Keresés

Részletes keresés

cinyoka Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75320

hát nekem nincs ilyen wolcraftos vackom....de gondolom valahogy a nélkül is lehet középre fúrni pár lyukat :o)

 

aztán lehet h rászánom azt a 4.5 ezret...

Előzmény: pajaci (75319)
pajaci Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75319

Miért használsz tüskét, ha van wolfcraftos szerkentyűd?

Előzmény: halaloszto (75317)
pajaci Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75318

Először a bútorlap élébe fúrj bele minden lukat.(erre nagyon jó a wolfcraftos cucc, mert pont középre fúr, és merőlegesen)

Bele teszed a tüskéket, lefekteted az asztalra, egy lécet lefogatsz az oldalához a pontos iránytartás végett. Állítva eléteszed a másik lapot, az elé egy lécet, és megütögeted kalapáccsal.

(A wolfcraftosnál csak lefekteted a két lapot, és már mehet is a fúrás)

Előzmény: cinyoka (75316)
halaloszto Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75317

Én így csinálom:

 

 - az élébe fúrok először. a wolfcraft kézi izével pont a közepébe.

 - ebbe a likba teszem a tüskét

 - a lapnak a szélére ahova jön párhuzamkarcolóval húzok egy karcot az élétől bő 9mm-re

 - a lap fekszik az asztalon, ráállítom a tüskéset.

 - a tüskék beakadnak a karcba, a fronthoz teszek egy fakockát, és nekitolom az álló lapot. így a front is illesztve van. megütöm hogy hagyjon jelet.

 

utánna kifúrom a jelölést, a merőlegest tartja a sablon csak simán odatéve.

 

Vajk

Előzmény: cinyoka (75316)
cinyoka Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75316

Üdv!

Ird le nekem légyszives, hogyan kell használni a jelölő tüskét.... úgy értem, hogy mi a sorrend, melyik részbe kell először fúrni stb....köszi! Én is most akarok összerakni egy, illetve kettő éjjeliszekrényt, de az excenteres szorító mellé kell a tipli is és az összeillesztésekben még nincs túl nagy gyakorlatom...

Előzmény: gdzsozy (75312)
halaloszto Creative Commons License 2014.08.07 0 0 75315
e.z Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75314

Sziasztok!

 

Köszönöm szépen a tanácsokat, így fogok tenni.

 

Jelen esetben a kinézet is fontos volt azért lett ilyen vékony (10mm), nagy igénybevétel nem lesz mert kis fiókok lesznek, zokni és hasonló dolgoknak.

 

 

gdzsozy Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75313

3 vagy 3.5 x 35mm

Előzmény: e.z (75299)
gdzsozy Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75312

Szia.

 

"nálunk" nem csak az idő számít.

Erzsébeti kolléga elmondta: van olyan amihez nem való a lamelló és pont.

 

egyszerűen azért mert nem tudsz vele olyan hatásosan két anyagot rögzíteni.

felakasztod a bútort és ketté is törik. ezzel szemben a tipli remekül tart és köszi jól van.

 

egyébiránt 2db átjelölő tüske kell csupán és simán gyorsabban összetiplizek egy bútort mint te a lamellóddal.

 

 

Előzmény: Törölt nick (75302)
pajaci Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75311

Amikor otthon rakja össze a zemberfija, annak nem mindegy.

Előzmény: Törölt nick (75309)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75310

A Fine Woodworking végzett egy tesztet, amit ugyan nem találtam meg, csak több fórumon utalást, eszerint:

 

"Dowel joint failure…………….1,800 lbs of pressure
Loose tenon failure……………2.700 lbs of pressure
Mortise and tenon failure……...2,700 lbs of pressure
Double biscuit failure…………2,800 lbs of pressure
Triple biscuit failure……..……3,000 lbs of pressure"

 

Hogy ez egy korrekt összehasonlítás, vagy "almát körtével", tekintettel a double-triple biscuit tételekre, azt nem tudom megítélni, mindenesetre legalább vannak mért értékek, amik alapján legalább lehet viszonyítani.

 

De úgy látom, minden fórumon teljesen megoszlik a vélemény a két változat előnyéről.

Jómagam kizárólag kényelmi szempontból használok kekszet, de arra emlékszem, hogy a régebben tiplivel készült, száraz próbára összerakott bútoraim masszívabbak voltak, mint a mostaniak, persze ez önmagában nem jelent semmit a kész állapot tekintetében.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75309

A CNC gépnek gyakorlatilag mindegy, hogy egy lamelló marást kell készítenie vagy csak belefúrni az anyagba. Rohadt pontosan fogja csinálni mindkettőt. Otthon viszont egy kézi fúrógéppel mondjuk 10 db tiplit tökéletesen egyvonalba befúrni a bútorlapba nem olyan egyszerű. A lamelló maró meg hasonló pontos marást csinál mint a CNC a bútorlappal párhuzamosan, oldalirányban viszont van játszási lehetőség, így ott nem számít, ha 1 mm-el elmászok oldalra az egyik marás. 

