majd újrahajtottak.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.11 0 0 9212

Akkor a nemesítők nem voltak túl aktívak az elmúlt 40 évben:)

Előzmény: nyulica (9211)
nyulica Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9211

A szőlőfajták jelentős része kb. 99%-a 1970 előtti. :-)

Előzmény: Midnightx (9209)
nyulica Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9210

Akár a vessző is segíthet. pl. a Furmintot száz közül is felismerem. :-)

Tény, hogy a csemegeszőlőkkel nem vagyok olyan jó viszonyban, mint a borszőlőkkel.

Augusztusban érik pl a Palatina, vagy a Szőlőskertek királynője muskotály.

Másrészt ha muskotálybort akarunk készíteni a muskotályos fajták nagy részét teljes érés előtt szüreteljük, mert a túlérett szőlőben csökken a muskotályos zamat.

Előzmény: Midnightx (9208)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9209

Az is fontos infó, hogy 1970 előtti fajtáról van szó. Nem hiszem, hogy abban az időben sok ilyen fajta volt.

Előzmény: nyulica (9206)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9208

Ja, tegnap hozott nagyanyám 3 vesszőt belőle, még nem dugványoztam el. Ha lefényképezem őket és felteszem ide, az segít valamit a beazonosításban? De teljesen kopasz vesszők, levél nélkül... Szóval nem hiszem.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9207

Pontosan mit?

Előzmény: nyulica (9206)
nyulica Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9206

Az a tény, hogy augusztusban érő muskotályos fajta azért elég sokat elárul....

Előzmény: Midnightx (9199)
lalá Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9205

-Na, jó. ;-)

Előzmény: gergerg (9204)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9204

"  "  :-) Az biztos öreg :-)

Előzmény: lalá (9203)
lalá Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9203

-Öreg az ángyod térgyekalácsa! (hihi)

Előzmény: gergerg (9202)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9202

Tévedsz, csak tavaly olyan dilema előtt álltam ami sok olvasásra késztetett. Az meg hogy azt mondtam a szőlődre hogy Irsai...... Az általam ismert fajták közül erre illik leginkább amit mondtál és 30 éve is közkedvelt volt már. Az itteni  " öregek" (Rambo, Jacsoj, Lálá, stb még biztos emlékszenek rá mikor tavaly ilyenkor itt nyitogattam a szemem. :-) Na azóta sem lettem sokkal okosabb....:-) Ha lenne valóságalapja annak amit mondasz akkor nagyon jól esne, de így csak mosolygok magamba:-)

Előzmény: Midnightx (9201)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9201

Hozzám képest biztos az vagy.

Előzmény: gergerg (9200)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9200

Hogy én profi! :-)))) Ez a nap vicce! :-)))))

Előzmény: Midnightx (9199)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9199

Majd augusztusban küldök neked és nyulicának 1-1 fürtöt és talán kiderül milyen fajta. Ti nagyon profik vagytok ebben. Nem mintha annyira fontos lenne a neve, csak hát furdalja az oldalam a kíváncsiság... Jó lenne tudni, hogy milyen fajta.

Előzmény: gergerg (9197)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9198

 Szia Sanyi apó!

 

Én is hétfőn adom fel! Még folyik a vesszők beszerzése, kunyerálgatok a szomszédoktól. Közben metszem a kertemben levőket és teszem félre a vesszőket.

Kiderült a kékszőlőm neve: Csókaszőlő. Ősrégi magyar fajta. Nem fogsz csalódni benne, mert nagyon finom. És állítólag a bora is jó, habár én nem iszok alkoholt, így csak frissen fogyasztom.

Előzmény: Sanyi apó (9196)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9197

Nem olyan kicsi az az Irsai! Idén keress valakit akinek van Irsai és hasonlítsd össze. Az Irsainak igen jellegzetes illata és íze van.

Előzmény: Midnightx (9195)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9196

A teljes érésében levő Irsay kb. így néz ki, remélem sikerül feltenni a képet! A vesszőket hétfőn adom fel!

Előzmény: Midnightx (9195)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9195

Köszi!

Cserszegi biztos nem, több okból se, de az Irsai könnyen elképzelhető. Majdnem minden stimmel. Kivéve egy valami: a leírások szerint az Irsainak kis bogyói van. A nagyanyám szőlőjének viszont nagyok. Még csak nem is közepesek, hanem nagyok. Ez az egy különbség van, viszont ez elég jelentős...

Előzmény: gergerg (9191)
Falusi1 Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9194

Engem is érdekelne mit csinálsz az ESCA ellen.

Előzmény: Cirfandlia (9185)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9193

A cserszegit csak az íz miatt írtam, én is inkább az Irsait mondanám de ennyi információ mellett az sem biztos.

Előzmény: trauben (9192)
trauben Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9192

Bocsi, hogy közbekotyogok, de tuti nem cserszegi.

A cserszegi szeptemberben érik, kisebb bogyómérettel és enyhén húspiros színnel.

Inkább irsai, bár a csemegeszőlőket annyira nem ismerem...

Előzmény: gergerg (9191)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9191

Szerintem Irsai olivér. Szereti a darázs is. Vagy Cserszegi fűszeres.

 

 

Előzmény: Midnightx (9190)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9190

Kerek szemű. Nagyanyám minden évben csinál belőle befőttet, szerintem már elfogyott, de ha találok a spájzban, akkor lefényképezem. Augusztusban érik, tehát viszonylag korai. A friss ízét elfelejtettem, de a belőle készült befőtt az muskotályos, fűszeres ízű. Elég nagy magjai vannak, ami kicsit zavaró.

Előzmény: gergerg (9189)
gergerg Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9189

Hosszúkás vagy kerek szemű? Kemény roppanós vagy csak átlagos? Érési idő? Valami jellegzetes iz vagy zamat?

Előzmény: Midnightx (9188)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9188

A segítségeteket szeretném kérni egy csemegeszőlő beazonosításához. Sajnos nincs képem róla, mert a nagymamám kertjében van, aki másik városban lakik. Nagyszemű, nagyfürtű fehér csemegeszőlő. A fürtök nem tömöttek, hanem inkább szellősek, ritkásak. Lugasra van felfuttatva. Igen érzékeny, sokat kell permetezni és még úgy is gyakran megbetegszik. Finom ízű, de nagyon kényes. A nagyapám a '70-es évek elején hozta Badacsonyból, a hegyről. Ő valószínűleg tudta milyen fajta, de már meghalt, így nem tudom megkérdezni.

Tudom, hogy ez így nagyon kevés infó, de legalább tippeitek vannak? Mivel minimum 40 - 50 éves fajta, ezért az újabb fajták kizárhatók. Ja, és nem Pannónia kincse.

 

 

 

Köszönöm a válaszod, nyulica.

nyulica Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9187

Miért ne lehetne?

Ha egy fán lehet több fajta, akkor szőlőn is.

Előzmény: Midnightx (9186)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9186

Azt meg lehet csinálni, hogy egy nagy, kb. 10 éves, 2-3 méteres szőlőtőkére több fajta csemegeszőlőt oltok? Vagy egy tőkére csak egy fajtát lehet?

Cirfandlia Creative Commons License 2011.03.10 0 0 9185

Azért a nagyobb területeken is lehet "játszani" hogy a fagyérzékenyebb vagy korán fakadó fajtákat hagyják a végére, ill. utoljára kerül sor a terület legfagyérzékenyebb részének metszésére. (Ez lehet bajosabb az Alföldön, Dombvidéken pl. itt a pécsi kutatóban fentől haladnak a "laposabb" felé.)

 

Más, ki hogy készül az idei növényvédelemre; szerek, technológiák, "preparátumok"? :) Ehhez kapcsolódik, hogy ez egyik legnagyobb presztízsű birtok a Királyudvar is átállt a teljes biotermesztésre sőt dinamikus is. http://vinoport.hu/?node=3212   A múltkor a Gere honlapján egy 2009es bejegyzést olvastam, hogy ők is az egész területükön organikusak... de ezt nem követte újabb bejegyzés, hogy hogyan odották meg a tavalyi viszontagságos évet.

 

Nálam az ESCA -a korai tőkeelhalás- a legnagyobb gond, és ennek próbálom idén is a legnagyobb figyelmet fordítani.

Előzmény: Törölt nick (9178)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9184

Biztos rossz helyen laksz, mármint a szőlőművelés szempontjából. Nálunk a -15 fokot nem érte el az éjszakai hőmérséklet, igaz nappal is -10 fok volt sokáig. De ennyi kell is, hátha kevesebbet kell permetezni.

A BASF hírlevélből idéztem.

Előzmény: Falusi1 (9166)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9183

"És mi köze van a metszés idejének a rügytermékenységi mutatóhoz?"

Igazából semmi. Én mint hobby szőlőművelő a héten kaptam a BASF hírlevelét, ahol vélhetően nálam okosabbak, és már tapasztalatból mondták az infót.

Ha megfogadom, még tudok módosítani, mert még nem metszettem.

Látod Te is most mondod az infót, köszönettel vettem.

Előzmény: Cirfandlia (9174)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9182

Hát, olyan hamar azért nem hiszem.

Előzmény: Törölt nick (9177)
g.anti56 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9181

Csak humorvolt egyszer metcetem zőldre mert ki futottam az időből  de nem kívánom senkinek , rengeteg szem ki patogott.

Előzmény: g.anti56 (9179)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9180

Talán azért, mert nem végez vele, hacsak nem fogad fel 100 tagú metszőbrigádot :)

Előzmény: g.anti56 (9179)
g.anti56 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9179

Mért volna bajos, zöldre metceni és akkor látja hogy mit hagy .meg

Előzmény: Törölt nick (9178)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9178

metszés kitolásával

 

Sok hektáron ez eléggé bajos

Előzmény: Cirfandlia (9174)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9177

jövőre

Előzmény: Midnightx (9170)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9176

Épp ma hozta a postásautó az oltóvesszőket:) Illetve kértem nagyanyámtól meg a szomszédoktól is. Szóval hétvégére már lesz vagy 10 fajtám dugványozni és oltani.

Előzmény: gergerg (9173)
Flanell Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9175

Ja, azt hittem, már nyáron is láttad.

Előzmény: RAMBO (9160)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9174

És mi köze van a metszés idejének a rügytermékenységi mutatóhoz? A téli fagyok károkozását (már ha voltak) sem lehet a metszés idejével befolyásolni, a késő tavaszit némiképp igen, ha a metszés kitolásával némileg késleltetem a fakadást. (metszetlen vessző végálló rügyei hajtanak ki előbb, az alaphoz közel levők nem és egy késői fagy még "alvóbb" állapotban találhatja)

Egyébként én is ezt hallottam ma kutató metszési bemutatóján, kevesebb fürtkezdemény található szinte minden fajta rügyében; de ez a tavalyi időjárás egyenes következménye. Aki a mennyiségre is érzékeny annak mindenképp érdemes 20-30 %-al több rügyet hagyni, aki erősen minőségorientált az a fürtválogatásnál érezhet majd némi könnyebbséget. 

Sok még a természtesen elhalt (tehát nem fagy következtében) rügy; a Shirazt emeltékpéldaként ki, hogy az elhalt és terméketlen rügyek miatt 50%al is kevesebb most a fürtkezdemény mint tavaly.

