Keresés

Részletes keresés

japipapi Creative Commons License 2023.05.13 0 0 15012

Szia!

Javaslom, tegyél hozzájuk 2 db kakast is, akkor lesz "szemes" tojás, lehet keltetni. Így biztosítják az utánpótlást. 

Előzmény: pzsoltx (15011)
pzsoltx Creative Commons License 2023.05.09 0 0 15011

Sziasztok,

 

Eddig csendes olvasó voltam de most leírnám, hogy élnek nálam a fürjeim. Tavaly szeptemberben hoztam el 4 fiatal tojót majd pár nappal később úgy láttam, hogy jól érzik magukat és éppen elférne még kettő. Így lettek hatan. Egy acél vázas "dúcban" tartom őket, a falak lambériából vannak, felül lambéria+zsindely, az alja kihúzható légkamrás polikarbonát lemez. Belül még van egy majdnem zárt, fészek/melegedő kibélelve szénával vagy száraz darált falevéllel. Az első fal egyharmada ajtó lambériából a többi rács. 80 centis lábakon áll az egész, semmilyen állat nem fér hozzájuk (eredetileg galamboknak készítettem). Szóval, a szabadban áll a dúc, nincs fűtés sem világítás, -3-4 fokig nem fagy be a vízük. A tapasztalatom az, hogy a hideget sokkal jobban tűrik mint a hőséget. Az érkezésük óta minden nap 3 tojás van, ha esik, ha fúj, ha havazik és zimankó és sötétség van akkor is. Idén kora tavasszal beindult még egy, igy napi négy tojás van jelenleg. Tojótápot kapnak és magkeveréket - azt eszik amihez kedvük van, sok zöldet, homokfürdőt. Köszönik, jól vannak :-) nagyon jófejek, kis haramiák...

 

Törölt nick Creative Commons License 2023.04.19 0 0 15010

Szia Csikasz.

 

Nagyon örülök a hozzáállásodhoz, vagyis inkább ahogyan hozzáállsz a dolgokhoz és én itt a sorrendiséget helyezném előtérbe. Először legyenek meg a feltételek és utána jöhet az állattartás.

Én beruháztam gyári ketrecre. Egyébként hasonlóan gondolkodtam mint Te, szerettem volna "sajátot " alkotni de számításba vettem az anyagok beszerzését, a ráfordított időt, és azt a rizikófaktort mi van ha mégsem lesz jó. Így a késznél döntöttem. És ezt is mindenki egyénileg döntse el mi éri meg neki.

Egyébként 90%-ban nekem bevált. Az etető részen módosítottam, de még most sem tökéletes mert még mindég van egy kis pocsékolás...

A ketrecnél szerintem az alapterület adja a  benne tartható madarak számát, ami a fontosabb talán a

megfelelő lejtés. 1 viszonylag kényelmes legyen a fürjeknek, 2 tojások kiguruljanak, de mégse törjenek.

3 a ketrec magassága. Bizonyos magasság fölött hajlamosak a repkedésre. 4 maga a drót vastagsága és sűrűsége (gondolok itt az aljzatra) illetve, az oldalnál ne férjenek ki de kajálni azért tudjanak.

Szóval nálam maradt a gyári.

 

Sanyi

Előzmény: Csikasz58 (15009)
Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.18 0 0 15009

Üdv Sanyi. Én sem teljes mértékben, szigorúan a fürjekről való társalgást helyezném az előtérbe mivel már minden többszörösen le van írva így elég csak időt rászánva visszaolvasni. De viszont közben egy általános csevegést jobban el tudok képzelni olyan fórumlakók között akiket éppen ez a téma is érdekel. Én még csak nézelődöm és tervezgetek. Magánlakásban lakom de sajnos sok helyem nincs ezért csak pár darab madár férne el és ezek is csak kinti tartással tudom elképzelni. Tudom, hogy nem a legjobb így és kevesebb a tojás ill. hidegben egyáltalán nincs de hát ez van és nem érdekel a haszon ami úgysem lenne rajta. A ketrechez elég sok mindenem van illetve soha nem sajnáltam a pénz a hobbijaimra de egyenlőre nincs kész tervem. Sok ketrecet láttam már fényképeken, videókon de nekem mégis a saját tervezés marad. No majd meglátom mi lesz belőle. Kitartó és türelmes vagyok az elképzeléseim irányába de egyenlőre még nem kezdem el a fürjtartást mert még több feltétel nem adott fél munkát meg nem jó végezni. De örülök, hogy te is úgy látod- érdemes újra megmozdítani a fórumtémát vagy legalábbis a fórumot.

