Keresés

Részletes keresés

Rahed Lee Creative Commons License 2015.06.29 0 2 94830

Tegnap estére végre összeállt a gyalugép. Gyönyörűen gyalul, minden mechanika finoman mozog, és meglepően csendes a működése. A Makitám szénkefés motorral volt szerelve, iszonyat hangos volt ehhez képest. Sikerült a biztonsági mikrokapcsolókat is rendesen bekötnöm, most már nem indul el leemelt asztallal.

 

De azért rendesen megszivattam magam. Gyanús volt, hogy a géphez kapott késbeállító ütköző sablonnal beállított késsel nem lehetett a kifutó asztalt szintbe hozni. Volt vagy 3 mm híja. Ekkor hagytam a gyári sablont és a léces-mozdítós technikával belőttem úgy, hogy a kifutó asztal síkjától az előírásos kb. 0,1 mm-rel legyen feljebb. Precíz volt, de a szokásostól jobban kiállt a kés a tengelyből. Az asztalokat is tökéletes síkba hoztam. Az első üzemi próbánál egyengető üzemmódban kezdtem, tökéletes volt. Aztán jött a vastagoló próba. Belőttem a vastagságot a skálán és betoltam a lécet. A behúzó henger szépen be is húzta, de hallani lehetett, hogy baromi nagy a fogásvétel, recsegve, pattogva hányta a forgácsot és a kitoló henger nem is tolta ki rendesen, a vége megállt a késtengely alatt.

 

Kivizsgálva a jelenséget, arra jutottam, hogy a késtengely függőleges pozíciója nem megfelelő. Ezért nem lehetett az asztalok síkját belőni, ha a gyári beállító sablonnal állítottam a kést, a skála is csalt és nagyon kint volt a kés. Először majdnem nekiálltam a hengereket állítgatni (szerencsére nem lehet, csak a szorítóerő állítható) és reszelgetni az asztal felfogatást. Aztán eszembe jutott, hogy esetleg a késtengely csapágyházak magassága állítható. De ahhoz, hogy ezt megtudjam, ismét szét kellett szednem a gépet. Nagyon örültem, mert egy álló napig raktam össze, állítgattam, csavarokat cserélgettem stb. De nem volt mit tenni, megint leástam az alapokig. 

 

És igazam lett, tényleg állítható a csapágyház (hiába, német tervezés Electra Beckum licenc:-), csak én balfasz ezt nem vettem észre először. Belőttem a kívánt magasságra újra összeraktam és azonnal helyreállt a világbéke. Asztalsíkok, skálaosztások, tolóhengerek, mindjárt beálltak az előírás szerinti pozícióba.

 

Ezután már használható volt a gyári késbeállító sablon is, és szemre is megfelelő volt a kés kiállás. Ezzel belőttem nagyjából, de utána a finombeállításhoz ismét elővettem az alu mérőlécet. Találtam egy Metabo használati útmutatót ebben is ajánlották a sablon után ezt a módszert, sőt meg is adták, hogy az optimális elmozdulás 4-6 mm. Belőttem 5-re. Ennél precízebb módszer talán csak a mérőórás lehet, mert a magasságállító hernyócsavarok legkisebb mozdítását is mutatja. Fasza lett, a gyalult felületen semmi hullám, a két kés tökéletesen egy síkban dolgozik.

 

A projekt befejezettnek tekinthető, már csak a görgős emelő kell és a mozgatás is megoldódik:-)

 

Nagy szopás volt...

 

torony78 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94829

Baba.

Igen légy szíves, oszd meg a részleteket, meg a rézforrásodat is!

Előzmény: Rahed Lee (94827)
pajaci Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94828

http://www.salixlignum.hu/hu/arlista

Megnézni kellene kézbe fogva a gyalult deszkákat, hogy mennyire csomósak, görbék csavarodottak.

Luc, borovi és vörösfenyő fajtákból is van náluk különféle vastagságban, szélességben. Fotózhatnál is esetleg.

Email címem nyilvános az adatlapomon, de ha ide írod a véleményed a deszkákról, akkor a többiek is megkapják ezt a hasznos infót.

Előzmény: 72pt (94824)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94827

Én magam csináltam excenteres szorítókart az asztali körfűrészem vezetőjéhez. Nem volt nagy kaland. Vettem egy darabka 30-as átmérőjű réz rudat, ezt kifúrtam a középvonaltól kicsit odébb, ezzel meg is volt az excentritás. Oldalról menetet fúrtam bele, ebbe ment a kar és ennek végére a műanyag golyó. Szerintem a két szorítőkar kompletten nem volt többe 2000 Ft-nál. Ha érdekel részletesebben, akkor ha hazaérek este, lefotózom az enyémet. Remekül működik.

Előzmény: torony78 (94826)
torony78 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94826

Szükségem volna egy excenteres szorítókarra (nem biztos, hogy ez a hivatalos neve) stellerépítéshez. Valami ilyesmi az elképzelés, de kissé túlzásba estek az árával ezen az oldalon: http://shop.rothermetal.hu/termek/Excenter-kulcs-%28szoritokar%29-meret-AA.html

 

Ennek excenterkulcs a neve, de ilyen néven nem találtam más hasonló célszerszámot.

