Keresés

Részletes keresés

-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21502
"....A díszszemlén is felvonultatott rengeteg történelmi zászló közül bizonyos csoportok miért pont azt az egy történelmi zászlót használják,.."

két igen egyszerű oka van:
1- macerás lenne az összeset cipelni (:-))) )
2-2/a ez már komolyabb: az árpádsávos az egész történelmen végigvonuló autentikus " magyar államhatalmi" jelkép. a többinek kisebb volt és kizárólag dinasztiákhoz köthető jelentősége.
2b - Rákóczi is az árpádsávost emelte föl, mint autentikus magyar zászlót az idegenek(habsburgok) ellenében.
ez egyúttal pozicionálta is a jelentését: a rebellió magyar oldalon elkötelezett zászlaja.
ezért igyekeztek utána a habsburgok elfeledtetni, mint zászlót. (meg a turult is, ugyanez okból)

"...néhány évtizede egy ordas eszme alaposan összeszart. .."

ez egy ordas manipulatív összemosás, és egyszerűen nem igaz.

.
Előzmény: Volt tüzér (21493)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21501
Na ja.
Előzmény: -Survivor (21500)
-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21500
ooops...a képviselet idézőjelben- így : "képviselték"

:-))

.
Előzmény: -Survivor (21499)
-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21499
"....látványosan képviseltette magát a Dunai Flottila, a többi mind szárazföldi "bokorugró" volt, a repülősök meg sehol... .."

az UAZ-okon ott csücsücsültek a szolnoki eje. deszantosok is.
ők képviselték a légierőt.:-)))

.
Előzmény: Stylist (21471)
-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21498
"....A filmben 11 perc 07-08 masodperc korul egy villanasnyi idore latszik ket furcsa lanctalpas jarmu, amik kozvetlenul a dognagy onjaro tarackok elott vonulnak. Azok micsodak? Elore is koszi!.."

megnéztem mégegyszer a kedvedért, (lásd milyen vagyok:-)) )

szóval szerintem az egy ACRV-2 kóddal jelölt tüzérségi FO jármű. ( felderítésre is alkalmas vezetési pont) 81 táján redszeresítették az oroszoknál, aztán nyílván ide is került -együtt az önjáró tüzérséggel.

Üdv,
Előzmény: Törölt nick (21489)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21497
Rohadt nagy mázli, hogy felétek nyugodt a légkör (kop-kop-kop).
Előzmény: Hamburger2 (21496)
Hamburger2 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21496

Már erre is furcsán néztek! :)

 

Szerény meglátásom: A konvojkísérés a menetbiztosítás egy sajátos formája. Hogy mennyire fog hasonlítani a harcászati menetbiztosításra, az ugyanazoktól a tényezőktől függ, mint a menetbiztosítás megvalósítása! :) Ezt most jól megasszontam! :)

 

A harcászati menetbiztosítás és az itteni konvojkísérés között elég sok különbség van. Egy dolog viszont mindenképpen közös bennük: A gépjárműoszlopunknak épségben és a meghatározott időre el kell érnie a célállomást.

 

Hamburger

-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21495
netene...
:-)


.
Előzmény: Törölt nick (21486)
-Survivor Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21494
Kedves Stylist,
megtisztelő a bizalmad a kérdéseiddel kapcsolatban....de nekem ez a nosztalgia nem mint résztvevő, hanem a partvonalról mélázó néhai katona nosztalgiája.
Ti. én a 70-es években erősítettem(vagy gyengítettem?? :-)) ) az MN-t, ill. azon keresztül a VSZ-t, különböző ( tatai HO-hoz, kaposvári HO-hoz tartozó) gl. alakulatoknál.
Ezekkel kapcsolatos kérdésekre inkább tudnék felelni, vagy pl. arra, hogy az akkor még főiskoláról frissen kikerült és fhdgy rangban szolgáló Urbán Lajos milyen volt csapattisztnek és járőrfutónak (megj. remek!)....
Egyébként látom, hogy a kérdéssel érintett tüzér topiktársak már válaszoltak is.

szóval én egy régebbi túlélő vagyok.
:-))

