Keresés

Részletes keresés

hodográf Creative Commons License 2018.08.14 0 0 9408

Jeruzsálemben volt szerencsém egy műszakot dolgozni :) Tel Avivban barátaim laknak. (próbáltam írni neked, de az Index meghülyült... adsz egy email-címet? )

Előzmény: Törölt nick (9407)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.14 0 0 9407

Főleg Tel Avivban.

Előzmény: hodográf (9406)
hodográf Creative Commons License 2018.08.13 0 0 9406

Melyik településen dolgozol?

Előzmény: Törölt nick (9403)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.12 0 1 9405

Kicsit hosszu lesz és egy része angolul, mert nem tudom magyarul. 

 

Hogy a 2-3 percet meg lehessen érteni ismerni kell az itteni rendszer működését, ami nagyon más, mint Magyarországon. (Egyébként az AHA (American Heart Association) által végzett kutatások és protokollok leginkább az itányadóak)

 

A következőkben kizárólag a prehospitális kezelésekre értendő minden.

 

Az első nagy különbség, a mentőszemélyzet. Az izraeli (és amerikai) felfogás szerint a legtöbb esetben teljesen felesleges orvos, vagy akér paramedic, mert ezek jelenléte nem szükséges a beteg megfelelő professzionális ellátásához. 

Röviden pár szót a sűrgösségi szakemberekről, mivel teljesen más, mint Magyarországon:

 

https://www.ems.gov/pdf/education/EMS-Education-for-the-Future-A-Systems-Approach/National_EMS_Scope_Practice_Model.pdf

 

1. EMR: 

The following are the minimum psychomotor skills of the EMR:
• Airway and Breathing
o Insertion of airway adjuncts intended to go into the oropharynx
o Use of positive pressure ventilation devices such as the bag-valve-mask
o Suction of the upper airway
o Supplemental oxygen therapy
• Pharmacological interventions
o Use of unit dose auto-injectors for the administration of life saving medications
intended for self or peer rescue in hazardous materials situations (MARK I, etc.)
• Medical/Cardiac Care
o Use of an automated external defibrillator
• Trauma Care
o Manual stabilization of suspected cervical spine injuries
o Manual stabilization of extremity fractures
o Bleeding control
o Emergency moves

 

2. EMT
Ez egy 180* órás kurzus.

 

The following are the minimum psychomotor skills of the EMT:
• Airway and Breathing
o Insertion of airway adjuncts intended to go into the oropharynx or nasopharynx
o Use of positive pressure ventilation devices such as manually triggered ventilators
and automatic transport ventilators
• Pharmacological Interventions
o Assist patients in taking their own prescribed medications
o Administration of the following over-the-counter medications with appropriate
medical oversight:
 Oral glucose for suspected hypoglycemia
 Aspirin for chest pain of suspected ischemic origin
• Trauma Care
o Application and inflation of the pneumatic anti-shock garment (PASG) for
fracture stabilization

 

3. AEMS

Airway and Breathing
o Insertion of airways that are NOT intended to be placed into the trachea
o Tracheobronchial suctioning of an already intubated patient
• Assessment
• Pharmacological Interventions
o Establish and maintain peripheral intravenous access
o Establish and maintain intraosseous access in a pediatric patient
o Administer (nonmedicated) intravenous fluid therapy
o Administer sublingual nitroglycerine to a patient experiencing chest pain of
suspected ischemic origin
o Administer subcutaneous or intramuscular epinephrine to a patient in anaphylaxis
o Administer glucagon to a hypoglycemic patient
o Administer intravenous D50 to a hypoglycemic patient
o Administer inhaled beta agonists to a patient experiencing difficulty breathing and
wheezing
o Administer a narcotic antagonist to a patient suspected of narcotic overdose
o Administer nitrous oxide for pain relief

 

4. Paramedic

 

