Keresés

Részletes keresés

Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84219

Ööööööö.....

 

Amit az előbb írtam, felejtsd el. 

Nem lesz rendesen kiegyensúlyozva, rezonálni fog, és kirepülhet. Az alsó 2mm késdarabot nem biztos hogy megfogja az a kis forrasztás és kirepülhet. Eltörhet az egész mert kilágyul a köszörűtől.

 

Szóval balesetveszélyes kurvára.  Nem mondtam semmit, nincs ilyen lehetőség.

Előzmény: Paco155 (84217)
MN 3100 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84218

Csak tudod, valószínű, hogy neked olyan gépeid

vannak, amelyek kellően pontosak. Meg persze

termelékenyek.

Nem hiszem, hogy apróságokkal (kis szekrény,

doboz, más tipikus hobbi tárgy) foglalkozol.

Itt elkel a kézi gyalu, meg a hozzátartozó érzet. :))

 

Egyébként gyalu ügyben olvasgattam a korábbi

2006. 05-06 havi hozzászólásokat.

Vajon hol vannak ezek a kollégák?

 

mlipee, qptr, GPF, SaGa, archivalo, PETYUS, Vikusz

 

Talán nem változtattak nickname-t, mint Te.

 

Péter

Előzmény: BözsiBözsi (84214)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84217

Amúgy ha feláldozol egy 16-os marót akkor meg tudod csinálni a spec fej nélkül is.  

 

12 -es maróval besüllyeszted eddig ok. Utána egy 16-osnak leköszörülöd a felesleges részét, hogy csak a végén maradjon meg az él 2 mm hosszan. A maradékot úgy köszörülöd, hogy kisebb-egyenlő legyen az átmérője 12 nél. 

Ezt végigtolod azon a 12-es núton, és készen is vagy.

Előzmény: torony78 (84213)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84216

Lásd előző....  :)

Előzmény: torony78 (84213)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84215

Igen, csak arra a csúszkára még valahogy rá kell applikálni az örökölt cucc többi részét is.  :)

 

Én megnézném hogy ezekkel vagy hasonló méretekkel van-e T slotmaró* és mondjuk bükkfából vagy gyertyánból csinálni egy sínt amit már be lehet süllyeszteni a megfelelő helyre.  Persze az is erősen kérdéses miből van az asztal?

 

*esetleg előfordulhat, hogy a slotmarónak csak a T vízszintes szár bemélyedése és magassága stimmel, és kétszer kell áttolni, hogy a teljes szélesség és a szár szélesség megfelelő legyen...

Előzmény: halaloszto (84210)
BözsiBözsi Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84214

Tudom, hogy a kézi-gyalu egyfajta ikonikus jelképe a szakmának, de be kell vallanom én kb. 10 éve vettem utoljára a kezembe...

Nem mondom biztos előfordulhat, hogy akár holnap megtörténik ez, több mint valószínű, hogy egy ideig ez így is marad...

Azt látom, hogy nektek ez egy fontos pontja a famívességnek, de meg kellett jegyeznem ezt. Bocsi! :)

Előzmény: Bubi504 (84195)
torony78 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84213

Aztán mit csináljak a gombommal? :)

 

Van olyan marási megoldás, amivel tudnék annak a szögvezető profilnak speckó maróbit nélkül is hornyot húzni?

Csak spekulálok: egy 12-es nútmaróval megcsinálom a mélységet (azt a néhány plusz tizedet finoman leszedegetem, míg a T-fejéhez meg valamilyen olyan szárat, ami vízszintesen kaszál jobban. 16 átmérővel, 2mm sávot Ennek a bitnek nem ismerem a nevét.

Előzmény: halaloszto (84210)
CSABUSZ Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84212

Tudnátok abban segíteni, hogy mi lehet az anyag amit ebben a videoban 4:10-nél használ? Ill. amit lehet is itthon kapni.

 

Köszi.

 

torony78 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84211

Köszi, ezen a vonalon már el tudok indulni.

A Makita vezetőnek majd kiügyeskedek valami vájút máshogy...

 

Előzmény: vati666 (84207)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84210

bocs ha nem írtam, nekem egyértelmű volt. olyan gombhoz kabátnak tűnt egy csúszkához gyártatni sínt. csúszkát gyártatni vagy gyártani sokkal egyszerűbb és olcsóbb.

 

Vajk

Előzmény: Paco155 (84209)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84209

Ebbe nem fog beleférni az a Makita vezetősín. Kb kétszer ilyen széles

 

Előzmény: halaloszto (84208)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84208

jaja. nekem nincs, de itt többen használják

Előzmény: vati666 (84207)
vati666 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84207
Előzmény: halaloszto (84206)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84206

uni-maxnál. majd valaki ad linket, én csak arra emlékszem hogy olyan néven van amiről sosem jönnél rá hogy ez az.

