Keresés

Részletes keresés

Kuruc71 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15817
A tulajt ismerem személyesen és mikor megmutatta, lecsaptam rá.
Nekem diszkont áron odaadta.
Előzmény: zoomboo (15815)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15816
Köszönöm !
Előzmény: Maz (15813)
zoomboo Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15815
zoomboo Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15814
A 1971-es összfegyvernemi hadművelet szinte egyetlen fennmaradt ereklyéje
Előzmény: Kuruc71 (15812)
Maz Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15813
" 1971 augusztus 2-5. Magyarország és Csehszlovákia területén az"Opál- 71" fedőnevű hadgyakorlat magyar, szovjet és csehszlovák törzsek, csapatok részvételével. "
Előzmény: Kuruc71 (15812)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15812
Mégvalamire tettem ma szert. Meg tudja mondani valaki hogy minek az emlékplaketje ?

Kuruc71 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15811
ÉHESLÓ !

Nézd mit találtam ma !!!

Egy a HTI intézetének 20 éves évforduójára kiadott dedikált könyv.
Van benne jó néhány érdekesség. Köztük majdnem az első fotó amely annak ellenére hogy 1965 a kiadás éve a komunista éra " vastagja" volt, rögtön egy " gaz náci " sorozatvetőt mutat be.
Ezt hívták a németek Nebelwerhfer-nek.

Csaba5 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15810
www.parbeszed.hm.gov.hu – Párbeszédlap

2007.01.05. HM

Régóta elevenen élő igény, hogy a katonaközösségek rendelkezzenek egy olyan eszközzel, amely szolgálja szakmai tájékozódásukat, informál mindennapi életükről, amely naprakész információkkal segíti a parancsnokok, beosztottak eligazodását szakmai és katonai ügyekben. Egy olyan virtuális közösségi házra van szükség, ahol válaszokra találhat mindenki a katonaélet gyakori kérdéseire és egyéni problémákra egyaránt, ahol megoszthatja gondolatait, véleményét, eszmét cserélhet szakterülete változásairól. Nem utolsósorban pedig egy olyan viszonyítási alapul szolgáló rendszerre, amely lehetőséget ad a honvédség sorsáért felelős katonai vezetőknek, hogy a felmerülő kérdésekre reagáljanak, tájékoztassanak, és maguk is tájékozódjanak.

Új eszközzel gyarapodott a Magyar Honvédség belső tájékoztatási rendszere, megkezdte működését a Párbeszédlap nevű, zárt felhasználású internetes portál, ami bármely internetes szolgáltató helyről elérhető a www.parbeszed.hm.gov.hu címen. Igénybevételére a Magyar Honvédség teljes személyi állománya jogosult. A honlap használatához regisztráció szükséges, amely a kezdőoldalon található beléptető rendszer segítségével történik. A Párbeszédlap használata személyhez kötött, ezért néhány azonosításra szolgáló adatot kell belépéskor megadni, saját felhasználónevet és jelszót meghatározni. Ezt követően – egy rövid, a jogosultságot ellenőrző regisztrációs időszak elteltével – látogatható a weboldal.

 

kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15808

Egyszer a német légügyi és katonai attasé bemutatott egy német tartalékos alezredest, akinél a világ bármely országából lehet jelentkezni "katonaközeli" feladatokra, arra alkalmasaknak.Gondolom nem erre a célra folyik a felkészítés a magyar haderőben.

                                     Gyúla, a legízibb pehóta

Előzmény: thehassan (15807)
thehassan Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15807
Megengedsz egy nagyon eretnek gondolatot? Simán benne lehet a pakliban, hogy azok a katonák, akik most magyar Minyóc alatt száradnak lógva, igazából nem is magyar és nem is Minyóc alatt fogják hasznosítani... Gondolkodok hangosan.
Előzmény: kovacsgyula44 (15806)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15806

T. Thehassan!

    Precizírozzunk, rendelkezére álló, állománytábla szerinti, inkurrencia raktárban rohadó, vagy valóban felszállni képes, netán IFF-el felszerelt, tehát NATO akcióban is bevethető helikopterekre gondolsz? Tudod, a magyar haderőnél annyi mindenre kell gondolni.

