Keresés

Részletes keresés

Adi001 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26167
megint csak beszéd van de értelme nem sok minden :) (nem "csak" konkrétan neked célzom)

az ahogyan bizonyítsz az max csak "logikai" mivel nyilván az egyenletek egymásból levezethetők dilatációra és transzformációra ........

te mit értesz az alatt hogy a L transzformáció/"hosszuságrövidülés" csak látszat ?
miben nyilvánul meg ez a látszat ? látszatban ? vagy hogy érted ?
Előzmény: cíprian (26163)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26166

Nam azt irtam az összes foton párhuzamos hanem párhuzamossá tehető .

Egyszerű elforgatod a szobát és lám párhuzamossak a tengelyek és a nyomvonalak is:-))

Tényleg Gezoo egy minden közeli támpont nélküli szobában valahol az ürben miből tudod megállapitani a szoba mozgását ? A sebességét megtudod a te leirásod szerint .

Érthetőbben miből tudod megállapitani te mint belső megfigyelő hogy a szoba falai párhuzamosak a haladási iránnyal .

Szerintem amég ezt nem oldod meg addig a sebességet sem tudod meg mérni a fotonok áthaladásával .

Előzmény: Gézoo (26164)
egy mutáns Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26165

Megrajzoltam a nyilat is, a következő feltételezéssel:

van egy céltábla, ami végtelenül merev, áthatolhatatlan, nerm mozdul el.

Jön egy nyíl, eleje beleütközik, és megáll a céltábla rendszerében. A vége erről még mit sem tud, halad tovább eredeti sebességével. Igenám, de az elejáről fénysebességgel jön az info, hogy meg kell állni. Ezért a nyíl mechanikusan összenyomódik, mondjuk, kibírja. A céltáblához közelebbi oldala áll, jobb oldala halad, amíg a megállj jel odaér. Ekkor még tele van feszültséggel, elkezd nyúlni, hogy a feszültség szűnjön. Addig nyúlik, amjg el nem éri nyugalmi hosszát, ekkor megszűnik a feszültség. Ezért a vége is fénysebességgel visszafordul (ez is idealizált feltételezés), hogy minden része felvegye nyugalmi hosszát.

Ezután a nyíl nyugalomban marad a céltábla rendszerében, saját nyuglami hosszával.

 

 

A bal ábra abban a rendszerben készült, amiben a nyjl ütközése előtt állt. Ebben a céltábla jött szembe: kék vonal. A nyíl hegye a fekete szaggatott: egy darabig egy helyben állt, aztán ütközött és felvette a céltábla sebességét (megtört szaggatott fekete). A nyíl vége (fekete folytonos vonal) egy darabig még áll, amíg a fénysebességgel terjedő jel (piros vonal) odaért. Innentől a vége is fénysebességgel távolodik az elejétől, hogy megszűnjön benne a feszültség (nem rajzoltam be a folytonos feketét, hogy látszódjon a piros). Mikor ez megtörtént, és felvette az ebben a rendszerben a céltáblával együttmozgó mozgási hosszát, mindkét vége a céltábláéval azonos sebességgel mozog.

A jobboldali ábra mindezt a céltábla rendszerében mutatja. Itt a nyíl ütközés előtt kontrahált. Látható, hogy a nyíl vége tolat, hogy megszűnjön benne a feszültség, és visszanyerje nyugalmi hosszát.  

Ez egy nagyon idealizált eset. Valóságban nyílván nem fénysebességgel megy a jel, a nyíl sokkal jobban összenyomódik (paradicsom). Nyugalmi hosszát is ide-oda lengő és eldisszipálódó nyomáshullámok alakítják ki, mivel van tömege.  

1m

Előzmény: mmormota (26151)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26164

Szia!

 

   A lyukas szobán egyszerre csak akkor haladhat át egymással párhuzamosan az összes foton, ha "egy rendszerbeliek egymással".. különben úgy, mint ahogy azt Te

korábban már ábrázoltad, a párhuzamosok távolsága változó lenne..

 

   Milyen "ferde kordináta rendszer"-re gondolsz ?

Előzmény: TEODOR (26160)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26163

A specrelben nincs rugalmas ütközés utáni információ terjedés. Nagyon kiváncsi lennék rá, ha ilyet mutatnál a specrelen belül.

Rugalmas ütközésre teljesen kauzális a specrel, nem kell hozzá információ terjedésével számolni, különösen nem, mint időben elhatárolt folyamattal..

