Keresés

Részletes keresés

gauls Creative Commons License 2008.04.17 0 0 5711
Csak azt szeretném mondani aki kiváncsi Baj község bunkerére az jelezzen.
Mert ott lakom mellette.

Belovai István, a CIA-val való együttműködés miatt 1985-ben életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt, majd a rendszerváltás után köztársasági elnöki kegyelemmel szabadult egykori katonatiszt írja: "Kádár nem akart kivédeni semmilyen szovjet követelést és már az 1960-as évek elején hozzájárult ahhoz, hogy a szovjetek atomfegyvereket és hozzájuk tartozó hordozóeszközöket telepítsenek hazánk területére. Ezzel hazánk a NATO Nukleáris Tervező Csoportja részére atomcélponttá vált, vagyis Kádár hazánkat atomcélponttá változtatta. A szovjetek az atomrobbanófejeket Császár, Tótvázsony és Tab térségében tárolták. A hordozórakéták Baj, Dombóvár és Szigetszentmiklós térségében voltak."
Coop Creative Commons License 2008.04.17 0 0 5710
monfondir Creative Commons License 2008.04.17 0 0 5709
Ez egy jó kis link! A jugók jó kis bázisokat építettek anno. A tengerparton is van ilyen bázis. A Lérakos topicban volt róla szó, ahogy Volt Tüzér is írta, kb 1.5 éve.
Előzmény: Coop (5706)
KT1 Creative Commons License 2008.04.17 0 0 5708

Akkor lehet, hogy ebből a cikkből indult el a rakétasilók létezése Magyarországon...

Végülis olyan jól hangzik, hogy mekkora atonagyhatalom voltunk... :)

 

Úgy tudom a szektort őrzik,

de a kifutón szoktak autós-motoros gyorsulási versenyeket tartani.

Előzmény: Coop (5707)
Coop Creative Commons License 2008.04.17 0 0 5707

 

 Index cikk:

 

  http://index.hu/politika/belfold/atom0513/

 

  és hozzá egy kép.

 

Előzmény: BZd (5704)
Coop Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5706

Zeljava után kutatva a neten találtam egy oldalt, ajánlom mkinek.

 

www.zeljava-lybi.com/Zeljava-index2_eng.html

 

Mig-21 le-fel szállása Zeljava kifutóról, a bázis müködéséről videó, nem piskota hely volt. Működés közben a beton ajtók, mig-ek sorban a beton alagútban. Klikk mkinek aki még nem ismeri.

 

 

hadsz Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5705

Ha jól tudom a repteret őrzik,de azt nem tudom,hogy ez az őrzés mennyire vonatkozik a néma szektorra is,tekintve,hogy az eléggé kiesik...

Előzmény: BZd (5704)
BZd Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5704
Uraim, azt szeretném kérdezni, hogy Kunmadaras szabadon látogatható-e, valamint a néma szektor a bázis melyik részén található?
Coop Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5703

 Plitvicei tavaktól nem messze, délre van. Nagyobb része horvát oldalon , a másik darab a határ túlsó oldalán  a térkép alapján.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5702
Ez Szerbia, vagy Horvatorszag?
Előzmény: Coop (5699)
Coop Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5701

Uccsó reptér.

 

 Templin mellett, egyik legnagyobb volt szovjet reptér. Drezda közelében kerestem egy kis települést ahol anno NDK-s táborban voltam, de ez lett belőle.

 

 

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5700
Különösen a gép formájára kifaragott fedezékajtó tetszett. A légvédelmi topicban? egyszer már megtárgyaltuk a dolgot. Akkor az jutott eszembe, hogy vajon mit csináltak azzal az ajtóval mondjuk egy MIG-29 esetében.
Előzmény: Coop (5699)
Coop Creative Commons License 2008.04.16 0 0 5699

Hello. Spontán barangolás közben találkoztam Zeljava repterével, szép helyen van , és a repülőtárolók sem hétköznapiak.

 

 

A képeket készítő oldala : http://www.panoramio.com/user/1128494

 

pár kép ízelítőnek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

laci-ka Creative Commons License 2008.04.10 0 0 5698
Az Orosz nem álcázott.Az elbújt olyan helyekre,hogy alig lehetett megtalálni.Viszont a Magyar a települőpontokat álltalában úthoz közel tette,(legalábbis az elsőszámút),a többi kitelepülő pont egyre rejtettebb helyen volt.Mert ugye a kitelepülésnek fokozatai voltak,vannak.Nem nagyon dugdosták az elsőt.Lehet,hogy éppen egy ilyen kitelepülést láttál.Valószínű,hogy gyakorlat volt.Ha gyakorlat volt az csak néhány napig tartott.A paraboláról annyit,hogy egyszer sem biztos,hogy légvédelemmel függött össze.No comment!
Előzmény: kovacsek.k (5695)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.04.10 0 0 5697
Engem is. Az orosz olyan antennát kommunikációra használt.
Előzmény: monfondir (5696)
monfondir Creative Commons License 2008.04.10 0 0 5696
Engem azért ez a "parabolás" dolog kicsit elbizonytalanít az RT-t illetően....
Előzmény: kovacsek.k (5695)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.04.09 0 0 5695

Laci-ka!

Köszönöm a választ. Valóban ez lehet az igazság. Ez egy pár vontatmányból (utánfutó) álló, kabinszerű valamik voltak. Egy db nagy, ~ 3-4m átmérőjű parabola, több kisebb 1,5-2m-s, valamint UHF sávú (TV 5-s sávú) antennához hasonlító 4-s csoport. Sok esetben álcahálóval voltak takarva.

Csak azt nem értettem soha, hogy ha ennyire titkosak, miért kellett a főúttól kb. 50m-re telepíteni? (bár lehet, a lényeg arrébb volt?!?!)

kálmi

 

Előzmény: laci-ka (5694)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.09 0 0 5694
Mégvalamit.Ezek az alakulatok nem voltak nagy bázisok.Egy PRV,egy Dzsigit,stb.Gyorsan lelehetett szerelni ill. továbbvinni őket.Nem igazán volt kiépítve.Voltak ilyenek az országban több helyen.Elsőként estek áldozatául a légimegfigyelés leépítésének.
laci-ka Creative Commons License 2008.04.09 0 0 5693
Valamikor a debreceni radarosoknak két elkülönített radarszakasza volt.Az egyik az amit Hajdúböszörmény felé láthattál.Már jó régen megszűnt.Illetve összevonták őket.Abban az időben sorra szűntek meg a lokátorbázisok.Lillafüred,boldog,mezőcsát stb.
Profy Creative Commons License 2008.04.09 0 0 5692

Elnézést hogy bele kotnyeleskedem.

De talán a debreceni reptér régi lokátorát láthattad.Ha jól emlékszem Böszörmény után lehetett látni.

Előzmény: kovacsek.k (5689)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.04.08 0 0 5691

Nem ez, ez nem Tedej. Az Tiszavasvári mellett van. A térkép és műholdas oldalak szerint Hajdúnánás felé vezető sokad rangú úton.

De magánban kaptam az egyik "hsz" (hozzászóló) társtól egy levelet, s, szerinte ez

Görbeháza lehetett. Többet Ő sem tud.

Ki tud többet???

 

kálmi

Előzmény: uselessjunk (5690)
uselessjunk Creative Commons License 2008.04.08 0 0 5690
Nem az 502-es BARS-ot láttad Tiszavasvári alatt? Azokat az antennákat szokták radarnak nézni :) Lásd #3474-es hozzászólás!
Előzmény: kovacsek.k (5689)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5689

Valamikor a 80-s években nagyon sokat autóztam Miskolc és Debrecen között a 35.sz. úton. Már nem emlékszem pontosan, de valahol Polgár és Hajdúböszörmény között, majdnem az út mellett Miskolc felől jövet bal kézre volt egy nagy lokátor állomás.

A közelműltban megint arra vetődtem. Az autópályáról direkt letértem, hogy láthassam ismét ezt az objektumot.

Mintha a föld nyelte volna el.

Mi volt itt anno, kik használták, és mire, mikor lett felszámolva?

 

üdv, kálmi

Skodri84 Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5688
Nesztek pár kép Tardonáról, bár már biztos volt....:)
hadsz Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5687
Igen,értem,hogy mit akarsz mondani! No problemo!  :-)
Előzmény: laci-ka (5686)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5686
Ez a téma egy kicsit gumicsont volt részemről.Elnézést!Az álláspontod a seregről csak részigazság.A mai világban valóban nem valószínű egy fegyveres konfliktus térségünkben.De!Léteznek béke feladatok is amit most nem lát el senki.Gondolok itt katasztrófahelyzetre,vagy akár egy rendvédelmi feladatra,stb.Gondol e valaki ,hogy hogyan vezetnének le egy kitelepítést,vagy egy komoly kiterjedt rendzavarást.Ugye nem hiszi senki azt,hogy egy katasztrófavédelem a nemlétező állományával,vagy a rendőrség képes volna megoldani.Hát erre volna jó többek közt egy működő hadsereg.Részemről a téma jegelve.Itt már elkanyarodtunk a kihalt laktanyáktól.Mindenkitől elnézést kérek a kerülőért.Ja!Nehogy valaki elfogultsággal vádoljon.Csak "félkatona"vagyok.
Előzmény: hadsz (5685)
hadsz Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5685

Mit gondolsz,régebben kik osztották a pénzt?Ami a honvédelmet illeti,nekem nem is hiányzik olyan nagyon...!

Tényleg elkanyarodtunk kissé,bocs az offért!

Előzmény: laci-ka (5682)
miki1962 Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5684
Teljesen egyetértek veled.
Előzmény: laci-ka (5665)
SZEGECS Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5683
Korábban is a politikusok osztották a pénzt...
Amúgy meg akik ellen akkoriban annyira kellett védeni mindent, azok most szabadon járnak-kelnek az országban...
Szerintem ez itt OFF, úgyhogy hanyagoljuk...
Előzmény: laci-ka (5682)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5682
Vannak dolgok amit nem lehet ill. nem szabad forintosítani.Itt most nagy szavakat kellene írnom(haza,honvédelem stb.)Tudom,hogy hogyan jut el a pénz a honvédelemre.Azt is tudom,hogy most divat lett "civilesíteni"mindent.Ez elég nagy baj.Sajna magyarországon ma a civilek ill. a politikusok osszák a pénzt.Ezért nincs ma honvédelem .
Előzmény: belic (5674)
KT1 Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5681
azért a civilek nagy része nem éri fel ésszel...úgyhogy jobb ha nem tudnak mindent !
Előzmény: AlexandraHUN (5679)
KT1 Creative Commons License 2008.04.07 0 0 5680
az valami lassú hatásmechanizmusú kapitalista vegyifegyver ???
Előzmény: Volt tüzér (5676)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5679
A "nyitottat" persze nem úgy gondolom, hogy oda bárki jövet-menet bemehet. Hanem az a fene nagy titokzatosság egy része világossá váljon. Itt éltek közöttünk, és ennélfogva jó lenne tudni, hogy mennyire veszélyes az a bázis, ami körülöttünk van. Nem részleteiben, hanem biztonságában.
Nem szeretnék atomtöltetekkel együtt élni.
A civilekből éltek. Jelenleg adókból finanszírozzák a költségvetésetek egy részét. Nyugi. Ezért nem várunk nyitottságot. De annyit igen, hogy a város központjában lévő szupertitkos bázis vajon tudja-e garantálni a polgári lakosság békéjét és testi épségét. Egyéb esetben, ha mondjuk a Bakony közepén lenne a "Szikla", senkit sem érdekelne.
Szem előtt van, nap, mint nap.
Ezért érdekes.

Előzmény: laci-ka (5673)
bodrostomi Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5678
Tökmindegy hogy mennyire titkos... azzal sincs nagyobb biztonságban, hogy titkolják, meg azzal sincs nagyobb veszélyben ha nem titkolják. Attól hogy nektek - nekünk titokzatos, lehet hogy bármelyik külföldi "megfelelő" személynek nem az.
hadsz Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5677
:-))) na igen,erről beszélek!
Előzmény: Volt tüzér (5676)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5676
Egy nemrégi honvédelmi miniszter jelentette ki, hogy Magyarországon egyetlen titok van, a Coca Cola receptje.
Előzmény: hadsz (5675)
hadsz Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5675
Egyetértek!Nincsenek itt olyan fenenagy titkok amiket olyannyira őrizni kellene!Akár a Szikláról van szó,akár másról.Ez már egy ilyen világ és nagyon jól van így!
Előzmény: NORTHLINE (5670)
belic Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5674
Hello!

Jó esetben valami dilettáns mondja meg,hogy kell.Rosszabb esetben meg a civilek,a politika.

Akar tetszik neked, akar nem, a politika mond meg 2 dolgot:
1. mennyi penzt kap a honvedseg
2. mennyire kell (szabad) a penzel elszamolni.

Es mivel minden nep olyan politikusokat kap, akiket megerdemel, kozvetve a civilek dontik el a fentieket.

Tehat a honvedseg legalapvetobb leterdeke az, hogy a "civilek" (pontosabban a valasztok egy nem elhanyagolhato resze) fontosnak tartsak a honvedelmet, es megkoveteljek a politikusoktol, hogy ok is fontosnak tartsak (vagyis viszonylag sok penzt, viszonylag jo celokra adjanak a honvedsegnek, illetve a "Civilek a Hazaarulasert Mozgalom" jellegu szervezeteknek ne engedjenek).

Bel
Előzmény: laci-ka (5673)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5673

Nem igazán értem ki előtt kell nyitni a honvédségnek?Kihez kell közeledni?Látjátok ez az egyik rákfene!Nem a maga ura.Jó esetben valami dilettáns mondja meg,hogy kell.Rosszabb esetben meg a civilek,a politika.Kíváncsi valaki arra hogy készül a kenyér?Nem.A közelébe se mehetsz a kenyérgyárnak.Pedig mindenki tudja hogy csinálják. Az egészen természetes,hogy nem mehetsz be.Akkor mi a fenének fúrja az oldalát a népnek, hogy mi folyik a veszprémi sziklában?Miért kell nyitni?Ki előtt?

Bocsika!

Előzmény: AlexandraHUN (5666)
NORTHLINE Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5672
SZOMSZÉDOK SZIKLÁJA
NORTHLINE Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5671
Előzmény: NORTHLINE (5670)
NORTHLINE Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5670
Kicsit túlmisztifikáljuk a magyar légvédelmet,szerintem...
USAAUSZTRIA
Vasi Kutya Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5669
Kellenek az ilyen "titokzatos" helyek nekünk na! :)
Előzmény: SZEGECS (5668)
SZEGECS Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5668
Elég felületes riport volt ez, vagyis semmi! :)))

Az, de a cikkben is olvasható, hogy az "érzékenyebb" helyeken nem lehetett fényképezni, valljuk be: valahol érthető, és helyes is....
És azért vegyük észre: ez is nagy előrelépés ahhoz képest, hogy jópár évvel ezelőtt milyen szintű titkolózás ment...


Előzmény: Vasi Kutya (5667)
Vasi Kutya Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5667

Van egy diszkrét bája a tűzoltóautónak (jó öreg Tatra)! :)

Gondolom a közeli Szentkiályszabadjai reptérről hozták át erre a gyakorlatra... Kár, hogy azóta az a reptér is megszűnt és a haditechnikát is áttelepítették Szolnokra. Viszont nem láttam képeket az irányító szobáról, annak digitális kijelzőiről, térképeiről stb.

Elég felületes riport volt ez, vagyis semmi! :)))

Amúgy jó, hogy van ez a hely! Baszott jól elvan dugva... A mellette levő MNB cuccost is megnézném szívesen! :)

Előzmény: NORTHLINE (5662)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5666
laci-ka
gondolod, hogy az igazán "rázós" dolgokat megmutatják? Sztem ezek a képek csak az előszoba előtti szoba, amit az érdeklődők láthattak. Ezzel is tükrözik, nyitott a honvédség. Nem olyan nagy baj ez, ha közelebb kerülünk egymáshoz.
NORTHLINE nagyon szépek a képek, és a cikk is nagyon jó!
Előzmény: laci-ka (5665)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5665
Amit leírtam kitartok mellette.Sztem nem kellene a dolgot nagydobra verni.Ez a képsorozat nagyon jól sikerült.Mondhatni jó képek.A felrakása ide viszont tükrözi a Magyar mentalitást.Attól,hogy katonai vezetőink megengedték az objektum látogatását,még nem biztos,hogy meg is gondolták azt.Vannak dolgok ami nem tartozik a közre.Egy ilyen alakulat többek közt akkor jó ha észrevétlen.Az átlag úgyse érti,hogy mi folyik ott.Feleslegesen meg kár a kívülállónak törni a fejét.Sztem hiba volt oda bárkit is beengedni aki nem oda való,és hiba a net-re is feltenni a látottakat.Ez a gondolkodásmód jellemzően civil,vagy(katonai):))).Jellemzi a sereg mai értékét.
Előzmény: NORTHLINE (5661)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.06 0 0 5664
:-)
bodrostomi Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5663
:-)
Előzmény: NORTHLINE (5662)
NORTHLINE Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5662
A Szikla:
Cikk
NORTHLINE Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5661
A Szikla:
Képek
Előzmény: laci-ka (5658)
hadsz Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5660

 "csak a főkapcsolót kell elfordítani, és már működik újra minden"

 

Kolkwitzban a légierő/légvédelem egyik 3 szintes parancsnoki bunkerében a -2.-on az idegenvezető,aki mellesleg anno tisztként szolgált ott,bekapcsolta egy percre a képen látható levegőztető berendezést,csak a feeling miatt... :-)

Ami a kérdésedet illeti,hát ja,szerintem itt sokunkban megfogalmazódott! A válasz pedig...

Előzmény: kovacsek.k (5655)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5659
Kedves Lex,
köszi. Látom lehet üzenetet hagyni. Vissza kellene őket hívni, hogy rakjanak rendet. Különben elképesztő, a szentkirályszabadjai a reptér melletti lakásokat hogy hagyták itt.

Sweethome nagyon jó fotókat készített. És most a kép hozzá.
Üdvözlet.
Előzmény: LeX (5657)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5658
Bocs hogy beleszólok.Szerintem a szikláról csak rébuszokat tudnak.Azt felesleges leírni.A valót csak kevesen tudjuk.És egy működő objektumról hmm.. nem illik beszélni.Legalább is szerintem.
Előzmény: bodrostomi (5651)
LeX Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5657
bodrostomi Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5656
Repülni? Ugyan mitől? Ez már nagyrészt múlt...
Előzmény: AlexandraHUN (5654)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5655

 

Végig nézegettem a Bunker Wollenberg (wollenbergi BARS) képeket.

Olyan érzése van az embernek, hogy csak a főkapcsolót kell elfordítani, és már működik újra minden.

Felvetődik a kérdés újra és újra: kis hazánkban milyen érdekek alapján pusztították el (le) ezeket a nem kis pénzből épített ojjektumokat. Miért éri meg egy másik népnek ezeket fenntartani, és megóvni, védeni. Szerintem, ez csak szemlélet kérdése!

És a kihasztnáltság. Tessék elolvasni az éves programot, megnézni a fényképeket.

Igaz a belépő nem olcsó (a mi pénztárcánkhoz) 13,5€ felnőtt, és 5€ gyerek.

 

üdv, kálmi

Előzmény: hadsz (5647)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5654
Én is szívesen kérdezősködnék, talán még valós válaszok is lennénnek. Meg olyan is olvasná, akit nemcsak kíváncsiság szinten érdekel. Hanem tudományosan. Nem messze lakom tőle. Nem szeretnék "repülni".
Majd 50 év múlva visszatérünk a témára.
Előzmény: bodrostomi (5651)
hadsz Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5653
talán mert még aktív... :-)
Előzmény: bodrostomi (5651)
Vasi Kutya Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5652

Haderőreformot a légierő esetében kissé elbaszottnak és elsietettnek tekintem!

Azt álírom, hogy az elavult szovjet/orosz repülőtechnikát lekellett cserélni... De én a rendszerben tartottam volna a SZU-22-eseket és a Mig-21-esekből 1 szd-nyit legalább.

Ezeket talán még fel is újítottam volna "némileg"!

Azt, hogy ez a siettség minek volt köszönhető azt nem tudom. Talán a NATO-ba való belépésünk egy "titkos" záloga, kikötése lehetett az, hogy ezt a fájdalmas viszont érthető lépést megtegyék.

Igaz nagy űr keletkezett a honi légierőnél miután 2000-ben felszámolták a pápai alakulatokat. Maradtak a Fulcrumok és az Albatroszok a rendszerben a Gripenek érkezéséig...

Előzmény: laci-ka (5644)
bodrostomi Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5651
A szikláról miért nem?
Előzmény: AlexandraHUN (5650)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5650
Kedves hadsz !
Szuper a térkép! És köszönöm a leírást is!
Persze, visszaolvasok de kicsit lassabban megy.
Az igazi meglepetés most számomra a Tótvázsonyi objektum és lakótelep. És a többi. Hajmáskér, Szentkirályszabadja...
KT1 is köszi!
Hm. A Szikla. Arról még nem illik kérdezősködni.
Kellemes hétvégét.
Szandra
KT1 Creative Commons License 2008.04.05 0 0 5649

 

 Ez nem a Petőfi rádió adását dobta át...!!!!!!!!!!!

 

 A föld légköre visszatükröz bizonyos frekvenciatartományokat, ez a müködésének alapja. 

 

 

Tudom miről beszélsz... !  :))

 

 Kölökkoromban laposkúszásban felfejlődtünk a faluszéli hegyre, ahol beástuk magunkat, majd onnan lestük a tököli repteret !

 De úgyanígy járt az érdi radarbázis is...

 

 Amúgy amire gondolsz az a Scud (A és B változat) keresd meg itt az MN1480 nevű fórumot !

Előzmény: AlexandraHUN (5645)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5648
a térkép az előzőhöz:
Előzmény: hadsz (5647)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5647

Az 5533hsz-ben már írtam a működési elvét,és hogy mikor építették a rendszert.A néhai NDK-ban 3 állomás volt,a cseheknél 3,lengyeknél 7,Bulgáriában 4,nálunk 4,plusz természetesen a nagy testér objektumai.De ez látszik a térképen is.A bunkerek nagyjából egyforma sémára épültek: a felső szinten /-1/ voltak a kommunikációs,híradós munkaterületek,irányítóközpont,dolgozószobák,irodák,pihenőszobák,wc-k,eü helyiség,konyha stb.