                          gyulla, a legízibb pehóta 

Előzmény: thehassan (15805)
thehassan Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15805
Azért kevés logikával (hogy úgy mondjam, józan paraszti ésszel) ki lehet saccolni (már csak az MH rendelkezésére álló helikopterek száma alapján), hogy ezt a módszert nem a szarba került lövészrajok érdekében fogják bevetni...

A csapatépítő tréninget (vagy más néven együttműködési gyakorlatot) meg nem leszólni kellene, hanem erősíteni. Lehet, hogy a korábban említett, felderítőkkel való együttműködést is javította volna, ha a felek kölcsönösen megismerik, mi is a szerepük a nagy képben, és nem csak a kis szakterületükkel foglalkoznak.
Előzmény: kovacsgyula44 (15797)
ZUpityu Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15804
Természetes, hogy megosztanám, de nem tudom beszúrni a listát, felgépelni meg necces lenne.
Előzmény: st_patrick (15800)
Farkas Roland Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15802

Hamburger,

most hogy masodszorra is vegigolvastam, azert Te sem dicsered agyon a dolgokat.

 

Irasod harmada a "van jobb is" kategoria, masik harmada a "varhatoan lesz" kategoria es csak a harmada szol megelegedettsegrol!

 

Szoval messze vagyunk meg az idealistol. Es egyre messzebb is leszunk ismerve a koltsegvetes szamait. Egyelore meg mindig nehezen talalok olyan kepet a honvedelem.hu oldalon amelyen egyseges mintazatu gyakorlo lenne a katonakon! Es akkor nem beszelek olyan aprosagokrol, hogy egyeni sugarzasmero, antropin keszlet, vagy nem tudom mi most a helyzet, de nekem nem volt ejjellatom sem, de kevlar sisakom sem, amit a norvegektol kellett kolcsonkernem...

 

Gyula,

a nyitott vs. zart Mercedesz, pancelozott vagy sem kerdese melyebb elemzest kivan. Akna ellen alul minimum pancelozottnak es ules kevlarhuzattal felszereltnek kell lennie, nem homokzsakosnak, viszont RPG ellen meg jo ha a legnyomas tavozni tud, a pancelt ugyis atszakitja.

Szerintem tobb tipusu jarmuvet kellene kivinni vagy alkotni egy klasz kis "egyveleget". A Mercedeszekre sem veletlenul lehet rendelni oldal pancelzatot...

 

Előzmény: Hamburger2 (15791)
st_patrick Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15800
A hivatkozott műben negyvenet ír a szerző. De a Te számolásod eredményére nagyon kíváncsi lennék. Nem tudom megosztanád-e? :-)
Előzmény: ZUpityu (15779)
Stylist Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15799

"Egy kislány kijött a faluból és felfedezte a rejtekhelyet. A katonák nem vágták el a torkát, hagyták visszamenni."

 

Bár a történet szempontjából mellékes, de azért nem az egyetlen opció, ha elvágod a torkát egy kisgyereknek! :-(( A cél az, hogy ne értesíthesse a falusiakat, elérhető oly módon is, hogy csak az eszméletét veszítse el, vagy ha még azt sem, akkor leragasztod a száját, és megkötözve olyan helyen hagyod, ahol előbb vagy utóbb rátalálnak az övéi, stb. Itt a dolgot ott szúrták el a G.I. Joe-k, hogy hagyták a faluba visszamenni, holott nyilvánvaló volt, hogy ennek mi lesz a következménye...

Üdv:  

Előzmény: kovacsgyula44 (15797)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15798

Még egy megjegyzés, a saját tüzérdandárommal nem mertem volna megcsinálni ezt a közvetlen közelre történő tűzigénylést, nem azért mert nem bíztam bennük, hanem azért mert nem voltak meg a technikai feltételek. Majd egyszer elmesélem, hogyan nem kaptunk a németek Pzh 2000 projektje következtében "second hand"-dá váló M109G 155mm-es önjáró páncélozott lövegeket.

