Keresés

Részletes keresés

kovacsgyula44 Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20350

Éhesló!

   Természetesen vannak ismereteim a két háború közti HTI-ről is. Bárány Nándor mérnök ezredes Optika című könyve a műegyetemen a 60-as évek végéig alapműnek számított. A magyar radar, vagy a légvédelmi tűzvezető műszer világszinvonal volt a maga korában. 2007-ben kevés egy kackiás bajusz e hagyományok ápolásához. Ma EDA van, meg transzformációs parancsnokság, meg NAMSA meg DARPA meg satöbbi, ebben az erőtérben a hivatal képtelen volt meglelni a helyét. Tudom, gúzsbakötve kellett volna táncolnia. Van néhány kedves ismerősöm a cégnél, minden tiszteletem az övék, de a cég egésze részese volt egy pótcselekvés sorozatnak.

   A 82mm-es automata aknavető, a VASZILJOK tudtommal szovjet licensz alapján készült, Várpalotán több bemutatót tartottam a vetővel, kitűnő eszköznek tartom. Hallgatóim és a főnököm, Koltay Imre alezredes utaztak ki több arab országba bemutatni és eladni az eszközt, nem tudom pontosan milyen tényezők hatására sikertelenül. Részt vettem egy magyarországi rendezvényen, ahol a magyar lövész tábornokokat kellett volna meggyőzni az eszköz hasznosságáról, Török Miklós vezérőrnagy MN rakéta és tüzérfőnök szerintem azért nem tudta meggyőzni tábornok kollégáit, mert maga sem hitt igazán az eszköz hatékonyságában.

      gyula

Előzmény: Éhesló (20321)
recon Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20349
Habar meg nem publikus, de elkeszult az uj muszaki harcanyag szabalyzat/segedlet. Ez reszletesen feldolgozza az osszes uj renszeresitesre kerult/tervezett eszkozt, tobbek kozott a HAK-1-et, az IHR-t es a NONEL rendszert is.
Előzmény: Zicherman Istvan (20348)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20348
Én is örülnék egy több oldalról készített képösszefoglalónak (fentről, lentről, oldalról, félig fentről készült szemléltető-vázlatos ábrázolásban.):))
Előzmény: Anonymus65 (20345)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20347
Júúúúj. A jó öreg bádogkörte? (Reménykedve csóválja a farkát.)
Előzmény: Kuruc71 (20346)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20346
Jó Uram !

Ha a gyüjteményedben méltó heje lenne egy kumulatív kgr-nek akkor ezt vedd ajánlatnak. ( persze gyakorló )
Előzmény: Anonymus65 (20345)
Anonymus65 Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20345
Ha a HAK érdekel, tudok a sajátomról képeket küldeni. Teljesen egyezik az élessel, csak nincs benne robbanóanyag. Sajnos már ez is csak a jobb napok (amikor még reménykedhettünk) mementója. Aknagyüjteményem féltett darabja.
Előzmény: harcipincsi (20325)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20344
hány hadihajónk van? (lassan ez lesz a legerősebb alakulatunk: 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóalj)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20343
mellesleg van egy orosz barátom, aki tud szlovákul és angolul beszélgetünk :)))
Előzmény: Némedi László __ (20342)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20342
nekem ez tiszta szlovák :)))
Előzmény: M.Zoli (20340)
M.Zoli Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20341

http://www.mosr.sk/archiv/obrana/07_01.pdf

 

Ajanlom megnezni a katonalanyokat.:))))

Előzmény: Némedi László __ (20338)
M.Zoli Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20340

Szia.

 

http://www.mil.sk/

 

Nezz bele, bar nem tudom, hogy a nyelvvel hogy boldogulsz.

 

Udv.

Előzmény: Némedi László __ (20338)
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20339

Van nekem is egy rakattal, de még egy jó részét el sem olvastam, csak belelapoztam. A szelektációs folyamat még csak most kezdődik. :))

(Afeneazúristenit, de szépen tudok fogalmazni! :D)

Előzmény: Némedi László __ (20338)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20338
és még ha látnád mennyi linket gyűjtöttem össze
Előzmény: harcipincsi (20337)
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20337
Van, akik képesek ésszel csinálni. Nekünk az istennek sem megy. :((
Előzmény: Némedi László __ (20336)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20336
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20335
Szia Roland! Megtaláltam a teljes verzióját a levelednek. Eddig csak beszélt róla mindenki, de senki nem látta még. (Istenhez váltál hasonlatossá. :D) Kérdezhetek ezügyben? Már csak a tisztánlátás végett; mielőtt véleményt alkotnék. ;)
Előzmény: Farkas Roland (20333)
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20334
Azt nem ismerem. De erről akartam linket adni, de a szerver nem akarja a jót. Majd még próbálkozom, ha belefér a maradékba.
Előzmény: M.Zoli (20332)
Farkas Roland Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20333

Hát elég szomorú de HTI jelzi, hogy az egész világ farkastörvény alapján müködik: az erősebb egyedé a hatalom. Mondhatnám másképp is de kimoderálnának.

