Keresés

Részletes keresés

gyfa50 Creative Commons License 2014.09.21 0 0 17359

Köszi a részletes leírást a bogyozóról. Én is egy bogyozóról álmodok, de egyelőre csak álöm marad, mivel mifelénk nem lehet kapni és én nem tudok készíteni, legalább is az idénre. Sok sikert a megvalosításhoz. Dijazom kitartásodat a szőlészet minden területén.

Előzmény: juhosttt (17340)
Kulicz Creative Commons License 2014.09.21 0 0 17358

Nekem van négy tőkém, csak a fajta választék miatt. Nagyon finom muskotályos, de apró bogyójú és nálam a fürtök is kicsik. A borát is volt szerencsém többször kóstolni,

"könnyű desszert bor"- ként kínálta a tulajdonosa, helyi borversenyeken rendszeresen aranyat kapott érte, augusztusban szokta szüretelni 15-16 fokkal.

Újabban nagyon divatba jött, a szomszéd 170 ft-ért vette kilóját tavaly, miközben én 120-ért adtam el a Kékfrankost.

Az én tapasztalatom szerint nem különösebben fogékony egyik betegségre sem, általános növényvédelmi technológiával meg lehet védeni.

Előzmény: Totya0024 (17356)
TINTUS Creative Commons License 2014.09.21 0 0 17357

pálinkának az egyik legillatosabb és legfinomabb !!!

Előzmény: Totya0024 (17356)
Totya0024 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 17356

sziasztok!

"Irsai Olivér" fajta szőlővel van esetleg valakinek tapasztalata?
Mennyire kényes, érdemes vele próbálkozni kis területen hobbiként?

TINTUS

Nekünk csak egy kis szőlősünk van, papámtól vettük át, Zalagyöngye és Bianka nagyon jól bírta idén, Ezerjó sajnos nagyon kényes....ezek a fajták vannak jelenleg.
Idén összesen 5xör permeteztünk tök alap szerekkel.
Ehhez képest utóbbi évek legjobb termése lett.(persze csak 15-ös cukorfok.....)
Szóval Biankát tudom ajánlani!

TINTUS Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17355

Köszönöm , tanulmányozom az oldalt.

 

Még nem kaptam választ arra senkitől :

Ha új tőkét teszek a régi helyére akkor mi a helyes eljárás kiásom a régit  úgy fél méter mélyen , elvágom és mellé teszem az újat ? de mennyi távolságot kell tartani ha kell? A kordonban 120 centire vannak a tövek egymástól.

Előzmény: Kulicz (17352)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17354

Eszterről; nekem is van és idén nálam is beteg lett, elkapta még ha nem is nagyon a lisztharmat, pedig jutott rá még permetlé is. Az idei év azért felénk a ddunántúlon extrém lisztharmatnyomással telt, ez abból is látszik, hogy sokfelé a rezik, toleránsok is elhullottak.  Valóban eléggé jól terem, én is visszafogtam a hosszúcsapozást;  minden 2., 3. csapon van egy 2+3-4 rügyes csak, a többi szimplán 2 rügyes.  De nem gondolom, hogy ez a nagyobb hozam jelentősen rontaná az ellenállóságát, inkább a valóban sűrűbb lomb okozhat ilyet; a nagyobb hozam inkább még semlegesebb ízt okozhat, ami valóban nem a legjobb, de látványban és koraiságban verhetetlen, aki eladásra gyúr annak ez szempont lehet. (Jó helyen júl. végén már érett, a hamvas acélkék bogyókkal teli fürtök eléggé ütősek)

A fajtát inkább vélem toleránsnak mint rezisztensnek (lisztharmatra von.) a rothadásra ellenállás a lazább fürtből és erősebb bogyóból adódhat, de a 150-200 mm eső érkezik a zsendülés után akkor nincs az a bogyó, és fürt ami ennek ellenáll.

 

más, srácok továbbra sem értem ezt a külön topikot a csemegeszőlőnek...  :( a barackosok is hasadjanak attól függően, hogy lekvárt, pálinkát főznek belőle vagy frissen fogyasztják a gyümölcsöt??  

