Keresés

Részletes keresés

cucciola Creative Commons License 2011.05.28 0 0 8006

Sajnos törvényt nem tudok idézni, így a szubjektív információkkal tudok reagálni, amik rendelkezésre állnak. Ha tévedek, megköszönöm, ha korrigálsz:

1941 júniusa-júliusa körül hoztak egy olyan zsidótörvényt, amely 5 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtotta az izraelita-keresztény házasságok résztvevőit (a pár és az anyakönyvvezető). A nagymamám keresztényként "született", ez biztos, mert sok közös ismerős szörnyülködött, hogy kész öngyilkosság volt 1942-ben felvenni a zsidó vallást a házasság miatt (rámutatva, hogy miért nem nagyapám keresztelkedett ki). Ennek pontos okát én sem tudom, mert a nagymamám gyerekkoromban elhunyt, akkor pedig még nem foglalkoztattak a család történetével kapcsolatos dolgok, így rá se kérdeztem.

A Yad Vashem adatbázisában talált adatok szerint nagyapám mégsem O..akármi...burgban hunyt el hivatalosan. Bár valószínű, hogy menetelés közben végezhettek vele, majd a hatóságok beírtak "valamit" a halotti anyakönyvbe, ez akkoriban elő szokott fordulni. Szerintem, ha lett volna kapacitás egy oknyomozásra, akkor "ismeretlen helyen és időben hunyt el" került volna be.

 

Édesanyám eredeti anyakönyvi kivonatán az édesapja izraelitaként, az édesanyja római katolikusként szerepel.

Az akkori rendelkezésekkel nem vagyok teljesen tisztában. Ha valahol rábukkanok a polgári házassági anyakönyvükre, azon a vallásuk szerepelni fog? Tudtommal akkoriban minden hivatalos papíron szerepelt, csak "mostanában" (nem tudom a pontos évszámot) tiltják a vallás feltüntetését a személyes iratokon.

 

További adalék, ha néhány évvel később a nagymamám hozzáment a néhai férje testvéréhez, tőle született a második gyereke (nagybátyám) és édesanyámat is ő nevelte fel. A második férj elkerülte az elhurcolást, ő betegségben halt meg jóval később. Esetleg ezen a vonalon érdemes elindulni (és bizonyítani, hogy a két "nagyapám" testvér volt)?

 

Bocsánat, hogy ilyen kusza a történet, de leginkább régi elmondásokra (amik nem tudni, mennyire torzultak már) tudok csak támaszkodni, hiszen én a világháború után jó negyven évvel születtem, anyai ágon csak a nagymamám volt akkor már életben, majd ő is elhunyt tíz éves korom körül.

Előzmény: milyennincs (8005)
milyennincs Creative Commons License 2011.05.28 0 0 8005

...még egy észrevétel.

Hangsúlyozottan meg kell különböztetni a polgári házasságot az egyházjogi értelemben kötött házasságnál.

Amit Te írsz, hogy nem engedélyezték, az csak az egyházira vonatkozott akkor már. 1895-től az az XLII tv. által az izraelita vallás bevett vallásnak minősült, ezért az egy évvel korábban hozott 1894. évi XXXI. tc. (mely 1985. október 1-től volt hatályos talán?) szerinti polgári házasságok izraelita és keresztények között köttethettek.

 

Egyházjogi értelemben ez a 'nem köthet  amásikkal házasságot' mindkét fél részéről megvolt, ahohy a keresztények tiltották, úgy az izraeliták is. Ezért vszeg áttért. de polgári értelemben nem volt jelentősége 1942-ben, a házasság polgári értelemben megköttetett (s ezek szerint az egyházi szertartás is megvolt, az izraelita hitközség szabályai szerint). Ugyanakkor a második zsidótörvény szerint a gyermek (édesanyád) is és az áttéréssel a feleség is (nagymamád) izraelitának minősült onnantól, hiába tért vissza később a keresztény felekezethez. Nagypapát elhurcolták, s egészen 1945-ig (azaz egy nem túl hosszú. s a kutatá szempontjából irreleváns ideig) nagymama is izraelitának maradt minősítve a polgári törvénykezés szempontjából. Az, hogy polgári értelemben a szülők miben állapodtak meg, s édesanyád milyen 'elbírálás' alá esett, az az az 1894. évi XXXII. tc. rendelkezései szerinti szülői egyezség határozta meg.