                    Gyula 

Előzmény: kovacsgyula44 (15797)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15797

Engedjétek meg, hogy a helikopteres kiemeléssel kapcsolatban egy kicsit részletesebben kifejtsem véleményemet.Az a feltételezés, hogy katonáink közvetlen harcérintkezésben olyan túlerővel kerültek szembe, hogy életüket csak azzal lehet megmenteni, hogy helikoptert küldünk hosszú kötéllel, amely kötél el van látva megfelelő függesztő elemekkel, ezekre a katonák gyorsan rácsatolják magukat, a helikopter pedig a kötélen függesztve kivisz a veszélyzónából egy rajnyi katonát. A helikopter kiváló célpont addig amíg a függeszkedési procedura lezajlik. A felfüggesztett katonák is előnyösebb célpontot mutatnak, mint a földön fekve, netán valamilyen fedezék mögött.

     Tudjátok, szerintem mire alkalmas egy ilyen produkció? MLM csoportok kohézió növelő tréningjén a paint ball és a sodronyhid kiegészítéseként beilleszteni fej, tor, potroh csajok önbizalmának növelése céljából.

     A jogi tanfolyamon mesélték a valószínűleg sokak által ismert történetet. Amerikai spcial forcehoz tartozó járőr dekkolt egy arab falu közelében. Egy kislány kijött a faluból és felfedezte a rejtekhelyet. A katonák nem vágták el a torkát, hagyták visszamenni. Pár perc múlva az egész falu megindult a katonák ellen. Ők közvetlen légi támogatást kértek, emberek tucatjai haltak meg, a fél falu rombadőlt, de az amerikai katonák megmenekültek.Ez a történet lehetőséget ad a jogszerű hadviselésről szóló elmélkedésre. Én most egy másik elemére, a tűztámogatásra hívom fel a figyelmet. Az asszimetrikus hadviselés körülményei között miden méretű csoportnak, részlegnek, rajnak is biztosítani kell azt a lehetőséget, hogy szükség esetén saját tűzképességét messze meghaladó tűztámogatást legyen képes igényelni, ha kell, saját harcrendje közvetlen közelébe. Én 1998-ban, az 1 osztrák tüzérezreddel hajtottam végre ilyen feladatot, magamtól 420 méterre kértem M109A3 8 löveges 155mm-es üteg tüzét. Kollégám, Király Győző ugyanezt művelte 360 méterre.Döngtek a repeszek a Panther tüztámogató jármű páncélján.Az ilyen képességhez és bizalomhoz elengedhetetlen egy csomó térinformatikai eszköz és magas szintű kiképzés.       Gyula 

Stylist Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15796

"Ami aggaszt, félek, hogy az egész force protection problémát a katonák egyéni felszerelései minőségének javításával kívánják letudni - ez így pótcselekvés - és közben maradnak a nyitott Mercedeszek, továbbra sem gondoskodnak az ISAR képességekről, megoldatlan marad a tűztámogatás."

 

Pontosan ezt akartam írni én is, amikor olvastam Hamburger írását, csak megelőztél. Szóval: ha már mindenkinek van svájci bicskája, tutti napszemüvege, és könyök-, valamint térdvédője, akkor esetleg el lehetne kezdeni _felfegyverezni_ is őket. Rendes nyugati fegyverekkel az AK-k, és a BTR-ek helyett. Meg változtatni azon a mentalitáson, amiről Python is írt, hogy kirakták őket az Afganisztán nevű fortyogó pokolban 3 azaz három tár lőszerrel, mondván, hogy úgyse harcolni mennek oda! Amikor olvastam, _komolyan_ azt gondoltam, hogy ezek odafent megőrültek... :-((

Hamburger: don't take is personally! Én elhiszem, hogy a mütyürkék is szükséges és hasznos dolgok, de szerintem előbb legyen meg a fő hardver és utána foglalkozzunk a perifériák telepítésével! :-)) Amit az egyéni öltözködésről és a harctéri fegyelemről írtál, azzal teljes mértékben egyetértek...