Előzmény: Simply Red (26162)
Simply Red Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26162
Nem ütközési anyaghullámról van itt szó, hanem a kauzalitási elvről. Gondolom, mutáns majd részletesen kifejti, nekem most mennem kell.
Előzmény: cíprian (26161)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26161

DGondolom nem azt kell bizonyítanom, hogy a szegecs felől és a furat felől is v sebességet látunk? :-)

 

De miért nem olvastad tovább, hiszen ott következik a bizonyításom:

 

"A bogár felől nézve h=vt, itt nincs semmi probléma, a bogár így élve marad. Azt bizonyítjuk, hogy ha a szegecs rendszeréből is azonos v sebességet látunk, akkor a bogárnak élve kell maradnia.

 

A szegecs felől nézve h'= s*sqrt(1-v^2/c^2) hosszúságúnak látjuk a hüvelyt.

De vajon mennyi időt mérünk a h' távolság megtételére ha a szegecsen vagyunk?. Szintén t időt mérünk. Ráadásul s hosszúságúnak mérjük a szegecsünket ugyanúgy, mint álló helyzetben. A bibi csak ott van, hogy a hüvelyt mi h helyett h' hosszúságúnak látjuk. Itt jön az idődilatáció beszámítása. Kérdés, a szegecsről milyennek látszik a t idő?

t=t'*sqrt(1-v^2/c^2)


Mert a hüvely jön felénk, és mi állva vagyunk a szegecsen, és tudjuk hogy ott t időt mérhetünk.
Ez a Lorentz-inverz, és ezt kissé nehéz megérteni, hogy miért ment át a jobboldalra a vessző.

A sebesség tehát amit a szegecsről mérünk:

v=h'/t'=s*sqrt(1-v^2/c^2)/t'*sqrt(1-v^2/c^2)=h/t


Ezzel bebizonyítottuk, hogy h'/t'=h/t=v azaz a bogár nem nyomódhat össze a szegecsről nézve sem."

 

Érted?

 

A kiinduló feltételünk az volt, hogy h=s, és azt bizonyítottuk be, hogy h'=s', vagyis a mozgó rendszerből nézve is megegyezik a szegecs és a szabad furarhossz. Más nem kell a bizonyításhoz.

 

Kivéve, ha mint egy mutáns tette, ütközési anyaghullámot is bekalkulálnánk. De ilyen nincs a specrelben.

Előzmény: Simply Red (26156)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26160

Gezoo a lyukas szobában minden külső forrásból származó foton nyomvonala párhuzamossá tehető a belső foton nyomvonalával , és közben nem változik a szoba mozgása .

Gezoo felrajzoltad már a ferde kordináta rendszert?

Előzmény: Gézoo (26158)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26159

Jó az ábrád a nézeteltéréseink szemléltetésére is.

Ezt írod:

 

A "C" esemény után a szegecs hegye (kék folytonos vonal) még nem értesül a fennakadásról, erről leggyorsabban a piros vonal (fényút, laposabb a kék szaggatottnál) szerint értesülhet.

 

Itt van a nézeteltérés köztünk. Úgy tekinted, hogy a szegecs fejéről információnak kell menni a szegecs hegyéig ütközéskor. Vagyis fénysebességgel haladó "anyaghullám" jut el a hegyéig.

 

Ezzel szemben én azon az állásponton vagyok, hogy  itt nincs semmiféle anyaghullám vagy információ terjedés egy merev testnél. A specrel ezzel nem számol, és nem is számolunk anyaghullámmal, ha egyidejűséget vizsgálunk.

Ha igazad lenne, akkor valóban, amíg a szegecsfejtől a hegyéig "terjed az információ" az alatt valamennyire bele hatolna  a szegecs hegye a bogárba. De a specrelben nincs ilyen anyaghullám. A valóságban viszont van, és ekkor tényleg elpusztul a bogár, de most ha jól értem a vitát, a specrelen belül maradunk. 

 

 

Aztán ezt írod:

"B" esemény: szegecs hegye eléri a furat fenekét: megdöglik a bogár

 

A szegecs miért érné el mindig a furat fenekét? És ha a bogár nem lapostetű, hanem ájtatos manó? Akkor is eléri az alját? Mindegy, hogy milyen magassága van a bogárnak?

 

Ezt helyesebben igy kell értelmezni: a szegecs éppen eléri a bogarat, ekkor még élve marad

 

Előzmény: egy mutáns (26131)
Gézoo Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26158

Szia!

 

  Tévedsz. Többször megnéztem. Alaposan elemeztem. Majd megpróbáltam rájönni,

hogy mi vezetett a hibás megközelítésre..