Az alsó /-2/ szinten inkább a műszaki és a fenntartó rendszerek kaptak helyet,mint pl. a hűtővíz tárolók,aggregátorok,diesel motorok,akksi tárolók,olajtartályok,vízpumpák,sűritett levegős palackok stb.Ha gondolod berakom ide mindkét szint alaprajzát a helyiségek funkciójával együtt,csak hogy ne kételkedj!  :-)

Egyébiránt ha sweethome képtárát megnézed,Wollenberg név alatt a rendszer NDK-s 301sz. bunkeréről láthatsz képeket.Ott minden eredeti állapotában megvan,és múzeumként működik,ősszel jártunk ott.

 

üdv:hadsz

Előzmény: AlexandraHUN (5645)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5646

XX. - XXI. századi magyar hivatásos katona sors.

Üdv Gólya IX
Előzmény: laci-ka (5644)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5645
Kedves KT1!

Mindenesetre jó és félelemkeltő játék volt. Könnyen elhittük, hogy ott Squad rakéták vannak, és bármikor kilőhetik. Kérdéses az volt, hogy NE akkor, amikor mi ott játszunk. Azért a közelében merészkedtünk. Egy megrezzent bokortól kilómétereket szaladtunk és biztosak voltunk abban, hogy tudják, hogy mi ott jártunk. :)) Aranyos történet. Persze ez növelte a bázis értékét a szemünkben. Valahol a legendák igy születnek.
Rádióátjátszó? Két emelet mélyen?
????
Légiforgalmi irányítás Veszprémben van, és volt. Hogyan lehet, hogy a néhány kilóméterre lévő bázis nem zavarta a szikla - esetleg Bakonybél - adás-vételét?
Üdv.
Szandra
Előzmény: KT1 (5642)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5644
Az a szörnyű,hogy van ott olyan szuhoj amire ötszázmilliót költöttek aztán meg leselejtezték és ott rohad a gazban felújítva.Az a néhány pilóta aki ki volt képezve a vezetésükre milliókért mehetett ahova akart.Úgy tudom kb. öten vannak.Van olyan aki kubikbrigádba került.
Előzmény: Vasi Kutya (5625)
ashura Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5643
Minden titkos és megközelíthetetlen dolog körül kialakul a misztikum. És ha az emberek nem ismerik a valóságot, akkor gyártanak hozzá virtuálisat a saját kútfejükből.
Előzmény: AlexandraHUN (5639)
KT1 Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5642

 eccerűen...

 az 1 rádió átjátszó állomás volt !

 ha mész ki Pestről az M3-ason, Galgamácsa mellettit látod !

olyan mint 4 gyárkémény a hegy tetején !

 

de olvasd vissza ezt a fórumot és mindentmegtucc róla !

 

 

Előzmény: AlexandraHUN (5639)
ashura Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5641

A dandár stimmel, a "hegy" meg az Urak asztala.

Várom, mikor fedez fel valami melgibzonos összesküvéselmélet-gyártó egy volt ruszki tengeralattjáróbázist az Alföldön. Bár semmi sem lehetetlen, hiszen az egykori vörös ufóbázist a saját szemmel láttam.:-)

Előzmény: Volt tüzér (5637)
KT1 Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5640

 

 :-)))))))))))))))

Előzmény: Volt tüzér (5637)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5639
:D :D
mi nők :D
nahát nagyon köszönöm, bár a felét sem értem.
De palacktartót összekeverni egy interkontinentális raktával, ugye megértitek miért nem mi védtük a hazát. Köszönöm szépen Gólya IX.
Hajagot nagy legenda övezi. Most is.
Azt mondták, csak egy hely, amiről tudunk, de lehet a Bakonyban máshol is, amiről fogalmunk nincs.
Miért kellett két emelet mélységben építkezni?
Kik, és mit csináltak a Hajagon szerintetek?
Lehet a kérdés már le van írva, szorgalmasan olvasgatok.
Mégiscsak nagy misztikum van ekörül, akárhogy is nézzük.
Üdvözlet mindenkinek!


Előzmény: Törölt nick (5634)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5638

:-))))  óriási!!!

és még csodálkozunk néha,hogy milyen sztorik keringtek országszerte...! 

Előzmény: Volt tüzér (5637)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5637

Ugyancsak hegy, ugyancsak rengeteg beton és ugyancsak Volhov tüzelőállás. (Lehet, hogy egyről beszélünk?)

Tehát a történet. Ez valamikor 1981. tavasszal történt, amikor még a "hegyen" nem sok híre volt a tavasznak. Abban az időben Farkas Berci a mi fiunk akkora nagy szám volt, hogy körbe hurcolták az országban mindenfelé. Egyszer csak eljutott az akkor még meglévő építő dandárhoz is. Azok meg elhatározták, hogy egy olyan munkaterületre viszik el látogatni, ahol már van valami élet, vagyis már ott van egy katonai szervezet. Így esett a választás a Pilisre, ahol az építők még javában építették a laktanyát és a lakótelepet, de a "hegyen" már javában nyomtuk a készültségi szolgálatot. A szokásos kora reggeli napirendhez képest csak annyi volt a változás, hogy az építő dandár egyik ráérő alezredese felküzdötte magát a hófehér Volgájával hozzánk, és a készenléti épület folyosóján sorba pakolt 8 pár vadonat új hófehér gumicsizmát ugyanannyi hófehér kapcával. A parancsnokunk - aki egyébként egy érdeklődő lélek volt - megkérdezte: "Aztán mi a fenének hoztad ezeket a lábbeliket Koma?" Válasz: "Hát ma jön a Farkas alezredes elvtárs, és ezek azért kellenek, hogy ne legyen sáros a lába." Parancsnokunk részéről egy jóízű kacagás, majd miután megnyugodott, " Te Koma. Itt ma reggel minusz 20 fok fagy volt. Miből gondolod, hogy az eleven sziklán sár tudna lenni?"

Na lezajlott a látogatás, amit Berci szívott meg legjobban, ugyanis a Pesten szokásos tavaszi egyenruhában jött, fent meg ugye nem arra való idő volt.

Másnap valami miatt Pestre kellett mennem. Hazafelé Pomázon felszálltam a buszra, közvetlenül a jobb első ülésre. Már majdnem elkezdtem szundikálni, amikor a sofőr és a mellette álló ismerős elkezdett beszélgetni:

- Képzeld el, tegnap itt volt Farkas Berci.

- Tudom.

- Tudod miért volt itt?

- Nem.

- Hát képzeld el, Fent volt a hegyen munkahelyet nézni a Magyari Bélának. Tudod, odafent egy interkontinentális rakéta külövő állomást építenek, és Berci azért jött, hogy a barátjának jó előre kinézze a munkahelyet.

Akkor például azt is megtudtam, hogy a harcrend közepén a PV kabin bizony egy hatalmas betonkeverő.

Én mindenesetre elég illedelmes voltam, és visszafojtottam a ki - kitörő röhögést, de amikor felértem a "hegyre", elmeséltem a parancsnokomnak a sztorit azzal a kísérettel, hogy "Fúrják, Főnök."

Előzmény: ashura (5635)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5636
A Bal oldali az SZ-200 VE Vega nagyhatótávolságú légvédelmi rakétakomplexum indító állványa és rakétája. A rakéta durván 12 méter, és az induló súlya 7,5 tonna. A gázpalack tartó és ez között némi különbség azért akad.
Előzmény: AlexandraHUN (5627)
ashura Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5635
Fiatal koromban én is hallottam ilyen legendákat nálunk a hegyen épített objektumról: annyi betont nyomtak bele, hogy egy lakótelepet fel lehet építeni belőle, meg egyéb hűha-mi-lehet-az dolgokat. Aztán ahhoz az alakulathoz kerültem, ahová ez az ojjektum is tartozott: sima Volhovos állás volt, mindenféle egyéb misztikum nélkül. A haverjaim onnan dobiztak haza a dizsibe, mert csak le kellett jönniük az erdész utakon.:-)
Előzmény: hadsz (5633)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5634
Üdv mindenkinek!

AlexandraHUN megpróbálok néhány képre magyarázatot adni. Azt írtad, hogy Észtországi honlapon találtad. Szerintem egy légvédelmi (orosz rövidítése: PVO) rakéta egység (lérak. osztálycsoport, ezred, dandár) vezetési pontja lehetett.

Felülről lefelé:

1. kép: A fedezék levegőszűrő berendezésének szürő betétei;

2. kép: Akkumulátoros helyiségnek tippelném;

3. kép: Szerintem a fedezék egyik vészkijárata;

4. kép: Az SZ-200 lérak. komplexumhoz tartozó rakéta, indító állványon (Volt tüzér erről többet tud);
5. kép: Szerintem egy tömeg szonda a vegyi felderítő készülékhez

6. kép: Egy elég nagy teljesítményű aggregátor az önálló áramellátáshoz.

Ha tévedtem a többiek úgyis kijavítanak.

Gólya IX
Előzmény: AlexandraHUN (5621)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5633

kedves Alexandra,

 

Röviden összefoglalva:a Hajag a Bars tropo kommunikációs rendszer 504sz. állomása volt,valaha 3 toronnyal,ezekből ma már csak kettő áll.Mo-on 4 ilyen objektum volt,a VSZ országok között bizosította  a kapcsolatot.Egy kétszintes bunker van a föld alatt,de itt nem voltak soha rakéták.Atomtöltetű robbanófejeket a tótvázsonyi objektumban tároltak...Sok infót találhatsz itt a topikban mindkét ojjektumról.Ha kérdés van,csak bátran!  :-)  

Mivel magam is a közelébén lakom,én is hallottam ezekről az urban legendekről...

üdv:hadsz

Előzmény: AlexandraHUN (5632)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5632
Kedves hadsz,
azt hiszem az elejére ugrok a témának és elolvasom, a Hajag érdekel elsősorban. A közelében laktam, soha még arra sem pillanthattunk. Ez volt a tiltott rengeteg. Ezért is érdekel annyira. Szóbeszéd volt, hogy ott rakéták vannak. Méghozzá atomtöltettel. Fura. Sokan így tudják.
Köszi mindent.
Üdv.
Előzmény: hadsz (5631)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5631
Nagyon szívesen! :-)
Előzmény: AlexandraHUN (5629)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5630
A víz a dieselmotorok,aggregátorok hűtéséhez kellett elsősorban,az egyéb személyes felhasználásról már nem is beszélve.
Előzmény: AlexandraHUN (5627)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5629
Kedves hadsz,
köszönöm.
Sajnos annyira nem értek hozzá. (ezek szerint :)
Mihez kellett az a nagy vízmennyiség? Mire használták?
Előzmény: hadsz (5628)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5628
A jobboldali képen a sűritett levegővel töltött palackok tárolókonzolja látható
Előzmény: AlexandraHUN (5627)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5627
Szia!

Csak feltételezem.
Sweethome fotója, és a PVO bal oldalt.
Minek a Hajagon a tartószerkezet, ha nincs mit beletenni?
Mihez kellett az az eszméletlen mennyiségű víz?

Előzmény: hadsz (5626)
hadsz Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5626

Hello!

 

A Hajagon nem voltak rakéták,ez már sokszor ki lett itt tárgyalva.Egy bázisról beszélünk? 

Előzmény: AlexandraHUN (5619)
Vasi Kutya Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5625

Ne is mond ill. írd... :)

Emlékszem, amikor kissrác koromban a mi szitink felé értek a 21-es(ek), akkor egyik ablakból a másikba rohantam át, hogy láthassam őket. Fasza élmény volt... Hiányoznak azok a zajok a légtérből...

 

Előzmény: laci-ka (5624)
laci-ka Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5624

Szépek a képek.

Nekem ennél több van csak nem bírom ide feltőlteni.Az egész volt légierőt lefilmeztem.Azokon a képeken igazi inyencségek is vannak.

Vasi Kutya Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5623

 

 

 

 

Az utolsó 3 kép még akkor készült, amikor működtek a "rendszerben" ezek a vasmadarak.

Előzmény: laci-ka (5597)
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5622
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5621
remélem most sikerül.
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5620
Bocs, képtelen vagyok egyszerre feltölteni.
AlexandraHUN Creative Commons License 2008.04.04 0 0 5619
Sziasztok!
Találtam néhány érdekes képet, elsősorban Észtországi honlapokon. A PVO rakéták félelmetesen hasonlítanak arra a helyre, amit sweethome említ és dokumentál csodálatos fotókkal a Hajagon lévő bázisról. Döntsétek el, szerintem egy, és ugyanaz a bázis. A funkciója, kiépítése.
ashura Creative Commons License 2008.04.01 0 0 5618

Nem az arany van ott, hanem a tyúk, amelyik tojja.:-)

 

Létezik még egyáltalán ilyen pénzfedezeti aranykészlet bárhol is, amikor minden virtuális bankszámlákon megy? Úgy hallottam, hogy ez már megszűnt.

Előzmény: Volt tüzér (5615)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.04.01 0 0 5617
Szarvasgede azert odebb van Jobbagyitol, Jobbagyi Szarvasgede 4km, kerdes hogy van e szellozoje vhol kihozva akkor meg lehet talalni talan
Előzmény: Coop (5603)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5616
Az a kis aranyunk, ami volt MNB tulajdonaban, befert anno a Sziklaba, Veszpremben, mielott,harcallaspont lett belole,olvastam a Szikla tortenetben
Előzmény: Volt tüzér (5615)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5615
No hiszen! Azt a töméntelen aranyat, ami nekünk van, azt a MNB pincéjében is elég probléma elrakni. Nem azért, hogy nem fér el, hanem nem tudnak mit csinálni a rengeteg fentmaradó hellyel.
Előzmény: gratzer (5613)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5614
ilyen sok aranyunk lenne?
Előzmény: gratzer (5613)
gratzer Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5613

 

 

   A legfontosabb titkos funkciója máig Magyarország teljes aranykészletének a tárolása. 

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5611)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5612
repülos szalemberek mondtak, hogy a papai repter egy vicc volt mindig, kicsi kifutopalya, kis repter, ingovanyos reszen raaadasul.A magyar repterek közul csak ott voltak a gepeknek hangar, elhuzhato ajtoval, az osszes tobbin kinnt alltak a gepek a az eg alatt.Sokat kell ra kolteni hogy Nato komaptibilis legyen, kifutot meghosszabitani, stb, kozben Taszar ott all uresen....
Előzmény: LeX (5600)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5611
nem tudjuk mi lehetott a hegyben a mai napig.egyesek szerint fegyvergyar es loszergyar, +loszerraktar, masok szerint kormanybunker, ilyen verziok vannak.
Előzmény: Coop (5603)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.31 0 0 5610
mit jelent hogy ZKP??
Előzmény: vandork (5605)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.03.30 0 0 5609

Kivonás: Szu-22, Mig-23, MiG-21MF 1997, MiG-21Bisz 2000.

 

P-18

vandork Creative Commons License 2008.03.30 -1 0 5608

pontosan:) voltam is ott lent:)

Előzmény: hadsz (5607)
hadsz Creative Commons License 2008.03.30 0 0 5607

Köszi a szakszerű választ!  :-)

Kiskunlacházán a beszúrt gugli képen 1-essel jelölt bunker lehetett az ezredé?

üdv: hadsz

Előzmény: vandork (5605)
vandork Creative Commons License 2008.03.30 -1 0 5606

Pontosítok:

Szu-17(22) és a MiG-27 az vadászbombázó

a Szu-24 pedig bombázó.:)

 

vadászrepülő hadosztály Tökölön, egyik ezrede szintén ott, a másik kettő Sárelléken és Lacházán.

Karesz

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5594)
vandork Creative Commons License 2008.03.30 -1 0 5605

Kunmadarason valóban három nagy "ZKP" tartalék harcálláspont van.

Kettő a két ott települő ezrednek (harmadik nem volt, csak 80-86 között célvontató raj 5 géppel), egy pedig sohasem lett kész, a 36. Légi Hadsereg második HÁP-ja lett volna az óbaroki mellett.

De e mellett minden egyes alakulatnak (tehát a kiszolgáló 2 repműszaki zászlóaljnak, a híradó és RT kiszolgáló zászlóaljnak) is volt saját kis HÁP-ja.

sőt: az ezredek minden egyes százada rendelkezett egy kis bunkerrel még.

 

De ez nem csak Kunmadarasra igaz, ez minden Szovjet reptéren így volt.

Lacházán is van egy nagy az ezrednek, és három kicsi a három századának.

Tökölön van egy az ezrednek, egy a hadosztálynak (ez a legnagyobb), és egy a vegyes repülő századnak. Meg persze három kicsi a vadászezred 3 repülőszázadának.:)

Karesz

Előzmény: hadsz (5591)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.30 0 0 5604
Aktív még, úgyhogy hanyagoljuk ebben a topicban!
Előzmény: Coop (5603)
Coop Creative Commons License 2008.03.30 0 0 5603

Olvastam pár sort Jobbágyiról, és hallottam néhány érdekes történetet az ott lévő alagútrendszerről. Starjáni ismerős szerint nem működik a telep már, a gaz benőtte, nagy területen van, faterja pék árút szállított ide anno, akkor mesélték a sofőrök hogy a tgk-t leadták más személyzet vitte őket a hegy belsejébe, majd mikor visszakapták akár 30 km -rel többet mutatott a km számláló. Több kijárata volt a rendszernek, köztük egy hosszabb Szarvasgede felé. Ki mit hallott még???

Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5602
Nem akkor selejtezték le, őket, hanem úgy, ahogy egy elefántot meg kell enni. Darabonként. Először a MIG-23-akat, utána következtek a SZU-22-k, majd a MIG-21-ek voltak az utolsók. Én, bár nem vagyok rá büszke, szerencsém volt ott lenni a pápai ezred búcsúrepülésén. Az valamikor 1997. és 2000 között volt, már nem emlékszem a dátumra.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5599)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5601

Na azért olyan nagyon még nem takarítják. Néhányat elvittek Szolnokra, Kecelre, de a java még ott van. Az eltakarításhoz meg előbb vagy hatástalanítani kéne őket, vagy szétvágni, úgy ahogy vannak. De még egyik sem kezdődött el. Ez a C-17 dolog meg még ráér. Azok a gépek még nem holnap jönnek.

Egy ismerősöm a HM-ben valamiféle USA - MO közös oktatási programot ügyintéz, és néhány hónapja volt ott vizsgáztatni. Nem tudom, miért pont oda szervezték a tanfolyamot, de ezt már nem az én dolgom kritizálni. Na ő mondta, hogy még az összes maradék gép ott van. Kivéve a helikopterek. Mert azok egy másik kihalt laktanyában vannak.

 

Előzmény: LeX (5600)
LeX Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5600
mintha mostansag takaritanak el oket Paparol, kell a placc a C-17-eknek...
Előzmény: Volt tüzér (5598)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5599
nem leselejteztek mindent amikor bejottek a mig 29-ek?En ugy tudom mar mig 21-el meg 23-al reg nem repólnek,SU 22-vel plane nem,meg mar ott vannak mar a gripenek is Kecskemeten
Előzmény: Volt tüzér (5598)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5598
Pápán.
Előzmény: laci-ka (5597)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5597
Na és szerintetek hol vannak a volt hazai légierő gépei most.PL Szu,vagyMig 21,stb.?
hadsz Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5596
Nagyon jó!Grat!
Előzmény: LeX (5595)
LeX Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5595
Osszedobtam egy oldalt tropo halozati terkepekkel, tobbek kozt a BARS eddig ismert reszeivel is: rammstein.dfmk.hu/~s200/tropo.html

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5594
lehetseges, ott voltak, (vadaszrepülök, azok masutt voltak Sarmelleken voltak +Kiskunlachazan Mig 29-ek), frontbombazok:Mig 23, 27, +vadaszbombazok(SZU -24, SZU 22 talan)+volt ott legvedelemi alakulat is, talan Pecsoraval, igy összejon a harom harcallaspont...
Előzmény: hadsz (5591)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5593

Köszönöm a támpontokat!

Ápr.12.-én csőretöltött fényképezőgéppel megszállom a területet:-)

Előzmény: ashura (5592)
ashura Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5592

Kösz. Más megoldásokhoz voltam szokva.

 

 

Előzmény: KT1 (5590)
hadsz Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5591
Megbízható forrás szerint Kunmadarason mindhárom ott állomásozó ezrednek volt külön vezetési pontja.Azért a volt K.Németo. területén is voltak hatalmas katonai repterek /Brand/,csakúgy mint a lengyeleknél,cseheknél.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5587)
KT1 Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5590
browse->feltölt--->BESZÚRÁS !!!
ashura Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5589
Csak a kép nem megy el.:-(
Előzmény: ashura (5588)
ashura Creative Commons License 2008.03.28 0 0 5588
A lakótelep
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5587
Aranyaiban nagyon hasonlit Kunmadarasra, mi hol van, ebben a tekintetben, a vezetesi pont ugyanott van pl., minden egyezik majdnem, csak annyi hogy kunmadarasi a legnagyobb Europaban, ahogy ugy tudom, marmint katonai repter kozott.
Előzmény: hadsz (5586)
hadsz Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5586
Remélem,azért el lehet olvasni:
Előzmény: MN5818 (5584)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5585

Köszönöm,Volt tüzér.

Megnézve a képet, gyönyörűen kirajzolódik az osztály helye!

Előzmény: Volt tüzér (5583)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5584
Természetes,hogy mint volt nyevás kannibál,elsőként az állványok helyét fogom megnézni....majd sorban a többit.-)
Előzmény: KT1 (5581)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5583
Az SZ-125 osztály a jelzett helyen volt. (Észak)
Előzmény: KT1 (5581)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5582

500 beugró esetén nincs értelme reszkírozni,hogy valami vizuális megfigyelő kiszúrjon,mint illegális behatolót.

Gondolom a verseny időtartama alatt majdnem szabad mozgásterem lesz.

A hangárokat,a Pecsora helyét,az irányítótornyot terveztem megnézni,felkeresném azt vagy azokat az épületeteket,ahol Charlie21 a falfestményeket fotózta(bár nem tudom,hogy melyikben van), természetesen az általad ajánlott színházat sem fogom kihagyni.Bízom benne,hogy találok még sok cirill-betűs szöveget,feliratot,táblát.

A területen lévő érdekességek,helyek megtekintését illetőleg minden javaslatot örömmel fogadok!

Előzmény: ashura (5580)
KT1 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5581
szerintem Őt jobban érdekli az a 4 karéj alakú földsánc ami a terület észak-keleti sarkánál van . . . :-)
Előzmény: ashura (5580)
ashura Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5580

http://www.frt.hu/kovetkezo.php

 

500 a beugró, tudomásom szerint, és a Bankháza felé vezető útról tudsz bejutni. Nézd meg a guglin, jól látszik minden. Ajánlom a volt színház megtekintését, a főkapu mellett van a sarokban, a lakótelep legdélibb részén.:-)

Előzmény: MN5818 (5579)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5579
Köszönöm az infot, megvárok egy ilyen eseményt,és akkor....
Előzmény: ashura (5578)
ashura Creative Commons License 2008.03.27 0 0 5578

Az FRT.hu ott rendezi havonta az amatőr rallit, a lakótelepi részen, akkor be tudsz menni legálisan is. Bár most 15.-én valamilyen harcos buli is volt, gondolom annak is van valamilyen elérhetősége.

