Keresés

Részletes keresés

Kuruc71 Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23866
Kósza hírek ????

A Honvédelmi Miniszter tegnap jelentette be, hogy az AFg misszió létszámát + 50% al növelik. Illetve, hogy jövőre már nem csak az északi "békés" PRT-hez, hanem déli harcolókhoz is küldünk katonákat.
Előzmény: Hamburger2 (23853)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23865
AMBalage Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23864

Ez szép volt! :D (Remélem nem vagyok Tacsk0 haverjai közé sorolva...)

 

Nem szoktam egyetérteni Veled (politikai szempontból, de hát nem is vagyunk egyformák), viszont ez a válasz nagyon ott volt!

 

Még 1* :D

Előzmény: arpapa (23854)
HG4I Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23863
Nomen est omen....

Tacsk0!

Tacskó vagy, és egy nagy nulla!
Magyarul: nagy marha vagy te, fiam!

Semmit, de tényleg semmit sem értesz a világból.

Az a hadsereg a NÉP hadserege volt. Fel sem merült (minek is merült volna fel) az ellenszegülés, parancsmegtagadás, zendülés, lázadás.
Kemény szolgálat, felkészült, szigorú követelményeket támasztó, ugyanakkor emberséges parancsnokok "kezei alatt". Akik "elől mentek", ha kellett...

Igaz: a sorozott állomány ott válogatott volt (a végén már egyre kevésbé...).
De a nem elitnek nevezhető alakulatoknál sem vetődött, vetődhetett fel ilyen gondolat.

Akkoriban is ismert fogalmak voltak a bajtársiasság, a közösség és a példamutatás ereje, stb...
Csakúgy, mint ma, mindazokon a helyeken, ahol rátermett, felelős vezetők vannak.
A jó parancsnok vezetése alatt a beosztottak akkor is, most is (sok) mindenre készek a célért, egymásért, a parancsnokaikért....

És ez nem politikai duma, hanem tény. (A polikiai dumát akkor sem szerettük, lásd: poltáj....)

/: A politikai döntés helyességétől, vagy helytelenségétől eltekintve: a zalaegerszegi ho. 1968-ban minden "zokszó" nélkül tette a dolgát. Dezertálás, tisztek hátbalövése nélkül..... Az élet példája is téged cáfol.... :/


Végezetül: egy hadsereg szervezettsége, fegyelme, képességinek hanyatlása nem "alulról", a végrehajtók, a harcolók szintjétől kezdenek megbomlani. Mindíg fent kezdődnek a bajok. Az ókortól najainkig így volt, s van ez....

na, üdv
Előzmény: Törölt nick (23859)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23862

egyébként ha elhiszed, hogy az ellenség eléggé gonosz ahhoz hogy kilőjjön atomot, akkor számunkra egyértelmű, hogy max a bosszú marad. Tehát lehet, hogy fent - játékelméleti alapon - nem érné meg az atomot használni, de a katona addigra már abban a hitben élt, hogy ő és szerettei meghalnak így nincs miért megkímélni az ellenséget.

 

Ugye mindezek lejátszására 20-30 perc van, és működik a begyakorolt rutin, tehát egyszerűen nincs idő végigjátszani az összes játékelméleti lehetőséget. Előtte meg senki nem gondolkodott ezen, mert a saját halálodról nem gondolkodsz 18-20 évesen...

Előzmény: Némedi László __ (23860)
belic Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23861
Hello tacsk0!

Szerintem a nezopontod nem jo.

Ha van kolcsonos elrettentes, akkor nem lesz atomhaboru. Elrettentes akkor van, ha az ellenseg elhiszi, hogy kap valaszcsapast. Mivel az ellenseg nem teljesen hulye, ezert ismerhet sok dolgot (felszereles papiron es gyakorlatban, moral, ...) ezert elrettentes akkor van, ha valodi kepesseg is van.
Tehat az atomhaborut csak es kizarolag az akadalyozza meg, ha a katonak hajlandoak vegrehajtani valaszcsapast. (Pl. a koreai haboruban komolyan felmerult az atomcsapas Kina ellen, de a szovjet elrettentes vegul megvedte.)

