Keresés

Részletes keresés

Gyöki II Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32942
Akkor olvasd máshol, vagy az alakulat saját oldalán. :-P
Előzmény: swordmanus (32934)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32941
És tegyük hozzá hogy sajnos ezek nekünk ( ott a völgyben nincsenek meg. Ha egyszer komolyan elhatrozzák és megszervezik akkor könnyen lehet hogy csúnyán belemarnak a Magyar kontingensbe. És a kintiek nem sokat tudnak tenni ellene. Csak a szerencséjükben bízhatnak. Viszont szerencsére építeni emberéleteket, és egy ország védelmét , háááát ezt had ne minősítsem.

Előzmény: 1805 (32940)
1805 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32940

Hello!

 

Így igaz! Minden feladat, több részfeladatot foglal magába. Minél nagyobb volumenű, annál összetettebb.

A megoldáshoz többféle csapat, eszköz együttműködése szükséges.

 

Tisztelettel:1805

Előzmény: Kuruc71 (32939)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32939
Tisztelettel de szerintem ugyan azt mondjátok. Azt amit a józan katonaész diktál egy ilyen helyzetben terepen környezetben.

Nállunk is Afg-ban egyszerre van jelen a "DINGO" alias BUSHMASTER és vannak kint AASLAV-ok ( LAV-25 ) harcjárművek valamint ezen járműcsalád PSZH-i is. Szükség van mindegyikre. Persze ez így még kevés mert KELL hogy legyen kint saját felderítő kapacitásod ( humán és elektronikus egyaránt ) kell hogy legyen saját légiszállítási , tüzérségi kapacitásod, stb stb. Ezek nélkül akár milyen konvoj csak egy mozgó célpont.


Előzmény: 1805 (32938)
1805 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32938

Szia Hamburger!

 

"Meggyőződésem, hogy sem Te, sem én nem értékeljük túl a Dingo-t."

 

Így van, de akkor minek akarsz ezzel egy egész zászlóaljat felszerelni. (ha elértettem bocs!)

 

Egy hadseregnek van alaprendeltetése, amelyhez kapcsolódnak kiegészítő feladatok.

Az alaprendeltetés normális esetben a háború megvívása, amit manapság többen,- nem kissé elhamarkodottan-, hagyományos hadviselésnek hívnak, olykor nem is számolnak a lehetőségével, ezzel is hangsúlyozva, hogy ők valami újat tudnak.

Nos ehhez az alaprendeltetéshez illeszkedő felszerelést tekintjük a hadsereg alapfegyverzetének, ami azért nem olyan egyoldalú és normálisan sokféle feladatra használható.

A kiegészítő feladatokhoz szoktak speciális felszerelést rendszerbe állítani, ami leginkább ezek megoldására alkalmas és értelemszerűen korlátozott számban állnak rendelkezésre.

A DINGO egy ilyen eszköz. Nem kell nagyszámban rendszerbe állítani, leginkább nem harcjárműként. Pusztán annyi szükséges belőle, ami misszióba és a kiképzéshez elegendő.

Ha egy koncepció hibás és az a DINGO-ra, vagy akármi másra épül, akkor a kettőt nem lehet szétválasztani. Az egészet változtatni kell.

 

Végül a BTR kérdés: Nehéz erre korrekt választ adni, mert már előre látom a vihart. E témát sokan megvitatták nem szeretnék belemenni a technikai részletekbe. A

 

A véleményem: Egy ilyen misszió többféle feladatot foglal magában. Köztük olyanokat is ami lehet hogy sohasem lesz, de ha mégis bekövetkezik akkor nagy bajba kerülök ha nem készülök rá. (pl. támadás éri a tábort) Tehát összetett felszerelésre, fegyverzetre van szükség, amelyek képesek az együttműködésre.

A részfeladatoknál, el kell dönteni, hogy mit mire alkalmazok. A BTR 80 A nem arra való, hogy egyedül (más feladatú jármüvek nélkül) járőrőzzön és konvojt kísérjen. Nehézkes a kilátás, a mozgás stb.

Célszerűen kombinált kötelékben viszont hasznos lehet a tűztámogató képessége, és nem hátrány a páncélzata sem, mert a Mercedesnek (és a DINGO-nak sem) meg ezek nincsennek.

Egy modernebb, hasonló kategóriát képviselő harcjármű természetesen még jobb.

Azonban, ha valamit szakmai szempontból vizsgálva netán rosszul alkalmaznak, az nem annak a valaminek a hibája.