Két egymás mellett futó párhutzamos eseménysor, s annak következményei.

Kutatás szempontjábol a polgári anyakönyveket kell nézni, mert mind 1913, mind 1918 már a polgári anyakönyvezés időszakára esett. (1894. évi XXXIII. tc.)

 

Még ideteszek egy jó összefoglalót e a polgári házasság témájában....

Előzmény: cucciola (7997)
milyennincs Creative Commons License 2011.05.27 0 0 8004

Szervusz!

 

Ezt érdemes alaposan körüljárni, valami nem pontos ebben a megfogalmazásban (azaz a tényállás szerintem eltér az itt elmondottaktól).

A második zsidó törvény (1939. évi IV.tc.) értelmében ha visszakeresztelkedett sem lett keresztény, sem ő, sem a gyermeke. Nem volt hát értelme "kitérni".

A halotti anyakönyvétől érdemes elindulnod. Menj el abba  akerületi polgármesteri hivatalba, ahol lakott, mikor meghalt. A magad, valamint édesanyád anyakönyvi kivonatával igazolod, hogy a nagymamád volt. Így az ő halotti anyakönyvi bejegyzéséből kiderül, hol született. S akkor oda kell átmenni szintén a Te és édesanyád anyakönyvi kivonatával, s ott az 1913-as bejegyzésből megmondják melyik felekeztehez tartozott ( anyai dédszüleidet is megmondják kik voltak.) Még az is lehet, hogy a házasságának időpontjára és helyére vonatkozóan van visszamenően bejegyzés. S akkor megint a 2 anyakönyvi kivonat+séta.  

(Orenburg az Urálban van, földgázvezetékéről ismert, ott koncentrációs tábor nem volt, valószínűleg Oldenburgról (Bréma mellett), pontosabban az Esterwegeni táborról lehet szó.)

Előzmény: cucciola (7997)
cucciola Creative Commons License 2011.05.27 0 0 8003

Wow, nagyon köszönöm! Az a furcsa, hogy két hónapja néztem át ezt az adatbázist, akkor még nem szerepelt benne. Ezek szerint azóta bővítették. Ha nem említed, még jó ideig nem néztem volna rá, elkönyveltem, hogy nem került fel.

Előzmény: melanik (7998)
fuleric Creative Commons License 2011.05.27 0 0 8002

Ha küldesz egy e-mailt nekem, elküldöm a Gyurkó név eredetét a Családnevek enciklopédiájából!

 

üdv, fuleric

 

veghflorian@gmail.com

Előzmény: MartyHun (7999)
milyennincs Creative Commons License 2011.05.27 0 0 8001

...családnevek etimológiája ügyében nem kell a 'szomszédba' menni, itt az Indexen van e témában a leghasznáélhatóbb adatbázis, a Nevek, Családnevek magyarul topik. Ebben a magyarázat...

Előzmény: MartyHun (7999)
AAAaaa Creative Commons License 2011.05.27 0 0 8000

miutan nem reg kezdtem en se ezert adok par linket amit olvass el, illetve el tudsz indulni online:

 

Rovidebb osszefoglalo:

http://mol.gov.hu/bal_menusor/hasznalat/oktatas/mindenkinek/csaladfakutatas.html

 

Hosszabb segedlet:

http://mol.gov.hu/bal_menusor/hasznalat/oktatas/mindenkinek/csaladfakutatas/csaladtorteneti_kutatasok.html

 

Mormon adatbazis (nem teljes es nem mindig pontos, de segithet)

https://www.familysearch.org/

 

Illetve egy forum ahol neved alapjan kereshetsz:

http://www.radixindex.com/indexhu.htm

 

 

Ezzel elleszel par hetig...

