Keresés

Részletes keresés

krivics Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19319
OFF

A Gattling rendszerű Minigun géppuskának van (!) kézifegyver változata. Működéséhez 28V -on 100A kell, és már megy is. Igazán csak az elv volt érdekes. (Nem a lőporégés energiáját hasznosítja a lövési folyamat automatizálásához)
De akkor a vizipisztoly ;)

ON
Előzmény: harcipincsi (19315)
Konvergencia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19318

"Teljes puskalőszerrel sorozat válltörés? A PKM a legkönnyebb géppuska ezen a sártekén, és igaz, hogy így is nehezebb, mint az egyéni lövészfegyverek, de még a szuperergonómikus vas agytalppal sem bántja az ember kulcscsontját nagyon."

 

Ezek szerint van különbség kulccsont és kulccsont között! Pl. én, amikor kipróbáltam egy 7 lövetű (6+1) Remington pumpgun-t, már kb. az 5. lövés után biztosra vettem, hogy innen egyenesen a csontkovácshoz vitetem magam! :-)) Pedig az csak egy alig szigorú sörétes fegyver, nem egy közepes géppuska...

 

Előzmény: thehassan (19310)
gencsydani Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19317

"Van olyan sorozatlövő szerkezet, ami működik lőporégés nélkül is (vajon melyik? :) )"

 

Lég-géppuska?:D

Előzmény: thehassan (19310)
Konvergencia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19316

"Ezúton kérem fel Konvergencia kollégát, hogy nézzen meg néhány tudósítást, ahol katonáink megfordultak, és vesse tekintetét az ott mindkét fél kezében megforduló eszközökre!"

 

Nem értetted meg a lényeget! Nem azt mondtam, hogy teljesen kizárt, hogy ezen a 73 ezer négyzetkilométeren, Hegyeshalomtól Biharkeresztesig akár csak egyetlen működőképes, AK-ra szerelhető gránátvető is létezzen a maga fizikai valójában! :-)) Én azt mondtam, hogy láttam egy fotót, amin egy négytagú, éppen sorompó őrséget adó lengyel lövészraj volt látható, és _mindegyikük_ AK-ján ott figyelt a gránátvető! Kérdezzük meg esetleg Hamburger Urat, hogy amennyiben ez nem hadititok, akkor árulja már el, hogy pl. a 300 fős afganisztáni magyar kontingens hány tagjának van gránátvető a fegyverén?

 

Előzmény: swordmanus (19300)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19315
Valami nagyobbat is rakhattál volna be. Ez majdhogynem még kézifegyvernek is kicsi. Jó hogy nem vizipisztolyt linkelsz nekünk ide! ;))))))))
Előzmény: krivics (19314)
krivics Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19314
ez :)
krivics Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19313
Van olyan sorozatlövő szerkezet, ami működik lőporégés nélkül is (vajon melyik? :) )

Hát, ha maradunk a kézifegyver űrméreteknél, akkor mondjuuuuk
Előzmény: thehassan (19310)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19312

csapatnál inkább a célontartással van a baj sorozatnál, tudtommal

Én is így emléxem.

 

Ha nincs gáz, gáz van.

:oDDDDDDDDDD

 

Természetesen, ha nincs lőporégés, akkor egyik sem működik. Van olyan sorozatlövő szerkezet, ami működik lőporégés nélkül is (vajon melyik? :) ), de ezek nem.

Igen, erre gondoltam anno, még a vita elején. Csak helytelenül fogalmaztam, és össze is kevertem a dolgokat picinyt.

 

A napalm nem olvaszt vasat, a termit igen.

Így van.

 

a villamosmérnöki tudás erre már nem terjed ki...

:oDDDDDDDDDDDDD

Előzmény: thehassan (19310)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19311

Sokáig nekem is az élt a tudatomban, hogy a rádió az Popov nevéhez kötődik, míg eleget nem tanúltam meg Marconiról

 

"Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy Marconi ellopta a találmányát. A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után az Amerikai Legfelső Bíróság hivatalosan is Teslának tulajdonította a rádió feltalálását.