Előzmény: budai2 (17345)
juhosttt Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17353

Nem mindenhol egyforma az ízlés és az egyes fajok igénye is eltér. Lehet ami egyik helyen jó és szeretik, másik helyen nem jó, vagy nem szeretik.

 

Pl felénk a hamburgi muskotályt alig szereti valaki. Pedig már olvastam olyat, hogy a legfinomabb csemege szőlő. Szóval ne kíméld a kertet, vegyél pár oltványt és majd eldöntöd ;)

Előzmény: TINTUS (17342)
Kulicz Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17352
Előzmény: TINTUS (17347)
juhosttt Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17351

Tegnap a rizling próbaszürete 18 fokos volt. Tavaly szept 29-én 21 volt. Nem várok 21-et, de egy 19-20 jó lenne idén is. Ha az elkövetkező 2, de inkább 3 hét ugyanilyen kegyes lenne, akkor bízom benne hogy jó lesz. Azt már most elmondhatom, hogy idén a nyírségben a mezőgazdaság nagyon sok ágazata az országos szinthez képest nagyon jó!

A szőlőnél meg én peronosszal hibáztam, de jövőre tanulok belőle!

Előzmény: Falusi1 (17343)
TINTUS Creative Commons License 2014.09.19 0 0 17350

Köszi.

 Akkor megkérdezem :  muskat bleu.   termett-e már valakinél??

budai2 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17349

muskat bleu.

 

Nálam még nem terem (kora tavasszal ültettem) de a leveleinek az egészségi állapota alapján tényleg jó fajtának tűnik.

 

Nem véletlenül bleu ('blö') és nem blue, mert francia svájci eredetű és nem német. Ez viszonylag korai.

A Moldova is egész jól bírta idén a gyűrődést. Ez viszonylag késői, a pölöskei után érik. Levelei és fürtje is egész elfogadható állapotban vannak, annak ellenére, hogy ezt is túlterheltem.

Előzmény: TINTUS (17347)
RAMBO Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17348

Erre nincs mit mondani :(((

Előzmény: JelenikD (17325)
TINTUS Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17347

Na akkor az Eszter is ugrott.......... hihetetlen hogy nincs egy pölöskeihez hasonló  de máskor érő fajta hogy jobban széthúzzam a csemege szőlők érési idejét.

 

Csüggedt vagyok.....

Előzmény: budai2 (17345)
JelenikD Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17346

Alapvetően egy nyugodt ember vagyok :) Tegnap természetesen nagyon kész voltam, majd felrobbantam, nem is tudtam kommunikálni senkivel. Azon tűnődöm, hogy hogyan lesz ebből késői szüret jövőre, merthogy az volt a tervem .... Eszembe se jutott hogy nem a vadak okozzák az efféle gondot.

Előzmény: Falusi1 (17344)
budai2 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17345

Az Eszter rezisztenciájának mértékéhez:

Nálam az idén nagyon nem sikerült. Minden bizonnyal az én naivitásom, hiszékenységem, tapasztalatlanságom és erre alapozott mulasztásaim az oka az idei  minősíthetetlen termésnek.
Túlterheltem, a múlt évben bevált mennyiségű permetezést csináltam mindössze, hagytam, hogy a darazsak nagy számban lepjék el. Hibáztam tehát eleget, viselem a következményeit és (a saját káromon) tanulok belőle.
 Azt hiszem, az alaphiba a túlterhelés volt. Úgy gondolom, ha túlterhelik, akkor erősen romlik az ellenállóképessége. Ennyit a rezisztenciához.

A metszéssel kapcsolatban pedig annyit, hogy jövőre rövid csapra fogom metszeni.
Van ugyanis faiskola amelyik a többivel ellentétben ezt  ajánlja. Egyfelöl terméskorlátozás, meg azt remélem, hogy egy ritkább lombozat esetén fenntartható marad a múlt évihez hasonlóan a relatív kevés permetezés. Ház mellett ez nagyon fontos szempont.
Amúgy maga a termés a múlt évben nagyon szép volt. Szép a szemnek, de az íze semmi különös. Frissitő, roppanó bogyók, de semleges íz.

Előzmény: TINTUS (17342)
Falusi1 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17344

Elég jól tűröd. Én biztos szétrobbannék mérgemben. Az a borzasztó, hogy mindez bármelyikünkel, bármikor előfordulhat és nem tehetünk ellene semmit.