Arpapanak: azert te is tudod, hogy az MN1480 nagyon messze volt az atlagtol, az alapjan a magyar sorkatonasag szerintem nem megitelheto.

Bel
Előzmény: Törölt nick (23859)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23860

sorkatona voltam, a legénység 98%-a (a maradék 2%-ot gondolom gyorsan azonosították és leszerelték :)) simán kilőtte volna (mi ugye nem rakétáztunk, de a magunk fegyvereivel harcoltunk volna)

 

egyébként tedd fel ezt amerikai fórumon is, ők is kilőtték volna, szal ez nem ideológiai kérdés volt, hanem az akkori helyzet ilyen volt.

 

azért örülök, hogy ilyen öntudatos vagy most, visszavetítve a múltba

Előzmény: Törölt nick (23859)
M.I. Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23858
Kedves Éhesló!

Ne keresd mi az érdekünk Afganisztánban vagyIrakban! Semmi!
Annyi mint Nemecseknek a grundon.
Porbafingó kis ország vagyunk akiknek mindig áll valaki a háta mögött és megmondja, hogy melyik ösvényen kell mennünk. 45 előtt a németek, utána a ruszki, most az amcsik.
Ha nagyon a szélére megyünk az ösvénynek, vagy megpróbálunk letérni akkor már kapjuk is a tockost!

Elméletben lehet számolgatni a NATO alapszerődés cikkejeit, de azért ezt te sem veszed komolyan!


Hamburger azt írtad:
"A NATO-tagság. Egy semlegesség már a belépéskor is sokkal drágábbnak tűnt, mint a NATO-tagság"

Nem hiszem, hogy az a drága, ha sokat költünk honvédelemre, sokkal inkább az, ha szövetségi tagságunk miatt szükségtelenül konfliktusba kerülünk veszélyes ellenségekkel.


M.I.
Előzmény: Éhesló (23772)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23857

Péter!

   Gondolom te is érzed, hogy itt valami nem gömbölyű. Ha baromi büszkék vagyunk - a köztársasági elnök szerint szövetségeseink számára is követendő példaként létrehozott - ÖHP-re, akkor miért nem ÖHP zászlóalj, miért MH zászlóalj. Ha megnézed az ÖHP feladatait, akkor láthatod, hogy egy ilyen zászlóalj -amire te gondolsz - hazai és helyi irányítása a feladatai közé tartozik. Akkor még mindig nem tiszta, mi az, hogy "művelethez nem köthető Manőverzászlóalj"? Itt vergődöm kétségek közt, a fürdőnadrágomat azért még nem rakom el!

 gyullla

Előzmény: Hamburger2 (23853)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23856
Én a dolgozó nőket szívesebben szolgáltam:)
De Arpapanak igazat adok, teljes mertekben.
Előzmény: swordmanus (23855)
swordmanus Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23855
Itten ez nagyon jogos válasz volt, bár elhiszem, hogy az ember ebben a kérdésben bizonytalan. Bizony, a katona akkor is katona volt, aki a hazáját (s benne a dolgozó népet) szolgálta.
Előzmény: arpapa (23854)
arpapa Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23854

persze hogy kilőttük volna!

egy szemét, anyagyilkos szarházi komcsi banda voltunk!

különben is, amcsi atombomba válogatot:,csak katonát ölt volna!

nem katonák voltunk, hanem egy humanitárius leánynevelde tagjai, és széles ívben leszartuk következőt: a parancs megfellebezhetetlen, bírálata tilos.

ennek ellenére továbbra is meggyőződésem, az Én csapásom válaszcsapás lett volna.

 

különösebben a szemét áthallásos írásaiddal, és a haverjaid hasonló kioktató  írásaival nem akarok foglalkozni, az idézett írás nem is ide készült!  