Üdv,
S.
Előzmény: Stylist (21471)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21493
Ne gyere nekem a "megélhetési rettegővel", mert az általad megélhetési rettegőnek nevezett ember egyetlen dologgal nincs kibékülve. A díszszemlén is felvonultatott rengeteg történelmi zászló közül bizonyos csoportok miért pont azt az egy történelmi zászlót használják, amit néhány évtizede egy ordas eszme alaposan összeszart. A többiektől elnézést a vulgáris kifejezésért.
Előzmény: Törölt nick (21490)
thehassan Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21492
Nézd, én sem vagyok harcász. De ha már elzavartak előremeneteli tanfolyamra, hát odafigyeltem. És azt vettem észre, hogy a menet-menetbiztosítás témakört általános harcászatból okították, míg a konvojkísérést nem háborús katonai műveletek témakörben boncolgattuk.
Namármost, arról ugyan lehetne vitát nyitni, hogy a minket okító alezredesbácsik képezik-e a hadtudomány krémjét széles e világban, de mivel te sem vagy harcász (ahogy mondtad), meg én sem, ezért fogadjuk el őket szaktekintélynek.
Ezek alapján nem célszerű összemosni a két dolgot. Különösen azért nem, merthogy egy harcszerű menet esetén (ezt mondták régen "fennáll az ellenséggel való összeütközés veszélye"-nek) alkalmazott menetbiztosításban egy konvojt biztosító erő legfeljebb egy elem részeként jelenne meg.
Azt meg már csak szinte zárójelben jegyzem meg, hogy érdemes lenne a körünkben jelen lévő Hamburgert megkérdezni, hogy ha valamilyen csoda folytán megjelenne ott Afgániában annyi magyar katona, hogy abból össze lehet rakni egy harcszerű menet biztosítását, akkor hogyan is reagálna a helyi lakosság erre a több tucat gépágyú- és géptelenágyú-csőre?
Irakra ugyanez a helyzet az igaz. Nem szabad összekeverni az erődemonstrációt a provokációval.
Előzmény: Éhesló (21417)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21491

Az önjáró tüzérségnek volt egy vezetési pont járműve, de felderítő járműnek is használták. A típust nem tudom.

A többieknek, akik a díszössztűzzel foglalkoztak. Az 5.20 környékén egy pillanatra bevillant a dísz osztályról egy kép. Kár, hogy nem volt hosszabb.

Előzmény: Törölt nick (21489)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21488
Először is, nem a gárdisták cipelik, hanem az akkor még létező díszezred katonái. Másrészt meg nemcsak azt az egyet cipelik, hanem az összes történelmi zászlót. És nem tesznek különbséget, mint egyesek.
Előzmény: Törölt nick (21486)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21487
Egy ideje már bütykölik az EU GPS-hez hasonló rendszerét, ami ha beáll, akkor élből centis pontosságú lesz. Másrészt meg annak idején állítólag a T-72 hazai változatában, a T-64-ben volt valami GPS-hez hasonló vacak, ami valami akkora volt, mint az R-123-as rádió, és kb. méteres pontosságú volt. Szerintem az orosznak az is untig elég lehetett. Megjegyzem, kézzel fogható valóságában sose láttam a masinát, mert amibe be tudtam mászni, abban csak a doboz helye volt ott. Viszont az üres konzol feltűnő volt. Az oroszról meg el is tudom képzelni a dolgot, hiszen éppen elég műholdja kóválygott odafent.
Előzmény: Biga Cubensis (21454)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21485

Van némi nosztalgiám az ilyen keménytökű parancsnokokkal kapcsolatban, mint a Fekete ezredes. Bár nem ismertem, tisztelet neki.

Azt persze nem tudom, hogy a temető környéki házak ablakait hogy óvták meg. Mi annak idején a Citadella mellől lövöldözve pár dolgot tönkretettünk. Többek között a le nem szerelt utcai kandelábereket, de volt olyan is, hogy budai oldalon, Dunára néző ablak repült ki a harmadik össztűz után tokostul.

Előzmény: kovacsgyula44 (21483)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21484

A gps adatok torzítása ellen szerződést kell kötni állami szinten a szolgáltatóval és akkor rendelkezésére áll bizonyos rendszereknek (pl Gripen) az úgynevezett Y kódú vevő, azon nincs szándékos rontás. Ha ez nincs meg, akkor a dgps (differenciál gps) módszert kell alkalmazni.A lényege, hogy kell egy vevő ismert koordinátájú ponton amely folyamatosan képezi és real time üzemmódban diditális rádión továbbítja a rendszerbe kapcsolt többi vevőnek a differenciát, ettől azok olyan pontosak lesznek, mintha Y kódú vevők lennének. Ennek primitív, digitális rádiótól mentes változatát működtettük a tüzérdandárnál.

 gyula

Előzmény: Kuruc71 (21464)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21483

Két tüzér tanszéken szolgáló kollégánk temetése egyidőben volt Szentendrén. Fekete József ezredes KLKF tüzér tanszék vezetője elrendelte löveggel a díszsortüzet. Siska József vezérőrnagy, tüzérfőnök a temetés után felelősségre vonta, hogy miért nem kértek engedélyt. - Főnök, ha kértük volna, engedélyeztétek volna? - Nem! - Na, ezért nem kértünk engedélyt!-

  gyula

Előzmény: Volt tüzér (21480)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21482
Bocs, de én akartam egy képet is feltenni a szóban forgó ágyúról, csak kimaradt.
Előzmény: Volt tüzér (21480)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21481