Előzmény: torony78 (84196)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84205

úgy ahogy írod. a sokfogú lap nem való vastag anyaghoz, ezért is nincs hely a fogak között, meg objektív okból sem.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (84194)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84204

igaziból a mondás nem úgy van hogy kültérre vékony, hanem hogy szárított anyagból készült, nem mozgó asztalostermékre vastaglazúr (a külsejére is), kerítésre, filagóriára, ami ázik, mozof, akár reped és hasonlók, arra vékonylazúr.

 

és a vastaglazúrokhoz van színtelen lakkszerű ápolószer amivel évente ronggyal áttörölve helyreállítja az UV védelmet.

 

Vajk

Előzmény: MN 3100 (84191)
látogató Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84203

De, tudják. Menj el egyszer egy Felder, SCM, Paolini, vagy bármilyen komolyabb ipari gépbemutatóra. Az összes mai használatos ipari gép tudja a 0,1-es tűrést. Az más kérdést, hogy hobbicélra nem vesz az ember 2-5 milláért ipari gépet. 

Előzmény: halaloszto (84180)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84202

Tehát összességében a pontosság nem javult csak a sebesség.

Előzmény: Paco155 (84201)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84201

Minden egyes mondatoddal megerősíted amit állítok. :)

 

De ebben konkrétan le is írtad: "Hát, nem tudom, szerintem még mindig vésegetném ezeket a csaphelyeket, ha kézzel kellett volna elkészítenem pontosan ilyen küllemben:"

 

Azaz azt, hogy a sebességben gondolkodsz.  Te folyamatosan azt mondod, hogy a kéziszerszám és a gép ugyanannyi idő alatt végzett munkájánál a gép pontosabban dolgozik.  És ezt ki vitatja?  Mert pontosan ezt állítom én is. :P

 

Azzal a kiegészítéssel, hogy amit te elvágsz egyenesre egy fejező fűrésszel egy perc alatt, azt én egy nap alatt egy fűrésszel és egy jó gyaluval ugyanolyanra vagy pontosabbra megcsinálom. Sőt még a felület is szebb lesz.

Amit te a felsőmaróval becsapozol egy óra alatt a kép szerintire az egy megfelelő vésővel szintén megcsinálható ugyanilyenre.

Csak sokkal több idő alatt.

 

 

 

Előzmény: Soká (84199)
Soká Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84200

"Nem tudom megint mit elégedetlenkedsz! :) "

 

Én már csak ilyen vagyok. De nem elégedetlenkedés ez, hanem csupán ismerete a hiányosságaimnak.

De azért nem csak fenyővel mütyürkéztem a napokban. :)

Előzmény: kofic (84163)
Soká Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84199

Paco,

lehet, hogy kissé nehézkes lesz ez a vita köztünk a pontosságról, mert más megközelítésekben gondolkodunk. Én alapvetően kézműves szemléletű ember vagyok, ráadásul a fémek felől közelítek a fához, ami legalább egy nullával nagyobb pontosságot igényel. Abban talán egyet érthetünk, hogy kézi szerszámmal meglepően  pontosan is lehet dolgozni, de tulajdonképpen ez - ha nagyon elméleti oldalról közelítem, még csak nem is szerszámfüggő. Ahogyan egy rab iszonyat melóval egy késsel is képes magát kiszabadítani a várbörtönből, úgy emberfeletti odafigyeléssel "akármilyen" eszközzel is megoldható a fa megmunkálása, legfeljebb 0,000001grammos anyagleválasztással műveletenként. Remélem, értitek miről beszélek, ez az elmélet. 

Közelítek máshonnan: amikor az ékszeriparban használt fémjelző beütőket készítik, akkor még mindig kézzel készülnek ezek a szerszámok. A legutóbbi időkig nem volt rá forgácsoló eljárás, hogy ezt gépesítsék és még mindig az a legpontosabb, ha a vésnök 50-szeres nagyító alatt "szúrja ki" a sarkokat. Egyfelől tehát van az emberi szem és a segítője a nagyító lencsék. Másfelől ott a tapintás, amiről sokan nem gondolnák, hogy egy megfelelően előkészített felületen az ember ujjbegye képes a századmm-es tartományban "tájékozódni". A receptorok tehát adottak a pontos munkához és az emberi kéz is hihetetlenül finom koordinációra képes, lásd a mikroszkóp alatt végzett manipulációkat. Vagyis elméletben igazad van, hogy kézi szerszámokkal is lehet nagyon pontosan dolgozni. De a gyakorlat mégiscsak az, hogy vért pisálna az, aki egy körfűrésszel próbálná felvenni a versenyt pontosságban az akármilyen kézi fűrészével. Ha már belátod, hogy egy lyukat könnyebb fúrni géppel pontosan, akkor nem tudom miért nem látod be, hogy ugyanez igaz az egyenes vonalra és a síkokra is.

