Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89717

csinálj sima sín nélküli fiókot és kész.

 

Vajk

Előzmény: torony78 (89716)
torony78 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89716

Ugyan, köszi hogy töröd a fejed te is! :)

Én is fázom ettől a megoldástól, de a megrendelő kérése szent (azért nagy erőkkel le fogom beszélni erről... :D)

Ez egy 45x90-es pultméretű előkészítő asztal lesz, aminek az egyik rövid oldala falhoz lesz állítva, tehát inkább konyhafélsziget. Az egész pedig egy kb. 3x5m-es konyha közepetáján lesz elhelyezve és részben elválasztja az étkezőrészt a mosogató, tűzhely résztől. A pult kétszárnyú ajtaja a mosogató felé nyílik majd. A koma - gondolom - azért szeretné ezt a kétirányú fiókos megoldást, hogy az étkezőasztalnál ülve is matatni tudjon az evőeszközös fiókban, ha úgy tartja kedve.

Előzmény: Barnamedvébb (89713)
pali923 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89715

Elég jól leírtad a parkettalerakás buktatóit, de még van néhány biztosan. Egy kicsit sok a tévhit, úgy látom a parkettával, a ragasztókkal és lakkokkal kapcsolatban, ezt sajnos saját kárunkon kellett megtapasztalnom. 

12 évvel ezelőtt raktunk le parkettát új házban, elég háklis és aprólékos master volt az elkövető. Először is a parkettát célszerű abban a helyiségben tárolni jó darabig, ahol majd lerakják, hogy a megfelelő páratartalmat elérje lerakás előtt. A mester megmérte számtalan helyen az aljzatbeton víztartalmát is, hogy megfefelően száraz legyen az is. Amikor ezek rendben voltak, akkor állt neki a lerakásnak. Ebből kb. ki lehet találni, mekkora jelentősége van annak, hogy a ragasztó vízzáró. Gyanítom, eleve nem lesz lekenve egészen a fal széléig, tehát legalább ott be tud szivárogni akármilyen kevés víz is. Ha egyetlen darab parketta elkezd dagadni, abban már van akkora erő, hogy felszakítja magát a ragasztótól, és a víznek már van helye folyni akár az egész felület alá.

 

Nálunk a frissen lerakott parketta 1-2 hónap után elkezdett felpúposodni két helyen, egymástól 4-5 méterre. Ma sem tudjuk igazából bizonyítottan, hogy mi történt. Elméletem van: a betonban mennek a fűtés- és vízcsövek műanyag védőcsőben. A védőcsövek azonban néhol rövidek, akkor ott toldás van. A csövek csatlakozói az elosztóban nem voltak jól meghúzva, és a cső mellett kevés víz láthatatlanul szivárgott a cső mentén, és ahol a védőcső nem zárt a föld alatt, ott a beton átnedvesedett. Legalábbis ezeken a helyeken lehetett kissé nedvesebb betont mérni az eset után, más jelet nem tudtunk feltárni. Néhány hónapig pár m2 parketta fel volt szedve, száradt a beton, aztán vissza lehetett ragasztani. Azóta is úgy van (eltekintve a húsvéti balesettől, amit leírtam az offtopicban).

Vagyis elég az is a púposodáshoz, ha az aljzatbetonban megjelenjen a víz, vízzáró lakk és ragasztó ide vagy oda. A parketta nagyon kényes jószág ebből a szempontból, és az is biztos, hogy a dagadó fának nagyon nagy ereje van.    

Előzmény: LyPapa (89700)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89714

Pár gondolat:

 

1. egy sziget széles, általában több mint 60 centi. Egy ilyen hatalmas fiókot teljesen kihúzni kényelmetlen, meg sok helyet is igényel. Ha meg úgysincs teljesen kihúzva, a hátuljában levő cuccokat a másik oldalról használják, akkor simán lehetne két fiók és kész.