Előzmény: jacsoj (9163)
gergerg Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9173

Minden további nélkül, viszont az oltóvesszőt sürgősen szerezd be mert a héten itt a tavasz!

Előzmény: Midnightx (9172)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9172

És megunt vörösbor szőlőre lehet fehér csemegeszőlőt oltani?

nyulica Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9171

Általában 3-4 év múlva. Előbb nem is szabad rajta termést hagyni még, ha virágozna is a kis tőke. Ezért érdemesebb az esetleges megunt fajtát átoltani, mint kiszedni és újat telepíteni helyette. Másrészt új telepítés előtt meg kell szüntetni a talajuntságot. Az oltás pedig már a következő évben terem.

Előzmény: Midnightx (9170)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9170

A most tavasszal dugványozott szőlő hány év múlva terem?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9169

Köszi.

Előzmény: nyulica (9168)
nyulica Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9168

Ilyenkor esélyes, hogy megmarad. Mindenesetre minél nagyobb gyökérzettel és, ha lehet földlabdával érdemes átültetni.

Nem tudom milyen idősek a tőkék, de érdemes a vesszőket nagyon rövidre vágni és csak kevés hajtást meghagyni rajtuk, termést pedig ne várj tőlük az első évben. Sőt nem is szabad meghagyni rajta, amíg meg nem erősödik kellőképpen a gyökérzet.

Előzmény: Midnightx (9167)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9167

A szomszédom ki akarja vetetni a nagyszemű fehér csemegeszőlő tőkéit, mert nincs ideje foglalkozni velük. Gondolkodom rajta,hogy elkérem a tőkék egy részét. Szerintetek megmaradnának? Kaptam már ilyen felszámolt, kivett tőkéket (Otellót) és mind megmaradtak. De az direkttermő volt, ez meg csemege, ami alapból érzékenyebb mindenre.

Falusi1 Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9166

Kemény fagyok nélküli tél? Karácsony után napokig -20C körül volt éjszaka és nappal sem volt több -5-8C-nál. Viszonyítás kérdése.

(Ma napkeltekor -10,5 C -t mértem.)

Előzmény: jacsoj (9163)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.09 0 0 9165

Szia. Én tudok Csókaszőlő vesszőket küldeni.

Előzmény: Viti85 (9162)
lalá Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9164

d'accord

Előzmény: jacsoj (9163)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9163

"A szőlőültetvények harmadán végeztek a metszéssel - közölte Horváth Csaba. Az eddigi tapasztalatok alapján az ültetvények jól átvészelték a kemény fagyok nélküli telet. Ugyanakkor a rügyvizsgálatok nem sok jót ígérnek: az átlagos évjáratokban megszokott rügyenként kettő-három fürt helyett mindössze 1,3 várható."

 

Na ezért nem kell elsietni a metszést.

Viti85 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9162

Jó szőlészkedést minden lelkes szőlésznek.

Még új vagyok itt és nagyon tetszik a fórum, én is szőlészkedem egy kisebb területen.

A segítségüket szeretném kérni, ha valaki tudna csókaszőlő esetleg bakator, kossuthszőlő vesszőket az kérem jelentkezzen vagy írjon az e-mail címemre ami viti23@vipmail.hu.

Előre is köszönöm.

 

RAMBO Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9161

No, hoztam oltóvesszőt, meglátjuk!

Előzmény: Flanell (9159)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9160

Csak metszeni járok oda, oltóvesszőt még nem vittem, de ma megyek, nem is rossz ötlet.

Előzmény: Flanell (9159)
Flanell Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9159

Hát ha egy felnőtt ültetvény egyik sorának végén van most egy fiatal, akkor az lesz az...  :)

 

Taorminánál van valami (szerinte) nagyon finom régi, kis szemű piros szőlő. Nem sikerült ezt beazonosítanod?

Előzmény: RAMBO (9140)
Flanell Creative Commons License 2011.03.08 0 0 9158

Én úgy szoktam, hogy ha sürgősen kell jelölni (pl. oltásnál), akkor tejfeles dobozból vágott csíkokra alkoholos filccel írom a neveket, és dróttal felkötöm, aztán ha ráérek, kis alumíniumlemez táblácskákra karcolom rajztűvel vagy szöggel a nevet, és ezt kötöm oda.

Előzmény: gergerg (9142)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.07 0 0 9157

Honnan tudnék beszerezni Japán Izabellát? És mi a különbség a Japán és a sima közt? Csak a színük?

gardonyim Creative Commons License 2011.03.07 0 0 9156

"De miért? Szerintem annyira jellegtelen."

 

Amit a piacon veszel, az túlterhelt tőkék be nem érett termése. Ha van sajátod, akkor annak azért más az íze. A saszla egyik előnye egyébként, hogy sokáig a tőkén tartható, és a tőkén aszalódott szemek nagyon finomak. Az persze tény, hogy nem olyan karakteres, mint egy muskotályos fajta, de én szeretem a változatosságot.

 

Üdv,

Előzmény: Midnightx (9153)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.07 0 0 9155

Ok!:)

Előzmény: nyulica (9154)
nyulica Creative Commons License 2011.03.07 0 0 9154

Én foglalkozom vele hobby szinten. Nyitottam is egy topic-ot Növénynemesítés címen.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9205869&la=105191887

 

Eddig nem sokan írtak ide, de, ha átjössz beszélgethetünk róla! :-)

Előzmény: Midnightx (9148)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9153

"tényleg nagyon népszerű."

 

De miért? Szerintem annyira jellegtelen.

Előzmény: RAMBO (9152)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9152

igen, a magyar átirat.

nekem is nagyon ízlik.

van fehér és hússzínű változata, a piacokon azt láthatod csíkokban ládákba rakva.

tényleg nagyon népszerű.

 

Előzmény: Midnightx (9151)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9151

A saszla az a Chasselas magyarosított neve? Én nem szeretem a saszlát. A wikipedia szerint ez a "legjobb ízű csemegeszőlő-fajta". Hát,szerintem meg a legrosszabb. Persze ízlések és pofonok.

RAMBO Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9150

Addig érdemes visszavágni, amíg nem él. A sebkezelő csak lezárja a kapillárisok végét.

Előzmény: Csernethfay (9141)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9149

Jövő hétvégén nem tudsz hibázni. :)

Előzmény: Quicktor57 (9143)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9148

Tud itt valaki szőlőt keresztezni? Annyira szeretném kipróbálni és új fajtákat alkotni, de totál laikusként ez nem fog menni. Ezt találtam a neten:

 

 

"A szőlő keresztezése az nem egyszerű dolog. Virágport kell gyűjteni az apának kijelökt fajtától, majd az anyának kijelölt fajta virágait egyenként kasztrálni kell, vagyis a portokokat egyenként le kell szedni még a virágzás előtt. Ezután a bibéket egyenként meg kell porozni. Majd a beérett szőlőszemekből kiszedni magot, jarovizálni és tavasszal elvetni. Kb. ezerből lesz egy értékelhető szőlőfajta. 
Ez a szőlőnemesítői tevékenység. Aztán jön a fajta elismertetés. Húsz év, mire egy megfelelő magból új fajta lesz."

 

 

http://daam.lapunk.hu/?modul=forum&a=22316

Midnightx Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9147

Köszönöm szépen előre is!

Cserére a következő dolgaim vannak: szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Otelló, Fehér Kecskecsöcsű stb., kb. 10 fajta), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, Kieffer körte és egyéb körték, vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, lila és fehér orgona, csipkebogyó, borostyán, piros virágú leander, dupla narancssárga virágú gránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, Japán Birs és Tiszafa palánták, liliomhagymák, lila virágú Írisz hagymák, kaukázusi kefírgomba és még sok minden más.

Előzmény: nyulica (9146)
nyulica Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9146

Természetesen tudok! Privátba átküldöm a fajtalistámat, hátha érdekel még valami belőle.

Előzmény: Midnightx (9145)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9145

Tudnál küldeni belőle néhány darab vesszőt? Sok mindenem van cserére.

Előzmény: nyulica (9139)
Daeril Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9144

Szia!

Én úgy tudom tartós -15 kell a károsodáshoz, vagy ónos eső ami ráfagy a rügyekre. Kitettség is fontos, laposon vagy domboldalban van-e a szőlő.

Szerintem a tervezett metszéssel nem lesz gond, ha könnyezne is a szőlő az sem vészes.

Előzmény: Quicktor57 (9143)
Quicktor57 Creative Commons License 2011.03.06 0 0 9143

Sziasztok!

Valószínűleg lerágott csont, amit kérdezek, de nem találom a könyveimben, hogy milyen hőmérsékleti viszonyok mellett kell metszeni a szőlőt? Feltételezem, hogy ez részben a fajta fagyérzékenységétől is függ. Én, a szüleimnél a jövő hét végére terveztem a műveletet. Náluk zömében "saszla" van. (Tavaly április elején metszettünk, és sajnos már jó néhány vesszőből folyt a nedv.)

Vagyis kb. mi az a minimális éjszakai hőmérséklet, amit szerintetek a metszett szőlő el tud viselni?

gergerg Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9142

Semennyire. Én tavaly vettem kb 20 félét de mivel nem volt nálam jelölő ezköz nem tudom melyik melyik. Meglepi lesz.

Előzmény: RAMBO (9140)
Csernethfay Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9141

Ma nekiálltam ősöreg szőlőnknek egy fűrésszel és ... levágtam a tőkefejek elszáradt részeit.

Két helyen szomorúan tapasztaltam korhadást. Mit tudok vele kezdeni szerintetek? Gondolom, a sebkezelő ezen nem segít.

RAMBO Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9140

Az a vicc, hogy van hamburgim, tavaly ültettem, de mivel csemegének tettem el, nem tudom melyik sor végére került... mennyire ciki? :DDDDDD

Előzmény: Flanell (9138)
nyulica Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9139

Ilyenem van csak nem tudtam a nevét!

Az egyik nagy kedvencem! Sajnos egy kicsit fagyérzékeny, de érett állapotban akár újévig is eltartható!

Előzmény: Midnightx (9136)
Flanell Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9138

Tudna valaki Hamburgi muskotály oltóvesszőt adni nekem?

(Pölöskei muskotályt tudnék adni cserébe, vagy egyéb gyümölcsökről vesszőt.)

Flanell Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9137

Nincs kizárva, hogy egy közismert régi fajta, csak azóta már valami divatosabb nevet adtak neki, mondjuk, Lévai Anikó néven szerepel a fajtajegyzékben.  :)

Előzmény: Midnightx (9136)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.05 0 0 9136

Horthy Miklósné

 

 

 

Kóstolta már valaki?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9135

Elküldtem a gmail.com-ra is,azt nem dobta vissza.  Bocs mindenkitől a sok offolásért. Problem solved.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9134

Nem, hanem a  kersa48@gmail.hu címet. Mivel amikor írtál, akkor ez jelent meg címedként.

Előzmény: Sanyi apó (9133)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9133

Ezt az emailt használtad?

 

                                kersa48@gmail.com

Előzmény: Midnightx (9131)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9131

Megint megpróbáltam, háromszor is, de azonnal visszaküldi.