Előzmény: Törölt nick (15008)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.18 0 0 15008

Napszaknak megfelelő üdvözletem mindenkinek!

Én is szeretném, ha nem csak olvasói lennénk ennek a fórumnak, hanem segítenénk egymást tanácsokkal, tapasztalatok megosztásával....Lehetnek ebből némi egészséges viták is mert nem mindenki csinálja ugyan azzal a módszerrel stb.

A témakör elég széles, érdekes, élmény teli és igen is meg kellene osztanunk egymással akár az örömöket akár a kudarcokat. Ez most hülye papolásnak tűnik, de ha belegondoltok mindég jön valaki új aki még törekszik, tervez... Nem kell egyből elküldeni olvasni.

Nekem is vannak fürjeim, magamnak keltetek, tojás is van meg hús is.

Szerintem se egy nagy üzletág, de valahol egy nagyon jó hobby. Alkothatsz, viszonylag gyors eredményeket érhetsz el, ami nem minden esetben a siker. Nem szabad feladni. És tényleg 1 idő után rutinná válik az egész. De ehhez kitartónak kell lenni és tanulni kell.

Nálam is történtek tragédiák!A legnagyobb odafigyelés ellenére is. És az nem is igazi tenyésztő akinél nem. Persze jó a visszakeresés is de abban nincs kommunikáció nincs a másik pillanatnyi gondja/sikere.

Úgyhogy hajrá fürjesek régiek és újak, ne legyünk irigyek a "szakmára" mert ez nem disznó vagy tehén, de még nem is tyúk, még annál is valamivel finomabb jószág. (egy szakma )

 

Sanyi

 

 

 

Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.13 0 2 15007

Szeretném ha újra indulna ez a topic is. Engem most kezd érdekelni a háztáji állattartás ( fürjek, nyulak) persze csak nagyon-nagyon kis állománnyal nagyon hobbi szinten mivel nem nagyon rendelkezem hellyel e célra. Eddig fémiparral foglalkoztam de most kismértékben ezen módosítani akarok. Bár már 1981-ben megvetem a Japán fürj tenyésztésével foglalkozó kis könyvet de soha nem tartottam fürjeket vagy más gazdasági állatokat kivéve a kutyákat. Miskolc- Kazincbarcika környékén lakom így jó lenne fellelni a környéken élő pár fürjekkel foglalkozót ahonnan be tudnák szerezni pár egyedet illetve tojásokat. Nem akarok egyből az Ónodi vásárba menni bár ha nem sikerül kapcsolatot elérni akkor marad ez a lehetőség ill. pár darab Jófogásos hirdetés. Saját kis keltetőt akarok építeni melyhez az Alin már beszereztem egy kis 12 V-os vezérlő elektronikát de forgatható tojástálcáim még nincsenek. Ezeket is az Aliról szerezném be mert egyszerűbb és energiát takarítanék meg vele.

Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.13 0 0 15006

Értem. Idejön valaki, te ügyesen egyből "kulturáltan" belerúgsz majd sértődötten elfordulsz. Kár ezért a topicért ha így lezülleszti valaki kiskirályként viselkedve.

Előzmény: japipapi (15005)
japipapi Creative Commons License 2023.04.13 0 0 15005

Szia!

Hiába görgeted a sértetséged, nem fogok Veled vitatkozni, inkább nálam talonba teszlek.

Akkor legalább nem látlak.