 

2. olyan teljes kihúzású sín kell, aminék a két fele nem lóg egymásba, csak egy kocsi van közöttük ami mindkettőbe belelóg.

 

Vajk

Előzmény: Barnamedvébb (89713)
Barnamedvébb Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89713

lehet, h rosszul látom - hisz semmilyen ismeretem nincs a helyszínről, tervekről -, de elgondolkodtam 20 mp-et arról, hogy mi az értelme ennek 

 

azt gondolom, h attól, hogy egy konyhaszigetre van megálmodva, szerintem nem egyszer egyik oldalán dolgozik az ember, máskor meg a másik oldalán, mert, nyilván befolyásolja, hogy hol van a tűzhely (nyilván nem mind a 2 oldalán), hol a csap, a hűtő, milyen kezes, honnan jön a fény (persze jöhet felülről), szóval szerintem végiggondolva kéne választani egy oldalt, aztán kész :)

a kések meg mondjuk a pulton egy késtartóban, akkor bárhonnan el lehet venni

 

persze csak hangosan gondolkodtam, közöm semmi :)

Előzmény: torony78 (89712)
torony78 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89712

Sajnos eddig én is csak katalógusban láttam. Találtam már teljes kihúzásút is, de az meg nem a kívánt méretben. Az Accuride-ban van Hold in (center) funkcio felteszem ez azt takarja hogy behúzza magát középre és ott benntartja. Gondolom:-)

Előzmény: Kamelot (89711)
Kamelot Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89711

Én láttam ilyen két oldalra kihúzható fiókcsúszót, no nem a valóságban hanem katalógusban potom százezer felett volt az ára. Igaz azok teljes kihúzásúak voltak. Csak azt nem értem hogy betoláskor hol lesz a végállás határolás? Minden betoláskor nekem kell figyelni hogy ne toljam át a másik oldalra? Egy idő után szerintem meg fogják bánni ezt a módszert. Azok amiket linkeltél azok részleges kihúzásúak mind. Elég nagy lesz a hátsó nehezen hozzáférhető rész.

Előzmény: torony78 (89702)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89710

Na hallod nekem van olyen csövem,16-18 mm es a fala,ha te azt eltöröd kézzel akkor te vagy Jesse a földönkivüli!Szerintem nem egyfajta csőről beszélünk mert az enyémnk nagyon jó tartása van!

Előzmény: Törölt nick (89648)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89709

Nagyon nagyon jó ötlet ,em is gondoltam volna rá,pedig nekem is vn itthon ilyen csövem,mondjuk én nem akarok henger csiszolót épiteni de mostmár egyre jobban gondolkozok rajta :) :)

Előzmény: raklapjúzer (89615)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89708

Fogalmam sincs mennyi a páratartalom a műhelyben csak azt tudom, hogy a fa nedvességmérővel megmérem az évek óta a műhelyben tárolt faanyag max 14%-ot mutat de inkább a 10-12% a tipikus. 

Előzmény: raklapjúzer (89701)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89707

Értem amit irsz és igazad van,oda kell figyelni ilyenekre mert az ember könnyen rossz döntést hoz és utánna csak mérgelődik,jelen esetben (felsőmaró) nincs fogaskerék szóval nem kell félni az általad emlitett zsugorkötésű fogaskerekektől,sarokcsiszolóknál már inkább,bár a mult héten tettem rendbe egy Bosch kisflexet,(kúp és tányérfogaskerék csere),ott sem talállkoztam zsugor kötéssel,amit viszont furcsáltam hogy a forgórész végén a hajtó kúpfogskerék csak egy M7-es anyával van rögzitve,se ék s semmi,meghúztam és jó,természetesen azért forgásiránnyal ellenkező a menet irány igy nem tud lelazulni.Visszatérve a felsőmaróra ha netán a csapágy fészle lenne ki arra is vannak megoldások bár nem hinném hogy az lenne ki.Körfűrésszel kapcsolatban pedig nem igazán van gyáriakkal tapasztalatom,de sok esetben tényleg sokkak strapabiróbbat csinál az ember otthon!Na meg a gyalugéped is meg sok minden más,vigyázni kell ezekkel a kinai dolgokkal "gépekkel" mert kicsit silányabb a minőségük mint gondolná az ember.