árpapa 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (23847)
Hamburger2 Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23853

Szervusz Gyula Bátyám!

 

Csak találgatni tudok, de szerintem a KFOR keretében átvevendő zászlóalj irányításáról van szó. Ha minden igaz, akkor jövőre felszámoljuk az MH ÖBZ-t (most jelentették be a KFOR HQ-n) és helyette átvesszünk egy manőver zászlóaljat. (Eddig egy század volt a zászlóalj kötelékében!) Ez az áttelepülés és átszervezés nem kis pénzbe fog kerülni.

 

Laci! A jelenlegi missziós "ambíciószintünk" 1000 fő felé tendál és a kósza hírek szerint ezt még növelni is fogjuk!

 

Üdv: Hamburger

Előzmény: kovacsgyula44 (23852)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.10.29 0 0 23852

gondolom!

   gyullla

Előzmény: Némedi László __ (23851)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23851

ha gondolod hivatalosan megkérdezhetjük a HM-et.

Elméletileg az email is hivatalos kérdésnek számít, ha meg nem jön válasz már rutinosan fordulhatunk az adatvédelmi biztoshoz :))

 

(fürdőgatyában nem nagy vállalás :)))

Előzmény: kovacsgyula44 (23841)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23850
Szerintem megvárják a válasszal a jó időt, meg ne fázz fürdőgatyában.
Előzmény: kovacsgyula44 (23848)
gencsydani Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23849

Hehe...nagyon hasraütve az 5 év alatt mióta rendszeresen lövök, _csak lőszerre_ elköltöttem egy új, (japán!) 125-ös utcai- vagy 2-3 éves krosszmotor árát...

Előzmény: Zicherman Istvan (23835)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23848

Emberek!

  Fürdőnadrágomat kikészítettem, várom a választ!

  gyullla

Előzmény: kovacsgyula44 (23846)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23846

Emberek!

 Ha kiderül, hogy ez az egész "közvetlen"-ség csak arra van kitalálva, hogy a junglerúzsos profi cserép és léctörők ne 20, hanem 35% illetménypótlékot kapjanak, akkor Dunának megyek!

  gyullla

Előzmény: kovacsgyula44 (23841)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23845
Én arra gondoltam, hogy most kapóra jött, hogy nem igen teljesítettük az ígéreteinket a NATO felé. Most amikor "csak" katona kell akkor nem mondhatjuk hogy " hát az sincs".


Előzmény: thehassan (23820)
swordmanus Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23844
Szia Bel!


OFF
Ez így ebben a formában pontosan így van. Kiegészíteném. A lovagok kiegészítő jövedelmei voltak: békeidőben lovagi tornák (kb. mint a mai profi versenysport, még ha nem is egész úgy, mint a Lovagregényben...), háboróban, csetepatékban (ilyen meg akadt azért) meg ott volt a zsákmány... Aki ügyes volt, azért az összeszedett ezt-azt. Aki nem volt ügyes, meghalt.
ON
Előzmény: belic (23838)
tuzer Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23843

Kicsit vissza a sorkatonasággal kapcsolatos polémiához, íme egy adalék:

 

Az alábbi írást ajánlom Sánta szakaszvezetőnek, aki „megtért” néven itt van közöttünk, sokat köszönhetek neki számítógép ismeretek elsajátítása tekintetében, és ajánlom a 1480 rakétadandár ötös kezelőinek!

 

A rakétaindítószakaszok ötös kezelői!

 

Ötös kezelő, gépkocsivezető, az indítóállvány segédvezetője!

Ez volt a hivatolos megnevezésük!

Ők voltak azok a kezelők, akiknek a kiképzésével nem kellett foglalkoznom, a hatos kezelők, a hivatásos sofőrök jobbkeze voltak, ők tanították, illetve tőlük lesték el a fogásokat.

A feladatukat magam is megtanultam, állványt is vezettem talán háromszáz métert, elég is volt belőle annyi, alaposan leizzadtam és hatalmasat tapostam a fékbe, mondták is:- köszönjük ennyi elég volt, ha lehet inkább a vezetést hanyagoljad.