 

Előzmény: Csikasz58 (15004)
Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.11 0 1 15004

Ja,ja. Több száz oldalt már visszaolvastam itt  és látható volt, hogy nem csak én szúrtam a szemedet hanem jó pár fórumlakót keményen helyretettél azaz nem áll tőled messze a kötekedés. Bár én meg szoktam nézni a fórumtárs más hozzászólásait is néha és te sem erőltetted meg a köszöngetést- lásd például a hobbi elektronika topicban is az első hsz.ed. De értelek- téged már nem érdekel a téma, unod és hát had pusztuljon a többi is azaz így meg tudsz maradni kiskirálynak. Szóval további sok sikert.

Előzmény: japipapi (15003)
japipapi Creative Commons License 2023.04.11 0 0 15003

Szia!

Ha eltaláltalak, -látom igen-, legalább segítettem. :-) 

Előzmény: Csikasz58 (15002)
Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.10 0 0 15002

Szia. "de elvárom a kulturáltságot." Alázattal köszönöm, hogy egyből engem is helyre tettél! No ennyi elég is. Légy boldog!

Előzmény: japipapi (15001)
japipapi Creative Commons License 2023.04.10 0 0 15001

Szia!

Nézd, amikor én is kezdtem a fürjezést, olyan javaslatot kaptam, amit én is imént adtam. én nem madárral, hanem tojással keltetéssel kezdtem. Rengeteget olvastam, elkészítettem kezdeti kalickákat, heteket töltöttem el a felkészülésre. 

Azután itt kaptam, - ma már barátom- 50 db tojást, sikeresen kb. -már nem emlékszem pontosan-, kikelt 12-15 db fürjcsibe. Azt a boldogságot! hibákat követtem, de, amikor már volt több száz db saját állomány, rutinná vált az évek során.

 

Tehát kell a sok tanulás, utána lehet a gyakorlati próbálkozás. 

magam is látom, a topik évek óta haldoklik, sokan felhagytak, -magam is, mert fizikailag, anyagilag sem megy a tovább tartás, sokan elhunytak.

Ez egy ördögi kőr. A kevés db szám értelmetlen, a sok anyagi csőd, mert Magyarországon nincs biztos piac, a kedvtelés pedig ma már úri passzió, hisz nagyon nehéz a napi megélhetés. 

 

A vita elől nem zárkózok el, de elvárom a kulturáltságot.

Minden jót Neked.

 

ui: nézz vissza, akkor még a hsz. írók köszöntötték egymást, el is köszöntek. Ma már ez ritka, talán ez a topik is elembertelenedett, a kultúra a béka segge alá esett. :-( ("az ország töretlenül megy előre" :-( )

Előzmény: Csikasz58 (15000)
Csikasz58 Creative Commons License 2023.04.10 0 1 15000

Neki újdonság és szeretett volna egy kis beszélgetést , csevegést indítani. Én is gondolkodom a fürjtartáson és olvasgatom a fórumot igaz visszafelé de sajnálom, hogy be van pudvásodva jelenleg a fórum. Hozzászólni meg nem nagyon akartam mert gyorsan lecseszhetik az embert. Elnézést ez kikívánkozott belőlem és persze továbbra is inkább olvasgatok én is mert jobb a békesség.

Előzmény: japipapi (14998)
japipapi Creative Commons License 2023.04.08 0 0 14999

Néztem, hogy kinézte a ketrecet. Nos, nyulat akarsz tartani vagy fürjet. Ez nem alkalmas! Esetleg 1-2 madárra jó. Ezek vad madarak és nem szobai papagájok! Ugyan tudnak rövidtávon repülni, de nem jól navigálnak, talajlakók többnyire. Képese agyonütni magukat, ha kicsi röppálya, nekirepül a falna tejes sebességgel és holtan hullik alá. 

A szabadtartási fürjeknek wobler kell, nem ketrec meg kalicka. De itt van megoldás a 15 000 hsz.-ben, csak keress.

Amúgy oldalt ott a kereső is.

Előzmény: Törölt nick (14996)
japipapi Creative Commons License 2023.04.08 -1 0 14998

Szia!

Ez így nem fog menni.

Előszőr tanulj, ismerd meg a fürj életét töviről hegyig.

Itt van közel 15000 hsz., kezd olvasni az elejétől. Azután majd pár után lesz fogalmad, ki tudod közben szelektálni a semmit mondó, ismétlő hsz.-eket. 