Egyébként a lakótelep nagyon ramaty állapotban van, minden málik szét. Nagyjából egy éve körbejártuk szinte valamennyi épületét, bűn volt hagyni így elrohadni mindet.

Előzmény: MN5818 (5576)
KT1 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5577

Hátulról bejutottunk, csak birkákat láttunk meg 1db pásztort.

ha vmi autós-motoros rendezvény van akkor szabadon...

amúgy vmi őrzés van...

Előzmény: MN5818 (5576)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5576

Uraim!

Kiskunlacháza orosz reptér manapság milyen állapotban van?  Őrzik vagy szabadon bejárható?

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5575
es stimmel a darabszam!Ennek örülök!MI 17 volt akkor:Köszönöm
Előzmény: Hpasp (5573)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5574
Az orosz oldalon állomásozott a 13. Poltavai Gárda harckocsi hadosztály törzse, és egy légvédelmi rakétaezred, tán KUB-okkal.
Előzmény: hadsz (5572)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5573
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5570)
hadsz Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5572

Elég nagy azért ma is.  :-)

Jelenleg a polgári reptérré való átalakítása folyik nem túl gyorsan...Állítólag 2009-re kész kell lennie.A Mi-8,17,24 technikák valóban a magyar részen voltak csakúgy mint a gépállások és a kifutó.Ettől függetlenül az orosz rész sem kicsi a rengeteg épülettel.A hatalmas hangárok is megvannak még.Pont az elmúlt szombaton jártunk benn sweethome kollégával.Néhány cégnek van ott telephelye,raktára,de a többi épület sorsa az enyészet...Egy kisebb lakótelep is van,de minden szétverve,lecsupaszítva...

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5570)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5571
"A vége felé meg azon kellett gondolkoznom, hogy mit csinálok azokkal a katonákkal, akiknek nincs meg a 8 általános."

Nálunk volt egy gyerek, aki egész 1 éve alatt 2x fürdött, abból 1x igen keményen fürDETTÉK meg a többiek... nem bírták már a szagát..

Tudtok valamit a sárbogárdi laktanyáról és harcálláspontról? Mi lett velük?
Amit találtam gEarthon ahol lennie kellene, eléggé át van alakítva..
Előzmény: Volt tüzér (5554)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5570
csak 2 db volt beloluk, azok is bennt hangarban ott vhol.Allitolag nagy repter volt, fele orosz, masik fele magyar, de a gepek magyaroke voltak.
Előzmény: hadsz (5569)
hadsz Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5569
Mikor üzemelhettek ezek a gépek?Azért is kérdezem,mert én Szentkirályon voltam a Mi-8 -as századnál.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5568)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.26 0 0 5568
ha lesz kepem, teszek is fe ezek rola helikopterekrol, valahol megvan cd-n.Ket oldalon volt nekik kihajthato szarnyuk, azon voltak a zavaroberendezesek, es szurkere voltak festve, ez pont ellentetes a magyar helikopterekkel, mert azok tobbnyire terepszinuek voltak.Azt hiszem Szentkiralyon allomasoztak.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5567
Ez a zavaras dolog amugy is nagyon összetett, meg ma ismegy a titkolozas emiatt.
Anno volt a hadseregunknek ket! db Mi-8 zavaro helikoptere(lehet MI 17 volt.), amit szetszedtek utana, tehat nem lehetett rajonni hogy mukodik, mukodhetett-
Anno hadgyakorlaton az oroszok is csak ritkan kapcsoltak be a zavaroberendezeseiket, azt haborura tartogattak.Allitolag a kibocsajtot jelekbol lehet tudni hogy miylen geprol lehet szo, amitnagyon titkoltak az a SZU 24(Fencer) volt
Előzmény: pétizennyolc (5564)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5566

Egyetértek!

 

Épp az imént a rakétás topicban ojjektumoztam Velencéről!

 

Majd cserélek!

 

P-18

 

 

Előzmény: laci-ka (5565)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5565

Az írás kimerítő!!!

 De!Javaslom térjünk vissza a kihalt laktanyákhoz.Mert.........!

Előzmény: pétizennyolc (5564)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5564

Ez a zavar dolog már többször elhangzott. Mint minden rádiótechnikai eszköznek, ezeknek a vasaknak is vannak ellentevékenység elleni üzemmódjaik, eljárásaik, és a maximális humán tényező miatt ebben a kérdésben nagy a flexibilitásuk. De azért egy dolgot ne felejtsünk el: ha egy radar karakterisztikáját igyekszenek titkolni, akkor egy zavaróberendezését még jobban. Őszintén szólva szinte kizártnak tartom, hogy a teljes repertoárral zavarnának a gyakorlatokon, részben ebből a megfontolásból. Ja és még egy: a NATINADS EW gyakorlatokon (minden évben van nálunk), civil kontraktorok Falconjai és Learjetjei által hordozott, kifejezetten "gyakorló" el. hadviselési konténerek dolgoznak. Biztos jók, de szerintem nem túl jók. Egy EA-6B Prowler, ha jó helyen van (fajlagos zavarteljesítmény...), asszem csúnya dolgokat tudna művelni radarjaink között. De hát ilyen gyakorlatra várhatunk...

Az EW adatok gyűjtésének, a könyvtárak építésének külön fejezete foglalkozik a zavaróberendezésekkel is. (az is sugárforrás!). 

 

A zavarvédettséghez még két dolgot hozzátennék: az orosz radaroknak meglehetősen nagy a kisugárzott teljesítményük, ami nehézzé teszi bizonyos zavarfajták érvényesülését (a szimpla zajhoz igencsak közel kell lenni). Aztán meg ott van az egyik kedvencem: az SzT alapkonstrukciója miatt folyamatosan váltogatja a frekvenciáját, mivel így valósul meg a fázisvezérelt függőleges kitérítés. Ez nyilván nehézzé teszi a zavarását is. Az egy más kérdés, hogy ez a konstrukció nehézzé teszi alternatív frekvencia(csoportok) alkalmazását, ami tovább fokozná a zavarvédettséget.

 

P-18

Előzmény: Volt tüzér (5562)
belic Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5563
Hello!

Azért óvatosan fogalmaznék a leharcolt dolgokkal kapcsolatban.A százéves orosz technika a mai napig működik.Bizonyos szempontból még jobban mint az új olasz szutyok.

Volt tuzernek teljesen igaza van, nem a 70-es, 80-as evekben beszerzett fegyverekre gondoltam, hanem szo szerint II. VH-t megjart eszkozokre.
Az orszag szegyene, hogy meg hasznalunk II. VH. elott tervezett eszkozoket (noha abban bizok, hogy legalabb gyartva utana lettek), pl. aknavetot (raadasul ezeknel messze jobbat gyartottak nalunk!).

Bel
Előzmény: laci-ka (5560)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5562

Belic kolléga alighanem nem a ma is működő "százéves" dolgokról értekezett, hanem arról, amivel az ötvenes évek elején, az akkor újonnan felállított magyar hadsereget felszerelték. Mert azok az eszközök valóban háborúban lestrapált dolgok voltak.

Bár azoknak is meg volt az előnyük, hiszen azoknak már nem kellett megmutatni az ellenséget, tudták maguktól is.

Ezek a ma is működő "százéves" dolgok már nem azok a háborút megjárt vasak. Ezek egy kis odafigyeléssel megbízhatóan működnek. Nekem egy medinai látogatás jut eszembe, ahol azt mondták az orosz vasakról, hogy a NATO a rendszeres zavar ellenőrzéseivel nem nagyon tudja ezeket a gépeket megzavarni.

Előzmény: laci-ka (5560)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5561
Az oroszok soha nem sajnaltak ki az anyagot, amit epitetettek, abbol, mernoki szemmel mond va tul van biztositva!
Nezzetek meg egy Suzukit, meg egy Ladat, csak hogy e gyszerü hetkoznapi peldat emlitsek.
Az orosz hadseregben ma is meg regen is(VSZ idok) a legnagyobb problemat a hanyagsag okozta, ebbol persze volt is mindig baleset mindig, legyen az hadgyakorlat(Lasd Kurszk tragediaja), de akar bekeidoben is volt boven belole.
Előzmény: laci-ka (5560)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.25 0 0 5560
Azért óvatosan fogalmaznék a leharcolt dolgokkal kapcsolatban.A százéves orosz technika a mai napig működik.Bizonyos szempontból még jobban mint az új olasz szutyok.
Előzmény: belic (5557)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5559

Városföld és az ottani P-37/PRV-17/TPX-54 komplexum azért kellemes helyi lefedettséget adott a kecskeméti reptér környékén. Békéscsaba és Bánkút jól lefedi a keleti országrészt, csak azért még nincsenek a spiccen a RAT-ok...korai volt Városföld tavaly aug. 31. kivonása, nade a létszám, nem a képesség fontos az uraknak fönn.

A Mecsekre meg kell radar, de nem lesz. Elveszett ez az ügy (hacsak nem lesz elitváltás, ami nem lesz)

 

P-18

 

 

kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5558

 

   "SEMMIT nem kaptunk ingyen"

 

       Így igaz !

Előzmény: belic (5557)
belic Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5557
Hello!

A nagy tesó szponzorálta a dolgot.

Szerintem SEMMIT nem kaptunk ingyen. (na jo, nemhivatalosan 1-1 alkatreszt adtak neha)
Foleg az 50-es evekben elsodlegesen azert kellett "padlast soporni", vagyis MINDENT elvenni az emberektol, hogy ki tudjuk fizetni az uj arat a masodik vilaghaboruban leharcolt hasznalt fegyvereknek, amit meg KELLETT venni.

Bel
Előzmény: laci-ka (5556)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5556
Sztem.Mindannyiunknak van valami jó kis cumis története.Én városföldön voltam 19 hónapig.Nincs diplomám de azért kaptam én is az ívet.Laza bemelegítésként az első négy hónapban nem is kellett hazamennem.Stb.Ja és első lépcsősök voltunk.Tehát napi 22 óra.A repülók csak két órát álltak abban az időben.Hajnal kettőtöl négyig.(nem úgy mint most)Akkor még volt menázsi katonásdit játszani.A nagy tesó szponzorálta a dolgot.
yoggi Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5555
Nem kellett félteni a sereget, én 83-84-ben voltam Cegléden "tápos", első osztályú, minősített híradókatona voltam, majd az egyetemi pályafutásom rövid véget ért. Elkezdtem dolgozni, és kértem a maradék időm letöltését, 87 aug-ban be is vonultam Veszprémbe, őrkatonának, a hírfőnök éjjel-nappal sírt, hogy képzetlen az állománya, többször jeleztük(nem voltam egyedül minősített az őrők között) hogy megvan minden képesítésünk( még érvényes is volt), nem helyeztek át. Leszerelés után pár hónappal elmentem melózni az 5. Hds. törzsbe, és mikor mentem Veszprémbe szgépet javítani, mondják nekem hogy miért nem szóltam mikor ott voltam..........erről ennyit.....
Előzmény: Volt tüzér (5554)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5554

Én mondjuk olyanra is emlékszem, hogy a hülye őrvezető a bakteriológusról azt hitte, hogy a vasútnál dolgozik. Ilyen is volt sajnos. Bizonyos alakulatoknál direkt kiválogatták az ilyeneket. Úgy voltak vele, hogy az ilyen végrehajtja a parancsot és nem gondolkozik.

Viszont volt olyan időszakom, hogy a sorkatonáink 60 %-a érettségizett volt, 5 fő kivételével a maradék szakmunkásképzőt végzett valamilyen villamos vagy gépész szakmában. Az az öt fő meg diplomás volt. Ez valamikor a hetvenes - nyolcvanas évek fordulóján volt.

A vége felé meg azon kellett gondolkoznom, hogy mit csinálok azokkal a katonákkal, akiknek nincs meg a 8 általános.

Előzmény: KT1 (5552)
Coop Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5553

Fotóztam pár eladó nagyvasat, itt a képek http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9020005 talán M. falváről valók.

 

Muszály volt egy képet feltennem , olyan szép!!!

 

 

 

 

KT1 Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5552

az alapozásnál külön figyelmet fordítottak a célirányú képzésre...

pl. biológus fókát idomított, a matematikus sakkozott a fizikus fizikai munkát végzett...  :)))

jogász barátom mesélte, hogy máig a fülébe cseng ez: Hová-hová tudóskám ?

Előzmény: Volt tüzér (5550)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5551

hangsúlyozza -

 

bocs, kálmi

Előzmény: kovacsek.k (5549)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5550

Csalnak. Ugyanis az akkori szabályok szerint 16 hónapot kellett letöltenie a főiskolát, egyetemet végzetteknek. Ez lehetett úgy, hogy beiskolázás előtt letöltöttek 11 hónapot előfelvételisként (na az volt az igazi szopás, mert az ilyesféle szolgálatot mindig valami "jobb" helyen húzták le) utána pedig a maradékot tartalékos tiszti iskolásként. Na az volt a "rigó" dolog. Na most ha az előfelvételi szolgálatot az iskola előtt megúszta az ifjú ember, akkor viszont utána kellett lehúznia a 16 hónapot.

Az ilyeneknek mindamellett kétféle emléke van. Az első 11 hónap alatt szopott, mint a torkos borz, a második szakaszban már nem annyira. Bár akkor már volt valami a váll-lapján.

Ha szerencséjük volt, már az elején, akkor valahová a légvédelemhez vonult be mindkét szakaszra, és akkor azért nem szívatták őket annyira. Ott általában valamennyire megbecsülték a szaktudást és az embert.

Előzmény: laci-ka (5548)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5549

Tudod, egy műszaki diplomás ember mindig reálisan nézi, illetve dolgozza fel a témát, mig egy másik, (akármilyen)diplomás hahangsúlyozza a hozzá(nem) értését, sőt egy másik hasonszőrűvel még alá is támasztja.

Sajnos, a politikusaink szinte kivétel nélkül humán, jogi és bölcsész végzettségüek.

A józan paraszti ész meg (már) hiányzik.

Csak így előre a .....(nem leníni) úniós úton.

Előzmény: laci-ka (5548)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5548
Én a politikusokról beszélek.Ha emlékeim nem csalnak akkor a főiskolát egyetemet végzők csak "rigók" voltak.Nem kellett letölteni a sorkatonai szolgálatot.Márpedig jeles vezéreink művelt diplomás emberek.:))))Tehát nem az átlag férfiemberről szóltam.Azoknak egyszerű paraszti ésszel sztem több van mint némelyik vájtfejű diplomásnak.Persze a jelenlévők mindig kivételek:))
Előzmény: manhattani (5542)
KT1 Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5547

 Jóreggelt!

OFF

Olvasd el az  "Ég a Duna" c. Moldova könyvet !

ON

Előzmény: Mwin (5546)
Mwin Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5546
A politikai vonatkozástól eltekintve a sötét (szó szerint néha) zöldek bizony sokszor sokkal többet ártank, mint azt maguk képzelik.
Nem laktanya, de nekem a Duna, és a vele történtek fájdítják a szívem. Amíg ugyanis vitatkozunk felette, ő szép csendben elássa magát, a ződek legnagyobb dicsőségére.
Előzmény: kovacsek.k (5543)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.24 0 0 5545
Válasszuk szét a két dolgot.A légvédelmi rakéták irányitása,vagy a repülőgép irányítása lokátorral az nagyon KÉT dolog.Sajna vezetőink is beleestek ebbe a hibába,és a rakéta célkövető radarjával akarták a repülőt irányítani.Eben guba.Radar radar:)))Ezért is vagyunk ott ahol vagyunk radar ugyben.Azt pedig, hogy városföld,vagy kúp,vagy Bcsaba stb.nem repülőt irányít TÉVEDÉS!!Légtérfigyelés és vadászirányítás többek közt ez a feladatuk.Ezt higgyétek el nekem.A repülőtér az mást irányít,de az is radarral.Nem akarom bővebben kibeszélni e témát.Egyetértek avval,hogy egy radarállomás működését ne civilek határozzák meg.Sajnos a tubesen ez történik.Hangsulyozom amíg a vezetés szárazföldi sose fogják a légvédelmet megérteni.Most sajna így van.Ez a bezárt bázis a talán legjobb foldrajzi helyen volt.Ismétlem hiba volt bezárni.
Előzmény: Volt tüzér (5541)
schlumberger Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5544
"Tessék már megmondani, hogy egy ország szempontjából fontos radarállomás létrehozását, miért kell alávetni, egy (sötét)zöld iditóta lobbinak!?"

Jelentem, azért, amiért népszavazás volt nemrégiben. Egy gyenge, határozatlan kormány, és egy idióta, ártó ellenzék harca.
Előzmény: kovacsek.k (5543)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5543

 Én, aki  a V.SZ. legel@szottabb katonája voltam, rá kell jönnöm, hogy nem akkor, hanem ma qrnak át cefettül.

Tessék már megmondani, de igazából, miért kell(ett) szétverni ezt a sereget.

Ez csak azért van, volt, mert valaki(k) nagyon fél(nek).

Tessék már megmondani, hogy egy ország szempontjából fontos radarállomás létrehozását, miért kell alávetni, egy (sötét)zöld iditóta lobbinak!?

miért nem kell Magyarországnak a MH. ???

Igaz , ha kellene, nem lenne ez a topik.

Tisztelettel : kálmi

Előzmény: manhattani (5542)
manhattani Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5542

>Szerintem a politikusok nem voltak katonák soha,talán ezért fogalmuk sincs arról mi a hadsereg.

 

A ma 50-60 éves férfi korosztály nagy-nagy-nagy valószínűséggel volt sorkatona, és jól tudják, hogy mi volt az a hadsereg...

Előzmény: laci-ka (5540)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5541

Annak ellenére, hogy a szakma iránt komoly nosztalgiám van, most hagy álljak ki a megszüntetés mellett.

A volt városföldi század feladatát megfelelően ellátja a békéscsabai 3D lokátor. Ez egyébként nem a kecskeméti repülőtér kiszolgálására szolgált. Ha az urak kissé elmélyednek a szakmában, azt tapasztalhatják, hogy valamennyi légvédelmi rakétaezred, illetve valamennyi repülőezred mellé? biztosítására? kiszolgálására? volt rendelve egy valamilyen rádiótechnikai alakulat, többnyire egy zászlóalj egy helyi századdal. Gondoljunk csak Érdre, Sárbogárdra, Kupra, de Taszár mellett is volt. Ha harcolni kellett, akkor ezek a századok szolgálták ki rádiólokációs információval az említett egységeket.

A városföldi század egyébként nem vett részt a kecskeméti repülőtér repülési tevékenységének biztosításában, hisz azt a repülőtéren települt speciális lokátorok végezték.

Ha egyes idióták nem tennének keresztbe a Tubesre telepítendő lokátornak, akkor végül is a medinai századot is meg lehetne szüntetni.

Én tehát végső soron egyet értek a század megszüntetésével, csak az ott dolgozó katonákat sajnálom.

Előzmény: laci-ka (5540)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5540
Szerintem a politikusok nem voltak katonák soha,talán ezért fogalmuk sincs arról mi a hadsereg.Hát még ,hogy radar!!Különben ez nem pénz kérdése.Ha volt kb.egymiliárd a nem létező tubesi radarra akkor miről is van szó?(most nagyon óvatosan becsültem).Mert ugyebár kb ennyi lóvét töketlenkedtek el.Nagy hiba volt azt a bázist bezárni.Különben nem kell hozzá nagy tudomány,csak rá kell nézni a térképre és rögtön látni,hogy az ország közepén levő bázis mindent belátott.De hát ez úgytűnik üzlet.Az ország légtérfigyelését feláldozzák az üzlet oltárán.Nehéz egy szárazföldi vezetésnek  ami magyarországon most dirigál elmagyarázni ,hogy mi a radar.
KT1 Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5539

...de tegyük hozzá a politikusokat is ! Mert pénz nélkül... 

 

Már arra is gondoltam, hogy a mai politikusok úgy megutálták a sereget kopasz korukban hogy elhatározták megbosszúlják...! 

(a tudósokat mindíg szerették a kiképzők...)

 

Na azt a néhány percnyi időrést kéne eltalálni amikor a vitézek elhagyják a bázist de a piroszsigulik még nem érnek oda !!!

 

Előzmény: laci-ka (5538)
laci-ka Creative Commons License 2008.03.23 0 0 5538

Sziasztok.

 

  Na hát eggyel megint kevesebb..Megszűnt kecskemét határában a városfoldi lokátorbázis.Az alakulat megszüntetése is bizonyítja a mai vezetés,hogyismondjam,hogy ne legyen sértő.nem áll a helyzet magaslatán.Ép észnek ellentmondani látszik,hogy egy működő reptér kiszolgáló radarállomását bezárják.Mellesleg pozicióját tekintve a talán legjobb helyen volt az országban.Szinte mindent láttak innen.Ja! Óva intek minden felfedezőt a volt bázis átvizsgálásátol.Még egyenlőre fegyveresen őrzik.

MN5818 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5537

Érdekes,a 32Ta04AZ troposzféra állomásparancsnoki beosztás viszont  létezik (legalábbis 2004-ben még létezett, persze lehet,hogy csak papíron).

            

Előzmény: Volt tüzér (5536)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5536
Semmire.
Előzmény: MN5818 (5535)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5535

Ha már a BARS-nál tartunk...

Sikerült valakinek valamit megtudni arról,hogy a VSZ szétesése után mire használta a működő Tropo-kat a MH Főhírközpont?

schlumberger Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5534
4 van/volt Galgamácsa,Lápistó,Hajag meg 1 szabolcsban

(most nem ugrik be pontosan)

Tedej (Tiszavasvári mellett)
Milyen kár, hogy a GoogleMap/Earth ott már nem hi-res.
Előzmény: KT1 (5531)
hadsz Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5533
Valójában 3 antennatorony volt a Hajagon,a 3.-at lebontották valamikor... A lábcsonkok megvannak még,a képen látható az elhelyezkedése.Ahogy olvashattad,egy magas frekvenciájú nagy teljesítményű rádiójellel kommunikáltak,ami a troposzféráról verődött vissza a vevő állomásra.82-től építették ki a rendszert a VSZ tagállamaiban,a hálózat térképéről találhatsz képet itt a forumban. 
Előzmény: Airbus A320 (5530)
Airbus A320 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5532
Köszi ,visszaolvastam. Hát nem semmi ,mi volt itt régen...
Előzmény: KT1 (5531)
KT1 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5531

 Olvass vissza itt a fórumba, már többször előkerült.