Előzmény: MartyHun (7999)
MartyHun Creative Commons License 2011.05.27 0 0 7999

Sziasztok! Új vagyok a fórumon, én is szeretném nyáron felkutatni a családfámat. Szeretnék felkészülni és érdeklődni előtte, mire érdemes figyelni, hogyan is kezdjem.
Ajánlották ezt a fórumot, hallottam hogy itt hozzáértő emberek is segítenek a kérdezőnek.
Valaki tud segíteni abban, hogy a Gyurkó, mint családnév, vajon milyen eredetű lehet? 

melanik Creative Commons License 2011.05.27 0 0 7998

Kedves "cucciola"!

 

Nagyapád adatai fent vannak a  Yad Vashem oldalán:

http://www.yadvashem.org/wps/portal/IY_HON_Welcome

 

Javaslom, hogy jelentkezz be a JewishGen-re, mert ott is találhatsz még adatokat.

http://www.jewishgen.org/

 

Továbbá, ha megkeresed a pesterzsébeti Anyakönyvi Hivatalt és igazolod a rokonságot 2000 Ft-os okmánybélyeg ellenében kiadják a házassági a.k. másolatát is. Nagyapád halotti a.k. is a budapesti halotti anyakönyvekben lesz, -valószínű az V.kerületiben- de kb. a halála után 5 évvel, mivel azt hiszem 5 év kellett a hivatalos halottá nyilvánításhoz...

 

Érdeklődhetsz még itt is:

http://www.degob.hu/

http://www.hdke.hu/

 

Remélem sikerrel jársz!

üdv. melanik

Előzmény: cucciola (7997)
cucciola Creative Commons License 2011.05.27 0 0 7997

Sziasztok!

 

A nagyszüleim 1942-ben kötöttek házasságot - állítólag Pesterzsébeten. Mivel akkoriban nem engedélyezték a vegyesházasságot, a római katolikus vallású nagymamám felvette a zsidó vallást és eszerint esküdtek meg nagyapámmal. Őt sajnos két évvel később deportálták, ugyanebben az évben született (néhány hónappal később) édesanyám, a szülés előtt, tekintettel az akkori állapotokra, nagymamám visszakeresztelkedett.

A házasság részleteiről csak a néhai nagymamám elmondása alapján tudunk. Nagypapám halotti anyakönyve nincs meg, szintén elmondás alapján Orenburgba vitték és ott halt meg, viszont egy szökött és hazatért társa szerint Kőszegen látták utoljára élve...

A zsidó levéltárat már felkerestem, ott azt mondták, hogy nem találtak semmit, biztosan eltűntek az iratok a háborúban.

 

Van bármilyen olyan adatbank (esetleg polgári?), ahol a nyilvántartásban találhatok információt a házasságkötésről és a halotti bizonyítványról?

 

Nagyapám: Mezei Lajos (szül: Mikó, 1918. január - talán 18., de a napot nem tudjuk biztosra)

Nagymamám: Nagy Stefánia Klára (Szül: Budapest, 1913. október 13.)

 

A házasságkötésnek csak az évét tudom, nagyapám pedig 1944 májusa után halt meg, de az akkori körülmények miatt erről sincs ennél pontosabb infó.

