Keresés

Részletes keresés

buth Creative Commons License 2006.06.14 0 0 11587

Hát igen, 71-ben még lehettél volna karhatalmista, de én sem lettem, sőt apám sem volt az!

A fegyvernemekre meg azt mondom, szerintem megszüntek, mégpedig akkor, amikor mindent az amerikai minta szerint alakítottak át egy olyan országban, ahol a két haderőnem is csak erőltetetten volt meg. Megszüntették lassan a tüzér egységeket. (Nálam hozzáértőbbek szerint is fegyvernem létéhez legalább egységszint kell!) Aztán nato-ra hivatkozva a csapatlégvédelmet! Mekkora baromság! Aztán a nevében is eltörlődött a fegyvernem! Nekem szlovének és hollandok is azt mondogatták, miért nem a hasonló, kisebb országok mintáit követjük a "nato"-ban, miért az amerikait?

És még mindig tart e folyamat, gondolj csak az "expedíciós" hederő vízionálására napjainkban! De aki soha nem volt katona, attól még megbocsátható, de a szakmától nem!

Előzmény: tuzer (11585)
Tiger205 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11586

Szia Taxx!

 

Örülök, hogy nem volt igazam!

Amit leírtál azzal egyetértek!

És valóban - helyetted beszéljünk a MH/HM-ről !!!

 

TGR

Előzmény: Törölt nick (11575)
tuzer Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11585
Sokban egyetértek.  Kiegészítés: 1971-ben jelentkeztem a KLKF-re. Apám csak annyit mondott: ne legyél soha karhatalmista, és mindig maradj ember. Az előbbi sikerült, az utóbbi, remélem.
Előzmény: Törölt nick (11575)
tuzer Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11584
Vszínű igen primitív vagyok, de csak közelítőleg értem - talán - a mondandódat. Bocs!
Előzmény: buth (11583)
buth Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11583

tüzér!

Az én szvsz nincs, de ezen nem akarok vitát nyitni, mert nem ettől haladuk arra, amerre, bár lehet, hogy ez volt az első elvetélt gondolat, amit megcsináltak s lett majd hogy nem az, amiről a topic címe szól!

Előzmény: tuzer (11571)
buth Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11582

taxxx!

 

"Mindeíg arra tanítottam (több kevesebb sikerrel) a tisztjelölteket, hogy :

 - józanság.........+.......józanság,

 - semmi hiszti..........+.........semmi sivalkodás,

 - semi hősköltemény........+........ne higgyenek a szónoklatoknak.

 

földön állni, nem tisztelni csillagot, vállapot, beosztást, címet, rangot.

 

tiszteljék - HA megérdemli - aki a vállapot hordja, a beosztást betölti, stb."

 

Nagyon egyetértek, s örülök a gondolatnak, s annak is hogy így tetted!

 

Előzmény: Törölt nick (11575)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11580
Hi Viki!
A "B" verziók=magánszféra. Ezt beszéld meg Captainnal.
Én a "hivatalos"-t ajánlottam, pölö: Google-n, "Roland Farkas hungarian forces" keresés, szűkítve.
Üdv: Öreg Csóka
Előzmény: Törölt nick (11577)
Icelord Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11579
Ha jól tudom, akkor kettő van nekik....
Persze tévedhetek.
Előzmény: krivics (11578)
krivics Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11578
Többes számot hagyd ki, közelebb leszel a valósághoz.
Előzmény: Icelord (11573)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11576
Üdv Icelord!

A víz=élet!
Rém egyszerű volt rájönni! (Nagyjából ebben élenjárók voltunk, legalábbis egyidejüleg a "nagy" nemzetekkel. Lásd: USAF Víztisztító tablettái bár ez tisztán vegyi. És ugyi a "vegyszer" beszedése= rákosodás!.) Csak megálltunk a gondolatnál, és a jó "magyaros" mentalitás miatt többen "beelőztek" a témában. (Pölö: Canada.) A víztisztítók szükségességét senki nem kérdőjelezi meg. Gondolata rengetegszer felmerűlt, csak elült, mint az iszap! Aztán a szükség..... Az nagy úr!!! (Árvíz, csatornázatlanság, pöcegödrök, budik, nitrós, és vegyszerrel telített vizek, ásott kút az udvaron, stb= MAGYARISZTÁN!)
Akkó mennyi az a pár víztisztító??? NUDLI!
Még jó, hogy van pár prototipus ami eljutott Miskolcra! (Ha volna elég nem kellet vón néhány tejet zsacskózó gép átállítása víznek a zsacsizására. Akkó mennyiben vagyunk mi erre felkészűlve? No, ugyi: Mengyán más a leányzó fekvése!! :-( )

Üdv: Öreg Csóka
Előzmény: Icelord (11573)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11574
Hi Viki!

