Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55144

OFF

Most látom, hogy nyílt egy külön topik is "Mi az anyag?" címmel.

De egy jó meghatározás erre a kérdésre pillanatnyilag ott sincs. Azért az elgondolkoztató, hogy ennyire ne legyen ismert és elfogadható definíció.

ON

Mungo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55142

...anyagból csak anyag lehet. (anyagmegmaradás törvénye, ::J)

 

Ez is egy lehetséges megközelítés, de én azt szeretném, ha egy a fizikustársadadlom által általánosan elfogadott definíciót sikerülne ide varázsolni, hogy ha anyagról, anyagi tulajdonságokról beszélünk, akkor mindenki ugyan azt értse alatta. Különben szép símán elbeszélünk egymás mellett és nem is értjük mit nem értenek azon amit mondunk. :o)

Előzmény: gyremete (55141)
gyremete Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55141
Amikor az anyag fogalmával viaskodunk, akkor a hagyományos fizika rabjai vagyunk. Ma már inkább fordítva kellene feltenni a kérdést: mi az, amit nem tekintünk anyagnak? Valószínüleg többségében olyan felsorolást kapnánk, amelyek fizikailag nem létező fogalmakat fednének le, nemlétező alatt azt értve, amit még eddig nem tudtunk objektíven mérni, megfigyelni. A fermionok és bozonok mérhető, kimutatható alapvető elemei világunknak, így a belőlük képzett összetett konstrukciók (atomok, mezők) is azok. Ami nem anyag, az csak az emberi agy szüleménye, mint pl. maga a gondolat.

A fermionok és bozonok átalakulhatnak egymásba (l. pl. annihiláció ill. rádioaktivitás), anyagból csak anyag lehet. (anyagmegmaradás törvénye, ::J)

 

Előzmény: Mungo (55134)
Mungo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55140
...de most minek van tömege?
 
A kérdés jó, a választ momentán nem tudom. Mint ahogy arra sem, hogy pontosan mit kell anyagnak nevezni.
Szerintem a többi olvtársnak sem jutott hirtelen eszébe valami frappáns, elfogadható definíció, viszont gyakran beszélünk anyagról anyagi tulajdonságokról.
Jó lenne, ha már fizikáról diskurálunk időnként, hogy tennénk egy kísérletet ennek a kevéssé tisztázott (vagy csak kevesek által definíció szerűen ismert) fogalomnak a helyretételével.
A tömeg fogalmával már futottunk néhány kört, az sem volt haszontalan. (Az idővel azért még vannak kisebb nehézségek.)
Megint csak Hraskóra tudnék hivatkozni, miszerint az energia-impulzus tenzor segítségével lehet a téridőgörbületet meghatározni a tömeg ebben nem szerepel...
Előzmény: pint (55136)
cíprian Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55139
Valami olyasmi rémlik, hogy a fermion és bozon bizonyos körülmények között átalakulhatnak egymásba.
Előzmény: Mungo (55134)
egy mutáns Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55138

Az a) kérdést tudom: a specrelben a tömeg nem megmaradó jellemzője az anyagnak. Itt a nyugalmi tömegről van szó, mert a mozgási tömeg megmarad.

Az ugyanis az energia.

(Könnyen találsz rá példát: két egyforma tömegű és ellentétes impulzusú test rugalmatlan ütközése esetén a kapott egyesült test nyugalmi tömege nagyobb a két test eredeti nyugalmi tömege összegénél.)

A téridő görbülte pedig nem a tömegtől függ, hanem az energia-impulzus tenzor nemtommijétől, az meg nem változik.

1m

Előzmény: pint (55136)
Callie Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55137
OK )
Előzmény: Gergo73 (55126)
pint Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55136
"A fotonnak van impulzusa, perdülete (spin) de nincs tömege"

gondolatkísérlet. (nem kötözködés, kérdés.)

legyen egy doboz, benne két anyagdarab, fele rendes, fele antianyag. a doboz körül érezhető a téridőgörbület, amit a tömeg okoz

ezután a két anyagdarabot egyesítjük, lesz belőle egy csomó foton. a doboz körüli világ nem változhat meg ettől. de most minek van tömege?

bé kérdés: egy lézer mellett állva érezhető-e a lézerben rejtekező energia térgörbítő hatása (mivel gondolom a lézer "stress-energy"-t képvisel)
Előzmény: Mungo (55134)
egy mutáns Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55135

Nem!! az a szellem!!