 

 Hírközlő rendszer volt.

 4 van/volt Galgamácsa,Lápistó,Hajag meg 1 szabolcsban

 (most nem ugrik be pontosan) 

 jaa meg az egész  V.Sz.-ben volt szanaszét...

Előzmény: Airbus A320 (5530)
Airbus A320 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5530
Köszi a válaszaitokat! Többször voltunk már arra felé nem egyszer be is mentünk a kerítésen ,de a föld alá soha nem mertünk lemenni:) Pedig érdekes dolgok vannak /voltak lent:) Bocsi a félretájékoztatásért , én azthittem ,hogy valami radar volt azon a 2 bazinagy álványon. Azt esetleg meg tudjátok mondani ,mik voltak rajtuk???
Előzmény: M62 265 (5522)
Mwin Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5529
Már hogyne lenne: az öthalmi orosz laktanya. Ahhoz még akció sem kell. Vagy a Bem laktanya Alsóvároson, ami mostanában az egyetemhez tartozik, de van egy része, ami lezárt, nem használják.
Előzmény: Trabantman (5527)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5528
OFF
Küldtem egy e-mail-t benne a kép. Lehet hogy valamit elszúrtam.

Üdv: Gólya IX
ON
Előzmény: M62 265 (5524)
Trabantman Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5527

Sziasztok! Örülök hogy rátaláltam erre a fórumra :). Szeged környékén nincs véletlenül látogatható kihalt laktanya? Mármint nem mint turistalátványosságként hanem mint egyéni kis akció keretében bemenni megnézni az épületeket, stb? VAgy Bács-Kiskun megyében?:) Válaszotok lekötelezne:)

 

Üdv: Trabantman

Törölt nick Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5526
Ez nem sikerült.
Előzmény: Törölt nick (5525)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5525
Üdv M62 265!

OFF
Lehet, hogy igazad van és a védelmem érzékeny, ezért elküldöm a képet amit készítettem.




ON
Előzmény: M62 265 (5524)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5524
Az a kep.tar.hu marhasága lesz, hisz' oda képeken kívül mást, ami vírust tartalmazna, nem lehet feltölteni...
Előzmény: Törölt nick (5523)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5523
Üdv mindenkinek!

OFF
Neharagudj M62 265, de az első két "itt"-re a vírus védelmem vérvörösen visít, hogy baj lesz ha megnyitom.
ON
Előzmény: M62 265 (5522)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5522
Ruszki hírközlő rendszer egyik bázisa volt, itt a topicban Hajag, vagy BARS 504 néven emlegetjük.
Képek róla itt, itt és itt.
Előzmény: Airbus A320 (5520)
monfondir Creative Commons License 2008.03.22 0 0 5521
A jelölt helyre gondolsz? Nekem új, hogy arra felé lokátorbázisunk lett volna...
Üdv,Zsolt
Előzmény: Airbus A320 (5520)
Airbus A320 Creative Commons License 2008.03.21 0 0 5520

Sziasztok!

Meg tudnátok mondani ,hogy Herendtől Északra a hegyoldalon pontosan milyen bázis is volt? Azt tudom ,hogy radar ,de a föld alatt mi van???

safranek50 Creative Commons License 2008.03.21 0 0 5519
1970-71 MN 3715
hv.szpk. hirszd.R 118 kpk
És - jó emlékezetem szerint - a kor ( :( ) akkor a HDS. kv. 2.lépcsős alakulata volt.
Előzmény: Coop (5513)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.21 0 0 5518
Az már más probléma. :-)
Előzmény: MN5818 (5517)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.21 0 0 5517

....meg hideg is....

Előzmény: bodrostomi (5516)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.21 0 0 5516
Tegnap telihold volt.
Előzmény: KT1 (5505)
iM Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5515
Verpeléten állomásozott a 44. hk. e. majd dd.
Előzmény: yoggi (5510)
iM Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5514
Aszódon utoljára egy vezetésbiztosító ezred? volt, valamikor régen pedig lövészek is emlékezetem szerint.
Előzmény: Coop (5513)
Coop Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5513
Ma 3-as, 21-es úton haladtam. Kérdésem Aszódon milyen laktanya volt, frankó gyakorló pálya van hozzá, ill. Hatvan útán Heréd felé az út mellett volt egy kihalt több épületet ölelő terület, az mi lehetett /tuti honvédségi/ ???
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5511
utana meg mar semmi valszeg.De voltak vhol gepkocsizo loveszek, Egerben talan????nem vagyok biztos, azoknak is van mindenfele laktanyajuk,meg az egri Bornemissza Gergely felderitozaszloaljnak is-
Előzmény: yoggi (5510)
yoggi Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5510
Verpeléten raktárbázis volt, meg lőtér. 83-84 -ben legalábbis.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5509)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5509
Messzi van Feldebrotöl?Mert ha igen, akkor nem tudok parhuzamaot vonni.Verpeleten is volt vmi, talan tuzeloanyag bazis?
Előzmény: uselessjunk (5508)
uselessjunk Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5508
Akkor pontosítsunk egy kicsit :) A Heves megyei Vécsre gondoltam, kb. erre a területre.
Előzmény: KT1 (5507)
KT1 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5507
 Vecsésen  hegy  ???     ...Ferihegy ? :)
Előzmény: uselessjunk (5506)
uselessjunk Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5506
Sziasztok!

Tegnap Vécsen jártam és láttam a hegytetőn egy kihalt laktanyának látszó ojjektumot :) Sajna a GE elég homály a területen, így nem tudok képet csatolni, de légvonalban kb. Feldebrő irányában lehet.

Tudja valaki, mi lehetett ott?
KT1 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5505

nézd  meg a holdnaptárat és válassz időpontot !

Lájhtos tábórfájőr mellett bevárjuk...

Előzmény: MN5818 (5501)
KT1 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5504
105/2 légvédelmi rakéta osztály   MN4512
Előzmény: bodrostomi (5503)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5503
Valaki itt említette Tardonát egy régebbi hsz-ban. Mi volt ott? Vagy van?
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.20 0 0 5502
egy regi hasznalaton kivuli transzformatorhazat fotoztal...
Előzmény: Törölt nick (5500)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5501

A nyáron tervezem a fotózást Pilis-tetőn,egy teliholdas időszakban. Alkonyatra kéne felérni (naplemente!!!hálás fotóstéma),megvárni míg a telihold selytelmes fénye betölti a területet,megvilágítva a fedezékek elejét....

(Bián sokszor felsétáltam az UNV-domra,és gyönyörködtem a holdfényben úszó "Holdfényben")

Előzmény: Volt tüzér (5499)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5499
Annak idején a Pilis volt nagyon szép a teliholdas éjszakákon. Pláne akkor, ha valami felhő alacsonyan megakadt. Akkor azt láthattad, amit a repülőgépből éjjel a felhők felett. Van egy olyan emlékem, hogy éjjel kiléptem a harcálláspontról és a 15 méterre lévő lámpát csak sejteni lehetett. Viszont felmentem a kabinomhoz a fedezék tetejére, és ott már nagyon tiszta volt minden. Hold ugyan éppen akkor nem volt, viszont a csillagok nagyon szépek voltak. Csak azért nem álltam neki számolni, mert piszkosul hideg volt.
Előzmény: KT1 (5497)
Coop Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5498

Szevasztok!!! Ha valaki tervez kirándulást, szóljon. Szívesen elmennék egy kis kalandtúrára.

KT1 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5497

 Fel kell menni egyszer éjjel, telihold idején... !   Ennél odaillőbb nevet... !

Előzmény: MN5818 (5494)
KT1 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5496

akkor jobban ránézek !

 

Előzmény: alhonvéd-helyettes (5495)
alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5495
Nem jó az infó :(
Írtam a cégnek, és nagyon gyorsan, nagyon korrektül reagáltak, de csak a lőtér van az ő tulajdonukban. Oda az megy, aki akar, nincs bekerítve, de az érdi háp-hoz sajnos nem jutottunk közelebb...
Alighanem a Dunasecurity csak az őrző lehet, tehát a tulajdonost kellene megkeresni, és tőle engedélyt szerezni...
Előzmény: KT1 (5492)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5494
Az bizony: Holdfény
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5493)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.19 0 0 5493
holdfeny volt a hivojele ennek az objektumnak?
Előzmény: KT1 (5491)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5492
KT1 válasz | megnéz | könyvjelző 2007.10.17 14:33:45 Š (7352)

Urak !

A 11. Lgv. Dandár területe a GEOID-PLD Kft tulajdona !
 www.geoid.hu 

És ha sikerül engedélyt kapni tőlük én is szeretnék bemenni !

Előzmény: KT1 (5488)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5491
Előzmény: KT1 (5490)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5490
 www.holdfeny5818.fw.hu    itt van vmi nagyon érdekes is !  :))
Előzmény: M62 265 (5479)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5489
az attól függ milyen aza motor !!! :))
Előzmény: MN5818 (5478)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5488

 szó szerint lerázta !

 

 a telekkönyv szerint a hm elcserélte az ingatlant egy kufárcéggel !!!

 korábban feltettem a weboldalu cimét a lérak fórumba !!!

 

 gyanitom lakópark lesz mert gyönyörű a kilátás onnan !

Előzmény: MN5818 (5487)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5487

Sajna a felsorolásból nem ismerek senkit.

Arra gondoltam,mivel  HM úgy lerázta magáról az objektumot,mint kutya a bogáncsot,lehet hogy az új tulajdonosi körrel kéne felvenni a kapcsolatot.

Előzmény: alhonvéd-helyettes (5486)
alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5486
Hm, bocs, Firefox-al néztem a weboldalukat, úgy nem látszott, bezzeg explorerben...
Ezek közül cseng ismerősen valakinek a neve?

(www.dunasecurity.hu)

E-mail: k.dunasec@chello.hu

Ügyvezető ig: Mórocz László
Ügyvezető ig: Bánházy Ottó

Területi ig: Fűri István

Minőségirányítási vez.,
NATO megbízott: Connerth Gábor

Pénzügy, munkaügy: Császár Ildikó

Csoportvezetők:
Angyal István
Bencs László
Connerth Gábor
Puszta Zoltán
Vajda Endre
Előzmény: M62 265 (5484)
alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5485
Azt hiszem szó volt már róla itt a fórumon, azt hiszem Dunasecurity a cég neve, sokmindent nem lehet tudni róluk.
Belógni nem lenne célszerű, elég vastag ajtók voltak arrafelé, ha sikerülne is kinyitni, aztán valaki bezárja, amíg bent vagyunk, hát... sokat kéne ásni ;)
Előzmény: MN5818 (5483)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5484
Igen, a Dunasecurity Vagyonvédelmi és Szolgáltató Kft.
Előzmény: MN5818 (5482)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5483
Eretnek gondolat,nem vagyok a híve,de feldobom a kérdést: ha a "kerítésparancsnokság"-on átjutunk,mennyire tudunk lejutni a föld alá (megdőlés nélkül?)
Előzmény: alhonvéd-helyettes (5480)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5482
Kit volna érdemes vagy lehetséges megkörnyékezni? A régi ismerőseimet (volt MN5011 ill. MN3290)szerintem nem igazán...Ki adja az őrséget: külsős "security" társulat?
Előzmény: alhonvéd-helyettes (5480)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5481

Bia szabadon bejárható.....Sajnos ez látszik is!

A X.-es és a VII.-es épületben a rombolás elképesztő!Az Eáp, az őrszoba, az Üza-kút, a KrAZ-tároló alapjait találtam meg.A cikló-,a HÁP és a TZM fedezékekben nem tudtak nagy kárt tenni.

alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5480
Érden igazából a föld alatti részek az érdekesek, oda a központi épület mellől lehet lejutni. A GoogleEarth-on látszik egy betonozott rész, onnan nyíltak a vektor gépeinek fedezékei, és a HÁP bejárata.
Próbáltam régi ismerősöket keresni, hátha valaki ismer valakit ;) aki tudja a varázsszót a bejutáshoz, de sajnos lepattantam mindenhonnan. Pedig még vállalnék idegenvezetést :)
Előzmény: MN5818 (5478)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5479
11/11-ben voltam a múltkor (képek itt), nem őrzött, szabadon bejárható.
Előzmény: MN5818 (5478)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5478

Galecskára gondoltam. (régen napi szinten megfordultam ott,a járatbuszon:-),de soha nem szálltam le róla. A 11/11-ben,a "Holdfény"-ben voltam PU-s.)A területet sajna nem ismerem,de amíg létezik,szivesen bejárnám.Az őrség mennyire éber? Szerinted motorral mehetek? 

Az általad említett adóházat ismerem.

Előzmény: KT1 (5477)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5477

 a Galecskára gondolsz ?

 

 a fedezékek bejárhatók, de a főépület kutyával őrzött (elméletileg az egész, de...)

 a bázis déli végében az 54/3 Rt. fedezéákei is bejárhatóak, de látszik,hogy néha körbejárják,mert nem lopták szét !

 a közelben (innen é-ny felé) lévő adóház szabadon bejárható,

ha már erre jársz innen kb 2km a 11/11lérak osztály

 

 

Előzmény: MN5818 (5476)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5476

Az épületek bejárhatók?

 

Előzmény: KT1 (5475)
KT1 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 5475
 mit szeretnél bevizsgálni ?
Előzmény: MN5818 (5474)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5474

Uraim!

Érdi kirándulást mostanában nem tervez senki?

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5473
ugy nez ki, szovjet testvereink mindenhova tettek ilyen tarolot, minden barati orszagba, biztos ami biztos alapon...
A meretebol itelve nem tudom mennyi robbanofej lehettte benne,+amit meg nem tudok, volt ott lennt vegyi, vagy biologi fegyver, mert a Scud ezeket is tudta hordozni raadasul
Előzmény: M62 265 (5471)
krivics Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5472
Nem adja át akkor sem. Egy szovjet fejszerelő szakaszt az MRTB parancsnoksága alá (hihi) rendel, a többi a vázolt módon.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5470)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5471
Találtam mégegy @fej-tárolót, ugyanolyan, mint a miénk.
Itt, Objekt Javor.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5470
jo jo, de a nuklearis robbanofejet az oroszok nem adtak ki, ezert, csak haborus veszhelyzetben talakozott a raketa a robbanofejjel.Tehat talakozasi pont, odamegy a szallitojarmu-inditojarmu raketaval-, de robbanofej nelkul, mondjuk Tapolcarol, az MRTB hozzamegy szinten, ellenorzik, feltoltik , stb, aztan harmadiknak jon az orosz az atommal, azt is felrakjak ra,es ennnyi?
Előzmény: krivics (5469)
krivics Creative Commons License 2008.03.17 0 0 5469
Az MRTB nem fejszállító alakulat, hanem rakétatechnikai bázis... A fejet rászereli a rakétára, az egészet bevizsgálja, feltölti, majd valahol összefut az indítójárművel átrakja rá aztán távozik. Ha van rá lehetőség ezt mégegyszer megismétli.
A kaposváriak mindenesetre ezt tervezték.
Tapolcán csak az első lépcső rakétái voltak, a 2. - 3. -at ők is szerelve kapták volna. (megerősítve a MN1480 topikban; kiegészítés: azt hitték az első lépcső rakétái náluk vannak. Nem, a nukival szerelt rakétát az MRTB hozta volna, de érthető okból ezt nem sokan tudták.)
Aztán mivel Tab MRTB volt - mint már megállapítottuk - és ugyanazt a fegyverrendszert szolgálta ki valószinűleg ők is így működtek.
Előzmény: Hpasp (5456)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5468
Ez a baj. Rajtuk kívül - Tamásiban - még települt volna a dombóváriaknak egysége, egy halom rakétával?
Ezen a képen a dombóváriak gyakorlatoznak... (SS-1c->MAZ-543)
Előzmény: Hpasp (5466)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5467
Víztorony.
Előzmény: bringi (5463)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5466
арт. полк вч п.п.30234 Тамаши

Ez itten egy tüzér ezred.
Előzmény: M62 265 (5461)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5465
Géppel forítva...

Give word! Can the fact who from from pp 30234 for information will be interesting. Your regiment just as our they proved to be in YUGV into the events of the 56th year. Initially were stationed both, according to their expression, in "corn" in the environs of Kaposvar, according to and to the recollections of those served in these parts we were neighbors, and 4 they found it is possible to say all, since replacement for them began where that not earlier than 60- g of year. Then your ppe0иya was stationed in Dombovare (even I remember surname your KP - regiment. Wheels, to memorize is not complicated.) But in 1962 in summer, I was in your pp precisely in summer of 62 years, it was already in Tamashakh. In your place "settle" missilemen, not had they, since everything was wrapped by secret and by camouflage nets on the perimeter of enclosure. But to you in Tamashakh of styal divisional (at that time of 21 gv. the tank of division) PARM, who does not know - this repair shops of automobiles, whereas that that like ORVB and divisional storage ATI (vehicle spare parts and other ATS of division.) So that in tamashovskom PARMe was necessary to be frequently on sdache/polucheniyu of machines. However, this was one of the vents be pulled out for the "gates for 70 km from" rock Of tsvetka"(on" aurora ", the very same" crematory") and to a little dedicate time to itself... Song to the motive of "lily of the valleies" from those times, completely I do not lead, only one line, barely "smoothened: "A we will go in Tamashi," let us tear "from the soul, and why your to me lily of the valleies...!" As that returning from there from the mission in one of the villages in roadside korchme us "notched" that passed from the staff of division our KP, "was burnt out on the large" yes and "accepted to each breast" also properly together with Magyar after the game into the popular then "CANNON". For one it was possible only "to shed" - it was and it lurked v in the cabin with 00. To us "been burnt out" on 5 days with the departure to the center to guardroom in the kommendature Of budapeshtskog of garrison. They were freed during the day become historical - on 12 April, 1961! (that also I note each yr and will be on how much health will be sufficient!) Thanks, to that who read for the attention...
Előzmény: M62 265 (5461)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5464
Kábelakna, az osztály technikájának összeköttetésére.
Előzmény: Skodri84 (5460)
bringi Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5463
Szedres környékén csináltam ezt a fényképet.
Mi lehet ez?

bringi Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5462
Csináltam egy pár képet a Dombóvár - Kaposszekcső közötti volt laktanyáról.
Egyébként Mágocson merre volt a gyakorló terület?
Arról is csinálnék egy pár képet, csak nem tudom, hogy merre keressem.

M62 265 Creative Commons License 2008.03.16 0 0 5461
Itt pedig a Tamásiaké.

Ha minden igaz, ebben a hozzászólásban van a megoldás, lefordítaná valaki?
Дайте слово! Может тем кто из из пп 30234 для сведения будет интересно. Ваш полк так же как и наш оказались в ЮГВ в события 56-го года. Первоначально дислоцировались оба, по их выражению, в "кукурузе" под Капошваром, по словам и воспоминаниям служивших в этих частях мы были соседями, а я их застал можно сказать всех, т.к. замена для них началась где то не раньше 60-г года. Потом ваша пп30234 была дислоцирована в Домбоваре (даже помню фамилию вашего КП - полк. Колеса, запомнить не сложно.) А в 1962 году летом , я был в вашей пп именно летом 62 года, она была уже в Тамашах. На ваше же место "сели" ракетчики, у них не был, т.к. всё было окутано тайной и масксетями по периметру ограждения. А до вас в Тамашах стял дивизионный (в то время 21 гв. танк. дивизии) ПАРМ, кто не знает - это мастерские по ремонту автомобилей, что то вроде ОРВБ и дивизионный же склад АТИ (автозапчастей и прочего АТС дивизии.) Так что в тамашовском ПАРМе приходилось бывать часто по сдаче/получению машин. Это была одна из отдушин вырваться за "ворота за 70 км от "Каменного Цветка"(он же "Аврора", он же "Крематорий") и немного посвятить время самим себе... Песня на мотив "Ландышей" с тех времён, полностью не привожу, лишь одну строку, чуть-чуть "приглаженную : "А мы поедем в Тамаши, "надерёмся" от души, и зачем твои мне ландыши...!" Как то возвращаясь оттуда из командировки в одном из сёл в придорожной корчме нас "засёк" проезжавший из штаба дивизии наш КП , "погорели по крупному" да и "приняли на каждую грудь" тоже прилично вместе с мадьярами за игрой в популярный тогда "КАРАМБОЛЬ". Одному удалось только "слинять" - был и притаился в в кабинке с 00. Нам же "погоревшим" по 5 суток с отбытием в центр. гауптвахте при комендатуре Будапештског гарнизона. Освободились в ставший историческим день - 12 апреля 1961 года! (что и отмечаю каждый год и буду на сколько хватит здоровья!) Спасибо, тому кто прочёл за внимание...
Előzmény: Hpasp (5454)
Skodri84 Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5460

Helló!

 

Bejártuk ma a tardonai rakétabázist. Voltak garázsok, házak, volt egy 3 légóajtóval elzárt "pince".

Ami a kérdésem lenne, hogy az összes épület mellett, ill. a pincéből is nyílnak ilyen szennyvízakna méretű hengeres csövek, járatok. Mik ezek? Mi így hirtelen arra gondoltunk, estleg összevannak kötve az épületek a föld alatt, vagy van lent a föld alatt esetleg valami bunker? Vagy mind a pincébe vezet? Ja és ezek a csövek elvannak zárva két beton félkörrel, mint egy zsilip, tehát belemenni nem lehet. De az is érdekes, hogy azt a zsilipet hogy mozgatják...

