Keresés

Részletes keresés

Hódosi Ferenc Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13241

Üdvözletem.
Már jó ideje komment nélkül, csak olvasgatva követem idönként az "eseményeket".
Bocsi ha valakinek elrontom a napját azzal,hogy ismét megszólalok. De ez az elekes zoli féle dologról olvasva ezt már nem birom szó nélkül.

Sajnos (szerintem) szép számban lepte el szerény kis hazánkat nagyon sok külföldi multi áruház.
Az emberek persze örülnek egy-egy leárazásnak, akciós termékeknek, vagy akár ha 10 ft-al valahol olcsobb a tej vagy kenyér. A hires kék-fehér nagyáruház lánc legföbb szokása, például elküld egy teher autót szabolcsba, fillérekért felvásárolja mondjuk az almát, lédig, lé almának. Aztán átszálitja az ország másik felébe, ott a dolgozóival szépen egyesével becsomagoltatja és csillagászati áron árusitja mint friss egészséges szabolcsi almát. Elgondolkodott már azon valaki,hogy lehet az hogy a több ezer km-ről ide utaztatott banán jóval olcsobb mint a szabolcsi alma ?
Másik sztorija amikor a káposztát vásárolta fel, szintén fillérekért és árusitotta 50 ft/db áron.
Persze, a vásárlóknak ez nagyon jó, feltéve ha tényleg friss és egészséges. De mi a legföbb baj ezzel a szisztémával ? Hát csak annyi, hogy ezzel a magyar vásárlók teszik tönkre a magyar gazdaságot. Az a gazda akitöl mondjuk 10ft /db áron vették meg a káposztát, igaz, örül túl adott rajta egyáltalában, de hogy nem fog többet káposztát termeszteni az is biztos.
Tehát ezekkel az alacsony felvásárlási árakkal nem hogy mi magunknak tennénk jöt, a francokat, a külföldi röhög a markába hogy az a bugyuta magyar kemény forintért és kemény munkával megtermel mindent és még tapsol is hozzá, hurrá, eladtam. Megy az üzlet. Igaz nem éri meg, de megy.  Saját gazdaságunk alatt vágjuk a fát amikor fillérekért eladjuk a megtermelt minöségi áruinkat. Ami bosszant ebben, hogy ez az elekes zoli, eladta a lelkét a külföldieknek, kiszolgálja öket.
Tessék oda vágni az asztalra ! Nem adunk el fillérekért semmit. Akinek kell termelje meg magának. Föleg azok a "nagy és dicsö" németek. volna eszük szinte ingyen felvásárolni mindent.
Ne támogassátok az ilyen fajta kereskedelmet, mert ezzel saját magunkat tesszük tönkre.
Nehezemre esik,de megprobálok illedelmes kommentet irni,
Zoli gondolkodj el magadban azon hogy kit is akarsz te megmenteni 10 ft-os árakkal. Mert hogy nem a magyar gazdaságot az is biztos

Pichon Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13240

Értelek már !

Előzmény: fürj999 (13239)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 1 13239

Látod ez az amiről beszélek írok, Sokan már azt sem tudják mire írnak válaszolnak. Te sem. 

az elöbbi írásomban olvass.

Előzmény: Pichon (13236)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13238

Kedves fürjtartó barátaim kérlek benneteket itt a kezdő cikk ami kiváltotta a vitát ::

 

(elekeszoli  2015.02.16    0 0 13146

Üdvözlök minden fürjtartót. Szeretnék fürjtojást venni valakitől, aki tud állandóan biztosítani nekem. Kb napi 300-400-ra lenne szükségem első körben. A lényeg az lenne, hogy állandó legyen a minőség. Volt valaki aki szállított nekem, de egy idő után nagyon rossz lett a tojás minősége. Kicsik voltak és nem elég sárgák. Tőlem egy német srác veszi, tehát érthető, hogy kell tartani az állandó minőséget.

Az ár is fontos. 8-10 Ft-nál többet nem tudok fizetni érte, de ez állandó, Tehát be lehet rá rendezkedni. Akár előreutalással is mehet a dolog. Viszont kérnék előre információt, mit esznek, mit isznak, hogy vannak tartva az állatok. Ha sikerül megállapodnom valakivel, kb 4-5 hónapig folyamatos lesz a rendelés. Közben ha minden jól alakul nőhet a megrendelés mennyisége, de egyelőre csak arról beszéljünk, ami most fix.