Előzmény: raklapjúzer (89599)
pajaci Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89706
Előzmény: 409 (89705)
409 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 89705

• Szakmai kérdés - Trefán Ferenc Parkettás Mester, Debrecen

trefanferenc.hupont.hu/7/szakmai-kerdes

A púposodó parketta (rendkívüli erejét a kinyomott oldalfalak több helyen bizonyították már) elszakad az aljzattól és ez legtöbbször az aljzatkiegyenlítés és a ...

BözsiBözsi Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89704

A matematika téged igazol!

 

A valóságban meg nincs igazad...:)

Előzmény: Paco155 (89667)
traktoros82 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89703

Igen, ezen filózok én is, hogy elég ez a kézi műszer. :)

Hát, hogy mennyire haladós majd kiderül...főleg mert idén már segítségem se lesz. Kb. 170centi magas lesz a kerítés, úgyhogy ismét 70-80centi mély gödrök kellenek majd. Az aljára megy majd 1pici beton, rá a föld, oszt jóvan. :)

Előzmény: raklapjúzer (89643)
torony78 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89702

Hát nem is lenne neki hagyományos fiókelője, pontosabban pont odáig érne a széleken mindkét kifelé néző (előre és hátra néző) oldal, mint a fiók oldalfala, így nem ütközik semmibe.

Ritkaság az ilyen, nem nagyon van rá igény gondolom, de a cimbora ezt álmodta meg. Szerintem hülyén fog kinézni, mert ez a kisbútor egy konyhai előkészítő pult lesz, egy kétirányba nyíló fiókkal, alul meg (csak az egyik oldalon nyíló) kétszárnyú ajtóval. Úgy nézne még ez ki valahogy, ha oldalt takarólemezes lenne és az ajtókivetők közézáródók lennének, így a fiók se lenne olyan bamba. Amit találtam eddig, az oldalfalra szerelhető 9mm széles fiókcsúszó, csak beszerezhetetlen a számomra szükséges méretben.

Előzmény: Barnamedvébb (89668)
raklapjúzer Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89701

Netán a Szaharában van a műhelyed? Mert nálunk Magyarisztánban átlagosan 60-70 % a relatív páratartalom. A famunka poros, így érthető a megszomjazás, de ez nem a túl száraz levegőtől van. :-)))

Előzmény: Törölt nick (89697)
LyPapa Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89700

Én sem szeretném a végtelenségig ezt a témát boncolgatni - de az elképzelésed akkor lenne működőképes, ha

 

- az aljzat végtelen szilárdságú lenne, legalább nyírásra;

- ha a ragasztás homogén lenne, és nyírószilárdsága közelítené az aljzatét;

- ha a lécek anyagának nyírószilárdsága az előző kettőhöz mérhető lenne;  (így biztosítható, hogy együtt dolgoznak, sérülésmentesen, tetszőleges erőre)

- a lécek illesztése teljesen hézagmentes lenne; még csap-horony illesztésnél is;

- a lakk tapadása és szilárdsága teljesen homogén a felületen;

- az alakváltozások mind benne maradnak a teljes rendszert tekintve a rugalmas tartományban;

- végül, de nem utolsósorban, a fa dagadása csak és kizárólag az aljzat síkjával párhuzamosan zajlana, vagy valamilyen kényszer, pl. függőleges terhelés ezt biztosítaná.

 

A fentiek fennállása esetén feltehető, hogy a lakkréteg az általad feltételezett viselkedést adná elő, azaz, hosszú ideig repedésmentes maradna.