Valaki sejti mire gondolok? (bocs a szekszerűtlen leírásokért)

gauls Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5459
Tatára vissza térve gondolom mindenki aki arra járt tudja azt az állitolag atombiztos bunkernek mondott helyet amit anno munkásörök 24 órás fegyveres örséggel láttak el és csak teherautóval lehetett az ajtaját elhuzni.Ez a baji volt orosz laktanyától kb másfél km re van....ott volt a telkünk és sokat jártam ott mig aktív volt,nem tudom most mi lehet de egy gondnoki házban laknak,azt hiszem valami örség épülete lehetett.
M62 265 Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5458
Előzmény: M62 265 (5457)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5457
Tamási a zöld kunkor mellett balra?
Az orosz fórumon tetszik, hogy a fickók sok mindent vodkával oldanak meg... Tegnap már kigondolták, hogy VándorK-n keresztül tárgyalnának velünk...
Előzmény: Hpasp (5456)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5456
Azt írják:
"tabon volt az őrszázad, 9. gépesített lövészszázad, ill volt egy "gárda" tankszázad (!) teljesen az álcázás miatt, hogy tankos alakulatnak higyjék az alakulatot.
A gyakorlat alatt a 22. Dombóvári dandár már hozta a "ceruzákat" (=rakéta), s ők vitték a fejeket Tabról"

Vagyis a rakéták nem Tab-on voltak.
Vagy dombóváron, vagy egy harmadik helyen...
... Tamásiban?
Hpasp Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5455
@ Bomba szállító teherautó:



Hpasp Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5454
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5453
Ha valaki volt 1981-82-ben Nagykanizsán a Dózsa laktanyába kérem irjon!
gauls Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5452
szia 4 évig voltam ott katona apukám 13 évig mire vagykiváncsi..
M62 265 Creative Commons License 2008.03.15 0 0 5451
Tata/Baj-i dandár helyét ismeri valaki? Charlie21 járt már a környéken, de ő is (meg én is) csak a lakótelepet találtuk meg. Különleges épületben tárolták a járműveket? Gondolok itt ilyenekre (Pécel).
Előzmény: Hpasp (5447)
hadsz Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5450
Ha már Tab: ezek tavaly nyáron készültek :
krivics Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5449
46°44'06.68"N
18°04'32.02"E
Előzmény: Hpasp (5447)
krivics Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5448
Tab lesz az... Ugyanilyen raktárépületek voltak a kaposvári MRTB-ben is, mint a linkelt képen láthatóak. (a kép egy tűzesetnél készült, az épületeket ekkor már szalmabálák tárolására használták)
tabi raktár
Előzmény: Hpasp (5447)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5447
"Császáron, Tabon csak az indítóállványok/járművek voltak, más atombiztos épület a Gránitokon kívül nincs egyik helyen sem."

Eddig így gondoltuk, de nem így volt.

Császáron, és Tabon ideiglenes @ fej tároló volt, mint pl Sármelléken.
Az indító járművek Dombóváron, és Tata-Baj on voltak a dandároknál.

Most a rakéták tárolóját keresem.
Tippem, hogy a Dombóvári alakulaté lehetett Tamásiban.
Előzmény: M62 265 (5445)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5446
En ott szolgaltam, meg 2004-ben, regebbrol meseltek a tisztek, hogy bekeidoben is harcolo alakulat volt a taszari.Elso lepcso, es csak ott voltak SU-22-ek.
Kepes voltak a Su-22-esek atombomba inditasara is, az oroszok, amikor kivonultak, akkor kiszereltek ezt a z elektronikai reszt is a gepekbol.
Előzmény: Coop (5441)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5445
Császáron, Tabon csak az indítóállványok/járművek voltak, más atombiztos épület a Gránitokon kívül nincs egyik helyen sem.
Előzmény: uselessjunk (5444)
uselessjunk Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5444
Tatáé Császáron volt tudtommal
Előzmény: Hpasp (5432)
krivics Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5443
A Dombóvári Szovjet alakulat MRTB-je Tabon volt.
Előzmény: Hpasp (5432)
krivics Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5442
Valamit félreértettél. Nem volt bunker, egyszerű raktárépület volt. Betonból voltak a tetőt tartó oszlopok...
Előzmény: Hpasp (5432)
Coop Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5441
Ekkor elég aktív volt még a Taszári reptér. Sok elfogás gyakorlást láttam az égen /Szu-22, Mig-21, Mig-23/. De régen hallottam hangrobbanást...
Coop Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5440
Tamásiba jártam középsuliba, akkor 92 könyékén egy Zsibex nevű cég üzemanyag, ill. teherautó bázisa volt az egykori orosz laktanyában. Volt lőtér is, de az máshol. Maga a laktanya Tamási Dombóvár felőli részén van, azonos irányból jövet balra esik.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5439
google earth rossz felbontast ad, de ha nezed fenntrol akkor van egy fout,ami Nagykonyi felol vissz be oda Tamasiba,a telepules elott balrol lesz.
Előzmény: Hpasp (5436)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.14 0 0 5438
Az csak egy RT poszt volt.
Túl kicsi ehhez, és hiányzik az 5. zóna beton bunkerei.
(5432es hsz)
Előzmény: hadsz (5437)
hadsz Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5437
Igal ?
Előzmény: Hpasp (5432)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5436
Hol volt?
Fotók valakinek?
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5434)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5435
Mozgó Rakéta Technikai Bázis

Ez tárolta a rakétákat, békében beton bunkerekben, háborúban pedig állandó mozgásban :)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5434)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5434
mit jelent MRTB rovidites?
A kerdes jo, hol lehetnek ezek a raktarak?Logikailag levezetheto, hogy nem messzi tulsagosan.
Tamasiban tenyleg volt orosz laktanya, relative nagy is anno.
Előzmény: Hpasp (5432)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5433
Esetleg Tamásiban?
Előzmény: Hpasp (5432)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5432
Amit keresek:

Volt szovjet MRTB.

Ha a magyar 1 négyzet kilométernyi betonbunker volt, akkor a két dhdscs dandárnak legalább dupla akkora kellett hogy legyen.

Szóval ki találja meg az 5-ös területhez hasonló raktárakat, Tata, illetve Dombóvár közelében???

mezenguz2 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5431
na ez szép...:(((
Előzmény: mezenguz2 (5430)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5430
Előzmény: Hpasp (5422)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5429
Köszönet a linkért!
Előzmény: Volt tüzér (5427)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5428

Köszönöm szépen,Volt tüzér!

Egy-két név beugrott a felsorolásodból,de pl:Óda, Atlasz nem rémlik....de hát felejtek.

Előzmény: Volt tüzér (5425)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5427

Egyébként meg itt van a másik:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9120320

És ez itt nem a reklám helye.

Előzmény: MN5818 (5423)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5426
Vadvirág - Kókusz
Előzmény: Volt tüzér (5425)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5425

Galecska - Cenzor - Sétány - Kókusz - Pajzs - Boltív - Búza - Vésnök - Gárda - Holdfény - Üzem - Óda - Atlasz - Rezeda - Nábob

Ez egy változat. Az ottlétem hét éve alatt legalább egyszer változott.

Előzmény: MN5818 (5423)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5424
Előzmény: Hpasp (5422)
MN5818 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5423

Erőt,egészséget!

 

A napokban rábukkantam erre a remek topikra,belenéztem,majd elkezdtem az elejétől olvasni.

 

Bátorkodnék egy kérdést feltenni:

Emlékszik valaki még a 11.lérak dd.osztályainak a fedőneveire? Valahogy így kezdődött: Árkád, Boltív, Búza, Mandula, Gárda...Holdfény.....

Leszerelésem óta eltelt 17 év alatt már elfelejtettem,melyik mi volt.

Holdfény = Bia MN5818

 

Segítségeteket előre is köszönöm!

 

 

 

Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5422
Biztosan, bár nemtom megtalálni a mi Nagyvázsonyi raktárunkhoz hasonló képeket...
Előzmény: mezenguz2 (5421)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5421
Előzmény: mezenguz2 (5420)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5420

Helló Hpasp!

 

Talán erre gondoltál?

 

Előzmény: Hpasp (5419)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5419
Sziasztok,

Volt itt a topicon régebben szó egy német(?) bunkeres lapról, ahol a nagyvázsonyihoz hasonló @ bunkerek voltak fotózva.
Megvan még valakinek?

Köszi,
Hpasp
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5418
ugy nez ki, ez az elHusszein raketa, nagyobb mint a Scud B, hosszabb, a tobbi parametert nem volt idom megnezni.
Előzmény: M62 265 (5416)
uselessjunk Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5417
Az R70 Luna-M (Frog-7B) elődjei (3R-10 Luna-1 NATO:Frog-5, vagy még korábbiak) voltak nálunk rendszerben?
Előzmény: Hpasp (5409)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5416
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5415)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5415
Hogy lehet harom raketat összehegeszteni?Plane kiloni?
Előzmény: belic (5414)
belic Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5414
Hello!

pontossag volt mindig a problema(Öböl haboru--iraki inditasok, kuvaiti celpontokra-spkszor mashol csapodott be nem ahol szerettek volna)----

Ez nem jo pelda volt, az irakiak osszeheggesztettek 3 SCUD-ot, es azokkal lovoldoztek.
Az eredeti raketa sokkal pontosabb volt, azzal minden lovesuk eltalalta volna a celorszagot.

Bel
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5410)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5413
Újra átnéztem a képeket, meglett a negyedik is; az előző tárgytalan.
Előzmény: M62 265 (5412)
M62 265 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5412
Apropó, Hpasp!
Azt írod, egy raktárban négy tárolóhelyiség volt. Szerintem csak három.
M62 265 Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5411
Rakéták mennyisége: Hpasp #4001 hsz.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5410)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5410
Mostjon a kovetkezo nagy kerdes, megvan a darabszam, mennyi db raketa volt.
Korabban olvastam, hogy a R-300 ,Scud B-k, a nemet V-2 kesei kozvetlen leszarmazottjai, pontossag volt mindig a problema(Öböl haboru--iraki inditasok, kuvaiti celpontokra-spkszor mashol csapodott be nem ahol szerettek volna)----az orosz ennek ellensulyozasara eloreszertettel szerelte fel atomrobbanotöltettel!!! a raketat, mert ott a pontosag nem annyira szamit, mint hagyomanyos robbanotoltetnel.
Meg valami, ponyva, ami hontarto, sok filmben-Hollywood--pl, res a pajzson, ott csak siman van a robbanofej, ide oda dobaljak a Hummer platojan magat a robbanofejet, persze ponyva nelkul, stb
Előzmény: Hpasp (5409)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.13 0 0 5409

Akkor mégegyszer:

 

1987 előtt (Magyar Néphadsereg):


Mozgó Rakéta Technikai Bázis, az 5. hadsereg (Székesfehérvár) alá tartozott.
Tárolt 107db R70 harcászati, és 24db R300 -as harcászati-hadműveleti rakétát, a következő alakulatok számára:

5. Hadsereg közvetlen, 5. harcászati-hadműveleti rakéta dandár, Tapolca

2 osztálya volt, osztályonként 3 századdal, összesen 2x3 R300 indítóállvány.


11. harckocsi hadosztály, 31. harcászati rakéta osztály, Tata

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

8. gépesített lövész hadosztály, 38. harcászati rakéta osztály, Tapolca

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

9. gépesített lövész hadosztály, 13. harcászati rakéta osztály, Nagykanizsa

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

7. gépesített lövész hadosztály, 28. harcászati rakéta osztály, Szentes

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

4. gépesített lövész hadosztály, 92. harcászati rakéta osztály, Jászberény

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

15. gépesített lövész hadosztály, 94. harcászati rakéta osztály, Nyíregyháza

3 százada volt, összesen 3 R70 indítóállvány.

Szovjet Dél Hadseregcsoport

 

@ és vegyi töltet tároló a MN rakétáihoz, Nagyvázsony.


 

Előzmény: Coop (5406)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5408

"- Jelenlegi technikai helyzet???"

A topicnyitó utáni első hozzászólás.

Előzmény: Coop (5406)
Coop Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5407
Bakonysárkány, ill. Böhönye, Nagybajom infók továbbra is érdekelnek.
Coop Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5406

Hello!

 

Mivel nem szakmabeli lennék, kérdezném a következőket:

- volt olyan osztály hogy állványa volt, de rakéta nem, ill. máshol tárolták biztonsági okokból???

- egyazon állványról mennyi idő múlva lehetett újra csapást mérni???

- /Hapasp - 5390/

   R300 (Scud), 2 osztály, 6db indítóállvány, 4db rakéta indítóállványonként,

   R70 (Frog), 6 osztály, 18db indítóállvány, 6db rakéta indítóállványonként.

   Ez volt az országos készlet???

- Jelenlegi technikai helyzet???

 

Köszi a válaszokat, és nem kinevetni :)

krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5405
Jo kérdés...Szerintem számoltak vele.
Előzmény: Volt tüzér (5403)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5404
Álvány nem volt Kaposváron, ök a rakéták kiszolgálását, töltését, átadását végezték. Meg @ fejet vetttek volna át...
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5396)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5403

Akkor van egy kérdésem.

Azt írod, hogy a töltet csak meghatározott.... De mi van akkor, ha az indítást követően a közegellenállás miatt az orr (gondolom, a fej is) felmelegszik?

Erről eszembe jut, hogy a Dvina légvédelmi rakéta komplexumok rakétáinak starthajtóművében hajdan naponta négyszer kellett mérni a lőportöltet hőmérsékletét, és a laval körtét ennek megfelelően állítgatni kellett. Na de az a plusz minusz 40 fok mi volt a hajtómű több ezer fokos égési hőmérsékletéhez képest? Számított ott valamit a pár fok eltérés? Ugyanez a kérdésem vonatkozik az R-300 rakéta harci részére is.

Előzmény: krivics (5402)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5402
Röviden: a nukleáris töltet csak meghatározott hömérsékleten müködik megfelelöen. Ezt a hömérsékletet tárolása, szállitása, bevetése során tartani kell.
Előzmény: monfondir (5399)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5401
Nem feltétlenül éles, a tapolcai topicpan többször irták hogy a paplan lerántását is gyakorolták.
Előzmény: Hpasp (5398)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5400
Bocs, tényleg Táncsics. Öregszem...
Előzmény: 5N87 (5395)
monfondir Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5399
Erről mondanál kicsit többet egy RT-snek? :)
Előzmény: Hpasp (5398)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5398
Ritka fotó, R300 éles @töltettel.
Látszik a hőszabályozó paplan a tölteten.
Előzmény: Hpasp (5397)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5397
Az osztályoknál volt gyakorlórakéta, azzal gyakorlatoztak.
Éles rakéta csak lövészeten, vagy háborúban találkozott az indítóállvánnyal.
(Így biztonságosabb a csapásmérő rendszer...)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5396)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5396
Azt gondoltam,hogy az erdoben gyakorlatozni lehetett, van ott egy nagy tisztas bennt.Ott ki lehett probalni a raketa felallitast a hordozojarmuvel, is, utana meg vissza a laktanyaba.Jo, de akkor ahordozojarmuvek nem voltak ott, csak a raketak, ha gyakorlatozni akartak at kellett hozni a gepeket mondjuk Szentesrol?
Szombathelyen amikor voltam, akkor volt mellettunk, egy gyakorlo ter, oda mentunk terepvezetesre, nem messzire tehat.
Előzmény: krivics (5393)
5N87 Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5395
Ezek szerint átnevezték Petőfire. Az én időmben Táncsicsnak hívták. Már értem, miért tűnt el a 3. kapu fölötti felirat.
A Füredi I elvileg évente egyszer látogatható. Minden május utolsó péntekén nyílt napot tartanak. Én tavaly voltam, képeket itt találtok:

http://kep.tar.hu/gl4/50489872#2

Laci
Előzmény: krivics (5393)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5394
Teljesen.
Előzmény: Hpasp (5392)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5393
Ez volt az.
Az 1. helikopter leszálló és gyakpálya nem a rakétásoké volt, a helyőrséghez tartozott.
A 2. dupla kerítés ... közte technikai védelemmel ellátott nyomsáv.
A 3. a Petőfi laktanya, ma is aktív "Füredi I".
Az 5. rakétatárolók központi fűtéses betonépületek voltak. A mérete passz, hülyeséget nem akarok írni és csak 1* volt módomban látni a lebontás előtt.
A 6. erdő nem tartozott a laktanyához de honvédségi terület volt, kiépített betonutakkal, vezetési pályaként, valamint a töltés gyakorlására kialakított területekkel. (szintén lebetonozva) Amikor kimentek gyakorolni zárták az erdőt.
A 7. a Füredi I. hez tartozó kisegítő gazdaság. (~disznótelep)
Mostanság kutyamenhely.
Előzmény: Hpasp (5386)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5392
Ez az 5-össel jelölt erdei-tároló részre is igaz?
Előzmény: krivics (5391)
krivics Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5391
Ezt a laktanyát már nem fogod bejárni, a linkelt képen láthatod ami megmaradt belőle.
Előzmény: Hpasp (5385)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5390
R300 (Scud), 2 osztály, 6db indítóállvány, 4db rakéta indítóállványonként.
R70 (Frog), 6 osztály, 18db indítóállvány, 6db rakéta indítóállványonként.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5387)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5389
Csak Tapolcán, a dandárnál volt 6db R300 (Scud) indítóállvány.
A többi osztálynál, osztályonként 3db R70 (Frog) indítóállvány volt.

1987ig!!!

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5387)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5388
szerintem hozz a tartozotta a kerites, ha jol emlekszm, egyszer voltam mellette, ott futott kerites, plussz ortörony is.
Előzmény: Hpasp (5386)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5387
ha jo szamolom, akkor:18 db(6 osztaly)+a dandar 6 db, akkor az összesen 24 db inditoallvany.
A kerdes ebbol ebbol mennyi a Scud B, es mennyi a Frog?Csak a dandarnak volt Tapocan Scud-b je, mert akkor kijön a müvelet, harcaszati raketara ekkora db szamra 107 db raketa.
Előzmény: Hpasp (5385)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5386
Ez volt az?

1, helikopter leszálló
2, dupla kerítés
3, Hunyadi Laktanya
4, sportpálya
5, rakéta tárolók (ezek beton épületek??? Hány volt? Mekkorák?)
6, ez az erdő a laktanyához tartozott?
7, ezmi?


Előzmény: Hpasp (5385)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5385
Jópár válasz született, de jó volna bejárni ezt is, mivel ott őrizték az 5. Hadsereg legértékesebb fegyvereit...


1987 előtt:
Az alakulat neve Mozgó Rakéta Technikai Bázis, az 5. hadsereg (Székesfehérvár) alá tartozott.
Tárolt 107db R70 harcászati, és 24db R300 -as harcászati-hadműveleti rakétát, a következő alakulatok számára:
5. Hadsereg közvetlen, 5. harcászati-hadműveleti rakéta dandár, Tapolca
11. harckocsi hadosztály, 31. harcászati rakéta osztály, Tata
8. gépesített lövész hadosztály, 38. harcászati rakéta osztály, Tapolca
9. gépesített lövész hadosztály, 13. harcászati rakéta osztály, Nagykanizsa
7. gépesített lövész hadosztály, 28. harcászati rakéta osztály, Szentes
4. gépesített lövész hadosztály, 92. harcászati rakéta osztály, Jászberény
15. gépesített lövész hadosztály, 94. harcászati rakéta osztály, Nyíregyháza

A harcászati rakéta osztályoknak 3 századuk volt, századonként 1 indítóállvánnyal.
A harcászati-hadműveleti rakéta dandárnak 2 osztálya, osztályonként 3 századdal.

A hozzájuk tartozó fejek (atom-vegyi) orosz bázison voltak, Nagyvázsonyban.
Előzmény: Hpasp (5384)
Hpasp Creative Commons License 2008.03.12 0 0 5384
A lérakos topicban felmerült kérdés:

Ki tud pontos információkkal szolgálni a néhai MN 9983 Kaposvár, Füredi úti bázisról?
(Nem tudom, hogy a beceneve "Füredi I." vagy "Füredi II." volt-e?)
A laktanyát szigorúan őrizték és a gyakorlótér mögött egy belső, magas téglafal zárta el az ott tárolt rakétákat ( Luna, Luna-M?), amelyeket "százlábúak" hordoztak és a sorállományú kezelők gyakran szereztek marásos sérüléseket a salétromsavas kerozintól.
Az alakulat parancsnoka a 80-as években - ha jól tudom - Dr. Panics Gyula mk. ezredes volt. Magas volt a legénységhez képest a tisztek aránya, és úgy tudom, innen települtek ki trénnel (minden év? tavaszán) a Karakum sivatagba éleslövészetre.
Szeretném tudni, pontosan mi volt ennek a kis létszámú, de fontos alakulatnak a hadrendi besorolása, elképzelhető-e, illetve valós-e a hír, hogy a rakétái felszerelhetőek voltak nukleáris töltettel, amelyet a köfalon belül (ennek kicsi a valószínűsége) vagy egy másik (Börgönd, szovjet?) bázison tároltak? Igaz-e, hogy a rakétákat 30 percen belül é-olasz területekre, pl. Milano környékére lőtték volna ki, mielőtt a Magyar Néphadsereg - a szovjet légideszantok érkezése előtt - megkezdte volna a 24/48 órás halálmenetét az adott terület felé?
KT1 Creative Commons License 2008.03.11 0 0 5383
A fejlécben ott a galériám linkje, az megmutatja hol készült a kép !

Az adóház arégi buszfordulótol jobbra van, az erdő szélén.
Előzmény: KT1 (5381)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.10 0 0 5382
Nyiregyházán selejtezés volt? Ma Miskolcon rengeteg megpakolt vasúti kocsi volt tele honvédségi teherautókkal.
KT1 Creative Commons License 2008.03.10 0 0 5381
A Galecska és a Holdfény között !
Előzmény: Rooger Preed (5378)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.03.10 0 0 5380

Bakonysárkány

 

Szép nagydarab.

 

P-18

Előzmény: Coop (5379)
Coop Creative Commons License 2008.03.10 0 0 5379

 

B.sárkányhoz, elvileg a sorállományú őrség sem tudta mit tárolnak ott. Honvédségi terület stb. feliratú tábla jelezte idegenek részére hogy rossz helyen járnak. Ponyvázott járművek a föld alá mentek, külső őrség volt, + járőr, nyomsáv, kerítés fény és hangjelzéssel ellátva. Nos ezt hallottam. Jó lenne tudni most mi van ott, s persze képek.

 

Nagybajom, Böhönye környékén van-e látható dolog???

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5377)
Rooger Preed Creative Commons License 2008.03.10 0 0 5378
Ez helyileg hol van?
Előzmény: KT1 (5004)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.06 0 0 5377
saljnos nincs jo felbontas-----csak nagyjabol lehet sejteni merre van ott
Előzmény: miki1962 (5375)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.06 0 0 5376
meg kell neznem ad e a google earth pontos felbontast rola?
Előzmény: Coop (5374)
miki1962 Creative Commons License 2008.03.06 0 0 5375
Bakonysárkányban egy 5. hadsereg közvetlen, vagy központi lőszerraktár volt.
Coop Creative Commons License 2008.03.06 0 0 5374

Ki hallott Bakonysárkányról??? Karhatalomnak volt anno vmi bázisa ott. Asszony faterje említette hogy mindig odavitték aki büntiben volt, szolgálni pár napra hétre.