Airway and Breathing
o Perform endotracheal intubation
o Perform percutaneous cricothyrotomy1
o Decompress the pleural space
o Perform gastric decompression
• Pharmacological Interventions
o Insert an intraosseous cannula
o Enteral and parenteral administration of approved prescription medications
o Access indwelling catheters and implanted central IV ports for fluid and
medication administration
o Administer medications by IV infusion
o Maintain an infusion of blood or blood products
• Medical/Cardiac Care
o Perform cardioversion, manual defibrillation, and transcutaneous pacing

 

5. Physician 

 

A hívások azonnal riasztanok 2 szervezetet, a hivatalos mentőket és egy másik szervezetet, ami egy non-profit, adományokból élő szervezet, mely a response-time csökkentését próbálja elérni.

 

A mentőautók 95%-án nincs orvos. Az egyszerűbb esetekhez EMT, vagy AEMT érkezik, a súlyosabb esetekhez Paramedic. A mentőautókon kívül sokezer motors és biciklis EMT/AEMT szolgál és ők teszik lehetővé a 3 perces reakcióidőt. Továbbá az őnkéntesek egy része, mint pl. én is saját autót is használunk.  

A riasztást nem csak a mentők, hanem az ünkéntesek is kapják. Egyrészt PTT csatornán, másrészt egy erre írt aplikáción keresztül. A telefonom GPS adatai alapján autómatikusan kapok riasztást, ha a közvetlen környezetemben történik valami. 

Valahogy így müxik: https://www.youtube.com/watch?v=derWGrTdsTM

 

És így: https://israelrescue.org/

 

És így kezdődött (TED - érdemes megnézni!)

https://www.youtube.com/watch?v=F67ehSogJ_Y

Előzmény: cucu (9404)
cucu Creative Commons License 2018.08.11 0 0 9404

Üdv a topicban!

 

Remélem hamarosan jönnek a mentők, akik szakmailag felkészültek a beszélgetésre! (Nálam biztosan jobban...)

 

Örülök, hogy érdekesnek tartod eddigi írásainkat!

Így elsőre eléggé meglepő az a 2-3 perces érkezés.

 

Akkor várjuk a beszámolódat! 

Előzmény: Törölt nick (9403)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.11 0 1 9403

Üdv minden topiclakónak.

 

Én Izraelben élek, ahol önkéntesként mentőzöm, teljesen más munkám mellett. Jelenleg BLS vizsgám van, úton az ALS felé.

Itt nagyon-nagyon más a sűrgősségi ellátás, a first responder szerezése, mint Magyarországon, ezért nagyon érdekes olvasgatnom a topicot.

 

Itt a mentők és first responderek jelentős része önkéntes, aki társadalmi munkaként, hobbiból, vagy felelősségtudatból csinálja - mint én is. Míg az országos mentőszolgálatnak körübelül 2000 dolgozója van, addig több, mint 25000 önkéntes segíti a sűrgősségi ellátást. A 25000 önkéntes azt jelenti, hogy a response time, azaz a telefonhívástól az első BLS (including AED), vagy ALS megérkezéséig 3 perc átlagban. Nagyárosokban, pl Jeruzsálemben ez 2 perc alatt van. 

 

Épp írok egy hosszabb cikket erről, amit majd itt is megosztok. 

 

Nagyon sokat tanulok abból, amit itt írtok és nagyon érdekes.

cucu Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9402
cucu Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9401

Igazad van! Legyen így! Csak a kétszeri, profinak mondott mentőegység után mellbevágó volt a különbség!

Végül is az ápolóval sem volt semmi gond, miután félrehívtam és megbeszéltem vele a tényállást!

Onnantól ő is profi volt a maga módján. De úgy látom, ez a taxi üzemmód egyből beugrott nála, egyből ráharapott... pedig indokolatlan volt. (Itt is mesélték már h van aki taxinak képzeli a mentőt.)

A mégfiatalabb gépész pedig végig nagyon udvarias volt!

 

Köszi, sajnos már évek óta készültem erre.

