Keresés

Részletes keresés

Schnitt Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80072

Nem, az a hozzászólás eleve rossz, mert ott én értettem félre, és szalagcsiszolóra gondoltam, holott rezgőről beszéltünk.
Csak a fórummotor nem engedi szerkeszteni sajnos.

 

Előzmény: Soká (80068)
Paco155 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80071

Javasolom, hogy mielőtt az excentercsiszoló és rezgőcsiszoló név megtévesztene gondolatban játszd le a működési elvüket és az angol nevük is segíthet.

 

(orbit sander és sheet sander)

Előzmény: Schnitt (80070)
Schnitt Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80070

Az excentercsiszoló attól excentercsiszoló, hogy nem a centírozatlanság miatt fellépő rezgéstől végez körmozgást a csiszolóanyag, hanem attól, hogy a motor tengelyén egy csapágy, aminek a tengelyvonala a forgásközéppontból ki van tolva (excentrikusság) kényszerítetten adja át a mozgási energiát a csiszolólapnak, egy relative nagy sugarú körpályán.

Az, hogy ezt a csiszolófelületet kör alakúra csinálják, és a hatásfok növelése érdekében még meg is forgatják, az már nem az excentrikus mozgás sajátja, hanem a körcsiszolóké.

Itt 2 technológia van egybeépítve, 1 készülékbe, és ez már úgy ivódott a köztudatba, hogy nesze, ez az excentercsiszoló, holott, ha nem forogna pluszban, az lenne igazából az excentercsiszolás.

Előzmény: Paco155 (80069)
Paco155 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80069

"De alapvetően egy mini excentercsiszoló mozgását végzi a csiszolópapír."

 

NEM.   Tök egyszerű a helyzet.  A rezgőcsiszoló talpa egy körpályán rezeg. Az excenter csiszoló talpa egy körpályán rezeg + körben forog.

A csiszolati képük is más.

Ha ez elsőt megtartod egy helyen akkor apró köröket mar a felületbe. A második pedig egymás után következő hurkokat.

 

Mi ebben az érthetetlen? :P

Előzmény: Schnitt (80067)
Soká Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80068

Ezzel most a 80049-os hozzászólásodat korrigáltad, ugye? :)

Előzmény: Schnitt (80067)
Schnitt Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80067

Egy Makita rezgő robbantott ábrát találtam PDF-ben:
Robbantott ábra

Itt látszik, hogy épül fel, a motor függőleges, és a 36-os számú súly van a tengelyén, ami rázza az egész szerkezetet a leírás szerint 1,5mm-es körpályán.

Mivel a rezgés csak a lendületből és a szándékos centírozatlanságból jön, ha erősen szorítod a felületre, csökkenhet a rezgőkör átmérője, mert a nagyobb surlódás jobban lefékezi.

De alapvetően egy mini excentercsiszoló mozgását végzi a csiszolópapír.

Előzmény: Soká (80066)
Soká Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80066

Ki kéne próbálnod, hogy az a rezgés milyen irányú mozgást jelent? Ha van valami olyan fém felületed, amit nem sajnálsz, azon szépen kirajzolódik a dolog. Én elég sokat szöszöltem rozsdamentes anyagokkal, mert az volt a célom, hogy ne legyen tükrös polírozott a felület, de ne legyen száliránya sem, leginkább valami egészen finom homokfújt vagy savval maratott felülethez hasonlítanám, és a rezgőcsiszoló vált be leginkább. De még ott is játszani kell azzal, hogy mennyire nyomja az ember. A fémen egyébként minden meglátszik, fánál ez összehasonlíthatatlanul egyszerűbb.

 

Excenterből van noname is, de egy 150-es DeWaltot használok.

Amikor "védelmembe vettem a rezgőt, az nem azt jelenti, hogy az excenterrel ne lehetne a feladatot megoldani. Csak az hrapósabb tud lenni és az éleket jobban lekapja. Itt van egy link, ott éppen excenterrel csiszoltam az egymásra merőleges szálirányú táblát. Kisebb felületeknél, mondjuk egy 5-7cm széles ajtókeretnél jobb a rezgő, szerintem.

