Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.12.22 0 0 764
Indián filmek terén nálam még mindig a ,,Farkasokkal táncoló" és a ,,Bury My Heart at Wounded Knee".
Ha megmaradt volna a történet hűsége, akkor még talán az ,,Utolsó mogikánra" is azt mondanám, hogy jó, de így...

Gyermekkorom Gojko Mitich fílingben tellett, mindenhol őt rajzoltam. Azt hiszem már párszor meséltem, a sztorit: annyira ráállt már a kezem Gojkóra, hogy egyszer majdnem megszívtam. Rajzolnom kellett egy faliújságra egy úttörő jelvényt (benne Lenin-fejjel), a végén a fél iskola a kopasz és szakállas Gojko Mitich csodájára járt...
Galgadio Creative Commons License 2008.12.22 0 0 760

"Marlon Brando egy baromjó húzása volt 1973-ban hogy  az Oscar díjáért egy indián nőt küldött. "

 

Ja, az elég nagy port kavart fel anno.

Egyébként abban az évben kezdődtek el a lakoták (sziúk) polgárjogi mozgalmai az USA-ban.  A mai napig tartanak, mégha a magyar médiában ezekről a témákról semmit se hallani:-)

Előzmény: Törölt nick (757)
Theorista Creative Commons License 2008.12.22 0 0 756
Indiános filmből az egyik kedvencem a Black Robe. (Fekete Köpeny a vadak földjén) c. kanadai-európai film.

Jezsuita térítő misszióról szól, Quebecben, a Huronok földjén. Nagyon realisztikus, gyönyörűen fényképezett film. (1991-es)
Előzmény: tibb (753)
tibb Creative Commons License 2008.12.22 0 0 755

Na ja, kis pénz - kis foci, nagy pénz - nagy foci. :)

Jó kis 48-as magyar történelmi film volt még a "Feltámadott a tenger", csak Görgeyt ábrázolják benne Illyés Gyula nyomán, igazságtalanul, holmi hatalomvágyó karrierista kalandorként.

Előzmény: Motun (754)
Motun Creative Commons License 2008.12.22 0 0 754
1966. A Nagy Medve Fiai...........1976-77 ig a filmek.
Filmgyártásban 10-15 év sok idő.

A Pirx pilóta és a Star Wars is ég és a föld.....:))))))))))))))))))
Előzmény: tibb (753)
tibb Creative Commons License 2008.12.22 0 0 753
A 90-es években forgatott amcsi indiános filmek (Farkasokkal Táncoló, a két Geronimo film) azért jócskán überelik régi német vetélytársaikat. Minden tekintetben, nem csupán technikailag. Legfeljebb Gojko Mitic hiányzik belőlük, ő egy nagyon szimpatikus fickó.
Előzmény: Motun (751)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.22 0 0 752
Az első része még csak-csak, a második már kiverte a biztosítékot:)
Előzmény: Törölt nick (749)
Motun Creative Commons License 2008.12.22 0 0 751
Azt is meg kell nézni hogy ezek a filmek milyen körülmények közt (és időben) készültek.
Ha mindent figyelembe veszünk akkor azok jobb alkotásoknak mondhatók mint a most készült amerikai alkotások.
Magyar példa Rákóczi hadnagya vs Csínom Palkó.


Mielőtt valaki megint felhívná a figyelmemet (300 és a képregény dolog) tudom nem egy műfaj. De. Karakterek, jelmezek stb... tekintetében a Rákóczi hadnagya messze jobb mint a Csínom Palkó.
Tehát azt mondom az akkori indiános filmek minden mostani észrevett és kimondott hibáik ellenére is jobb alkotások mint a mostaniak amcsi alkotások. Igazság szerint azt lehet mondani h a slendriánságot és ostobaságot lefedik a technikával.