85-ben a Várpalotai Tüzér kiképző központban szolgáltam, talán valami hallgatói szakaszunk vett részt, ha jól emlékszem.

 gyula

Előzmény: Stylist (21477)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21480

az 1. jelű kérdésedre tudok válaszolni, mivel katonai főiskolás koromban több alkalommal volt benne részem. A díszössztüzet a ZMKMF légvédelmi tanszékének hallgatói lőtték, bármilyen alkalomról is volt szó. a feladatra 13 darab KSZ-12 85 mm-es légvédelmi ágyút tartott készenlétben a jadsereg, amit a ZMKMF ócsai bázisán tároltak. Ezeket elektromos elsütőszerkezet működtette, ami direkt erre a célra barkácsolt elektromágneses holmi volt. Mindig 12 ágyú lőtt, a tizenharmadik pedig tartalék volt. A protokoll előírta, hogy 12 darab ágyúval kell lőni. Ha valamelyik ágyú beszart, (amilyen vén vacakok voltak, időnként előfordult) azonnal be kellett vetni a tartalékot. Ha valami idegen államfő jött, akkor 21 darab össztűz dukált, amit az osztály a két himnusz alatt lőtt el. Ha csak a magyar himnuszt játszották (például április 4.) akkor csak 16 össztüzet lőttünk. Egyetlen egy alkalommal fordult elő, hoy kézzel kellett lőni, mégpedig Czinege elődjének Révész Géza vezds-naka  temetésén, a Farkasréti temetőben. Ott három ágyúval lőttünk kézzel, de előtte annyira begyakoroltuk, hogy nem is lehetett észrevenni a különbséget. A kézi elsütést egyébként minden alkalommal gyakoroltuk, mert ahogy az ágyú beszarhatott, joga volt az elektromos elsütésnek is beszarni. Kézzel is úgy ment a dolog, mint elektromosan.

A 4 évem alatt egyébként egyetlen április negyedikét hagytam ki.

Az utolsó kérdésedre: 1985-ben még csak a sapkán lévő sas alapján lehetett megkülönböztatni a légierőt az egyebektől. Sasmadarat meg láthattál, mert az akadémia hallgatóinak a sapkáján is elég sok volt, meg a három katonai főiskola külön díszzászlóaljat állított ki.

Nem baj, hogy ilyen hosszú voltam?

Előzmény: Stylist (21471)
Stylist Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21479

Apropó, Tüzérdandár: akkor te ismered a díszsortűz leadásának rejtelmeit is, ugye? Hogy oldották meg az ágyúk tizedmásodpercre azonos elsütését? Pusztán manuális módon begyakorolva nem hiszem, hogy megoldható, mert elég csúnya lett volna, ha pont a dísszemlén az egyik ágyú akár csak fél másodperccel később szólal meg... Azért az már randán kihallatszik. Úgyhogy marad a mechanikus vagy elektronikus időzítőkapcsoló, amelyhez sorba voltak kötve a lövegek. Vagy nem így működött?

Üdv:

kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21478

Laci érdekel a téma, emailben küldhetsz nagyobb terjedelmű anyagokat is.Amíg aktív voltam, évente beszereztem a "The reliable book of facts hungary" cimű kiadványt. A Greger - Delacroix kiadó (Teréz krt 28) adta ki,  400 oldal körüli könyv, 100oldal a HDF-ről és a NATO-ról.

 gyula

Előzmény: Némedi László __ (21469)
Stylist Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21477

"...még a megsemmisítés filmjét is megtalálod."

 

Nem szeretném látni! :-(( Mellesleg elvből nem nézek horrorfilmeket...

Mindenesetre köszönöm a lehetőséget, Gyulla. By thy way: ti is vonultatok? Ha jól rémlik, akkor Scud rakétát is láttam a dísszemle vége felé...

Üdv:

Előzmény: kovacsgyula44 (21476)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21476

Stylist!

  Ajánlom ugorj át itt a zindexen az MN 1480 topikra, még a megsemmisítés filmjét is megtalálod. A BM- 21 sorozatvető kivonása 2004 szeptember 1- el, a pécsi tüzérdandár felszámolásával történt meg.

 gyula 

Előzmény: Stylist (21471)
recon Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21475

"Ilyen fegyelemmel, még mit lehet rátok bízni?"

 

Nem veszem sertesnek a megjegyzesedet, mert nem ismersz szemelyesen. Akkor valoszinuleg mas lenne a velemenyed. Ha egy kicsit visszaolvastal volna a hozzaszolasaim kozott, akkor is lehet, hogy mas kepet kaptal volna. Mindegy, ez nem az en bajom.