Várom olyan tenyésztők jelentkezését, akik látnak benne lehetőséget.

Tudom, hogy nem a napi piaci áron 20-25 Ft-ért veszem át a tojásokat, de állandó és nagy felvásárló lennék.

Kérdezheti a fürjtartók azt is, hogy miért nem tartok én magam fürjeket és oldom meg a tojás termelést.

2 éve voltak fürjeim, de most a munkám és a családi állapotom miatt nem tudok madarakat tartani. Viszont a meglévő felvásárlómat továbbra is ki szeretném szolgálni. Szép, egészséges tojásokkal.

Üdv mindenkinek,

 

Zoli)

 

 

Itt azt írta a többek közt, idézem:: (kb 4-5 hónapig folyamatos lesz a rendelés.) és utánna ???? Keres egy új balekot !!!

 

Üdv minden fürjtartó barátomnak ismerősömnek : István, egy öreg róka :-)

Pichon Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13237
Előzmény: fürj999 (13234)
Pichon Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13236

persze nem ezer madárnál :) De 50-100 darabnál kiváló ! Amikor megvannak 1-2 nap és mennek is el !

Előzmény: fürj999 (13235)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13235

De nem ezer madárnál ??

 

Előzmény: Pichon (13233)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13234

Szia 

Minegy, hogy infrával fűtesz, vagy fával a pici napos madárnak 37-38 fok kell és az minden hogyan pénbe kerül! A fa olcsóbb, de kazán kell hozzá. 

Azért számolnak sokan rosszúl, mert a részleteket nem számolják bele. 

Aki sokallja a 20-25 ft-ot menjen el egy olyan fürjes gazdaságba ahol 1000 fürj van. Napi 24 órás felügyelet is pénz. A takarítás, a guanó elhelyezése és had ne soroljam ismét magamat. 

Akinek ez az ár nem felel meg tartson maga 1000 fürjet amit 8-10 hónap múlva cserélni kell, mert ennyi idő után sokkal kevesebbet tojik és itt az állatról van szó amit kihasználnak. Amelyik taposórácson szorong egy négyzetméteren 20 db. 

Száz szónak is egy a vége : mindig voltak PALIMADARAK akik bedöltek (bedőlnek)a szövegnek aztán csődbe, tönkre mentek. A családok tönkrementek stb-stb.

 

Már azt sem tudom, ki is az ÚR aki akar felvásárolni 8-10 ft-ért, én javaslom neki, hogy Ő már tartott sok fürjet, meg vannak a tecnikák a tartásukhoz, vegyen fel egy- két embert aki dolgozik helyette és adja el ő ennyiért a fürjtojást !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: Törölt nick (13229)
Pichon Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13233

Én 2 darab 40 wattosat használtam volt bent az inkubátorban 40 fok is :)

Előzmény: efraim77 (13231)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13232

Szia

 Ne haragudj, de 3 deka kaja kevés a madárnak, ill. elég ha nem kap többet. Én nem becsülöm, le a kereskedőket, de azok sem a tenyésztőket, állattartókat. Lehet többet tanult, (de nem tud többet )mint némelyik állattartó, de nem biztos !!,  Pont ezért is nézik le Magyarországon az álattartókat tenyésztőket, de nélkülük éhen pusztulna az ország fele !! 

Igen is fizesse meg mindenki aki venni akar valamit! A mercédes autó sem kerül annyiba amennyiért adják, Sokat mondok, ha a felébe ??

Előzmény: efraim77 (13225)
efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13231

:) de szerencsére nincs harag:) csak megbeszélés:D

Én Tungsram 40 W Tungsramflex R80-ast (ez pont úgy néz ki mint a régi inrfa tükrös) ) illetve Trixline 25W izzót (amin kifejezetten kiscsirke van - hőforrásnak nevezik) használok.

Előzmény: Törölt nick (13229)
Pichon Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13230

Nagyoknak sem :) Kezdőként 20 ért adtam, kezdő vagyok 25 ért adom szépen viszik :) nekem így megéri.

