Keresés

Részletes keresés

prwhrqkt Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79344

nem tom' mitől speciális az én véleményem , de próbáljunk meg gyakorlati példát rendelni ahhoz ,ami szted úgy baromság , ahogy van :

emlegettük már párszor a délszláv válság idején ott voltak a sajátjaink védelemre berendezkedve.

én csak úgy gondolom, hogy egy bizonyos elfajulás esetén csak lett volna létjogosultsága akár a harcjárműről szállási távolságnak a jó meghatározásának, akár az együttműködés megszervezésének, akár az n+1 tevékenységnek. 

 

'44 után is volt, magyar kotonák voltak. 

és gondolom elég hülyén nézett volna ki , ha akár az említett feladatot, akár ezer más feladatot el nem tudtak volna képzelni, mondván , hogy áááá, az már úgyse fog sose kelleni.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

álljon akkor itt is egy hasonló példa :   / :-)) /

 

"1. Melyik csatában halt meg Napóleon?
- Az utolsó csatájában.
2. Hol írták alá a Függetlenségi Nyilatkozatot?
- A lap alján.
3. Mi a válás legfőbb oka?
- A házasság.
4. Mi a sikertelenség legfőbb oka?
- A próbálkozás.
5. Mit nem evett még reggelire?
- Ebédet és vacsorát.
6. Mi néz ki úgy, mint egy fél alma?
- Az alma másik fele.
7. Ha beledobunk egy piros követ a kék tengerbe milyen lesz?
- Vizes.
8. Hogy bírhatja ki egy ember alvás nélkül 8 napig?
- Egyszerűen, éjjel alszik.
9. Ha a bal kezében 3 alma és 4 narancs, a jobb kezében 4 alma és 3 narancs van, mire következtethetünk?
- Hatalmas tenyereim vannak.
10. Ha 8 kőműves 10 óra alatt építette fel a falat, akkor mennyi ideig tart 4nek?
- Semeddig, hisz a fal már elkészült.
11. Hogyan dobjunk egy tojást a betonra, hogy ne törjön össze?
- Bárhogy, elvégre a tojás nem árt a betonnak."

 

 

Előzmény: RIKA424 (79339)
Némedi László __ Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79343

olvasgattam egy kis amcsi szabályzatokat, na meg felidéztem a 2vh-s nyugati fronti olvasmányaimat (na meg a keleti fronti olvasmányaim).

Kellene segítség, hogy a jelenlegi magyar szabályzatok mennyire hajaznak a szovjet hihetetlen erejű támadási szokásaihoz (nagyon kis területen, szakaszon összesajtolni hadosztályokat, és ezt a túlerőt használni (persze a kis terület miatt minimális manőverezéssel) az áttöréshez.

Mert nézegetve az amcsikat messze nem ezt csinálták/csinálják, hanem kis erőkkel manőverezve, intelligens tűz támogatással (nem a szovjet egy helyre összerakni a tüzérséget, és mindent felperszelni velük), próbálják megoldani dolgaikat.

 

előny a nyugati oldalon: van helyük manőverre, végig tudnak támogatást kapni nagyobb mélységű áttörésnél, ellenlökőkkel is könnyebben tudnak foglalkozni, nem okoznak akkora pánikot, mint a szovjeteknél (több hadosztály állt le a magyaro harcoknál egy-egy század erejű ellenlökésnél), és marad több erő a későbbi előretörésre, és nem is okoznak ekkor logisztikai rémálmot.

 

tény, hogy olyan típusú védelmet az amcsiknak nem is kellett igazán áttörni, mint amit néha a németek a keleti fronton kialakítottak, illetve csak akkor kellett ilyet áttörni, amikor a németek már elég gyengék voltak...

 

tehát a kérdés mégegyszer, mennyire hasonlít a szovjet módszerre a mostani magyar (esetleg legálisan lehet-e olvasni?)?

stevebp Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79342

Lehet(ne) ha van hozzá gyakorlóbomba. A cikkből kiderül, hogy semmi ilyesmi nem volt a gépekre függesztve, full szimuláció volt az egész.

Előzmény: vad05 (79341)
vad05 Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79341

A bombavetést - hagyományos módon - lehet imitálni gyak. bombákkal is. Nem tudom, hogy olyan van-e a Gripenhez, de arról már olastam, hogy Hajmáskér körzetében gépágyúval lőttek és ott is a JTAC vezette őket célra. 

