Keresés

Részletes keresés

kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20530

 48 Világossal zárult, lehet nosztalgiázni a dicsőséges tavaszi hadjáraton. Az első világháború a magyarok részére Trianonnal zárult. Lehet nosztalgiázni Stromfeld néhány napos felvidéki dicsőségén. A második világháború doni veszteségeit nem ellensúlyozza az, hogy a Kárpátokban viszonylag jó védelmet építettünk ki, amit természetesen megkerültek az oroszok.

 Janus Pannonius Galeotto Marziohoz

   Ha mindent hiszel mit magas szószékről alárikácsol Albert páter, s a szószátyár Roberto vénasszonyoknak könnyeit vadászva, mondj a múzsa hadnak búcsút, törd őssze lantodat, s Phoebus dalát bízd Vulkánnak kovácspöröly szavára.

 gyula

Előzmény: 1805 (20528)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20529

Éhesló!

    Aki komolyan foglalkozik hazája és a világ hadművészettörténetével, annak látnia kell, hogy a magyar hadtörténet "dicsőségkönyvének" lapjai kreáltak, legendákat szőttek a valós események köré, ki-ki tépnek lapokat, hogy másokat ragasszanak a helyére, lásd a fegyveres erők napjának és a honvédelem napjának nem régi váltása. Két vagy három éve volt egy korrekt, tudományos konferencia Pákozdon az emlékhelyen, helytörténet kutatókkal közösen sikerült eloszlatni azt a legendáriumot amelyet a Nemzetőrség honvédő szerepe köré szőttek egyrészt, másrészt azt is megtárgyaltuk Nemeskürti kutatásaival egyetértve, hogy két császári haderő jelentéktelen inzultusa volt a később márvány posztamensre helyezett "csata".

    gyula 

Előzmény: Éhesló (20527)
1805 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20528

"A magyar haderő szinte teljes történelme során "pancser" volt függetlenül megalakítási rendjétől."

Én nem mernék így itélkezni, főleg történelmi távlatokba visszamenőleg! Ha mégis akkor, akkor ezt nem általánosítva tenném, hanem konkrét eseményekhez kötve, (esemény évszám stb.) mert azzal lehet vitatkozni. 

Ha javasolhatom, akkor az idézett mondatot talán finomítani kellene, mivel magyar hadtörténelemnek igenis vannak nagyon szép fejezetei! Tény. hogy történtek bukások is, azok okai, azonban többnyire nem "pancserekre" vezethetők vissza. Gyakran, egyszerűen olyanok voltak a körülmények, hogy még elméletben sem volt esély a sikerre. Ha mégis megpróbálták, akkor a helytállást kell értékelni és nem az eredményt.

Az okát nem tudom de tény, hogy a magyar gondolkodásban mindig szükség volt (van) árulóra, vagy hülyére magyarázatul, ha valami nem sikerült.

Végül ne hagyjuk ki a profi menedzsment kérdését. Egy hadsereg fejlesztését, kiképzését, bevetését szakembereknek ( leginkább katonai szakembereknek) kell irányítani, azzal a megjegyzéssel, hogy e folyamatokat rajtuk kívül még jó néhány dolog befolyásolhatja.( pl. politika, gazdaság stb.) A menedzsment szó számomra mást jelent és nem  fejezi ki a hadsereg lényegét.

Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
Éhesló Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20527

Helló,

a magyar haderő pancserságáról alkotott sommás véleményed jól illik a hasonlóan kinyilatkoztatottak sorába.

Csak emlékeztetőül:

I. háború - 1918 a frotok helyzete (vagy azok nem voltak legalábbis jórészt magyarok?)

1848 pákozdi csata, tavaszi hadjárat, Buda bevétele.

Vagy egészen régen, mivel éppen aktuális: Árpád és a pozsonyi csata?

 

Ezek aztán a pancserségek egy pancser vezetéstől pancser katonákkal!

 

És te magyar katona voltál valaha is?

 

Éhesló

 

Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
gencsydani Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20526
:DDD
Előzmény: Zicherman Istvan (20525)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20525
Ja, elfelejtettem mondani-SZEMBŐL!:)))P
Előzmény: Zicherman Istvan (20524)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20524
Bcsánat uraim, hogy kimaradtam, de jóbarátom (ex katonatársam) hívott Moszkvából. Most a rendőrségnél ballisztikus és fegyverszakértő. Vertem a kínomban a fejem a falba a röhögéstől.
Sokat beszélünk itt a képzettség hiányáról. Hát akkor ez az eset ide kívánkozik, csakhogy röhögjünk mások baján is.:))
Na szóval, Oroszországban a legkorruptabb és legjobban szidott testület - a közúti rendészet. Analfabéták és alulművelt kretének gyülekezete.
Nos, tegnap volt az orosz főváros egyik nevezetes éjszakai üldözése. Több órán át a rendőrök hajkurásztak egy Audit, méghozzá amaz stabilan mindig előttük járt. Szirénázás, lövöldözés, stb. A végén találat érte az autót, az lefékezett, a gyorshajtó kölykök elfutottak, a rendőrverdák szana-szét törték magukat (méghozzá két különböző kerület járművei voltak, ezért majdnem kitört a tömegverekedés, stb.) Tiszta holivúd.
Nos, ekkor jön a helyszínelés, hívják aspanomat. Kiérkezik, végighallgatja a történetet, a többi szakértő spannal csendesen fulladoznak a röhögéstől a közúti jard bénaságán. Elmennek megnézni az üldözött és elhagyott járművet.
És itt leesett az álluk és vakagatják a tarkójukat és a töküket, hogy ez hogy a fenében is volt?!
A gépkocsit találat érte az üldözés során. A töltény az egyik rendőrségi gépkarabélyból származott... Ez még semmi...
...A lövedék az ÜLDÖZÖTT kocsi RADIÁTORÁT ütötte át!....


Na ezt csinálja utánnuk egy profi.:))))))))))))))))))))
swordmanus Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20523
Zrínyi épp úgy volt magyar, mint én s itt sokan. Annak vallotta magát, s ezért az országért hullatta vérét. Persze épp így volt horvát is, de akkoriban a két ország inkább volt egy, mint kettő. genetikailag én is elég rendesen vegyesfelvágott vagyok, atyai őseim jászok, de igazából igen vegyes a kép. Zrínyi egyébként mindkét nyelvet, mint anyanyelvét beszélte. De hagyjuk a kardcsörtetéses kitérőt, mert Zicherman úr, ki átérzi Zrínyi nemzeti hovatartozásának problémáját, úgy hiszem, jól a nózinkra koppint, ahelyett hogy ÍRNA NEKEM E-MAILT.
Ennyi volt az OFF.
Előzmény: Törölt nick (20520)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20522
Kovacsgyula ur!

Maximalisan igazad van, a vegvari vitezek esete sajnos igen nagyban hajaz a mostanihoz: ott is kellett harcolni, de nem volt mibol, meg mivel. Ellenben akkor volt kitol zsakmanyolni, ha minden kotel szakadt. Ettol lettek azok a vitezek profik (vagy hosi halottak). Mondjuk ott igazan kiutkozott a magyar katona erenye: profizmusaval kepes ellensulyozni a se penz se poszto allapotot. Nem mindegyik, de vannak akik (pl. egyik frissebb pelda a raketasok). A tobbi peldam talan allja a helyet.
Előzmény: kovacsgyula44 (20516)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20521
Hé, tekintetes urak!
Még mielőtt felcsendül a verbungos és kardcsörtetés kezdődne, nem térünk vissza a jelen kijózanító talajára?:))
Ha már ennyire mazochista nemzet vagyunk, akkor legalább annyit lépjünk előre, hogy ne a múlton keseregjünk ábrándos tekintettel, hanem inkább a jelenen.Így talán idővel a jövőre is megtanulunk építeni.:)P
Biga Cubensis Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20519

Csak a lentebb felsorolt csatákra, hadjáratokra írtam :)

Persze vannak csúfos vereségek is szép számmal...

Előzmény: Zicherman Istvan (20518)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20518
Én a Győri csata óta óvakodnék a ,,mesteri győzelmek" szóhasználattól:)))
Előzmény: Biga Cubensis (20517)
Biga Cubensis Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20517
A fenébe, ilyen a magyar hadtörténelem, mesteri győzelmek után végül a háborút elvesztjük. 
Előzmény: Törölt nick (20511)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20516

Kardember!

 Nem akkor volt a "se pénz, se posztó!" mondás divatban? És múlott ez valaha is?

 gyula

Előzmény: swordmanus (20507)
Big-B Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20514
ZTE-M.United 1:0