 

Gondolom nem voltal katona, vagy ha igen, akkor sem kerultel a kozelebe a katonai ejtoernyozesnek. Nem erezted azt az adrenalin rohamot, amikor minden egyes ugrasnal a halallal jatszva kilepsz a gep ajtajan es rovid (vagy hosszabb) zuhanas utan kinyilik az ejtoernyo. Nem erezted meg azt a tehetetlen elkeseredest, amikor egy tetves sereg nem hajlando elismerni a katonainak a teljesitmenyet es evtizedes "tiltott" hordas utan legalizalna az ejtoernyos jelveny gyakorlo ruhazaton torteno viseleset, mint azt minden mas hadsereg teszi (meg a harmadik vilag beli seregek is). Nem is probalom veled megertetni, mert ha itt lennel kozottunk, akkor ugyanigy ereznel. Kulsoskent viszont a velemenyed engem (meg gondolom minden egyes katonai ejtoernyost) nem igazan erdekel.

 

Nyugodj meg, hogy az alaprendeltetesemen belul barmilyen feladatot rambizhatsz, azt vagy sikerrel vegrehajtom, vagy menet kozben elbukom, de ugy, hogy mindig a 100 szazalekot nyujtottam. Azt hiszem az alegysegem teljesitmenyei onmagukert beszelnek, en pedig nem erzem szukseget annak, hogy barkinek is bizonyitsam a ratermettsegemet. Kulonosen nem egy internetes forumon. Lehet, hogy titkot arulok el, de a jatszos ruhamon egyaltalan nincs felvarro, ugyanis a kulsosegek csak a laktanya kapuin belul jatszanak szerepet. A kapun kivul csak a teljesitmeny szamit. 

Előzmény: 1805 (21420)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21474

szerintem vannak esetek, amikor nem lehet eltekinteni a szabályzatoktól (már csak a fegyelemre nevelés miatt is) (pl amikor a Honvédséget kell képviselni mások előtt), viszont vannak esetek amikor a józan ész alapján át lehet írni bizonyos részeket (hmm, adaptálni a szabályzatot :))) (pl missziók)

és van amikor zártabb környezetben, motivációként, bizonyos kedvezményeket lehet adni.

Ezek közötti döntést a parancsnok belátására kéne bízni...

 

ma egyszerűen mindenhez hozzá tudok szólni :))))

 

Előzmény: Törölt nick (21473)
dr_kotasz0831 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21472

Szia 1805!

 

Értem amit mondasz.

 

Nem vállalkoznék arra, hogy eldöntsem melyik a jobb:

 

- Hagyni az ejéket had érezzék ettől jobban magukat, mert úgyis tűzbe mennek egymásért

- Ráverni a kezükre, hogy fegyelmezzék magukat, ne felvarrózzanak itt nekem

 

Nekem az előbbi szimpatikusabb, de én már jóvátehetetlenül outsider vagyok.

 

Köszi,

Én

 

Előzmény: 1805 (21466)
Stylist Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21471

"...anno nem gondoltam volna, hogy egyszer - több, mint 20 év múlva- ezt szomorú nosztalgiával nézem vissza. még az utált politikai bullshit sem zavar."

 

Nagyon érdekes volt a videó, jó hogy belinkelted. Ha már utolsó dísszemle, lenne pár kérdésem a látottakkal kapcsolatban:

 

1.) Ma már annyi ágyúnk sem maradt, amennyivel egy jó kis díszsortüzet le tudnánk adni. Azt, hogy az ágyúk tizedmásodpercre pontosan egyszerre lőttek, azt hogyan érték el? Elektronikus vagy mechanikus időkapcsolóval volt összekötve az összesnek az elsütőszerkezete?

2.) Hát igen, akkor még nemcsak 12+3 tankunk volt! A dísszemlére melyik páncélos egységtől érkeztek akkoriban a harckocsik? Én mondjuk Tatára tippelek...

3.) Az itt még látható önjáró rakéta-sorozatvetőket mikor vonták ki a hadrendből?

4.) Feltűnt, hogy a Légierő egyáltalán nem reprezentálta magát ezen a dísszemlén! Azt tudom, hogy a vadászrepülők le lettek tiltva, mert nem sokkal korábban lezuhant egy MiG-23 Flogger, és még vizsgálták a baleset okait. De a helikoptereseket is letiltották? Pedig egy Mi-24 formáció átrepülése elég impresszív élmény lett volna. Sőt, a vigyázzmenetet bemutató katonák között sem láttam légierősöket! Elég komoly létszámban, látványosan képviseltette magát a Dunai Flottila, a többi mind szárazföldi "bokorugró" volt, a repülősök meg sehol... :-((

Üdv:   

Előzmény: -Survivor (21430)
1805 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21470
Bocs, de nem erről a jelzésről van szó! Az osztályos fokozat rendszeresített!
Előzmény: Gyöki II (21467)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.24 0 0 21469
most jöttem a KSH-ból, nagyon jó adataik vannak, el kezdem felrajzolni a Honvédség pályaívét...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!