A jelentés alapján Tesla szabadalmát már 1896-ben (tehát 4 évvel Marconi előtt) bemutatta. Továbbá a rádió más feltalálok felfedezéseit is tartalmazza. Ezért Marconitól megvonják a radió feltalálását"

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

Előzmény: Princ of Carpatia (19309)
thehassan Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19310
Na, összegzek.
G3-mal egyeseket lőttünk, bipod-ról. Mivel a fegyver nehéz, ezért az érzett visszalökése nem nagyobb, mint az AK-nál. Akadályt én nem láttam senkinél, de az igaz, hogy a szét-össze szerelés nem egy álom. Nem is szerették a görögök.
Teljes puskalőszerrel sorozat válltörés? A PKM a legkönnyebb géppuska ezen a sártekén, és igaz, hogy így is nehezebb, mint az egyéni lövészfegyverek, de még a szuperergonómikus vas agytalppal sem bántja az ember kulcscsontját nagyon. Az M-14 és tsai. csapatnál inkább a célontartással van a baj sorozatnál, tudtommal.
A működési elvekhez. A gázelvételeseknél a gáz kell a működéshez. Ha nincs gáz, gáz van. Lásd pl.: vaklőszer csőszűkítő nélkül = nincs visszaáramló gáz, nincs ismétlés; PKM szabályozható gázátömlője (tiszta fegyvernél kinyitva megnő a tűzgyorsaság, mert nagyobb géznyomás = nagyobb zárhátramozgási energia = gyorsabb ismétlés). Attól az egyszerű dologtól, hogy a töltényűrben nyomás van, a zár nem tud hátramenni. A G3 és tsai. késleltetett tömegzáránál a zár menne hátra simán a töltényűri nyomástól, csak a görgő megtartja. Amikor a görgő kiold, a zár elindul, akár van horony, akár nincs. A horonyban áramló gáz tényleg csak a kivonást könnyíti meg, enélkül is működne. Csakhogy a zár nagy gyorsulással mozog, ezért a hüvely szakadt, gázöblögetéssel meg nem szakad. Magát a zárhatáramozgást a gázöblögetés nem befolyásolja.
Természetesen, ha nincs lőporégés, akkor egyik sem működik. Van olyan sorozatlövő szerkezet, ami működik lőporégés nélkül is (vajon melyik? :) ), de ezek nem.
Napalm. A mai napalmnak az eredetihez vajmi kevés köze van. A modern napalmot inkább sűrítettbenzinnek kellene hívni, de ez marketingszempontból elég gázos elnevezés... Alumíniumpor meg a termitben van, nem a napalmban. A napalm nem olvaszt vasat, a termit igen.



Zárójeles megjegyzés, hogy a Maxim-gpu. sose volt tömegzáras - csőhátrasiklásos volt, de hogy rövid-e vagy hosszú, azt mondja meg olyasvalaki, aki ért is a fegyverekhez, mert a villamosmérnöki tudás erre már nem terjed ki...
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19309
HI!
És "Istókzuccse nem akarok kötözködni", hogy a gázelvételt ki talákta ki, DE!
Ezen az 1928-as pusin, az L.S. (Lahti-Saloranta) M26-on, az oldalán már ott a gázelvételes megoldás. (Remélem látszik a képen.)

Ja, de nem nagyon érdekes, hogy az elv honnét is van. (Sokáig nekem is az élt a tudatomban, hogy a rádió az Popov nevéhez kötődik, míg eleget nem tanúltam meg Marconiról. :-)) )
Öreg Csóka
Előzmény: swordmanus (19293)
Big-B Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19308
Hehe. Anno sorkatonaként bekenték napalmmal egy PSZH mockup-op, mi bemásztunk a többiek meg ránkgyújtották a kócerájt. Főttünk benn pár percet, aztán sipirc kifele.
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19307
Hi!
Bocs, hogy a "súroló kefét másztam meg"! :-)) (Öreg "Sün"-nél már előfordúl. Kevertem Gizikét a gőzekével, ill. az AK, és a PPS történetét.)
Olvasgatom néha a "GUN-topik"-okat. Onnan ez a kép is:

Felül a PPS, alul a Suomi M1931 (Ez is tömegzáras, és nem gázelvételes.)
Öreg Csóka
Előzmény: swordmanus (19293)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19306
Ez valahol a te 1500-2000-ed és az én 800-900-am között van. :)))
Előzmény: swordmanus (19305)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19305
Nohátkérem, jól emlékeztem, 1200 fokot ír a wikipédia... Ilyenkor megnyugszok, hogy nem is vagyok mindig olyan hülye...
Előzmény: Big-B (19303)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19304
Úgy néz ki, tévedtem. :)
Előzmény: Big-B (19303)
Big-B Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19303
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19302

Megmondom az őszintét, nekem sem ugrik be, de mintha a kőolajszármazékok égési hőmérséklete nem érné el az 1000-et, csak talán a 6-800-at. Persze lehet, hogy tévedek. És persze a guglin sem találni értékelhető adatot ezügyben (vagy csak én vagyok béna megint). Mindegy, nem veszünk össze rajta.

:)))

Előzmény: swordmanus (19301)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19301
Üdv!