Előzmény: Galgadio (745)
sierra Creative Commons License 2008.12.22 0 0 750
Ezenkívül nem szemenlövés miatt vesztette el a csatát, ahogy a cikkíró feltételezi a hatsoros wikipédiahivatkozásból kiolvasva.
Előzmény: Törölt nick (746)
Theorista Creative Commons License 2008.12.22 0 0 748
Gojko Miticre gondoltam én is. Köszönöm a helyesbítést.
Előzmény: tibb (744)
tibb Creative Commons License 2008.12.22 0 0 747
Végül is ezek tkp. ifjúsági filmeknek készültek, talán igazságtalanok is vagyunk, ha a nagybetűs Történelmi Hűséget próbáljuk rajtuk számonkérni. Annyiban minden gyengeségük mellett is jelentősek, hogy ezek "indiánbarát" filmek voltak, míg a 60-as évek amerikai westernjei általában csupán a telepesek által leküzdendő természeti akadályként ábrázolták az indiánokat, vagy éppenséggel vérszomjas vadállatként.
Előzmény: Galgadio (745)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.22 0 0 746
Eddig hanyagolta a filmipar az 1066-os hastingsi csatát, de most három film is készül az Anglia trónjáért folyó ütközetről, ahol a legenda szerint Harold királyt nyílvesszővel lőtték szemen, és ezért vesztette el a csatát Hódító Vilmossal szemben. Az elsőt a brit Qwerty Films készíti, a rendező Michael Kuhn lesz, aki producerként jegyzi a The Duchess című kosztümös filmet is. A második verzión William Nicholson, a Gladiátor és az Elizabeth forgatókönyvírója dolgozik. A harmadik filmet Pamela Koffler, A fiúk nem sírnak producere készíti, 100 millió dolláros költségvetésből. Valószínűleg mindegyik szupermozi 1064-ben kezdődik, amikor Harold francia fogságba esett, és csak úgy engedték szabadon, ha Vilmos normandiai hercegre hagyja az angol trónt, de hazatérve Edgart tette meg örökösének

Nu, ebből a Radiátort és a Bözsét ismerve a Nicholson-féle elvi alapon már nem érdekel....
Galgadio Creative Commons License 2008.12.22 0 0 745
Az Osceola és a Tecumseh c. filmekben valamennyire azért törekedtek az alkotók némi történelmi hűségre, de  azért ezek elég harmatos próbálkozások voltak.
Előzmény: tibb (744)
tibb Creative Commons License 2008.12.22 0 0 744
Nem, nem! Winnetou (akit Pierre Brice alakított) az NSZK indiánfilmek főszereplője volt, és soha nem volt az "amerikai imperializmus elleni küzdelem szimbóluma", annál inkább azok voltak a Gojko Mitic által megformált kitalált (Tokei-Ihto, Messzenéző Sólyom) vagy valóban élt történelmi indián személyiségek (Osceola, Tecumseh), akik viszont az NDK indiánfilmekben harcoltak a gaz amerikai imperialistákkal.
Előzmény: Theorista (743)
Theorista Creative Commons License 2008.12.22 0 0 743
Én arra emlékszem, hogy Winnetou volt az amerikai imperializmus elleni küzdelem szimbóluma. :)
Előzmény: Galgadio (741)
Motun Creative Commons License 2008.12.22 0 0 742
Télen nyáron 37fok árnyékban. Jobb mint Florida. Gondolja az amerikai.:)))))))))


Én is így gondoltam, a félreértettél bocsi:)))))))))))))
Előzmény: Galgadio (740)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.22 0 0 741

"Semmennyire nem olvastak utána az indiánoknak. és ez meg is látszik."

 

Az NDK-jugó indiánfilmek készítői max. Karl Mayt és Liselotte Welskopf-Heinrichet olvastak.

Mindkettőnek, de főleg Karl Maynak hihetetlenül felületes ismeretei voltak az é-amerikai indiánokról.

 

A régi amerikai indiánfilmek szarok is voltak történelmi szempontból, meg ráadásul elfogultak is: az indiánok voltak a "békés telepeseket" megtámadó és lemészárló ördögi vademberek.

