Keresés

Részletes keresés

jogértelmező Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73892

2015-ben ezt kérdeztem a 64189.-ben::

A Minkowski ábrákon szereplő "ct"  szimbólum c-je dimenzió nélküli konstans, vagy pedig fizikai mennyiség?

 

Válasz helyett ez jött:

Hajaj...

Mi a sebesség meghatározása?

 

Kérdésre kérdés jött. Szóvá is tettem szépen, kulturáltan, magyar módra, de a figura gúnyolódni kezdett.

 

sr1 Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73891

jogértelmező Creative Commons License 2019.08.30 -1 0 73890

Amiatt szedtem elő e példát, mert a kreténező kreténezett.

Előzmény: jogértelmező (73889)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73889

Mementó:

Ha valaki itt kérdez, válaszra ne számítson!  Ellenben keletkeznek új vitaszálak, várhatóan lesz értetlenkedés, erőfitogtatás, kioktatás, és káosz is.

 

Egy példa:

2015-ben NevemTeve kérdezte a 64114.-ben Sanyi_Lacitól:

 

... ha Föld és az űrhajós az út folyamán óránként rádión a saját pontos idejüket küldözgetik egymásnak, akkor valamelyikük úgy tapasztalja-e, hogy a másik ritkábban küld az indokoltnál, vagyis 'lelassult az órája'?

 

(PS: vigyázat, mindketten tudják, hogy a rádiójelnek idő kell az út megtételéhez, nem erről a késleltetésről van szó.)

 

Kérdését még háromszor(!) megismételte, de hiába ...

G.Á 0123 Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73888

Geogebrában viszonylag egyszerűen és gyorsan lehet ehhez hasonló ábrákat készíteni:

https://i.ibb.co/vJd4861/sz-g.png

Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73887

Androidra még nincsenek rajzoló programok?

 

 

Régebben nekem is volt linuxom. Ahhoz adtak mindenféle fizika oktató és szimuláló programokat.

 

 

 

 

Na de viszont...

Hogyan lehetne szemléltetni a Föld környezetében a téridő görbületét?

(Csak semmi fekete lyuk. Itt a közvetlen környezetünkben mennyit görbül a téridő és merre?)

Előzmény: Törölt nick (73886)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73886

Otthon nem érek ilyenekre rá.

 

Előzmény: jogértelmező (73885)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.30 -1 0 73885

" Olyan szép ábrákat csinálsz, én meg itt a cégben linuxon nem tudok csinálni."

 

Csináld otthon. Előnye, hogy rosszakaróid nem vádolhatnak fusizással.

Előzmény: Törölt nick (73881)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73884

Előzmény: Törölt nick (73883)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73883

Ez így jó, csak vízszintesen be kellene még húzni egy vonalat, és föléírni, hogy Delta x, a függgőleges tengelyen pedig Delta t, és ez a sebesség. Amúgy pontosan erről van szó, köszi.

Előzmény: Törölt nick (73882)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73882

stub

Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73881

Olyan szép ábrákat csinálsz, én meg itt a cégben linuxon nem tudok csinálni. Megkérnélek, hogy ha ráérsz, csinálnál egy ábrát?

 

Szeretném megmutatni vizuálisan, hogy a sebesség az miért is tangens. Ehhez kellene csinálni egy egyszerű téridőábrát.

 

Vegyük fel a derékszögű x,t koordinátarendszert. Rajzoljuk bele az állónak tekintett megfigyelő világvonalát, ez egy függőleges egyenes, legyen a t tengely.

Vegyünk fel egy hozzá képest mozgó megfigyelő világvonalát, ez egy ferde egyenes, ami szöget zár be az előzővel.

A kettő közötti szög az X (így jelölöm chi-t) hiperbolikus szög.

 

Na már most, mi a sebesség definíció szerint? Rendszerbeli Delta x /rendszer Delta t. Ez az ábrán világosan látszik, hogy ez tangens. X szöggel szemben lévő befogó/ X melletti befogó. Ez egy tangens. Mivel X hiperbolikus szög, ez egy tangens hiperbolikusz. Azért adódik eszerint össze a sebesség a specrelben.

 

Mellesleg ez már Newton-Galileinél is tangens volt. Szöggel szemközti befogó/szög melletti befogó. Csak ott a szög parabolikus volt, ezért a sebesség tangens parabolikusz volt.