Őszintén passzolom a kérdést, nekem ezer fok feletti égéshő rémlik, de meg nem mondom már, hogy mely lexikonban olvastam. Igen, olvastam, kb 10 évvel ezelőtt írtam TDK-t hasonló témából, még kutdiák koromban... Emlékeim fakultak, lehet hogy tévedtem. De ha belegondolunk, úgy logikus, hogy az égéshőt megnöveljék annyira, hogy elérje a legtöbb üveg és acél olvadáspontját, ami típustól függően, de jellemzően ezer fok körüli-feletti.
Tisztelet: Zoli
Előzmény: harcipincsi (19299)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19300
Tisztelet!

Az, hogy mindent Browning fundált ki, lehet, hogy túlzás.
Ami a kalasnyikov/armalite rendszert illeti, nem véletlen beszélek én is haza, a kalasnyikovok felé. A jelenleg rendszerben lévő AK-kra is bármilyen gránátvető felfüggeszthető, legyen az orosz vagy NATO kompatibilis, vagy hazai unikum, lásd Lt gránátvető. Ezúton kérem fel Konvergencia kollégát, hogy nézzen meg néhány tudósítást, ahol katonáink megfordultak, s vesse tekintetét az ott mindkét fél kezáben megforduló eszközökre! Ennek tükrében konvergálja véleményét közelebb a valósághoz a magyar kalasnyikovok temetésének ügyében...
Gyakorlatilag, ha a logistikát tekintjük, bárhol a világon, ahol most forrponton van a helyzet, a magyar (és egyéb, kalasnyikovval ellátott) katona talál a leghamarabb lőszert fegyveréhez, ha esetleg a rendes ellátás szünetel, főleg, ha 7,62x39-es lőszert szeretne. A minőség persze más és más, de VAN, és ez a lényeg. Most itt a megbízhatósági, alkatrész-ellátottsági problémákra nem szeretnék kitérni.
Előzmény: Törölt nick (19291)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19299

1500-2000 fok? Nem túlzó ez picinyt?

 

http://x3.hu/freeweb/frameset.x3?user=/tronhaditechpyro&page=/gya.htm

 

"Egyszerű láng nem gyújtja meg, ezért sokkal biztonságosabb, mint a hagyományos napalm, hatásfoka viszont jobb; 800-900 fokon ég, kétszer-háromszor olyan hosszú ideig. Összetétele: 50% polisztirolsűrítő, 25% benzin, 25% benzol. Légibombákban használják."

Előzmény: swordmanus (19297)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19297
napalm: aluminiumszappannal besűrített gázolaj/kerozin volt régebben. Ma már sokat finomítottak a sűrítőn, de az vegyileg továbbra is várhatóan alumínium, amely három zsír/olajsavat köt meg. Indok: könnyen bomló, égő vegyület, az alu égéskor nagy hőt ad, a szappan meg az alakjánál fogva jól sűríti a kőolajszármazékot, amibe belerakják. A hagyományos nátriumszappan, (ilyesmivel mostak nagyanyáink) egy olajsav, egy nátrium, a napalm három olajsav, egy alu, tehát kis "háromlábú" molekula. Szép másod- és harmadlagos kötéseket tud kötni. De lényege a tulajdonsága:
feltapad a felszínre, s ott ég el, nagy hőt kibocsátva. Olyan 1500-2000 fokban érdemes gondolni nagyságrendileg, pőersze ez sokmindentől függ.
Előzmény: Törölt nick (19268)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19296

nyitja eloszeretettel

:)))))))))))

Ez olyan szépen volt megfogalmazva. :)))

Előzmény: swordmanus (19295)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19295
Letarolt golyoszorok. Ezt nevezik M keszletnek ha jol tudom: kicsomagolas utan igen hamar hadrafoghato, tehat van, csak epp nem hasznaljuk. Szakszeru csomagolas es tarolas mellett nem lesz semmi baja.
A duplafejes robbanofejet tandemnek nezeik, ha jol tevedek. Tandemfejnek, es a reaktiv pancelozast nyitja eloszeretettel.
Előzmény: Törölt nick (19252)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19294
Nincs hozzá lőszergyártásunk??? Mikor voltam MFS-nél gyárat látogatni, nem tűnt fel a hiánya a palettáról...
Tény, hogy az iszonyat tömeges hadilőszertermeléshez gépsor az a 7,62-eshez van, milliós darabszámhoz, de az nem azt jelenti, hogy azt a néhány M4-est ne tudnák ellátni bármikor, bármilyen javadalmazás mellett...
Előzmény: kamov (19251)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19293
Üdv!

