Keresés

Részletes keresés

erica cartman Creative Commons License 2020.08.14 0 0 14937

A Maronics család eredetét kutatom. Abban a hitben éltünk, hogy horvát származású a család, de ez úgy tűnik, korántsem biztos. Van pár információm, de a végcél messze még :) Van közületek valaki, aki ezt a nevet keresi, esetleg bármilyen információja van róla? Köszönöm előre is!

erica cartman Creative Commons License 2020.08.14 0 0 14936

Bozonth: ez egy nagyon-nagyon régi bejegyzés, amire válaszolok, de aktuális még..? 

Előzmény: Törölt nick (5871)
Királyhegyi János Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14935

Szia!

 

Köszi szépen az infókat.

Nem írtam, mert most ugye a nevek jelentésére voltam kíváncsi, de valóban a Ficzek, Pavcsuga és Holacsek nevű

felmenőim Nizsnáról származnak.

 

A Jantosról (még) nem tudom a származást (ez egy másik ág).

Többek között azért is kérdeztem a nevek jelentését, mert van egy házaspárom a felmenők között,

ahol a feleség Jantos Zsuzsanna az esküvőkor, meg a gyerekeinél is.

Aztán meg a gyereke házasságánál már Matlák Zsuzsának jegyezték be az anyát.

Na most, itt vagy második házasság volt, és a mostohaanyát mondták be, de ennek semmi nyomát nem találtam

(Jantos Zsuzsa halála, új házasság Matlák Zsuzsával), vagy egyszerűen Jantos Zsuzsát egy idő után a helyi

közösség Matlákként ismerte. A név jelentése alapján ez tényleg egy lehetőség.

 

Amit a lengyel és ukrán szálról írsz nagyon érdekes. Majd kicsit megpróbálok utánamenni a nizsnai környék

helytörténetének, hátha okosabb leszek tőle.

 

Még egyszer köszi.

Előzmény: 2xkiss (14933)
Királyhegyi János Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14934

Köszi! Sokat segítettél!

Előzmény: hujederek (14932)
2xkiss Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14933

Szia!

 

A megmaradt 3 családneved kapcsán én nem is annyira a jelentésükre mondanám el a saját véleményemet, hanem a történeti anyakönyvekben, a területi elhelyezkedésük alapján próbáltam

a nevek eredetére - származására következtetni. Minden névtani ismeret nélkül...

Tekinthetjük vitaindító anyagnak is.

 

A helyszínként az árvai, Alsó-Kubin közeli Nizsna (Nížná, Nížná nad Oravou) falut vettem, mert ide kötődik legnagyobb tömegben a Pavcsuga neved. (Szóródása is leginkább a környékre.)

És itt található meg együtt a másik neveddel, mint házastárssal, a Ficzekkel.

A település a lengyel határ közelében van, és én, - bár most nem néztem utána - feltételezek itt

lengyel származású népességet is.

 

Ficzek : anyakönyvek alapján magyarországi - felvidéki_szlovákiai  - és lengyelországi családnév.

De ez a hármasság a Jantos névre is igaz lesz. Sőt, négyesség, mert a kivándorlások miatt az USA-ban is megjelennek.

 

Véleményem szerint a Ficzek cz-je eredetileg a lengyel -cs szerű hang leírása. A felvidéki-szlovákiai

anyakönyvekben tömegesen van Ficsek és Fitsek formákban is, Nizsnában is van mindhárom.

A bevándorlás alkalmával az egyik nizsnai is Ficseknek diktálja, így rögzítik ott.

A cz> cs miatt gondolom eredetileg lengyel névnek, amely másfelé is elterjedhetett.

A név töve  esetleg valamely Fi kezdetű apanév rövidítése lehet,  egy -csek -ek képzővel ?

Persze, mivel a mai szlovák névanyag ismer más Fic tövű családnevet többféle képzővel, ez a másik

lehetőség is nyitott.

 

 

A Jantos nevet még inkább lengyel eredetűnek vélem, -mint a Ficzeket - a lengyelek által lakott

területeken ( és kivándorlással -Usa )  való nagyszámú elterjedése okán. (Történelmi : Ausztria -Lo. /

Oroszország -Lo. / Galícia / Or.-Bessarabia / Felvidék-Szlovákia / stb)

Azért a magyarországi luteránus vallású Jantosok inkább már szlovák családi gyökerekre utalnak.

