Keresés

Részletes keresés

Fabrik Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128690

Teszt az akkor lett volna, ha értenék is egy körömpiszoknyit az asztalosiparhoz és mondjuk ki is próbáltam volna a gépeket, meg tudtam volna, hogy mit kell nézni, mérni, hol vannak a buktatók.

Így csak egy összehasonlítás :)

 

De azért köszi!

Előzmény: pajaci (128689)
pajaci Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128689

No ez szép kis teszt volt!

Előzmény: Fabrik (128686)
Tie Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128688

Én tavaly vettem lapostiplimarót az Aldiban, de érdekes, mert az nem Workzone volt, hanem valami teljesen outsider márka.

Na, meg is van, ilyen Walter:

 

https://www.aldi.hu/hu/informaciok/szolgaltatasok/szervizpont/detail/sis/si/8821845917697/

 

Mondjuk azóta még ki se vettem a dobozából. :)

Előzmény: joevagyok68 (128661)
pajaci Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128687

Rönkházépítős műsorban, magasnyomású mosóval kérgezték a rönköket. Nem valami böhöm géppel, hanem ilyen kis háztájival.

Fabrik Creative Commons License 2016.12.13 0 8 128686

Kérdeztelek titeket felsőmaró témában. Szinte egy időben volt a Lidl Parksideja és az Aldi Workzone-ja akcióban, zsemle mellé.

 

Gondoltam, hogy ne fogjak mellé, megvettem mindkettőt, mondván kipróbálom és amelyik a rosszabb, azt visszaviszem. Hát gyakorlatilag por nélkül (azaz marás nélkül sikerült a döntés).

 

Íme egy kis összehasonlítás (ismétlem anélkül, hogy bármelyik is fához ért volna megmunkálás okán). Képek a végén.

 

Mindkét gép elvileg 1200 Wattos, 11000-33000 között állítható fordulatszámmal.

Lidl Parkside 6-os és 8-as patronnal

Aldi Workzone 6-os, 8-as és 6,25-ös patronnal

 

Lidl Parkside 6 marófejjel, egy műanyag blasterben

Aldi Workzone 20 marófejjel, fadobozban!

 

Parkside 13000 Ft (6 fejjel)

Workzone 16000 Ft (20 fejjel!)

 

Méretben a Parkside kisebb, a Workzone nagyobb, robosztusabb

A talpa mindkettőnek ugyanolyan széles (max 1mm eltérés), de a Workzone-é kicsit hosszabb.

 

A bekapcsoló gyakorlatilag mindkettőnél ugyanolyan, talán a Parkside kicsit biztonságosabb lefektetve.

 

A Workzone tetején van 2 sík sín műanyagból, azaz fejre állítható és úgy marad.

A Parkside teteje lekerekített, nem lehet jejre állítva hagyni.

Ez talán fontos lehet beépítésnél, mert a Workzonenál könnyebb alátenni egy trapézemelőt, hiszen amire támaszkodik az eleve sík.

 

Workzone fordulatszám szabályozója a fogantyúban van, így nem kell a kezet felemelni, munka közben is lehet állítani.

Parksidenál ez a tetején van, el kell venni az egyik kezet, azaz le kell állítani a gépet.

 

A Parksidenál a fejcsere egyszerűbb és könnyebb.

A Workzonenál egyrészt van egy plexi, ami megvéd a forgács szembefújásától, de emiatt nehezebb a cseréhez szükséges gomb benyomása, mert a plexi útban van. Nem lehetetlen, de nem könnyű. Igaz ez a plexi leszedhető egy csavarral. A Parksidenál nincs ilyen plexi, ez nem zavar, ellenben ez a védelem hiányzik.

A Workzone-nál a cserekor a tengelyrögzítő gomb nem fogja a fejet eléggé, gyakorlatilag igen erősen kell nyomni, hogy ne tolódjon ki, amikor a kulccsal fordítom az "anyát". Ez azért elég gáz, valami megoldást kell találnom.