Előzmény: efraim77 (13228)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13229

Ó, nem akarom erőltetni másokra a számításaimat...

A stílusom (és az orgánumom is) tényleg erős és nagyon határozott...

De ez már csak ilyen... még nem ismertek , mert csak néha jelentkeztem fel ide.

Aki jobban ismer tudja hogy énnálam minden kicsit túl van hangsúlyozva.

A családi hátterem , nálunk mindenki ilyen "túl beszédes".

Teljesen elfogadom, hogy van aki jóval olcsóbban is kijön.

Különösen egy nálam jóval tapasztaltabb, rutinosabb ember.

 

Az infralámpa valóban megfontolandó, és majd lehet változtatok is.

De évek óta infralámpát használok, és azt már biztonságosan tudom kezelni.

Az átállás nagy felelősség (nekem),és nem tudom egyik napról a másikra

megcsinálni. Előbb ki kell tapasztalni hogy mással hogyan lehet biztonságosan

és kiegyenlített hőmérsékletet biztosítani....Hát igen, néha nem árt újjítani ...

Előzmény: efraim77 (13225)
efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13228

és mint írtam 8-9 ft-os üzlettel kezdeni nem igazán éri meg egy kezdőnek..

efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13227

....de félre ne értsétek én sem adok 8-9 Ft tojást el, a legolcsobb ár 15 Ft amiért adom, de azt is nagy kernek nagy tételben rendszeresen. 

efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13226

Igazat adok, összefogással előre jutna az ember de sajnos az itt az országban nincs..

 

Más: azért ne becsüljük a marketing munkát..

a fürjtenyésztés, tojástermelés a 20%-a a munkának..a 80% a marketing-be fektetett erő hogy elvigyék a tojást/  a madarat...ez tény.

Akinek külóföldön van kapcsolata az sem lebecsülendő...lehet csak véletlen szerencséje van..de ha nem akkor kökemény munkája tudása van, nyelveket beszél (amit sok pénzel munkával tanult), kapcsolatot létesít és utazik nem keveset...(nem védem az embert félre ne értsétek csak ez a  másik oldal a másik szakma ami nem lebecsülendő és ami nélkül nem lehet eladni semmit...mert nem elég csak kiszögelni a kapura...az biztos)

Előzmény: fürj999 (13224)
efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13225

te tudod...de szerintem kicsit erőszakosan akarod a számításodat ráerölteni másra....:D

 

neked ezek a  költségeid, az enyém teljesen más:

 

Nálam a madár fele ennyi 30gr  aranytojót eszik naponta ami ráadásul 130 ft/kg ellenben a tied ami így számolva egy fürjnek naponta 3,9 Ft tápot jelent nálam ehhez jön az egyéb költség ami ennek a töredéke....világítani napi 3*40 fillérért világítok, füteni télen sem kell, egész télen tojtam 20 celsisuban, amit maguknak csináltak.

 

A keltető nekem fillérekből kijön hiszen magam csináltam a 2-ik 3-ikat csinálom. és ennek a  költsége teljesen más sőőt. 5000 ft-ből csinálok egy 300-as keltetőt. így az én keltetőm ezeklszerint a  közelében sincs a tiedének fogyasztásban és költségekben.....

 

Az infrával kapcsolatban én váltanék a helyedben mert ezt egy mondatban elintézted ami egy igen jelentős költsége a nevelésnek.....

 

Mondom nekem nembaj ha másnak nem éri meg ami nekem igen mert akkor enyém az üzlet és nincs üres járat..:) én is szeretek tiszteséges árat kapni a termékekért/szolgáltatásárt,  de ha más vállakozásaimban így gondoltam volna......mások azon kalkuláltak hogy mennyiért csinálnak meg egy-egy honnlapot...én korrekt de olcsó áron több tucatot csináltam meg már akkor amikor még az internet alig volt elterjedbve...:))..nekem megérte kerestem nekik nem és lemaradtak....