 

Tisztelettel:1805

Előzmény: Hamburger2 (32907)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32937
ott a pont. röviden és tömören ennyi. ezért ez a topic lassan 5 éve.
Előzmény: Kuruc71 (32935)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32936

"Akkor míből?És az emberek mit fognak csináni akiknek az életük volt a repülés?"

 

Szia tenue1!

 

Nem igazán értem, mi a problémád:

 

1. "miből?": Hát olcsóbb vételárú és olcsóbb üzemeltetésű gépet állítunk be, akkor kevesebbet költünk, nem? Egy gépet nem elég megvenni, hanem nagyon komoly összeg az üzemelttés. Itt meg ezen spórolunk.

 

2. "mi lesz a repülősökkel?" a.) semmi, maradnak ott, ahol vannak. Ha tényleg jók, akkor Gripent, L-39-e vezetnek. (Meg talán majd ALCA-t, ha lesz, ki tudja.) De nem kell feleslegesen kockáztatniuk az életüket olyan küldetéseken, amit egy gép is el tud helyettük végezni. Ergo kevesebb az esély a hadiárvákra és hadiözvegyekre. Ez miért baj? Vagy Te szívesen nézel katonatemetést? Én nem.

 

 

Előzmény: tenue1 (32930)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32935
Szia


A Magyar Honvédséget több lépcsőben drasztikusan leépítették. Olyan szinten hogy a valamikori 100-160 000 létszámból ma cca 21 000 maradt amiből csak cca 5000 a harcoló állomány. A valamikori 1000 harckocsiból mára 15 maradt. A valamikori több mint 800 ágyúból 6 db.

A légierő is megsínylette a nagy változást, mert a 110 ből mára már csak 14 ről beszélhetünk.

Az állományt is leépíttték olyan szintre hogy mára sokak szerint ( véleményem szerint nem teljesen alaptalanul ) csak egy színjátszó kört alkotnak akik próbálják eljátszani hogy még van MH.

Van aki szívből hivatásból, és van aki hazugságból.
Közben valamennyi szomszédunk erősebb lett nállunk és mindenhol megtalálhatók azok a hangok amelyek hazánkat egy történelmi múltá tennék.
Előzmény: tenue1 (32930)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32934
Kösz a pontosítást. honvédelemponthut meg ha tehetem, nem olvasom.
Előzmény: Törölt nick (32931)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32933
Üdv!
UAV-t üzemeltetni kicsikét olcsóbb, mint pl. egy Gripent.
Előzmény: tenue1 (32930)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32932
Szia tenue1


"Akik harcolnak-vagy így vagy úgy-egy bizonyos irányadó elv alapján teszik.De javíts ki ha nincs igazam."


Hát hogy ne ! Persze hogy elvek mentén teszik. Vannak akik csak megélhetésből és vannak sokan akik egy megmagyarázhatatlan elhívásból is képesek vállalni mások helyett a veszélyt, és kockáztatják időnként oda is adják az életüket. Nem értik ők se miért teszik ezt vad idegen emberekért, söt az ellenségeikért is de teszik.

Na mit gondolsz hogy hívják ezt az elvet.


Tisztelettel : Kuruc71
Előzmény: tenue1 (32891)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32931

Üdv Sword!

 

Én úgy tudom, hogy a Tornadot se lőtték le valójában (kicsit drága lett volna, meg mi lett volna a személyzettel ugyebár), csak befogták...

A honvédelmponthun volt róla egy cikk.

 

A többieknek még ez sem ment.

Előzmény: swordmanus (32917)
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32930
                         Na most én olyat mondok,hogy lehet égnek fog állni tőle a hajad...:)A honvédségünk-úgy hallottam-hogy egy "csomó"gépet nem tud fenntartani,mármint nem tudja finanszírozni,hogy a pilótáinak meglegyen a kötelező óraszáma ,mármint a repülésben.Szóval gondolom ezek a gépek nem kétfilléresek.Akkor míből?És az emberek mit fognak csináni akiknek az életük volt a repülés?Ha kényes a kérdés gondolom nem fogsz válaszolni.:)
Előzmény: swordmanus (32927)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32929
Az Apache Block III fejlesztés már elvileg tudja azt is, hogy az Apache közvetlen összeköttetésben van 2-3 UAV-al és az UAV (Little Bird/Sky Warrior) céladatai alapján képes látóhatáron túli céloka rakétát indítani..
Előzmény: swordmanus (32927)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32928
Eddig arról írnak, hogy 6 db "Sofar" tipusú mini UAV-ot szereztünk be. Az információt egy "testvér" topikból szereztem be.:)
Előzmény: swordmanus (32919)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32927
Szia!