1m

Előzmény: Mungo (55134)
Mungo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55134

Szóval, a wiki cikke hagy még maga után fejtegetnivalót.

 

Ezért gondolom azt, hogy először egy elfogadható definíciót kellene találunk arra, hogy mit és miért nevezünk anyagnak. A jelenlegi katyvasz abból ered szerintem, hogy mindenki azt gondol bele, amit csak jónak lát. Így viszont értelmezhetetlenné válik ez a fogalom.

A fotonnak van impulzusa, perdülete (spin) de nincs tömege, hullámokra jellemző tulajdonságai épp úgy vannak, mint részecskékre jellemzőek. De Broglie óta tudjuk, hogy az anyaginak nevezett (hitt?) objektumok is rendelkeznek hullámokra jellemző tulajdonságokkal.

(A köznapi nyelvben meg anyag az, amit meg tudunk fogni, vagy legalább is palackba tudjuk zárni. :o))   )

Előzmény: egy mutáns (55133)
egy mutáns Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55133

Igen és még:

A relativitáselmélet értelmében nincs különbség az anyag és az energia között, mivel kölcsönösen egymásba alakíthatók.

Ezt sem értem. Pl. az energiának van mértékegysége, az anyagnak nincs (vagy van, pl. kalória?).

És persze anyag nem alakítható energiává és viszont, hanem a tömeg és az energia között van ilyen kapcsolat.

Szóval, a wiki cikke hagy még maga után fejtegetnivalót.

1m

Előzmény: egy mutáns (55132)
egy mutáns Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55132

Sőt, a fotonnak energiája is van.

 

Ugyanebben a wiki fejezetben, amiben a foton nem anyag, ez is szerepel:

Az anyag közönségesen az a szubsztancia, amiből a tárgyak állnak. Ez építi fel a megfigyelhető Világegyetemet. A relativitáselmélet értelmében nincs különbség az anyag és az energia között, mivel kölcsönösen egymásba alakíthatók.

A foton tehát nem anyag, csak energiája az?

 

Gondolom, ez a wiki csak valamiféle hagyományos anyagfogalomról beszél, "amiből a tárgyak állnak".

1m

Előzmény: Törölt nick (55131)
Mungo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55130

Most már csak az a kérdésem: szerinted az erőtér az lehet e az anyag egyik megjelenési formája?

 

Szerencsés lenne, ha előbb az "anyag" definícióját láthatnánk, azután egyszerűbb lenne a kérdés eldöntése szerintem...
 
"A fizikában anyag minden, ami elemi fermionokból áll. Az anyagnak térbeli kiterjedése és tömege van. Az anyag főleg atomokból, azok pedig elektronokból, neutronokból és protonokból épülnek fel. A mértékbozonokat – amelyek egyike a foton és amik az alapvető kölcsönhatásokat közvetítik – nem tekintjük anyagnak, bár van energiájuk, sőt némelyiküknek még tömegük is."
 
(wikipedia: anyag)

 

Előzmény: Törölt nick (55127)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55126

OK, minden világos. OFF: GG-vel ne vesszetek össze, szerintem elég szűk közösség tagjai vagytok, jobb a békesség.

Előzmény: Callie (55125)
Callie Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55125

Én úgy reagáltam a kérdésedre, mintha a metrikára kérdeztél volna rá, hiszen valóban, a a Ricci-tenzor üres térben 0, ahogy GG már elmagyarázta.

 

Abban igazad van, hogy a Föld felszínén a Föld gravitációja ( görbítő hatása) a domináns. Amikor a gravitációs vöröseltolódást (időlelassulást) mérik egy víztorony tetején-alján, vagy repülőn, természetesen a Föld miatti hatást mérik.

Én az előbb ara utaltam, hogy ahol a Föld kering,ott különben a Nap alakítja ki a téridő szerkezetét; amit a Föld deformál kissé.

 

Előzmény: Gergo73 (55099)
Callie Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55124

Látom, hogy viccelődsz, bár dícséretes, hogy képleteket keresel elő hozzá.

Valóban azt feltételezted, hogy amikor "állandó görbületű térről" beszéltem, akkor az időben is állandót értettem? Hát nem, a kozmológiában a bevett szóhasználat az, hogy amikor "állandó görbület"-et mondunk, az éppen azt jelenti, hogy egy adott időpillanatban vett 3d térbeli metszet görbülete mindenhol ugyanaz.  Ez következik a homogenitásból + izotrópiából. Hogy időfüggése van az egésznek, az olyan triviális, hogy külön nem tesszük hozzá.