Előzmény: Törölt nick (13223)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13224

Szia

Ha nem a minimális árat kéred tőle, hanem a 2 között azt is megadja mert akkor is megéri neki. De, ha összefogna minden fürjtenyésztő akkor nem lenne ilyen pofátlan ár sem ! Sajnos a Magyar ember nem kalkulál rendesen és bele kell törődnie, hogy úgy is ad más olcsóbban. Ezt nem szabad engedni. 

A másik pedig Írta az úr, hogy neki is volt nagy tenyészete ! MIÉRT ADTA FEL? MIÉRT NEM TART ISMÉT? MERT ÍGY TISZTA HASZNA LESZ ! AMIÉRT CSAK PÁR KM-T KELL AUTÓZNIA !. 

Meg kell nézni egy német, francia oldalt, menyi az előállításuk és mennyiért veszik át tőlük.

Majd, ha Magyarországon is lesz olyan ember aki összefogja a termelőket és az ő érdeküket képviseli. Akkor a tej sem ilyen módon kerül leadásra. Itthon felvásárolják a kupecok a tejet eladják pl. Szlovákoknak amit mi megveszünk 3-4 szeres áron, de ha addig nem hozhatnának be tejet amíg a magyar gazdáknál van akkor más lenne.

De a Magyar gazda is a tejet odaadja x ft-ért, de ha én elmegyek hozzá naponta és veszek tőle pár litert, nem adja oda annyiért, mit a felvásárlónak, hanem 3 x árat kér. Sajnos egymásmól akarunk megélni aki gazdag annak odaadjuk sz...rt. 

Tudom a kicsi haszon is haszon, csak aki odadja fillérekért azt nézi hülyének, a felvásárló. "bocs akinek nem inge ne vegye magára.

Sajnos ílyen rabló társadalomban élünk. Én inkább a kutyával etetem és egy-két szegénnyel a faluba amiért nem kapok pénzt de nem adom oda olcsóbban pláne annak aki ezzel kereskedik. Keressen másik balekot ! Sajnos talál is.

Előzmény: efraim77 (13222)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13223

Teljesen igaz.
25 grammot csak egy "naposcsibe fürj eszik, egy felnőtt példány már inkább 45-50 grammot
(5 dekát).És ez is csak akkor igaz, ha nincs pazarlás... Ami ugye néha van.
 Így a táp költségét meg is duplázhatjuk....
A keltetőgép valóban nem mindig fogyaszt a maxon, de az olyan kis összeg, hogy nem módoít jelentősen. Egy kis ventillátor folyamatosan megy benne, és hát számolhatnánk amortizációt is, hány keltetés t bír ki egy gép (1000-es példányszámú keltetésnél állandóan megy), mert akkor néha újat kellene venni, ami viszont óriási költség.
Úgy hogy ez maradjon annyi, amennyivel számoltunk.
Az infralámpa helyett lehet mást használni, de egyenlőre én csak ezt ismerem.

Szóval:

(1847*2=)3694 Ft a táp
A keltetőgép és infralámpa  150 ft/ tojó , mert kakasok is kelnek ki.
100Ft /tojó költséget számolhatsz arra, hogy a kakasokat 30 napig tartod és eteted.

Ezek összesen 3944 Ft./ 432 db tojás. Ez valóban kijön 9,13 ft/db tojásárra.

Tehát 9,3 ft alatt nem lehet kihozni egy fürjtojást. Nem akarok ezen lovagolni tovább,
de jó ha az ember tisztában van a költségekkel.

Az ürge által ajánlott üzlet mélyen tisszességtelen, mert ő lefölözi a hasznot,
neked még a belekerülési árat sem fizeti meg (8 ft nem fedezi a költségeket)
és a munka, kockázat, meg beruházási költségek minden a tiéd.
És itt még nem számoltunk a vitaminok árával, stb..

efraim77 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 13222

egyetértek veled én is...DE .csak annyi nem pontos "A felvásárló ettől az ártól 10-15 % al ad kevesebbet"...(biztos van ilyen is de ez nem általános...tudjátok. pl. mennyit kap a  termelő egy liter tejért...inkább nem írom le)......sajnos  pl. a tesco rekord alacsony áron vesz át minden terméket....ha biztosan tudnátok nem hinnétek el mennyit ad érte....ráadásul 120 napra fizet átutalással...sőt még polcdíjat is kér....attól függ milyen helyen van a terméked...úgy hogy annyira azért nem egyszerű az ilyen "lázadás"...ahhoz nagyon össze kell fogni...