 

Az újabb indiánfilmek jóval reálisabbak, némelyik egész jónak mondható.

Egyeseknél az elfogultság megmaradt, csak az iránya változott: némelyik filmben most már az indiánok a jó fiúk és a fehér katonák vagy telepesek a gonoszok.

 

De hát egy amerikai filmben muszáj mereven jóra és rosszra felosztani a világot, különben az (amerikai) nézők nem értik meg, nem gondoljátok?...:-)


Előzmény: Törölt nick (739)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.22 0 0 740

"Ezek a besenyők jöttek keletről a pusztából. Télen nyáron 37fok árnyékban. "

 

Ne haragudj, de ez így nem igaz. Az eurázsiai sztyeppéken a telek marha hidegek.

Sőt, amikor még besenyők nyargalásztak ezeken a pusztákon, akkor még hidegebbek voltak.

Előzmény: Motun (738)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.22 0 0 739
Az más dolog hogy a képregény gazdája hót hülye és buzinak ábrázolja (rajzolja) Xerxészt, nem beszélve a hopliták felszereléséről.

A képregény rajzolója nem hótt hülye. Frank Miller nem történelmi képregényt rajzolt, hanem egy kvázi fantáziavilágot. Érdekes egyébként, hogy azt felhozzátok ellene, hogy Xerxészt 5 méter magas meleg feketének ábrázolja, de a 8 tülkű 10 méteres orrszarvúak senkit nem zavarnak:)

És pedig azért mert látszott hogy a készítők utána érdeklődtek(olvastak) az indiánoknak

Semmennyire nem olvastak utána az indiánoknak. és ez meg is látszik.
Előzmény: Motun (725)
Motun Creative Commons License 2008.12.22 0 0 738
Az tuti. De hogy mit tudnak az egy másik történet.

Ez olyan dolog mint a Honfoglalás. A magyarokat támadó besenyők felső ruházata egy vállon keresztbe átvetett keskeny bőrpánt. Ezek a besenyők jöttek keletről a pusztá-
ból. Télen nyáron 37fok árnyékban. Jobb mint Florida. Gondolja az amerikai.:)))))))))
Előzmény: Törölt nick (728)
Motun Creative Commons License 2008.12.22 0 0 737
Arról az :Utolsó légió c filmről van szó amelyikben Odoaker helyett Alarik vizigót király a hunyó??
Előzmény: staubach (729)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.22 0 0 736
Nem film, sorozat. Az ifjú Indiana Jones kalandjai.
Előzmény: Zicherman Istvan (733)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.12.22 0 0 735
Igen, viselnek. Ahogy belenéztem a filmbe - nagyon jól és viszonylag pontosan vannak rekonstruálva a dolgok (p.l. a német dzsidások támadásánál ott a gázállarc és védőköpeny a lovakon, a lángszórósokon ott az aszbeszt ruha, a gáztartályokat úgy ürítik, ahogy az volt, stb.)
Van persze egy sor pontatlanság is. P.l. a franciák által használt gázállarcok jóval 1918 utániak.
Előzmény: staubach (734)
staubach Creative Commons License 2008.12.22 0 0 734
"Jó" a hangulata,brrrr... Egy kérdés: Most nem látható számomra ( kissé sötét a kép),hogy a lovak is viseltek e gázállarcot? Mindenesetre érdekes,hogy egy "gázos" vidéken lovakat is használnak.
Előzmény: Zicherman Istvan (733)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.12.22 0 0 733
Ki tudná megmondani, hogy ez milyen filmből lett véve?
http://www.youtube.com/watch?v=VY-3BNnbV_o&feature=related
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.12.21 0 0 732
Vicceltem. Bár... Amerikáról minden elképzelhető.:P
Előzmény: Törölt nick (731)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.12.21 0 0 730
Na ja:)
A KKK Leonidasszal és Spártával példázódik, ha az eugenikáról papol. A Los-Angelesi buzibárok és fétis-szalonok körében pedig nayon népszerű lett a ,,Xerxes".:)
Előzmény: Törölt nick (728)
staubach Creative Commons License 2008.12.21 0 0 729
Egy BBC-s feldolgozású Hannibal c. filmet láttam mostanában,meg is vettem,ami elég jó lett szerintem.Kissé sajátos,néha egy dokumentumfilmnek tűnik,megfilmesített jelenetekkel tarkítva,de nekem tetszik.Elég hiteles az egész,kor ábrázolása.Mint pl. a római felszerelés (különösképp a sisakok,ami sajnos nem jellemző a korabeli filmekre és én erre vagyok kiélezve,ebből is előadásoztam :) ). Egy másik római témájú film a : Utolsó Legio c. film,ami egy regény alapján készült.Élvezetes történet,jó szereplők. Bár kissé fantazis felszerelés. Összességében a képi világ olyan Herkuleses ( Kevin Sorbo főszereplésével,a sorozat),de igazán jó film.Szórakoztatásra kiváló.És a végén,egy történelmi csavar.....:)
Motun Creative Commons License 2008.12.21 0 0 725
Végül is egy dologról beszélünk.
A 300-ról mondva nem állította senki hogy nem képregény adaptáció.
Ez tudott dolog. Az más dolog hogy a képregény gazdája hót hülye és buzinak ábrázolja (rajzolja) Xerxészt, nem beszélve a hopliták felszereléséről.
Képregény és képregény közt is van különbség.
Lehetne említeni képregényt amit megfilmesítettek, és maga az alap (képregény) is jó.