 

 

Igazság szerint egyszerű hegesztési munkákat meg tudunk otthon csinálni a faterral, szóval az is megfelelő lenne, ha volna egy olyan végalkatrész, aminek a központi furat körüli hengerpalást excenteres, erre ráapplikálnék egy menetes szárat, meg egy szép fagombot és hurrá.

 

Bármelyikre, ha valamilyen normális kivitelben tudtok tippet adni, azt nagyon megköszönném (a megfelelő keresőszó is remek lenne :))

 

Schnitt Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94825

A bal felső sarokban itt a fórumon van egy kis menü, aminek a tetején a felhasználóneved van. Annak a 4. sora a beállítások. A megnyíló oldalon az email címed alatt van egy négyzet, ami nálad üres, mellette az " email publikus " felirat. Azt kell kipipálni, utána alul megnyomod a mentést és kész.

Előzmény: 72pt (94824)
72pt Creative Commons License 2015.06.29 0 0 94824

dél körül megyek, ha tudnál küldeni elérhetőséget, akkor konkrétan azt kérdezném meg, sajna nem jöttem rá h kell emailt megnézni illetve az enyémet nyilvánossá tenni, az enyém: palatorta@gamil.com ha küldesz számot rádcsörögök mikor ott vagyok.

Előzmény: pajaci (94698)
PETYUS Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94823

Nyilván magokat is szárítottak a padláson, nem csak ruhákat.

;O)

Előzmény: Bubi504 (94822)
Bubi504 Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 94822

"Csak ment és teregetett némán,
nem szidott, nem is nézett énrám
s a ruhák fényesen, suhogva,
keringtek, szálltak a magosba."

 

 

Előzmény: rferi (94812)
409 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94821

Az enyémben biztosan golyócsapágy van. Nem kenegettem rajta semmit mióta nálam van (~30éve) és semmi baja. Ha ékszíj nélkül bekapcsolom meg ki, úgy 2percig forog.

Előzmény: Törölt nick (94806)
409 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94820

Nézd meg most, hogy már vége az akciónak.....

Előzmény: Törölt nick (94818)
pajaci Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94819

A gyártó ebből kap egy ezrest kb.

Előzmény: halaloszto (94816)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94818

Phűűűű, ez nem is volt olyan drága, hiszen alapból mindent tud, és jól. Sok sikert kívánok hozzá!

Előzmény: arvaiz69 (94808)
buats1950 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94817

A 70-es években, több eltérő méretű csapágyat kellett készíttetnem. Gőzölt fából kellett legyártatnom, majd átitatni, mert a kombájnos (traktoros) a kenésre nem figyelt. Egy szezon alatt tönkre mentek. Ha oda figyeltek három szezont is kibírtak.

A behordócsiga beszedő pálcáit vezető facsapágyból több százat gyártattam.

Az esztergályosok prüszköltek a forgács miatt.

 

 

 

Előzmény: halaloszto (94816)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94816
Előzmény: Nemzeti_Hobbiasztalos (94813)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94815

hihetetlenül bízik az emberekben, ez korábban is feltűnt. és úgylátszik bejön neki! :-)

Előzmény: Törölt nick (94803)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94814

Szia! 

Ja, értem már! Nagy sokára ugyan, de leesett!  :- )

Nem maggal ültetem. Kicsi az ajtó és toldani kell bele! :- )

Üdv.: Zoli

Előzmény: rferi (94812)
Nemzeti_Hobbiasztalos Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94813

Egy 1909-ben készült John Deere cséplőgép felújításakor találkoztam kóc csapággyal. Ez valójában egy siklócsapágy, ugyanúgy mint a fa csapágyak olajfilm réteget hoztak létre a tengelyen és ezért nem koptak el olyan hamar. Folyamatos olajozást igényeltek. Két félkörívben összepréselt kóc olyan kemény volt mint egy keményfa, de a szálak között be tudott szivárogni a tengelyhez az olaj. 

Olajjal átitatott fa csapágyak is voltak a cséplőgép rázótengelyén, ezeket már nem kellett olyan sűrűn olajozni. Mivel a cséplőgépet vagy 40 évig nem használták, a csapágyak kiszáradtak és törtek. Új fa csapágyra cseréltük őket. 

A mai napig lehet kapni fa csapágyakat. 

Előzmény: drRamaty (94807)
rferi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 94812

Göbzi arra utalt, hogy az ajtót nem magosítod, hanem magasítod!

 

Ha magosítanád, akkor magokkal látnád el!

Előzmény: arvaiz69 (94810)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94811

Szia!

Hát azt nagyon megköszönném ha segítenél, mert mint írtam én nem beszélek angolul és nem tudok rendelni a külföldi internetes oldalakról.  

Üdv.: Zoli

 

Előzmény: jcsapo (94805)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94810

Szia!

Egyik ismerősöm építkezik és kapott egy bontott garázsajtót. De alacsony az ajtó, ezért 20 centiméterrel meg kell magosítani.