Előzmény: alvin (ex JHE) (9400)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9400

Gondolom azt akarod mondani, hogy mekkora különbség van az adott "szállítós" kolléga, és a többi udvariasan, lelkiismeretesen dolgozó mentő közt. (Függetlenül attól, hogy eseten, szállítón stb. dolgozik.)

Részvétem  az édesanyád miatt!

 

Üdv.!

Előzmény: cucu (9399)
cucu Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9399

Üdv!

Korábban megírtam a velünk kapcsolatos történetet. Édesanyám még akkoriban meghalt, azaz 2017. 10. 09-én.

 

Három alkalommal vettük igénybe a mentőket. Kétszer volt nála a 17. kerületi esetkocsi, mindkét alkalommal profi módon látták el. A Bajcsyban is rendesen kezelték, nem mondhatok semmi rosszat a kezeléssel kapcsolatban. (Sok fiatal orvos van ott, akik nagyon lelkiismeretesen állhat hozzá.)

 

Október 7-én szombat délután  -több hetes otthoni ápolás mellett- ismét nehéz légzésre panaszkodott. Most nem a mentőket, hanem az orvosi ügyeletet hívtam, éreztem, hogy itt már "csak" fájdalom csillapításról lehet szó. Vagyis nem ragaszkodtam a kórházhoz, amennyiben otthon is biztosítható a fájdalommentes néhány nap, ami még a kezelő orvosai szerint hátra volt neki...

Az orvosi ügyelet azonban hívta a mentőt, hogy ismét visszakerüljön a Bajcsyba, mert a mellkasi folyadékot el kellett távolítani, az okozta a nehéz légzést.

Mondta az ügyeletes orvos a telefonba, hogy akár ülve is lehet szállítani, ha úgy fájdalommentesebb neki. A mentőt 3 órán belülre kérte.

 

A mentő szállító kocsi 20 perc múlva ott volt. (Korábban a Pestlőrinci rohamkocsi volt, ezt a sofőrtől tudom, de ennek nincs nagy jelentősége.) 

Amit viszont sérelmeztem, és még most is nehezen emésztem meg, hogy a mentőápoló nem értette, mi a probléma. Alaposan el kellett mondanom mindent, hogy miről van szó, miközben azt is megemlítettem amit az orvostól hallottam, hogy akár ülve is szállítható az édesanyám, ha így kisebb a fájdalma. Erre a mentőápoló egyből rávágta, hogy azt taxinak hívják...

 

Az eszem megáll! Ott állunk a 96 éves, fulladozó édesanyám ágya mellett, ő meg érthetetlenkedik, és ízléstelen megjegyzést tesz a haldokló beteg füle hallatára...

 

Ekkor kihívtam a szobából, hogy anyukám ne hallja amit mondok, és két mondatban elmondtam neki, hogy értse meg, hogy fulladozik, (amit amúgy lehetett látni) és be kell vinni a Bajcsyba, mert már kétszer volt ott és ismerik a problémáját.

 

Ekkor végre megértette a helyzetet. Hordágyon betették a mentőbe anyukámat, ott tett rá oxigénmaszkot, és így kerültünk ismét be a Bajcsyba, ahol végül is két napra rá leállt a szíve.

 

Mindezt azért meséltem el, hogy mekkora különbség van a szállító és az esetkocsi személyzete között...

Előzmény: cucu (9388)
cucu Creative Commons License 2018.06.27 0 0 9398
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2018.02.07 0 0 9397

Néhányaknak ismerős lehet az alábbi cikk az utóbbi időből:

http://www.origo.hu/itthon/20180205-kereset-vagy-alapber-nagyon-nem-mindegy.html

 

Érdekelne, hogy a cikkíró honnan veszi, hogy egy 4-6 éves munkaviszonnyal rendelkező OKJ-s végzettségű ápoló bruttó keresete 2018 januártól 309.345 Ft???!!!