   Csak később értettem meg, hogy csak tanultad a fizikát, de értelmezni, megérteni

nem sikerült..

   Ezért van az, hogy olyan lassan érted meg vagy éppen félre a válaszokat-kérdéseket.

   Ezért ragaszkodsz annyira vakon az általad nagy nehezen megtanultakhoz, hogy képes vagy órákat szenvedni egy látványos, de hibás animáció elkészítésével.

   És ezért nem érted meg, hogy a hosszkontrakció csupán látszat...

 

Előzmény: mmormota (26141)
egy mutáns Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26157
Én is azt rajzoltam volna, ha tudnék :)
Előzmény: mmormota (26140)
Simply Red Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26156

Egyáltalán nem kötöttem bele a levezetésedbe, mert nincs is levezetés. Mégegyszer kiemelem a lényeget. Ezt írtad:

 

Azt bizonyítjuk, hogy ha a szegecs rendszeréből is azonos v sebességet látunk, akkor a bogárnak élve kell maradnia.

 

Ezt nem bizonyítottad.

 

 

(Amit 25993-ben írtál, az kb. olyan, mint ha azt mondtad volna, hogy "azt bizonyítjuk, hogy ha süt a nap, akkor esik a hó.". Ezeután bebizonyítod, hogy süt a nap, majd diadalmasan kijelented, hogy bebizonyítottad, hogy esik a hó.)

 

Előzmény: cíprian (26154)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26155
"Jó. A vonalak lefelé persze korlátlanul meghosszabbíthatóak"

mi "Jó" az ábra vagy hogy értem ? mert ha az ábrára montad akkor annyiból tényleg jó hogy aki nem látott e féle téridő ábrázolást az .... de ahoz még kellene még egy két dolgot javítani rajta mert a hozzáfüzött magyarázattal nem egyezik meg s helyesbítések/bővebb magyarázat nélkül félrevezető .....

"Megpróbálom rászánni magam." ha nagyon nincs időd megelégszem egy (szegecs/furat) arányszámmal is mely értékkel az emlitett esetet fényképszerűen ábrázolnád ...... de ha van időd megnézném az egyéb "effekteket" is rajta :)
Előzmény: mmormota (26151)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26154

Ezzel bebizonyítottuk, hogy h'/t'=h/t=v

 

Nem a lényeget emelted ki.

Félreértetted, vagy én voltam félreérthető. Ezt a bizonyítást Einstein már levezette, természetesen én a bizonyításra csak utalhattam az ábra kapcsán. A bizonyítás részemről csak abból állhatott, hogy a fenti egyenlet megfelel a példafelírásomnak. 

 

Egyébként megérdemel egy vitát, hogy külön posztulátum-e a fenti állítás, vagy következik-e a specrel első posztulátumából:"a természeti törvények minden inerciarendszerben azonosak"

Én úgy kezelem, hogy a fenti egyenlőség az első posztulátumból ered. Ha ilyen bizonyítást kérsz számon tőlem, akkor oda fordulj.

 

Szóval rossz helyen kötöttél bele a levezetésembe, máshol keresgélj. Javaslom pl. annak bogarászását, hogy a fenti egyenletet jól húztam-e rá a példára, mert én is ezt kívántam bizonyítani. Ha jól húztam rá, akkor a fenti egyenletből már ered, hogy a bogár élve marad, mert különben az egyenlőség nem állhatna fel.

Gondolj bele:x olyan nyugalmi hosszúság, ahol a furat szabad hossza megegyezik a szegecs hosszával. x' szintén ezt jelenti a csak éppen a mozgó rendszernél.

A többit a 25993-ban megtalálod.

 

 

 

Előzmény: Simply Red (26152)
Simply Red Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26153

Tök jók az ábráid. Ajánlon mindenki figyelmébe, akit érdekel ez a feladat.

 

Azért a gyengébbek (mint pl. én) kedvéért leírtam volna a jelöléseket is:

 

FF   : furatfenék

FSz : furat szája

SzH : Szegecs hegye

SzF : Szegecs feje

 

Persze, hogy nyilvánvaló (és a szövegből  explicite ki is derül), de akinek nincs eleve a fejében ez a négyz szó, annak ez segítség lett volna.

Előzmény: egy mutáns (26131)
Simply Red Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26152

Örülnék, ha a 25993-ra érdemi módon is válaszolnál.

 

Ahogy óhajtod.

 

A "bizonyításod" a modus ponens következtetési sémán alapult volna.

Ez a következtetési séma a következő:

 

Bebizonyítjuk, hogy ha A, akkor B.