Előzmény: Sanyi apó (9128)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9130

Sajnos lehetetlen e-mailt küldeni neked. A freemailes és yahoo-s e-mail címemről is küldtem, de mind visszaküldte. Nem tudom mi lehet a probléma.

Előzmény: Sanyi apó (9128)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.04 0 0 9129

Igen,köszönöm! Most írom a választ.

Előzmény: Sanyi apó (9128)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9128

Megkaptad e, az emailemet?

Előzmény: Midnightx (9127)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9127

Szia!

 

Köszönöm,hogy jelentkeztél!

Igen,még él a kérésem. Sok mindenem van cserére. Kérlek írj az e-mail címemre és megbeszéljük a részleteket!

 

 

Előzmény: Sanyi apó (9126)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9126

Ha még él a kérésed, akkor 5-6 fajta csemegeszöllőből tudok fajtánként 2-3 vesszőt küldeni. Még a tőkén vannak!  Irsaiból többet is.

Előzmény: Midnightx (9103)
Flanell Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9123

Nálam rendkívül rothadásérzékenynek bizonyult a Királynő, idén át is akarok oltani a 4-ből 3-at.

Előzmény: RAMBO (9109)
Flanell Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9122

Nem nagyon lehet így áttekinteni az egészet.

A felfelé menőket én úgy gondoltam, hogy csak a függőleges lenne első évben a felsőig, és második évben annak a végéről lefektetni egyet. Így a kelleténél jobban túlterhelődik a tőke, ha másfelé is így néz ki.

A második kép: a szálvessző esetén nem kell ilyen sok rövid csap, csak 1 jó állású 2-3 szemes a szálvessző közelében, amiből a jövő évi szálvessző lesz.

Előzmény: szibo4 (9119)
imkerei Creative Commons License 2011.03.03 0 0 9121

Nem igazán látom, hogy milyen rendszerben szeretnéd metszeni a szőlőt!

Kordonkarokat akarsz kialakítani vagy szálvesszős váltómetszést akarsz alkalmazni?

A kordonkarokat több lépcsőben szoktuk kialakítani a szálvesszőt, pedig ívesen szoktuk lekötözni. Mindkettőt a szőlő sarkossága miatt kell így csinálni.

Ez azt jelenti a szőlő kúszónövény mivoltából eredendően, hogy mindig a vesszők végén levő rügyek hajtanak ki erősebben.

Kordonkarok esetében ezért ajánlott a többlépcsős (egyszerre csak rövidebb karokkal történő)kialakítás, mert ellenkező esetben könnyen felkopaszodnak a kordonkarok.

Szálvesszőzésnél, pedig a vessző íves lehajtása segíti az összes rügy kihajtását.

Előzmény: szibo4 (9119)
gergerg Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9120

:-) keress meg valakit akinek sok szőlője van. Elég keveset látni de nekem az a kevés is elég fura.Egy jó szakkönyv is sokat segíthet.

Előzmény: szibo4 (9119)
szibo4 Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9119

A múlt szombatra javuló időt mondott, így megmetszettem a lugasom egy részét. Remélem nem fagy el!

Nézzétek meg, mondjátok el a véleményeteket, még a fele meg van, mit "változtassak, az eljáráson"?REmélem nagyon nem rontottam el. (Nehéz volt fényképezni a naplemente miatt)

köszi

Előzmény: Flanell (9084)
gergerg Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9118

"A magnélküli csemegeszőlőkről mi a véleményetek?"

 

 Három év múlva megmondom!:-))

Előzmény: Törölt nick (9117)
gergerg Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9115

Ilyen?

 

Előzmény: Törölt nick (9113)
gergerg Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9114

Itt nézelődhetsz. Tavaly én is ebben a cipőben jártam, és javaslom hogy rezisztens fajtákat válassz csak. Ha a kertben saját fogyasztásra szeretnél több fajtát, Pl.: Fajtánként 2 tő, akkor az érési idő igen elnyúlik, ami ha nem rezisztens szőlőket telepítesz akkor komoly gondot jelenthet a permetezés miatt. Egyiket már ennéd, de a mellette lévőt még javában permetezni kell.Nem túl idilli....

 

http://www.csemegeszolo.hu/fajtak.html

Előzmény: Törölt nick (9108)
gergerg Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9112

Vagy nem Csabagyöngye az a tőke. (egyébként a Csabagyöngye nem nagy szemű, inkább közepes)

Előzmény: Törölt nick (9110)
imkerei Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9111

Magam a borszőlőkhöz jobban vonzódom, de leírom, hogy szerintem milyen fajtákat érdemes telepítened, már csak az érési idők különbözősége miatt is.

Csabagyöngye, Irsai Olivér, Pölöskei muskotály, Pannónia kincse, Szőlőskertek királynője, Narancsízű, Saszla, Cardinale, Hamburgi muskotály, Téli Muskotály, Souvenír, Teréz, Sarolta, Göcseji zamatos, Favorit, Néró, Kismis Moldavszkij, Boglárka, Attila, Palatina.

Ugyan nem teljesen csemege de belefér még a fajtasorba. Ottonel muskotály,

Előzmény: Törölt nick (9108)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.02 0 0 9109

"Szőlőskertek királynője" biztosan ízleni fog.

Előzmény: Törölt nick (9108)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9107

Tudok küldeni gombát,majd írok emilt.

Előzmény: ricsi93 (9082)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9106

Nem telik most sajnos ilyenre. De amúgy sincsenek jó tapasztalataim az oltványokkal. Ahányat vettem,mind kipusztult. Majd kérek vesszőket a szomszédoktól,de nekik nincs túl sok fajtájuk.

Előzmény: gergerg (9105)
gergerg Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9105

Nekem friss telepítésem van arról még nem tudok vesszőt szedni. Direkttermőket tudnék de azt meg minek. Szerintem rendelj Abasárról oltványt, hidd el hogy érdemesebb.

Előzmény: Midnightx (9103)
barkócza Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9104

Biztos elfogult vagyok, de kadarkánál nemesebbet... a félreértések elkerülése végett, nem egy robosztus, direkttermő faj, éppen ellenkezőleg.

Előzmény: Fegya198 (9101)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9103

Szeretnék különféle csemegeszőlő fajtákat beszerezni. Nagyon sok fajta érdekel. Aki tudna dugványozni való vesszőket küldeni,az kérem írjon az e-mail címemre. Sok mindenem van cserére,szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály stb.), egyéb dugványozni való vesszők (feketeribizli, Kieffer körte, dupla virágú gránátalma, Ukrán óriásdió oltóvessző stb.) ill. zöldségmagok és denevérlevelű passióvirág magok. A cserét preferálom,de ha kell,fizetnék is értük. Köszönöm.

 

 

 

Bocs,hogy megint betettem,de eddig még nem jelentkezett senki :/

nyulica Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9102

Attól függ, milyen területen akarsz szőlőt telepíteni. Az alföldi homokon hosszú életű lehet a gyökeres dugvány is nem kell oltvány.

A Kadarka pl. kitűnően jól érzi magát a homokon.

Előzmény: Fegya198 (9101)
Fegya198 Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9101

Kössz a linket sok ujat és hasznosat találtam. Ha jól gondolom akkor végül is ha dugványról szaporitok mondjuk kadarkát akkor ha ebbe oltok valamien nemest az már ha megfogan persze életképes lessz. Azért kérdezem mert ugy hallotam hogy ugymond ha szelid szőlőbe oltunk az nem lessz jótermő és hosszúéletü ezért kell vadalanyba oltani. Igaz ez?

Előzmény: gergerg (9099)
nyulica Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9100

Van egy ilyen topic is: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9048304&la=105828857

A Kadarka nem direkttermő, hanem a pontuszi alakkörbe tartozó szőlőfajta.(Vitis vinifera, convarietas pontica)

Vadszőlő hajtásokat elhagyott szőlőterületeken illetve szőlőterületek dűlőútjai mentén nagy mennyiségben lehet találni.

Előzmény: Fegya198 (9098)
gergerg Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9099

Olvasgass itt a tavaly téli-tavaszi hozzászólások közt, és ha van kérdésed kérdezz.

 

http://www.torzsasztal.hu/Article/showArticle?t=9151241

Előzmény: Fegya198 (9098)
Fegya198 Creative Commons License 2011.02.28 0 0 9098

Helló mindenkinek én totál amatőr vagyok oltás terén, de szeretném kipróbálni hátha sikerül. Egy fontos kérdésem lenne a szőlőoltással kapcsolatban

1.MIBE oltsam vadszőlőbe vagy valamilyen direktermőbe? pl:kadarka. Már ha ez direkttermő.

2.Honnan szerezzek vadhalytást?

Remélem tudtok segiteni

babobebi66 Creative Commons License 2011.02.26 0 0 9097

Üdv, köszönöm a kedvességet, de sajnos nem értek annyira a szőlőkhöz, hogy oltani tudjak. Akkor megpróbálom a zöldszilvánit itt a Somló környékén. Majd ha Pécs környékén járok megkóstolom a cirfandlit is :)

Előzmény: Cirfandlia (9031)
bolero84 Creative Commons License 2011.02.24 0 0 9096

:) Köszi...az jött le eddig,hogy ha nem muszály ne erre alapozzon a tesóm :)

Előzmény: Midnightx (9092)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.23 0 0 9095

Lisztharmatra fogékony, arra vigyázni kell.

Előzmény: nyulica (9089)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.23 0 0 9094

Az könnyen lehet,hisz nem voltak borászok.

Előzmény: Zalancelot (9093)
Zalancelot Creative Commons License 2011.02.23 0 0 9093

Attól tartok ott a borkészítés tudományával is voltak gondok.

Nyilván a Zalagyöngye SEM alkalmas csúcsbor készítésére, de hozzáértéssel kellemes asztalibor készíthető belőle.

Kevés van belőle, de telepíteni biztosan én sem telepítenék .

Előzmény: Midnightx (9092)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.23 0 0 9092

A nagyszüleim tanyáján volt ilyen. Borzalmas bort csináltak belőle,de enni kellemes. Nem is csoda,mert a Csabagyöngye keresztezéséből származik.

Előzmény: bolero84 (9087)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.23 0 0 9091

Szia,

 

Igen,ott. Miért kérded?

Előzmény: gergerg (9083)
bolero84 Creative Commons License 2011.02.22 0 0 9090

Köszönöm az infókat !

nyulica Creative Commons License 2011.02.22 0 0 9089

Pálinkának szintén jó!

A nagy erénye, hogy keveset kell permetezni.

Hajlamos rá, hogy túlterhelés esetén megszakítsa magát: A bora savszegény, nem egy nagy szám.

Előzmény: bolero84 (9087)
ronin s8 Creative Commons License 2011.02.22 0 0 9088

Enni jó, nekünk is van sok. Bornak silány.

Előzmény: bolero84 (9087)
bolero84 Creative Commons License 2011.02.22 0 0 9087

Sziasztok! Zalagyöngyéről vannak tapasztalatok valakinek ?

Bátyám kapot egy csomó dugványt...

Üdv.: T.

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.20 0 0 9086

Köszi :)

Előzmény: imkerei (9078)
szibo4 Creative Commons License 2011.02.20 0 0 9085

Igen, nekem is fontos lenne az árnyékolás, mert amit fényképeztem az a ház mellett van, de van egy asztalkás lugashelyem is.eddig csak rossz időben tudtunk kiülni, mert kisül a szemünk, viszont 4-5 éves a szőlő körbe( lassan kéne árnyékolni). Igaz, mint írtam nem a legjobb a talajom.