A keresést nehezíti, hogy aránylag gyakori mindkettejük vezetékneve :(

grófmárky Creative Commons License 2011.05.24 0 0 7996

A Bessenyeői Szabó család ból sokan külföldre kerültek,de itthon is az ország minden tájára elköltöztek.Besenyötelek lakosainak fele ebből a Szabó családból valók,házasodtak az Úry,Mlinkó,Veress,Tuza  stb.nemesekkel,de nemnemesek is kerültek bőven a családba.1971-ben az akkori egri levéltáros elmondása szerint az 1848-49-es szabadságharcban való részvételük miatt történt bvagyonelkobzás,birtokelvétel,amit később visszakaptak.Voltak olyanok akik jobbágysorba jutottak.A 19 század végén a család dunántúli ága ujabb nemesi előnevet és grófi címet kapott ,ami a család jobbágysorban lévő tagjaira is érvényes volt.Ebből a családból való az a Bessenyői Szabó Mihály,akitől a legismertebb magyar mű származikl:"Csonka- Magyarország nem ország,Nagy -Magyarország mennyország."A családfa kb. az 1880-as évek elejéig van levezetve.Én anyai ágon tartozom ebbe a családba.A Szabók anyai ágon is továbbvihetik a nemesi és grófi rangot.Üdv.Tibor

Előzmény: VET (491)
kerub Creative Commons License 2011.05.18 0 0 7995

Az eddig feldolgozott adatok között megnéztem mindhárom névvariációt de nem szerepel, Budapesten.

 

Előzmény: Azzy (7993)
kerub Creative Commons License 2011.05.18 0 0 7994

Budapesti házassági anyakönyvekben pl. rendre fel vannak a névváltozások, örökbefogadások jegyezve, de évszám csak a házasságkötésre vonatkozóan szerepel.

Előzmény: Azzy (7993)
Azzy Creative Commons License 2011.05.18 0 0 7993
Nevvaltoztatassal kapcsolatban van otletetek, hogy merre induljak? janos csaladneve a hazzasagi bejegyzeseben meg Praskovics (apja neve Pratkovics), a fia hazassagi bejegyzeseben kb. 20 evvel kesobb pedig mar Dikovics (es a mai napig ezt hasznalja a csalad). Szerintem elirasnak ez azert eros lenne, ezert gyanakszom hivatalos nevvaltoztatasra. Vannak ilyenekrol hivatalos feljegyzesek?
werebel Creative Commons License 2011.05.10 0 0 7992

Szia,Robi!

köszönöm szépen,majd próbálkozom,szünidőben.Gondolom,akkor ott is a szokásos ügymenet,beíratkozás,stb...aztán lehet kutakodni.Remélem,találok valamit:) Köszönöm!

Előzmény: rkozma (7991)
rkozma Creative Commons License 2011.05.10 0 0 7991

Szia!

 

Igen, az egyházmegyei levéltárban lehet ilyeneket találni.

Én Sükösd és Érsekcsanád községeket kutatom. A Kalocsai Érseki Levéltárban, a sükösdi plébánia iratanyagában találtam két csanádi lelekösszeírást (Status animarum), mert 1839 előtt Sükösd filiája volt.

 

Azt javaslom, hogy ha katolikus lakosokról van szó, akkor az egyházmegyei levéltárban az adott plébánia iratai között kellene megnézni. HA a fondjegyzékben nincs említve a lélekösszeírás, akkor is lehet, hogy van valamelyik iratanyagban.

Én pl. a sükösdi plébánia iratai között a "vegyes iratok" nevű anyagban találtam meg véletlen, tehát nem volt említve.

 

Tehát: szerintem először az adott plébánia iratanyagát nézd át.

 

Robi

 

Ui.: Itt nálunk ilyet láttam a református egyház iratai között is. Ott a református családokat írták össze hasonló módszerrel.

Előzmény: werebel (7971)
rkozma Creative Commons License 2011.05.10 0 0 7990

Szia!

Szkenneld be az iratot nagy felbontásban, tedd fel ide (vagy valamelyik képfeltöltőre), és hátha...

 

 

Előzmény: kompen (7979)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.09 0 0 7989

Magyarországról nincsenek még házassági adatok csak keresztelésiek vannak fent. Azok közül is csak a római katolikusok vannak fent, nincs minden helység feldolgozva, és a feldolgozott helységeg sem teljesek.