Bebizonyítjuk, hogy A

----------------------------------------------

Ezzel B-t bizonyítottnak tekinthetjük.

 

 

Nálad ez konkrétan így fest:

 

Azt bizonyítjuk, hogy ha a szegecs rendszeréből is azonos v sebességet látunk, akkor a bogárnak élve kell maradnia.

 

Vagyis a következtetési sémában

A="a szegecs rendszeréből is azonos v sebességet látunk"

B="A bogár élve marad"

 

Aztán írod:

 

Ezzel bebizonyítottuk, hogy h'/t'=h/t=v

 

Tehát a modus ponensben A bizonyítását elvégezted.

 

Ezután kijelented:

 

 azaz a bogár nem nyomódhat össze a szegecsről nézve sem.

 

Ez maga a B kijelentés, ami persze csak akkor lenne kijelenthető, ha már előtte az A->B implikációt is bebizonyítottad volna. Ezt azonban nem tetted meg, tehát nem bizonyítottál semmit.

 

 

Előzmény: cíprian (26055)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26151

"egy mutáns diagramját érted?"
miért szerinted jó ? :)
a jobboldali ábra számomra egy olyan furatot jelöl mely kedetben feneketlen :D
értem vagy nem értem ? :)

 

Jó. A vonalak lefelé persze korlátlanul meghosszabbíthatóak, csak nem túl izgalmas, mi volt mielőtt egymás közelébe kerültek a cuccok.

 

szóval egy rajzra kiváncsi lennék .....:)

 

Megpróbálom rászánni magam.

 

vagy akár egy olyan válasz is érdekel a nyíl céltáblát illetően (fullmerv mind2) a céltábla előtt nyíl távolságban ülő megfigyelő szerint (ahogy mutáns írta : ) tolatna e a nyilvessző vége ?

 

Ez egy sokkal ravaszabb és nehezebb probléma, mint a szegecs-bogár. Nem mindegy, mit és hogyan idealizálsz. Ugyanis könnyen átmehet a "megállíthatatlan agyugolyó ütközik áthatolhatatlan páncélnak" önellentmondásba... :-)

 

Az, hogy pontosan mi történik a nyíllal, a konkrét idealizálástól függ és nagyon bonyolult is lehet.

 

Ha csak az érdekel, mi történik, ha valahogy megállítják a nyilat, aztán a hegyét a táblához illesztik, akkor persze egyszerű a helyzet: ha nem ment szét a stressztől, akkor a nyugalmi hosszát veszi fel természetesen.

 

De addig mindenféle bonyolult történik vele. Pl. a tolla biztosan nem állhat meg azelőtt, hogy a hegy becsapódásakor visszafelé maximum c sebességgel haladó lökés meg nem állítja. Ez azt jelenti, hogy vagy átüti a táblát, vagy hosszában mechanikusan is összenyomódik. A lelassuló részei meg persze hoszabbodnának, de nem tudnak mert nincs helyük a szár többi anyaga miatt, vagyis ez is mechanikus összenyomódást eredményez. Ebből egy kifejezetten bonyolult lökéshullám szerkezet jön létre. Nem hiszem, hogy érdemes lenne megoldani, nehéz mint a dög, és nagyon függ attól, az idealizálásnál milyen konkrét értékeket választasz.

 

Hehe, Ciprian végképp megbizonyosodik majd ezt olvasva, hogy hülye vagyok a specrelhez és nem vagyok képes a mechanikus összenyomódást megkülönböztetni a relativisztikus kontrakciótól... :-)))

 

Előzmény: Adi001 (26149)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26150

Kedves ciprian attól hogy az ütközés után egyrendszerként tárgyaljuk a két rendszert ez még nem jelenti a két rendszer minden pontjára adódó azonaliságott az ütközés pillanatában csak az origók lettek közösek .

attól hogy két különböző kordináta rendszert egymásra tolsz közösited az origókat

az még a rendszereken belüli léptéket nem változtatja meg.

A feltételezés az volt Gezoo szerint is hogy az uj immár közös origót az ütközés pillanatában kell felvenni , hiszen itt közösül a két rendszer de csak itt .

A fej és a lyuk szája a szegecs hegye amég nem értesül a tényről hogy megkellene állni adig megy tovább a saját rendszerének megfelelően , és csak "c"-nek meg felelő késleltetésel áll meg .Ekkor már lehet minden pontja a kétrendszernek közös.

Előzmény: cíprian (26132)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26149
"Huhh, nem egyidejű eseményt nem tudok rajzolni... :-)"
én nem is kértem ilyet tőled csak amit 26116 -ban egyeztettünk ....

