Keresés

Részletes keresés

egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55644

Ja igen, és volt egy kérdésed:

  A v=0,6c nálad nem a fénysebesség 60%-át jelentő jelölés?

Mert ha nálad is ezt jelentené, akkor t'=0 és t'=1 között a megfigyelő x'=0,6 távolságra került az órától és az óra ugyanezen időszakasz alatt a megfigyelő rendszerében szintén x=0,6 utat tett meg.

 

Valóban, t'=0 és t'=1 között a megfigyelő x'=0,6 távol került az órától az óra rendszerében.

És még az is igaz, hogy ugyanezen időszalasz (1 másodperc) alatt az óra is 0,6 távol jutott a megfigyelőtől.

Csakhogy, ami az óra rendszerében 1 másodperc (indulás és tikkelé közötti idő), az nem egy másodperc a megfigyelő rendszerében. hanem, ahogy írtam, a konkrét példában (nem általában!!) 1,25 másodperc (az indulás és tikkelés közötti idő).

Éppen erről szól a példa.

 

És persze, az óra távolodik a megfigyelőnktől, mert mellőle indul.

 

1m

Előzmény: Törölt nick (55640)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55643

Ne haragudj, biztosan az én nehezen érthető, zagyva fogalmazásom áll ennek a hátterében.

Megpróbálom még egyszer előadni a példát, hátha ezúttal sikerül normálisan.

Adva van egy valaki, akit megfigyelőnek hívunk. Őhozzá rögzírjük a megfigyelői inerciarendszert (vesszőtlen jelekkel), ebben a rendszerben a megfigyelőnk koordinátája x=0 az idők kezdetétől az idők végezetéig.

 

t=0-kor elindul egy óra, 0,6c sebességgel, x irányba, az x=0 helyről, azaz megfigyelőnktől.

A továbbiakban c=1-et veszek, az idő mértékegysége másodperc, a távolságé fénymásodperc. Ez megkönnyíti nekem a képletek írását, és a számolást.

 

Ehhez az órához is rögzítünk egy inerciarendszert, amiben megvesszőzöm a koordinátákat.

t' az óra rendszerében az idő, x' az óra rendszerében a távolság.

Az óra indulása (ami egy esemény) koordinátái az óra rendszerében

t'=0, x'=0

 

Namost:

t'=1-kor, azaz az óra saját rendszerében mérve, óránk tikkel egyet.

Ennek helye az óra saját rendszerében természetesen x'=0.

 

A következők igazak:

 

Az óratikkelés ideje a megfigyelő rendszerében mérve:

t=1,25

helye : x=0,75

 

vagyis az óra indulása és tikkelése között a megyfigyelői inerciarendszerben 1,25 idő telt el.

 

(Ugye stimmel: 1,25 idő alatt 0,6 sebességgel 1,25*0,6 = 0,75 távol jutott.)

 

Fent kiszámolt 1,25 azonban nem az az idő, ami után megfigyelőnk meglátja az óratikkelést, hanem ez:

t1=1,25 (amikor tikkelt) + 0,75 (ami alatt a fényjel eljutott megfigyelőnkhöz) = 2.

 

Én ezt írtam le korábban, és erről kérdezem, hogy mi róla a véleményed.

1m

Előzmény: Törölt nick (55640)
NevemTeve Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55642
Az nem számít, hogy az a mozgó megfigyelő az esemény pillanatában éppen hol van? Mi van, ha épp ugyanott van, ahol az esemény történik, és akkor nincs semmiféle elmozdulás?
Előzmény: Törölt nick (55639)
pint Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55641
szóval a mondatból nem hiányzik semmi? :)
továbbra sem tudom, mi az esemény forrása. a specrel szerint az esemény a téridő egy pontja (x, y, z, t). ennek mi a forrása?
Előzmény: Törölt nick (55639)
pint Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55638
"Fény forrása: fényforrás"

én nem azt kérdeztem, hogy mi a fény forrása, hanem azt, hogy mi az esemény forrása.

"A véleményedet a kauzalitásról (ok-okozat sorrendjéről) nem láttam, kérlek pótold!"

a kauzalitás jó dolog. én legalábbis szeretem.

"Észlelheti-e az esemény forrásához viszonyítva mozgó rendszerbeli megfigyelő az eseményt, mint az a megfigyelő aki az esemény forrásánál áll? Igen vagy nem?"

nem hiányzik innen valami? :) az "esemény forrása" definícióján túl is
Előzmény: Törölt nick (55617)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55637

   Mert az óra a saját rendszerében v=0,6c sebességgel mozogva ~~ kissé netzes..

Valóban az lenne, dehát nem is írtam ilyet.

A megfigyelő rendszerében mozgó v=0,6c sebességű óra a megfigyelő rendszerében

t=1 s időpontban x=0,6 helyen tikkel, akkor ez a tikkelés a megfigyelő rendszerének x=0,6 helyén történt t=1 s időpontban.