Azért pilóta nélküli, mert vagy kicsi, vagy pedig az a cél, hogy ha lelövik, ne vesszen oda pilóta. vagy a kettő együtt. Ezek a robotrepülők vagy felderítenek, vagy támadnak is. Lényegük mindenképp: a saját erők kímélése, egyrészt a pilótáé, ami nem kell, hogy benne üljön, másrészt értékes adatokkal is szolgál, továbbá egyes tipusok oda is tudnak csapni...
Előzmény: tenue1 (32921)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32926

Üdv Plieur!

 

Hát van ezen minden, mint a búcsúban :)

 

Ez egy H&K Mp5, igaz? Ami ugye desszant fegyver, igaz? Hogy lehet egy ilyen karácsonyfával desszantolni, ejezni, kúszni, futni, odavágódni és épületharcolni anélkül, hogy le ne törne róla valami, vagy meg ne csillanna valamelyik üvegfelületen a fény, lebuktatva ezzel az egész csapatot? (Ilyenem van airsoftban, az első használat után leszedtem róla minden felesleges kütyüt, már azt, ami nem tört le róla és nem állt bele a hasamba...) :)))))))))))))))

Előzmény: Plieur (32889)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32925
JAVÍTÁS:
törött link helyett - LEÍRÁS

SEP
Előzmény: Nr.121212 (32923)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32924

A hadgyakorlat arról szólt, hogy gépek próbáltak adatokat szerezni egy területről, majd azokat imitálva támadni, közepes vagy kis magasságon, tehát pont ez az, amire a Kubot kitalálták - nem nagy magasságban és távolságban száguldozó elfogó vadászokra. A Tornado manőverezőképességben már lemarad a mai korszerű gépek között, de a gyakorlat résztvevőinek egyöntetű véleménye, hogy az alacsonyan történő felderítésben és bombázásban a Tornado még mindig maga mögé utasítja a fiatalokat.

 

Nem sokat tudok a modernizációról, csak annyit írtak, hogy a modernizált Kub képes passzív infrakamerával is a célt felderíteni, hogy minimálisra csökkentsék a lokátor működési idejét. A mostani Kub üteghez tartozik egy ICC-K2PC intengrált vezetési rendszer és K1P automatizált tűzirányító rendszer.

Előzmény: Stylist (32913)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32923
Hamár szóvá tettétek kénytelen leszek vmit válaszolni - szóval tudtam én hogy a Fennek felderítő, csak nem gondoltam hogy gond lehet a fegyverzetével, miután láttam "képeket" Stinger-rakétákkal felszerelve és pld. :
transport

Hadtechnikai kiállításokon vásárokon már nyomják, de úgy tudom nincs még sorozatgyártásban (13,5 t):

Hasonló kategóriának tűnik mint a beolvasztásra ítélt BMP-1 -seink -tehát nem a legdrágább , viszont modernebb konstrukció - SEP - tetszene ?

SEP8X8

Arról hogy úszóképesek lennének arról nem tudok (?)
/Igazából engem az olyan IFV lehetőségek érdekelnek amik nincsenek 1 millió euró/darabár környékén de azért használhatók volnának - pld. KRPAN 8x8 Szlovén APC-t ismeri valaki? 5-600 ezer USD-re tippelem, csodálkoznék ha többe fájna ... /

Bár az UAV-k most engem is jobban izgatnak - hogy melyik aza kettő ??

ÜDV
Előzmény: Hamburger2 (32912)
Mud Rider Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32922
Azért mielőtt túl mélyen elmerültök tenue1 leveleiben:

Nézzétek meg ezt a részt a Légió topic-ból.

Patrishia? Sziasztok!Újra itt.??
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32921
              Lehet nagyon idétlen és buta és még nem tudom milyen ez a kérdésem,de miért pilóta nélküli?Olyan kicsi a gép,hogy nem fér bele az ember?Köszönöm,ha valaki válaszol...:)
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32920
                  Köszi a felvilágosítást!:)Ez a visszaolvasás..:)Na ez is visszatérő téma de eltaláltad most nincs időm viszaolvasni,de ha te valalmi konkrétumot tudsz mondani segítség képpen akkor szivesen megnézem.
Előzmény: swordmanus (32918)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32919
Bréking nyúz!