:-)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20513
Ill. a 2. bécsi döntést elősegítendő 500.000 fős sereg, ami felvonult a román határon, bár nem bocsátkozott harcba végül, de a történetírás szerint igencsak előkészített támadás lett volna. (Sajnos tartalékok nélkül)...
Előzmény: Törölt nick (20511)
Big-B Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20512
Fekete sereg bécsi kiruccanása
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20511
Hadd egészítsem még ki a sort egy kicsit: Tavaszi hadjárat Erdélyben, Stromfeld Aurél féle Vörös hadsereg Csehszlovákia ellen. Egyik sem volt pancser menet.
Előzmény: swordmanus (20507)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20510
Ha nem is voltunk számszerően többen, de nagy vlt a fegyveresek aránya, és az mind könnyűlovas/lovasíjász volt, így még többnek hatott, mozgékonysága okán. Ráadásuzl roppant hatékony volt. Szerintem ez volt a cunami, nem feltétlen a létszám.
Előzmény: Zicherman Istvan (20509)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20509
Hehehe...:) Előugrott egy pimasz gondolat. Hehehe. A honfoglalás volt az utolsó olyan eset a magyar hadtörténelemben, amikor is döntő túlerőben vótunk.:)))
Előzmény: Zicherman Istvan (20508)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20508
Azért a honfoglalást hagyjuk. Ott nem a profizmusról szólt a fáma, hanem a tömegről, gyorsaságról és túlérőről.
A Kárpát-medencébe érkező néptömeg mai mércével talán elhanyagolhatónak tűnik, de akkor Európa számára az egy cunami volt.
Előzmény: swordmanus (20507)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20507
Üdv!

Szeretnék cáfolni! Pl. anno a végvári vitézek egész profik voltak, továbbá korábbra tekintve Zrínyi (idősebb, de ott bármelyik a két fivér közül) katonái nemcsak profik voltak, de a menedzsment is a helyén volt. Mátyás fekete serege pedig szintén nagyon a helyén volt. A világszínvonalat a honfoglaló s kalandozó magyarok tartották a maguk korában, előidézve a leglátványosabb és legkellemesebb nyugati tőkebeáramlást, amit a magyar gazdaság valaha látott.
tehát volt profi menedzsment. Csak túl régen... És túl kevésszer.
Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
Big-B Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20506
Ha ezt az MN1480 fórumozói olvassák.... a könnyők kicsordul...
Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
Big-B Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20505
Há bólintottam én....
Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20504
Tssssss!.... Nehogy meghallják a szavaidat!;)P
Előzmény: kovacsgyula44 (20503)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20503

1805!

   Teljesen egyetértek! A tapolcai sorozott rakétadandár "profi" módon szolgált. A sorozott izraeli haderő szerintem a világ legprofibb hadereje. A magyar haderő szinte teljes történelme során "pancser" volt függetlenül megalakítási rendjétől. A magyar haderőnek ugyanis egész történelme során soha sem volt profi menedzsmentje, mindig pancserek döntöttek a fejlesztéséről, kiképzéséről, bevetéséről.

   gyula

Előzmény: 1805 (20500)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20502

http://news.com.com/8301-10784_3-9757072-7.html

 

ezek nem tudják, hogy a magyar katona szeme többet ér, mint 5000 unmanned eszköz...

Törölt nick Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20501

Épp csak érintőlegesen, mert off:

 

Én sem lennék ilyen optimista, láttunk már hasonlót. Ami egyszer bejött, az bejöhet mégegyszer.

 

Nyugtával dícsérd a napot.

 

On.

Előzmény: Stylist (20496)
1805 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 20500

Amennyiben a tömeghadsereg alatt, a sorozáson alapuló hadseregszervezést értjük, akkor az nem minőséget, hanem egy rendszert jelent. Önmagában még ettől, sem az ilyen hadsereg, sem pedig a katonái nem tekinthetők pancsernak. A sorozás vagy önkéntesség önmagában nem dönt el semmit. Ha így lenne, akkor nem lettek volna a  történelem során igen kiváló sorozott és nagyon rossz önkéntes hadseregek.

A minőség ugyanis, elsősorban a kiképzés és a katonák tartásának ( motiváltság, fegyelem, eltökéltség stb.) a függvénye. Elméletileg persze az önkéntesség ebben meghatározó lehet, de  a történelem nem mindig ezt igazolta. Szerintem a sorozott hadsereg válságának okait máshol kell keresni.

Továbbá  pontosan meg kellene határozni a profi fogalmát és főleg a tartalmát. Enélkül fennáll a veszélye, hogy mindenki mást ért alatta.

Mit kell tudni annak a katonának akit már profinak tekinthetünk. pl. mit és hogyan oktatni és gyakoroltatni, mérések stb. Az ilyen alapon tervezett és vezetett felkészítés hiányában, lehetnek akik profinak tekintik magukat pedig tudásuk még sem közelíti a követelményeket. Röviden a profi sem pusztán attól profi, mert önkéntes, vagy mert annak tartják!

Előzmény: kovacsgyula44 (20491)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.08 0 0 20499
Ezért jobb a pykrete: nem von el több hőt, mint a sima jég, sőőőt, mivel a fa rosszabbul vezeti a hőt a víznél, így nehezebben olvad
Előzmény: thehassan (20492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!