Ez pontosan igaz, habár a példában ilyen adat nem szerepelt. Ez most egy másik példa?

   Ha pedig úgy értetted, hogy az óra rendszerének t'=0 időpontjában tikkel,

Nem úgy értettem, hanem úgy, ahogy írtam.

Az én példámban az óra saját rendszerében t'=1-kor tikkelt.

Ugyanis ahhoz, hogy transzformálhassunk egy pl. az (0,6,0,0) téridőpontú esemény adatait az óra rendszerébe, tudnunk kellene azt is, hogy 1-2-vagy 3 esetre gondoltál.

Most azért vagyok zavarban, mert nem tudom, melyik példára gondolsz.

Mert amit én írtam, abból semmi nem köszön vissza a Te válaszodban.

Meglehet, zagyván írtam le a példát. Melyik mondata érthetetlen?

 

1m

Előzmény: Törölt nick (55636)
Gergo73 Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55635
Igazából semmire sincs szükség. Nincs szükség térre, időre, koordinátákra. Nincs szükség kinézni az ablakon.
Előzmény: cíprian (55596)
ivivan Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55634
"Most éppen megfigyelőktől független fizikai jelenségről beszélek."

Nincs megfigyelő független fizikai jelenség, egyszerűen azért, mert nem tudunk egyetlen fizikai folyamatot sem leírni csak valamilyen "nézőpontból"!
Előzmény: cíprian (55633)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55633

A periódusok különböző ütemei sebességfüggők, ha egyetlen megfigyelő észleli.

A sebességfüggésen van a lényeg jelen esetben, nem azon hogy ki figyeli meg. Most éppen megfigyelőktől független fizikai jelenségről beszélek.

A megfigyelőt használni csak segédlet, és egy ponton túl már nem segítség, és nem jó mindig erőltetni.

Előzmény: ivivan (55631)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55632

Nem értünk egyet. Mert az esemény helyén, és nem az ahhoz legközelebb lévő óra helyén érvényes időpontban. Miután a legközelebbi óra helye egy másik téridőpont, nem az esemény téridőpontja.

Ez ugyanaz. Olyan sűrűn kell órákat rakni, hogy ez ne okozzon különbséget.

Csak így szokták mondani.

A többi maszatolás.

Inkább mondd el, hogy a példám jó-e szerinted.

1m

 

Előzmény: Törölt nick (55630)
ivivan Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55631
Tehát minden nyugalomban lévő óráról tudsz egy információt. Erre mondtam az elején, hogy ez pont olyan, mintha lenne ott is egy megfigyelőd (másképp honnan tudnál az óráról nyugalmi információt, ha az óra mozog hozzád képest?)
Előzmény: cíprian (55626)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55629

Nem érted, mi?

Előzmény: cíprian (55628)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55628

Etetés-fárasztás-kapás. :-)

 

Előzmény: egy mutáns (55625)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55626
Természetesen egymáshoz képest ha állnak, mind  szinkronban van.
Előzmény: ivivan (55624)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55625

A specrelben a megfigyelő nem egy személy, hanem egy egész inerciarendszer, nyugalomban levő méterrudak és szinkronizált órák hálózatával.

Egy esemény idején és helyén az eseményhez legközelebbi óra által mutatott időt, és az óra helyét értjük.

 

Valóban, az óra tikkje egy esemény. Az, hogy valaki erről értesül egy másik esemény. Ez nyilván (minden rendszer szerint) későbbi esemény.

 

Két tikk között nem ugyanannyi idő telik el ha a megfigyelők (egész inerciarendszer) mozognak egymáshoz képest.

 

Az külön kérdés, hogy valaki mikor értesül erről. Annak is különböző időpontjai lehetnek az egyes inerciarendszerekben.

 

Példa (c=1, mértékegységek: idő: másodperc, táv: fénymásodperc):

Egy óra indul a K rendszerben az x=0 helyről, v=0,6c sebességgel, és saját rendszerében értve (azaz x'=0 helyen) t'=1-kor tikkel egyet.

Ekkor a következők igazak az indulás nevű eseményre:

Saját rendszerében:

t'=0

x'=0

A megfigyelő rendszerében:

t=0

x=0

És a következők igazak a tikk nevű eseményre:

Saját rendszerében:

t'=1

x'=0

A megfigyelő rendszerében:

t=1,25

x=0,75

(ellenőrzés: 0,75=0,6*1,25)

A tikkelés észlelése a megfigyelőnél, aki végig az x=0-ban maradt:

t1=1,25+0,75=2

 

Tehát az indulás és a tikk események között eltelt idő:

Saját rendszerében:

dt'=1

A megfigyelő rendszerében:

dt=1,25

 

Az indulás és az észlelés között eltelt idő megfigyelő rendszerében:

dt1=2

 

OK?