UAV-ket veszünk! (végre, talán)
index cikk
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32918
Üdv tenue!

ha visszaolvasol (amire lehet nincs időd, energiád), látható, hogy Hamburger nemcsak egyenruhás, hanem a vállapjaiból kijön egy kisebb csillagkép is...:-)
Előzmény: tenue1 (32916)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32917
Üdv Stylist!

Ami nekem lejött, mint buta civilnek: a győriek leiskolázták a nagyarcú nyugatiakat a csillivilli vackaikkal együtt, élen az übermenshekkel, pedig öregebb technikát alkalmaztak, mint az átlagéletkor...
Azt pedig te se gondoltad komolyan, hogy majd egy igen drága zsírúj eurofightert csak úgy bedobnak célpontnak egy gyakorlaton... Vagy kinek lett volna az gyakorlat? Meg mi van, ha mégis leszedik? Fizeti a casco?:-D
Előzmény: Stylist (32913)
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32916
                         Vagy nem is vagy egyenruhás,csak egy szakértője a témának?:)
Előzmény: tenue1 (32915)
tenue1 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32915

              Szervusz!

 

      Gondolom nem véletlenül használtad ezt megszólítási formát.Azonosít.viszont a válaszaidat is köszönöm.Éppen kérdezni akartam-de már válaszoltál is-a feleséged vallási hovatartozását illetőleg,hogy neked mint egyenruhásnak ez a fajta hozzáállásod csak abból adódik,hogy szereted a feleségedet?Persze lennének még kérdéseim hozzád.Nagyon felkeltetted az érdeklődésem a témával kapcsolatban.És remélem nem értettelek félre semmiben.

Előzmény: Hamburger2 (32896)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32914

Szervusz Éhesló!

 

Remélem, hogy a 1805-tel folytatott eszemecserénkből Neked is lejött már, hogy én nem a könnyű lövész-koncepciót akarom magasztalni, hanem a Dingo jelenlegi (Afg., Koszovó) használhatóságára szerettem volna felhívni a figyelmet.

 

Amikor a típusról írt cikket elküldtem az egyik HM-ben dolgozó kollégának, akkor barátilag azt javasolta, hogy az utolsó részt kicsit fogalmazzam át, különben "odafentről" nagyon csúnyán fognak rám nézni. Csak egy kicsit dolgoztam át. Az eredményt szerintem Magad is ismered. Még így sem voltam közkedvelt a véleményemmel, mert - ahogy Te is írtad - szinte eldöntött tény volt, hogy a lövészeket ezekkel a járgányokkal fogják felszerelni az orosz technika helyett. A további tények ismeretesek. :( Ha alaposabban olvasod a cikk befejező részét, akkor a sorok között ott bújkál, hogy a járgány arra a célra nem alkalmas, mint amire eredetileg szánták. (Nem harcjármű!) Viszont az is ott van benne, hogy mire is lenne alkalmas! 

 

A cikkemben leírtakért vállalom a felelősséget és továbbra sem tartom idejét múlt témának!

 

Üdv: Hamburger

Előzmény: Éhesló (32899)
Stylist Creative Commons License 2008.09.01 0 0 32913
"...a győri Arabona modernizált Kubja..."

Modernizált? Meddig akarják még a fingot polírozni? Korábban itt is többször szóba került, hogy a KUB ütegek "szavatossága" hamarosan lejár, és ez a kivonásuk után lépéskényszerbe hozza a politikai vezetést, mert nyilván nem lehet az egész ország légvédelmét néhány kismagassági rendszerre alapozni, mint a Mistral. Szó volt itt Patriot PAC-3. beszerzésről, de ha ragaszkodnak a csapatlégvédelmi eszközhöz, akkor néhány Tunguska rendszerrel is jócskán beljebb lettünk volna. Ehhez képest, úgy tűnik marad a hatvanas években kifejlesztett KUB, bár azt Biga nem részletezte, hogy miből állt a "modernizáció"... :-((

"...csak ők értek el találatot, egy Tornado vezérgép személyében..."

Azért ugye azzal tisztában vagy, hogy a Tornadók sem mai csirkék, finoman szólva, ráadásul a Luftwaffe által rendszeresített változat egy viszonylag lassú, és kevésbé fordulékony vadászbombázó modifikáció, mivel elfogóvadász feladatokra a Luftwaffe korábban az F-4 Phantom-II. gépeket alkalmazta. Sokkal szélesebb kalaplengetés járna, ha a KUB a Luftwaffe egyik új Eurofighter gépét kapta volna el! Na mindegy, ne legyünk negatívak, ki a kicsit nem becsüli, stb... :-))
Üdv:
Előzmény: Biga Cubensis (32906)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!