Keresés

Részletes keresés

Éhesló Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33009
Helyesen: Nevetési Hiány :))
Előzmény: Stylist (32998)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33008
A gépágyú nem fegyver? ;)
Előzmény: Törölt nick (32990)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33007

Szervusz Éhesló!

 

Mikor lépett érvénybe a könnyű lövész - koncepció? Emlékezetem szerint 2004-ben. ha jól emlékszek, akkor a MH KGYSZD is akkor kezdte a működését Afg-ban. A Dingo-k beszerzésének az egész elfuserált KLK-nak a missziózás jelentette az egyik alapját, így a tervezett technikai cserének is!

 

A Balkánon meg minek? A BTR minek oda? Soha se a jelen helyzet legyen az alap, mert akkor kellemetlen meglepetések érhetnek, ha rosszabbra fordul a helyzet. Ha ezt az alapelvet nem tartanák be, akkor más nemzetek sem használnának a Balkánon PSZH-kat. A németek pl. Dingokat, Fanneket, Fuchs-okat is!

 

A "missziókban elsüthető pár darab" szerény számításom szerint legalább 50 db jelen felállás szerint! Igaz, ez nem pár százas nagyságrend. A magyar elképzelések szerint akkoriban egy zászlóaljat szereltek volna fel ilyen eszközökkel (25/1) első lépésben. Azt már elmondtam, hogy mi a véleményem komplett zászlóaljak ilyen átfegyverzéséről. Viszont az akkor tervezett mennyiségnek ma lenne helye!

 

Az akkori elhibázott koncepció ma szerencsésnek tűnő esetleges hozamányára szererttem volna reflektálni, de látom, hogy nem sikerült! Igaz, nem is lett belőle semmi! Ennek Te örülsz, én meg aki végrehajtó vagyok, kevésbé. :(

 

Hamburger

Előzmény: Éhesló (32986)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33006
A két zászlóalj felszámolása más-más kategória. A debreceni 2.lz. papíron még létezik. (Nem törölték a "hadrendből") Gyakorlatilag a helyzet csaknem ugyanaz.
Előzmény: Törölt nick (32981)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33005

Szervusz 1805!

 

A BTR-80A talán egyetlen előnye a Dingoval szemben a gépágyújának a hatásos lőtávolsága. Arra már nem esküdnék meg, hogy a fegyverzet hatékonysága azonos lenne, mondjuk egy 40mm-es automata gránátvetővel felszerelt Dingoéval, amelynek a célfelderítő és irányzó elektrooptikája "kissé" fejlettebb a BTR-énél.  Páncélzatban egyáltalán nem mondanám jobbnak a BTR-t! A 8 kerék jól jöhet aknarobbantás esetén, de ha csak a túlélést nézem ilyen esetben, akkor én inkább megint  csak Dingoban ülnék.

 

Hol és milyen erőkkel vagyunk ma jelen békenntartás címszóval? Ha összeszámolom az ott rendszerben lévő BTR-ekeet, akkor kijön csaknem egy mai fél zászlóaljnyi. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy minden helyen elegendő-e a meglévő BTR-szám?! Ezek mellé kell - ahogy Te is említetted - egy hazai kiképző keret és nem árt némi tartalék sem. Egy zászlóaljnyi Dingo - szerintem - szükséges a normális üzembentartáshoz.

 

Én a mennyiségről beszélek és nem arról, hogy ez zászlóaljat szereljünk fel ilyen járművekkel. Amennyiben ez megtörtént volna korábban, akkor ugyanaz történt  volna, mint manapság a MB270-esekkel. Megkapják az alakulatok, örülnek neki, aztán kis idő múlva át kell adniuk a misszióknak. Terheli az állománytáblájukat, de az eszköz még sincs ott! :( Jobb esetben visszakapnák a régi BTR-jeiket! :)

 

Abban egyetértek Veled, hogy a típusokat az előnyeik kihasználása céljából célszerű vegyesen használni. Már amennyiben ez nem jelent logisztikai problémákat.

 

Nekem még mindig az jön le, hogy az akkor tervezett egy z-nyi Dingo, most nagyon jól jönne.