Hanyagoltam.

Harchoz vezényszóra az ötös kezelő, az egyes kezelő után ment fel a létrán a jobb oldalon, kifűzte a ponvát előrefele, amit a túloldalon a hármas kezelő végzett, majd a ponyvát összehajtotta és ledobta az állvány elején. A rakéta rögzítőbilincsét kibiztosította, majd leszedte a nyolc darab körragaszt a fejrészről, ehhez alá kellett mászni egy 25 centis résbe, és ellenőriznie kellett ekkor az S-39-es kábel csatlakoztatását, és lánccal való biztosítását.

A körragaszokat leszámolta a szakaszparancsnok kezébe, jelentett:

- szakaszparancsnok, ötös jelent, elsőponyva eltávolítva, rögzítőbilincs kibiztosítva, körragaszok eltávolítva / ekkor adta át / S-39-es kábel csatlakoztatva, lánccal biztosítva!

/ az S-39-es kábel a fejrészhez volt csatlakoztatva, és ezen keresztül történt pl. a fejrész fűtése, optimális hőmérsékletre /

A rakéta felemelésekor az állvány elején tartózkodott, és jelentette a kábel kiszakadását, és fedél bezárulálását, ha a fedél nem zárult volna be, akkor oda ugrott, és egy hatalmas ökölcsapással bezárta.

A rakétaindító kihelyezhető pultot elővette, és az operátor fülkéhez vitte, ahol az operátor ellenőrizte a kapcsolók működését.

Ezt követően a hetes kezelő, vagy nyolcas kezelő segítségével elvágtáztak a púlttal a vezetési pont / garant / fedezékéhez és ott átadták a fegyveres őrnek a garant sofőrjének megőrzésre, közben ugye letekeredett hetven méter kábel.

/ a garant vezetőjét megkellett tanítani arra, hogy a púltot senki sem babrálhatja, még az alakulat parancsnoka sem nyúlhatott hozzá, Németh Gyulának volt a kedvenc szokása, hogy lekapcsolja a harchelyzet kapcsolót, ilyenkor a garant sofőrjét, tüzérré avattuk, feltekertük egy fára és elpicsáztuk, ha még ekkor sem értette meg, akkor a nyolcas kezelőt jelőltük ki őrnek, az ő jelenlétükben nem emlékszem, hogy valaki is merte volna babrálni, ha kellett ráült, de a közelébe sem mehetett senki, hiába a garant sofőrök nem voltak tüzérek. /

Az ötös kezelők szokták vezetni a gépjármű karbantartást, ők zsirozták a zsírozni valókat, állítólag volt vagy kilencven zsírzófej, riadókor ők indították be az előmelegítőket, és ha kellett ők soroltak ki.

Úgy tapasztaltam, minden ötös kezelő szerette és tisztelte az állványt, szinte a sajátjuknak tekintették, nem hiszem, hogy jelenlétükben bárki is merészelt volna lekicsinylően beszélni a gépről.

Megtanultak róla mindent, és értettek is hozzá.

Harcászati gyakorlaton vettünk részt négynaposon, Kab-hegy alatt volt az álláskörletünk, és állásváltásra készültünk a káldi erdőbe éjjel.

Az ütegparancsnok indulás előtt félórával kiadta a menetparancsot:

 - menetet hajtunk végre a 0012 számú álláskörletbe, menetvonal: kab-hegy- nagyvázsony- monostorapáti- diszel- tanpálya- felső sümegi út- sümeg- nyolcvannégyes út- káld útvonalon. Menetsebesség negyven kilométer per óra, követési távolság ötven méter, álcavilágítás használata kötelező, menetközben gyalogsági közeltámadásra felkészülni, indulás huszonhárom óra nulla-nulla. / valaki leírhatna egy részletes menetparancsot /

A szakasz helyben maradt, magam is megtartottam az eligazítást, majd megjegyeztem:

-Megyeri tizedes!