 

Összehasonlítás végett itt az én 2018 januári bérpapírom, 10 éves munkaviszonnyal, OKJ végzettséggel (D/4 kategória):

 

Csak az enyém marad el a hazug médiában nyomott bérektől?! Nem hinném....

 

Üdv.!

_Nyuszi Creative Commons License 2017.12.20 0 0 9396

Ugyan, számtalanszor hallani szolgálatkezdetekor, hogy az egység jelzi, hogy nincs respirátoruk. Nem is fontos az..

:( :( :( :( :(

Előzmény: zo_om (9394)
cucu Creative Commons License 2017.12.20 0 0 9395

https://index.hu/belfold/2017/12/20/112es_segelyhivo_tiz_perc_sztrok/

 

Szerintem az sem megoldás, hogy a vezetékes telefonról érkező segélyhívást beazonosítják, ill. a mobilról érkező esetében a cellainfót vizsgálják.

 

Van olyan eset, amikor pl. egy gyerek otthonról felhívja a munkahelyen lévő apukáját, mert megrázta az áram, mi tévő legyen. Ekkor az apuka felhívja a 112-t hogy segítséget küldjön a gyerekéhez, de ez a hívás nem a baj helyszínéről fog történni. Ekkor megtagadják a segítséget?? 

Szép lassan vissza jutunk a hatvanas évekhez...

zo_om Creative Commons License 2017.12.13 0 0 9394
zo_om Creative Commons License 2017.12.13 0 0 9393

Nemrég Szlovéniában fordultam elő;ott is 112 volt megadva segélyhívószámként. Ezek szerint műxik ott is . Az Indexen korrekt kis összegzés a témában :
http://index.hu/kulfold/eurologus/2017/12/12/eu_segelyhivo_112/

Előzmény: cucu (9392)
cucu Creative Commons License 2017.12.02 0 0 9392

Csak ez már nagyon nyúlik, mint a rétes... Közben emberek maradnak segítség nélkül ill. halnak meg a későn érkezett segítség miatt. (Persze, értem az iróniát.)

 

Tulajdon képpen maradt minden a régiben, csak közbe iktattak egy vízfejet, ami akadályozza a gyors intézkedést!

Előzmény: zo_om (9391)
zo_om Creative Commons License 2017.12.02 0 0 9391

Pedig még akár egy jó rendszer  is lehetett volna.

  • Biztonsági okokból két egyenrangú hívásfogadó központ az ország két túlsó végére telepítve
  • amely kiszűri a vaklármákat
  • beméri a hívás helyét
  • ha nem laikus operátorok; hanem mentők,tűzoltók, rendőrök ültek volna a hívásfogadó központokban és akár egyszerre lehetett volna riasztani az adott balesethez rendőrt-mentőt tűzoltót

Ehhez képest van az,ami van..Ajánlott olvasmány Leidinger István pomázi tű.pk. a facebookon.
UI. Romániában vagy 2005 óta műxik a 112 rendszer. Ha 20 millió embernél egy dupla akkora területen működhet; nálunk is fog előb- utóbb .

 

Előzmény: cucu (9390)
cucu Creative Commons License 2017.11.29 0 0 9390
cucu Creative Commons License 2017.11.26 0 0 9389
cucu Creative Commons License 2017.08.29 0 1 9388

Üdv

Augusztus 20-án reggel a 96 éves édesanyám nem érezte jól magát. Gondoltam, hogy a nagy hőség miatt, majd az azt követő lehűlésnek tudható be. Még minket is megviselt, hát még az időseket...

 

Megmértem a vérnyomását, és magas volt a pulzusa; 160

Hívtam az orvosi ügyelet. Jöttek, és gyógyszerrel egészen jól sikerült rendbe hozni. Bár a doktornő javasolta a kórházi kivizsgálását, anyukám meg én úgy döntöttünk, várunk még ezzel, hiszen most szemlátomást jobban lett. A doktornő bele egyezett, de mondta, hogy kéne egy labor vizsgálat. Valamint kitöltött egy mentési "utalványt" ha mégis szükség volna mentőre.