Előzmény: pajaci (80063)
Pote01 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80065

Örülök, hogy alakul a dolog. Én is már sokat töprengtem ezeken a német nagygép vásárlásokon. Érdemes volna összeszedni néhány hónap alatt egy két jó vételt és azért már érdemes volna egy kisbusz nagyutánfutó kombinációval tenni egy túrát. Tudom, hogy sok jó vétel alkalmi, nem előre tervezhető. Most is itt volt a KIRCHNER 500-as hetvenezeré'. Az sem egy rossz vétel szerintem. Most figyelek egy 260-as öntvény abriktert, az sem kúszik felfelé erősen. Tehát érted.

Mindenesetre én is azért ajánlottam a visszfuvar megoldást, mert az a legbiztosabb és mint látszik nem is egy vagyon.

Előzmény: látogató (80015)
Pote01 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80064

Gondolom, hogy nem mondok újat azzal, hogy erre való a "table saw zero clearance". Úgy látom, hogy itt is cserélhető a lap körüli betét. E helyett kell készítened egy olyat amelyen kisebb a felesleges rés a lap körül. Sokkal kevesebb fűrészport fog alulról visszahozni a lap. Nem 100%-os illetve ha úgyis használod a felső védőt akkor adná magát, hogy azon is legyen egy elszívócső-csatlakozó. De azzal sem mondok lehetetlen dolgot, hogy a helyett is lehetne csinálni egy elszívásra is alkalmas védőt.

Előzmény: Handwerker (80039)
pajaci Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80063

No name. Az excentered is makita?

Előzmény: Soká (80062)
Soká Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80062

Milyen gépet használsz? Nekem egy Makita rezgőcsiszolóm van és azt. Éppen az a lényege (számomra), hogy finomabb az anyagleválasztása és sok apró köröcskét csinál. És kevésbé kapja le az éleket mint az excenter.

Előzmény: pajaci (80061)
pajaci Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80061

Ahol merőlegesen találkozik két fa anyag, és az egyik irányból tolod, akkor amelyiknek keresztbe vannak a szálai annak is olyan lesz a felülete mint amelyik hosszában van?

Az én gépemmel biztosan nem, az excenterrel viszont tökéletes.

Előzmény: Soká (80058)
pajaci Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80060

Érdekes ez hogy te a finom felülethez használod a rezgőt. Autófényezésnél is excenterrel nyomatják, nem rezgővel.

Előzmény: Bubi504 (80056)
Barnamedvébb Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80059

 

multkor egy-ket kolleganak csorgott a nyala egy ilyen gepre

az o figyelmukbe ajanlom ezt a hasznalt, 220V-s gepet

 

https://www.maschinensucher.de/Radialkreissaege-Kreissaege-Dewalt-DW-125-Powershop/i-1995233

 

Soká Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80058

Szerintem, ez nem igaz. Lásd, előbb Bubit. (Persze nem kizárt, hogy Neked valami egyéb rezgőcsiszolóval volt dolgod. Én fémeket is csiszolok vele éppen azért mert nincs száliránya.

Előzmény: pajaci (80057)
pajaci Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80057

Rezgővel csak szálirányban lehet csiszolni, ez problémát okoz pld. egy ajtólapnál, ahol merőlegesen találkozik a két anyag. Excenterrel tökéletes lesz, míg a rezgő valamelyikbe keresztbe fog csinálni barázdákat, akármilyen odafigyeléssel is csinálod. Zománc alá nem probléma, de lakkozás, vagy lazúrozás esetén nagyon ronda.

Előzmény: alpapa (80043)
Bubi504 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80056

Szerintem meg a rezgőcsiszoló is köröket csiszol, a rezgést egy körben forgó nehezék állítja elő. Az excenter csak annyiban más, hogy közben az egész talp is forog. Tény, hogy az excenter anyagleválasztása hatékonyabb, de ha finomkodni kell mindig a rezgőt veszem elő.

Előzmény: Schnitt (80049)
neduddgi(én) Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80055

Szerintem nincs értelme összehasonlítgatni a vibrációsat az excenterrel. "Ha ló nincs, a szamár is jó" alapon el lehet boldogulni csak az egyikkel is, de legjobb, ha mindkettő rendelkezésre áll (nameg egy szalagos is), és mindíg azt használjuk, amelyik az adott feladathoz a legpraktikusabb.