Előzmény: stevebp (79334)
tuzer Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79340

a helyes válasz = semmi mert a megálló előtti llámpa ciklusideje 40 mp,, és a villamos holdfényjelző csak egy szerelvényt enged át.

 

Ránézésre helytelen válasz. A valószínűség, ha nincs egyéb kizáró ok > 0.

Előzmény: RIKA424 (79339)
RIKA424 Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79339

Speciális a nézőpontod, véleményedet.

 

De jogod van hozzá.

 

Az enyém más.

 

Minden ilyen elméleti fejtegetésnek VAN értelme, mert élesíti az elmét.

annyi.

De nem több.

 

Anno az akadémián ilyen kérdésekkel el voltunk órákon keresztül.

Az idő eltelt tehát a foglalkozás elérte a célját.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

más

 

Nagyon nem idevaló off téma

 

Egy másik egyetemen évekig kiadták évfolyammunka témának a hallgatóknak egy olyan példát, hogy mennyi a valószínűsége , hogy egy villamos megállóba egy percen belül két villamos érkezik, ha a vonalon három viszonylat jár, egyik 4, a másik 7, a harmadik 9 perces követéssel?

 

A diákok deriváltak, integráltak, valószínűséget számítottak, mátrixokat állítottak fel, stb.

 

a helyes válasz = semmi mert a megálló előtti llámpa ciklusideje 40 mp,, és a villamos holdfényjelző csak egy szerelvényt enged át.

 

De a diákok munkája még sem volt felesleges, mert a plusz információ hiányában, igen sokat gyakorolták a differenciálást, az integrálást, a deriválást, a valószínűség számítást a mátrixok megoldását.

 

 

Előzmény: prwhrqkt (79333)
tuzer Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79338

1944 óta valaha is előfordult olyan eset, hogy magyar katonai alakulat parancsnokának  ÉLES helyzetben, rohamnál,  mérlegelni kelljen, hogy a harcjárműről szállás terepszakasza az ellenség peremvonalától 400 vagy 600 méterre kezdődjön ?

Kellett volna?

 

(volt = az akadémákon ez kíváló dolgozat/zárthelyi kérdés)

 

Enyhe elfojtott kisebbségi érzés?

Előzmény: RIKA424 (79332)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79337

Azaz 1000dNm = 10000joule.

Előzmény: Törölt nick (79336)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79336

10 joule-t.

Előzmény: ka_TARZI_s (79326)
mbkor Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79335
Előzmény: stevebp (79334)
stevebp Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79334

A legutóbbi Aeromagazinban rövid - nyilván a nyilvánosságnak szánt TIT szintű - cikk jelent meg a JTAC-ról egy szimulált Grippenes bombavetési gyakorlat kapcsán. Mondjuk poén, hogy a Grippenekhez - eddig - nem szereztek be bombákat (a dolog némileg hasonlít a réges régi Il-28-as történethez amikor is bombák nélküli bombázóink voltak), de ettől még nekem érdekes a cikk mert az én időmben ezt a feladatkört század, zászlóalj szinten nem igazán boncolgattuk - ahogy sok mást sem.

Előzmény: vad05 (79328)
prwhrqkt Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79333

folytatva ezt a logikát akkor mindenki menjen  haza , igyon egy sört, oszt annyi .

kiterjesztve ezt a logikát  menjünk vissza vissza a fára , a lombok biztonságába ,oszt kész.ugye? 

Előzmény: RIKA424 (79332)
RIKA424 Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79332

1944 óta valaha is előfordult olyan eset, hogy magyar katonai alakulat parancsnokának  ÉLES helyzetben, rohamnál,  mérlegelni kelljen, hogy a harcjárműről szállás terepszakasza az ellenség peremvonalától 400 vagy 600 méterre kezdődjön ?

 

1944 óta hányszor is módosították, írták újra a különböző harcszabályzatokat ?

 

Azóta, azon kívül, hogy a lövész katonáknak ez kíváló beszélgetés téma volt más következménye is az újabb és újabb szabályzat variánsoknak?

 

(volt = az akadémákon ez kíváló dolgozat/zárthelyi kérdés)

 

 

kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79331

Tisztázandó, hogy Bruce az 5pontos, vagy a 9 pontos CAS igénylőt töltötte-e ki, a VSZ ERIP-je, vagy a NATO TACP-je a rávezető.