Előzmény: 1805 (32938)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33004

Szervusz! :)

 

Hivatásos katonatiszt vagyok. Nem állítom azt, hogy akkor is ilyen ismeretekkel rendelkeznék a feleségem hitéről, ha nem ő lenne a feleségem. Általában nem voltam fogékony a vallásokkal kapcsolatban. Most sem igazán. Viszont a tolerencia mások iránt a hadseregben nem haszontalan! :)

 

Üdvözlettel: Hamburger

Előzmény: tenue1 (32916)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33003
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33002
Ja ja !


A pisztoly a fo celpont. Ennek oka hogy a meszarlas mellett ( amugy egy felautomata kinai karabelyal tortent az eset ) a gangeket is probaljak visszaszoritani.


Előzmény: Plieur (32985)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33001
Dress code ok vannak.

Kulonbozo szitukban kulonbozo oltozkodesi es felszerelesi szintek.
Standard esetben baseball sapka pisztoly mosoly, de "helyzet eseten a csomagtartobol felzizzen a fegyvertar. Itt minden rendorauto egyben egy trafipax, alkoholmero, fegyvertar, helyszinelokocsi. Fosunk is rendesen mert a sebmeres csak annyo hogy kilogatja az ablakbol a masinat oszt megszivtad. Raadasul a rendorautok ugy neznek ki a mint a taxik , ezekbol meg van boven, ugy hogy naponta tobbszor gondolom azt hogy most le fognak meszelni.


Előzmény: Stylist (32982)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 33000
Igen letezik DE !!!


A rendorseg ugrasra keszen var minden bejelentest. Valoban szaguldanak ha bejelented hogy pl a szomszedod fenyegetoen kiabal at a keritesen. ( csak kiabal )
Ha konkret buneset van pl besurrano tolvaj akkor eszmeletlen eroket mozgositanak. A securitis cegeknek komoly jogaik vannak. Es ami a legfontosabb a tarsadalom nem passziv a bunozessel szemben. Szemely szerint magam is lattam ahogy egy idos bacsi elkapott egy csaladi tolvaj GMK-t az egyik plazaban. A csalad az idos bacsi ellen fordult mire harman harom kulonbozo helyrol ugrottak oda es lejjebb vettek a potmetreket a csaladban. Mikor megerkezett a security ceg azonnal lefogta az egesz bandat, de erovel. Ezek utan a rendorsegnek mar csak a tarkonloves maradt.


Előzmény: Stylist (32978)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.02 0 0 32999

Hát abban a korban, amikor A-10-esek és Apache-ok pulykavadászatot rendeznek a T-55,T-72-esekre, nem a páncéloshadosztályokkal kéne foglalkozni. Inkább legyen egy frankó kis légierőnk, ha felénk páncélos hadosztályok masíroznak és esetleg a "Hej, te bunkócska te drága" c. dalt éneklik, akkor tökmindegy, hogy 14 vagy 114 tankunk van, a telószám tényleg kelleni fog. 

 

Inkább a Mig-29-eseket kéne még rendszerben tartani, korszerűsíteni, mint a lengyelek ("AMRAAMszkij" és egyebek), a Gripenekre meg mielőbb megszerezni a fegyverzetet és beszerezni még egy 20-30 darabot.

Előzmény: Stylist (32998)
Stylist Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32998
"...arra képes hogy század- zászlóalj szintű gyakorlatokon egy ellen pc. szakaszt eljátszon"

Szerintem te is érted, hogy miért írtam, amit írtam. A fentiek gyakorlásásra tényleg alkalmas, de azt hogy gyakoroljuk, amikor egy páncélos hadosztály 300 harckocsival támad ránk? Mert 20 éve még ezt is tudtuk volna gyakorolni! ( Mindenkinek ajánlom érdekességként az újra műsorra tűzött "Angyalbőrben" című 20 évvel ezelőtti sorozat egyik epizódját, amely egy akkori hadgyakorlat körül bonyolódik. Csak az a nehéz technika, amely a filmben látható, többszörösen felülmúlja a teljes mai Honvédség harcértékét, miközben technikailag alapvetően ugyanazokat a szovjet/orosz gyártmányú eszközöket látjuk, mint a 2008-as "Bevetési Irány" során! ) Manapság csak egy módon lehet gyakorolni egy komplett nehézdandár elleni védekezést: jól meg kell tanulni azt a telefonszámot, amelyről ide lehet hívni Aviano-ból az F-16-osokat... :-((
Üdv:
Előzmény: Plieur (32996)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32997
Üdvözletem!