Mesélte az öreg hogy Gyálra szokott kiírni 1-2 db T-?? harckocsit Szentendréről ha gyakorlatoztak a növendékek. Bakonyba, Veszprém környékére sokat vittek titkos iratokat borítékban. Faggatom majd.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.05 0 0 5373
van esetleg vkinek kepe arrol a deli vedorendszerrol, ami a magyar hataron huzodik, es nagy raforditassa l epitgettek anno?
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.04 0 0 5372
ok megvan,ment a valasz
Előzmény: kis uaz-os miki (5369)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.04 0 0 5371
ok, na jo de melyíkre irtal?Van több is...
Előzmény: kis uaz-os miki (5369)
schlumberger Creative Commons License 2008.03.04 0 0 5370
Miki, nehogy megsértődj!!! Maradj csak itt, és élvezd tovább a topikot!
sch.
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.03.03 0 0 5369
Ok  nem írok többet.    DE lehet,hogy elvétettem egy kétt hibát,a helyes írásomal,  De a nevem nem MIKU !!  hanem MIKI.  És én írok rosszul.??  De ezt ne vedd sértésnek. !! nem azé írtam.  VOLT KATONA nézd meg az e-mailedet. : ) oda írtam.
Előzmény: kovacsek.k (5362)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.03 0 0 5368
Na majd utánanézek. Valami fotóm is van a vonatból. A megállókból majd kikövetkeztetem pontosan merre is van, amit láttam. Aztán kiderül egyről beszélünk-e. :-)
Előzmény: kovacsek.k (5364)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.03.03 0 0 5367
ebben van valami, csak a benzinesnel is lehet apro trüköket csinalni, amit niva tulajdonosok csinaltak:a gyujtaselostot be kell burkolni nejlonnal, az mar segit, azoknal a nivaknal ahol eleltronikus gyujtas va, ott nincs forgo gyujtaseloszto.De a viz problema, mert a genertor lennt van, tovabbra is, az kaphat vizet.
Előzmény: kis uaz-os miki (5359)
schlumberger Creative Commons License 2008.03.02 0 0 5366
Keversz!!!
Nagydobos felől jövet, Ópályi előtt közvetlenül, bal oldalon.
Ha szalka felől jössz, akkor Pályi után jobbra :-))
Előzmény: kovacsek.k (5365)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.02 0 0 5365

Bocsánat jobbra.

Már én is hamisítok  ;-)

kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.02 0 0 5364

Akkoriban -anno .... - még nem volt vasúti "iparvágány", csak a Mátészalka-Vásárosnamény sokadrangú útról, Szalka felől jövet, közvetlen Ópályi előtt balra egy behajtani tilos. :-)))

Sajnos a műholdastérképet nem sikerült beillesztenem, de remélem egyről beszélünk.

Előzmény: bodrostomi (5363)
bodrostomi Creative Commons License 2008.03.02 0 0 5363
Ha Ópályinak van iparvágánya, akkor megvan még. Mert tavaly arrafelé láttam valamit vonatból, csak már nem emlékszem hol pontosan.
Előzmény: kovacsek.k (5362)
kovacsek.k Creative Commons License 2008.03.02 0 0 5362

1.) Egyetértve Schlumbergerrel, maradjunk a topik témánál (UAZ-os Miku), és próbáljunk meg helyesen írni.  - magyarok vagyunk -

2.) A Sz.-Sz.-B. megyei ÓPÁLYI (Mátészalka mellett) van-e még, vagy az is az enyészeté már??

 

kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.03.01 0 0 5361

Jaja : )

Hát azok vannak benne porlsztó csúcsok !! vagyis porlasztó,  nem gyertyás : )

Előzmény: schlumberger (5360)
schlumberger Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5360
Porlasztó? Dieselben???
Előzmény: kis uaz-os miki (5359)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5359

Úgy értem hogy, a benzines az előbb le tud álni a vízzbe. A gyergyák vizet kapnak,a gyujtáselosztó is, tarfó is ..... stb

A DIESELBE meg porlasztó van,annak nem baj ha vizet kap, vagyis baj : ) csak nem aniyra mint a benzinesnél. 

Lékszűrőt ki kell vezetni hogy ne kapjon vizet !! aztán csak a terep jön : )

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5356)
KT1 Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5358
 az Egúgli mutatja a vasútvonalakat, még a mexűnt régirkrt is !
Előzmény: KT1 (5354)
KT1 Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5357

...gondolom a gyújtórendszer és a gyújtógyertyák működésére gondolt !

De ! vannak vízhatlan, teljesen zárt rendszerek.

 

A dieselek elektromos rendszere sem szereti a vizet !

az újak full elektronikus üza ellátó rendszere, vagy a régiek elektromágneses leállító gombája is zöldre vált a vízben !

A régi mercik voltak vákuumos rendszerűek azok bírták,

csak ugye ott meg alul van a generátor, és az önindító+főkábel...

 

A légzést meg légperiszkóppal lehet biztosítani !

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5356)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5356
hogy erted a viz alatt is?rovid ideig ha belemesz es nyomod a gazt nincs gond, mindegy melyik motor?niva is le tud kuzdeni patakokat, atfolyasokat, stb.
Ha hosszu ideig tartosan a viz alatt haladsz-akkor meg kell egy kulon cso, lasd harckocsik viz alatti atkelese, ahol egy nagy 3m-es csovon megy be a evego a motornak+szemelyzetnek+megy ki a kipufogogaz.
De azt tudni kell hogy paran otthagytak mar emiatt a fogukat a Dunaba, harckocsiban belul...ehhez kellenk meg buvarok is, ha lealll a motor vmi miatt, akkor ratesznek egy vontato drotkotelet es a partrol egy masik tankkal kihuzzak.

Előzmény: kis uaz-os miki (5351)
KT1 Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5355

Ott még nemjártam, de sziinte minden O.ba aszfaltcsík vezet !  

 Ugye valahogy be kellett cípelni a cuccot...

Előzmény: Coop (5352)
KT1 Creative Commons License 2008.02.29 0 0 5354
aha...    amikor tavaly arra jártam elég mesebeli volt ott a vágány a dzsungelben !
Előzmény: _nyunyuka (5345)
P.stephenson Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5353

Köszi a kiegészítést! Az infóim nem szakmabélitől, hanem helybélitől voltak. :-)

 

P.s

Előzmény: Volt tüzér (5349)
Coop Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5352

Köszönöm mindekinek a hozzászólásokat. PV "ojjjjektum" medencéje nem gyenge. Biztos a stresszes nyári napokra van.

 

KT1 !!! A Hajagra milyen út visz fel??? Gépem 250-es robogó utcai gumival.

kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5351

Télleg bocsi hogy nem a laktanyákról írünk : )

 

De én ha mocit cserélek akkor csak DIESEL 2.5 TDI vagy 1.9 TDI !!!  : ) Mert a diesel az megy víz allat is : )

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5338)
alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5350
Vitatkoznom kell Veled, kedves Volt tüzér.
A kerítésben bizony áram volt. A mai GEarth képeken nem látszik, hogy három kerítés futott körbe, és a középső drótjai szép porcelán szigetelőkön voltak rögzítve.
Egy szóval nem mondtam, hogy Érden is almaz lett volna, de azt viszont igen, hogy mindkettőt ugyanolyan (5e63) típusú számítógép működtette. (Mindkét helyen dolgoztam) Sőt, a pori lelke is ilyen masina volt, de nem csoda, mert az oroszok többcélú gépnek fejlesztették ki, és a képen látszik egy-egy fogantyú a "fiókokon". Na, így lehetett másik programot "futtatni": csatlakozókat le, fiók ki, másik fiók bele, csatlakozók vissza... Erre olyankor került sor (a vektornál) ha valamelyik osztálynak mehetnékje volt ;) , és elköltözött a helyéről. Ekkor ki kellett számolni az új koordinátákat. Az almaz-nál ritkább volt az ilyen beavatkozás, talán egyszer kellett belenyúlni a programba emlékeim szerint, de én nem a kezdetektől voltam ott.
A korra (és az akkori hadvezetésre ) jellemző, hogy az almaz nem tudta a vektor adatait fogadni, mai kifejezéssel: nem voltak kompatibilesek egymással.
AT sem kellett hozzá, két kolléga annak idején egy XT-re írta meg az egész programot, persze akkor már a kijevi elöljárót nem kellett, hogy tájékoztassa a rendszer, szóval egyszerűbb volt...
Előzmény: Volt tüzér (5348)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5349
Ha már... akkor kötözködjünk. Magyarországon nem volt rakéta elhárító rendszer. Azt az orosz is maximum kettőt tartott fent, mindkettő a hadászati rakéta indító berendezéseit védte. Érdekes, Moszkvát nem védték olyan keményen.
Ez a karikában lévő objektum az LRP (Légvédelmi és Repülő Parancsnokság) vezetési pontja volt. Onnantól kezdve működött, ahogy a cég kiköltözött a Gellért-hegy alól. (Kifliház, "SZIKLA") Ez ráadásul nem Budapest védelmére szolgált, hanem ott székelt a teljes magyar légvédelem vezetési pontja.
Előzmény: P.stephenson (5344)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5348
A legfelső egy híradó anyag raktár. A középső pedig a REAK Repülő Anyag Ellátó Központ lehet nem biztos) de ott valahol volt a polgári védelemnek is valamiféle raktára is.
Az LRP vezetési pontján a magasfeszültségű kerítés marhaság. Ez akkor épült, amikor már senki nem merte megkockáztatni, hogy valamelyik idióta katona a haza nem engedés feletti bánatában felmásszon a kerítésre. Abban a kerítésben egyszerűen behatolás érzékelő volt. A nagyfesz. kerítés csak azért terjedt el, hogy a kívácsi katonák ne baszogassák a berendezést.
Az ALMAZ rendszer stimmel, de Érden nem ilyen volt. Ott Vektor-2 VME rendszer volt.
A rendszer kapacitása mai számítógép nyelvre átültetve kb a régi AT gépeknek felel meg. Az én PDA-m teljesítménye például veri ezeket.
Előzmény: alhonvéd-helyettes (5337)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5347
Érdemes. A lőtéren nincs semmi. Bár ha viszel egy fémkeresőt, akkor rengeteg lövedéket találhatsz. Onnan az utolsó téglát is elhordták hasznosításra. A hajdani kerítés betonoszlopai csak azért maradtak ott egy darabig, mert az oszlopok tövén egy hatalmas beton buci (nem Stohl András) volt, vagyis az oszlop egyszerűen hasznosíthatatlan volt.
Az URH adóház megnézhető (én valami két éve voltam ott utoljára. Különféle kutyákról szóló tábláknak nem kell hinni) de odabent csak egy kibelezett trafóház, néhány rádióskocsinak épített földfedezék van, meg a kicsi készenléti épület.
Az RH adóházat valamelyik mobilos cég használja. Mivel ott volt egy hatalmas antenna árboc, egyszerűen felrakták rá az antennáikat. A kapu be van zárva, de hogy lenne ott valami személyzet, azt nem tudom. Bemászni viszont lusta voltam.
A harcálláspontot a HM valami cége őrzi, bár a közelmúltban szó volt róla, hogy eladják. Azt ugyan még csak elképzelni sem tudom, hogy mi másra lenne jó, de ha valakinek kell, hagy vigye.
Előzmény: Coop (5333)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5346
Sorrendben:
A legfelső kép a kislóki lőtér. A terület magyar volt, de mindenféle építmény és berendezés az oroszé. Tudni kell, hogy Sárbogárdon egy T-64 (és később T-80?) típusokkal felszerelt harckocsi ezred állomásozott. A lőtér is nekik volt kiépítve. Bár a mérete miatt csak gyalogsági fegyverek használatára volt alkalmas (maximum nehézgéppuska) mégis harckocsilőtérnek volt berendezve. A lőtér épületben a torony két oldalán volt 4 - 4 harckocsi ringató, aminek a jobb oldalán 4 darab BMP-1, a bal oldalán pedig 4 darab harckocsi volt elhelyezve. A méret miatt egyébként csak fedélzeti géppuskával és betétcsővel lehetett ott lőni. A képről egyébként lemaradt a lőtér déli része, ahol annak idején kézigránátot dobáltunk, illetve robbantgattunk.
A következő kép a 104. lérak ezred harcálláspontja. Ott települt a mellé szervezett 4.? Rt. zászlóalj is, és a képen látható dombok, fedezékek az Rt. zászlóalj helyi századának lokátorait tartották. Ott egy K-66 komplexum volt 2 db 5N87? és 3 darab PRV-13 rádiólokátorral.
Ennek a vezetési pontnak a támogatására épült egy RH és egy URH adóállomás, amiket a következő két képen láthatsz. Ha valamelyik képen kiszúrsz egy bazi nagy antenna árbócot, az volt a RH adóház. (negyedik kp egyébként)

Előzmény: Coop (5329)
_nyunyuka Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5345

Bicske felől jártuk végig a vonalat, idén Vértesacsától Pátkáig.

 

Mire gondolsz, mint "vakvágány"? A kiágazásnál lévő védőcsonkára?

 

A képen látható szolgálati hely neve "Ásványbánya iparvágány kiágazás".

 

A képen a bal oldali vágány az átmenő fővágány, hátam mögött Bicske/Lovasberény, velem szemben Pátka. A jobb oldali vágány vezet a lőszerraktár felé. Emellett van egy oldalrakodó, ami akár lehetett harckocsirakodó is.

 

A rakodó melletti vágány egy ütközőbakban végződik, az előtte lévő váltó (védőváltónak hívják) alapállásban ebbe az ütközőbakba vezet. Feladata, ha esetleg a lejtőn legurul egy befékezetlen jármű (szaknyelven: megfutamodik), akkor ne veszélyeztesse a fővonal forgalmát. (OFF Egy emlékezetes, nem túl régi járműmegfutamodás itt. ON)

Előzmény: KT1 (5343)
P.stephenson Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5344

Az alsó karika, ahogy már mondták, Budapest egyik rakétaelhárító rendszerének része. A középső karika laktanya és lőszertár. A harmadik karikára nem tudom a választ, de innen nézve valami gyakorlótérnek tűnik (márcsak a szomszédos laktanya, meg az őrsáv miatt is).

 

Ami kimaradt a képedről, de ott van hozzájuk közel:

 

-Egykori minisztériumi légópince, mostanság PV légópince a föld alatt:

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=hu&geocode=&q=isaszeg&sll=37.0625,-95.677068&sspn=45.284089,81.738281&ie=UTF8&ll=47.52838,19.381192&spn=0.004738,0.013497&t=h&z=17

Figyeljük meg a medencét az objektum közepén!

 

-Az alsó karikádban lévő rakétaelhárító rendszer kiszolgáló laktanyája, valamint a tiszti lakások:

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=hu&geocode=&q=isaszeg&sll=37.0625,-95.677068&sspn=45.284089,81.738281&ie=UTF8&ll=47.527127,19.296069&spn=0.004738,0.013497&t=h&z=17

A laktanya felül a Széchenyi utcában, a lakások a Rákóczi-Petőfi-Sztehló utcák által körbe zárt háromszögben találhatók.

 

Folyt. köv.

 

P.s

Előzmény: Coop (5330)
KT1 Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5343

 

 Hamár van itt vágányvadász is...  az az egész vonal érdekes !

 gyertek majd vissza, Bicske felé !

  nerég volt az Indóházban komoly írás róla !

 

 A vértesacsai lérak bázis mögött a domb aljában húzódott,

 mellette vakvágány nyomait láttam !

 Lehetettott vmikor vmi (katonai) rakodó ?

Előzmény: _nyunyuka (5313)
Berci_54321 Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5342
Sziasztok!

Hajmáskéren az orosz lőszerraktárnál a képeken látszanak nagy háromszög keresztmetszetű mőldkupacok. Ezeknek mi a funkciójuk? A köztük levő kaktárakat védték robbanás esetén, vagy ezekben is volt valami?
Charlie21 képén látszik sok sánc, ezek is robbanásvégők voltak?
http://marvell.index.hu/imgfrm/3/3/6/1/BIG_0001953361.jpg

Tároltak itt valamit a föld alatt is, vagy csak abban a néhány betonoszlopos épületben voltak anyagok, amik a képeken látszanak?
Üdv,
Berci
Coop Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5341
Coop Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5340

Ez is vmi, érdekes hogy a másik két közeli terület nem ismert számodra, pedig nincs messze. Köszönöm az infót alhonvéd-helyettes.

 

 

OLP-re keresve találtam egy jó kis cikket.

 

Íme:

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5339
elnezest a topictarsaktol--kicsit eltertunk a kihalt laktanyak tematol.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5338
meg valami a gazhoz---ha autopalyas utazoautod van, pl 1,6 l, 100 loero vagy folotte, kulon jo hogy ha van gazuzemed---ket es felszer olyan messzir el tudsz menni minta sima benzinesek egy tankolassal, ha mindket rendszer teli van.A turbodizelek tenyleg megelegszenek 4-5 literes fogyasztassal, de nezd meg a kocsi arat...mennyibe kerul a benzineshez kepest+utana s zervizek hozza, mert mas olaj kell, hozza, stb.Erre msot jonnek ra nyugaton, hogy ez a gaz technologia megsem olyan rossz, a dizel is szenyezi a levegot a koromkibocsajtassal foleg.
Terepen mondjuk bizonyos heylzetekben kell az ero, de ott hogy mesz tobbet szamit---tehat a gondolkodas, mikor veszed el agazt, mikor adsz gazt.
Ero, akkor kell ugyis a motornak, ha valamit huzol magad utan---nehez utanfuto, ilyesmi, aminek nagy a legellenallasa.
Gazuzemu autot ha veszel, tobbfajta gazrendszer van, nekem szemely szerint algjobb, amikor te kapcsolod egy kapcsoloval hogy gazzal, mesz vagy benzinnel, hutoviztol fugggetlenul,ezzel sok benzint megtakarithatsz, mert a motor akkoris megy es megvan a ford. szama, akkor kapcsolhato neki a gaz, megha a hutoviz hideg is, ellentetben azzal a verzioval, amii nezi a hutovizet, es ha za eleg meleg akkor atkapcsol automatikusan, addigra sok benzin bemegy.Egyrekell vigyazni, ha telen laellitod, at kell allitani benzinre, mert reggelre befagy a reduktor, es nem indulsz el, csk nagy nehezen, mire a tapszivattyu feltermeli hatulrola motorba a benzint, este benzin uzemmodban kell leallitani ennyi.
Az audis megszivta volna, mert az a2-esek kasznija is!!!+futomu elemek!!! is alubol volt, ott javitas nem lehetseges, csak csere!!!Mert alut viiszhuzni, es hegesteni is nehez, sok muhelynem is tudja, mert nincs hozza hegesztotechnikaja, a Ladan meg csak viisza kelltt volna hajlitani a vadracsot+a vonohorgot

Előzmény: kis uaz-os miki (5331)
alhonvéd-helyettes Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5337
Az alsó karikára tudom a választ: az OLP központi harcálláspontja (almaz-rendszer, ha ez mond valamit...) volt, a 90-es évek elején szűnt meg. Körben 2 szögesdrót, áram a középső kerítésben, harapós kutyusok, meg amit akarsz ;) A föld alatt meg izgi dolgok, na meg az ifjúságom egy része :(
Ma sem kihalt, valahol korábban azt hiszem említették már itt.
5e63
Ilyen számítógépek adták az intelligenciát a rendszernek (nemcsak ennek, ilyenek voltak Érden is) Ma persze már a PDA-mnak nagyobb a számítási tudása, de a célnak akkor azért megfeleltek. Ha meg a megbízhatóság a fontos, még mindig ilyet választanék ;) csak kicsit sok áramot fogyaszt...
Előzmény: Coop (5330)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.28 0 0 5336
ez egy örök tema---jo e a gaz a motornak vagy nem--kornyezetvedelem szempontjabol jobb, penztarca szempontjabol is jobb, mert hiaba a többletfogyasztas--olcsobb most meg a gaz.Regebbi motoroknal lehet gond, a gazzal, ott anno motort is 91-es 87, es üzemannyaggal terveztek, mert akkor olyan volt meg csak szinte--ott beleszamoltak azt hogy olmozott volt a tuzeloanyag, ezzel noveltek anno az oktanszamat olommal, es az tudta kenni a szelepszar szimmeringet, amikor szivta be a motor az uzemanyag levego kevereket.
Mai motorik, meg meg jol is jarnak gazzal, mert szarazabb a gaz, igaz erotlenebb lesz a motor, mint benzinnel, viszont benzin hideg motornal, lasd automata szivato--nem eg el, amikor hideg a motor, hanem lefolyik a hengerfalon es felhigitja a motorolajat.


Előzmény: kis uaz-os miki (5331)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5335
Sajnos nem tudom, hogy most mi ott a helyzet őrzik-e, vagy sem. Azért meg lehet próbálni.

Üdv Gólya IX
Előzmény: Coop (5333)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5334

Pontosítok amit írtam az múlt időben értendő!
Előzmény: Törölt nick (5332)
Coop Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5333
Köszi Gólya! Érdemes szétnézni, vagy sem?
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5332
Üdv mindenkinek!

"Coop" kérdésére a következőt tudom válaszolni, ha jók az információim:

1: A Kislóki lőtér maradványa (régen orosz lőtér volt a sárbogárdi orosz Hk. ezred? itt hajtott végre lövészetet a löveggel párhuzamosított géppuskákkal) amúgy ha jól tudom gyalogsági lőtér volt.

2: A 104. lérak ezred és a mellé rendelt Rt zlj. harcálláspontja, valamint a helyi szd. eszközeinek területe. (Szarvaspuszta).

3: Ha jól tudom a 104. lérak. ezerd HÁP, híradó biztosítását végző hír aeg. objektuma.

4: Halvány fogalmam sincs, pedig jártam arra felé.

Gólya IX
Előzmény: Coop (5329)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5331

Persze szoktam nézni a használtautót.

A gázosba az a baj,hogy kicsinálja a motrot :(   Ezért van nekem benzines még : )

A történet az király igen vége lett volna az audi A2-nek XD 

 

Te amit mondtál uaz-okat menyiért tudod eladókat ?? : )  Érdekelne : )  

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5328)
Coop Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5330

 Még egy kép mára Nagytarcsa-Gödöllő-Isaszeg-Pécel által határolt területen. Mi látható rajta???

 

 

Coop Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5329

Sziasztok! Kedves Volt tüzér, Sárbogárd mellől valók  a képek, mi látható rajtuk? Köszi az infot.