 

Amit destrukt csinált itt legutóbb, az meg a tangens hiperbolikusz helyett a szinusz hiperbolikusz. Szöggel szemközti befogót (200 fényév) osztotta az átfogóval (sajátidő). Így tangens helyett szinusz hiperbolikuszt csinált. Mellesleg ez is sebesség amúgy, csak nem hármassebesség, hanem a négyessebesség egyik komponense. :)

Előzmény: sr1 (73853)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73880

Köszi, majd időnként nézegetem. Hátha sikerül belőle megérteni valamit.

Előzmény: Törölt nick (73877)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73879

Ki is mondta ezt?

 

Na és ezt?

Everyone knew it was impossible, until a fool who didn't know came along and did it.

https://www.azquotes.com/quote/1424899

 

Előzmény: destrukt (73842)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73878

Két derékszögű háromszög különbsége, a rajz alapján. ;)

 

Tudom én, hát pont úgy számoltam ki a sárga területet. a-tól b-ig az 1/x alatti terület, plusz egyik derékszögű háromszög, mínusz másik derékszögű háromszög. És ez a két utóbbi pont kiüti egymást. :)

Előzmény: Törölt nick (73869)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73877

Attól negyedrendű, hogy négy indexe van?

 

Igen. Annyi rendű ahány indexe van.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_formulas_in_Riemannian_geometry

 

Itt van minden formula, amik kellhetnek. Minden a gkl-ből számolódik, és annak első és második parciális deriváltjaiból.

Ezért mondom, hogy ha adva van egy konkrét metrikád, pl. a fekete lyuk körüli téridő, akkor onnan minden egyértelműen meghatározható, nincs lötyögés, hogy akkor most anyag nélküli Weyl vagy anyaggal teli Ricci. Ezek nem tudják ugyanazt a metrikát adni.

Előzmény: Törölt nick (73876)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73876

Köszi, így már értem.

 

 

De akkor hol van ebben a negyedrendű tenzor?

Attól negyedrendű, hogy négy indexe van?

 

Rabcd

 

Előzmény: Törölt nick (73875)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73875

És ezt hogyan lehet összevonni a tőle jobbra lévő gμν-vel?

Az ismételt index összegzést is jelent. De még arról nem hallottam, hogy háromszor ismétlődik.

 

 

Sehogy. Csak az azonos betűkre összegzünk. kl és μν különböző betűk.

gklRkl gμν

 

 

k,l-re szummázunk (így kapjuk R skalárt), μν meg csak ott van, adott értékekkel. Azok az R és T tenzorok adott komponenseit jelentik, nem szummázzuk össze a kl betűkkel, mert épp azért különböző betűk, hogy ezt ne tegyük.

Előzmény: Törölt nick (73873)
construct Creative Commons License 2019.08.30 0 1 73874

Az R egy skalár szorzója a gij nek.

Előzmény: Törölt nick (73873)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73873

Nem olyan rejtett az. R=gklRkl.

 

És ezt hogyan lehet összevonni a tőle jobbra lévő gμν-vel?

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=152311582&t=9003405

 

Rμν - 1/2 gklRkl gμν = 8 π G Tμν / c4

 

Az ismételt index összegzést is jelent. De még arról nem hallottam, hogy háromszor ismétlődik.

Előzmény: Törölt nick (73866)
construct Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73872

"Az anyag határán ugyanis a görbület nem lesz nulla, hanem a végtelen távolban aszimptotikusan kisimul.

Engem az érdekelne, hogyan lehetne az üres tér görbületét átszámolni úgy, mintha az adott helyen valamilyen anyag lenne."

 

Sehogy!

A téridő görbületét kimerítően leíró negyedrendű Riemann tenzor 20 egymástól független komponense két különböző másodrendű szimmetrikus tenzor 10-10 független eleméből számolható ki, ezek a Ricci tenzor és a Weyl tenzor. Az anyag energiaimpulzus tenzorának lokális értékei, csak a Ricci tenzor ottani helyi értékeit határozzák (az Einstein egyenleten keresztül). A Weyl tenzor lokális értékei nem csak ezektől függenek, hanem az energiaimpulzus tenzor más helyeken felvett értékeitől is. A Ricci az elsődlegesen térfogat-változtató torzulásokat méri, a Weyl pedig az árapály jellegű deformációkat. Tehát két jellegzetesen különböző típusú görbületről van szó.