Előzmény: Flanell (9084)
Flanell Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9084

Úgy június táján látni fogod, ha esetleg túlterhelted a fiatal tőkéket, akkor még utólag is lehet leszedni hajtásokat.

Én is évekig próbákoztam normál metszéssel árnyékoló lugast készíteni, aztán rájöttem, hogy kénytelen leszek túlterheléssel, sűrűn, sok gyengébb vesszővel árnyékolni, tavaly elemlámpával tudtam csak alámenni.  :)

Előzmény: szibo4 (9081)
gergerg Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9083

Az alföldön laksz?

Előzmény: Midnightx (9080)
ricsi93 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9082

Midnightx

 

Én nem tudok szölő veszőket küldeni,viszont ha tudnal küldeni kaukázusi kefir gombát azt megköszöném.Ha rendben van neked akkor it az email cimem:  ricsicske@freemail.hu

A részleteket megbeszéljük!

szibo4 Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9081

köszönöm a válaszod.

sokat segítettél, megyek a "helyszínen" megnézem.üdv

Előzmény: Flanell (9079)
Midnightx Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9080

Sziasztok!

 

 

Szeretnék különféle csemegeszőlő fajtákat telepíteni a kertembe. Sok fajta érdekel. Aki tudna dugványozni való vesszőket küldeni,az kérem írjon az e-mail címemre. Sok mindenem van cserére,szőlődugványok (Mathiász Jánosné Muskotály stb.), egyéb dugványok (feketeribizli, Kieffer körte, gránátalma stb.),gumós növények, zöldségmagok és passiógyümölcs magok, valamint kaukázusi kefírgomba. A csere lenne legjobb nekem,de ha kell fizetnék is értük. Köszönöm!

 

Flanell Creative Commons License 2011.02.19 0 0 9079

Szerintem nincs ezzel semmi gond, csak még nincs kifejlesztve lugasnak.

Ha az árnyékolás egy fő szempont, akkor semmiképpen nem elég 1 szint, 2 vagy inkább 3 szinten is kell karokat kialakítani, mert csak akkor árnyékol rendesen, ha elég sűrű, és nem csak őszre lesz elegendő lombfelület.

Ez persze egy bizonyos túlterhelést jelent, nem lesz olyan minőségű a termés, mint lehetne, és ha érzékeny fajták, akkor többet is kell permetezni. De azért ki lehet alakítani egy egyensúlyt, hogy a kecske is jóllakjon, a szőlő is megmaradjon. Mióta átvettem apámtól a lugasa metszését, azóta nálam ez működik.

 

Lehet, hogy a hozzáértők leszólják (csak nyugodtan, nem sértődöm meg  :), én azt csinálnám, hogy a kar fölötti 2. madzagra (később, ha erősödik a növény, a kettő közöttire is akár) nevelnék egy kart.

Nekem az a módszerem, hogy a karon szűk méterenként alakítok ki egy pontot, ahonnan lefektetek egy szálvesszőt, meg hagyok egy csapot. A kart a következő évben levágom, és a csapból növő vesszőt fektetem le, és így tovább. (Váltócsapos metszés.)

 

Jelenleg úgy fognék neki a felső résznek, hogy méterenként függőlegesen meghagynék egy vesszőt, ezek alsó kihajtásait (amikor már nem könnyezik) kivakítanám, csak felül maradna 3 szem. Ezekből lenne egy olyan, amit jövőre felülre le tudnék fektetni, így összefüggő lenne a felső sor is. Később a tőke fölötti függőlegest nevelném tovább, a többi kart levágnám, ha már elér odáig a tőke fölötti.

A mostani karon pedig mehetne tovább a váltócsapos dolog.

Előzmény: szibo4 (9073)
imkerei Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9078

A Hamburgi muskotályt legjobb szálvesszőzni, mert csak a harmadik-negyedik világos rügy fölött tartalmaznak a rügyei virágkezdeményt.

Előzmény: Törölt nick (9072)
lalá Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9077

-Most már ismered. (hihi)

Előzmény: Flanell (9066)
lalá Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9076

-Ha a színe nem változott sárgás-barnássá, akkor nem barnatörés. Ha fehéres, akkor lehet vasas vagy fehérje törés. (a bor felmelegedésének hatására indulhattak be a reakciók) Titrálható savat és a ként meg kellene vizsgáltatni. Utánna derítés. Szűrés csak utánna.( A távdiagnózis elég bizonytalan.)

Előzmény: kertmanó (9060)
alfi13 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9075

Hosszúcsapos metszésell próbálkozz. A fürtök általában csak a harmadik rügy fölött képződnek ezért a rövidcsapos metszéssel nagyon gyengén terem. Ezt bizton állíthatom mert én is igy metszettem eleinte de csak a levelek jöttek.

Előzmény: Törölt nick (9072)
alfi13 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9074

"Kivágni " semmi képen.

Próbáld meg a hosszúcsapos metszést. A kordonon kb 20-25 cm-enként alakíts ki termőrészeket. Amelyik vessző alul van a kordonon azt lehetőleg vágd ki. Leht hogy az idén még nem lessz sok termés de ha elkezded kialakítani akkor jövőre szépen fog teremni.

Előzmény: szibo4 (9073)
szibo4 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9073

Tudom, hogy nem túl szép, ilyen lett a múlt évben.A párom szerint ki kéne vágni,

"nem jött be". szerintem csak én rontottam el.Örömmel fogadom a segítségeteket.üdv

 

 

 

Előzmény: alfi13 (9062)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9072

Kedves Mindenki !

 

Nem emlékszem,de lehet hogy kérdeztem: a  Hamburgi muskotályt hogyan kell metszeni,hogy teremjen is ? Vhogy ez a fajtám igen gyengén produkál ...mondjuk nem vok nagy szőlész inkább egyéb gyümikben utazom...

szibo4 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9071

Hú ez nagyon tetszik!

köszönöm.Nekiállok tanulmányozni. Ha tudok, azért lehet, hogy küldök képet az én eddigi "lugasomról"

Előzmény: alfi13 (9062)
szibo4 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9070

Hát ezt mondták! Mit csináljak?

Előzmény: Cirfandlia (9059)
Ferig Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9069

Valószínüleg meg fogsz lepődni azon, amit írok.  A bor egy olyan "kémiai közeg" ami minden körülmények között stabilitásra törekszik, állapotát  három tényező határozza meg; a nyomás (~légnyomás), a hőmérséklet és az összetétel.  

 

Ha ezek közül valamelyik megváltozik arra a bor is valamilyen módon reagálni fog. A 8 C-fokos pincében még stabil (világos, tiszta, jóízű) a borod, de amikor beviszed a lakásba  megváltozik a hőmérséklete (18-22 C-fok), erre a bor, mint kémiai közeg regálni fog, persze csak akkor, ha tud (pl. újból elkezd forrni, ha sok a maradékcukor , vagy más kémiai reakció játszódik le benne).

 

Természetesen ez fordítva is igaz, ha magasabb hőmérsékletről hideg helyre viszed, kiválhatnak belőle olyan komponensek, amiket a csökkenő hőmérséklet miatt már nem tud oldatban tartani.

 

A nyomásnak ebben a folyamatban elhanyagolható szerepe van, hiszen majdnem állandónak tekinthető.

 

A bor összetétele  (cukortartalma, savtartalma, alkoholtartalma, egyéb összetevői) ellenben fontos tényező(k) a bor stabilitását illetően.

 

Tehát én azt gondolom, hogy a borod 20-22 C-fokon, összetétele okán nem stabil állapotú. 

 

 

 

Előzmény: kertmanó (9060)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9068

Rosszabb esetben a bodzától...

Előzmény: gergerg (9067)
gergerg Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9067

A muskotályos leginkább azért olyan ízű mer' az. :-)

Előzmény: Flanell (9066)
Flanell Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9066

Jaj, ez nagyon tudományos.   :)

Azt hittem, olyan dolgok, amiket én is ismerek.

Köszönöm!

Előzmény: lalá (9056)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9065

Köszönöm, megpróbálom beszerezni.

Előzmény: nyulica (9064)
nyulica Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9064

Melyikeket lehet most kapni?

Nekem egyik nagy kedvencem volt kezdőként Horváth Sándor: Szőlő a házikertben című műve.

Ajánlott még Prohászka Ferenc: Szőlő és bor című könyve.

Antikváriumban, vaterán meg lehet kapni mindkettőt.

A növényvédelmi részek és a borászati technológia eljárások lehet, hogy kissé elavultak benne, de kezdésnek szerintem kiválóak.

 

Előzmény: barkócza (9063)
barkócza Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9063

Kedves szőlészek! Tájékozatlan számára a ma kapható szőlészeti könyvek közül melyiket ajánlanátok?

alfi13 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9062

Küldtem egy emailt a szőlőmetszésről olvasd el.

Előzmény: szibo4 (9055)
nyulica Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9061

Nagy valószínűséggel a barnatörés jelensége játszódik le a borodban.

Valószínűleg savhiányos a borod. Nem ártana egy csírátlanító szűrés és/vagy ideje lenne bekénezni a bort

Előzmény: kertmanó (9060)
kertmanó Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9060

Sziasztok borosok! Segítségeteket kérném. Már régóta foglalkozom szőlőtermesztéssel, de ilyen problémám még nem volt.

A saválló tartályban tárolt borból ha leengedek pohárba, üvegbe, tökéletesen tiszta és finom a lé. Ha az üvegben pár napig tárolom, nem lehet ráismerni, az íze változatlannak tűnik de a kristálytiszta állapota homályosra változik. Mindegy hogy  20-22 C'-on vagy 8 C'-on tárolom. Mi lehet az oka és  meg lehet-e szüntetni a problémát?  Előre is köszi a válaszokat.

Cirfandlia Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9059

2 méter mély gödrök agyagos meszes talajba????

Előzmény: szibo4 (9055)
pinotnoir777 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 9058

BELI vagy a Max Tapener kötözőről van esetleg valakinek tapasztalata?

lalá Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9057

-Nem lehet elrontani a metszést, ha betartod, hogy az alsót rövidre (akár sárszemre) a felső vesszőt hosszúra (rövid-, hosszúcsap, félszálvessző, szálvessző).

Előzmény: szibo4 (9055)
lalá Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9056

-Terpénalkoholok. Geraniol, citronellol és társai.

Előzmény: Flanell (9041)
szibo4 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9055

Üdv mindenkinek!

Új vagyok itt, no meg a szőlő témában is.

Édesapám hozott néhány vesszőt,kb4 éve. elmondta, hogy 2 méter mély gödröt ássak, trágya, föld, víz vessző, iszapolás, és otthagyott.(meglepetések embere).

Saját belátásom szerint kezeltem eddig. Azt mondta, lugasnak is jó, így próbáltam ennek nevelni. A fajtákat nem tudom csak a nérora emlékszem .