ha megnézed a bútorkészítés évszázados hagyományait, akkor éppen azt láthatod, hogy az, amit igyekeztek elkerülni a régi szakik, az éppen a pontos, tiszta geometria. Nem azért, mert az üres és unalmas, hanem mert nehezen előállítható. Viszont a faragással, ilyen-olyan esztétitkai célú megoldással finoman lehet a szemet megvezetni, elfedni a műszaki értelemben vett pontatlanságokat.

 

"Én konkrétan arra gondoltam, hogy a faiparban gépek a pontosságot nem növelték meg csak a sebességet."

 

Bocsánat, de ez szerintem egyszerűen nem igaz. Kiváltképpen nem igaz a CNC megjelenése óta. Én még emlékszem azokra a dómuszos bútorokra, amik ugyan már sorozatgyártásban készültek, de mégiscsak emberi közreműködéssel és az volt a legritkább, ha minden lyuk és illesztés a helyén volt. Ma viszont egy IKEA termék gond nélkül összerakható, mert minden a helyén van (kérem, akinek ellenkező tapasztalata van, kivételesen ne tegye szóvá :) még az ikeások is tudnak tévedni...)

 

"Egy fejező vagy gérvágó fűrésszel pontosan a vonalon lehet vágni. De a kézifűrésszel is. Az egyengető gyalu vagy a vastagoló semmivel sem pontosabb mint a kézi, csak sokkal gyorsabb."

 

Ezt megint nem értem. Miért gondolod, hogy kézzel olyan egyenletesen tudod tolni a fűrészt, mint egy két sínen megvezetett gérfűrésszel? Bocsánat, hogy saját fotókat rakok be, de ez van kéznél:

 

Megtévesztő lehet ott a képen a kézi véső, de természetesen nem azzal készült. Viszont ugyanezt kézi szerszámokkal hasonló minőségben elkészíteni felettébb macerás lenne. És most ne az legen a válaszod, hogy a faipar nem kvánja meg ezt, meg úgy sem látszik a csapoláson, hogy milyen is a csap felülete, stb. mert most elméletről beszélünk.

 

"Az egyengető gyalu vagy a vastagoló semmivel sem pontosabb mint a kézi, csak sokkal gyorsabb."

 

Ezt sem érzem igaz állításnak. Főleg a telepített gépek, ahol a pontosságot nem az adja, hogy mennyire tolod egyenesen a dekopir fűrészt... ott igenis ezek a gépek verhetetlenek. Még ha az egyengetést meg is tudod csinálni szépen egy deszka élén, de egy jól beállított vastagolóval nem lehet felvenni a versenyt. Szerintem baromi nehéz kézből megoldani azt, hogy egy 30cm széles deszka mindkét oldala ugyanolyan vastag legyen.

 

"Ugyanígy a felsőmaróval végzett munka sem lesz pontosabb mint a vésővel - akármeddig állítgatod."

 

Hát, nem tudom, szerintem még mindig vésegetném ezeket a csaphelyeket, ha kézzel kellett volna elkészítenem pontosan ilyen küllemben:

(hozzá kell tennem, hogy ez slendrián munka volt, mert szemre toltam végig a vonal mentén, lusta voltam vezetővel babrálni...

 

"A kéziszerszámok sokrétűsége egyelőre veri a gépeket."

 

No ez az egyetlen mondatod, amivel nem vitatkozom :)

 

Egyébiránt fémes példákkal kellett volna előhozakodnom, mert a fa felülete nem olyan beszédes, mint a fémé. Utóbbin gyönyörűen látszik a szerszám nyoma és hát egyszerűen összehasonlíthatatlanul szebb egy géppel forgácsolt felület, mint amit én fűrészelek kézből. Sőt, forgácsológép és forgácsológép között is nagy különbségek mutatkoznak, néha egy egy CNC-vel megmunkált felület selymes látványa engem úgy meghat, mint egy Ady vers :)

 

 

 

Előzmény: Paco155 (84170)
MN 3100 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84198

A Stanley gyalu azért tetszett meg, mert

a kés - úgy látszik a fényképeken -  igen

precízen állítható. Még soha nem fogtam

a kezemben.

