Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2006.12.27 0 0 511
Itt a fofogas:

10 serteskaraj egyben, "frenched", kotozott.
1 ek oliva olaj
4 kk Dijon mustar
4 kk egesz magos mustar
1 kk orolt fennel mag
so, torottbors

a szoszhoz
3 ek liszt
1 csesze feherbor
3 csesze csirkehusleves
1/4 csesze zold savanyitott feketebors leszurve

Melegitsd elo a sutot 20o fokra.
A hus legyen szobahomersekletu.
Tedd a mosott, szarazra torolt hust egy tepsibe, csonttal felfele.
Keverd ossze az olajat, mustarokat, sot-borsot-orolt anizs magot es kend a husra.
Susd a hust 1-1 1/4 orat amig a belso homerseklet eleri a 60 fokot.
Tedd egy vagodeszkara es pihentesd legalabb 30 percet.

A tepsiben a zsiradekon keszits vilagos rantast a liszttel, add a bort hozza, add a csirkehuslet es a zold feketeborsot hozza (kapri bogyo is nagyon finom hozza).
5-10 percig lassu tuzom suritsd be.

Vagd le a husrol a madzagot, szeleteld fel, es melegen talald a szosszal.



ZsuR Creative Commons License 2006.12.27 0 0 510
Sajtos pohi :)) hat nem csoda ha nem talaltam megfelelo szot a forditasra :))!

Szereted?
Előzmény: Zitka (509)
Zitka Creative Commons License 2006.12.27 0 0 509
Nálunk ez sajtös pöhi :-) néven ismert.
Előzmény: ZsuR (508)
ZsuR Creative Commons License 2006.12.27 0 0 508
Meg ki sem heverjuk a karacsonyi eves faradalmait maris itt a kovetkezo evesi unnep: Szilveszter-Ujev.

Itt egy menu terv:

Cheese Puffs
Ujkrumli egeszben
Sertesborda borsmartasban
Margarita - soksoksok
Sult sparga
Almas sutemeny (Apple Cake "Tatin") - ha lesz, a masodik esely a kokusztekercs.

A "Cheese Puff" az pogacsa helyett lesz.

1 csesze tej
10 dkg vaj
1 kk so
1/8 kk torottbors
kicsi szerecsendio
1 csesze liszt
4 tojas
1/2 csesze Gruyere sajt, (plusz egy kicsi a tetejere)
1/4 cseszereszelt Parmesan
1 tojas 1 kk viz, a tetejet megkenni

Melegitsd elo a sutot 220 fokra.
Egy fazekban forrald a tejet, vajat, sot, borsot es szerecsendiot kozel forrasig.
Add hozza a lisztet egyszerre, keverve kozben - kb 2 perc fozes.
Add hozza a szobahomersekletu tojasokat (mixer jo otlet), sajtot es keverd addig amig sima nem lesz.

Adagold egy sutolapra zacskobol nyomva vagy kanallal halmozva - kb 1.5 - 2 cm atmerojueket. Kend meg a etejuket a tojas-viz keverekkel, szord a reszelt sajtot ra es susd 15 percig, amig sszep aranybarna lesz kivul - es belul meg puha.

Ha elore sutot, talalaskor melegitsd fel: 5 perc 180 fokon.
ZsuR Creative Commons License 2006.12.23 0 0 507
Karacsonyi menu:

Eloetel nem lesz. Amig asztalhoz ulunk, lehet csipegetni Brie sajtot, garnela rakot, nem viszem tulzasba, mert meg a vegen nem eszik meg a vacsorat. . .

Borleves.

Rantott hal (nagyfiam nem eszi a halat, neki szuzerme lesz rantva), zelleres krumplisalata, meg "Papaya-Black Bean Relish" es keves petrezseymes krumpli - hogy mindenki megtalalja a kedvere valot.

Aztan makos-dios beigli, meg zserbo szelet. Ennel egyszerubben nem lehet. . .

Csinalok meg toltottkaposztat, mert az elengedhetetlen, es sult oldalast, igy remelem nem kell sokat fozocskeznem a kovetkezo heten. . .pihenni szeretnek!
ZsuR Creative Commons License 2006.12.16 0 0 506
Itt a masik recept az olasz kolleganomtol - bar ez a recept nem olasz, de nagyon finom.