 

Előzmény: Galfi Gergo (55090)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55123

A számolás szebben is elmondható:

 

Rij = (R/2)gij, tehát (Rij)(gij)-1=diag(R/2,R/2,R/2,R/2). A bal oldal nyoma definíció szerint R, a jobb oldalé 2R, tehát R=2R, R=0, Rij=0.

Előzmény: Gergo73 (55121)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55122

átlósösszegről pl. soha nem hallottam

 

Ez persze nem igaz, a cikkeimben "(off-)diagonal sum" és "(off-)diagonal contribution" gyakori kifejezések, csak nem mátrixos kontextusban, hanem simán sokváltozós összegek kontextusában.

Előzmény: Gergo73 (55121)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55121

Akár te is :) Vedd az átlósösszegét az egyenlet bal oldalának...

Mivel nem vágom fejből a definíciókat (átlósösszegről pl. soha nem hallottam), kicsit utánanéztem a Wikipédiában. Legyen

 

Rij = (R/2)gij, ahol R := sumi,j hijRij és (hij) := (gij)-1.

 

A bal oldal miatt

 

R = sumi,j hijRij = (R/2) sumi,j hijgij = (R/2) sumi sumj hijgji = (R/2) sumi 1 = 2R,

 

vagyis R=2R, R=0, tehát ismét az eredeti bal oldal miatt Rij=0. Kész.

 

Ugyanis egy adott ponthoz mindig található olyan koordinátarsz, amely szerint az adott pontban a metrikus tenzor triviális (Minkowski alakú).

 

Én úgy gondoltam, hogy a kütyü kijelöl egy koordinátarendszert. Van neki előre-hátra, jobbra-balra, fel-le, és még öregszik is (bejár egy görbét a téridőben). Ennek nincs értelme?

Előzmény: Galfi Gergo (55120)
Galfi Gergo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55120
Ricci tenzor-0.5*metrika*Ricci skalár=0 implikálja, hogy Ricci tenzor=0. Ki bizonyította ezt?
Akár te is :) Vedd az átlósösszegét az egyenlet bal oldalának...
Kozmológia konstans alapértelmezett értéke nulla, egyrészt ugyanis az okosok sem döntötték el még, hogy szeretjük-e vagy sem, másrészt a konkrét mérések is egyelőre ezt támasztják alá, amennyire tudom.

A metrikus tenzort ugyanúgy bajos lenne jelenleg kézikészülékkel mérni, legalábbis úgy gondolom.
Nyilván elvileg sincs ilyen kütyü, hogy leteszem valahova, és ott villog rajta a metrikus tenzor 10 komponense. Ugyanis egy adott ponthoz mindig található olyan koordinátarsz, amely szerint az adott pontban a metrikus tenzor triviális (Minkowski alakú).
Előzmény: Gergo73 (55116)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55119

Ennél többről szóltam (benne volt  az energiatakarékosság is).

 

Még így is nagyon messze jársz az igazságtól, de ennek taglalása itt off-topik lenne, úgyhogy hanyagoljuk a témát.

Előzmény: Törölt nick (55112)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55118

Ez egy nagyon szerencsés barátság volt, és kár, hogy az ÁR kapcsán keveset emlegetik Grossman-t (pl. ismeretterjesztő munkákban).

Előzmény: cíprian (55114)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55117

Einsteinnek épp úgy szüksége volt a  matematikai jelölésmód ismeretére

 

A matematika nem pusztán nyelv és szimbólumalmaz, hanem fejlett gondolatok, ötletek, logikai érvelések tárháza is. Pl. a prímszám fogalmát megtanuljuk az általános iskolában, mégse tudja senki a világon, hogy a p-q=2 egyenletnek véges vagy végtelen sok megoldása van-e p, q prímszámokban.

Előzmény: Törölt nick (55113)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55116

A metrikus tenzor természetesen nem tűnik el, már csak a rá kirótt axiómák miatt sem.