De pl. egy betétes szekrényajtó belső sarkaihoz és széléhez egyikkel sem lehet rendesen odaférni. Az excenter talpának a kitérése nagyobb, mint a rezgőé, ezért az még kevésbé alkalmas erre a részfeladatra.

 

A rezgő sem karcol, amíg nem kezd "vedleni" a vászon, illetve ha el tudjuk szívatni a port munka közben. Az excenterrel meg csodálatos ívmintákat lehet a fába húzni, ha véletlenül egy hangyapucányit megbillentjuk valamelyik oldala felé.

 

Én a vibrációsat általában durva és közepes vászonnal, excentert meg közepessel és finommal szoktam használni. (Nameg ha valamelyikhez éppen kifogyott a csiszoló anyagom, akkor mindent a másikkal végzek...)

 

Előzmény: alpapa (80047)
Pote01 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80054

Ez jó: "Erőteljes 1400 wattos motor a legkeményebb feladatokhoz". Egyébként tényleg nem néz ki rosszul a masina. Ez a rendkívül erőteljes motor egyébként kefés vagy indukciós?

Előzmény: arvaiz69 (80035)
hobbitasztalos Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80053

Kösz a képeket.A 4 soros ékszíjtárcsa világbajnok ötlet.Hasonlót csak régi német gépeken láttam de lapos szíjjal.De mennyivel egyszerűbb ha a motor súlyát nem kell emelgetni.A beépített digitális tolómérő se kutya. Az elkészült ablakon látszik hogy bevált a gép.

Előzmény: farontó (79976)
GPS Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80052

 

"Mert bizony puha fánál nagy szemcsénél látványos körívek alakulhatnak ki :)."

 

Nem csak puhafánál, hanem fém (lemez) felületen is.

 

Ezt ki is szokták használni akkor, amikor vagy az alapanyag nem volt pont makulátlan, vagy a gyártás volt kissé romantikus - na az ilyenre mennek rá a végén a durvapapíros excenterrel, mert az majd jótékonyan eltakarja a karcokat, ütéseket, stb.

 

Van ahol kifejezetten jól néz ki, de van ahol hányingerkeltő ez a kis trükköcske - pláne ha túlzásba viszik.

 

Megjegyzem, amikor alu-alkatrészeket vittem porfesteni, a festő-májszterek kifejezetten így kérték előkészíteni a darabokat - mert szerintük az ilyen felületen piszok-jól megáll a porfestés és nyoma sem látszik a festésen a terülés után.

.

Előzmény: fahobby (80050)
MN 3100 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80051

Szervusz!

 

Már ígérted a szorítóról is a képeket. Szívesen megnézném.

És a tolófáról is mutathatnál egyet-kettőt. Olyant, amelyik a Te

gyakorlatodban bevált.

 

Csak nehogy úgy legyen ez is, mint GPS kolléga befejezetlen

története. :-)))

 

Péter

Előzmény: gdzsozy (80042)
fahobby Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80050

Azért az excentercsiszolónál is figyelni kell a szemcsenagyságra. Mert bizony puha fánál nagy szemcsénél látványos körívek alakulhatnak ki :).

Az odafér, nem fér oda, pedig inkább az excenternél szokott előfordulni (sarkok)

A szálirányra mindig nagyon oda kell figyelni.

Előzmény: Schnitt (80049)
Schnitt Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80049

Végülis, ha belegondol az ember, az excenternél körpályán mozognak a csiszolószemcsék, a rezgőnél meg egy egyenes mentén.

A körpályának nincs "száliránya", nem érzékeny arra, hogy tartod, így a teljes felületen egyenletes eredményt ad, míg a rezgőnél, ha a szálirányra merőlegesen férsz csak el a géppel, nyilván máshogy fog kopni a fa, mint párhuzamosan csiszolva.

Nagy szemcsesűrűségű papíroknál ez nem annyira látványos különbség, de akinek van tapasztalata, biztos kiszúrja. (nem én)

Előzmény: Törölt nick (80045)
alpapa Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80048

Köszönöm ezt eddig nem tudtam,de ezután majd figyelek erre is.