Előzmény: kovacsgyula44 (79330)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.05 0 0 79330

Így van ez amikor a nyuggeren a trehányultságra irányultság hatalmasodik el, délelőtt birtokos eset, pia a szomszéddal, délután ulti, pia Pókáékkal. A manus csak a késő esti hiradóból tudja meg hogy CAS van Pesten.

Előzmény: tuzer (79327)
vad05 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79329

Koszovóban ismét kezd melegedni a helyzet és nem csak az időjárás szempontjából. A minap egy útzár eltávolításánál megint lövöldözés volt németek és szerbek között Mitrovica térségében. 

vad05 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79328

A HM sajtó alapján a aarci helikopter, csapásmérő repülőgép és tüzérség tüzének kérését is szokták gyakorolni a 25-ösnél, de az első kettőt még az ötösnél is. Főként a 86-osnál rendszeresített TACP-k segítségével, akik Afgánba is járnak. (Olyat már nagyon régen olvastam, hogy az ötösnek is megadták volna a lehetőséget, hogy "élesben" gyakoroljanak a 101-esekkel! 

Előzmény: kovacsgyula44 (79324)
tuzer Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79327

Gyula, nem vagy naprakész. Van, aki Pesten is képes helikoptert hívni:

http://helyitema.hu/belfold/35478

Előzmény: kovacsgyula44 (79324)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79326

Sziasztok!

 

Egy pár napja - vagy talán régebben - valaki belinkelte ide ezt a doksit (átfutottam az elmúlt pár oldal hsz-eit, de nem szúrtam ki):

 

http://www.hmth.hu/htfuz/htfuz4.pdf

 

 

Egyéni lőfegyverekről szól.

 

A kérdésem az lenne, hogy a doksiban a torkolati energia mértékegysége dNm. Ez 10 Newtonmétert, vagyis 10 Joule-t jelentene?

kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79325

részrehajló

Előzmény: kovacsgyula44 (79324)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79324

A hírek szerint javult a helyzet, Afganisztánban már képesek vagyunk helikoptert hívni. A Gekko mintha bukta lenne, nem tudom hogy áll az Árpád legutolsó mutációja. A legnagyobb gond, hogy nincs tűztámogató képességünk, a D20 modult nem sikerül feltupírozni 101-es tüzér osztálynak, hamuka a megszüntetett képességek felélesztése úgy, hogy mintha tüzér lett volna a VKF. Nem egy részlehejló tipus.

Előzmény: tuzer (79321)
M.Zoli Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79323

Udv.

 

Tegnap nekilattam egyik uj szerzemenyemnek, abszolut hianypotlo. A szlovak Gyorshadosztaly harcai 41-43 kozott. Asszem ha sikerul atragnom magam rajta, akkor mas megvilagitasba kerul pl. a 2. Magyar Hadsereg harcai is 42-43 folyaman. Az elso gondolatom az volt, hogy a kevesebb tobb lett volna. Marmint a magyar csapatokkal kapcsolatban. Ez nem uj felfedezes nalam, de tegnap valahogy erosebb lett. Ha osszefutunk akkor megmutatom, nagyon jo a kepanyag is, es igenyes, reszletes. Csak azert irom neked, mert gondolom mar nagyon elorehaladtal a Don kanyarrol szolo konyveddel. ;)

 

Amugy egy kis csemege. Tegnap vegere ertem egy masik konyvemnek, ami a 41-42 nyara kozti tavol keleti legi harcokkal ( nem kizarolag ) foglalkozik.

 

Szingapur. Amikor a japanok mar a malaj felszigeten kozeledtek Szingapur fele, a civil es a katonai vezetes meg mindig azon vitazott, hogy adhatnak-e magasabb napidijat a kuliknak, mert egyebbkent nem hajlandoak loveszarkot asni a Johori szorosnal. Azzal vetoztak meg a napi dij emeleset, hogy az inflaciot okozna. Aztan 12 utan 5 perccel, Londoni utasitasra megemeltek a kulik bereit, csak akkor mar nekik nem akarodzott penzert sem. aztan a kapitulaciokor elegettek Szingapurban 5 millio amerikai dollart bankjegyekben, hogy ne keruljon japan kezre. Hat igy is lehet.

 

On.