-Parancs!

-Maga fogja vezetni az állványt! 

-Ééértettem, jött a bizonytalan válasz, és síri csend lett, hallani lehetett amint Megyeri tizedes próbál nyelni a kiszáradt torkával.

Előtte jelezte a hivatásos sofőr, hogy nagyon rosszúl van és lázas is, megkérdeztem tőle:

-Pista, szerinted a Megyeri eltudná vezetni a gépet éjjel? Te pedig pihennél egyet.

-Vállalom érte a felelősséget, ott leszek mögötte biztos, hogy elviszi.

Így született a döntés, az ütegparacsnokkal is megbészéltük, Ő adta nekem a lehetőséget, hogy közöljem a döntést.

Oszoljt vezényeltem, Megyeri honvéd arca világított a sötétben, kezdett benne tudatosúlni, hogy amiről álmodott, az valóság lesz, zavarában körbement az állvány mellett és rudosta a kerekeket, megigazítta a ponyvát a stoplámpánál.

Érezni lehetett, hogy a torkában gombóc van, hevesen ver a szive, Ő fogja vezetni a tizenhárom méter hosszú, három méter széles, nyolckerekű, három és félméter magas, 525 lóerős gépet, benne nyolc emberrel.

Mintha csipkedte volna magát, hogy ébredjen fel.

Aztán jött a: járműre, motort indíts parancs!

Elfoglaltam a helyem a fülkémben, feltettem a semafon sapkát, és bejelentkezett az operátor, a rádió is bekapcsolva volt, hallottam az ütegparancsnok és osztályparancsnok hangját is.

-Megyeri!

-Parancs!

-Még meggondolhatod magad, bízol magadban, elviszel bennünk?

-Igen!

-Csak a baloldalt kell figyelni, jobb oldalt figyelni fogom, nem sietünk és nem rohanunk, világos?

-Igen főnök- remegett a hangja.

-Azt mondtam asszonynak, holnapután megyek haza, ugye nem vertem át?

-Nem főnök!

-Akkor induljunk!

Óvatosan engedte ki a kéziféket, lassan nyomta a gázpedált, még életemben nem éreztem ilyen finom elindulást, aztán mentünk.

Mikor a műútra érkeztünk, bambultam mint szoktam, a gondolataim is elkalandoztak, sok kilométert mentünk, mikor megszólaltam:

- nem vagy álmos Pista?

-Megyeri vagyok főnök!

Nem éreztem a vezetésbeli különbséget!

Egy sötét őszi éjszakán, egy sorkatona, a 1480 sorkatonája vezette Magyarország legfélelmetesebb fegyverét, a kezeire volt bízva.

Jó kezekben volt!

Hívhatták volna Sánta Jánosnak is, köszönet fiúk.

Az életünk volt a Ti kezetekben, ötös kezelők!

Árpapa

swordmanus Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23842
Szia István!!!
Átérzem a helyzetet, nekem is honlapom van kocsi helyett...
Mindazonáltal nem cáfolom meg magam, az első nettó 50 feletti (nem sokkal) fizumból kard lett véve...
Előzmény: Zicherman Istvan (23835)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23841

Emberek!

 Már a múltkor is kérdeztem, mi az az MH Manőverzászlóalj!A költségvetésben találkoztam vele, 250 fő, a Vk nemzetközi feladatánál van felsorolva:"műveletekhez nem köthető Manőverzászlóalj, 2,205,7Mft ráfordítással, infrastrukturális kiadásoknál 123,5Mft ráfordítással, MH ÖHP-nál még 1,975 Mft ráfordítással. Ez 4,3 milliárd magyar pezeta. komoly cég lehet amire ennyit költenek. A Googlen rákérdezve a 6. találat valami HM, MH közvetlen szervezetre utal. Mi ez a baromság? Csak nem a szolnokiakról van szó? A többi zászlóaljnak miért nem részletezik a költségvetését? A többi zászlóalj nem manőver erő? Manőver erők: gyalogosok, gépesített gyalogosok, tankosok, páncélos felderítők, gránátosok, stb. Nem manőver erők a harci támogatók és a harci kiszolgáló támogatók, mert ők a menőver erőket támogatják. Vagy rosszul tudom? Lehet hogy ez a Manőverzászlóalj megint egy akkora elméleti baromság, mint a könnyű lővészek 8 keréken 30 mmes gépágyúval? Mi az, hogy MH közvetlen? Mit keres akkor az ÖHP alárendeltségében?