Előzmény: JelenikD (17337)
Falusi1 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17343

Itt az elmúlt nyolc napban minden nap esett több-kevesebb, de inkább több eső. Ma van az első esőmentes nap, de a nap nem nagy meggyőződéssel sütött most sem.

Sok sikert a bogyózóhoz.

Előzmény: juhosttt (17335)
TINTUS Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17342

Sziasztok  . Kulicz kollega a JUPITERT  nem tartja elég jónak  viszont ajánlotta a Terézt amit meg Jani 71 nem tart elég jónak   .  Na most igazodjak el rajtatok :))))

 

Esetleg megtudtok egyezni valami közös jóban? :))

 

A vikipédia ezt írja viszont az ESZTER-ről :

 

Nagy (fürt átlagtömege 340 g), vállas, kissé tömött. Augusztus közepén érik

 

Érzékenység: rothadásra közepesen érzékeny.

Művelésmód:  tőkéit minden művelésmódon hosszúcsapra javasolt metszeni

Megjegyzések:  Gombabetegségekkel szemben ellenálló rezisztens fajtaként ismert.

 

Ha ellenálló akkor miért rothadhat?  Talán mert tömörek a fürtök? Nem értem .......

robo8 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17341

hello

 

nem tudna segiteni valaki,mennyiért  adják a szölő mustot ?/l  mindegy milyen fajták.

választ előre is köszönöm

juhosttt Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17340

Még nincs! Ma jött meg a perforált lemez. (26 000 ft) Ma vettem meg a csapágyakat is. (13800 + 2 kell még) Ma festettem le a darálót is. (5600 ft minden hozzávaló) Mivel az eredeti daráló 24-es tengelyű, olyan csapágyat meg a világon nem találok, így 30as belső átmérős csapágyat vettem. Holnap csináltatom a perselyt (kb 1000 ft 4 persely)

A váz zártszelvényből lesz, arra számolok kb 10 000ft-ot. 4m2 1, v 1.5-es lemez kell, az lesz 16 000. (a hulladék se megy kárba, az majd az élet egyéb területein hasznosul) Hegesztve nem lesz a lemez, élhajlítva lesz és szegecselve. Ez egyszerűbb könnyebb és nem kell oxigén hegesztő után kajtatni... Itt főként a garat az aminél szóba jöhet, a többi helyen nem nagyon kell lemezt hegeszteni. A vázhoz meg azért se hegesztem a lemezt, mert ha később cserélem vagy takarítom akkor az ott marad...

 

 

A nagy egósan említett full inox bogyózóról letettem... Mivel 1 tábla lemez 30 000 ft a rozsdamentesből, így ezt pár évre hanyagolom. A bogyózó tengely és a lapátok és a perforált lemez rozsdamentes lesz (KO33). A lemezelést lefestem. A darálóba hordó csiga + besegítő lapátok közül idén csak a 2 besegítő lapát a teljes szőlőbefogadó garat és a tengely lesz. A csigás részt is eltolom jövőre.

Szóval idén csak az alapvető funkciók lesznek. 

Cefreszivattyú nem lesz, mivel egy motor nélküli szivattyú idom is 100 000-nél kezdődik... mivel amúgy is kell az áztatás így a bogyózó úgy lesz kialakítva, hogy 500 literes kád aláférjen. Vájú szerű csuszda lesz ahol a bogyó lecsúszik a kádba.
Ha majd olyan sok szőlő lesz h megtelik, akkor a bogyózót fogom mozgatni nem a kádat... De egyelőre még itt nem tartok.

Nem konkrétan egy típus lesz lemásolva, hanem a neten fellelhető anyagból kellett tervezni, mivel senkitől nem kaptam infókat akinek lenne bogyózója. 