Itt egy link:

http://www.honvedelem.hu/honvedseg/missziok

Ez ugyan a HM hivatalosa, de ha kiváncsi vagy, ajánlom.

Üdv: Öreg Csóka
(Van még pár szubjekt linkem is, de az elfogultságom miatt majd később ajánlanám -ha érdekel. ("Testközelből": alias Captain megjelent publikus "szösszenetei".)
:-))
Előzmény: Törölt nick (11572)
Icelord Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11573
Sziasztok!
Itthoni "használatra" a katasztrófavédelem beavatkozó erőinek vannak mobilizálható víztisztító "csoportjai". Szerinted honnan van a zacskós víz, amit Miskolcon osztogatnak?


Előzmény: buth (11562)
tuzer Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11571
Fegyvernem van. Tüzérség, mint rendszer, nincs.
Előzmény: buth (11561)
thehassan Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11570
Ezt a "vetésforgó"-t megmagyaráznád? Van egy tippem, de nem vagyok biztos benne.
Előzmény: Hamburger2 (11569)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11569
Szia Hassan!

Még hasznosabb lenne, ha működne a "vetésforgó"! Persze ahhoz feltételek is kellenének! Nagyon tetszi, hogy idén akkor jönnek a hallgatók csapgyakra, amikor mi nyári szabin leszünk! :) "Sok mindent" tanulhatnak és tapasztalhatnak majd!

Hamburger
Előzmény: thehassan (11567)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 11568
Szia Tiger!

Arról inkább ne nyissunk vitát, hogy "kinek való" és "kinek nem való" az ISAF! :) Ismered a véleményemet!? A feladatot végre fogjuk hajtani a képességeink legjavát adva!

Hamburger
Előzmény: Tiger205 (11565)
thehassan Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11567
"el kell töltenie katonák között" Itt a csapatokra gondolok.
Előzmény: thehassan (11566)
thehassan Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11566
Attól függ. Nem lehet egyértelműen kimondani, hogy X haderő ideális, és csak le kell másolni őket.
Kellene egy szakértői csapat, aminek csak az a feladata, hogy ha felmerül egy igény, megnézze, hogyan csinálják ezt mások. Széleset meríteni az Internet, a polgári és katonai szakfolyóiratok, "egyéb források" információtömegében, és kiemelni belőle egy megoldáshalmazt. Aztán, ha lehet/kell, ezt a halmazt részleteiben megvizsgálni és több, már létező megoldásból összegyúrni egyet. Ha erre nincs lehetőség, akkor csak meg kell jelölni a megoldást (pl. az ún. COTS - Commercial Off The Shelf megoldásoknál). Ha van kéznél COTS, akkor nem kell nekiállni fejleszteni, barkácsolni - le kell venni a polcról és használni. Biztos, hogy a MH nem fog jobb rendszert fejleszteni, mint egy témára szakosodott vállalat, amelyik dollármilliókat költ az adott témában K+F-re és abból a témából él, tehát saját érdekében kell a legjobbat piacra vinnie.
Szűken vett katonai témában nem ilyen egyértelmű a kérdés. De pl. ha elkötelezzük magunkat, hogy kerekes harcjárműveink lesznek, és külföldön akajuk azokat használni, akkor nem kell évekig azon agyalni, hogy hogyan is használjuk ezeket és mit tanítsunk róluk a leendő tiszteknek. Fel kell menni a globalsecurity.org-ra, lerántani minden olyan FM-t, amiben benne van a "Stryker" szó, és nekiállítani a hallgatókat olvasni. Egy év múlva tudni fognak mindent a közepes lövész műveletekről, és nem mellesleg felsőfokon fognak olvasni és írni angolul. Tudom, én is így szedtem össze a felsőfokú nylevtudást, csak nem lövész harcászat volt a szöveg, amivel keltem-feküdtem, hanem távközlés meg informatika. Az onnan szerzett tudás nem alkalmazható 100%-ban a BTR-re, de azért elég sok az elvi hasonlóság. Mindenesetre jobb, mint ha 2006-ban még gépesített lövész szakos hallgatókról beszélnek a ZMNE-n.