Teszta:
Egy villaval keverj ossze:
1 csesze liszt
1 tojas
4 evokanal vaj
4 evokanal cukor
egy keshegynyi sutopor
Nyomkodd bele egy kerek hoallo uveg talba ("pie plate"

Toltelek:
Egy talban verj fel ket tojas sargajat.

Egy masik talban
1 csomag Philadelphia cream cheese
2 tojas sargaja
1/2 csesze cukor
Keverrd alaposan ossze egy mixerrel.
Adj hozza
1 1/2 csesze tejet
1 evokanal lisztet
1 vaniias cukor, vagy 1/2 kiskanal vanilia kivonat
1/2 kiskanal citromle
Keverd ossze.
Add hozza a tojasok felvert habjat.
Susd 350F (180C) fokon 45 percig, vagy amig aranybarna lesz a teteje.

Es itt van az en kedvenc "pie plate"-em.
Az elsot hasznalom tobbet - a masodik az ugynevezett "deep dish pie" - melyebb, amikor a toltelek tobb, pl alma.

ZsuR Creative Commons License 2006.12.16 0 0 505
Ketto kedvenc kolleganom osztotta meg ketto nagyon finom es egyszeru sutemeny receptjuket velem - en meg tovabb adom nektek.
A torok kolleganom egyszeru receptje a "BAKLAVA" - nagyon szeretem.

Reteslap.

Toltelek:
25 dkg vaj
1 csesze dio

Szirup:
2 csesze cukor
1 csesze viz
1 evokanal citromle
Forrald kb ot percig, majd hutsd le nagyon hidegnek kell lennie.

Olvaszd fel a vajat.
kb a felet a reteslapoknak egyenkent kend meg olvasztott vajjal.
Retegezs oket egy tepsibe.
Tedd ra az aprora vagott diot.
takard be a tobbi lappal - egyenkent megkenve.
Vagd fel a tepsiben sutes elott.
Susd 350F fokon (180C) 45-50 percig, vagy amig aranybarna nem lesz.
Ahogy kiveszed a sutobol, azonnal locsold ra a szirupot.

Kell ennel konnyebb recept? Es nagyon finom!

szysssz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 504

Kedden egy baráti társaságban (16ember) "összevont" névnapon vettem részt, mint egyik ünnepelt. Ez úgy zajlik, hogy az ünnepeltek megvendégelik a többieket, azok, meg apró ajándékokkal kedveskednek.

Az eszem-iszom svédasztalos. A kínálat különféle sülthúsok, fasírtok majonéz alapú saláták, sütemények és italok az ásványvíztől a többféle üdítőkön és borokon keresztül a HP-ig (házi pálinka) terjedt.

A kínálatom a zöldborsós fánk és egy húsosfánk volt.

A zöldborsós fánkba sok a megadott folyadék mennyisége, lisztet kellett még hozzáadni. Díszítésül sárga és piros kaliforniai paprikát tettem apróra kockázva.

A húsos: 2dkg vajból, lisztből 2 dl tejjel besamelt készítünk, besűrítjük. Sózzuk, borsozzuk, majd belekeverünk 1 cs finomra vágott petrezselymet, 1 kk. mustárt. Mikor kihűlt, hozzáadunk 2 felvert tojást és 30 dkg főtt, füstölt húst, 25 dkg vegyes zöldséget (sárgarépa, gyökér, karalábé és zeller), 10 dkg gombát ledarálva. Kevés prézlivel lehet a sűrűségét beállítani.

A masszát kanállal kiszaggatód, zsemlemorzsába forgatod, bő forró oljaban sütöd.

Igen mutatós, harmónikus ízű kaja, amit mi sem bizonyít jobban, hogy pillanatok alatt elfogyot annak ellenére, hogy dupla adagot készítettem, no meg az asztal "rogyásig" volt mas étkekkel. Itt ki is húzhatnám magam, meg féltéglával döngethetnék, ha az ötlet tőlem és nem Frank Júliától származna.