(egyet viszont én biztos máshogy vallok..de nem baj hogy nem vagyunk egyformák: jobb a kis haszon mint a semmi....)

Előzmény: fürj999 (13220)
Pichon Creative Commons License 2015.02.25 0 0 13221

Tiszta sor egyetértek veled :) Inkább megeszem mint hogy ha jönne valaki és nem adná meg az árát, majd el viszi a többi vevőm !

Előzmény: fürj999 (13220)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 13220

Szia

Lehet, hogy ki lehet hozni kevesebb pénzből is tojás árat, De azért legyünk korrektek, ne a kereskedő gazdagodjon meg a fürjtartókból. Példaként had mondjak csak egyet :: Magyarországon nagyon sokan tartanak használatot pl. tojó tyúkot. (ez áll közelebb a fürjhöz hasonlóan) A boltokban,piacokon az árak szinte egységesek. A felvásárló ettől az ártól 10-15 % al ad kevesebbet ! Ez az ő haszna. A Tesc....ba 25ft-ért adják db-ját Pedig aők biztos nem 5-600 dbot vásárolnak fel azt nem tom menyiért, mert az titok. De merem állítani 20 ft-ot biztos ad érte db-ként. 

Ha most van aki odadja 8-10 ft-ért akkor leveri a felvásárlói árat. 

Nem tudom, de az én madaraim 5 dkg átlagot esznek fejenként naponta, de kapnak takarmány kiegészítőt, vitamint, +gyümölcs, víz. Hozzájön a villanyszámla a fűtési díj. Ez kb 1000 álománynál biztos felmegy 13-15 ft/ darabonként. 

Szóval ne adjátok, adjuk olcsóbban, legyünk másokkal összefogásba. 

NE A TOJÁST FELVÁSÁRLÓ LEGYEN GYZDAG, TARTSUK MEG A NYERESÉGET MAGUNKNAK !!

 

 

Ja és még annyi, ha intenzíven tojatjuk 8-12 hónap múlva álományt kell cserélni !!!!

Előzmény: vadrece (13218)
Pichon Creative Commons License 2015.02.25 0 0 13219

Én úgy csinálom az egészet, hogy amit veszek, takarmányt, vagy szöget, fa anyagot a ketrechez , vagy itatót, mindent fel írtam magamnak, és minden nap írom a tojások számát is ! Így tudom követni magamat, kiadás és bevétel szerint :)  De igazából most érek oda hogy lassan jön is vissza fele a pénz, de legalább amiket rá költöttem nem kell naponta venni, pl ketrec itatók, etetők takarmány ilyesmik ! 25-ért adom darabját 40 tojóval vagyok most eddig.

Előzmény: vadrece (13218)
vadrece Creative Commons License 2015.02.25 0 0 13218

Sziasztok.

Jók ezek a számolgatások, de szerintem mindenki saját maga tudja, hogy milyen költségen állít elő egy fürj tojást. Ki mennyiért adja a tojást az attól függ milyen piaca van és mekkora állománya. Néhány 10 tojót nem lehet összehasonlítani 1000-es állománnyal. Természetesen én is sokszor számoltam már, de ahhoz hogy haszon legyen rajta minimum 1000 tojót kellene tartani és 14-15 ft-ért adni a tojást. Szerintem sokkal egyszerűbb úgy számolni hogy 5-600ft-ért megveszi a tojó fürjet az ember. Takarmány fogyasztásuk 3-4dkg/nap. A takarmány költséget célszerű 70-75%-nak venni (nagyüzemben abrak fogyasztó állatoknál kb. ennyi) és az egyéb költséget 25-30%-nak. Én személy szerint 2 éve 100 tojó után sem tudtam eladni a tojást 15-20 ft-ért.

efraim77 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 13217

Örülök az ilyen gondosan kimunkált számításnak...hogy miért nem írom le:D (na jó mert gondolkodásra készteti a kezdőket is...de sajnos félre is vezeti őket)i

Viszont lehet nálad ilyenek a költségek, de részemre ebben a számításban sok hiba van:)

 

Nos:

 

1. az én keltetőm 120W-os...Viszont ez én kimértem  20%-ban fűt 80%-ban nem...hoppá máris nem fogyaszt csak az ötödét.....azaz 24 wattot:)...azért nem mindegy ez így pontosabb számítás legalábbis nálam...