Ha esélyem van rá, szeretnék jól árnyékoló ( alá kiülős) lugast, és persze az se lenne egy utolsó szempont, hogy teremjen.Viszont dunsztom sincs hogyan metszem.Én a dunántúlon élek, talajom mészkövön agyagos, nem túl jó. Eddig felengedtem, volt temés is, de nem túl szép és árnyékoló.szrintem nem jól metszettem. Néztem Bálint gazda videóit a szőlőlugasról, de metszésről vagy egyébről nem ir. Tudnátok segíteni?Üdv

g.anti56 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9054

Pozsonyifehéret magas művelésben mindig egy-két ,szemre szoktam metszeni.

Jó aztt tudom hogy a rügyszám meghatározó

Megfogom probálni egy néhány karon hosszabbra hagyni és arányosan kevesebbet.

Ez az alföldönvan.

Előzmény: Flanell (9053)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9053

Én is úgy gondolom, hogy a megszakadás a túl sok meghagyott rügy miatt van.

 

Különben még életemben nem láttam egy szemre metszett szőlőt, amit hozzáértés miatt metszettek egy szemre.

(Olyat persze már láttam, mint a szomszédom, aki a házzal együtt vett pár tőke szőlőt is, és mivel fogalma sem volt, hogy is kellene nekifogni a metszésnek, minden egyes meglévő vesszőt visszametszett 2 szemre.)

Errefelé a Mátraalján kizárólag még csak szálvesszőzést láttam, persze sokféle művelésmódban.

Előzmény: g.anti56 (9049)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9052

Köszi!

A hajtogatáson kívül én azért sem mindig az extrém erős vesszőket hagyom meg (csemegéknél), mert azon a rügyek gyakrabban szenvednek fagykárt. Talán mert ősszel sokáig nem állnak le.

Előzmény: nyulica (9044)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9051

Tudom, hogy van más muskotályos gyümölcs is, de a szőlőnél manapság már nem is nagyon találkozni másfajta csemegével.

Előzmény: nyulica (9043)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9050

Nem a szálvesszőzéstől szakad meg, hanem attól, hogy túl sok rügyet hagysz rajta. Szálvesszőzéssel ugyanúgy be lehet állítani a rügyterhelést, mint rövidcsapos metszéssel.

A sárfehérnél pl. alkalmazzák a szálvesszős fejművelést.

Előzmény: g.anti56 (9049)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9049

A sárfehéret és a Pozsonyifehéret sem szabad szálveszőzni mert megszakad ,az ősöktől igy hallotam. 

Egy szemre metszem és terem bőven

Előzmény: Flanell (9042)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9048

Borecetet a következőképpen készíthetsz: 2 rész víz+1 rész bor hozzá öntesz egy kevés ecetet a meglevőből nyitott letakart üvegben meleg helyre teszed. Nemsokára penésszerű hártya jelenik meg a tetején az ecetbaktériumoknak köszönhetően. Be is fog zavarosodni.

Akkor van kész, amikor elkezd letisztulni.

Én is szoktam így készíteni, salátához kiváló.

Persze a szagát és az ízét szokni kell. :-)

Előzmény: Csernethfay (9045)
gergerg Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9047

Várd meg amíg kisüt a nap, szólj egy szakmunkásnak hogy gereblyézze össze a leveleket az udvarban és add neki fizetség gyanánt. :-)

Előzmény: gergerg (9046)
gergerg Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9046

Várd meg amíg kisüt a nap, szólj egy szakmunkásnak hogy gerebjézze össze a leveleket az udvarban és add neki fizettség gyanánt. :-)

Előzmény: Csernethfay (9045)
Csernethfay Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9045

1 liter erjedt musttal (nem bor! dunsztolt, és mégis megerjedt must) mit lehet kezdeni? Érdemes próbálkozni ecetkészítéssel, vagy inkább öntsem a seprőhöz és főzessem ki pálinkának, vagy egyszerűen borítsam ki? Vagy van egyéb ötlet?

nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9044

Nem tudok olyan fajtáról, amit nem szabad szálvesszőzni, csak olyanról, amit nehéz.

A merev felfelé álló vesszejű fajtákat pl. azért nehéz szálvesszőzni, mert lekötésnél könnyen pattannak, törnek.

A Kékfrankosnál pl. lekötés előtt (ernyőművelés) mindig több szálvesszőt hagyok meg metszésnél és csak lekötés után távolítom el a felesleges vesszőket.

Hiába a gondos "ropogtatás" még így is van vessző, ami eltörik, ezért inkább a vékonyabb ceruzavastagságú vesszőket kell kiválogatni szálvesszőzésnél, mint a vastag erős vesszőket.

A pontuszi szőlőfajtákra jellemző csak, hogy az alsó rügyek is termékenyek pl. Alanttermő, Kadarka. Ezek jellemzőbbek az alföldi gyalogműveléses szőlőterületeken, mint a hegyvidékeken.

A nyugati, fajták jobban teremnek szálvesszőn. Egyébként a szőlő kúszónövény jellegéből fakad, hogy a felső rügyek termékenyebbek, mivel a szőlő őse a fákra felfutva hozta a termését.

Előzmény: Flanell (9042)
nyulica Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9043

Sajnos nem tudom. A legismertebb muskotályos fajták egyike az Ottonel, ennek még a származása sem tisztázott.

Mindenesetre nem csak a szőlő tulajdonsága lehet a muskotály íz.

A bodza virágnak és a bálványfa nektárjának és mézének is muskotályos íze van.

Előzmény: Flanell (9041)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9042

Van olyan szőlőfajta, amit NEM SZABAD szálvesszőzni?

Én apámtól úgy lestem el a metszést, hogy mindegyik fajtát szálvesszőre metszette, és terem is így minden fajtánk, de van, amit nem szabad valamiért?

Előzmény: nyulica (9002)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9041

Tényleg, a muskotályos mitől muskotályos? Mi adja ezt az ízt?

Előzmény: nyulica (9006)
Flanell Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9040

Emléxel még Taorminánál arra a régi piros fajtára, amit nagyon szeret?

Ha igen, nem sikerült véletlenül beazonosítanod? Legalább annyira, hogy direkttermő vagy európai?

(Nekem még soha nem sikerült látnom magát a termést.)

Előzmény: RAMBO (9026)
regpont Creative Commons License 2011.02.17 0 0 9039

lekvárok receptjeit email-címre elküldöm, írjon akinek kell.

Előzmény: taormina1 (9034)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.16 0 0 9038

Nemtudod semeresem elvezetni a vizet hogy ne ázzon jobban a faltöve ,

Mert szerintem már valamenyire felázott.

Előzmény: zsebpiszok0510 (9037)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 9037

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 9036

Már csak ekkora tavam van.

Midnightx Creative Commons License 2011.02.15 0 0 9035

Sziasztok!

 

 

Nekem csak pár fajta szőlőm van,szeretnék új csemegeszőlő fajtákat beszerezni. Nagyon sok fajta érdekel. Aki tudna dugványozni való vesszőket küldeni,az lécci írjon az emilemre. Sok mindenem van cserére,szőlődugványok (Mathiász Jánosné Muskotály stb.), egyéb dugványok (feketeribizli, Kieffer körte, gránátalma stb.) ill. zöldségmagok és passiógyümölcs magok. A csere lenne legjobb nekem,de ha kell fizetnék is értük. Lécci olyan jelentkezzen,akinek legalább 10 fajtája van cserére. Köszi!

 

Erzsi

taormina1 Creative Commons License 2011.02.15 0 0 9034

Szia, ezeket a recepteket szabad lenne elkérni? még sose csináltam ilyet, de szívesen kipróbálnám!

Előzmény: regpont (9028)
lalá Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9033

Zselatin és/vagy kazein segíthet, de inkább amit mondtál.

Előzmény: RAMBO (9024)
lalá Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9032

-Normál esetben a fele is elegendő. Esetleg kén és enzim.

Előzmény: nyulica (9023)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9031

Üdv, "fehér" cirfandli nincs, hacsak nem a belőle készült bor színére gondolsz. A szőlő gyümölcse pirosasra szineződő tömött fürtű, az én régebbi hozzászólásaim között találsz. Ha ezt keresed, ennek oltványa valóban ritka és csak itt Pécs környékén árulják, és nem sok helyen (én is keresek most;de oltóvesszőt tudok adni).

Jól mondták a többiek, az általad emlegetett név inkább a zöldszilvánira volt használatos.

Előzmény: babobebi66 (9018)
RAMBO Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9030

Csemegeszőlőt márciusban metszünk, nem fagyban. :)

Előzmény: taormina1 (9027)
barkócza Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9029

Magelválasztás tekintetében nekem pálinkafőzés során lett némi tapasztalatom (som, sajmeggy, csipke, galagonya, stb., sőt, még némi Izabella is). Bogyózd le, tedd egy vödörbe, majd fúrógépbe fogj be egy festékkeverőszárat. Nyomd le a vödör aljára, és ott indítsd be, majd törd össze alaposan a szemeket. Hagyd egy napot ülepedni -esetleg lehet rázogatni is -, a magok nagy része a vödör fenekére ül le. Egy nagyobb műanyag tésztaszűrőn szűrd le, kisebb, liter körüli adagokban. A héj egy része is át fog menni a szűrőn, a visszamaradt magon is lesz még értékes anyag. Itt jön a különbség a pálinka/lekvárfőzés, és a borkészítés közt, itt ugyanis ezt a maradék anyagot nyugodtan föliszapolhatod egy kis vízzel, és újra leszűrheted, és esetleg harmadszor is. Ekkor már héj, értékes gyümölcshús alig marad a mag közt, lehet főzni.

Előzmény: regpont (9028)
regpont Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9028

lekvár

nem próbáltam, félek hogy a héját is kiszűrné, pedig attól van olyan jó "mazsolás" íze. delaváriból is nagyon finom szőlődzsem lett, hasonló, egyenként magozásos technikával ... ha valaki tud egy jó módszert a magok (és csak a magok) elválasztására, az szóljon! próbáltunk szőlőt (mustot) és fügét összefőzni többen is, minden próbálkozás sikertelen lett, úgy tűnik hogy ez a két gyümölcs nem jó együtt. viszont a mustkrém (must + alma-körte) és a füge + meggy (zselés) keverék nagyon jók lettek, a füge isteni kis pálinkával hagyományos módon is, valamint a zselés füge + narancs is bejött.

peronoszpóra

tavaly mindenütt volt, a szőlőskertek királynőjét és a hamburgi muskotályt is elvitte a peronoszpóra, viszont a delavárinak "csak" a 2/3-a ment el, igazolva hogy ellenállóbb fajta.

fügebor

tavaly előtt próbálkoztam ezzel is, dupla hibát vétettem: sörrel indítottam az erjedést, valamint tűző napra tettem a pet-palackokban a masszát. eredmény: ecetesedés, hordóval együtt kellett kidobni :-(

metszés

körkérdés: ki mikor metsz? én úgy 2 héten belül gondoltam (dél-alföld, kevés tőke), amikor már "szőrösödnek" a rügyek.

Előzmény: Csernethfay (9022)
taormina1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9027

Én pedig jobb szeretném, ha öt is elhoznád; a gyerek úgyis elmondja. majd elbeszélget a Nagyival egy Bambi mellett:-)

A fiatalítás meg nagyon jó lett; nemcsak, hogy megfiatalodott; a halottak is életre keltek!

Jövö héten Budapesten leszek.