   Világosítsatok fel!

 Gyullla   

Előzmény: thehassan (23820)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23840

csak formázás a jobb láthatóság miatt:

 

 

Előzmény: Némedi László __ (23839)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23839

még két grafikon:

 

megcsináltam az első deriváltját, ami megmutatja a leépítés sebességét (százalékát) egy évben (az előző évhez képest)

 

külön csináltam a katonákat és a katona+civil(közalk+közt) grafinokokat

 

megjegyzések ugyanazok, mint az előzőben

 

 

 

 

 

Előzmény: Némedi László __ (23837)
belic Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23838
Szia!

Egy 2. vagy 3. (fiu) gyerek nem orokolt birtokot, igy o (jo esetben miutan kapott a csaladjatol egy felszerelest) elment lovagnak egy nagyobb urhoz, aki adott neki szallast, elelmet, valamennyi penzt cserebe a szolgalataiert (nagyon kiemelkedo teljesitmeny eseten persze kaphatott falut is).

Bel
Előzmény: swordmanus (23832)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23837

na, hamár gépeltem egy csomó számot megcsináltam rendesen:

 

A Honvédség leépülése

 

megjegyzések:

1. 2004-től a sor helyett hivatásos legénységi van, mert megszűnt a sorkatonaság

2. 2001-et, és 2006-ot a két szomszédos évből számoltam interpolálással, mert nem áll rendelkezésre adat

3. 2007 és 2008-nál a hallgatók létszámát a legénységhez adtam hozzá, előtte nem tudom hova adta hozzá a KSH

4. 2008-as az a költségvetési terv

5. 1990-2005-ig KSH adatok a KSH évkönyv alapján, míg 2007 és 2008 az aktuális

költségvetési törvénytervezetből jön

 

 

Némedi László __ Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23836

csak arra utaltam (ha nem derült volna ki), hogy egy pár milliós tételből nem lehet következtetést levonni a tervekről (és főleg nem a megvalósulásról). Ha látom a költségvetési terveket, akkor elhiszem... :)

 

egyébként stat:

 

(oszlopok: 1998, 2000, 2002):

 

tiszt: 11.398 --- 9.299 --- 8.426

th:  10.709 --- 10.173 --- 10.007

sor: 27.312 --- 20.095 --- 18.469

közt: 130 --- 174 --- 261

közalk: 11.704 --- 9.035 --- 7.837

 

forrás: KSH

)

Előzmény: Éhesló (23834)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.10.28 0 0 23835
Nem mintha lovag lennék, sőt...
Utánna lehet számolni, hogy mennyit költ egy katona saját ,,békebeli" felszerelése tökéletesítésére, szükséges szakkönyvek, irodalom beszerzésére, különböző ,,önművelő szakkörökre" (önvédelmi tanfolyam, rendszeres edzés, sport, szakmai továbbképzés, nyelvtanulás, stb.) - megkapod ugyan azt.
Utánnaszámoltam egyszer, hogy mennyi pénzt költöttem 10 év alatt saját felszerelési tárgyaimra, könyvekre, utazásra, edzésekre, szakmai dolgokra... Fogtam a fejemet és rájöttem, hogy már rég lenne saját kis házam, telkem, közép kategóriájú autóm...

Információ: egy jó bakancs manapság 25-30 ezer forinttól kezdődik... És ez még nem is hegyi lábbeli...
Előzmény: swordmanus (23832)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!