 

ZsuR Creative Commons License 2006.12.12 0 0 503
Kepzeld, nem veszem a Ranch cuccot :))!

Nagyon finomakat tudsz otton is kikeverni, kicsi tejfol, kicsi majonez, es a kedvenc fuszerek.
Nem kell "fingerfood" zoldsegbol, tegyek ki kistanyerokat, es mindenki tesz a tanyerjara vlamit amit szeretne enni.
Mi nem sok zoldet szoktunk - annyit eszik az ember hetkozben - hanem valami olyant, amire lehet inni.
Olajbogyo. . . marinalt gomba. . .meg ilyenek.
Salatafelek kozul meg amit kiskanallal, kisvilaval lehet belapatolni: aprora vagott mindenfele, pl babsalata,
Előzmény: Törölt nick (502)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 502

az otlet jo, de a csapat nagy resze ragazodo, nemi sult zoldseget meg el tudok sutni a valtozatossag kedveert nekik koretnek, de h nyers zoldseget nem nagyon ennenek kolbasszal tolott karajhoz az is tuti. egyebkent valoszinuleg a tatarbifsztek reszben lesznek zoldek (amit kapni, paprika, paradicsom, uborka...mitomen.)

 

de ezzel a nyers zoldsegges dolggal mondtal valamit szerintem csinalok foklhagymas fuszeres tejfolt, dips-nek...:) Zsur-nek ha ilyen otelete van csak kibatyog a boltba es megveszi a ranch fele kismillio izben kaphato dip fuszerkevereket, belekeveri a tejfolbe es jo:) [ilyenkor irigykedem egy kicsit]. nekem kevergetenem kell:)

 

H.

Előzmény: ribizli (500)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 501

szerintem ilyen is is kategoria lesz:) valszeg az elejen korululunk yge asztalt de nem lesz nagyon szertarasos a dolog leven legjobb baratokrol van szo.  aztan az este folyaman biztos lesz olyan is aki csakbekap nehany faltot allva. egyebkent ha erre vonatkozika kerdes, nem kell kezzel/allva fogyaszthatonak lennie:)

 

H.

Előzmény: ZsuR (495)
ribizli Creative Commons License 2006.12.11 0 0 500
Zöldségcsíkok/darabok, pl. sárgarépa, szárzeller, feketeretek, kínaikel, kígyóuborka, savanykás alma szépen elrendezve tál(ak)on? Én csemegeuborkát, ecetes hagymát, karfiolt is kínálnék, meg sajtokat.
Ha sok idő van az előkészületekre, akkor kenyértésztából vékony rudakat is sütnék, amit kenyérként lehet enni.
ribizli
Dharma Creative Commons License 2006.12.11 0 0 499
Fűszeres zsemleropogós

4 zsemle,
  • 15 dkg vaj,
  • 8 dkg Pannónia sajt (vagy más) 
  • 1-1 csokor petrezselyem és metélőhagyma,
  • friss vagy szárított bazsalikomlevelek,
  • só,
  • bors

  • A vajat habosra keverjük. Felaprított petrezselyemmel, metélőhagymával és bazsalikommal, sóval, borssal ízesítjük. Végül belekereszeljük a sajtot is. A zsemléket felülről ötször-hatszor bevágjuk úgy, hogy az aljánál nem vágjuk végig, így a zsemle egyben marad. Az így nyert szeleteket megkenjük a fűszeres vajkrémmel. A zsemléket tűzálló tálba helyezzük és forró sütőben ropogósra sütjük.


    Rendkívül gyors meleg étel, egyszerű és laktató. A recept tovább variálható.