 

A név elvileg lehetne talán magyar keletkezésű is a Kontos , Cintos stb. magyar eredetű apanévi családnevek analógiájára, és vannak református Jantosok is.

De nagyon sok - túlnyomóan sok- a lengyel nyom.

 

Én is egyetértenék a vélekedéseddel, miszerint a Jan apanévi rövidített tövet gondolom leginkább

a név kiindulásának. Talán ez a Jantos maga is egy becéző forma már ?

 

 

A nizsnai Pavcsuga -Pavtsuga név kapcsán az -uga képző miatt ruszin (ukrán?) eredetűnek gondolom a nevet. A névtő valamely Pav kezdetű apanév rövidítése lehet. ( Pavlo-Pavel-Pavle-Pavol stb. )

Nizsna talán nincs közel a szlovákiai-ruszin magterületekhez - nem néztem meg, még akár lehet is -

de azért szórvány ruszinokkal esetleg számolhatunk. Ha volt a környéken vlach betelepülés -

ami azért valószínű - akkor úgy hozták a nevüket - és volt idő vallásváltásra is - Rk-ra.

De Nizsnába volt rendszeres sószállítás Galíciából, - onnan is jöhettek át -és ragadhattak itt ruszinok.

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122947604&t=9056730

 

Ezek a tippjeim a neveidre, de azért ne vedd túl komolyan az én névfejtéseimet !  :)

 

 

 

Előzmény: Királyhegyi János (14931)
hujederek Creative Commons License 2020.08.02 0 0 14932

Matlák-zavaros ember

Zámočník-lakatos

Kuchyňka-konyha

Holeček=Holý-kopasz,szegény

Előzmény: Királyhegyi János (14931)
Királyhegyi János Creative Commons License 2020.07.31 0 0 14931

Sziasztok!

 

Családkutatás során futottam bele néhány szlovák felmenőbe, akiknek nem tudom mit jelent a nevük.

Szótárakkal nem sokra mentem. Szóval a nevek, ahogy leírva láttam őket:

Ficzek, Pavcsuga, Holacsek, Kuchinka (ebben a Szakácsot sejtem, de lehet, hogy hülyeség), Zamecsnik,

Jantos (talán a Janból kialakult apanév?), Matlák.

Előre is köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.26 0 0 14930

Sziasztok!

 

Aki csak néha olvas híreket, az is sokszor találkozott a Merkel (Angela Merkel, fizikus, német kancellár) névvel, a járványügyi híreknél a pedig Merkely (Merkely Béla, orvos, rektor) névvel.

Ez a kettő ugyanaz a név lenne? 

A Merkel névhez: #2768.

Áron Greguss Creative Commons License 2020.07.21 -1 0 14929

Sziasztok!

 

Greguss Áron vagyok, és ahogy nézelődtem az interneten, belefutottam ezen oldal Gregus családnév elemzésébe. Hát, találkoztam már ezzel a levezetéssel, szépen magyarázza a családnév létrejöttét, de köszönő viszonyban sincsen a valósággal.

 

 

A Gregus egy valaha a Krími-félsziget északi részén és a mai Dobrudzsa területén élt, szkíta eredetű néprész kelet-római (bizánci) megnevezése. Az ex. greges, tehát a latin nyáj szóból ered, nyugat-latin változata a gregys, a keleti-latin nyelvjárásban gregus, jelentése juhtartó, juhos. Bár a mai Ukrajna és Belorusz területeken feküdt birodalmuk (Kis-Szkítia másként Mikra-Szküthia) az i. sz. 3. században beleolvadt a környezetébe, a nyugati szlávság jelentős részét a VI. és X. század között a mai Ukrajna és Belorusz területeken fekvő Pripjaty folyó menti földekről elvándorolt szkíta törzsek származékai adják. A Gregus megnevezést később családnévként használó nagycsalád v. nemzettség két irányban, a belső-erdélyi földeken, és a későbbi lengyel-szláv Piast-dinasztia földjeihez tartozó Sziléziai-vajdaságban telepedett le, ahogy legtöbb leszármazottjukat Gregusch-Greguski megnevezéssel is a mai cseh-lengyel területeken találjuk. (A szkíta kivándorlás több hullámban zajlott, még a XVII. században is jegyeznek a lengyel és a horvát iratok a területükön letelepedett, Kijevből és annak környezetéből érkező Gregus családokat.) A Sziléziai-vajdaság egykor a XI. században (egyik elsőként megalapult) Trencsén-vármegye területét is magába foglalta, a vármegye északnyugati részén több földrajzi hely, és egy-két falu őrizte, őrzi a Gregus megnevezést, ami egykori szállásterületre utal. A Magyar-Királyság Trencsén-vármegyéjében a nemzettség megjelenésének másik alapja az 1244-es tatárdúlást követő idők, amikor a nagyrészt kipusztult lakosságát főként csehekkel és lengyelekkel pótolták. E mellett kétségtelen, hogy Trencsén-vármegye területére a későbbi századok során is történt bevándorlás a cseh-lengyel Szilézia földjéről, ahogy Erdélybe és a Délvidék területén is történtek letelepedések.