 

A Parkside magasságállító csavarja kicsit jobbnak tűnik, de ez csak érzés.

A Workzone-nál ha teljesen kihúzom a pálcát, akkor egy nagyon pici szorító fémdarab hajlamos kiesni. Ember legyen a talpán, aki ezt egy poros műhelyben észreveszi, majd megtalálja. Ezzel majd kell kezdenem valamit.

Viszont a finombeállító csavar a Parksidenál sokkal kevesebbet tekerhető kifele, mint a Workzonenál. Igaz, nem hiszem, hogy ez számítana. A képeken mindkét gépnél maximumra kitekertem.

 

A kis kallantyú, ami megfogja az adott pozícióban a gépet, a Workzone-nál sokkal jobban kézre esik és könnyebben kezelhető.

 

A Parkside forgatható fokozatütközője 5 fokozatú, számmal skálázott, a Workzoné 7 fokozatú, nincs rajta semmi jelölés. Szerintem tök felesleges is.

 

A többi hozzáadott eszköz gyakorlatilag megegyezik.

 

Viszont ami miatt a Parksideot végül egyből visszavittem, az az, hogy bekapcsoláskor a Parkside tengelye igen erős zörgő hangot adott akkor is, amikor nem volt benne szerszám, de amikor volt, akkor még szörnyűbb hangja volt. Szerintem gyárilag rossz a csapágyazása.

 

Természetesen szó nélkül visszavették.

A slusszpoén, hogy a hétvégén jártam az OBI-ban és a CMI marógép teljesen megegyezik a Workzone-nal. 15000 Ft, de nincs hozzá marófej. Tudom, a másik 2 gép marófejei is leginkább csak gyaorlásra jók, de kezdetnek akkor már van legalább benne valami.

 

És a képek:

wtman Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128685

A kérgezésnaka titka, hogy addig kell kérgezni amíg lében van a fa, utána akinek két anyja van az álljon neki!

Előzmény: elemes (128676)
Paco155 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128684

Ezt is próbáltam, nekem a nedves, tavaszi kérgen nagyon hamar eltömődött.

Előzmény: TrOn (128679)
Paco155 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128683

Igen, tudom.  :)

Viszont, hogy jól emlékszem-e gyerekkoromból, senki sem adta meg a helyes választ.

Szerencsére igazam volt:

 

"A zebradánió vagy zebrahal (Danio rerio vagy Brachydanio rerio) egy trópusi eredetű háziasított halfaj a pontyfélék családjából."

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zebrad%C3%A1ni%C3%B3

 

 

Tehát jól emlékeztem, a zebradánió egy pontyféle.

Előzmény: arvaiz69 (128682)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128682

Szia! 

A Zebradánió az egy díszhal féle!

 

http://akvaguru.hu/index.php?mit=125

 

Üdv.: Zoli

 

 

Előzmény: Paco155 (128625)
emberevics Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128681

Sok akácoszlopot lekérgeztem (százas nagyságrend) többféle vonókéssel és a legkomfortosabb az volt, amelyik felülről  és szemből nézve is íves kialakítású. A pengéje pedig viszonylag keskeny. Kb. a képen látható arány. (Kép a netről.) Kíváncsi vagyok, hogy ez vajon melyik szakma vonókése lehetett.

Előzmény: kukucs33 (128667)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128680

Ilyenem nekem is van, szobrászkodni is lehetne vele úgy viszi a cuccot. 

Előzmény: TrOn (128679)
TrOn Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128679

Én pedig a nyáron ilyen lamellás korongot használtam erre a célra, szintén sarokcsiszolóba fogva.