OK. Én a kozmológiai konstanst is bevittem a játékba, másrészt nem tudtam, hogy Ricci tenzor-0.5*metrika*Ricci skalár=0 implikálja, hogy Ricci tenzor=0. Ki bizonyította ezt? Egyébként matmérnöknek adott felvetésem inkább költői volt. A metrikus tenzort ugyanúgy bajos lenne jelenleg kézikészülékkel mérni, legalábbis úgy gondolom.

 

vagy szabadon eső testek

 

Szóval téridőbeli geodetikusról volt szó, így minden világos.

 

Előzmény: Galfi Gergo (55115)
Galfi Gergo Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55115
A vákuum ált.rel.-es definíciója, hogy az energia-impulzus tenzor nulla. Tehát ha mondjuk van számottevő (gravitációs hatással rendelkező) elektromágneses sugárzás, akkor az már nem számít vákuumnak. Viszont az Einstein-egyenletből (Ricci tenzor-0.5*metrika*Ricci skalár=const*(E.I. tenzor)) látható, hogy ha az energa-impulzus tenzor nulla, akkor a Ricci-skalár is nulla, vagyis a Ricci tenzor is. A metrikus tenzor természetesen nem tűnik el, már csak a rá kirótt axiómák miatt sem.

egy konkrét megoldást feltételzve a geodetikusok tényleg olyanok-e, mint a valóságban szabadon eső testeké

Ezt a mondatot nem értem.

Általában úgy szokás kísérleti oldalról érvelni az áltrel mellett, hogy kiindulunk valamilyen megoldásból (pl. a Callie által is említett Schwarzschild m.o. elég jól közelíti a Nap gravitációs terét). A Schwarzschild megoldás konkrétan vákuum-megoldás (Ricci-tenzora zérus), és gömbszimmetrikus. Ezeknek örülünk, hiszen ez konzisztens a Nap körüli térről alkotott elképzelésekkel. De ha kísérletileg akarjuk ellenőrizni, hogy tényleg ez-e a geometriája a téridőnek, akkor meg kell vizsgálni, hogy a valóságban létrejövő geodetikusok (fényutak vagy szabadon eső testek, praktikusan bolygók pályái) egyeznek-e az elmélet által jósolt (a metrika ismeretében kiszámolható) geodetikusokkal.
Előzmény: Gergo73 (55094)
cíprian Creative Commons License 2009.05.13 0 0 55114
Grossman az egyetemen a Riemann-geometriára szakosodott, ezért tudta segíteni ebben Einsteint.
Előzmény: Gergo73 (55105)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.12 0 0 55110
Szerinted a matematika a pontosságról és az adatfeldolgozásról szól? Érdekes elgondolás.
Előzmény: Törölt nick (55109)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.12 0 0 55108

Részlet John Gribbin egyik könyvéből

 

Igen, az idézet is arról szól, hogy Einsteinnek volt szüksége a matematikusokra és nem fordítva. Az más kérdés, hogy Einstein elmélete később nagyon sok érdekes kérdést és fogalmat adott a matematikának, a matematikai területek osztályozásában az általános relativitáselmélet az egyik nagy terület, lásd itt.

 

Azt persze elismerem, hogy az egész történet egyszerű gondolatkísérletekkel kezdődött, a matematikai apparátusra csak utána lett szükség.

Előzmény: Törölt nick (55100)
pint Creative Commons License 2009.05.12 0 0 55106
"elképzelt gyorsuló kabinban tapasztalható jelenségek elképzelésével jutott a csúcsra"

meg kell valljam, einstein szexuális preferenciáiról semmi fogalmam sincsen, ezért nem tudok vitatkozni a fenti állítással
Előzmény: Törölt nick (55101)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.12 0 0 55105

Matematikára csak amiatt volt szüksége, hogy matematikusok is tanulmányozhassák elgondolásait.

 

Ez a kijelentés vetekszik azzal, amikor pár éve az USA-ban tanítottam integrálszámítást és volt egy "physics major" diákom, aki nagyon nem értette a dolgot. Motiváció gyanánt mondtam neki, hogy az integrálszámítás nagyon fontos a fizikában. Tág szemekkel rám nézett és azt mondta: azt hittem, csak a differenciálszámítás fontos ott.

 

Egyébként az általános relativitáselméletről szóló első cikk két részből állt: az első ún. "fizikai részt" Albert Einstein írta, míg a második ún. "matematikai részt" Grossman Marcel. Eredeti példány beszerezhető 1600 CHF-ért itt.

Előzmény: Törölt nick (55101)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!