Az erdélyi ágról szóló legelső publikus dokumentum egy Gregus alias Juhos családot említ, amely az 1400-as években a Kraszna-vármegyei Kémer és Dobtelke régi birtokos családjának számított. Később Kémert elvesztették, de helyette Diósad-on szereztek birtokot.

 

A bejegyzés, amire felfigyeltem egyedi eseteket általánosít, melyeket a későbbi kutatók általánosítottak. Történelmileg ezekből van amelyik családnévvé  módosult a XIII.-XV. századok alatt, de ezen családok elég hamar kivesztek, vagy más családnevet vettek fel. A későbbiekben jegyeznek pár, pl. a grecus (azaz görög, ami nem származás, hanem az ógörög egyházhoz kötődő gyűjtőnév, melyet főként Erdélyben és a Délvidéken adtak a Bizánci-Birodalom összeomlása utáni időkben a Magyar-Királyság területére jött családoknak) családnévről Gregus-sá módosult változatot, de ezen kötött helyről származó és nem túl népes családok sem a Gergely (Gregorius) névből alakultak át. 

 

 

 

anitabednar96 Creative Commons License 2020.04.08 0 0 14928

Szép napot! 

 

Nekem a diplomamunkámhoz a további családnevek jelentéséhez lenne szükségem, tudna nekem ebben valaki segíteni?

 

Posvaucz, Gragger, Bacskárdi, Cserpida, Gogora, Plaski, Vájlok, Bakrati, Bedinszki, Buncs, Dorovoczki, Fatyala, Frekopp, Frievald, Gunauser, Gzagger, Sajdik, Prónik, Weinstangel, Csundal, Darajka, Durmik, Hamran, Leidner, Lintner, Lipjansky, Maar, Kranhoffer, Kittlei, Uzsovics, Szimandel, Jabis, Kesan, Lavó, Riska, Libics, Ebergányi

 

 

Ha valaki csak párat tudna nekem segíteni, már az is sokat tenne. 

 

Köszönöm :) 

Bestkingken Creative Commons License 2020.04.06 0 0 14927

Szóval lehetséges hogy honosított vezetéknév? 

Előzmény: Törölt nick (14926)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.06 0 0 14926

Személynévből lett családnév. A Dominicus (az Úrhoz tartozó) magyar változata.

Előzmény: Bestkingken (14925)
Bestkingken Creative Commons License 2020.04.06 0 0 14925

Sziasztok a Domonkos Vezetéknévről tud valaki valamit? Pápa meg azonna környekén éltek.

fulco Creative Commons License 2020.04.04 0 0 14924

Szia , a nev cseh es Vándort jelent, tehat az a kézmüves amely vándorévei során tanulta a szakmát (pl. Albrecht Dürer /Ajtosi Béla)https://hu.wikipedia.org/wiki/Albrecht_D%C3%BCrer_(fest%C5%91)

 

Üdv Fulco

Előzmény: _nikolettV (14923)
_nikolettV Creative Commons License 2020.04.02 0 0 14923

Sziasztok,

A Vandrovec(z) névről tud valaki valamit? Idáig annyit sikerült kiderítenem, hogy talán cseh eredetű.

Köszönöm a válaszokat!

fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2020.03.29 0 0 14922

Kösz. Tőled is megkérdezem a "Feczesin" nevet. Tippem sincs.