 

Másnap, hétfőn, hívtam a házi orvosát, hogy kellene laborvizsgálat, de az anyukám nem tudja ezt végig járni. Az asszisztens kedden reggel ki is jött (?) vért venni. Este 7-re lett meg az eredmény, ami szerint minden rendben van.

Kb. 5 órával később -éjfél tájban- anyukám rosszabbul lett - se ülni, se feküdni nem tudott, nem ment végig a levegő a tüdejébe. Nulla óra 50 perckor hívtam a 104-et és segítséget kértem hozzá. Megemlítettem a hívást fogadó hölgynek, hogy van itt kiállítva mentési utalvány, amit vasárnap az ügyeletes orvos állított ki. Reakciója az volt, hogy "de hát már szerda van"...

Nem álltam neki elmagyarázni, hogy még csak 50 perce van szerda, mert éreztem, hogy akadékoskodni akar, de kihangsúlyoztam, hogy fullad, nem tud rendesen lélegezni és -megismételtem- hogy kérem a mentők segítségét. Erre kérte, hogy adjam oda a telefont az anyukámnak. Szerencsére mobilról hívtam, így visszamentem anyukám házába, és kértem, hogy próbálja elmondani, hogy mi baja van. Alig tudott megszólalni, de nagyjából elmondta, hogy fullad.

A hívást fogadó hölgy ezután mondta, hogy küldi a segítséget...

 

A mentők 8 perc múlva itt voltak, spray (nitrát?), infúzió (kanül a kézfejbe) és oxigén maszkkal felszerelve tették be a mentőbe. Látszott, hogy profik.

Közben EKG-t készítettek, szaturációt mértek, vérnyomást mértek, és még cukorszintet is hallottam közölni a mentőorvos felé. 

Köszönet a rákoskeresztúri mentőknek!

 

(Anyukámnak amúgy max. 2 hete van hátra, annyira meszes a szívbillentyűje, hogy nem zár rendesen, és a koszorú erek is erősen be vannak szűkülve, sajnos.)

alvin (ex JHE) Creative Commons License 2017.07.17 0 0 9387

Így van, aki félrelépős, így is- úgy is félre fog. Ezért nem is értettem elsőre, a felvetésed a mentősfeleségek féltékenykedésével kapcsolatban. Nem ezen fog múlni a dolog, ha 1 háló lesz mindenkinek. :) (Bár kétlem, hogy így lesz.)

 

Üdv.!

Előzmény: _Nyuszi (9386)
_Nyuszi Creative Commons License 2017.07.15 0 0 9386

Teheremeléshez:

Amiből ollóztál, már nem hatályos. Helyette van a 25/1998. (XII. 27.) EüM rendelet: http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=34511.333250

 

Kiollózva a lényeg ( :) ):

"A fenti jogszabály hatályon kívül van, helyette olyan jogszabály amely ilyen egzakt módon meghatározza a terheket nem került kiadásra, (..)"

 

Az utolsó bekezdéshez:

Mindenki tudja, hogy ez nem a külön hálón múlik... Ha valaki félre akar lépni, az félre fog, akár külön hálóban alszik, akár nem. Mi van a rohamok hálójával, amikor éjszaka doktornő van rajta? Vagy amikor az esetkocsin éjjel mentőtiszt nő van? Ugyanez a helyzet kiskocsin is szerintem.

Előzmény: alvin (ex JHE) (9385)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2017.07.15 0 0 9385

Én erre emlékeztem, anno ezt tanították munkavédelmen:

http://www.firebox.hu/munkavedelmi-tuzvedelmi-es-kornyezetvedelmi-hirek/munkavedelem-mekkora-terhet-lehet-segedeszkoz-nelkul-szallitani/index.html

 

Kiollózva a lényeg:

"18 év feletti férfi: Legfeljebb 50 kg-ot emelhet és vihet sík terepen 90 méter, 10 %-os emelkedés esetén 30 méter"

(Emlékszem, még tesztkérdés is volt a kiollózott rész.)