Találsz képeket mindenről.

Ne kívánd, hogy ismételve unos-untalan módon ezerszer leírjuk ugyan azt. Ami Te kutasz ki, az biztosabban rögzül.

Na, utána jogos a kérdés, esetleg. Hidd el, nem egyszerű a kezdetben a fürjtartás, kezdve a keltetéstől a levesig, fürj pecsenyéig.

Fel a fejjel, lehet unalmas a tanulás, de egy aranyos, sokszor vad, gyilkos, kanibál, de mégis imádni való.

Ma már sajnos nincs fürjem, volt egyibőben 600 - 800 kis madaram! Az azért már rendszere munka, és a takarmány sem olcsó. A ketrecet viszont meg lehet csinálni, nem kell csili-vili akármi. Legyen védett, tágas, jól tisztítható.

Jó munkát.

Előzmény: Törölt nick (14996)
forro nyar Creative Commons License 2023.03.21 0 0 14997

SANO qqrq  -t ajánlom , purinát nem szeretik a fürjesek

Előzmény: Törölt nick (14996)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.12 0 0 14996

Sziasztok,

 

szeretnék fürjeket tartani, ez lenne az első alkalom. Szabadtartásban gondolkodom.

50db-al szeretnék indulni (40 tojó + 10 kakas).

Tojásáért tartanám öket.

 

ketrecnek ezt néztem ki: https://www.vidaxl.hu/e/vidaxl-kulteri-1-szintes-fa-nyulketrec-kisallatok-szamara/8718475871859.html (ehhez készül zárt, tyukhálós kifutó is).

tápnak: https://www.langarden.hu/termek/purina-furj-extra-tojotakarmanykeverek/10000061221

egyéb: etető,itató.

Van olyan amire még nem gondoltam de szükséges lenne?

A homokfürdőt ugy kell elképzelni hogy kapnak friss homokot? ha igen, akkor milyen gyakran?

Az ólba érdemes szénát/szalmát tenni? 

Milyen gyakran érdemes az ólat takaritani?

Mennyi tápot kell naponta adni nekik?

 

válaszokat köszönöm :)

picinick Creative Commons License 2022.09.27 0 0 14995

Köszi, majd beszámolok hamarosan (októberben fogom megvenni őket), még nem tudom pontosan, hogy hol.

 

Egyébként vettem már nekik szelén+E vitamint a tápoldatot, remélem ettől a tojások is szeléndúsak lesznek majd :)

Törölt nick Creative Commons License 2022.09.26 0 0 14994

Gabonaszárítóban, táp-termény-takarmánybolt, ....

Személy szerint szerencsés vagyok mert a munkatársamnak vannak földjei és úgymond "kombájn alól"

tudok vásárolni.

A fürjek nálam mint már említettem hobbi szinten mozognak. Ha összejön 50-60 db. tojás akkor mennek a füstre és az olajba csemegének. Az emberek nem ismerik a fürjtojást, vagyis nagyon idegenkednek tőle. Ez a tapasztalatom :(  Hiába kínáltam a tyúktojás mellé nincs rá kereslet....így csak saját használatra redukálódott az állomány.

Előzmény: picinick (14993)
picinick Creative Commons License 2022.09.23 0 0 14993

neeeem, kakast nem szeretnék, itthonról dolgozom, még csak az kéne hogy belegajdoljon a beszélgetésbe :D ha majd csibéket szeretnék, inkább tojást veszek és kiköltetem lámpával (de nincsene egyelőre ilyen ambicióim sem).

 

 

Te hol veszed nagyobb tételben a kaját?

Előzmény: Törölt nick (14992)
Törölt nick Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14992

Takarmányt nagyobb tételben vásárolok, úgy valamivel olcsóbban lehet hozzájutni...Igény szerint keverem és darálom. Én jobban tyúkokkal foglalkozom, ők a nagyobb fogyasztók, a fürjek inkább csak a hobbit képviselik.

Egyébként nem nagy igényű madarak, vannak akik a volier vagy röpde aljában tartják mint takarítók.