Az Ellenerő Század a harckocsi szakaszon kívül rendelkezik 2 lövész szakasszal és egy felderítő rajjal is. A 4 db T-72 kívül rendelkezik még 10 db BTR-80 páncélozott szállítójárművel is.
Plieur Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32996

Tiszteletem Stylist!

Hát ha nem is Trinidad-ot személyesíti meg, :), de valószínűleg arra képes hogy század- zászlóalj szintű gyakorlatokon egy ellen pc. szakaszt eljátszon:)

Előzmény: Stylist (32995)
Stylist Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32995
"Az Ellenerő Század állományában van egy harckocsi szakasz 4 db T-72-vel."

Hurrá! Nem is tudtam, hogy ilyen qrva jól állunk! Ezek szerint összesen 19 db. ( 15+ 4 ) harckocsink van rendszerben? Reszkess világ! :-))

"Az egység hadgyakorlatok alkalmával az ellenséget testesíti meg..."

Mármint olyan "ellenséget" tud megtestesíteni, amelynek _szintén 4 darab_ harckocsija van! Biztos létezik ilyen, pl. Trinidad and Tobago, vagy Vanuatu, csak az a gond, hogy a konfrontáció esélye pont velük, erősen konvergál a zéróhoz... Ilyenkor mindig el kellene dönteni, hogy az ember sírjon, vagy nevessen a helyzetünkön... :-((
Üdv:
Előzmény: Törölt nick (32994)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32994
Szervusz Harpet79!

Az Ellenerő Század állományában van egy harckocsi szakasz 4 db T-72-vel.
Az egység hadgyakorlatok alkalmával az ellenséget testesíti meg, szükség esetén szerintem harci egység.

Üdv.
Előzmény: Törölt nick (32991)
Cyber Che Guevara Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32993

Tényleg 5000 harcoló katona van az országban? Én 7000 - ről tudtam. Sebaj... Lesz ez kevesebb is... Csak így tovább. "Felveti a felelősség kérdését..." :)

 

Érdekességek, hátha valaki a KBH-nál lekávézza magát tallózás közben: (bár ez nem KBH hatáskör) Az alábbi sorokat nem azért írom le, mert valami fura politikai uszítást végeznék, hanem mert marha érdekes, hogy hogyan veszi át egy állam hiányzó funkcióját egy alulról építkező civil kezdeményezés. Szimpátiáról - előre szólok - ez a hsz. egy szót sem szól. Deal?

 

- Sacc/ kb 1 éve a MG 4-6000 fő volt. Ebben benne foglaltanak a pártoló tagok is, nem csak az aktív mozgósítható állomány. Ez - vélhetően - a duplájára nőtt azóta.

- Igyekeznek hivatalosan is, tövényes keretek között, beágyazódni a társadalom struktúrájába, erre mutat, hogy mint őrzés védelemmel foglalkozó gazdasági szervezet jogszerűen viselhetnek egyenruhát és a megfelelő process után tarthatnak lőfegyvert.

- A kiképzésük - természetesen - megoldott.

- Tagjaik között - természetesen - megtalálhatók volt katonák is.

Stb.

 

Nem riogatni szeretnék a MG-val, mert nem célom, csak marha érdekes, hogy náluk a félkatonainak tűnő szolgálatért még tagdíjat is fizetnek a tagok. :D Szal a MH-nek lenne lelkes utánpótlása, csak valaki esetében, ismét felmerül a "felelősség kérdése".

 

"Ha valakinek van füle a hallásra, hallja" :D

 

Én

 

Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32992
Bocsánat, de ezt én írtam, nem Kuruc71.

Elnézést, ha megbántottalak.
Előzmény: tenue1 (32983)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32991
"felsorolásból hiányolom a Bakony Harrckiképző Központ /Várpalota/ Ellenerő Századot /BTR-80,T-72/, - magas színvonalon kiképzett egység"

T 72 nem csak Tatán van már? Amúgy ők is harci egység?
Előzmény: Törölt nick (32976)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32990
Vannak. Viszont egyrészt 2009-et emlegetik a kivonás dátumának, másrészt meg inkább ne kapargassuk a gripen ügyet, mert ugye fegyver még nincsn hozzá, így legfeljebb elrettentő erővel bírnak egyelőre...