Pénz nélkül semmi nem megy. Pénz nélkül egyedül a szaktudás megy, el a MH-től, messzire. De adott mennyiségű pénzt sokféleképpen el lehet költeni. El lehet költeni hatékonyan, és el lehet költeni pazarlóan. A HM élére nem katona kell (mit számít, hogy a miniszter volt-e katona? Van elég katonája, hogy katonáskodjon, a miniszter legyen vezető!), hanem egy vezető, mégpedig a következő jellemzőkkel:
- legyen kőgazdag, olyan gazdag, hogy ki se lehessen mondani
- ne legyenek politikai ambíciói
Szóval egy unatkozó milliárdos, akinek hobbi a HM-ség. Kizárólag ilyen ember képes a civil szférában sokszor véghezvitt profiltisztítást, cég-újraszervezést lejátszani. És ha valakik valakijei megbökdösik, hogy sógor-koma-akárki, akkor csak ilyen ember képest azt mondani nekik: "Kapjátok be! Nekem feladatom van, nem mutyizni jöttem!" Ezekkel a lépésekkel optimalizálni lehet az adott pénzmennyiség felhasználását.

Valamint egy harmadik dolog: a katonai-katonapolitikai felsővezetésben és a katonai oktatásban minden egyes embernek aki számít, legyen akár katona, akár civil, évente kétszer két hetet el kell töltenie katonák között. Hogy ne szakadjon el a valóságtól.
Előzmény: Sörif (11563)
Tiger205 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11565

Szia Hamburger!

 

1/

Szeritnem nem nektek való az az ISAF!

De ezt barátilag mondom - ahogy nézzem a helyzet alakulását!

2/

Ataxx nem barátságtalan, csak süt belőle a valamiért még fel nem dolgozott -megbántottság. Vagy csak én érzem így?

 

TGR

Előzmény: Hamburger2 (11564)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11564
Szia Belic!

Nem haragszom, bár megjegyzem, hogy eddig úgy néz ki, hogy januártól mi is megyünk az ISAF-be. (??????) Persze ezt csak akkor hiszem, amikor már hazajöttek a srácok! :)

Szia Taxxx! Néha azért lehetnél egy kicsit barátságosabb a többiekhez!

Üdv: Hamburger
Előzmény: belic (11556)
Sörif Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11563

Thehassan!

Nagyon igazad van. Kiváncsi lennék, szerinted melyik az a 10 hadsereg akitől a legérdemesebb lesni. Vagy máshogyan: röviden, kitől, mit érdemes ellesni?

Mi az ami menne pénz nélkül?

Én úgy gondolom, hogy elegendő anyagi ráfordítás, felszerelés nélkül a MH lényegében ugyanaz a harcképtelen, csak látszólag számító haderő marad, mint ma.

Mit érnek a negyedik generációs vadászgépek, ha az elégtelen rep. óraszám miatt a pilóták nem nőnek fel a gépükhöz. Akkor már jobb egy régi technika, csak maradjon rá pénz, hogy 100 százalékig begyakorolják a kezelését.

Az sem volt szerencsés, hogy módosíttattuk a Gripeneket, plusz képességeket rendeltünk. A már 10 éve létező alapváltozat helyett most van egy kiforratlan változatunk, aminek a feljavított elektronikája kínos meglepetéseket okozhat.

Akkor már inkább lízingeltünk volna 5 évre még 10 db teljes képességű (nem csak vadász) F-16MLU-t az alap-Gripenek mellett.

5 év múlva a tapasztalatok birtokában dönthettünk volna a hogyan továbbról:

1. F-16-osokat szerzünk be, a Gripeneket pedig amint lehetőség lesz rá visszaadjuk.

2. Mások által jónak tapasztalt korszerűbb változatra cseréljük vagy építtetjük át

    Gripenjeinket.

Mindez pénz nélkül reménytelen.

 

 

 

 

 

Előzmény: thehassan (11554)
buth Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11562

Szerintem nem köthető nevekhez, hogy ki mit hozott létre! Sokan dolgoztunk abbana seregben, melyet most többen kívülről féltünk, s egyben hivatásunk jövőjét is szerintem. Ahogy látom még taxxx is, aki elég fanyar iróniával szemléli a jelent.

Igen Roland pl. viztisztító! Például most Miskolcon! Például mondjuk megyei,vagy központ tartalék kezelésében! Vagy CIMIC mondjuk tartalékos jogászok, s egyebek részvételével! Tehát tartalék! S nem a ht. szociális segélyezése külszolgálattal! Nem kell expedíciós hadsereg! De kell a magyar külpolitikát alátámasztani is képes, szervezett, s adott feladatokra szervezett és felkészített haderő, erre a célra létrehozott tartalékkal együtt!

Előzmény: Farkas Roland (11549)
buth Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11561

Szia Tüzér!

Miért? Van még fegyvernem? Sajnálom a tüzérséget, s a légvédelmet, s még a hk-t és műszakit is!