Az etetőkből kihullott magokat szedegetik össze. Nálam békésen megvannak a tengerimalacokkal azok a "rehabosok" akik nem bírták a ketreces tartást. Így szívesen csipegetik a nyúltápot is.

Homokot tüzépen vagy bányából, vagy esetleg állatkereskedésben....nekem maradt az építkezésből :)

Ha tenyésztésben is gondolkodsz akkor kakast is vegyél. Jellegzetes kukorékolása van, neten meghallgathatod. + 1 kisebb keltetőgép.

Sok sikert picinick!

 

Előzmény: picinick (14991)
picinick Creative Commons License 2022.09.21 0 1 14991

Köszönöm szépen a választ! Naponta kell így is takarítani az egész szobát, ahol lesznek, mert vannak ott más szemetelős madarak is. :D Almozást is pár naponta gondoltam. A szaguktól én is félek kicsit, viszont tudok olyanról, aki házikedvencnek tartott japánfürjet... igaz, csak 1 db-ot. A 4-5 lehet, hogy már tényleg igencsak szagos lesz, de én is gondoltam arra, hogy jobb lenne nekik kicsit többen... így esetleg 3-mal indulnék el.

 

A tollvágást azért is szerettem volna, hogy ki tudjam engedni őket a szobában is, nemcsak a ketrecben. A szobában repkedés viszont elég veszélyes lenne. Úgy tudom, a nagypapagájoknak, akik ilyen talpfán ülnek, szokták ezt a megoldást csinálni.

 

Te honnan szerzed be a sódert/homokot, és a takarmányt? Még nem vettem meg, mert még mindig olvasgatok a témában, bár már van egy pécsi webshop, ahonnan gondolnék rendelni ide Budapestre.

 

Előzmény: Törölt nick (14990)
Törölt nick Creative Commons License 2022.09.18 0 1 14990

Szia picinick!

Háááát ez szerintem nem 1 könnyű eset!

Tapasztalat:

-Lakásban tartással az a gond, hogy port csinálnak a madarak( a bőrük, a tolluk ahogy nő, kopik, a takarmány, az alom mind porossá teszik a környezetet)

- nem szagtalanok.

Ez a szárnytoll vágás pedig felejtős. Ha levágod akkor nem tudja megtámasztani a szárnyát és lógni fog, ami biztosan nem kényelmes a számukra. 30 cm-es ketrecmagasságig nem nagyon repkednek, ha csak nem megijednek valamitől.

Alomnak a sóder vagy homok jó. (imádnak fürdeni a homokban, úgyhogy külön kis ládikóban lehet nekik bővebben is)

Nálam amik a földön vannak (a tengerimalacokkal) 1 kis fedett nyitott fészekbe járnak tojni.

Ha ezek után is úgy döntesz, hogy mégis belevágsz csak annyi a javaslatom, hogy 4-5 fürjet vegyél, mert kényelmesen elférnek a 120-as területen.

Sok sikert! Sanyi

ui.:

A lenti takarmány arányt nem csak poénból írtam.....

Igaz intenzív tartáshoz van kitalálva, de lehet kisebb fehérjetartalommal is keverni.

 

 

Előzmény: picinick (14989)
picinick Creative Commons License 2022.09.14 0 0 14989

Jó estét mindenkinek :)

 

Szeretnék kérni véleményt tapasztalt fürjtartóktól.

 

Lakásban szeretnék 2-3 japánfürj tojót tartani, egy 120 cm-s nyúlketrecben. Vettem fürjeknek való etetőt, itatót, és lesz tojókosaruk is, ha lesz tojás. Van kisállatoknak való kifutóm, ezt is tudnák használni még pluszban (az egyik oldalon levágnám kicsit az evezőtollak végét, hogy ne repkedjenek).

Alomnak apró szemű sódert használnék, esetleg vennék kis szalmabálát.

 

Kajának tojótáp +  kukorica dara + tritikálé+ búza+ kendermag + lenmag + napraforgó (egészben?) mix lenne.

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.05.15 0 0 14988

Sziasztok!