Elpostázzam Zicherman Kalasnyikov könyvét? (vendégem vagy rá, ha gondolod)
Vagy olvasgasd a honlapom, ott kisebb részletességgel van fenn az igazság.
Üdv: Zoli, www.kalasnyikov.hu
Előzmény: Princ of Carpatia (19250)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19292

Az M-4- is ugyanazon elv szerint működik, mint a Vietnámban használt M-16-osok.

Ezt hol vontam kétségbe, mondd!

 

Nos, akkor mivel jobb?

Szerintem semmivel, lásd alább. Csak azt nem értem, honnan szeded ezt.

 

kiforrott véleményed van ezekről a dolgokról jónéhányban

Véleményem lehet, nem? Vagy talán te fogod megtiltani, hogy miről lehet és miről nem? (És nem állítottam, hogy kiforrott lenne - pusztán vélemény.) Amúgy lőttem mindkettővel - bár nem élesben. (M-4 essel csak 1X, de a 16-ossal többször). Éles lőszernél AK-val még soha nem volt akadályom, és mindössze csak 1X láttam ilyet, az is alapkiképzésen volt, ahol a kezdő katona valszeg rosszul tárazott. Vaklőszerrel 2X fordult elő nálam. Ebből az egyik azért, mert a behelyezett tár tele volt hóval. A másik esetnél a kölcsön táram rozsdás volt. (Azóta odafigyelek, hogy mit kapok kölcsönbe.)

M-16A2-nél - annak ellenére, hogy a szokásosnál jobban odafigyeltem a karbantartottságára, mert hallottam rossz híreket ezzel kapcsolatban - éles lőszernél lövészeten egy nap 2 akadályom volt. És nem csak nekem, hanem amcsi kollégáimnak is előfordult. Vaklőszerrel minden második esetben volt akadályom.

Nem harci tapasztalat, kedves MP-s pajti, de nekem nem vált be. Nem is beszélve az irányzékáról, amellyel - ismét csak saját véleményem szerint - sokkal nehezebben tanulható meg vele célozni, mint a sima nyít irányzékkal.

 

A gázelvételes rendszert kitárgyaltuk. Megértettem, felfogtam, utánaolvastam.

Hogy lásd, tényleg megtettem, ki is javítanálak a G-36-al kapcsolatban:

"A G36 tehát hasonló forgó zárfejes, gázelvételes, rövid dugattyú hátrasiklásos rendszert alkalmaz, mint az AR-18."

http://www.kaliber.hu/main.php?op=ujsag_info&ujsag=kaliber&nmode=&id=kaliber20051022141133051022141300&cim=2003/febru%C3%A1r%20(58.%20sz%C3%A1m)

 

A korrekt vélemény, amit beraktál, nem az én írásom. Ha gondot okoz a fórum használata, vagy a különböző nickek hsz-eire történő válaszadás, szólj, segítek. Az tacsk0 olvtársunk írása volt.

Előzmény: Törölt nick (19291)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.08 0 0 19290

Szerintem a golyószóró (könnyű géppuska): karabélylőszert tüzelő, főként rövid sorozatokkal operáló, táras vagy hevederes adogatású, általábban villaállvánnyal ellátott, a gépkarabélynál "nagyobb hatásos lőtávolságú, tartósabb tüzelésre alkalmas egyéni sorozatlövő fegyver", mely a géppuskánál (közepes géppuskánál) kisebb tömege révén képes a lövészraj számára megfelelő tűztámogatást biztosítani annak manőverezésben való hátráltatása nélkül. :)))

Előzmény: radom1 (19288)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.08 0 0 19289
Vannak benne okos dolgok, és vannak benne orbitális ökörségek is. Vegyes a kép.
Előzmény: Törölt nick (19286)
radom1 Creative Commons License 2007.07.08 0 0 19288

"Szerintem golyószóró az, ami:
- A puskatöltényhez képest csökkentett erejű vagy kaliberű lőszert tüzel
- Tárból tüzel, nem hevederből
- Nincs lehetőség a harci csőcserére.
Ha ezekből bármelyik kettőt tudja, akkor golyószóró"

 

A dióverő, az AK-47 és a PA-63 is golyószóró:-))))??

 

 

Szerintem:  a golyószóró olyan – a gépkarabélyoknál, automata puskáknál sorozatlövés üzemmódban stabilabban viselkedő (jellemzően villaállvánnyal ellátott), így sorozattűzben nagyobb hatásos lőtávolságú, tartósabb tüzelésre alkalmas – egyéni sorozatlövő fegyver, amely a lövészrajjal együtt mozogva képes a géppuska feladatait többé-kevésbé ellátni. Magyarul olyan rajgéppuska szerű….

 

 

Üdv: r1

Előzmény: Törölt nick (19286)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!