Előzmény: Paco155 (128678)
Paco155 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128678

Nekem ugyanerre a célra a sarokcsiszoló plusz drótkorong tűnt leghatékonyabbnak. :)

Előzmény: elemes (128676)
minden foglalt már Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128677

Bár semmi bajom a lidl-ös szerszámokkal, nem sajnáltam ezért a minőségért ennyi pénzt. Vagy úgy is mondhatnám, hogy ez minőség, a 650-es meg egy eleve ipari  hulladék. Fúrószárral ugyanígy jártam: kértem olyat fémhez, ami tényleg tuti. Kaptam, nem volt olcsó, de úgy megy a 8-as szár a zártszelvényen keresztül, mintha húzná valaki a túloldalról :)

Előzmény: halaloszto (128670)
elemes Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128676

off

 

akácot próbáltam kéregteleníteni többféle szerszámmal. a kést hamar fiskars baltára cseréltem, utána flexszel (P24-es smirglikoronggal) csiszoltam, kb 50 folyóméternyit.

Előzmény: kukucs33 (128675)
kukucs33 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128675

:-))

"...fognék egy bozótvágót, vagy ha nincs, akkor egy erős, nagyméretű konyhakést..." Hogy hogyúgy van:

Pár éve, mikor a gyerekek hintájának az egyik, tán borovi fenyő lába csereéretté vált, a pótlásnak szánt akácot egy 12-es vésővel és némi szalagcsiszolóval kéregtelenítettem. Az sem volt rossz (eleve egy más típusú anyag, mint a friss dió), de életformának azért nem választanám a módszert. Az akkor szerzett tapasztalatok alapján egyértelmű lett, hogy ezúttal már lépnem kell a célszerszám irányába :-)

Előzmény: neduddgi(én) (128669)
Fabrik Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128674

Ez hosszú lesz, de szerintem elég hasznos. Gondolatébresztés elszívás témakörében.

Szóval tavasszal tervezem a pincénk műhely részét kitakarítani, kialakítani és most erős ötletgyűjtésben vagyok (pl. mi legyen a falon, milyen alapvető szerszám/gép kell otthoni barkácsoláshoz).

 

A porelszíváson gondolkodtam sokat és kezd kialakulni egy gondolatvilág. A ház be van csövezve központi porszívónak, de gép még nincs. Nemrég olvastam, hogy a műhelyporszívók éppen olyan jók erre a célra, mint a 10x olyan drága központi porszívók. És még építkezéskor előre gondolkodva a kp-i porszívó csőrendszere a leendő műhelyben fut össze egy sarokban. És itt jön az ötletgyár:

Veszek egy erősebb mondjuk Parkside porszívót (majd ha lesz az, ami az erősebb fullosabb). Ezt egyrészt rákötöm a kp-i csőrendszerre, másrészt meg elágaztatom a műhelybe.

A műhelyben valószínűleg lesz több elszívási pont is.

 

A ház porszívózásakor egy relével adok terhelést a porszívó konnektorának, így az elindul. Azért relézve, mert egy 230V-os fogyasztót azért a porszívó csatlakozón, csövön életvédelmi szempontból nem futtatnék meg, de egy 5 vagy 12V-os rendszer éppen jó erre.

 

Az első ötletem az volt, hogy a porszívón lévő konnektorba futnak össze a műhely gépeinek tápvezetékei, így ha elindítok egy gépet, az bekapcsolja a porszívót. De valahogy azt is meg kell oldani, hogy csak az adott ponton legyen elszívás, azaz nyitható elzárók kellenek. És akkor itt jön a nagy ötlet (még nincs kidolgozva, csak egy szikra).

 

A csúsztatható elzáróra fel kell applikálni egy mikrokapcsolót, ami mondjuk egy relével (ne adj isten valamilyen mikrokontrolleres okossággal) vagy tápot ad az adott szerszámnak (és így elindul a terhelés miatt a porszívó is), vagy csak terhelést ad a porszívónak, hogy induljon el és egyben tápot is az adott gépnek, de azt külön kell indítani. Így gyakorlatilag az adott elzáró megnyitásával elindul a porszívó és egyben a gép is, vagy áramot kap a gép, ami az indítógombjábal indítható.

 

Ez a kiépítés gyakorlatban csak minimális plusz munkával jár, mert csak egy mikrokapcsoló kell az elzáróra.