Egy volt tüzér, akit továbbképeztek, s lett légvédelmi.

Előzmény: tuzer (11536)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11559
:-)))))
Előzmény: Törölt nick (11557)
Bálint Attila Kristóf Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11558
Hát, ha effektíve a fix repült óraszámban amúgy sem szerepelnek ezek a plusszképességet jelentő feladatok, akkor már a többfeladatú gépek lízingelése az eredetileg kvázi légtérvédő gépek vásárlása helyett is feleslegesnek tűnhet.
Előzmény: Törölt nick (11557)
belic Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11556
Hello!

Kicsit egyszerűbben én jobban örűlnék ha a "harcoló" dandárjaink kapnák azokat a felszereléseket, melyeket a "különlegesek" kapnak.

Miert vennek jobban a hasznukat? Remelem ezzel nem bantom meg Hamburgert, de en ugy gondolom, hogy abban az elmeleti helyzetben, ahol csak 10 thermo kamerat lehet venni, inkabb vigyek ezeket Afganisztanba, mint Koszovoba.

Az elozo bekezdesben azert irtam, hogy elvi helyzet, mert a MH az allam resze, es a koltsegvetese resze az eves allami koltsegvetesnek. Tehat nagy hiba olyat allitani (tudom, nem te vagy az egyetlen, aki ezt mondja!), hogy jovore XXX miatt (KMZ, Gripen, BTR-"modernizacio", ...) nem lesz penz a MH-ban masra. Ha a masik dologra nem lesz penz, az azert lesz, mert a politikusok szerint "a mas" nem erdemel penzt.

Persze az elozo bekezdesnek van valami objektiv ervenyessegi hatara, de ez hitetlenul messze van minden realitastol. Hogy jobban ertsd: jelenleg az orszag kulso adossaga 76.23 billion $, a CVN-76 Ronald Reagan hordozo ara (miutan megduplazodott): 4.5 billion $. Tehat csupan 15%-kal kellene a kulso adossagot megnovelni ahhoz, hogy a vilagon jelenleg letezo legmodernebb repulogephordozobol vegyunk 2 db-ot, es meg maradna 2 billion $, amibol vehetnenk ra 56-62 db F35C JSFt.

Bel
Előzmény: Kuruc71 (11551)
Bálint Attila Kristóf Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11555
Ahogy olvasgatom a szóvivők és régi/újdonsüét fejesek nyilatkozatait, az az érzésem támadt, hogy ebben a kormányzati ciklusban sem lesz finanszírozva a Gripenek földi támadó fegyverzete. Vagy ez nagyon naív kijelentés volt?
thehassan Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11554
Egy harcoló dandárnak annyi ilyen cucc kell, amennyire nem lesz mostanában pénz. Egyébként náluk szerencsésebb hadtörténelmi fejlődésű területeken sem egyezik meg a különleges alakulatok felszerelése a nem különleges alakulatokkal. A KMZ amellett, hogy KMZ, egy jó teszt-terep is lehet, szerintem. És amit megfelelőnek találnak, lassan beszivároghat a többi csapathoz is. Én (legalábbis a saját szakterületemen) azt látom, hogy a szolgáltatás megjelenése gerjeszti a felhasználói igényeket. Magyarra fordítva, hiába tudjuk, hogy van egy nagyon szép és nagyon jó valami, nem kerül beszerzésre, mert minek. Azátn egyszer, egyetlenegy különleges alkalomra beszerződik. Onnantól kezdve lassan gyökeret ver, és mindenkinek kell belőle. Nem mindenki, de sokan kapnak is.
Ez így volt/van/lesz a műholdas híradással, a lövedékálló mellénnyel, az éjjellátóval és sok minden mással is.

A fő baj az, hogy a MH (de leginkább a HM) mindenáron a saját hibájából akar tanulni. Sok esetben nem les másoktól, pedig az kellene. Megnézni, hogyan csinálják máshol, hogyan csinálják a versenyszférában, és pofátlanul ellopni az ötleteket. Végül, ha végigjárunk egy evolúciós folyamatot, ugyanoda jutunk, csak m évvel és n milliárd forinttal később. Ezt jó lenne elkerülni.
Előzmény: Kuruc71 (11551)
thehassan Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11553
A HIP parancsnokában már tudatosult. Följebb is kellene... de mint mondtam, folyamatban van az ügy. És nem csak Internetről van szó. Ha megvalósul, tudni fogtok róla.
Előzmény: Icelord (11547)
Tiger205 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 11552

nem jól értelmezed a helyzetet!

Többi: priv.

TGR

Előzmény: Kuruc71 (11551)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!