     

    Én is úgy szereztem, de nagyon hamar kész, meleg és fincsi

    ZsuR Creative Commons License 2006.12.11 0 0 498
    No meg egyszer:
    Nem olyan egyszeru ez :)).
    Előzmény: ZsuR (497)
    ZsuR Creative Commons License 2006.12.11 0 0 497
    NEm olyan egyszseru ez. . .tatarhoz nincs koret.
    A csirke falatkak is "finger food" nincs koret.
    Erzesem szerint bufe jellegu lesz a buli - akkor meg csak a valasztek bovitesehes kell zoldseg - lehet pl apro gomba fejek toltve, de hat vejuk meg mit is mond!
    Előzmény: szysssz (496)
    szysssz Creative Commons License 2006.12.11 0 0 496

    Csak azt az apróságot hagytam figyelmen kívül, hogy Neked köret kellene :) Én meg írkálok itt könnyed falatkákat. :((

    Zsur kérdése jogos, mert ez nem mindegy.

    Előzmény: Törölt nick (493)
    ZsuR Creative Commons License 2006.12.11 0 0 495
    Milyen tipusu lesz a buli? Leultok asztalhoz vacsoranal - vagy mindenki ott eszik ahol akar?
    Előzmény: Törölt nick (493)
    szysssz Creative Commons License 2006.12.11 0 0 494

    Minthogy ilyen cipőben járok én is, épp a 7végén kotorásztam ezügyben:

     

    Zöldségfasírt:

    60 dkg vegyeszöldség, (sárgarépa, gyökér, karalábé, zeller) 3 dl tej, 3 dkg margarin, 3 ek. liszt, 1 tojás, kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld 1-1 mokkáskanál szerecsndió és sütőpor, 1 cikk fokhagyma, ízlés szerint (fehér) bors.

     

    A margarint megforrósítom, majd beleszórva lisztet, habzásig pirítom - állandó keverés mellett. Beleöntöm a megmelegített tejet és sűrűre főzöm. Mikor elválik az edény falától leveszem a tűzről, belekeverem a fínomra vágott hagymát és a durvára reszelt zöldséget, majd belekeverem a többi fűszert is. Mikor kihült beleteszem a tojást és a sütőport, majd jól elkeverem. Fél órát a hűtőben pihentetem, majd vizes kézzel apró gombócokká formázom, zsemlemorzsában megforgatom. Bő forró olajban piros-barnára sütöm.

     

    Zöldborsós fánk:

    20 dkg finomliszt, 3 dl szódavíz, 2 dl tej, 3 ek olaj, 25 dkg fejtett zöldborsó, 1 tojás, 1 ek. vágott petrezselyem,1 tk ételízesítő, 1 púpozott mk. sütőpor, ízlés szerint bors.

     

    A tojást a tejjel habosra felverem, belekeverem az ételízesítőt, a borsot és sütőport.Beleszórom a lisztet - simára keverem. Ekkor teszem bele a szódát és olajat, a zöldborsót és petrezselymet - 15 percig pihentetem.

    Kanállal kis halmokat szaggatok, s midkét oldalukat bő forró olajban pirosra sütöm.

    Előzmény: Törölt nick (493)
    Törölt nick Creative Commons License 2006.12.11 0 0 493

    sziasztok:)

     

    kerdesem lenne. szilveszterezni fogunk baratilag, kb. 10en. a husetelek ugy nez ki megvannak (tatar bifsztek, kolbasszal toltott karaj, baconba csavart csirkefalatok), de kellene valami olyan koret ami:

     

    viszonylag egyszeru,

    finom,

    telidejen is kapni hozzavalot

    konnyu.

     

    valamifele sult grillezett zoldsegre gondoltam, de tiz emberre azert az eleg melos. van valakinek valami otlete, trukkje, tanacsa?:)

     

    Kosz.

     

    H.

    ZsuR Creative Commons License 2006.12.06 0 0 492
    Egyetertek veled! Nem szeretem azokat a martasokat, amik gyakorlatilag hig rantasok. . .
    Sult husnal ha nincs turelmem pepecselni, akkor csak a tepsi aljaban maradt odaegett finomsagot forralom fel (vizzel, feherborral, vorosborral stb), es ontom a husra.
    Ha rengeteg jot akarok, akkor dobok ra aprora vagott hagymat, fokhagymat vagy valami friss zoldet, ami eppen megy hozza vagy van itthon.