 

A Ricci nem tartalmaz plusz információt a (szintén másodrendű) metrikus tenzorhoz képest, minden eleme megkomponálható a metrikus tenzor elemeinek különféle másodrendű parciális deriváltjaiból.

A Weyl tenzor meghatározására viszont a Riemann geometria Bianchi azonosságai segítségével kapunk differenciálegyenleteket, abból a feltételezésből kiindulva, hogy a Riemann tenzor elemei sehol se változhatnak ugrásszerűen, vagyis a metrikus tenzor elemei mindenütt folytonosan differenciálhatóak.

Előzmény: Törölt nick (73861)
Kilroy Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73871

Hm. Értem, köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (73867)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73870

Én mindenhol Lambda nélkül számolok.

 

Annak csak milliárd fényéves távolságokban van jelentőssége.

 

A Lambdás tagról nem tudhatjuk, hogy az geometriai tag és a bal oldalon van a helye, vagy anyag okozza és akkor a jobb oldalon van a helye.

 

Egyelőre ne foglalkozzunk vele.

 

Ugyanis erre a tagra igaz az, amit az eredeti kérdésedben feltettél, az helyettesíthető anyaggal, mégpedig a sötét energiával.

 

Nem igazán ez lett volna a kérdésem, egyáltalán nem a sötét energiára gondoltam.

A kérdésem lényege az lenne, amiről már szabikuval is vitatkoztunk, hogy a térgörbület anyagnak számít vagy sem.

Előzmény: Törölt nick (73866)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73869

Két derékszögű háromszög különbsége, a rajz alapján. ;)

Előzmény: Törölt nick (73868)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73868

Köszönöm, így már értem. Kiszámoltam, és igazad van. A sárga terület pont a X (így jelölöm chit-t) rapiditás.

Érdekes, hogy az a-tól b-ig vett függvény alatti terület is pont ennyi.

Előzmény: sr1 (73853)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73867

Neolib.

Előzmény: Kilroy (73854)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73866

Balról marad két "tag".

Azt a két tagot együtt Einstein tenzornak nevezzük, és Gkl-lel jelöljük.

Viszont van egy rejtett összefüggés a skaláris R és Rμν között.

 

 

Nem olyan rejtett az. R=gklRkl.

 

Tegyük fel, hogy egy fekete lyuk környékén a kozmológiai állandó elhanyagolható.

Én mindenhol Lambda nélkül számolok. Ugyanis erre a tagra igaz az, amit az eredeti kérdésedben feltettél, az helyettesíthető anyaggal, mégpedig a sötét energiával. A Lambdás tagról nem tudhatjuk, hogy az geometriai tag és a bal oldalon van a helye, vagy anyag okozza és akkor a jobb oldalon van a helye. Ha képzeledben átviszed a Lambdát a másik oldalra, máris beétítetted az energiaimpulzus tenzorba, és anyagfajta hatásaként veszed figyelembe. Tehát én mindig Lambda nélkül számolok.

Előzmény: Törölt nick (73865)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73865

Kösz a választ.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_field_equations#Mathematical_form

where Rμν is the Ricci curvature tensor, R is the scalar curvature, gμν is the metric tensor, Λ is the cosmological constant, G is Newton's gravitational constant, c is the speed of light in vacuum, and Tμν is the stress–energy tensor.

 

Tegyük fel, hogy egy fekete lyuk környékén a kozmológiai állandó elhanyagolható.

Balról marad két "tag".

Viszont van egy rejtett összefüggés a skaláris R és Rμν között.

Előzmény: Törölt nick (73864)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73864

Engem az érdekelne, hogyan lehetne az üres tér görbületét átszámolni úgy, mintha az adott helyen valamilyen anyag lenne.

 

Sehogy. A metrika egyértelműen meghatározza, hogy ott van anyag vagy nincs. A metrikus tenzorból egyértelműen meg lehet határozni az energiaimpulzus tenzort, nincs benne semmi lötyögés. Ha az nulla, akkor nincs anyag, ha nem nulla akkor van anyag. Nem lehet ugyanazt a metrikát anyaggal és anyag nélkül is megvalósítani, nem lehet átszámolni. Talán 4-nél több dimenzióban lenne ilyen lötyögés benne, de 4-ben nincs. 3-ban pedig Weyl sem lenne.

Előzmény: Törölt nick (73861)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.30 0 0 73863

Vagy inkább sötét anyag témakör?

Előzmény: jogértelmező (73862)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!