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

4

 

 

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5328
ha jot akarsz magadnak, benzin gazosat vegyel-ez igaz amugy a nivara is, mert különben benzinkut is kell hozza....
En Nivara gyujtok egyebkent...mert olcso hozza az alkatresz, relative jolegyben van, nem kerulnek annyiba mint a nyugati gepek, es ki lehet vinni terepre is, nem kell felteni hogy megkarcolodik, letörik a tükör stb....telen meg leht huzgalni vele az utcaba a többi többtizmillios-- idezojelbe csodaautot---es plusszba otthon is lehet meg szervizelni, nem kell a szervizhienakhoz vinnni---csak ellrettento pelda 2002-esVW Passat szervohibajat nem birtak megcsinalni, pedig szakszerviz...
Ehhez van egy jo tortenetem,Margit hid delutani forgalom, feherlada niva elol gallytoro elol hatul-ahogy az kell--ratapadva hatulrol egy agyonszolariumozott no, roskadsig arannyal a nyakaban, egy alu A2-vel, fektavon belul, es meg villogtatott is, hogy lassu a Niva, no comment..nem tudja, ha nekimegy a no, o hizza a rovidebbet
Előzmény: kis uaz-os miki (5326)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5327
nezted hasznaltauto.hu-t?
Előzmény: kis uaz-os miki (5326)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5326

Igen uaz b 469 érdekelne : )

Nekem van 1 eredeti 100 % os !! 1983-as 5600 km van benne : )

 

Az lenne a jó ha minnél olcsób lenne,alkatrésznek kéne,vagy ha még müködő képes akkor szaladgálni vele : )

Menyiért tudsz eladót ??

Előzmény: Volt Katona(Lee) (5325)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.27 0 0 5325
Szia kis uazos miki, uaz 469(parancsnoki) erdekelne?Mert van meg az elodje a csoros uaz, az is kemeny gep.
vadasztarsasagok vettek belole sokat, csak ok le is harcoljak az a baj.
Fogyasztani szeret az Uaz, 14-22 l per 100 km lazan bemegy neki a motorba.
Ezert atalltak a vadaszok a Nivara, de azok nem esznek annyit, csk olyan 8-15 l kozott szazon, visszotn nem lehet annyira küldeni oket terepen mint az uazokat, kicsit finomabbak.
Előzmény: kis uaz-os miki (5324)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5324
Kérdeztem de nem nagyon tudnak semmit !! :S   M61021 segíte regisztrálni,hogy hol próbáljam meg : )
Előzmény: M62 265 (5323)
M62 265 Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5323
Szerintem a Nagyvasak topikban tudnak segíteni!
Előzmény: kis uaz-os miki (5322)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5322

Hátt akkor nézelődök továb :(

 

Még KALOCSÁN gondolkoztam !! De azt mondták,hogy csak töb darabba lehet venni :S

Igaz ez ??

Előzmény: Volt tüzér (5321)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5321

Gondnak nem gond, de a válasszal nem leszel kisegítve.

Fingom sincs. Ezt a Mezőfalva dolgot is csak azért tudom, mert ott dolgoztam, és a közelmúltig is sűrűn jártam be.

Előzmény: kis uaz-os miki (5320)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5320

Kösszi az infót !! : )

 

Lenne még 1 kérdésem ha nem gond !! : )   Nem tudtok valahol ijen kiárusítást ?? : )

 

Kösszi még 1 szer !! : )

Előzmény: Volt tüzér (5316)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5319
nem tudom meg kell nezni, hogy nyitva van e a bolt--mert ott van az uton ha mesz Marcaliba Böhönye felol, parkolo odebb van--alcahalot tartoval , kis satrat(terepszinu), meg nagy satrat is arultak(zold), en vettem is tüluk, kb 100 negyzetmeter alchalot, anno, meg het kis satrat, meg egy nagy satrat, alu kerettel
Előzmény: bodrostomi (5318)
bodrostomi Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5318
Marcaliban még lehet sátrat és álcahálót?
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5317)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.26 0 0 5317
meg talan Marcaliban-es Karcagon a kezdet kezdeten, utana mar csak ott is csak ruhakat, satrat, alcahalot, gulyasagyut, meg kulacsot, stb...
Előzmény: Volt tüzér (5316)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5316
Mezőfalván ott volt az összes légvédelmi rakéta és tüzér technika. Volt jócskán csöves tüzérségi eszköz. Rengeteg műszaki munkagép és ponton. Volt bőven hídvető harckocsi. Különféle rakéták (még most is van jó néhány). Helikopterek. A különféle légvédelmi alakulatoknál használt járműtechnika, értsd  rakéta szállító, töltő és más kiszolgáló járműveket. Volt egy halom különféle busz, és egy csomó KrAZ tartálykocsi. Ott ácsorgott egy halom VS FUG. Viszont ami neked kellene, az ott nem volt. Ráadásul ott alkatrészt sem lehetett kapni. Járműtechnikát Celldömölkön és Mátyásföldön tároltak, stb....
Előzmény: kis uaz-os miki (5315)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5315
Nekem valaki azt mondta hogy volt !! Vagy akkor lehet hogy másik laktanyát mondott !! : )
Előzmény: Volt tüzér (5311)
_nyunyuka Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5314
Kérdés tárgytalan, orosz lőszerraktár...
Előzmény: _nyunyuka (5313)
_nyunyuka Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5313

Sziasztok!

 

Hétvégi elveszett vágányos túrán találtuk ezt az objektumot, Pátka és Lovasberény között. Mi volt ez?

 

Szolgálati menetrendben Ásványbánya iparvágány-kiágazás szerepel, de még nem láttam olyan bányát, ami körül kettős szögesdrót-kerítés van :-).

 

Egyébként őrzik, be nem engedtek...

kultimulti Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5312
Nemrég meg akartuk nézni a vár barlangot, mert úgy tudtuk, hogy már nemcsak a labirintusból látható, hanem a szikla kórházból is kiviszik egy sétára az embert. Hát sajnos csak a korházat láttuk, a barlangból, ami miatt mentünk, semmit. A korház múzeum egyébként érdekes, de a János kórház szégyenére nagy a kosz, nincs felszerelt WC (nem tudom az ANTSZ ..., na mindegy). A csoportunkban voltak civil hivatali emberek is, akik azt mondták, h az egész múzeum engedély nélkül megy, azért nem mutatják már a barlangot. Akit viszont a korház érdekel, az menjen, mert megéri. Aki meg tudja, hogy lehet a barlangba bejutni, írja meg.
Előzmény: sweethome (5093)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.25 0 0 5311
Ilyesmi ott nincs, nem is volt.
Előzmény: kis uaz-os miki (5310)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.24 0 0 5310

Hátt legjobban autó alkatrészek érdekelnének,vagy kompllet autó is.

Uarl,csepel,gaz ..... stb,  de főként UAZ érdekelne : ) !!

Előzmény: Volt tüzér (5309)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.24 0 0 5309

Biztos be lehet menni, mert többek között én is bejutottam.

Voltam már ott, tőbbször is.

Most éppen 5E96 aggregátorokat bontanak, abból még kikeveredhet valami alkatrész.

Rengeteg képem van, de nincs értelme felrakni, mert ezek nem a mostani állapotot tükrözik.

Mindamellett jó lenne tudni, mit akarsz.

 

 

Előzmény: kis uaz-os miki (5308)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.24 0 0 5308

Kösszi : )

 

És szerinted bel lehet menni ?? : )  voltár már ott  ?? : )

Ami gép van ott az érdekelne : ) akár még alkatrész is !! : ) Véletlenül képed nincsen ??? : )   Vagy valami ijesmii,link. vagy ijenek !! : ) 

De kösszi még 1 szer. : ) 

Előzmény: Volt tüzér (5307)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.24 0 0 5307
A laktanya még megvan. Odabent meg hatalmas koszt és kupit találsz. Mellé rengeteg használhatatlan vegyivédelmi hulladék. Technika már nagyon kevés van. Még némi helikoptert találsz, és már szinte semmi.
Előzmény: kis uaz-os miki (5306)
kis uaz-os miki Creative Commons License 2008.02.23 0 0 5306

Sziaztok.

 

Tudna nekem valaki segíteni hogy MEZŐFALVÁN,megvan még a laktanya ?? ha megvan akkor van még ott valami ?? : )

                   Üdv: Csépány Miki

LeX Creative Commons License 2008.02.23 0 0 5305
ha már BARS, itt a 204-es és 206-os
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.22 0 0 5304
Engedtek volna, de az esetek többségében késő este jártam náluk. Nappal szarakodtunk azzal, ami volt, és amikor bedugult minden hazai forrás, akkor vettük elő az extra lehetőségeket. Némi telefonos kavarás a testvéralakulathoz, és hamarosan szóltak, hogy mehetünk. Odamegy az ember késő este, a már elég rendesen ismert orosz technikus vár a kapunál, együtt bemegyünk a komplexum TASZT kabinjába, és lehetett válogatni. Maga a technika a képen is látható bázisnak a 811-es főúttól legtávolabbi sarkában volt, vagyis a kép véleményem szerint pont azt a részt ábrázolja.
Egyébként meg kell mondjam, mindig nagyon szívesen segítettek. Szakemberrel is, ha kellett, alkatrésszel meg pláne. Mindössze egyetlen alkalommal nem jártam náluk eredménnyel. Nekik itt Magyarországon az M1 Volhovjuk volt, ami már nagyjából ugyanazt tudta, mint a későbbiek, csak az adóberendezés nagyfesz tápegysége még a Dvinából származott, tehát még másféle elemekre épült. Nekem éppen egy stabilizátor cső kellett volna, de nekik olyanjuk akkor még nem volt. Erről a különbségről akkor már tudtam, hiszen 1979-ben Asulukban egy M1-es Volhovval lőttem, és amikor először bementem a kabinomba, meglehetősen meglepődtem. Többet szerencsére már nem is nagyon találkoztam azzal a technikával, csak Lóberényben, akkor sem volt bekapcsolva.
Előzmény: hadsz (5298)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.22 0 0 5303
Ott volt helyben menetkészen.
Előzmény: hadsz (5298)
M62 265 Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5302
Harnekop helyét?
Előzmény: nagypolc (5299)
hadsz Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5301
Érdekességképp említem,hogy ennek a B-302 -esnek az alsó szintjét 2m magas talajvíz borította 2004-ig.Miután kiszivattyúzták,kiszárították és úgy ahogy helyreállították a berendezéseket,látogatható.Ha megnézed sweethome képtárát / 5212.hsz./ ,a 301-ről rengeteg képet találsz,amelyek az ősszel készültek.Sajnos a Harnekopnál nem lehetett fotózni a bunkerben /mi sem értettük,miért...?/ ,ott csak a felszínen készült egy-két kép.
Előzmény: nagypolc (5300)
nagypolc Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5300
és más téma .ugyan az mint hajag ,, és mostmár értem hogy mi volt a nagy ajtók mögött.
nagypolc Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5299
holnap még képet teszek rolla,.de elnézést mindenkitöl de a helyét nem határozhatom meg
hadsz Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5298

Gondolom,nagyon nem engedtek körbenézni... :-)

Adott esetben honnan telepíthették volna a technikát?

Előzmény: Volt tüzér (5293)
hadsz Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5297
a Védelmi Minisztérium parancsnoki bunkere volt
Előzmény: nagypolc (5295)
nagypolc Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5296
 
nagypolc Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5295
sziasztok .. harnekopnak mi volt a fő rendeltetése??
KT1 Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5294
...mert szinte biztos, hogy wolt már szó róla korábban !
Énis jártam már így . . . ! :)
Előzmény: kaptejn (5292)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5293
Ennek a lőszerraktárnak (meg még a fene tudja, minek) az oltalmazására az orosz 1979-ben még ott tartott egy SZ-75 M1 Volhov közepes osztályt. Tudomásom szerint a technika nem volt telepítve, de ha mozdulni kellett, akkor igen gyorsak tudtak lenni. Én néhányszor ott jártam alkatrészért.
Előzmény: kaptejn (5290)
kaptejn Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5292
Termeszetesen atfutottam, de azert 5ezret tuti nem fogok vegigolvasni:)
Miert?
Előzmény: KT1 (5291)
KT1 Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5291
Szewasz !
Szerintem olwasd át a fó rumot az elejétől . . .

A fejlécben időben nöwekwőre !
Előzmény: kaptejn (5290)
kaptejn Creative Commons License 2008.02.21 0 0 5290
Igen ez Lovasbereny mellett van. Nem hiszem, hogy be lehetne menni mert mindig van nemi aktivitas ott. Hosszukas szines dolgokat latni ott, talan kontenerek.

Pusztazamor es Etyek kozott is van valami gyanus maradvany de arrol most nem talalok fotot.
Előzmény: hadsz (5289)
hadsz Creative Commons License 2008.02.20 0 0 5289

Üdv!

 

Ez a lovasberényi orosz lőszerraktár lesz.

Előzmény: kaptejn (5287)
pétizennyolc Creative Commons License 2008.02.20 0 0 5288

Naggggyon ígéretes...

 

A kép pontosabb pozíciója?

 

P-18

Előzmény: kaptejn (5287)
kaptejn Creative Commons License 2008.02.19 0 0 5287
Tetszik ez a topik mert mindig is lenyugoztek ezek az elhagyott epuletek. Valahogy felelmet keltenek. Emlekeztetnek Csernobilra is es mintha megmutatnak milyenne valna az altalunk epitett vilag az emberiseg nelkul...

Ahol eddig jartam:

- Tolna laktanya, most gimnazium es idosek otthona de a hatso reszen meg lathatok a regi epuletek is
- Cegled loszerraktar (Cegled-Tortel kozott feluton deli iranyban), szinte mar teljesen szethordtak
- Cegled belso laktanya, most lakoteleppe alakul de pl. a regi boltban meg van egy rakas regi lom es itt is van jopar regi epulet, mozi, uszomedence

Felulrol megcsodaltuk a kunmadarasi es csakvari reptereket. Csakvar mellett talaltunk egy masik talan legvedelmi bazist is:

gyula 68 Creative Commons License 2008.02.19 0 0 5286
Igen biztos ő volt nálunk még fő hadnagyi rangban!Kemény erős fizikumú ember sport foglalkozáson mindég focizni kellett 8-11ig egyhuzamban mindenki kiborult de Ő vidáman futott persze megmondta milyen b.....sz katonák vagyunk !Nem vagyunk képesek egy meccset végig játszani!(3 órát!)Útólag már más a véleményem mint akkor, csak becsülni tudom mert keménysége ellenére kiállt a katonái mellett és segitőkész volt!És milyen az élet alig vártam hogy még katonát se lássak az életben 30 évet dolgoztam mint polgári alk. Mfld-ön onnan jöttem nyugdijba!Üdv Gyula bácsi!
Előzmény: Volt tüzér (5285)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.19 0 0 5285
A három közül egyedül Zuggó őrnagy neve ismerős. Ő nagyon hosszú ideig Debrecenben a lérakos tiszthelyettesi hallgatói század parancsnoka volt. Ott tanult kollégáim sokat meséltek róla, de már nem emlékszem ezekre.
Off:
Akartam írni egy e-mailt, de most nem az otthoni gépem előtt ülök. Majd a hétvégén.
On.
Előzmény: gyula 68 (5283)
nagypolc Creative Commons License 2008.02.18 0 0 5284
sziasztok,, a szellözőkhöz lentről kell menni ,kereszteződés utána objektum utána parkoló sziklafallal utána még vagy 400 méter és az első ösvény fell jobra .de tényleg meredek.
gyula 68 Creative Commons License 2008.02.18 0 0 5283
Azóta ment a ranglistán felfelé lehet hogy ö nem ment Debrecenbe mert úgy tudom oda ment az iskola.Sebök Tömpe Zuggó sajna a többi nem jut eszembe nem ismerősek?Üdv. Gy. b,
Előzmény: Volt tüzér (5282)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.18 0 0 5282
Nekem van emlékem egy ilyen nevű alezredesről, de ő nem légvédelmi volt, hanem a CSRP valamelyik közvetlenjének a parancsnoka.
Véleményem szerint nem fog senki bántani benneteket, mehettek nyugodtan.
Előzmény: gyula 68 (5280)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.18 0 0 5281
voltal mar ott azota?

A feljutas a tetejere a legyegyszeröbb ha elhagyod Lillafuredet, mesz Miskolc fele.
ott jon egy atjaro, c alaku amina busz csak közepen fer at.
azon atmesz es balra lesz egy kis ut felefele, gyalogut meredek, azon mindig mesz, koveted a jelzest.Azonban egyidio utan a hegygerincen kozeptajon elindul az ut vissaz Miskiolcra jobbra, na most ott kell neked leterni az ösvenyrol es balra bemenni az erdobe.Ha van iranytud akkor nincs gond, de en anelkul mentem, tehat fel a csucs iranyaba, kb 20 perc fennt vagy, lehet hogy eloszor a bagolyvarat talalod meg, onnan vezet egy ideig ut a dolka teto fele, tudsz menni a hegygerincen----a kastelly iranyaba es ott lesz kicsit lentebb a szellozo, meg a volt antennaarboc.Jobb ilyenkor menni--mert ilyenkor nincs gaz, meg zöld sem.ha kozvetelenul a totol akarnal felmenni, ott nagyon meredek a heygoldal.Elvileg fenntrol viisza tudsz le menni a szeloozohoz, szerintem nagypolc is itt ment le fenntrol.
Előzmény: KAMAZ 4310 (5266)
gyula 68 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5280
Köszönöm a bő információt sajnos egy barátom van aki ott volt egy ütegben velem mint gk,vezető én meg K kabinos.Itt is lakik a XVI, kerben ahol én is .a többiekről semmi hír !Az osztály PK Ilikman szds. volt hátha beugrik valakinek valami emlék!Láttam itt az ott keszült fotókat megismertem az épuletet siralmas de a mai rabló időkben mindent elvisznek!Lehet hogy jobb ha többen megyünk ? Üdv. Gyula b.
Előzmény: Volt tüzér (5278)
Mwin Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5279
Valahogy így, igaz?












Ez egyébként <a href="http://maps.google.com/maps?f=q&hl=hu&geocode=&q=Constanta+ro&sll=37.0625,-95.677068&sspn=47.617464,81.5625&ie=UTF8&ll=44.379699,27.874546&spn=0.084533,0.159302&t=h&z=13" target="_blank">itt van.</a>. (saját kép)
Előzmény: Volt tüzér (5275)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5278
Én a helyedben nem várnék a nyárig. Addigra mindent elborít a bozót. Még áprilisban kinézel egy száraz hétvéhét, és elmész. Akkor még majdnem mindent látni. Lámpákat vigyél. Fényképezőgépről se feledkezz meg.
Előzmény: gyula 68 (5267)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5277
Nem voltak, de egy csövest sokkal könnyebb volt karóba húzni, mint egy helikoptert. Meg valószínűleg az volt kéznél.
Előzmény: KT1 (5276)
KT1 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5276

 Mille Gracie !

 

 Igen, azt már láttam !

 

 Voltak itt 17-esek ?

 

 Úgy tudom a turmixrepülők voltak itt meg a Lérakosok...

Előzmény: Volt tüzér (5275)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5275
A CSRP parancsnoki épület mellett fel volt állítva egy MIG-17 repülőgép. Ez a vacak annak az oszlopa. Képzeld el, hogy kibeleznek egy gépet, hátulról beledugnak egy vastag csövet és azt felszerelik erre az oszlopra. Ha a 6-os főúton Dunaújváros alatt jársz, akkor a kisapostagi repülőtéren látsz egy ugyanolyat.
Előzmény: KT1 (5272)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5274
Gyula!
Találtam a saját fórumunkon egy kortársadat. Ő a kiképzés után a dunaföldvári osztályhoz került, és 1962-ben volt is kint Asulukban lőni.
Börgönd érdekes karriert futott be, miután Te otthagytad. Jó darabig ott volt a LKK, de ott volt a 11. ezred egy harci és egy technikai osztálya is. Na de ezt gondolom, tudod. Pontos dátumokat hagy ne írjak, mert nem készültem fel rá. Valamikor (talán 1969-ben) az LKK elköltözött Debrecenbe, a szakmában nagyon sokaknak azzal a laktanyával vannak közvetlen emlékeik.
Hogy a hatalmas laktanya ne maradjon kihasználatlanul, felállították és oda telepítették az egy szem csapatrepülő parancsnokságot, a közvetlen alakulatait, és egy könnyű szállító helikopter ezredet. Mikor én 1978 - 1981. között ott voltam, akkor éppen KA-26 és MI-1 gépeik voltak. Ekkor az eredetileg odatelepített két lérak alakulat már csak utalt (vagy inkább utált) szerv volt.
1981. január 12-én 20.00 órakor felkerekedtünk, és a harci osztállyal feltelepültünk a Pilis csúcsra. A laktanyától Fehérvár felé lévő tüzelőállást ekkor adtuk fel. Én még abban az évben májusban voltam ott némi gépjármű anyagot elszállítani, de aztán hosszú ideig semmi. A területet hamarosan átvette a fehérvári 5. hds. pság, akik a hajdan meglévő 4-5-6. indítóállvány helyére építettek egy megerősített tartalék vezetési pontot. Azt használták is, amíg az 5. hds. létezett. Mikor azt felszámolták, akkor már nem volt értelme a vezetési pontnak sem, az utódnak meg nem kellett.
Mikor a repülő parancsnokságot felszámolták, akkor a börgöndi technikai osztályból az ország legnagyobb zászlóalja lett, mert a laktanya és a repülőtér fenntartására, őrzésére elég komoly állományt kapott.
Az az alakulat is otthagyta valamikor 1996. körül, ugyanis a technikai osztályt áttelepítették Mezőfalvára. Onnantól a területet egy ideig még őrizte néhány katona, de annak már nem volt sok értelme. Én előző év nyarán voltam ott utoljára, meg ősszel egy repülőnapon, de sok normális dolgot nem láttam. Mindenütt rom, gaz és bozót. Talán csak a repülőtér van valamennyire rendben, de azt egy fehérvári repülő egyesület használja. A laktanyába egyébként be lehet menni, nem őrzi senki.
Előzmény: gyula 68 (5271)
KT1 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5273
Előzmény: gyula 68 (5271)
KT1 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 5272

A laktanya és Szfvár között ?  Lérak oszály volt 81-ig !

De erről Volt Tüzér tud mesélni !

 

ez milyen emlékmű volt?

 

 

Előzmény: gyula 68 (5271)
gyula 68 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5271
Szia! A tiszti lakótelep mögött a határban nagyon magas rejtháló vette körül én nem voltam ott csak láttuk meg az ott szolit adó örség mesélte hogy ott mivan de látszott a hálon keresztül mikor felemelték a szivarokat!En a tiszti étkezde mellett levő épületben voltam az volt az iskola de agyakorlati okt. az bent volt a beton keritésen belül egy beton placcon volt telepitve persze össze zsúfolva közel egymáshoz!A Börgöndi forumon is irtam valaki kérte de azóta semmi válasz!Üdv.Gyula b.
Előzmény: KT1 (5270)
KT1 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5270
...vagy a Lérak obj.-ra gondoltál, a laktanyától északra ?