Előzmény: pajaci (75307)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75308
pajaci Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75307

Meg ugye a lamelló nem adja meg a pontos pozíciót, a tipli viszont igen.

Előzmény: Törölt nick (75306)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75306

például az, hogy a fa tipli olcsóbb. Amikor én összerakok egy bútort és elhasználok hozzá 20 db lamellót az nem sok összeg, de ha már 5000 db bútort kellene összeraknom, ott már igen jelentős összeg a különbség. A gyártók ott spórolnak ahol lehet.

Előzmény: pajaci (75305)
pajaci Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75305

Semmit se számít melyik az erősebb magában, úgyis a ragasztás adja meg a szilárdságot. Lapraszerelt bútort még nem láttam lamellóval, valami oka csak lehet.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75304

"A kötés szilárdságát alapból szárazon kell értelmezni ragasztó nélkül."

Ennek nem sok értelme van, hiszen úgyis össze lesz ragasztva. A ragasztás meg sokkal erősebb mint a tömör fa, a bútorlapnál meg még erősebb. Szóval semmi értelme ezek után a ragasztó nélküli állapotot értelmezni. 

Előzmény: Erzsébeti (75301)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75303

Repülögépépitönek igaza van a lamello az erősebb,de meg szeretnem kerdezni miért nem a teljes henger felszinevel szamoltal? ami ugye: 2*pi*r2+2*pi*r*h (én a tipli véget is beragasztozom.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75302

"Egyébként te hogy raknál össze egy 2 m X 1.2m X 0.6 m méretű szekrényt egymagad a lamellóddal?

Elárulom szinte sehogy.. mikor forgatod a félkész szekrényt akkor úgy csuklik össze a lamellózott doboz mint egy bicska..."

 

 

Elárulom, hogy hogyan szoktam csinálni :) Felállítom az élére a lapokat amikbe már belenyomtam a ragasztós lamellót, nekitámasztom ideiglenesen valaminek, közben megkenem az ellendarabját is ragaztóval és összeilesztem őket. A 2 lap L alakban már megtartja egymást, de hogy ne tudjon szétcsúszni a ragasztás élre kívülről 2 colos maszkolószalagot ragasztok végig. Utána folyamatosan rakom hozzá a többi lapot, és a maszkoló szalagot. Amikor az utolsót is a helyére raktam akkor körbetekerem racsnis gurtnival és összehúzatom. Van amikor a maszkolószalag helyett 2 colos öntapadós alu szalagot használok mert az erősebb. 

 

A másik megoldás az, hogy egyszerre csak 2 lapot ragasztok össze, ráteszek egy pár 90 fokos sarok szorítót, majd elmegyek kávézni, enni, pisálni, vagy éppen megverni a polgármestert...:) majd fél óra múlva már vehetem is le róla a szorítókat, mert már megkötött a ragacs, és rakhatom hozzá a következő lapot. 

 

Nekem nem kell teljesítmény bérben nyomnom, nem hajt a tatár sem, úgyhogy semmit sem számít, ha 1-2 órával később lesz kész emiatt az összeragasztás. Nálad lehet, hogy számít ez az idő is, de a hobbistáknál nem.

Előzmény: Erzsébeti (75301)
Erzsébeti Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75301

Látom ezzel a lamello kontra tipli dologgal megint sikerült a szart pofozgatni...

 

Mind a kettőnek meg van a saját létjogosultsága, és azt kell használni amit az adott feladatra optimálisan ki tudunk használni...

Van amikor a tipli jobb, és van amikor a lamello. ennyi.. A többi meg az említett szarpofozás...

Persze tudom, napokig tudtok pörögni olyan témákon (mindenféle tudományos alapokon is!) amit két perc alatt el lehet dönteni, de mit is csináljak.. ez van...:)

 

 

 

 

 

Rep.építő. A kötés szilárdságát alapból szárazon kell értelmezni ragasztó nélkül. Ehhez jön az, hogy ragasztóval hogy "dolgozik" a dolog.

Ha szárazon nézed a lamello kontra tipli dolgot egyből fel fog tűnni az amiről beszélek.

 

Egyébként te hogy raknál össze egy 2 m X 1.2m X 0.6 m méretű szekrényt egymagad a lamellóddal?

Elárulom szinte sehogy.. mikor forgatod a félkész szekrényt akkor úgy csuklik össze a lamellózott doboz mint egy bicska... Míg tiplizve ezt 1 ember is (ha nem is kényelmesen!) de össze tudja rakni.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75300

Ha bútorlap alatt szokásos módon a laminált forgácslapot érted, annak mindenképpen elő kell fúrni, hogy élbe hajtva ne repesszen a csavar (ilyen  vékony lap esetén egyéb anyagnál is).