 

Nagy előnye lehet, hogy nem kell a porszívóhoz mászni, bekapcsolni azt, csak akkor van elszívás, amikor meg van nyitva egy ág (nem terheli a porszívót), és nem marad véletlenül nyitva egy ág, így nem szív falsot a gép. Elég feledékeny vagyok és asszony nehezen kultiválná, ha egy kis porszívózáshoz le kell mászni a koszos műhelybe, megkeresni, hogy mit nem zártam el... De én sem szeretném, ha pl elindítom a fűrészt és mondjuk a vágás vége felé veszem észre, hogy hiába búg a porszívó, az nem szív semmit, merta  másik gépnél van nyitva az ág.

Így viszont nem marad nyitva ág, mert azt észreveszem, hogy zúg a porszívó.

 

További fejlesztési lehetőségek, hogy az adott ág mellett ilyenkor egy piros lámpa ég, jelezve, hogy az van yitva, meg hogy mondjuk az adott gép áram alatt van.

 

Mi a véleményetek?

 

Ja, ha olyan porszívó van, aminek nincs konnektorja, ott meg ilyenkor egyszerűen a porszívó kap tápot, ha megnyitom az egyik ágat, és ha azt bekapcsolva tartom, akkor gyakorlatilag elindul.

pali923 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128673

Ez bizony az. Az én műhelyembe az az asztal sem férne be. A szerszámokról nem is beszélve. De szépek azok is, amiket csinál pacman ezekkel a cuccokkal. :)

Előzmény: feketefelhoo (128658)
Tschaby Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128672

igen kaptam :)

még 1x kösz a figyelmeztetést.

Azért esett a kosárba, mert szóltál. Tényleg jól néz ki. Használni még nem használtam.

Előzmény: halaloszto (128670)
GPS Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128671

 

"ha már veszel valamilyen jó szerszámot, ami tulajdonképpen nem is fontos, hamarosan el sem tudod képzelni, hogy voltál meg eddig nélküle."

 

Én a központosítós-fúrókészlettel jártam így. A kezem rá nem teszem bútorgyártásra, amíg az nincs kikészítve.

 

Nem is értem hogyan tudtam eddig pl. a kivetőpántok és fiókcsúszkák marhanagy lukának a közepébe betalálni a bútorlapcsavarral.

 

(egyébként tudom: minden luk közepét előbb megpontoztam az acéltű-pontozómmal - úgy szemre, a közepére - és az vezette meg a csavar hegyét, hogy ne álljon csálén a feje betekerés után.

De ennek a pöcsölésnek vége, amióta van rá cél-eszközöm :-)

.

Előzmény: neduddgi(én) (128669)
halaloszto Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128670

pár hete volt a lidlben akció. ennyi pénzért kaptál két felfogót fúróval, és asszem 5 koronát...

Előzmény: minden foglalt már (128662)
neduddgi(én) Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128669

Ebben teljesen igazad van. Hogy finoman fogalmazzak: xarért xart sem érdemes adni. (Ld.: 650-es körkivágó.)

Ráadásul ha már veszel valamilyen jó szerszámot, ami tulajdonképpen nem is fontos, hamarosan el sem tudod képzelni, hogy voltál meg eddig nélküle. :o) Legalábbis én már többmindennel jártam így...

 

De mondjuk hacsak pár ágat kellene kérgeznem, lehet, hogy nem vennék tízezerért "talánezjó" vonókést, hanem fognék egy bozótvágót, vagy ha nincs, akkor egy erős, nagyméretű konyhakést, és azzal lehántolnám. (Mint ahogy így is csináltam, amíg rá nem bukkantam a zsibin a vonókéseimre.) Aztán vadásznék zsibin, neten, akárhol "biztoshogyjó" minőségűre, így aztán majd amikor az egész diófát kivágom, már lesz tökéletes célszerszámom... :o)

 

Előzmény: minden foglalt már (128663)
GPS Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128668

 

olyan kicsit Woodman casting feeling.  "Teltkarcsú" falusi pipik. 