 

Tudom, tudom, azok az öreg asztalosok

akiket ismertem, ütögetéssel állítottak be

mindent egy gyalun. De hát az akkor volt.

 

Egyébként erre gondoltam:

 

http://shop.stanley.hu/products/gyaluk/stanley-sw-sim%C3%ADt%C3%B3gyal%C3%BA-1-12-136

 

Ez a Sweethart sorozatból való.

 

Kis hibája azért már kapásból van.

Jelenleg > 30 000 HUF az ára és

ha így javul a forint, akkor még

lesz ez több is.

 

Vajon ismered-e ezt a gyártmányt?

 

Péter

Előzmény: Bubi504 (84195)
pali923 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84197
Előzmény: Pote01 (84193)
torony78 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84196

Igen, ebben lehet valami :)

 

Hol lehet ilyen gyári aluprofilt hobbicélra kifogni? (ahol nem kell megvenni 6m-t...)

Előzmény: halaloszto (84181)
Bubi504 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84195

A Stanley "olcsó" (Bailey) gyalui semmiben sem jobbak mint egy akármelyik másik (Senator, pl). Vékony és közepes alatti minőség a gyalukés anyaga, a talp egyenetlen, a markolat műanyag (nekem speciel kényelmetlen is mert túl kicsi) a kidolgozása erősen kifogásolható. Egy orosz vagy cseh fa gyaluban is jobb a kés mint egy ilyenben. A háború előtt még valóban minőségi szerszámokat gyártottak, de az nagyon régen volt. Pár éve kezdték el megpróbálni újra feltámasztani a minőséget a Sweetheart sorozattal, egyelőre nem túlzott sikerrel. Ha én minőségi kézi gyalut keresnék, itt néznék körül : http://www.fine-tools.com/hobel.html

 

 

Előzmény: MN 3100 (84187)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84194

Pote01 hozzaszolasarol jut eszembe egy erdekes dolog 185mm körfűreszen 12 fog van (darabolo), ha 24 vagy 48 fogszamut teszek bele a vagas simabb lesz az biztos,de a gepet is jobban megterhelem a több fogszammal? a 24 vagy 48 fugnal a fog mélyseg is kisebb, akkor hogy is van ez?

Pote01 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84193

Keresem az American Woodworker 99-es számát. Régebben találtam egy oldalt ahonnan mindenféle magazint le lehetett tölteni, de most sem erre a számra sem másra nem találok élő/valós letöltési helyet.

Ha valaki tud segíteni azt megköszönném!

Schnitt Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84192

Valaki itt köszörűt keresett nemrégiben.

Fél órája ezt a fotót lőttem mobillal a Kerepesi úti aldiban.

Az adatai: 240W, 150-es korongátmérő, a szalag ha jól rémlik 675mm és 12990 Ft volt.

A reklámújságban nem láttam, de lehet, én vagyok vaksi.

Még volt belőle.

MN 3100 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84191

Én hosszú ideig Dörken-Delta vastag lazúrral

próbálkoztam. Akkor is, talán most is, a legdrágább,

a legtöbbet ígérő lazúr volt. Mostanra már a

beszerzése is nagyon nehézkessé vált.

Teljes alapozás - gomba elleni, telítéses - volt alatta.

Öt évnél nem bírt ki többet a külső felületen.

Beltérben talán beválna, bár az eltelt idő alatt (10 év)

láthatóan kifakult.

 

A festés időpontját mindig felírtam a belső falcra, mert

nem hittem el a rövid időtartamot. Egy idő után az ember

nem emlékszik pontosan mikor festett utoljára.

 

Tudom, azt mondják, hogy kívülre vékony lazúr kell.

Szerintem semmivel nem tart tovább, mert a festék

vékonyabb és jóval kevésbé dekoratív. Már pedig

a külső nyílászáró a ház egyik fontos esztétikai

eleme.

 

Most Belinkával próbálkozom. Nem sokkal olcsóbb

de legalább az itteni festékboltokban beszerezhető.

Kíváncsi vagyok meddig tart a korábbi festék teljes

lecsiszolása, lenolajjal beeresztés után.

 

Péter

Előzmény: halaloszto (84182)
Paco155 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 84190

Mindenképp jó aládolgozást tehát lenolajat dögivel, majd visszatörölni. Majd vékonylazúr, visszacsziszolás, ismét vékonylazúr. Csiszolások nagyon fontosak, hogy ne legyen túl durva vagy túl finom.  150-180  a végének megfelel.

Előzmény: adingos (84188)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!