 

Az utolsó bekezdésed valóban érdekes része már a történetnek. :) Gondolom, ha sikerül is megoldani minden állomáson a külön női háló kérdését, még nem oldja meg a mentősfeleségek féltékenykedését. Bár, ha belegondolunk a legtöbb munkahelyen együtt dolgoznak nők-férfiak, nappalos-éjszakás műszakban, úgyhogy ez sem vet fel különösebb újdonságot.

 

Üdv.!

Előzmény: _Nyuszi (9383)
cucu Creative Commons License 2017.07.15 0 0 9384

Szia

Na, ezért is lesz majd jó, ha mindenki egynemű lesz...:)

Előzmény: _Nyuszi (9383)
_Nyuszi Creative Commons License 2017.07.15 0 0 9383

A Munka törvénykönyve (hatályos, 2012. évi I. törvény):

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=143164.336172

 

A Munka törvénykönyve (előző, 1992. évi XXII. törvény, 2013.01.01-jén érvényes állapotban):

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=16990.222181

 

Munkavédelmi törvény (hatályos, 1993. évi XCIII. törvény):

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=19510.340221

 

Érdemes mindháromban rákeresni a "kg", "kilo", "kiló", "tömeg" kifejezésekre: nincs találat egyikre sem. Ezt nem itt szabályozzák; ahol én főállásban dolgozom, azon a területen az ilyenre ágazati előírás van, gyakorlatilag a piacot uraló legnagyobb cég leírta a frankót és mindenki más ahhoz tartja magát. Nem tudom, az egészségügyben hogyan megy.

 

Egyébként mit csinál a 20 éves, nyeszlett, pizzafutárból lett gépész és a hasonló korú, 55 kilós ápolója a 180 kilós obes beteggel? Gondolom ugyanazt csinálná két random nő is. És mit csinál az a nő, amelyik elbír 50 kilót? :D :D

Sokkal érdekesebb szerintem, hogy mit szól az asszony otthon, ha megtudja, hogy az ura egy nővel vonul éjszakánként és egy szobában alszanak. (Saját, de más területen szerzett tapasztalat alapján ez neccesebb kérdés tud lenni.)

Előzmény: alvin (ex JHE) (9379)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2017.07.14 0 0 9382

Semmi!

 

Üdv.!

Előzmény: cucu (9381)
cucu Creative Commons License 2017.07.14 0 0 9381

Nincs semmi baj, eléggé burkoltan érintettük a  témát, nem volt egyből érthető. 

Én voltam kissé cinikus utána. Bocsi.

Előzmény: alvin (ex JHE) (9380)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2017.07.14 0 0 9380

Sajnálom nem esett le, hogy mire utalsz, mivel a sofőrködésről beszéltünk, gondoltam, hogy a vezetésre. Sajnos nincs 6. érzékem, hogy a gondolatokba lássak. :)

 

Üdv.!

Előzmény: cucu (9378)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2017.07.14 0 0 9379

Szerintem az lesz, hogy megy majd segélykocsi (mentő, vagy tűzoltó). Nem 1, nem 2 országban működik ez már hosszú évek óta. Sőt, sok esetben mindkettő tag női személyzet!

(Nagyon zárójelben jegyzem meg, hogy a munkatörvénykönyv kimondja, hogy mennyi tömeget -férfi esetében 40, vagy 50 kg-ra emlékszem- emelhet egy ember maximum a munkája során. Szóval eddig is -klasszikus férfi gépész, férfi ápoló esetében- nagyon sok esetben segélykocsit kellett volna kérni a beteg tömege miatt, de inkább lecipeljük valahogy...)

 

 

Üdv.!

Előzmény: John Lemon (9377)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!