Előzmény: gyfa50 (17336)
Jani71 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17339

Na, csak elfelejtettem: találtam a minap egy rendkívül tanulságos olvasmányt:

https://szie.hu//file/tti/archivum/Hoffmann_Peter_ertekezes.pdf

Előzmény: Jani71 (17338)
Jani71 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17338

Nem tudom, hogy mi lehet a különbség, de talán a már többször emlegetett klón (ha jól rémlik, akkor a csemegeszőlős topikban szölőszem írt erről időnként). Ő az Évára panaszkodott pl., ami alig terem, nálam viszont az jó. Egyébként ha már Éva, és épp nem rég írtam róla, most néztem, az említett Sarolta egyértelműen jobban ellenáll a gombának, mint az Éva (egymás mellett vannak, teljesen azonos növényvédelmet kaptak, és persze a talaj is ugyanaz). Az Éva pocsék lett. Ezért is (mármint a jobb termőképesség miatt) ajánlottam szölőszemnek, hogy küldök Éva-vesszőt.

Jupiter: újabb fényképem ugyan nincs, de megnéztem a vesszőket, hát nem nagyon van rajta lisztharmatos folt... Szerintem klón...

Az általad a másik topikban mutatott fényképek alapján még talán az alany is számít.

És ott már elég tisztességes a minőség is!

Előzmény: Kulicz (17332)
JelenikD Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17337

Azok már egy hete leszedték, szerintem az egyiknek kellett még ... :)

Előzmény: Falusi1 (17333)
gyfa50 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17336

Már kész van a bogyózó?

Előzmény: juhosttt (17335)
juhosttt Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17335

Én is hasonló cipőben járok, csak nekem jobb az idő. Pl most rotyog rólam a víz a napon! Remélem a szőlő is úgy érik ahogy én gondolom :)

A teldor nekem megállította a rothadást. Annyi marad, hogy a bogyózót kipróbáljam :)

Előzmény: Falusi1 (17334)
Falusi1 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17334

Ami a botritiszt illeti, tapasztalataim szerint a három fő gombabetegség közül ( peronosz, liszt, botr,) a botritisz ellen lényegében nem lehet védekezni. Van néhány tőke Bíborkadarkám a vörös bor festése céljából. Az idén  csak kifejezetten botrítisz ellen a fürtöket háromszor permeteztem chorus és kétszer teldor. Ennek ellenére gyakorlatilag már mind megrothadt a tőkén. Ha zsendülési időszakban ilyen az idő mint most, megette a fene illetve a botrítisz az egészet.

Előzmény: Kulicz (17332)
Falusi1 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17333

A szomszédok szőlőjéből nem hiányzott?

Előzmény: JelenikD (17328)
Kulicz Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17332

"ott a Jupiter, nálam minden évben remekel" - Nálam sajnos nem, harmadik éve terem és nagyon szeretném ezt a szőlőt, de nagyon sok bajom van vele. Idén nem tudtam a lisztharmattól és a botritisztől megvédeni, pedig megkülönböztető védelmet kapott.

Nagyon szép, kiváló ízű szőlő, és mag nélküli! Tavaly oltottam a két eredeti oltványról hat tőkét különböző helyeken, hátha nem jó fekvésbe találtam helyezni az oltványokat.

Ha nálad jó, akkor mégis van remény, csak rá kell jönnöm nálam mi a gond. Ha van valami tapasztalatod /esetleg képed/ még a Jupiterről, szívesen venném. A csemegeszőlő topikba tettem fel az enyémről képeket.

Előzmény: Jani71 (17329)
Jani71 Creative Commons License 2014.09.18 0 0 17331

Nincs mit, szívesen!

Közben ráleltem Kulicz Terézére.

Igen, van Jupiterem is (ez persze ugyanaz a fürt, különböző fényviszonyokkal, elölről, hátulról fényképezve, hogy jobban értékelhető legyen). Ugyanaz, 3 éve.

szölőszem szerint viszont elég érzékeny a lisztharmatra. Én ezt nem tapasztaltam (idén!).

Sanci07 javasolta még a Flórát, esetleg érdemes lehet a megfontolásokra, jókat írt.

Előzmény: TINTUS (17330)
TINTUS Creative Commons License 2014.09.17 0 0 17330

Tisztelettel köszönöm a véleményedet, mért nehéz megfelelni a finomság és az ellenállóság  kettős követelményének?

 

Ha semmilyen a Teréz akkor inkább hagyom, Itália volt egyszer és 3 évesen kifagyott.

 

Megnéztem a JUPITER fajtát s nagyon szimpatikus a színe, formája az íze. Neked van ilyen fajtád?

 

 

Előzmény: Jani71 (17329)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!