 

A gazdag és fejlett országok kutatnak és fejlesztenek, a szegények meg összeforrasztanak és rabszolgásdit játszanak.

 

Ha egy vállalatot vesz meg a gazdag nyugat az még csak-csak, de ha az egész országot megveszi kilóra a haza árulóktól akkor mit lehet ellene tenni?

Előzmény: Bujazliz (20322)
M.Zoli Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20332

Udv.

 

Valami olyasmi lehetett, mint ami most Finn-Sved kooperacioban Patria alvazon szaladgal?

 

Udv.

Előzmény: harcipincsi (20331)
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20331

Jól látod, lövészszázad támogatására ideális. ... Lett volna. De úgy gondolták, hogy jó lesz ott a hagyományos is.

Szerintem tévedtek.

Előzmény: Törölt nick (20330)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20328
Üdv!
Ha ismered azt, aki a Gepárdot tervezte, akkor bizony van egy közös ismerősünk! Keress meg kérlek e-mailben, ha ez lehetséges: info@kalasnyikov.hu.
Az e-mail címem árulkodó, közös ismerősünk felismer, ha kell...
Előzmény: Bujazliz (20324)
swordmanus Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20327
A gepárdban pl. a csőszájféke volt esszenciális újdonság. Hasonlót nyilván alkottak másutt. Ami a nem engedték exportra dolgot illeti, ezt úgy a legegyszerűbb elérni, ha olyan rosszul igyekszel eladni azt, hogy nehogy véletlenül is megvegyék... Ez egy diszkrét és nehezen lefülelhető módszer.
Előzmény: Zicherman Istvan (20323)
Makarov Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20326
Püff! :-(((
harcipincsi Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20325

Ez így eléggé elkeserítő volt. :(((

Pedig nem lenne rossz sem az automata aknavető (jelenleg BTR által szállítva! használjuk, bár sem fér be oda igazán.) A földmunkagép sem hinném, hogy hülyeség lenne, a sütöde sem, az ÁRPÁD-ról már nem is beszélve, meg az álcázó anyagokról. A HAK-ról hallottam, hogy rendszeresítik már vagy 4-5 éve (az UKA-t már kivonták), de még senki nem látott olyat élőben mifelénk. Kiképzési szempontból pedig végképp. Se gyakorló változat, se metszet, se kép, se hang. Olyan, mint az Isten. Mindenki tudja, hogy van, de még senki sem látta. Ezért van az, hogy csak HISZÜNK benne. :))) Mondjuk ezévig az új 93M kézigránáthoz sem volt semmi anyagunk. Se metszet, se élesíthető gyakorló, de még csak egy sima műanyag gyakorló sem. Annélkül kellett dobatni, holott előírás dobatás előtt, hogy élesíthető-gyakorlót is dobni kell előtte. (Más a dobástechnikája, mint a nyelesnek.) Idén már élesíthető volt.

Előzmény: Bujazliz (20322)
Bujazliz Creative Commons License 2007.08.03 0 0 20324
Üdv

Lehet, hogy igazad van.
Én csak onnan vettem az infót, hogy, a GEPÁRD prototípusának első vázlatait volt szerencsém látni a rajzasztalon, a tervezőjét évtizedek óta ismerem és mesélt néhány gennyes dolgot (ráadásul régi barátom), az első (azóta már megszűnt) gyártójának technológus mérnökét pedig gyerekkorom óta ismerem.
Az, hogy a GEPÁRD is szabadalmaztatott megoldás volt azt hiszem mindennél többet mond. (A szabadalom minden körülmények között világújdonságot takar.)
Előzmény: Zicherman Istvan (20323)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.08.02 0 0 20323
A GEPÁRD-ot ugyancsak magyar hadmérnök álmodta és tervezte meg, ugyancsak szabadalomaztatott megoldásokkal.(Nem engedték exportálni, csak amikor már sok helyen lekoppintották)
....................................
Azért ez nem így van. A ,,Gepárdnak" teljesen más a története (hogy miért nem került exportra), és itt már többször is szó esett róla (hogy mely topikban - nem emlékszem).
Add kettő - a ,,Gepárdot" SEHOL sem másolták le.
Előzmény: Bujazliz (20322)
Bujazliz Creative Commons License 2007.08.02 0 0 20322
Üdv