 

2. a nevelésre én sosem használtam ilyen áram zabáló infrákat...szerintem azokat már rég kukába kellene dobni.. nálam jól szigetelt-szellőző nevelőkben már az első perctől kezdve mindösszesen két lámpa van egy  40 w + 25 wattos. (150 fürj elfér benne) Ez már az elején képes 35 celsiust csinálni gyakorlatilag nem mennek be egyáltalán alá. És később  teljesen kiváltom mindkét izzót 25 wattosra. Hozzáteszem 18-20 celsius fokos helyiségben van a nevelő.

Előzmény: Törölt nick (13213)
Pichon Creative Commons License 2015.02.24 0 0 13216

Vannak számok rendesen :) Én is számolgattam :) 18 nap alatt ki kelnek-30 napig az inkubátorban, az nekem 3000 ft áram felvétel. Elsőnek is az indító táp 22-napig aztán a nevelő táp nekik 8-10 hetes korig aztán a takarmány :) Sokban van 1 fürj felnevelése is, felénk 500-ért tudok venni tojó fürjet de mivel már van gépem és állományom is így már nem veszek, március 20 fele kezdem a keltetést tele keltetővel, és 10-15 darabot hagyok keltetésenként magamnak a többit adom el felénk 150-180 forintos árban mennek a napos fürjek ! Én jobban a tojásra megyek ezért akarok + tápot venni mint már előbbiekben írtam.

fürj999 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 13215

Most a télre bevittem őket, mert keveset hagytam meg és kellett keltetnem a télen. Most pedig már megvárom a tavaszt, addig kiokoskodom, hogyan is alakitsam át a helyüket.

Előzmény: Biovadász (13212)
fürj999 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 13214

Szia

Nagyon igazad van. Nem csak azt kell számolni amióta tojik  a tyúk. Vagy veszel tyukot 6-800 ft-ért. És ezt az árat kell kalkulálni, mert azokat a tyúkokat el is adhatod. és akkor a 7 hétig tartott 600 db tyúk 300000 ft-ot hoz 500ft/ db áron. innem kell kezdeni kalkulálni és bizony 500 ft-ért viszik mint a cukrot. 

Én, ha lenne 1000 tójó tyukom, sem adnám 25 ft alatt. Már csak azért sem, hogy más ne az én véremen gazdagodjon, Hogy mit csinálnék ennyi tojással? eladnám, vagy megetetném az álatokkal, de akkor az enyém marad a haszon is.

Előzmény: Törölt nick (13213)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.24 0 0 13213

Érdekes ez a 8-10 forint felvásárlási ár... A 14 Ft ból levonja a termelés költségeit, a nyereséget meg megtartja magának.

És ma vevő/ piac sem lesz sohasem a tiéd, mert bevallottan azért kell neki a tojás, hogy a vevőit megtartsa magának.

De neki így 50000Ft/hó haszna lesz, neked pedig semmi, csak a ráfizetés, beruházás, kockázat.

Az nem igaz hogy 5 ft-ból kijön egy fürjtojás! Számoljunk csak!

 

Jobb esetben 45 napos korban kezdenek el tojni. Vegyük mindenből a legoptimálisabb esetet.

Másfél éves korig tojik, utána már nem tojik eleget. Naponta 25 gramm tápot eszik meg (és akkor nincs szétszórás, pazarlás, mind megeszik).

Egy kiló táp nálunk 135 ft/kg. Másfél év az 547 nap , ezalatt egy fürj 13,68 kg tápot fogyaszt, ami pénzben kifejezve 1847 Ft.

Ezalatt tojik 547-45 = max.432 db tojást. (Évente 300-at).

De: keltetőgép áramfogyasztása 130w/h 14 napig (ez mondjuk 100 db tojásra vetítve, ami egyszerre belefér a keltetőgépbe.)