 

Hááát, azért az első linkről tudnék választani legalább két olyan "kapirgáló, falusi csibét" - a girhesebbjéből :-)))

.

 

Előzmény: Törölt nick (128666)
kukucs33 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128667

Köszi, fiúk, mindenkinek a vonókéses véleményeket. 

A zsibi látogatás sajnos kívül esik a lehetőségeimen, viszont a gyári-új eszköz beszerzéséhez is kaptam pár olyan szempontot amik -a saját közelítésemet megerősítve- egy jobb (alkalmasint egyúttal drágább) darab irányába mozdítanak.

Egyelőre valóban csak néhány ág hántolása a cél, de a jövőre nézve még akármi is lehet (meg az a bizonyos diófa is igencsak koros már - lesznek még ágak, rönkök is talán :-) ), akkor meg inkább veszek egy jó eséllyel tartósabb szerszámot - a kapott paraméterek szerint.

Köszi mégegyszer!

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128666

A linkjeidet már rutinosan, csak körülnézés után nyitom meg .... Bár ezek még a sárga 12-es karikás képek :)

 

Bahhzeg .. olyan kicsit Woodman casting feeling.  "Teltkarcsú" falusi pipik.  

 

Nos nálam a pincében ...  más dolgok kelletik magukat :D

Előzmény: GPS (128664)
elemes Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128665

nem mindegy, hogy kupleráj a szobában, vagy  .... 

Előzmény: GPS (128664)
GPS Creative Commons License 2016.12.13 0 1 128664

 

"Ha most leszabadulnál, leginkább a "kupleráj" szó jutna eszedbe :)"

 

Kuplerááááj? Húúú, de izgi.

 

Ezek szerint valami ILYESMI van nálad? Vagy netán ILYESMI?  Vagy ILYEN ?

 

Naaa, mesélj, milyen?  :-))))

.

Előzmény: Törölt nick (128659)
minden foglalt már Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128663

Én kezdek ilyen nagyságrendben leszokni arról, hogy egy munkára / olcsót vegyek. Inkább egyszer megveszem a megfizethető jót, és ha legközelebb kell, akkor is teszi a dolgát. Meg akár a gyereknek is jó lesz, ha kell neki majd.

Előzmény: neduddgi(én) (128649)
minden foglalt már Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128662

Azt nem tudom, és így ránézésre nem is lehet megmondani, hogy annyival jobb-e, de hogy jobb, az tuti. Egy köszörűs mester egy szikrából megmondja, hogy melyik normális anyag (persze ehhez meg kell venni :) ), de én is zsibit javasolnék, persze attól, hogy régi, még nem feltétlenül jó, de szinte biztos, hogy jobb, mint a legolcsóbb, ami ma kapható.

 

Más, de hasonló: hétvégén két 26-os lyukat akartam fúrni fába, ehhez volt otthon körkivágóm. A deszka mögött téglának ütköztem, megszorult, elcsavarodott a közepén a talán 8-as fúrószár, a körkivágó részét meg többet nem tudtam normálisan a helyére fogatni. A fúrószár a közepén olyan anyagból volt, hogy egy téglára támasztva a végét simán kézzel, szinte erőlködés nélkül visszahajlítottam kvázi egyenesre.

 

Most bementem a szerszámboltba, kérdezem, van-e ilyen. Mutatja az eladó az extol-t, 690 Ft. Kérdeztem, hogy van-e komolyabb. Metabo-t vettem, igaz, több mint ötezer volt, de ránézésre 3-4szer olyan vastag anyagból van a körkivágó része, mint a bilivas verzióé...

 

Szóval szerintem olyanból, aminél számít az anyag és éle van (fúrószár, fűrészlap, vonókés satöbbi), nem érdemes spórolni.

Előzmény: kukucs33 (128648)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.12.13 0 0 128661

"Kiprobaltam a workzone lapostipli marót. Sajnos kotyog. "

Mi/hol kotyog ?

Előzmény: 72pt (128192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!