Valóban nem lehettél bennfentes, hisz TE tíz témáról tudsz, miközben 2000-ben még éves szinten 100÷120 fejlesztési téma futott.
Valószínűleg nem ismerhetted pl. azt a magyar földmunkagépet, amely 5 km/ó (nem vicc!) sebességgel ásott lévészárkot melvéddel,(a csapatpróbán egy buta tábornokok figurákat akart ásatni, amire a kezelők nem voltak kiképezve, ezért bukott meg!).
Vagy nem ismerheted azt a magyar hadmérnökök által 5 nap alatt(!!!) megtervezett és kivitelezett T-55-re szerelt aknataposó hengereket, amellyel a jugó határ menti aknákat rombolták szét.
Gondolom nem hallottál a tábori sütödéről (magyar szabadalom volt), amely óránként 600 kg kenyeret volt képes folyamatosan sütni úgy, hogy akár mocsárba is települhetett, mert teljesen önellátó volt mint víz, mind áram, mind kenyér alapanyag tekintetében.
A HTI mérnöke (Misnay) által tervezett és szabalmazott LÖTAK aknával védték a Budai várat és a németek csak az aknák eltávolítása után tudták megszállni a Várat.
Az ÁRPÁD tűzvezető rendszer korának legfélelmetesebb tüzérségi tűzvezető rendszere volt (ezért először - az amerikaiak nyomására - a 152-eseket kiszervezték és kiselejtezték, így a rendszer egy ideig vegetált, majd megszűnt)
A magyar fejlesztésű UKA-63 akna korának legnagyobb hatóerejű harckocsi romboló eszköze volt, 5 féle gyújtóval attól függően, hogy milyen célt kellett leküzdenie.
Az utóda a többszörös magyar szabadalommal védett HAK mikroprocesszoros vezérlésű intelligens harckocsi akna volt.
A GEPÁRD-ot ugyancsak magyar hadmérnök álmodta és tervezte meg, ugyancsak szabadalomaztatott megoldásokkal.(Nem engedték exportálni, csak amikor már sok helyen lekoppintották)
A keménymagvas páncéltörő gépkararabély lőszert az egyik HTI mérnöke dolgozta ki, majd kiszipkázták nyugatra.(Ma nagy tömegben gyártják.)
A magyar hadmérnökök által tervezett mobil automata aknavetőre az amerikaiak is azt mondták (miután bemutatót tartottak vele a tengeren túlon), hogy soha nem szeretnének vele szembe kerülni.(Nem is kellett tartani, mert mindkét hordozó járművet és magát az automata aknavetőt egyszerűen itthon egyetlen tábornok döntése alapján kivonták a rendszerből.)
Az álcázó anyagok magyar fejlesztő mérnökei közül volt olyan aki tudományos eredménye elismeréseként, korai nyugdíjazása után hosszú évekre egyetemi katedrát kapott egy fejlett országban.

A felsorolásom még vagy két oldalon keresztül folytatódhatna, de nincs sok értelme, hiszen az egyre elkeserítőbbnek tűnne.
A HTI sosem volt a pártrállam idején egészen "megbízható".
1956-ban a HTI a kísérleti fegyvereit és ágyúit átadta a forradalmároknak, hogy harcoljanak velük.
Ezért "jutalmul" minden hadmérnököt "lehelyeztek csapatokhoz", hogy tanuljanak fegyelmet. 1986-ban egy állománygyűlésen az akkori egyik altábornagy "elvtárs" azt mondta a hadmérnökök szemébe:
"Maguk mindíg renitensek lesznek, mert a mérnökök gondolkodnak és vitatkoznak. Ez nem a jó katona ismérve."
A helyzet 90-es évek után sem változott, mert a "szürkeállomány" nagyon lelkes és egységes volt és mindíg gondolkodott és vitatkozott.(Talán az egyetlen magyar katonai alakulat volt, ahol a parancsnoki kar kivételével szinte mindenki tegeződött.)
A politika ezek után egyszerűen megoldotta a gondot: egyre több "ejtőernyőst" tette vezetői pozícióba, akik módszeresen morzsolták fel a hagyományokat és egységet. Szó szerint "alacsony" képességű mérnököket tettek jóképességű mérnökök fölé, így az ezredfordulóra valóban már csak árnyéka lett az egykori önmagának.
Volt olyan vezető, aki azt hirdette:"Ha sokat dolgozunk, akkor hibázunk, ha hibázunk akkor azt nem nézik jó szemmel odafenn, így az a jó mérnök, akik nem hibázik és nem zavarja a vizet."
Véleményem szerint a HTI-ben hagyománytisztelő, nagytudású és nagyszerű emberek dolgoztak nemzedékeken keresztül. Persze "selejt" is került a rendszerbe, de a HTI-ben nem ez volt a jellemző.
Előzmény: kovacsgyula44 (20316)
Éhesló Creative Commons License 2007.08.02 0 0 20321

Helló,

nem először fejted ki - cseppet sem hízelgő - véleményedet erről az intézményről.