Előzmény: merylee (7988)
merylee Creative Commons License 2011.05.09 0 0 7988

Szia rkyra!

Az lenne a kérdésem,hogy azt a házassáis oldalt,hogy kell használni a familysearch oldalon.

Merylee

Előzmény: rkyra (7966)
merylee Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7987

Szóval értem! Azt viszont nem,hogy én nekem miért nem sikerül itt adatot találni.

Előzmény: AAAaaa (7986)
AAAaaa Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7986

a mormonoknal a kereszteles datuma van, nem a szuletese - keresztelni pedig soxor siettek a paphoz

Előzmény: merylee (7985)
merylee Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7985

Az biztos,hogy a nagyapám  Szabó József 1885 okóber 6-án született Kötelken az én adataimban, az itt lévő adat egy nap eltérést mutat.

Szabó Klára hát igen??????????

Előzmény: AAAaaa (7984)
AAAaaa Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7984

igen

 

bar nem neztem a te adataidat, de az nekem feltunt, hogy a gyakori nevekbol azonos evszamban is sok talalat van - en igy nem tudtam azonositani ost, mert a 3 kiadott nev kozul hogyan valasszak (sot ha hozzaadom, hogy az osszes anyakonyv kevesebb mint fele van feldolgozva akkor van meg 3 masik is valahol...

Előzmény: merylee (7982)
merylee Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7983

Kedves Peti!

Köszönöm,hogy jelentkeztél! Email ment.

Üdv:Éva

Előzmény: merylee (7982)
merylee Creative Commons License 2011.05.06 0 0 7982

Kedves akiralk!

Köszönöm a segítséget4 A mormon oldal az a familysearch?

Üdv:Merylee

Előzmény: Törölt nick (7980)
Pélyi Creative Commons License 2011.05.05 0 0 7981

Kedves merylee,

 

Én keresek Szabókat Szolnok és környékéről.

Megadna egy email címet, ahol tudnánk értekezni? Hátha egymás segítségére lehetnénk.

 

Péter

Előzmény: merylee (7978)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 7980

Most, hogy már működik a mormonok oldalán a helységre és időpontra való keresén, könnyen megtalálhatod mindkettőjük születési adatát. Én megtaláltam. Nagypapád Szabó József, 1885 október 7-én született Kőtelken, dédnagymamád Szabó Klára, pedig 1846 október 14-én született szintén Kőtelken, szülei Szabó József és Gall Zsuzsanna. Nekik egyébként több gyerekük is született, de őket most nem sorolom itt fel, ezt te is meg tudod nézni. Ennél többet nem találtam, de lehet, hogy ha még egy kicsit keresgélsz találsz mást is.

Előzmény: merylee (7978)
kompen Creative Commons License 2011.05.04 0 0 7979

Tisztelt Szakértők! Egy olyan ember segítségére van szükségem, aki le tudna nekem fordítani latinról magyarra egy első világháborúban íródott dokumentumot, melyet a dédapám kapott anno. A segítségeteket előre is köszönöm.

merylee Creative Commons License 2011.05.04 0 0 7978

Sziasztok!

Van e valakinek Szabó nevű rokona aki Kőtelekről vagy környékéről származik?

A nagyapám Szabó József 1885-ben született Kőtelkán,Szabó Klára törvénytelen gyermeke ként.

Szeretném megtalálni a felmenőimet.Tudom,hogy az állami anyakönyvekben kell kutatnom.

A szolnoki levéltár elég messze van tölem,így csak a nyári szabadság alatt tudok eljutni.

Gondoltam talán van valaki aki tud valami infoval szolgálni.Sajnos Szabó Kláráról csak annyit tudok,hogy szolgáló volt majd napszámos.

Segitségeteket előre is köszönöm.

Merylee

werebel Creative Commons License 2011.05.02 0 0 7977

Szuper:D Köszi,hogy szóltál,néha napokig rá se nézek.ha Heves megyét meglátod,szóóólj:D

Előzmény: AAAaaa (7968)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!