Előzmény: RAMBO (9026)
RAMBO Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9026

:)

Megoldjuk valamikor, szereném látni én is, hogy sikerült a fiatalítás, mert ez elég komoly és lassú munka volt, de remélem meg lesz az eredménye. A nejemnek meg nem mondjuk el, hogy titkon szőlőt járok metszeni :DDDDDDDDD

Előzmény: taormina1 (9025)
taormina1 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9025

Szia RAMBO, érdeklödnék, hogy lesz-e az idén is szölömetszés. Remélem nem veszed arcátlanságnak.

A tavalyi nagyon jól sikerült....volna, ha el nem viszi az egészet a peronospora, -amiröl persze nem a metszés tehet:-(

Telepítettem megint négy új tövet, de ezek nagyon-nagyon lassan indulnak meg. De nem baj, bizakodó vagyok; az elözöeknek is 3-4 év kellett, mire igazán magukhoz tértek, de mostanra az utolsó is eröre kapott. Azokat akkor ültettem, amikor megismerkedtünk.

Előzmény: RAMBO (9024)
RAMBO Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9024

Azért a hosszú áztatással nem árt vigyázni: nagyon cseres ízű lesz tőle a bor.

Előzmény: nyulica (9023)
nyulica Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9023

Ha héjjon erjeszted nem fog fehérbort adni. A muskotályíz kinyeréséhez pedig nem árt, ledarálás után legalább 24 órán át héjjon áztatni. Ez idő alatt oldódnak ki színanyagok a héjjból. A muskotályos borok ezért sárgábbak is a szokásosnál.

Előzmény: regpont (9021)
Csernethfay Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9022

Lekvárkészítésnél nem próbáltad a passzírozót? Szőlőlekvárt ugyan még nem csináltunk (remélem, hogy azért fogunk majd), de csipkebogyót csak azzal lehet kimagozni.

Előzmény: regpont (9021)
regpont Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9021

kösz a kimerítő választ. tokajban azt mondják a muskotályokról (sárga, ottonel), amit te is ezekről a muskotályos ízű csemegeszőlőkről (hamburgi, szőlőskertek királynője): akkor kell leszedni, amikor még nem érett be teljesen, de már nagyon zamatos, tehát nem a cukorfokra, hanem az ízanyagokra "kell menni". a fenti két csemegeszőlő annyira finom, hogy meg sem fordult a fejemben hogy bort lehetne belőle csinálni, de biztosan finom lenne az is... lekvárt csináltam már a hamburgiból, az isteni lett. hanem a kimagozás az buddhista szerzeteseknek való munka (-: aszongyákhogy' a hamburgi fehér bort ad egyébként. metszésre majd visszatérek még.

Előzmény: nyulica (9002)
babobebi66 Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9020

Igen a zöldszilváni is egy lehetőség volt (interneten amennyire utána tudtam nézni), de azt mondta nagyim, hogy az egy ritka fajta szőlő volt és a környéken nem volt senkinek. Pápateszérről van szó. A Somló pedig nincs messze. Talán egy tő zöldszilvánit is ültethetnék a "biztonság kedvéért". Valójában csak egy kb. 50 m-es szakaszon van szőlőnk ami nagyon elöregedett. Némelyikből szaporítok vesszőlehúzással, de ez csak 2 fajta amit meg akarok tartani és ezek mellé szeretnék még nem túl kényes másik 3 tövet.

Előzmény: barkócza (9019)
barkócza Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9019

Van, aki szerint a cilifánt (cilifáni) helyenként, pl. a Somlón, zöldszilvánit jelentett.

Előzmény: babobebi66 (9018)
babobebi66 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9018

Szép napot mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni ezúton, hogy hol tudnék beszerezni 2-3 tő fehér cirfandli szőlőt.

Sikerült kinyomoznom, hogy ez a nagymamám által emlegetett „cilifáni” ami a régi ház udvarában volt. Nagyon szeretnék ilyet ültetni, de nem találom sehol az „árudákban”.

Ha valaki tudna ebben segíteni nagyon megköszönném.

g.anti56 Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9017

Mindketőtöknek kőszönöm a kimerítő választ,így tisztáb az egész.

Előzmény: nyulica (9015)
nyulica Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9016

Bocsánat!

Így helyes: Anas platyrhynchos

Előzmény: nyulica (9015)
nyulica Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9015

Egyetlen egy gondom van ezekkel a fajmeghatározásokkal.

Állattenyésztésben a faj fogalma az egymás közt szaporodó és szaporodóképes utódokat létrehozó egyedeket egy fajba tartozónak soroljuk. pl Anas plathyrincos+Cairina moschata= Mulard kacsa. A Mulard kacsa már nem szaporodóképes, bár a tojó rak tojásokat azok terméketlenek. Tehát a házi kacsa és a néma kacsa külön fajba tartozik.

A szőlőknél külön fajba sorolt egyedek viszont szaporodóképes utódokat hoznak létre, tehát szerintem egy fajhoz tartoznak és csak alfajként vagy változatként azonosíthatóak.

Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (9014)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9014

Fajok közötti-szó szerinti fordításban

Kis kiegészítés: ezeknek a fajtáknak a nemesítésénél már nem csak az ellenállóság volt a fő cél, hanem a belőlük készült borok jobb minősége is. Ugyanis az amerikai és az eurázsiai fajták hibridjeinek* a bora nem a legjobb, ezért szükség volt ezeknek a hibrideknek újabb eurázsiai fajtákkal való keresztezésére

 

*a legismertebb ilyen hibrid a Seyve-villard, közismertebb nevén Eger2, ez volt az egyik alanyfajtája az alföldön a két legnépszerűbb új fajtának: Bianka(Eger2-Bouvier), Aletta(Eger2-Ottonel muskotály)

Előzmény: nyulica (9013)
nyulica Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9013

inter=között

Species=faj

Magyarul fajok közötti.

Egyébként igazad van nem csak a permetezés a lényeg.

Előzmény: Törölt nick (9011)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9012

Szerintem évjárat fügvénye is ,volt hogy permeteztem a LAKHEGYIT és a VÉRTES CSILLAGÁT és mégis belement a betegség és főlszivodoval birtam megfogni

 

A ZŐLDFÜRTŰ nél meg juliusban kell vigyázni megelőzés szempontjábol a rejtett perenoszra

Előzmény: nyulica (9009)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9011

Újabb balfasz idegen szó, ne is törődj vele.

Mondd inkább helyette, hogy ellenálló.

:)

Előzmény: Törölt nick (9010)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9010

Ennél azért tágabb értelemben kell venni, ide számítanak a környezeti hatások is, mint a fagy, szárazság

Előzmény: g.anti56 (9008)
nyulica Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9009

Így igaz.

Előzmény: g.anti56 (9008)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9008

Thát ha jól értelmezem akkor ezeket a fajtákat , kevésbé vagy nem kellene permetezni.

Előzmény: nyulica (9007)
nyulica Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9007

Fajok közötti hibrideket illetnek ezzel a névvel. Pl. Vitis vinifera x Vitis amurensis vagy Vitis vinifera x Vitis labrusca etc.

Ezeket a szőlőfaj keresztezéseket a betegségeknek ellenállóbb szőlőfajták létrehozására gyakorolják.

Ilyenek szőlőfajták pl. Kunleány, Bianca, Zalagyöngye, stb.

Előzmény: g.anti56 (9005)
nyulica Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9006

A korábban érő szőlőfajtáknál fordul elő gyakrabban az, hogy a bor lágy lesz, mert a meleg "kiégeti" belőle a savakat.

A csemegeszőlők nem azért tűnnek édesebbnek, mert magasabb a cukorfokuk, hanem mert alacsonyabb a savtartalmuk. A muskotályos szőlők is ritkán érnek 16 cukorfokosnál magasabbra. Az Ottonel ugyan borszőlőként van nyilvántartva, de nála is ez a helyzet.

A Hamburgi muskotály viszonylag kései érésű, így több savat tartalmaz.

Előzmény: RAMBO (9003)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9005

Szevasztok,Ki tudná megmondani hogy mit jelent az a szó INTERSPECIFIKUS szőlőfajták?

Köszi.

BZoltan Creative Commons License 2011.02.10 0 0 9004

Én a Szentesi pincében kóstoltam egyszer fekete muskotályt és rendesen ledobtam a láncot, egyszerűen nem lehetett nem elvigyorodni az élménytől.

Előzmény: nyulica (9002)
RAMBO Creative Commons License 2011.02.10 0 0 9003

A Muscat ottonelre jellemző, hogy forró nyár után a bor lelágyul, és szappanos íze lesz. A Sárga Muskotályra ez nem jellemző. Tudod esetleg, hogy a Hamburgi Muskotály hogyan reagál erre a dologra?

Előzmény: nyulica (9002)
nyulica Creative Commons License 2011.02.08 0 0 9002

A delaware direkttermő szőlőfajta.

A direkttermőket elég könnyű megkülönböztetni a viniferáktól.

Levél, vessző és termés képek kellenének a biztos meghatározáshoz.

Legjobb metszési mód a szálvesszőzés.

Permetezni teljesen felesleges.

 

A Szőlőskertek királynője nagyon jó csemegeszőlő, bornak kevésbé alkalmas.

Egy bizonyos érettség után viszont már az enni sem igazán jó kb. augusztus véén a legfinomabb. Szintén szálvesszőzni érdemes.

A Hamburgi muskotály az egyik legfinomabb kék csemegeszőlő és a bora is finom. Egyedüli baja, hogy a vörösboroknál nem megszokott a muskotályos íz.

Ez a szőlő tényleg igényli a szálvesszőzést, mert csak a 3-4. rügy fölött tartalmaznak a rügyei virágkezdeményeket.Ezt a két szőlőfajtát permetezni időjárástól függően 7-10 naponta érdemes peronoszpóra és lisztharmat ellen. Érés előtt minimum 30 nappal legyen az utolsó permetezés.

Előzmény: regpont (9001)
regpont Creative Commons License 2011.02.08 0 0 9001

DELAVÁRI (angolosan: delaware)

 

amatőr szőlészkedőként én metszem a haverom szőlőjét, ami 4 tőke, kétkarnyi vastagságú, 50-60 éves, lugasművelésű, valószínűleg (fehér) delavári a dél-alföldön

* van-e valakinek tapasztalata ezzel a fajtával?

* honnan lehetne megbizonyosodni 100%-osan arról, hogy tényleg ez a fajta? (kép vagy vessző / levél alapján)

* milyen metszést javasoltok, mikor?

* permetezni mikor - mivel?

 

SZŐLŐSKERTEK HERCEGNŐJE és HAMBURGI MUSKOTÁLY

 

* ugyanezek a kérdéseim lennének

 

köszönet!

szolopres Creative Commons License 2011.02.08 0 0 9000

Sziasztok,

 

eladom a szőlőm.

 

tudom, hogy ez nem hirdetési felület, csak nagyon szeretném, ha méltó ember kezébe kerülne, olyat pedig itt találok legkönnyebben. 

 

ha valakit érdekel: http://www.eladoszolo.fw.hu/

 

Köszönöm!