Szóval marad az egy vadászrepülő század és kész... Aztán mindenki eldöntheti, hogy az 5 db Fulcrumot vagy a fegyver nélküli 14 db griffet számolja ide...
Előzmény: Stylist (32969)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32989
Ezek viszont fel vannak újítva. De legalábbis le vannak festve. A 20-i tűzijátékot volt szerencsém egy olyan hajóról végignézni, ami ezek mellett állt. Szépek voltak.
Előzmény: Stylist (32968)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32988
Gepárd modifikációk és konstrukciós alapok.
Anélkül, hogy Feribácsit bántaani akarnám....
Előzmény: belic (32964)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32987
Eger már csk a múlt. 2006 óta.
Előzmény: Törölt nick (32960)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32986
Kedves Hamburger2!

A dingóval kapcsolatban kb. az alábbi 3 dolgot próbáltam leírni:
- a dingo se hús se hal ezért akkor nem jelentett megoldást az MH feladatainak ellátásában (akkoriban Afganisztán szóba sem került, a Balkánon meg minek...);
- az eszközbeszerzést nem típuskiválasztással, hanem feladat és műszaki specifikációval kell kezdeni és nem fordítva: eszközt választani, majd megalkotni a filozófiát miért is ez a jó megoldás
- a KM brutális nyomulása nem a missziókra elsüthető pár tucat darabra irányult, hanem a hazai "harcjármű" park cseréjére százas nagyságrendben.

Neked a 3. állításom jött át, amit fenntartok, bár kétségtelenül szubjektív.
A másik kettő legalább ilyen fontos.
Szerintem.

Ceterum censeo: a honvédeinket hozzák haza külföldről és az idegen katonákat vigyék tőlünk haza!

Éhesló
Előzmény: Hamburger2 (32914)
Plieur Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32985

Tiszteletem!

A Port Arthur-i ámokfutás utóhatása? Idáig csak az hallatszott el hogy a sorozatlövőkre meg öntzöltő puskákra szálltak rá csúnyán.

Előzmény: Kuruc71 (32975)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32984
Köszönöm a választ, amit én nem tudtam volna ilyen korrektül megadni, tekintve azt, hogy a mennyből pottyant beszerzés tervének emlékétől teljesen leültem megint agyilag....:((
Előzmény: 1805 (32905)
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32983

             Köszönöm a válaszodat Swordmanus,még lett volna kérdésem de ahogy a mai hsz.termést megnéztem szinte mindenre kaptam választ.

            

 

          Kedves Kurucz71!Neked is köszönöm a válaszaidat,bár volt közte ami nem tetszett.EZ:" Vagy Te szívesen nézel katonatemetést?"Egyáltalán nem.Eddig nem is gondolkodtam,hogy a hadiözvegyekre is gondolnak.De sajnos a pénz nem adja vissza az életet.Bár kétség kívül nagy segítség nekik.

 

Stylist Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32982
Talán Belfast-ban és Londonderry-ben igen. De én pl. eltöltöttem Cardiff-ban ( Wales ) egy hetet áprilisban, és egy szál golyóálló-mellényes kommandóst nem láttam... :-))
Üdv:
Előzmény: belic (32980)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32981
Szervusz Python24!

Amíg Szekeres úr a csapatok erősítéséről beszél, addig csöndben felszámolták a Klapka György Lövészdandár 2. Lövészzászlóalját /2005-ben/, továbbá a Bocskai István Lövészdandár 2. Lövészzászlóalját /2007-ben/, így persze nehezen lesz több 5000 harcosnál.

Üdv.
Előzmény: Python24 (32977)
belic Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32980
Hello!

Ilyenkor elvileg a szintén fegyvertelen bobby-nak kellene szólni, hogy figyelmeztesse az elkövetőket a törvény "erejére"

Szerintem a nagyvarosokban csak disznek vannak kiteve a fegyvertelen bobby-k, de 5 percen belul geppisztolyos-golyoallomellenyes kommandosok kint vannak (tehat ezek eleve az utcan vannak kocsikban).

Bel
Előzmény: Stylist (32978)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!