Nem vitatva a konkrét példáidat, hiszen "bennfenntesként" én is megéltem büszkeségre okot nem igen adó dolgokat, azért általánosításod és az intézmény több mint 80 évének lekicsinylése nem utal részedről túl nagy bölcsességre.

A HTI egy szűkebb (sereg) és egy tágabb környezet (a társadalom) hatásainak kitéve megélt szebb és kevésbé szép korszakokat.

Az itt dolgozók között számosan voltak világhírű szakemberek és még többen olyanok, akik a hadmérnöki tudományok egy egy területén a hazai élvonalnak diktáltak. Az ötvenes évek licenszhonosítási "aranykorát" kivéve - akárcsak az ország - mindig nyomorúságos költségvetésből próbáltak meg alkotni valamit.

Ez jóval több sikert és eredményt adott a hazai iparnak és ezen keresztül az országnak mint kudarcot.

Csak néhány dolgot írnék, és kifejezetten a régiekről:

Az ország még nem írta alá a békeszerződést, de a monarchia hadseregének magyar és nem magyar hadmérnökei kezdeményezésére megalakult a HTI.

Az ország 1920-as évekre jellemző kétségbeesett helyzetében hadmérnökök, és civil mérnökök megtervezték felépítették a hazai hadiipar alapjait Fűzfőn, Peremartonban, Diósgyőrben, Budapesten. Olyan új ipari településeket terveztek és építettek meg, melyekben a templomtól a munkásotthonig minden a kor szintjén az embereknek és az iparnak szükséges dolog kialakításra került a harmincas évek végére ezek üzemeltek. Ez nem volt több idő, mint ami alatt teljesen szétrombolták őket, elpusztítva berendezéseiket, elzavarva, elüldözve azokat, akik még képesek voltak az 50 - 80 éves berendezésekkel "ócskavasat" "szemetet" gyártani.

A frissebbekről:

Az utolsó békeéveknek megfelelő hetvenes években még a hazai haditechnikai szükségletet képes volt ez az ipar előállítani, vagy az import eszközöket teljesen ellentételezni. Ez az iparban és a K+F-ben dolgozók közös sikere és eredménye volt.

Ezt is minősítetted ilyen sommásan.

Mi a véleményed a 82 automata aknavetőről és a repesz-kumulatív aknagránátjairól, a Gepárd családról, a keményfémmagvas töltényekről, a 96M kgr.-ról és védőmellényről, hogy frissebbeket említsek és ne sajátjaimat hozzam fel... Mind kudarc és a gőzmozdony villamosítása? Ezt azért nem gondolhatod komolyan!

Diósgyőrben nektek nem szemetet és ócskavasat gyártottak. Ma romok és pusztulás van ott, ahol valaha fegyvergyártás folyt. Ez az egész szörnyűség ami történt a minden hibájával együtt is küzdő-létező hazai hadiiparral és a hozzá kapcsolódó K+F-el mindenkinek veszteség és kár. Imádkozzunk, hogy ne legyen végzetes az ország jövőjére!

 

Éhesló

 

Ps: Egyébként is: Halottakról jót, vagy semmit!

 

 

 

Éhesló

 

Előzmény: kovacsgyula44 (20316)
Maz Creative Commons License 2007.08.02 0 0 20320
Dunaharasztiban vágják egyelőre a Mezőfalvai cuccost, az ottaniakkal biztos lehet beszélni, csak sajnos egy nyelvet beszélnek a magyaron túl, a pénz nyelvét.
Előzmény: Stylist (20319)
Stylist Creative Commons License 2007.08.02 0 0 20319

"Mezőfalvát elkezdték kiüríteni..."

 

Ha így van, akkor szétvágják az ott tárolt maradék Volhov lgv. rakétákat is! Ennek a hírnek Volt Tüzér olvtárs nem fog örülni... :-((

Üdv:

Előzmény: Maz (20318)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!