Üdv:     

Előzmény: kovacsgyula44 (15795)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15795

Kedves Hamburger!

          Köszönöm, hogy ilyen részletesen reagáltál, ismereteink bővültek, azt hiszem valamennyien ezért babráljuk a klaviaturát. Abban is igazad van, hogy amit írtam, az csak féligazság.De könyörgöm, miért is lenne más? Ma a világ összes haderejének egy paradigmaváltást kellene végrehajtania, erről a végrehajtóknak és az ilyen pályaszélről bekiabálóknak, mint amilyen én is vagyok, eltérő lehet a véleményünk. Vérmérséklet szerint lehetünk türelmesebbek vagy türelmetlenek. Én aktív koromban is a türelmetlenek közé tartoztam.

         A felszerelésekkel kapcsolatban annyit, hogy kétségtelenül elindult valami, de szerintem jelentős késéssel. Ami aggaszt, félek, hogy az egész force protection problémát a katonák egyéni felszerelései minőségének javításával kívánják letudni - ez így pótcselekvés - és közben maradnak a nyitott Mercedeszek, továbbra sem gondoskodnak az ISAR képességekről, megoldatlan marad a tűztámogatás.

        Idén valahogy kihagytam a Bevetési Irányt, csak a honlapon lévő összefoglalót tudtam megnézni.Mindenképpen öröm az, hogy végre annak bemutatására törekedtek, ami valójában az expediciós magyar haderő egyik rendeltetése lehet. Amit bemutattak, azon lehet vitatkozni. Szerintem a helikopteres kiemelés inkább egy lélegzetelállító cirkuszi produkció, mint a valóságban alkalmazható képesség. Ettől jogos az egyik korán elhunyt kollégám szamizdat tanulmányából vett kedvenc kifejezésem:civilkápráztató pudergyakorlat.Számomra meglepően új képesség a disszszázad a gyakorlótéren, tereptarka + díszkard. Ez azért teljesítmény, teljesítmény a köbön.Hungarikum. Át fogja venni a NATO, mint az összhaderőnemi parancsnokságot J1-J9 nélkül.

            Gyula

Előzmény: Hamburger2 (15791)
gencsydani Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15794

OFF

 

A rugós késnek tökmindegy mekkora a pengéje, mindenképp a fenti kategóriába tartozik. De gondolom, ezzel se mondtam nagy újdonságot:)

Biztonsági öv elvágására pedig léteznek speciálisan erre a célra gyártott eszközök (pl. ez), amikkel a késnél sokkal biztonságosabban lehet ezt megoldani.

 

ON

Előzmény: Princ of Carpatia (15793)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15793
Szia "Dani"!

.....közdisznóságra különösen veszélyes eszköznek minősül, ....

Tudom. (8 cm.-nél hosszabb a pengéje.)
A viperám is az! Mégis de jó volt amikor nálam lévén be tudtam verni vele egy gk. szélvédőjét, hogy a sérülteket ki tudjuk a kocsiból segíteni. (Szerencsére a sérülése a két főnek könnyű volt, és a kocsi az oldalán feküdt. Jobb első defekt miatt árokba borúltak. A biztonsági öveket a "haver" meg valami hasonló késsel metélte el. Szóval: Kivétel erősíti a szabályt? :-) )
Öreg Csóka
Előzmény: gencsydani (15790)
gencsydani Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15792
Asszem én is valami ilyesmit írtam, csak tömörebben:)
Előzmény: Hamburger2 (15791)
Hamburger2 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15791

Kedves Gyula!

 

Ne haragudj, de amiket írsz a felszerelésről, azok csak féligazságok. Ez arra serkent, hogy ismét billentyűzetet ragadjak, pedig nem az én tisztem, hogy védjem a „ruhásokat”. Magam is láttam az Általad kifogásolt felszerelési tárgyak jórészét élőben és akkor nem voltam rajta megdöbbenve, mert tudtam, hogy jobbat nem kaptak a fiúk, vagy a saját pénzükön vették a saját egészségük védelmében. Ezeket az eszközöket – rendszeresítésük előtt – én mindig is úgy kezeltem, mint munkavédelmi eszközöket, amelyeket központilag kéne megkapnia minden katonának.