és az infralámpa költsége 150-250 W/h ez is 60-100 db fürjre vetítve (több nem fér el egy lámpa alatt)

A keltetőgép 43,6 Kw, az infralámpa 144 kw áram, ezek összege forintban (187 kw) = 7500 Ft, de ez 100 fürjre vetítve.

Egy fürjre vetítve ez 75 Ft, illetve 150 ft, mert a nem szerinti válogatást csak kikelés után tudod megcsinálni,

tehát 50:50 átlagos ivararánynál egy tojóhoz két tojást kell kikeltened, hiszen egy tojó, egy kakas lesz.

  Valamint ha nem tudod elvégezni a nem szerinti válogatást a naposcsibéken a végbéldudor alapján (feltételezem nem),

akkor csak a 30. napon tudod biztosan megkülönböztetni a kakast a tyúktól, a másodlagos nemi jegyek alapján...

Tehát egy tojóhoz 30 napig egy kakast is tartanod kell. Ez 0,75 kg táp, ami kb.100 Ft/fürj.

Összeadva a költségeket: 1847 Ft egy tojó tápja másfél éves koráig.

A keltetőgép és infralámpa  150 ft/ tojó , mert kakasok is kelnek ki.

100Ft /tojó költséget számolhatsz arra, hogy a kakasokat 30 napig tartod és eteted.

Ezek összesen 2097 Ft./ 432 db tojás. Ez valóban kijön 4,85-5 ft/db tojásárra. Nahát nem gondoltam volna...

De ebben nincs még beleszámolva a vitamin, a ketrecek, a sok munka stb. És itt bele nem számolt rejtett költségek.

8-5= 3 ft.

3*400= 1200 Ft/nap , havonta 36000 ft. Az ő haszna a másfélszerese ennek. (Bevallottan 50000)

Ha minden remekül hibátlanul megy. Nincs betegség, elhullás, dond baj.

Ja és télen nem is tojnak, úgyhogy már bukott az egész. De ha 12-15 fokos pincéd van , akkor leviheted oda őket.

10 fok felett tojnak, csak kevesebbet, meg akkor világítani kell nekik, ami újabb költség......

14Ft/db-nál már tényleg megérheti, mert azért ekkora állománynál óriásiak a kockázatok.

Ha betegség vagy a madártetű felüti a fejét, az elhullás példátlan mértékűvé vállhat, nem kezelhető úgy mint a kis háztájiban.

Olyan esetben a telepeket inkább megszüntetik....  (Lásd Japipapi hozzászólását...)

És több órás mindennapi elfoglaltság. Ha betegség vagy valami közbejön, akkor két-három nap alatt egy iszonyatos madártemetővé

vállhatn az egész. És nem biztos hogy a mai "fennhordom az orrom" - világban találsz is valakit, aki ért is hozzájuk, no meg hajlandó

takarítani is a szart... (bocs, de ez van...)

Mindenki maga döntse el, mire vállalkozik. 14 Ft-ért már meg is érné gondolkodni rajta, de 8 Ft-ért???

Talán csak kihasználnának majdnem ingyen, a kockázatokat meg én vállalnám.

Ha meg bármi gond van, akkor nagy rá...fizetés...

 

Előzmény: Pichon (13178)
Biovadász Creative Commons License 2015.02.24 0 0 13212

"meghálálják a nagy területet, mert mind oda akar jönni hozzám és egyszerre, szinte csoszogva merek lépni rájuk ne lépjek. A kezemet az összes csipkedi, de szinte csak simogatja a csőrével. Lassan teszem rendbe a helyüket, hogy a jóidő beálltával ismét kint lehessenek."

 

Nálam fiatal korukban sokkal barátságosabbak, ahogy idősebbek lesznek, bizalmatlanabbak is. (úgy egy-másfél év után)

Ismét egész télen kint tartottam őket, elhullás: nulla.

 

Tavasszal levágok pár kakast, ha egész télen kint vannak remek sötétsárga hájat növesztenek és ezért olyan gyönyörű leves lesz belőlük, amiről az csak álmodhat aki melegben tartja őket. :)

 

Előzmény: fürj999 (13199)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!