Előzmény: pali923 (80046)
alpapa Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80047

Köszönöm a választ és érdekesek , tanulságosak voltak a látnivalók ha összejön a pénzem megkockáztatok egy excenterest venni persze csak amolyan olcsóbb barkács gépet.

 

Előzmény: Törölt nick (80045)
pali923 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80046

A pontok, vesszők után célszerű szóközt hagyni. Különben ez a fórummotor úgy érzékeli, hogy egy weblap címét akartad ideírni, ezért aláhúzza, és kékre színezi. Azt hiszem, ez nem a profizmusod miatt van így. :))

Előzmény: alpapa (80043)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80045

No nem biztos hogy én leszek a legszakszerűbb, de amit megfigyeltem pl. asztalos youtube videóknál, szinte minden szaki a végső simítást excentercsiszolóval csinálja.

 

puttz1976, az ő viedeóit igen szeretem, egész komplex dolgokat is felrak időnként (ettől már csak a gépparkját szeretném jobban ... azt a maróasztalt pl tudnám lájkolni .. nade bocs az offért) :

 

 

Itt menetközben: https://www.youtube.com/watch?v=lzFZnIQNicw&list=PLL80iSOiYSRcnYwO4ieOoHT4ywdh-d_n0#t=254

Itt meg végső simogatásra: https://www.youtube.com/watch?v=hw3LPkhw4x4&list=PLL80iSOiYSRcnYwO4ieOoHT4ywdh-d_n0#t=44

 

Nekem is rezgőm van, ilyen. Igen szépen dolgozik de N.o-ban dolgozó haver is azt mondta hogy az excenter sokkal szebben muzsikál, szebb felületet ad. (szintén hobbiszinten barkácsol, de neki van mindkettő -> tapasztalat)

 

És szintén egy kis guglizás eredménye ez a cikk, elég érthetően leírja az excentercsiszolók lelkivilágát: http://ezermester.hu/cikk-610/Excentercsiszolok 

Előzmény: alpapa (80043)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80044

Kis guglizás után:

 

BT - Blue Tools

RT - Red Tools

(ezt mondjuk sejteni lehetett)

 

Ahogy olvasgatom az Einhell az RT-t poziciónálja feljebb, a kék kb. a belépőszint.

 

Kb mint a Boschnál a ződ vagy a kék.

Bosch ződ = Einhell kék (BT).

Bosch kék = Einhell piros (RT)

TH-ra nem jöttem rá :-)

 

 

De hogy a választást bonyolítsam: Egyetértek 409 bajtárssal, nekem is POF 1200 figyel itthon és ... igen szépen zenél, már amire nekem kell. De gondolom sok bajod nem lesz az Einhellel sem, ha nem napi 12 órában tölgyfát marsz vele. Tapasztaltabbak majd kijavítanak, de azt hiszem a marófej választás legalább olyan fontos lehet - a CÉLNAK megfelelőt. Én egy ilyen marófej készletet vettem hozzá, ára is mutatja hogy ez csak "játékszer". Viszont én csak ilyet, meg ilyet, meg ma este pl a "kézi körfűrész átalakítása asztali körfűrésszé" projekt keretében a keresztvágó csúszóasztalának párhuzamvezetőjének a "medrét" martam /azt hiszem bonyolultabban nem is írhattam volna le .../ , no és azt sem éppen vaslapba :) Szóval ilyenekre jó. Aztán ha maratont akarok marni, akkor nyilván gép- és marófej csere is lesz, de egyelőre még csak a pontos fűrészelést, meg a fakötéseket gyakorlom :-)

Előzmény: Herr X (79859)
alpapa Creative Commons License 2014.10.28 0 0 80043

Tanácstalan vagyok! Van egy remekül működő vibrációs csiszolom.Az egyik szomszédomnak excenteres csiszolója van.Azt mondja vegyek egy olyat,mert az jobb,és nem tudom miért,hiszen finom csiszoláshoz használom és szépen dolgozik az enyém is.Mi a különbség a kettő közt??Nem tudom miért kékül be néhány szavam,de ebből is látszik hogy profi vagyok.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!