 

Szerencsére azóta a helyzet azért pozitívan változott. Már hazai viszonyok között is megjelentek a térd- és könyökvédők, amelyeknek semmi köze a hokihoz. Ezek kimondottan katonai célra kifejlesztett ízületvédők. A lényeg, hogy már központi beszerzéssel jönnek és a katonák használják. Sajnos itthon még nincs belőle elég, de egyre több van belőle és évről évre javul a helyzet. Van aki szereti, van aki nem. Ez más tészta, de ezen felesleges vitát nyitnunk. Bizony egy lövész életében elég gyakran adódik olyan helyzet, amikor jól jön!

 

Az Általad "nélkülözhetetlen levágott ujjú rambó kesztyű"-nek titulált taktikai kesztyű ugyan még csak a misszióba menő katonák számára ellátmány, de még velem is előfordult olyan eset - nem az irodában!:) - hogy jól tudtam használni, pedig nem szeretem. Taktikai célra valóban léteznek még jobb megoldások is, de sokan már ennek is örülünk. Ja! Általános kesztyűnek már Gere-Tex-es kesztyűket kapnak a missziós katonák és érzésem szerint ezek hamarosan a ruházati boltokban is kaphatók lesznek, mert szerepel a kötelező felszerelési tárgyak listáján. Csakúgy, mint a Victorinox által gyártott tiszti zsebkés is, amelyet egy mini Meg-lighttal együtt adnak egy tokban. (Nem olcsó!!!) Nem félkezes a kés és inkább „multi-tool féleség”, de a katonai mindennapokban én nagyon jól tudtam használni az elmúlt pár hétben is, amióta rendelkezek vele. Persze a jó öreg kanálgépet ez sem helyettesíti!!!! :o)

 

Porvédő szemüvegnek - amerikai - cserélhető üvegű (sötétített és fehér) és csillogás- ill. karcvédővel ellátott szemüvegeket kapnak a misszióba induló katonák, amelyeket az amerikai katonák is hordanak pl. a "legújabb" Over there (Irak) - sorozatban, vagy a Bőrnyakúakban, vagy a Black Hawk down-ban! :o).

 

A fényvédő (napszemüveg) szemüveg is van a missziós felszerelésben, méghozzá nem is valami bóvli, bár ezen a téren is lehetne még jobbat (drágábban) kapni, amely taktikai körülmények között jobban is használható. Ez inkább extrém sportokra volna jó, de azért le a kalappal a színvonal fejlődése előtt! Itt megint nehéz lenne olyat találni, ami mindenki ízlését kielégíti! De abban igazat adok, hogy vannak már bizonyos ballisztikai és porvédelmet is nyújtó napszemüvegek is. (Pl: Wiley-X http://www.pricegrabber.com/search_attrib.php/page_id=1429/mf=1/vendors%255B%255D=WILYX/ut=50f4624c2c319a37) Több katonánk - nem kevés pénzért!!!!! - missziók alatt már vett magának ilyet. Senki sem fogja velük levetetni, hogy egységes képet mutassunk, bár attól még messze vagyunk, hogy a költségeket megtérítsük számukra! :o)

 

És a most megjelenő új eszközök sorát szerencsére lehetne folytatni a bakancsokkal, a hálózsákkal, a Gore-Tex kabáttal, stb. De ezek most nem voltak porondon.