 

Üdv: LyPapa

 

Előzmény: Paco155 (89695)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89699
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89698

Te egy rendesen lerakott parkettáról beszélsz folyton. De mi nem :)

Előzmény: Paco155 (89695)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89697

Egy műhely asztal lapjánál magasról letojom, hogy kiegyensúlyozott e vagy nem Nem fogom pörgetni a téglalap alakú asztal lapot sokezres fordulattal, hidd el nekem. :) A műhelyem meg olyan száraz, hogy én is megszomjazom egy két sörre ha ott vagyok :)

 

Előzmény: raklapjúzer (89694)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89696

A forró víz az rendben van, de ezek a hordók üresen is vagy 50-60 kg súlyúak, ha meg víz is van benne akkor meg forgassa az akinek súlyemelő ambíciói vannak. Nem vagy én erőemelő sem meg hordó gurítgató sem, ezt inkább meghagyom az erre fogékonyaknak. :):):)

Előzmény: halaloszto (89690)
Paco155 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89695

Feladom, megyek inkább aludni, de tudd, hogy nem győztetek meg. Továbbra is tartom, hogy egy rendesen leragasztott és lakkozott parketta újonnan csak akkor tud a szélső sor parketta kivételével vizet kapni ha a lakk vízáteresztő. Az meg ritka.

Előzmény: LyPapa (89688)
raklapjúzer Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89694

De bizony védeni kell a nedvességtől a bútorlap szabad részeit. Pont most szedtem apróra a tárcsacsiszolót emiatt. A tavaly még remekül kiegyensúlyozott tárcsa úgy rázza a motort hogy majd szét esik. Amikor kiegyensúlyoztam, a furatokat nem kezeltem semmivel. A téli szünetben megszívta magát párával, a furatokkal könnyített részeknél újra nehéz lett. Szereztem egy darab 15 mm vastag textilbakelitet, az új tárcsát már ebből fogom csinálni, de a könnyítések helyét itt is leápolom valami lakkfélével. Biztos ami hóttziher!

Előzmény: Törölt nick (89665)
409 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89693

"először is ráütöttem körbe a dongákat ahogy apámtól láttam,"

 

 Mármint az abroncsokat.

Előzmény: Törölt nick (89689)
LyPapa Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89692

Láttál-e ázástól károsodott parkettát ? A parkettaléc széle felkunkorodik, szóval, nem egy totálisan gátolt alakváltozásról van szó.

 

Üdv: LyPapa

Előzmény: Paco155 (89691)
Paco155 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89691

És pontosan ennyi idő alatt reped meg rajta a lakk (talán) a dagadástól. Olyan nincs, hogy a lakk megrepedt mert megdagadt de nem vízzáró az illesztés mert mégsem dagadt meg :)

Előzmény: Törölt nick (89689)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89690

forróvizet kell beleönteni, és forgatni körbe.

Előzmény: Törölt nick (89689)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89689

Örököltem pár darab csináltatott hordót az édesapámtól. Amikor használatba akartam venni az egyik hordót ami évek óta szárazon állt, először is ráütöttem körbe a dongákat ahogy apámtól láttam, majd feltöltöttem vízzel. A hordó nem túl vastag anyagból van, hiszen csak 110-113 literesek, mégis egy hétig kellett dagasztani mire nem szivárgott a víz belőle. Na körülbelül ennyi idő alatt lesz magától vízzáró.

 

 

Előzmény: Paco155 (89686)
LyPapa Creative Commons License 2015.04.11 0 0 89688

Feltételezed, hogy a víz csak függőleges irányban képes mozogni. Ez nem teljesen így van :) Az esetlegesen elmozdult parketták már vittek magukkal egy kis aljzatot is, hála a ragasztónak, azaz, kigödrösítették az aljzatot. Nagyon jól látható volt, mikor felszedtem a régebbi lakásunkban a PVC burkolatot. A ragasztó maradványokon feltapadt betondarabkák vastagsága néhol elérte az 1-1,5 cm-t is.

 

Üdv: LyPapa

Előzmény: Paco155 (89686)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!