1m

 

 

Előzmény: Törölt nick (55620)
ivivan Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55624
Igen, minden periodikus mozgásra igaz. De addig, amíg nem tudod, hogy a "periodikus mozgások" azonosan lennének, ha nem mozognának egymáshoz képest, addig nem jelent semmit az, hogy nem szinkronban járónak tapasztalod ezeket: lehet, hogy egymás mellett sem lennének szinkronban...
Előzmény: cíprian (55605)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55623

Két esemény van: 1.) a fénysugár elindul a toronyórától, 2.) a fénysugár megérkezik valahova. A kauzalitásnak az felel meg, hogy 1.) megelőzze a 2.)-t.

Mert ugye felborulna az ok-okozati viszony, ha a fénysugár előbb érkezne meg, mint ahogy elindul. Ezt az ok-okozati viszonyt nem boríthatja fel, hogyan állnak egyes órák.

Magyarán, a kauzalitást a toronyóra rendszerében kell vizsgálni.

Előzmény: NevemTeve (55621)
NevemTeve Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55621
Mi az, hogy 'tapasztaljuk'? Az, hogy mikor ér el a megfigyelőhöz az információ, az nem csak a sebességétől, hanem a távoláságától is függ, nemde?
Előzmény: Törölt nick (55608)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55618

Továbbá: egy megfigyelőnek még egyetlen óra is kevés az idő méréséhez.

Mindenhol kell legyen egy (a megfigyelőhöz képest álló, egymással szinkronizált) óra, ami az ottani esemény idejét méri/rögzíti.

Ha csak egy órád van, akkor ismerned kell még az esemény távolságát is, és számítani a korrekciót a fényút ideje miatt, de ez nem szokásos módszer.

1m

Előzmény: egy mutáns (55616)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55616

De van, csak nincs mivel mérjed.

Helyesebben mérheted mozgó órával is, de annak leolvasásait korrigálnod kell.

Két ok miatt: a fényút időkésleltetése miatt, és az idődilatáció miatt.

1m

Előzmény: Törölt nick (55614)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55615

Az én véleményem szerint, az eseményt abban a rendszerben tapasztaljuk elsőként megtörténőnek, ahol a forrása áll. Az összes többi rendszerben csak ezután látható-tapasztalható a megtörténte. 

Csakhogy itt nem arról van szó, hogy mikor látunk meg egy eseményt, hanem arról, hogy mikor történik.

Pl. ha hozzánk képest mozog egy óra, aminek két tikkje között a mi óránk szerint dt idő telik el, akkor az órán dT idő telik el, és dT<dt.

Itt dt-be nem számítjuk bele a meglátás miatt (fény út ideje) miatti késleltetést.

1m

Előzmény: Törölt nick (55608)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55612
A megfigyelőnek nincs álló órája, csak a mozgó órák által mutatott időket látja.

Melyik óra által mutatott időt fogadja el "idő"-ként?

Egyiket se.

1m

Előzmény: Törölt nick (55602)
pint Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55611
ja és még valami: a tisztelet nem jár senkinek. azt ki kell érdemelni. az első lépés: az ember nem mond határozott véleményt olyasmiről, amihez nem ért. aki ugyanis nem tud, de állít, az hülye. és hülyéknek nem jár tisztelet.
Előzmény: Törölt nick (55608)
pint Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55610
esemény forrása az mi? ha ezt megmagyarázod, akkor már érdemes lesz rákérdezni a többire :)
Előzmény: Törölt nick (55608)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55609
Így van, a kauzalitást semmi nem írhatja felül.
Előzmény: Törölt nick (55608)
pint Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55606
tiszteletben sem tartom, de az nem érdekes. ami érdekes, az az, hogy értelmetlennek tartom. a kérdés pedig még mindig: toronyóra, igen, nem?
Előzmény: Törölt nick (55598)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55605
Minden periodikus mozgásra igaz, nemcsak az órákra.
Előzmény: ivivan (55603)
cíprian Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55604
Ne csak az időre koncentrálj, hanem nézd az órák eltérő ütemét is. Az egyetlen megfigyelő azt tapasztalja, hogy a különböző sebességű mozgó órák mind eltérő ütemben járnak. Ez a tény nem relatív, hiszen elegendő egyetlen megfigyelő is hozzá, aki a saját rendszerében állapítja meg az ütemek eltérőségét.
Előzmény: egy mutáns (55601)
ivivan Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55603
Akkor honnan tudod, hogy azok, amiket látsz tényleg órák?
Előzmény: cíprian (55596)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.22 0 0 55601

Jogos! 

   Egy megfigyelő, sok rendszer- sok különféle sebességgel mozgó óra, sok különféle sebességgel tellő idő.

Egy megfigyelő: egy idő.

A sok mozgó óra nem ezt az időt mutatja.

1m

 

Előzmény: Törölt nick (55594)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!