Előzmény: Némedi László __ (79306)
miki1962 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79322

Tüzérnek teljesen igaza van. A harcjárműről szállás terepszakaszát a rohamterepszakasz közelében jelölik ki, általában az ellenség kishatótávolságú páncéltörö és gyalogsági fegyvereinek (7,62 mm-es géppuska) tüzétől védett helyen (utolsó terepfedezet). Ez a távolság nem lehet több 1000-1200 m-nél.

Előzmény: tuzer (79303)
tuzer Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79321

Esetleg válaszolnál?

 

Melyik is VAN nekünk?

Előzmény: kovacsgyula44 (79320)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79320

Én 94-ben, még a Pfp idején elkezdtem haladni.A felderítő zászlóaljtól kölcsönkért KT83 lézertávmétővel, a Magellántól átvett GPS-el, Motorolával bemutattam a kétszemélyes szd tűztámogató csoportot éleslövészeten, működés közben 96-ban.A következő évben éleslövészeten bemutattam a zászlóalj tűztámogató csoportot, angolul, magyarul. 97,98,99-ben olaszokkal közös lövészeten helytálltunk az A Arty P5 előírásainak megfelelően. 98-ban MH(hdt?) szintű gyakorlaton hadosztály tűzkoordinációs részleget működtettünk Naumann tábornok teljes megelégedésére és Kálmán tábornok teljes megrökönyödésére. Érveim tehát vannak. És neked?   

Előzmény: tuzer (79316)
tuzer Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79319

Melyik is VAN nekünk?

Előzmény: kovacsgyula44 (79317)
tuzer Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79318

Természetetsen, mindig ami van, annak a szabályaival kell (kéne) dolgozni.

Előzmény: Némedi László __ (79315)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79317

Lehetne persze vitát nyitni arról hogy a VSZ vagy a NATO alkalmazási elvei hatékonyabbak, de nincs értelme, eldőlt, a NATO-é. Vegyünk egy elrettentő példát. A VSZ ütegparancsnoka század vagy zászlóalj veztési pontján telepítette "üteg felderítő hivatalát. 8 fő, GAZ66, tájolóműszer, periszkópos szögtávcső (ASZT), PUO kidolgozóműszer, R106, tbk, két tábori asztal. Csak az üteg tüzét volt képes szolgáltatni A NATO-ban a századnak van saját tűztámogató csoportja. 3-4 fő, páncélozott jármű, légierővel kapcsolattartásra alkalmas rádió, lézeres célmegvilágító. A tűztámogató csoport integrálva van a manőver erők felmenő tűztámogató rendszerébe, a századhoz képes av, tü, he, A10, F16 tüzét igényelni. Melyik a jobb?

tuzer Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79316

A gond az, hogy a magyarok - köztük tüzér is - egy panel építkezésen lóbálják a malteros ládát, és nem értik, hogy itt nem használnak maltert.

 

Ha valamit nem értek, az az, hogy hogyan lehet érvek nélkül hosszú éveken keresztül ragaszkodni egy olyan állásponthoz, ami részben matematikailag, részben logikailag tarthatatlan.

 

Még egyszer, utoljára:

Ha a képességeid és a lehetőségeid (azok is igencsak szűkösen) a vályogház építésére elegendőek, akkor a szomszéd toronyház építésénél használ toronydaru működtetési szabályzatának átvétele megakadályozza még a vályogvetést is.

Addig maximum arra az együttműködésre kell szorítkozni, hogy mégse a daru útjából bányásszuk az agyagot.

 

Ha majd lesz toronydaru, akkor ki lehet dobni a vályogsablont, és gyorsan meg kell tanulni a darut kezelni.

 

Nem tudom, mit szólnál hozzá, ha bemész a klinikára sasszemműtétre, a sebésznél meg lézer helyett egy qrva nagy szike van, és a lézerműtét előírása szerint nekiállna kapargatni vele a szemlencsédet.

Előzmény: kovacsgyula44 (79314)
Némedi László __ Creative Commons License 2012.06.04 0 0 79315

azt hiszem, hogy a vitátok megoldódott, mivel saját erőinknek sem tudunk tüzérségi támogatást adni, és így, mint vad is mondta, csak külsőktől várhatjuk a támogatást, így az ők standardjait kell betartanunk.

Előzmény: kovacsgyula44 (79314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!