 

Gábor

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.07 0 0 8999

A nickedből sejtem ki vagy, de nem vagyok benne biztos.

inkább csörgess meg: 06-20/238-4759

Előzmény: g.anti56 (8992)
Deryan Creative Commons License 2011.02.07 0 0 8998

1-2 kis helyesirási hibát egy jó hozzászólásban biztosan nem ró fel senki. A gond ott kezdődik, amikor néhány sornál már az értelmezést is zavarja.

Előzmény: g.anti56 (8995)
bolero84 Creative Commons License 2011.02.07 0 0 8997

Hellóztok! Vásároltam egy üveg száraz ezerjót...Tabdit...nagyon tetszik...

Ahol metszenek,ott rengeteg vessző hever a földön,de most nem volt kint senki...így meg nem tudom milyen fajta a szőllő amit dugványoznék

 

X

  /

x

 

csabi_felvidek Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8996

Ok. Eszemben sincs senkit sem megbántani, csak nekem megy nehezebben az olvasás.

Előzmény: g.anti56 (8995)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8995

Szevasz . lehet hogy a helyesírás nem az erősségem. de ez az oldal a szőlőrőlszol

Előzmény: csabi_felvidek (8994)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8994

Úgyérzem, itt a felvidéken egyre jobban lemaradunk a magyar nyelv fejlődésének követésében...

Előzmény: g.anti56 (8992)
lalá Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8993

-Ja. Szép is lenne egy poloskaszagú Cserszegi fűszeres vagy egy rókaízű Cabernet franc.(hihi)

Előzmény: nyulica (8991)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8992

Szevasztok. A három közül kettő fajta van arothadósabb az jobb aposzahomokba .de akkor rothad jobban ha már túlért .

De túlérés után márszerintem rothad amásifajtais. Ha gondolod bármikor megtekintheted.

Előzmény: Törölt nick (8988)
nyulica Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8991

Az alany tényleg nagymértékben meghatározza a nemes termőképességét.

Az viszont nem, hogy az alany maga milyen gyümölcsöt terem!

Előzmény: mozis55 (8990)
mozis55 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8990

Szaisztok!

Már többször kisérleteztem, a tapasztalatom szerint nagyon is meghatározza az alany habitusa, "immunrendszere", a ráoltott nemes termőképességét.

Csináljatok próbát!

Üdv.

Előzmény: nyulica (8989)
nyulica Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8989

Úgy gondolom a régi szakkönyveket hozzáértő emberek írták: Prohászka Ferenc, Kriszten György, Horváth Sándor, stb.

Ők mind nagy nevek a szakmában, szerintem mindannyian tőlük tanultunk.

A szakkönyveket el kell olvasni és a nekünk megfelelő dolgokat alkalmazni belőle (pl. többféle metszésmód is le van írva bennük, mégsem mindet alkalmazzuk egy tőkén).

A technológiák, persze változhatnak. Ettől még működik a bakművelés és a GDC függöny is csak mindegyiket a helyén kell kezelni.

 

"Ha nem "termőképes" az alanyod, a ráoltott nemes is úgy érzi magát, mint a szűzlány a kuplerájban!

Szépen fejlődik, csak termést nem akar hozni!!!"

 

Az alany termése nem határozza meg a nemes termését. Annak növekedését és tápanyagellátását biztosítja.

Előzmény: mozis55 (8986)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8988

A három ecs közül melyik bírjía jobban  a homokot?

Előzmény: g.anti56 (8985)
Deryan Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8987

8942.hozzászólás

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=106897963&t=9100475

 

......segítsük egymást!.....

 

Néhány csetelő, offoló írástól eltekintve erről szólnak a kertészkedő topicok.

Vegyél benne te is tevékenyen részt! Mutasd be, hogy Te mivel foglalkozol, adj ötleteket s kérdezz, ha úgy gondolod! :)

 

Ami a szakkönyveket illeti: belépőnek jók, de semmit sem kell szentírásnak venni ha a gyakorlatban más válik be. Az ember végülis magának átírhatja. Saját tapasztalatait megoszthatja, vitára bocsájthatja.

Előzmény: mozis55 (8986)
mozis55 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8986

Sziasztok!

"nyulica(8942.hozzászólás) most írtad le az évezredek tapasztalatát, alanyt szedni így kell!

Ha megtapasztalod, látod, kerülgeted, figyelgeted - és nem fagy meg, nem betegszik meg a "permetezetlenség" is fennáll, alanyt szedni így érdemes! De, ho-hó! Ez még nem elég!!!

Nézd meg terem-e az alanyod!?! Hídd el ez a legfontosabb! Ezt nem írja meg egy "valamirevaló" szakkönyv sem! Ha nem "termőképes" az alanyod, a ráoltott nemes is úgy érzi magát, mint a szűzlány a kuplerájban!

Szépen fejlődik, csak termést nem akar hozni!!!

Ez 45 év tapasztalata!!!

A "régi" szakkönyvek olyanok, mint a mélytengeri kagylók. Vannak benne igazgyöngyök, talán 5 évente 1.  A többi silány "OLLÓVÁGTA"!!! " Egy-más" könyvéből ollózták ki!

Ha valamelyikőtök írt már szakdolgozatot, érti, miről írok!

Szerintem nincs 10-nél több NORMÁLIS SZAKKÖNYV! Létre kellene hozni egy TÉNYLEG TERMELŐKBŐL álló csapatot, a régi "szakkönyveket át kellene "frissíteni"!!!

Olvasom a fórumokat, elkeserít, hogy milyen tudatlanok vagyunk!!!

Jó lenne egymáson segíteni!!!  De TÉNYLEG!

(Jópár éve gombatermesztésbe fogtunk a családi ház alatti pincében, csiperke!

Megtapasztaltam, hogy a "gombaszakkönyvek" egy kalap szamócát sem értek!

A "TÉSZ" meg a "felépített-agyondícsért-falugazdász" szervezet is csak egy papíron létező álom, nem létezik, csak a pénzt vették fel rá!!!)

No, de ne mérgelődjünk azon, amin nem tudunk változtatni!

"Minden hosszú út lépések sokasága."

Tegyük meg mi az első lépéseket, segítsük egymást!

A szegény "Lugánói tanulmány" kiötlői essenek hasra, ne jöjjenek be a jóslataik!

Ha valaki tényleg termelő, van tapasztalata, és szívesen megossza velünk, jelezze.

Ne legyünk "permetlézabálók", ne ültessünk génmanipulált növényt, stb.

Írjatok!!!

 

 

g.anti56 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 8985

Köszi a Csabát ismerem . Nekem van félhektár ebből a E CS BÖL ,de ebből van három fajta a  28, 30 és32 es  azegyikfajta az rothad hamar érésnél .de amásik az nem majdnem hasonlít csemegeszőlőhöz. A bora az elégjó

A rothados az potláskor kerültbele de nemvészes.

Tavaly 3 szor permeteztem és egésséges volt .

Jobban arravoltam kívácsi hogy milyen fajtábol szaporították de így akkor megvanazis mégegyszer köszi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (8977)
lalá Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8984

OFF:

-Igaza vót azindexnek. Csak én nem hittem el. (haha)

ON.

Előzmény: lalá (8983)
lalá Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8983

OFF:

-Ládd-é! Megtalálod a "válasz" klikköt is. Ha akarod. (hehe)

ON.

Előzmény: g.anti56 (8980)
lalá Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8982

OFF:

-Ládd-é! Megtalálod a "válasz" klikköt is. Ha akarod. (hihi)

ON.

Előzmény: g.anti56 (8980)
lalá Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8981

OFF:

-Jó, hogy le nem cseszed! Ez tényleg nem SMS, hanem a szekszepilje. (hihi)

ON.

Előzmény: RAMBO (8974)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8980

Nemtudom menyi vessző kellene mert arra gondolta ,ha nemsok mecésután tudnák

adni venyigét csakugy és megpucolnád

Előzmény: bbfeco (8978)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8979

Megtaláltam

 

"merlan válasz | megnéz | könyvjelző 2009.05.12 20:35:28 © (5443) Az ECS30 Csizmazia-Bereznai fajta, a Leányka és az Eger2 keresztezésével hozták létre. A nemesítők a nem éppen hízelgő Zöldfürtű nevet adták neki. Ennél jobb sorsra érdemes. Edzett, bírja a sülevényes homokot és a fagyot. Bőtermő, a bora asztali minőségű. Sok hónaljhajtást nevel, a magnéziumhiányra érzékeny."

 

 

Inkább javaslom a Biankát...

bbfeco Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8978

Én se vagyok profi, a bővebben a kékfrankosról = oltvány- virusmentessége?, minőség?, ár?db szám?

Előzmény: g.anti56 (8976)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8977

Elég jól ismerem, (forint) Csaba komámnak még meg van az ürgésben, úgy tudom nem kapta meg az engedélyt a kivágásra. Rothadásra érzékeny, én nem ültetnék.

Előzmény: g.anti56 (8972)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8976

Bocs nem esemest akartam irni de még nem vagyok profi.

 

 

előzmény Rambó

bolero84 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8975

Helló! Mi is száraz részen lakunk,de most a földjeink 40 százaléka víz alatt van ...és mi még nem panaszkodhatunk :/

Előzmény: lalá (8971)
RAMBO Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8974

szasz ez forum nem sms szal irj mondatokat csá

Előzmény: g.anti56 (8973)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8973

Mirevagy kiváncsi a kékfrankos kissé tőmött fütű perenoszra kissé érzékeny szárasságtűrő valamentire tűri a fagyot  .  Ki tud valamit a ZÖLDFÜRTŰ rezistens szőlőfajtárol előre isköszi.                       

g.anti56 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 8972

Mirevagy kiváncsi a kékfrankos kissé tőmött fütű perenoszra kissé érzékeny szárasságtűrő valamentire tűri a fagyot  .  Ki tud valamit a ZÖLDFÜRTŰ rezistens szőlőfajtárol előre isköszi.                       

lalá Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8971

-Itt tényleg nem. Ha nem felejtem el, holnap mutatok nedvesebbet. Mert van, sajnos.

Előzmény: zsebpiszok0510 (8964)
lalá Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8970

-Ez Kiskőrös határában van, a feketehalmi részen. Nem az enyém, ez csak illusztráció. Nekem elég a tíz tőke a ház előtt. Vacakoltam elég sokat. Most máson a sor.

Előzmény: bolero84 (8963)
bbfeco Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8969

A kékfrankosról bővebben?

Előzmény: g.anti56 (8965)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8968

Szeva :)

Előzmény: g.anti56 (8967)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8967

Akasztón lakom.

bolero84 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8966

Helló! Helyileg hol?

Előzmény: g.anti56 (8965)
g.anti56 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 8965

Anti 56 szevasztok forumozók , ha valakit érdekel nekem van Ezerjó ,Pozsonyifehér és kékfrankos szőlővessző .

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.02.01 0 0 8964

Látom nálad nem áll a víz.

Előzmény: lalá (8962)
bolero84 Creative Commons License 2011.02.01 0 0 8963

Nahát!

Akkor a képen a te ültetvényed van? Esetleg Kiskunmajsa vagy Kiskunhalasi az ültetvény? A kettő között már láttam,hogy metszenek...

Milyen szőllőd van ? ;)

Előzmény: lalá (8962)
lalá Creative Commons License 2011.01.31 0 0 8962

-Ühüm.(hihi)

Előzmény: bolero84 (8961)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.31 0 0 8961

Helló! Környéken élsz? Kiskunsági vagy?