Előzmény: fulco (14919)
fulco Creative Commons License 2020.03.26 0 1 14921

Abele az Abel sváb változata Üdv. Fulco

Előzmény: sziklász (14914)
fulco Creative Commons License 2020.03.26 0 0 14920

...még annyit a Lautner föleg Bajorországban fordul elö, a legtöbb Bayreuth környékén

Üdv. Fulco

Előzmény: Lautnernusi (14917)
fulco Creative Commons License 2020.03.26 0 0 14919

 Szia! Lautner = Lantos  https://hu.wikipedia.org/wiki/Lant

Előzmény: fidelio-Pyrandus (14918)
fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2020.03.25 0 0 14918

Induljunk ki abból, h német. Forgattad már a német szótárokat? Üdv.

Előzmény: Lautnernusi (14917)
Lautnernusi Creative Commons License 2020.03.25 0 0 14917

Lautner név jelentésére eredetére lennék kíváncsi valaki esetleg meg tudja nekem mondani?
Válaszukat előre is köszönöm

2xkiss Creative Commons License 2020.03.02 0 0 14916

Talán hamarabb kapsz választ a kérdésedre, itt :

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9000502

Előzmény: Balázs László Kurucz (14915)
Balázs László Kurucz Creative Commons License 2020.02.25 0 0 14915

Dédnagyapám a mai Szlovákiában Veszverésen  Gőmőr megye született, . A keresztneve előtt "N" betű szerepel. Így N Krajecz István.

Arra a vidékre való emberek neve előtt több esetben is találkoztam ezzel az előtaggal "N".

Tudna e valaki abban segíteni, hogy ez mit jelenthet.

sziklász Creative Commons License 2020.02.22 0 0 14914

Ábele vezetéknévnek mi lehet az eredete?

(Ábel keresztnév is, az "e" betű ott van az Ábele végén - nem ugyanaz)

Köszi előre is, ha valakinek van elképzelése.

Paater Altenburg Creative Commons License 2020.02.11 0 0 14913

A Feczesin családnévről rejtélyek évadán?

tiborunk Creative Commons License 2020.01.30 0 1 14912

HERÉNYI ISTVÁN:

 BULCSU HORKA

 

http://www.vasiszemle .hu/2001/02/herenyi.htm

           (kende-kündü, gyula, horka-harka)

"A három méltóságnév etimológiája a törökből fejthető meg. Györffy szerint a kündü, künde méltóság török eredetéhez nem fér kétség. A szóban a török kün, a nap jelentésű szó rejtezhet.5 A gyula jelentése: fáklya (az ótörökből). A horka etimológiája eddig ismeretlen. Nem zárható azonban ki, hogy a két fényt jelentő méltóságnév mellett a horka, harka a török harikára vezethető vissza. Jelentése: csodálatos, csoda.6 Az eredet, származás kérdése már az előzőekben eldőlt, hiszen a káliz Bulcsu meg atyja, Kál horka a család káliz származására enged következtetni. "

pl "A Sülysápon gyakori Horinka név viselői szerint: A sápon gyakori Horinka családnév a harka/horka minőség hagyatéka. Sülysáp polgármestere Horinka László. " sulysap.hu

 


--------------------

Előzmény: Hanncsi2 (14905)
Ri028 Creative Commons License 2020.01.29 0 0 14911

A Sperger bajor nev,de Vorarlbergben is gakori. Sperk egy regi bajor kifejezes es verebet jelent. Az -er vegzödessel egy hovatartozasrol van szo. Velemenyem szerint egy un. haznevvel allunk szemben, mint pl. Strauß = strucc. Jelentese tehat "aki - a verebhez - hazbol valo. 

 

Ez utalhat nemesi rangra is?(ott szoktak házak lenni.)

Paater Altenburg Creative Commons License 2020.01.25 0 0 14910

Így is írják: Feczesin.

Előzmény: Paater Altenburg (14909)
Paater Altenburg Creative Commons License 2020.01.24 0 0 14909

Üdv a névtudoroknak. A Fecesin vezetéknév érdekelne.

tiborunk Creative Commons License 2020.01.18 0 0 14908

Valamint a PACUHA rosszul öltözött hanyag megjelenést takar!

 Lompos, rendetlen öltözetű <személy>. Pacuha asszony, férfi; pacuha Gyuri: rendetlen öltözetű gyermek. Pacuhán öltözködik.  Ó magas istennő, deli hölgyek hölgye, bocsáss meg, Hogy rút-piszkosan és pacuhán jelenünk meg előtted. (Arany János)2. Lomha, lusta, rest <személy>. Pacuha ember.

   főnév. pacuhát, pacuhája Rongyos, foltos, szedett-vedett ruhanemű, ágynemű, limlom.

Előzmény: vadász2 (11220)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!