 

Az öltözködési fegyelemmel kapcsolatban pedig kár volt említeni a Victory in Gulf-ot, mert ez a kiadvány nekem is megvan és bizony tartalmaz eltéréseket az előírásoktól, noha biztos vagyok benne, hogy előtte alaposan megszűrték a képeket ebből a szempontból is!! :o) Jobb, ha a különböző híradó felvételeket elemezgeted ebből a szempontból. A hadtörténelemből rengeteg példát hozhatnék fel Neked arra, hogy háborúban a szükség törvényt bont és a katonák néha egészen elképesztő öltözködési variációkat tudnak összehozni már évszázadok óta. A legújabb kor háborúi pedig – már csak a kínálat gazdagsága miatt is – még több példát adnak erre!

 

Ezen nincs mit csodálkozni és felesleges is rajta megdöbbenni. Szerencsére egyre inkább terjed az a felfogás, hogy felszerelés területén a „cél szentesíti az eszközt”. Amíg van eredmény és van fegyelem, addig ne az érdekeljen, hogy a katonáid teljesen egyformán legyenek felöltözve a harcmezőn (!), mert ha az a fontos, akkor nagy baj van! Bizonyos szinti igenis meg kell engedni „éles helyzetben”, hogy a katona az egyéni igényeinek megfelelően legyen felszerelve. Az élete függhet tőle. A mi felelősségünk, hogy a lehető legjobbat biztosítsuk a katonáinknak. Ez viszont lehetetlen feladat! Én a magam részéről nagyon örülök annak, hogy minden kifogás és meglévő probléma ellenére az elmúlt két év alatt mennyit fejlődött a felszerelésünk, különösen a missziókban. Ez persze nem jelentheti azt, hogy mostmár mindenki ülhet a babérjain! Remélem, hogy ez a fejlesztési - fejlődési tendencia megmarad és egyre jobban begyűrűzik a hazai szolgálati viszonyokba is. Biztos vagyok benne, hogy ez nagyban hozzájárulna az öltözködési fegyelem javulásához.

 

Üdv: Hamburger

 

 

Előzmény: kovacsgyula44 (15750)
gencsydani Creative Commons License 2007.01.05 0 0 15790

Egykezesnek azt a kést szokás hívni, amit a pengére szerelt nyitószemölccsel vagy -furattal manuálisan nyit ki az ember.

A tiédet rugós vagy automata késnek hívják. Egyébként közdisznóságra különösen veszélyes eszköznek minősül, így birtoklása közterületen szabálysértés:)

Előzmény: Princ of Carpatia (15788)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.01.04 0 0 15789
Ja....Ez a kis biztosító akadályozza meg a használat közbeni visszacsukódást is. :-)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.01.04 0 0 15788
Hi!

.....az a jó összecsukható kés, amit egy kézzel is ki tudsz nyitni, de nem záródik vissza a kezedre.....

Úgy van! Nem túl jó a kép, de a késem "gomb-nyomásra" nyílik, miután a kis biztosítót félrenyomom, vagyis: EGYKEZES.

Öreg Csóka
Előzmény: Tiger205 (15785)
gencsydani Creative Commons License 2007.01.04 0 0 15787

Jaaa!:)

 

 

"Valaki"?

Szerintem meg inkább félkézzel kapaszkodva nem összecsukhatót kell elővenni, akkor nincs a sz#rakodás a nyitással. Fixpenge rulez!:)

Előzmény: Tiger205 (15785)
Tiger205 Creative Commons License 2007.01.04 0 0 15785

Szia!

 

De ez is van:

 

"Nincs jogosultságod a tartalom megtekintéséhez.
Be kell jelentkezned. "

 

:o)

 

Amúgy "valaki"  egyszer azt mondta, az a jó összecsukható kés, amit egy kézzel is ki tudsz nyitni, de nem záródik vissza a kezedre.

Hogy van-e benne iránytő, GPS, varrókészlet, dugóhúzó, lábkörmvágó és pipatisztító  (stb)  az nem olyan lényeg, mintha fél kézzel kapaszkodva ki akarod nyitni.

 

üdv: TGR

 

kés - khukri sem semmi

 

Előzmény: gencsydani (15778)
gencsydani Creative Commons License 2007.01.04 0 0 15784
Hmmm, csak nem ugyanarról az emberről van szó?
Előzmény: kovacsgyula44 (15782)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!