Az átmenő furat ugyanakkora legyen, mint a csavar átmérője, a másik darabba a csavar magátmérőjével egyező, de inkább kicsivel bővebb furatot készítenék ilyen vékony lapoknál, így a csavar erőltetés nélkül összehúzza a két darabot.

A vékonyabb, 2,5-3-as csavar kevésbé veszélyes repedés szempontjából, viszont kevésbé is tart, a vastagabb nagyobb menete jobban fog, de ott mindenképpen a magmérethez képest bővebb furat ajánlott jelen esetben.

 

Ilyen vékony laminálttal sose dolgoztam, ha valakinek tapasztalat alapján eltérő tanácsa van, majd kijavít.

Előzmény: e.z (75299)
e.z Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75299

Sziasztok,

 

10mm-es bútorlapokból csinálok kis fiókokat, mekkora facsavarral kellene összecsavarozni, hogy ne repessze meg ezt a vékony lapot?

 

Esetleg előfúrni?

 

Segítségeteket előre is köszönöm

 

Üdv.

jmedvegy Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75298

Üdv!

 

Gyakorlatilag nem nagy súlyra kell számítani, gyakorta járok klf fesztiválokra, ahol faesztergálást űzünk a tisztelt nagyérdeműnek, többed magammal, és a már elkészült munkáinknak kellene egy ilyen. A könnyű szállíthatóság és az aránylag könnyen szét- és összerakhatóság valamint az egynetlen talajon is stabil állás lenne a fő szempont. Az eredeti - nem OBI festőlétra - voltaképp ad-hoc módon némi akác és némi fekete dió lapok gyalulásával és összeillesztésével. Csak kicsit nehéz. Részint meg kellene egy váltás is, mivel elég sok felkérésünk van, nem csak egy helyre, így nehéz ugyanazon kiállító tárgyat egyidőben, földrajzilag távol egymástól, használni. 

Ha nem sikerül ki ötleni valami egyszerű, könnyen megvalósítható tervet, legalább ötlet szintjén, akkor hagyom az egészet, elkészítem az előbbi kevésbé rusztikus kialakítását.

 

További szép napot!

 

Előzmény: Törölt nick (75260)
halaloszto Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75297

ilyen témákban az a hely eléggé verhetetlen. a 20 kerületibe mész? ha még nem ismerted, nézz majd körül jól.

 

Vajk

Előzmény: balage_1979 (75296)
balage_1979 Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75296

igen az a menet mérete. Kb. 2,5-3 cm kellene, fel is hívtam a szögkert, van nekik, lehet még ma beugrom érte. köszönöm a segítséget.

Előzmény: halaloszto (75273)
balage_1979 Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75295

sajna rövid amit kínálnak, próbáltam én is google-t, de kevésbé hatékonyan :), azért köszi

Előzmény: Törölt nick (75281)
rferi Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75294

De a pozdorja, amibe rakod ugyanaz mindkét esetben.

Csak lamellónál jóval nagyobb felületen van megtámadva az erővel, mint a tiplinél.

Polclapnál sokkal erősebben tart a lamelló.

Előzmény: Tie (75293)
Tie Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75293

Vasnál lehet hogy igazad van, de fánál játszik a rostirány is. A fatuskót is könnyeb széthasítani, mint eltörni a rostokra merőlegesen. 

Előzmény: Törölt nick (75292)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75292

Ha neked egy hengeres test erősebb mint lapos nagyobb lapos test akár nyírásra akár szakításra akár törésre akkor csak azt tudom mondani, hogy érdekes fizika a tanárod volt :) 

Előzmény: Tie (75289)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.06 0 0 75291

18-as bútorlap esetén a tipli hossza max 2*17mm =34 mm

A 10-es tipli felülete = (10* 3.14)*34 = 1067 mm2

 

A 0-ás lamelló 47 hosszú és 15.2 mm széles. 

Felülete : ((47/2) * (15.2/2) * 3.14) *2 = (23.5 * 7.6 * 3.14) *2 = 1121.6 mm2

 

A 20-as lamelló 57.78 mm hosszú és 25.71mm széles.

Felülete : ((57.78/2) * (25,71/2) *3.14) *2 = (28.89 * 12.85 * 3.14 ) * 2 = 2331.36 mm2

 

Na akkor melyiknek a nagyobb a tapadási felülete? Még a legkisebb 0-ás lamelló esetén is nagyobb a felület, a 20-as lamellónál meg több mint kétszerese a felület. 

 

Ha csak a lamellót kenem be ragasztóval és a deszka éleire nem rakok ragasztót, már akkor is erősebb 1 db lamelló mint 1 db tipli. Ha meg az éleket is összeragasztom akkor teljesen mindegy, hogy ott van e a lamelló vagy a tipli, ugyanis a ragasztási felület akkor már óriási, és a ragasztó sokkal erősebb mint maga a fa, így előbb fog a fa szétszakadni, minthogy a ragasztás elválljon. 

 

Előzmény: Tie (75289)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!