Üdv.: Zoli

Előzmény: Törölt nick (94804)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94809

 

Szia!

Ja az ára lemaradt, 77.730 Ft volt fuvarral együtt. Mondjuk a fuvar elég drága volt, valami 2.500 vagy 2.700 Ft. 

Üdv.: Zoli

 

Előzmény: Törölt nick (94803)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94808

Szia!

Hát igazából egyáltalán nem volt betervezve ez a marógép vásárlás! A kis Bosch marógépemmel teljesen elégedett voltam. Nem volt olyan, amit ne tudtam volna ezzel a géppel elkészíteni.  De a szekrény készítésekor a plattolás megmarása közben csapágyas lett! Ekkor, hirtelen felindulásból gondoltam arra, hogy veszek egy igazán komoly marógépet  amivel minden munkát el tudok végezni!  Rögtön erre Triton marógépre gondoltam, mert itt nagyon dicséritek.  Aztán a marógépemet Deathstar82 fórumtárs szakszerűen megjavította, így a marógép vásárlásának ötlete szertefoszlott. 

Kis idő elteltével valaki belinkelte ide, hogy a Triton TRA001 2400 wattos marógépet leakciózták és  most olcsón meglehet venni. Na ekkor újból felböffent bennem a marógép vásárlásának ötlete. Arra az elhatározásra jutottam, hogy veszek egy ilyen gépet, a Bosch marógépet pedig berakom a dobozába pihenni. Azt majd akkor használom, ha valamit kézből használva akarok marni. Ezt a nagy gépet beszerelem az asztal alá és ezután ezt fogom használni.

A beszereléshez viszont csináltatnom kell egy úgy köszörült vaslapot amibe befogatom a gépet.  A régibe már nagyon sok lyuk van! Már most több felesleges lyuk van a vaslemezben. ( a régi Kinzo marógépem felfogatásának furatai)   . Az új vaslemezre csak ennek a nagy gépnek a felfogatási helyén lesznek lyukak.  

Üdv.: Zoli

Előzmény: Törölt nick (94803)
drRamaty Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94807

 "még csapágy sincs benne"     ezt kétlem

"jó sok kóc van feltekerve"    ezt szimering helyett használták még az ötvenes években is

Előzmény: Törölt nick (94806)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94806

Az én kompresszorom motorja is hasonló csak 4 KW-os. Eszméletlen öreg motor, még csapágy sincs benne, mégis évtizedeket ment egy bányában mint liftmotor, (poros környezetben) ezért nincs benne csapágy. A csapágy helyén jó sok kóc van feltekerve, jó keményre, a tengely ebben fut. A csapágyházak tetején van egy kis felhajtható kupak ahol az olajat kell beleönteni évente a kócra. 

Nagyon halkan pörög a motor, alig hallani a hangját. A súlya is rendesen megvan, egyedül alig bírtam ráemelni a kompresszor vázára, pedig csak kb 10 cm magasra kellett felemelni. A motor tekercselése nyitott, látni a vezetékeket ahogy vászon bandázzsal vannak betekerve. 

Előzmény: 409 (94788)
jcsapo Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94805

Tervezem hogy veszek, de még nem nagyon néztem utána, hogy 12.7-es patront hol lehet venni, de az USA-ba ill. Angliába alapból azzal szállítják. Ha lesz valami infóm, akkor azt majd megírom. A maró késeket sem tudom még, hogy honnan fogom beszerezni. Van egy kollégám, aki ebben jártasabb, majd tőle kérek tanácsokat, de ő most éppen szabadságon van.

Előzmény: arvaiz69 (94802)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94804

".... aztán egy garázsajtót kell megmagosítani,....."

 

Tán csak nem kertészkedésre adtad a fejed és fűmaggal veted be a garázsajtót? :):):)

Előzmény: arvaiz69 (94787)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94803

Mondd, hogy a pékbe tudtál venni (és mennyiért) egy olyan tökéletes cuccot ami mindenkinek kellene, de úgy, hogy fogalmad se volt ezekről? :))

Előzmény: arvaiz69 (94802)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94802

Szia! 

Köszönöm az infót. Most éppen videókat nézegettem erről a gépről , amiben láttam hogy kiveszik a rugót. De mivel nem beszélek angolul, ezért nem értettem miért veszik ki a rugót! De így hogy megmondtad, már összeállt a kép! 

Egyébként hol lehet vásárolni hozzá 12,7 mm-es patront? Azt érdemes lenne vásárolni, mert megítélésem szerint  abból nagyobb a marókés választék.

Te is akarsz hozzá vásárolni ilyen patront? Te késeket hol fogsz vásárolni? 

Üdv.: Zoli

Előzmény: jcsapo (94798)
jcsapo Creative Commons License 2015.06.27 0 0 94801

Asztalba építve még csak alá sem kell nyúlni. A finombeállításhoz mellékelnek egy kart, amivel az állítás felülről, az asztal felől elvégezhető.

Előzmény: Törölt nick (94799)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!