Előzmény: lalá (8957)
pinotnoir777 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8960

Növekedési hengerről esetleg van valakinek tapasztalata?

gardonyim Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8959

Szia!

 

Én Delaware-ra és Othello-ra nem próbálnék oltani. Állítólag a V. labrusca-nak (direkttermő fajtáknak) nagyon rossz az affinitásuk az európai nemeshez. Szerintem próbálj inkább rendes alanyfajtát szerezni valahol.

 

Üdv,

Előzmény: ricsi93 (8944)
gergerg Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8958

A vessző végét de nem kell óvatoskodni, ha a rügyre rá is menne nem árt neki, könnyen áttöri.

Előzmény: ricsi93 (8956)
lalá Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8957

-Jelenleg nem csökkent az. Emelkedett.

Előzmény: bolero84 (8946)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8956

Szia gergerg

 

Az mit jelent hogy a veguket bemartod olvasztot viszba? Csak a veszo veget vagy  vele egyut azt a rugyet is amejet a talaj felet hagysz?

bolero84 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8955

Köszönöm a válaszokat!

A hely még nem tiszta...tavaszt és a nyarat disznók töltik a csicsókásban...ezért tavaszra amit tudok szerezni vesszőt azt most iskolázom...

Halason már metszenek...nem tudom milyet,de megállok és majd megkérdem...úgyis adnak belőlle...:)

gergerg Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8954

http://kaszasoltvany.hu/galeria

 

Nézd végig a képeket, láthatod a folyamatot. Itt angol nyelvessel csinálják de szerintem a legtöbb helyen már nem hogy az omega ollót hanem annak gpesített változatát használják.

Előzmény: gergerg (8953)
gergerg Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8953

Kézbenoltásnak hívják ezt a módszert, elég macerás, ládákba kel hajtatni, megvan hogy milyn közegben, hány fokon stb. Engem is érdekelt tavaly, még egy omega ollót is vettem de feladtam mert csak 20 tőre volt szükségem. Majd megkeresem amit találtam akkor rólla és beteszem ide, elég kevés találatot ad ki a gugli. Szerezz egy abasári csajt magadnak az biztos tudja minden csínnyát a dolognak:-)

Előzmény: ricsi93 (8944)
gergerg Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8952

Én ha dugványozok (de már nem) a vessző felső végét bemártom olvasztott viaszba.100-ból 100 hajt ki és ered meg. Egyébként másoknál láttam hogy egyből helyre dugványoznak, csak 3-4 vesszőt is beszúrnak, egy csak megered logikával. Én nem iskoláznám.

Előzmény: bolero84 (8950)
nyulica Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8951

Először inkább iskolázd le és csak azt ültesd el a végleges helyére amelyik kellőképpen meggyökeresedett. Akármilyen gondosan jársz el mindig van olyan vessző, ami nem hajt ki vagy nem gyökeresedik meg kellően, ha egyből állandó helyükre rakod a vesszőket nem győzöd majd pótolni a hiányzó töveket. Arról nem is szólva, hogy az egyhelyen iskolázott vesszők gondozása egyszerűbb.

Előzmény: bolero84 (8950)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8950

Köszönöm!

Most akkor helyre kellene rögtön ültetni,vagy ilyen iskoláztatás szerű helyre raknám egy kisebb helyre,gyökereztetni,locsolni és őszre átültetném ...?

Előzmény: zsebpiszok0510 (8949)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8949

A kövidinka,kadarka,ezerjó,bianka,kékfrankos nagyon szépen megfogja ha csak sima vesszőt dugsz le.De attól függ hogy is van a területed,Tavaszra rendbe tudod-e vágni.Tavasszal mi azelött legombáztattuk.(forditva betemettük a vesszőt,és ez locsolva volt,nedvesen tartottuk a földet.2006-ban a biankánknál a sima vessző is szinte 100% eredés volt.

Előzmény: bolero84 (8946)
nyulica Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8948

Úgy látom megtaláltad a helyes utat! :-)

Előzmény: bolero84 (8945)
nyulica Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8947

Amit leírtál: alanyvesszőre nemest oltani és úgy dugványozni ezt hívják oltványkészítésnek.

Természetesen működik. Sok gyakorlás és a technológia pontos betartása mellett. Az oltványkészítést a szőlészeti szakkönyvek, mind tárgyalják. A Szőlő oltása című topicban volt már erről szó.

Előzmény: ricsi93 (8944)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8946

Találtam itt egy leírást a körzetemről! Ezt figyelembe veszem...

Az ország legnagyobb területű borvidéke. Klíma szélsőséges. Nagy nyári szárazság, napperzselés és nagy téli, tavaszi fagyok jellemzőek. Jelentősek a fagykárok. A talajvízszint általában magas / 2-5 m / bár az elmúlt időben csökken. Ezek a tényezők és a gazdasági körülmények miatt területe jelentősen csökkent. A talaj:a déli részen lösszel kever, tápanyagban, humuszban gazdag homok. A Tisza mentén savanyú homok. A Duna mentén mezőségi és réti talajokat fedő lepelhomk. Gyakoriak a sülevényes, humuszban szegény homokbuckák. Fajták: gyakorlatilag az összes engedélyezett fajtát termesztik. Fő fajtái Arany sárfehér, Kövidinka, Ezerjó, Chardonnay, Kékfrankos, Kadarka, Kunleány. Bácskában fehérbort adó fajták, a Duna mentén tömegbortermelés folyik, a Tiszamentén asztali és minőségi bort termelnek. Borai a hegyvidéki fajtákéhoz képest kevésbé testesek. Gyakori a magas cukor és alkoholtartalom. Fehérbora kellemes ízűek, lágyak.

Előzmény: bolero84 (8945)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8945

Akkor gyakorlatilag az alább említett variációkban(amelyeket ajánlottatok)szereplő fajtákból vesszőt szerzek most metszési szezonba és dugványozással készíthetek magamnak gyökeres vesszőket?

Kadarka és kövidinka marad gyalogba meg ha találok erre biankát akkor kipróbálom azt is...ezeket gyalogba művelhetném és vesszőket gyökereztetve telepíthetőek.Asztali verzió ez lehetne...

A minőséginek akkor szentelnék kordont talán...kékfrankos,Zweigelt,  olaszrizling,Rajnai rizling,Chardonnai a vidéken talán működnek(hajós,halas,kiskunmajsa)...ezekből kellene talán szereznem...

Köszönöm a segítségeteket!

Előzmény: nyulica (8941)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8944

Vadszolot azt hoztam le a hegybol meg oszel, 8 darabot remelem beall es akkor zoldbe fas oltasal megprobalom.A nagymamam meg ano vagy 30 evel ezelot dugott le othello veszoket meg most is egesegesek rendszeresen es boven teremnek ,az igaz hogy nem alakit ki vastag torzset ezek se olyan vastagok 30 ev es kb csuklo vastagsag. Deleware veszoket be tudok szerezni hejbeli gazdaktol azt meg fogom probalni. Szerinted ugy menyi eseje lenne ha tavaszal raoltanam a deleware veszokre a nemeset es ugy dugvanyoznam el?

nyulica Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8943

Ezekre a fajtákra még nem oltottam, de eredményes lehet. Tapasztalatom szerint az Otello nem alakít ki erőteljes tőkét, a Delaware alkalmasabb lehet.

Előzmény: ricsi93 (8940)
nyulica Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8942

Szőlőművelő területeken az elhagyatott részeken dűlőutak mellett fákra felfutva gyakran lehet találni vadszőlőt. Vegetációs időszakban ezek könnyen megkülönböztethetőek a nemes fajtáktól. Ilyenkor is lehet azonban következtetni a vesszők színéből és a farész-bélrekesz arányból, valamint a rügyekből, hogy melyik fajjal van dolgunk Ezek vesszeje tökéletesen alkalmas alanynak az oltványok létrehozásához.

Előzmény: ricsi93 (8939)
nyulica Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8941

A nyugati fajták jobbak kordonon ezek nagy része rövidcsapos metszéssel nem terem kielégítően, ezért szálvesszőzni érdemes.

Kordonos művelés esetén ezeknél a fajtáknál leginkább az ernyőművelés ajánlható. Ennek a metszése is egyszerű.

Azokból a fajtákból, amiket írtál legegyszerűbben úgy juthatsz szaporítóanyaghoz, ha a környékbeli gazdáktól kérsz vesszőt és eliskolázod. Őszre megfelelő gyökeres szaporítóanyagod lehet. Homokra a gyökeres európai vessző tökéletesen megfelel.

A keleti fajták közül nem mindegyik jó kordonra, erős könnyen pattanó vesszőik vannak, melyeket nehéz lekötözni. Kordonon nem biztos, hogy ugyanazt a minőséget tudják, mint gyalogművelésben. Ezeknél használható a szálvesszős fejművelés, ami a gyalogművelés jó alternatívája lehet és télre is takarható, így nincs akkora fagyásveszély.

A Furmint az alföldön nem biztos, hogy jó választás, mert alacsony a fagytűrése.

Előzmény: bolero84 (8938)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8940

Pl: a Delaware es az Othello amerikai fajtak tehat direktermoek vagyis ha enek a veszejet ledugvanyozom akkor ez megfelelo lesz alanynak?

ricsi93 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8939

Sziasztok

 

Szolo oltasahoz amerikai veszot alany celjabol hol lehet beszerezni? Vagy valaki elmagyarazhatna nekem, hogy ez hogy mukodik Azt irjak Amerikai szolo veszoje alanynak Europai meg nemesnek ra ,ezt most en ugy ertelmezem hogyha beszerzek egy amerikai fajtat akkor annak a veszojet fel fogom tudni hasznalni Europai elenyanak.

bolero84 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8938

Jó reggelt!

Köszönöm a segítségeket!

Talán mégis kordonba kellene gondolkoznom...de igazábol megosztható a terület....van olyan,hogy egyik a kordonon jobb,másik fajta a gyalogművelésben?

Ti tudnátok majd valahol kadarkát,kövidinkát,biankát? Én gyökeres töveket szeretnék inkább. Az talán biztosabban megfogja...

Telepíteni majd őszre akarok...

Én egyébként a száraz tokaji furmintokat és cserszegit szeretem(bár mostanában vettem hajósi és halasi,keceli fehérborokat is és nekem ízlettek) a borok közül...

Vörös borokhoz nem értek egyáltalán...

lalá Creative Commons License 2011.01.28 0 0 8937

-Ja. Akkor is. Meg esetleg máskor is.

Előzmény: nyulica (8926)
lalá Creative Commons License 2011.01.28 0 0 8936

-A bor állapotától és a céltól függ.

Előzmény: Royalfröccs (8925)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.28 0 0 8935

Azon érdemes elgondolkozni, hogy a parasztromantika vagy a könnyebb művelhetőség a szempont, amikor haszonnövényt telepítesz.

 

Mert a gyalogszőlő metszése borzalom a deréknak. A kötözés is sokkal macerásabb. Permetezéskor is integethetsz a háti pumpás permetezővel. Szüretelni is rosszabb.

 

Szóval. ha önellátó farmban gondolkozol, akkor inkább a hatékonyságot tartsd szem előtt, ne az emlékeket.

Előzmény: bolero84 (8927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!