 

3200g kukorica 38%

2526g búza      30%

  547g borsó    6.5%

  758g nyúltáp   9%

  547g napraforgó 6.5%

  842g szója         10%

  253g mész/futor 3%

  337g zeolit          4%

 

Ezeket összekeverve, ledarálva azt mondta egy illető, aki ugyan úgy csak hallotta valakitől

és az pedig úgy olvasta valahol, hogy ez a dara keverék jó tojótyúkoknak és fürjeknek is.

Kb., pontosan 15,43% fehérjével bír ez a cucc.

Esetleg valakinek van hasonló titkos receptje? Csak úgy összehasonlítás végett...

 

Köszi: Sanyi

Törölt nick Creative Commons License 2022.05.07 0 0 14987

Szia Emese!

Nagyon örülök, hogy elszántad magad a fürjtartásra! Van akinek bejön van akinek nem...Én bátorítalak, csináld, vágj bele, sok örömet okoznak ezek a kis hasznos madarak. Szerintem hasonlóan kezdtük mindnyájan.

Az én javaslatom, hogy fejleszd fel az állományodat 5 tojó 1 kakasra ha teheted. Viszonylag kevés az információ amit megadtál, nem baj, ha komolyan érdekel a dolog akkor menni fog!!! Kudarcokkal azonban számolni kell még a legnagyobb odafigyelések mellet is. Nap nap után jönnek a tapasztalatok de azok idővel majd rutinná növik ki magukat.

A forgácsos alomhoz nincs tapasztalatom. Nálam rácsos padozatú ketrecben vannak a fürjek . Az alomtálcákat könnyebb tisztítani és a lábujjakon sem lesz

x galacsin. (még mielőtt megköveznétek: vastagabb drótozású és megfelelő szélességű rácsozat nem bántja a fürjek lábait)

Ami azért fontos: kaja, pia, fény, tiszta huzatmentes levegő....

Honnét származnak? Ott hogyan tartották őket? Kb. milyen idősek? Van amelyik már tojik? Mivel eteted őket?

Mi a célod? Tojás, vagy inkább hús?

Kérdezz és szerintem fogsz válaszokat kapni. Ezért vannak a fórumok...

Üdv: Sanyi

Előzmény: csi9aeme (14986)
csi9aeme Creative Commons License 2022.05.03 0 0 14986

Sziasztok! 

Szombat óta tartok fürjeket, kezdetnek 2 tojót hoztam, hogy megtudjam mennyire való nekünk a fürjtartás. Egy 4 oldalról zárt, elöl rácsos ajtós ketrecet készítettem nekik. Külföldi fórumok és leírások alapján a forgácsot is ajánlják alomnak, de itt beleolvasva a hozzászólásokba tudtam meg, hogy gyulladást okozhat a testükben. Mi a helyzet a kender- vagy lenalommal? Forgács helyett használjuk rágcsálóknál, kevésbé allergizál, és nem is poros olyan mértékben, mint amit a forgács tud produkálni. Van valakinek tapasztalata velük? Jelenleg kenderen vannak tartva, a tetejére széna van szórva, de ha nem megfelelő, akkor nézek valami más megoldást. Egy nagyobb tálba homokot is kaptak, azt örömmel használják első perctől. 

Előre is köszönöm a válaszokat. 

Emese

 

Vvivien Creative Commons License 2022.04.19 0 0 14985

Sziasztok. Véletlenül nem tudtok ásotthalom környékén eladó tójo fürjeket. Előre is köszönöm 

Törölt nick Creative Commons License 2022.02.15 0 0 14984
Előzmény: Phascolarctos cinereus (14983)
Phascolarctos cinereus Creative Commons License 2022.02.07 0 0 14983

Sziasztok!

 

Kezdő vagyok, olyannyira, hogy még nincsenek is meg a fürjek. Az érkezésük előtt szeretnék minél több infót gyűjteni, ezért olvasgatok itt is de még nem értem a végére. 
Szerintetek egy ilyen ketrecben: https://www.mall.hu/nyulketrecek/tommi-naill-fahaziko-ragcsaloknak hány fürjecske férne el kényelmesen? (Vagy nagyon rossz ötlet ilyenben tartani őket és felejtsem el?)

 

Köszönöm ha segítetek! 
Sára

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!