    A tejszines, tejfolos szoszok mas kategoria. Ezeken dolgoznom kell, mert valahogy nem epult bele a csaladi kulturamba :))!
    Tetszik az, hogy lehet zoldsegekre tenni, nem kell a tepsi aljara varni! Egyszeru etelekbol lehet jot varazsolni - pl Egg Benedict, vagy egyszeruen a parolt spargara teve.



    Előzmény: szysssz (491)
    szysssz Creative Commons License 2006.12.06 0 0 491

    Szívesen Zsur!

    A mártásokat szeretem, de nem kezelem értékükön. Egyszerűbb előkapni valamilyen savanyúságot, mint mártásokkal "pepecselni". Nagyanyám mindenféle ételekhez kínált mártást is. Követtem már el sokféle szószt - ezeket is - de többnyire győz a kényelem annak ellnére, hogy tudom, hogy a jól megválasztott mártás kiemeli az étkek ízeit. :)

    Előzmény: ZsuR (490)
    ZsuR Creative Commons License 2006.12.06 0 0 490
    Koszi az alapos ismertetest!


    A hollandibol indul ki a bearni, igy van.

    Szereted oket?
    Előzmény: szysssz (487)
    adrienne1 Creative Commons License 2006.12.06 0 0 489
    Nem fogod elhinni, estragon-nak hivjak franciaul:)))) Es a franciak szerint a németek tölük loptak, de ebbe ne menjünk bele, ha nem szükséges:))))
    Előzmény: szysssz (487)
    tuutuu Creative Commons License 2006.12.06 0 0 488

    Az " Ételkészítési ismeretek" szakmunkáskönyvben is szerepel, mint a többi kaja francia elnevezése is.

    Sőt, a "Nagy Venesz"ben is, bár hibásan Berni ( Bearnaise ) mártásként.

    Előzmény: szysssz (487)
    szysssz Creative Commons License 2006.12.06 0 0 487

    A tárkony népi elnevezései: estragon, sárkányfű, tárkonyüröm. Az estragon a tárkony német neve. Sajnos francia megfelelőjére nem bukkantam rá annak ellenére, hogy a francia konyha egyik fontos fűszere.

     

    A szószokról:

    A hollandi mártás (sauce hollandaise) a 4 alapmártás egyike. Azért alap, mert sok más szósz kiinduló anyaga. Pl: a kész hollandi mártás vörös bélű narancs levével színesítve, reszelt narancshéjjal ízesítve adja a máltai mártást; ha tálalás előtt kevés kaviárt keverünk bele, az moszkvai mártás. stb.

     

    Bearni mártás (sauce bearnaise): állítólag a "nagy bearni" IV Henrik francia király találta ki.  Nemes egyszerűséggel úgy is nevezik, hogy a "mártások királynője". A bernaise írásmóddal egyedül Magyar Elek (Ínyesmester) szakácskönyvében találkoztam.

    Töbek szerint a fövő, hagymás ecetbe lehet dobni egy darabka babérlevelet, s a végén fínomra vágott petrezselyemmel lehet színesíteni.

    Bár nem alapmártás, ezt is lehet továbbfejleszteni: pl: paradicsompürével ízesítve és rózsaszínűre festve, a choron mártás.

    Ha a tárkony helyett metával készíted, a báránysültek kiegészítője lehet.

    Előzmény: ZsuR (480)
    ZsuR Creative Commons License 2006.12.04 0 0 486
    . . .vagy tarragon :))!
    Előzmény: ZsuR (485)
    ZsuR Creative Commons License 2006.12.04 0 0 485
    Picky, picky. . .

    Kicsit felreutok, mar nem megy a magyar :)). Thyme! For God's sake!!
    Előzmény: Törölt nick (481)
    Szemy tó Creative Commons License 2006.12.04 0 0 484
    Tálat raktam az állam alá mert folyik a nyálam!!! Nagyon éhes vagyok!!!!!!!!!:-)
    Előzmény: ZsuR (479)
    adrienne1 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 483
    Tarkony... l. késöbb:))
    Előzmény: Törölt nick (481)
    tuutuu Creative Commons License 2006.12.04 0 0 482
    Pedig nem is igazán kusza, lehet tárkony?...:}}}
    Előzmény: Törölt nick (481)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!