A keleti westernekről a réges-régi Gojko Mitic filmek jutnak eszembe. Akkor ott még azok is jobbak voltak mint most az amerikai "alkotások", tisztelet a kivételnek. És pedig azért mert látszott hogy a készítők utána érdeklődtek(olvastak) az indiánoknak.
Nem mindig lehet ezt felfedezni az amcsi filmekben.
Sokszor olyan felszerelést adnak a szereplők kezébe amit kicsi figyelemmel (szakértő bevonása) ki lehetne küszöbölni. Ha már valamire ráírjuk hogy "történelmi" film.
Nem kell most pont a 300-on lovagolni.
Hol van leírás arról hogy római legionáriusok (Commodus) karate és kung-fu technikát használtak? Kis utánjárás. Ez nincs meg.
Ezért mondom hogy nem tudnak róla, de ha tudnak sem akarják kijavítani. Ez amerikai szemlélet.
Halkan jegyzem meg (lehet most egy csomó virtuális követ dobnak rám) h mi vagyunk az ostobák mert úgy ülünk le egy amerikai "történelmi" film elé hogy a megelevenedett történelmet akarjuk viszontlátni. Lehet hogy sokat olvasunk a dolgokról, és ez rontja el az élvezetet :))))))))))))))))
Előzmény: Törölt nick (724)
Theorista Creative Commons License 2008.12.21 0 0 723
Csak a filmipar csinálja ezt. Nekik a profit a lényeg, nem a "filmművészet", vagy a történetileg hiteles adaptáció elkészítése. Csak a szórakoztatás. Időnként újra és újra érdeklődés támad ilyen témájú filmek iránt, akkor készítenek néhányat majd, amikor lecseng az érdeklődés, akkor mást csinálnak. (Pl. western filmeket)

Szerintem a gladiátor sem az igazi, bár a Trója című borzalomhoz, vagy az Arthurhoz képest maga a tökély. :(

De ott a Róma című sorozat. Szeretem, szórakoztató. (Az a tény is csak kevéssé zavar, hogy Caesar név szerint említ két centuriót(!) T. Pullot és L. Vorenust. Ők nem voltak barátok egyáltalán a valóságban, sőt riválisok voltak, mégis példátlan hősiességük miatt örökítette meg őket az isteni Iulius a gall háborúról írt feljegyzéseiben. A film érdeke miatt kicsit átszabták az információmorzsákat, de akkor is szórakoztató.)

Előzmény: Motun (722)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!