A főkapuval szemben (belül) van egy emlékmű . . . erről szeretnék infót !
Előzmény: gyula 68 (5268)
KT1 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5269
Üdv Gyula bácsi !

Sajnos csak kutyafuttában néztünk körbe mert hideg volt !
az XRV páncéloson nincs fűtés ! :)

A reptéren láttam 1 Ancsát nyűgözve, meg néhány sportgépet.

A Lérak obj. is nagyon le van pusztitva.

Hol van az a külső obj. ?

91-ben jártam benn egy barátom esküjén...megmaradtak az emlékképek . . . siralmas látni a pusztulást . . .


Nézd meg a képgalériám !
(kattints a nicknevemre)
Előzmény: gyula 68 (5267)
gyula 68 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5268
Az előző levélben elfelejtettem kérdezni , hogy jártatok a laktanyán kivül kb. 1 km.re levő volt éles objektumba vagy annak már nyoma sincs? Gyula b.
Előzmény: gyula 68 (5267)
gyula 68 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5267
Szia KT 1! Véletlen olvastam hogy Börgöndön jártál és siralmas az állapot ! Én 60-62-ig voltam a2900 -án az iskola volt rakéta kezelő meg stb. onnan mentek okítás után SZU-ba éles löni aztán haza az éles telepekre! En szerencse ott maradtam!! Valakinek láttam az ott készült fotóit hát lehangoló! Gondoltam elmegyek a nyáron már ha addig lessz még valami látnivaló!Üdv. Gyula bácsi.
Előzmény: KT1 (5213)
KAMAZ 4310 Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5266
Sziasztok! azt szeretném kérdezni,hogy a lillafüredi tónál lévő szikla tetejére hogyan lehet feljutni,és merre felé találhatóak pl az örtornyok szellőzők stb SOS nagyon fontos lenne mert holnap kilátogatnánk!! SEGÍTSETEK!!!!!!
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.16 0 0 5265
Elméletileg április 01-én, és ez nem áprilisi tréfa. De addig úgyis fogok hirdetni, mert némi segítségre lesz szükség. Mindent meg fogtok tudni időben.
Előzmény: KT1 (5256)
hadsz Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5264

nagyon úgy tűnik... :-)

Előzmény: mezenguz2 (5263)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5263
..egy helyet lestünk...?:))
Előzmény: hadsz (5262)
hadsz Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5262
hadsz Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5261

Bizony,hatalmas területről van szó!

 

 

mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5260
s ez csak a TÁS, hol vannak még a kiszolgáló létesítmények?
Előzmény: mezenguz2 (5259)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5259

Helló!

 

...s, hogy hogyan nézett ki egy ilyen rakétasiló? Hmmm.. hát elég nagy gémeskutat kellene ásnod hozzá, ezekből a méretekből következően:

Előzmény: Pocee (5257)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5258
igazandibol ebbe nem mennek bele-----a fold alatt ha inditoallas (silo) van, komoly technika rejtozik benne---itt gondolok a hajtomu gazok elvezetesere is, szervizalagutra, uza. tolto csatalkozasokra, stb, s ez mind a fold alatt---anno lehetett venni az Usaba földalatti raketabazist----a Titan(ballisztikus raketa-megszunt a programm) program raketaihoz tartozo inditoallasokat-ujgazdagonak-mert mindegyik raketainditohoz tartozik ovoheyl, meg foldalatti iranyitokozpont, szervizalagut.
S ezek raadasul ABV vedettek voltak, paran vettek is, felelmbol, az egesz termeszetesen beton es melyen bennt van a fold altt
Előzmény: Pocee (5257)
Pocee Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5257

Szerintem attól még lehetett Magyarországon siló,hogy soha nem volt benne semmi.

Olyan megfontolásból ha véletlen mégis kell bele tenni valamit ne akkor kelljen megásni neki a gödröt.Szerintem egy gémeskútból is fel lehet engedni egy ballisztikust:)

 

KT1 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5256
 Mester !    Mikor nyitjátok ki a boltot Zsámbékon ? 
Előzmény: Volt tüzér (5254)
KT1 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5255
 Igen, így pontos !  arra utaltam, hogy ott a   magyar csapat   fejeit őrizték.
Előzmény: hadsz (5251)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5254
Pontosítsunk. Csapatlégvédelmi rakéták. Mert nem mindegy. A honi légvédelmi rakétáknak meg ott volt Nyírtelek.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (5253)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5253
Kaposvaron volt a füredi 2 laktanya, azt hiszem, mozgo raketatehnikai bazis volt----megszunt, ott voltak legvedelmi raketak anno---azokat ott is szereltek, ileltve szervizeltek
Előzmény: Coop (5246)
hadsz Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5252

off

szintén :-))

on

Előzmény: KT1 (5249)
hadsz Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5251

csak egy kis korrekció: Tótvázsony orosz volt,illetve Kunmadarason nem fejtároló volt hanem atombomba raktár

 

Előzmény: KT1 (5248)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5250
Figyelj már ide Koma! Silóból az orosz az interkontinentális - ballisztikus rakétáit tervezte alkalmazni. Azokat meg nem vitte ki az országból a kubai balhét kivéve. Még az NDK-ban sem volt olyan eszköz, amiket silóban tartott, pedig az az ország lényegesen jobban volt eleresztve nálunk. Van egy weboldal, ami a Nagy Szovjet Birodalom területén található ilyen objektumokkal foglalkozik. Ha ráérsz, keresd meg. Mindenesetre a közhiedelemmel ellentétben viszonylag kevés siló volt még az orosznál is. Nálunk meg nem volt egy sem.
Előzmény: Pocee (5241)
KT1 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5249

 off

 ha látnád élőben,benned is megmozdulna valami,hidd el"

 ...én a jó csajokkal vagyok még így...!  :))

 on

 

KT1 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5248

Na az érdekel mi volt !

 

mert ha ballisztikus rakéta akkor keresd meg itt az az MN1480 as fórumot !

 Scud-A és B ből 3 csapat kempingezett az erdőkben !

 Magyarok: Tapolca (MN1480) Nuk. fejtároló Tótvázsony

 Nagytesó: Tata-Császát & Dombóvár-Tab

 ill. mégegy fejtároló volt Kunmadarason

 

 Mi tervezzük Hajagot, Tardonát,Pingyomot,Szakáldot arra felé...

 

 De a gyorsan mozgó XRV felderitó járművekkel nem foxx tudni lépést tartani ! :)

 

Előzmény: Coop (5246)
KT1 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5247

 

Itt, a közelemben termocement robbanófejjel ellátott ballisztikus fegyverek ? Brrrrr !  :)

 

Azzal a gondolattal már kezdek megbarátkozni, hogy ifjúkorom a rettegésben telt el 2 Nyeva és 1 Pecsora üteg között.. meghogy a 11. LGv.DD. és 1 Rt halálos sugarzásában... de még ezis ???     :)))

 

Hamár sugárzás... épp' most szervezünk egy motoros túrát Csernobilba... !   :))

Előzmény: mezenguz2 (5245)
Coop Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5246

Üdv. Silók témához, Taszáron szolgált cimbora mesélte hogy Kaposváron vagy mellette volt pár hetet ahol vmi egész érdekes dolgot őríztek. Anno nagy rakétákat emlegetett. Hétvégén ha látom  a srácot megkérdezem mi volt az konkrétan, mire emlékszik. 

 

Ha valaki készülne a Hajagra  vagy észak magyarországi viszonylatban bárhová szóljon , szívesen csatlakoznék.

mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.15 0 0 5245
.. á, nem kell olyan messzire menni, csak itt volt Csepelen...M6 érdi tető bazaltbeton...
Előzmény: KT1 (5244)
KT1 Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5244
B lapát falva ?
Előzmény: mezenguz2 (5238)
KT1 Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5243
cérna, cica, cipő, cintányér, citrom ?
...vagy cement ? :))
Előzmény: mezenguz2 (5240)
Pocee Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5242

:)

 

Amint lesz jóidő jelentkezem a képekkel.

Az a helyzet hogy gyalogosan nem lehetne bejárni ezért legtöbbször quad vagy krosszal kell közlekedni és az már tilos sajnos.

Amúgy a parkőrök tesékelnek odébb,mindegy mivel vagy,ha lemész az útról gyalogosan akkor letaposod a védett növényeket.Már maga az hogy kijussunk felér egy desszantakcióval:)

Nem tudom miért de az összes laktanya épületet elbontották csak az alapzat maradt meg,azt meg erősen diszkriminált emberek felverték mivel lánctalpak voltak beöntve a betonba,gondolom a vas miatt...azért hihetetlen mit meg nem tesznek az emberek a pénzért,én neki se álltam volna bontani még egy légkalapáccsal sem. 

 

Előzmény: hadsz (5235)
Pocee Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5241

Szevasz Koma!

 

Azért nem kell ilyen leoltón kezelned engem,meg sem próbáltalak meggyőzni hogy azok rakétasilók voltak,egyszerűen el tudnám képzelni formájuk alapján.

Kettő,tudom milyen silóról beszélsz mert nekünk is van négy majd küldök képet és fuss egy két kör tanulmányi utat hogy siló nem csak a termelő szövetkezetekben van.

Három,gondolom nem Te vagy a honvédelmi miniszter jobbkeze,hogy pontosan tudod mi van/volt az országban eldugva,de ne rágd magad amit tudunk az csak a töredéke annak amit nem tudunk és soha nem is fogunk.

Negyedszer,elnézést a hangnem miatt,csak igyekeztem a Te stílusodban írni...peace.

Előzmény: Volt tüzér (5237)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5240
...beton..s egyik legfontosabb adaléka a c....
Előzmény: uselessjunk (5239)
uselessjunk Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5239
Cukorgyár?
Előzmény: mezenguz2 (5238)
mezenguz2 Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5238

Helló mindenkinek!

 

Elnézést, de bele kell javítsak: nemcsak ott. Pár hónapig volt szerencsém itt(Mo.), 4 siló mellett töltenem a napjaimat, stöbb feltöltésnél is jelen lehettem... tippeket elfogadok, hogy még hol lehetnek silók a tsz udvarokon kívül....:))

Előzmény: Volt tüzér (5237)
Volt tüzér Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5237
Siló csak a TSZ udvaron van koma! A múltkor is láttam egyet.
Előzmény: Pocee (5229)
uselessjunk Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5236
Tudtommal azon a környéken, -a Csalánosi Parkerdőben- lőszerraktár volt

UJ
hadsz Creative Commons License 2008.02.14 0 0 5235

"ha látnád élőben,benned is megmozdulna valami,hidd el"

Elhiszem! :-)

A nagybátyád által említett nagy termekre írtad korábban,hogy betemették őket?Azért ha tudnál néhány képet csinálni a környékről,maradványokról,azokról a bizonyos sínekről a dombok tetején akkor talán könnyebben hozzá tudnánk szólni.Egyébként kik zavarnak el benneteket a területről?Vadőrök,erdészek,kik?Olyanról még nem hallottam,hogy egy nemzeti parkban ne lehetne sétálni...

Ne hagyjátok magatokat,itt komoly kutatómunkáról van szó! :-)

Előzmény: Pocee (5234)
Pocee Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5234

Világos!

 

Nem is állítom én hogy atombombák voltak ott de azért fantáziálni szabad,és ha látnád élőben,benned is megmozdulna valami,hidd el,és ezek nem a lőtéren vannak,ez az általam linkelt képen az 54-es főút bal oldalán az erdő közepén vannak eldugva.A lőtér a jobb oldalon van és ugyanott voltak a laktanyák.

A legjobb az volt amikor elindultak a tankokkal a jobb oldali területre gyakorlatozni,szerintetek valaki kiállt az 54esre hogy vigyázzatok jönnek a tankok??Segítek.Nem.Egy jó pár zsigulin áthajtottak ami sajnos pont akkor ért oda:(

Nagybátyámék kimentek focizni az oroszokkal és mondta hogy levitték őket bazinagy földalatti termekbe ahol hegyekben állt a kaja meg a fegyver.

Apámék meg a dollingereknek(bocs ha nem jól írom) a vezetékeit csapolták egyszer majdnem vesztükre,de azóta is virít az öreg.

Vannak még  a lőtéren rókalyukak is ahova a rossz kiskatonákat zárták le aztán felettük gyakorlatoztak,asszem kb 6db egymással egyvonalban lévő föld alatti bunkert találtunk a lőtér síkon ebböl 2be lehet lemenni szemlátomást tárazó bunkerek lehettek hogy ne kelljen bemenni vissza a bázisra hanem kint tudtak lőszert felvenni.

A tiszti bunker meg kb másfél km-re van a volt laktanya helyétől komoly pácélajtókkal,gondolom ha lövik a bázist ő még tud dobbantani.

Van még egy nagy tankúsztató,ez felett ívelt át egy híd amit leszakítottak.csomó kibetonozott lövészárok.

Bárcsak feláshatnék mindent:)

Előzmény: hadsz (5232)
Kaszi28 Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5233

 

Szia!

 

Köszi!

Ennyi infó elég.

 

Üdv!

Kaszi

Előzmény: hadsz (5225)
hadsz Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5232
Igen,silókról még : 5191 hsz.,5200 hsz.
Előzmény: Pocee (5229)
hadsz Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5231
Igazad van!
Előzmény: schlumberger (5227)
vandork Creative Commons License 2008.02.13 -1 0 5230

Hali,

 

Pontosítok, ez a "16. lőtér" volt, ez volt a megnevezése, s a kecskeméti 93. Gárda Gépesített Lövészhadosztály alárend. volt.

Az ott szolgált oroszok körében a következő kis mondat volt a divat

"Lucsse Bocsi tolko Szocsi":)) azaz Bócsánál jobb csak egy van: Szocsi:)

 

Silók tutira nincsenek ott. Ha lettek is volna Magyarországon (nem voltak), akkor se egy lőtéren lettek volna.

 

üdv:

Karesz

 

 

Előzmény: Pocee (5229)
Pocee Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5229

http://kepfeltoltes.hu/view/080213/t_rk_p3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

ennyit tudtam összehozni,ami be van keretezve az minde a bázishoz tartozott és most nemzetipark,tudjátok ez volt az ősborókás ami leégett nagyonrégen.

Talán rakétasilók is vannak,legalábbis sztem azok mert meredek magas dombok egymás melett és a tetejükön sínszerkezet mintha a tető elhúzható lett volna,persze ezek be vannak robbantva ezért is látszanak a sínek.

Pocee Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5228

Szia!

 

Harckocsizó bázis és kiképző.

Hatalmas kiterjedésű gyakorlópályák.Sajnos googleearthben maszat még az egész környék semennyire nem lehet közelíteni így nem tudok képet linkelni de lehet nem véletlen maszatos:)

Az egész környékre tilos a belépés mondván "Srácok ez nemzetipark,tipli",mint utóbb kiderült a sétánkal elriasztjuk a ritka fészkelő madarakat.:(

Hát találtunk hüvelyeket ,fél puskákat,szétrohadt gránátok,lánctalpat,volt egy betonkeverő nem tudom milyen gépen volt kraz vagy ural de betonkeverőstől túrták rá  a homokot,azt nem mi szedtük ki,de más kivette,pontos nevét nem tudom,amit az aknavetőből lőnek ki és szárnyas a vége,olyan fejeket,páncéltörőfejeket,ágyúhüvelyek.és elég sok sárgahomokkal mennyezetig feltöltött alagútrendszert,tisztibunkert,ahonnan a tankokat vezényelték a pályán domb annak a belseje is ép.

Szivesen kutakodnék de nem tudom hol induljak el.kellenének tervrajzok vagy valamik.Hihetetlenül hangzik de sztem az egyik legkomolyabb orosz bázis volt itt nálunk.Egy két ember a mai napig azzal az üzemanyaggal fűt:),de ő jóban volt az oroszokkal,csak én meg nem vagyok vele annyira baráti kontaktban hogy nekem kitálaljon mi volt  és hol.

 

Előzmény: hadsz (5226)
schlumberger Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5227
Bocs, ne vegyétek sértésnek.
Helység az egy város, falu, pl Tatabánya, Tiszafüred.
Helyiség az a konyha, fürdőszoba.
hadsz Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5226

Szia!

két kérdés: Milyen jellegű szovjet bázis volt arrafelé,ill.miket találtatok?

Előzmény: Pocee (5223)
hadsz Creative Commons License 2008.02.13 0 0 5225

Szia!

A Kis Strázsa-hegy oldalában van az ojjektum Esztergom Kertváros mellett.Ha kell koordináta,tudok adni...Funkcióját tekintve egy víztározó-vízmű bunker volt,és a hegy melletti laktanyát látta el.Egy kisebb központi helységből áll,ahol a berendezések,szerelvények voltak illetve ennek két oldalán vannak a nagyobb tárolók.

Előzmény: Kaszi28 (5224)
Kaszi28 Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5224

 

Szia!

 

Ez eléggé sejtelmes objektum.

Lehet tudni valamit a funkciójáról?

 

Esetleg pontosabban le tudod írni, hogy merre van?

 

Üdv!

Kaszi

Előzmény: hadsz (5217)
Pocee Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5223

Sziasztok!Új vagyok itt és érdeklődnék hátha valaki tud segíteni.

Bócsai vagyok volt itt egy komoly szovjet bázis.

Kérdés van e magyarországon olyan hely,ahol bármiféle infót tudok szerezni?

Katonai levéltár tárol akár térképet akár tervrajzot az épületekről?

Elég komoly megmozdulás volt itt nagyon sok mindent találtunk már de igazán a nagy földalatti bunkerek érdkelnek jobbanmondva a lejáratuknak a helye:)

Szóval ha valakit érdekel valami írjon nyugodtan amit tudok elmondok.

hadsz Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5222

Szia!

Nagyon köszi az infót!Nem fogjuk...!  :-)

 

üdv: hadsz

Előzmény: Kaszi28 (5220)
hadsz Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5221

Üdv!

 

1.Miből gondolod,hogy 1m vastag?

2.Föld van mögötte,ugyanis az a volt hátsó bejárat,ill.rakodónyílás amit aztán betemettek.Feltéve persze ha ugyanarról az ajtóról beszélünk...

Előzmény: NGGare (5219)
Kaszi28 Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5220

 

Szia!

 

A GE nem valami scharf ezen a környéken, inkább mellékelek egy túristatérkép részletet.

A piros pötty az objektum a kék túristaútvonaltól jobbra, majdnem már a sziklák tövében.

Mellette megy el az egyik kerítés.

A bejárata eléggé el van rejtve, nem túl feltűnő, be is van kissé nőve bokrokkal.

Amint írtam mi ezt az egyet találtuk, pedig elég jól összegyúrtuk a környéket és helyiek szerint is csak ez az egy van.

Ezen kívül van egy csomó föld fedezék a környéken, több helyen szabályos alakzatokban, helyiek szerint tankok álltak bennük.

Ha esetleg találnátok többet, ne tartsátok magatokba!

 

Üdv!

Kaszi

 

 

 

Előzmény: hadsz (5216)
NGGare Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5219
üdv mindenkinek!

a péceli elhagyatott bunkerben mélyen vagy egy kb 1 méter vastag betonajtó amit szemlátomást megpróbáltak már kinyitni de jó pár éve senkinek nem jött össze a kinyitása :).
van valakinek ötlete mi lehet mögötte?
M62 265 Creative Commons License 2008.02.12 0 0 5218
Üdv,

a napokban én is mentem egy Szárliget-Baj-Biatorbágy kört, képek a képtáramban.
hadsz Creative Commons License 2008.02.11 0 0 5217
Hétvégi kirándulásunk eredménye Sweethome kollégával Esztergom környékén:
hadsz Creative Commons License 2008.02.11 0 0 5216

Szia!

Ezeket a vértestolnai objektumokat mi is tervezzük megkeresni a közeljövőben.Bár elég jó leírást adtak a megközelíthetőségéről /amit Te is olvastál/,esetleg dobnál fel egy gugli képet az elhelyezkedéséről?

Előzmény: Kaszi28 (5215)
Kaszi28 Creative Commons License 2008.02.11 0 0 5215

 

Sziasztok!

 

Köszönöm a képtár elérhetőségeket!

 

Vasárnap mi is kiruccantunk egyet.

Császár: nem tudtunk bemenni, mert épp paintball-oztak.

Szárliget: ez király volt, gondoltam felteszek néhány képet, de időközben megnéztem sweethome kolléga képtárát és benne van ez az objektum is. Gyakorlatilag ugyanazokat fotóztam amit ő, ha valakit érdekel nézze meg ott.

Ami talán plusz, az a kartonpapírra ragasztott objektumtérkép és szelvényrajzok (köszönet érte egy ismeretlen kollégának!).

 

Ezután kerestük a Vértestolnát Tarjánnal öszzekötő út melletti titokzatos objektumokat, amikről itt a fórumban is olvastam.

Korábban azt írta valaki, hogy több tíz ilyen kis 8-10m hosszú, 3-4m széles fehér csempével kirakott föld alatti helyiségek vannak.

Szerintem és helyiek szerint is csak egy van, azt meg is találtuk.

Itt van kép róla:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A képen is látszik, hogy ez nincs kicsempézve, meg nem is több tíz darab.

Ha valaki tud a környéken többet, kérem jelezzen!

 

Üdv!

Kaszi

 

hadsz Creative Commons License 2008.02.11 0 0 5214
Sajnos már tavaly is nagyon lepusztult állapotban volt...
Előzmény: KT1 (5213)
KT1 Creative Commons License 2008.02.11 0 0 5213

Üdv az Uraknak !

 

Tegnap bejártuk a 104/2 és 104/3 lérak o.-kat, és a börgöndi laktanyát, a galériámban vannak képek !

 

Aki Börgöndön szét akar nézni készülődjön mert rabolják szét a helyi erők !

sweethome Creative Commons License 2008.02.10 0 0 5212

Üdv!

 

A képtáram. Jó böngészést!

 

http://s220.photobucket.com/albums/dd175/objektumok/

 

Sw

 

Előzmény: Kaszi28 (5206)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.10 0 0 5211
C objektum-igy hivtak, mert volt B objektum is....hirtavközlo allomas
Dombon van, Veszpremmel a legiero foparancsnoksaggal jelent kapcsolatot----
Előzmény: M62 265 (5209)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2008.02.10 0 0 5210
Ez Kapoly, magyaroke volt anno, nem a ruszkike ok,Tab Gyurgyokapusztan uldogeltek anno.
Előzmény: pétizennyolc (5207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!