"egy mutáns diagramját érted?"
miért szerinted jó ? :)
a jobboldali ábra számomra egy olyan furatot jelöl mely kedetben feneketlen :D
értem vagy nem értem ? :)
továbbá itt nem merev a szegecs (tudom nem kell mégegyszer indokolni ...)

szóval egy rajzra kiváncsi lennék .....:)
vagy akár egy olyan válasz is érdekel a nyíl céltáblát illetően (fullmerv mind2) a céltábla előtt nyíl távolságban ülő megfigyelő szerint (ahogy mutáns írta : ) tolatna e a nyilvessző vége ? de inkább rajz azon legalább más is elelmélkedik .......
Előzmény: mmormota (26146)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26148

Ez az, mikor a program csak kulcsszavakra figyel, a mondatok értelmét már nem fogja fel... :-)

 

Azt mondtam el, mit jelent a korrekten leírni valamit egy rendszerbn, hogyan lehet a szükséges információt sok megfigyelővel futási idő függetlenül begyűjteni. Te meg a faék bonyolutságával reagáltál rá. 

Előzmény: magnum56 (26147)
magnum56 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26147

Kedves mormota,

 

Még mindig nem ismered a specrel alapjait, és ezért nem is értheted.

 

"Ebben az a poén, hogy az észlelés nem függ futási időtől..."

 

Ez egy nagy butaság. Talán olvasd el Einstein könyvében a vonatos példát. Ebben ugyanis éppen a futási idők különbözőségéről ír:

 

A vonaton ülő megfigyelő " a B pontból jövő fénysugarat korábban fogja megpillantani, mint az A-ból jövőt."

 

Ha az észlelés nem függene a futási időtől, akkor a specrel egyik alapgondolatát, az egyidejűség relativitását nem tudná Einstein bemagyarázni az olvasónak. Ekkor pedig nem lenne specrel sem.

 

Persze Einstein következtetése téves, mert attól, hogy a vonaton ülő megfigyelő a futási idők különbözősége miatt nem egyidejűleg észleli a villámokat, attól azok még egyidejűek. Az egyidejűség relativitása értelmetlen dolog, csakis a specrelben létezik. Meg a hívők agyában.

Előzmény: mmormota (26139)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26146

Huhh, nem egyidejű eseményt nem tudok rajzolni... :-)

 

Amit én tudnék rajzolni:

- egy rajzsorozat vagy animált gif amiben a szegecs áll

- egy másik rajzsorozat vagy animált gif amiben a furat&bogár áll

 

Ilyet szeretnél, vagy valami egész mást?

 

egy mutáns diagramját érted? Az mutatja az általam ismert legszemléletesebb módon a dolgot. Ha nem érted kapásból, érdemes időt áldozni rá.

 

 

 

Előzmény: Adi001 (26144)
magnum56 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26145

"A specrel tehát totál gagyi..."

 

Szerintem mutánsnak igaza van. A specrel még annál is gagyibb.

Előzmény: Adi001 (26138)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26144
"Az a halvány sejtésem, hogy a kérdésed egy félreértés terméke. Ti. nem ugyanazt érted megfigyelő alatt, mint amit a specrelben szoktak."
:) a kérdésem a tisztán látás szükségszerűségének a terméke :)
a jobb szemlélteés végett kérdeztem tőled s a többiektől ...... remélve hatha valakit e megközelítésből hamarébb rá lehet vezetnei "távoli események egyidejűségének elromlása" -ra

de ha lesz időd a mozgás irányáboli kontrakció ábrázolást megnézném tőled is :) (mármit amit/ahogy beszéltünk hogy megrajzolsz ... )
Előzmény: mmormota (26139)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26143

A bogár felől nézve h=vt, itt nincs semmi probléma, a bogár így élve marad.

 

Miért?

Semmiféle logikai kapcsolatot nem látok a bogár élve maradása meg az általad leírtak között.

Mi állítja meg egész pontosan a szegecs hegyét? És mikor állítja meg? Te ugyanis úgy kezeled, mintha egy bizonyos t időpontban megállna a szegecs. De mi ez a t idópont? 

 

Nem definiáltál semmit rendesen, kreatív intuícióval kell mindent kitalálni. Arra tippelek, a 0 időpont az, mikor a szegecs hegye eléri a furat száját. Ha így van, akkor t az az időpont, mikor a szegecs hegye eléri a bogarat. No de miért állna meg a szegecs? Semmi nincs pont akkor. A szegecs feje már jóval t előtt felakadt a furat száján, a felakadás hatása meg c-vel haladva se érhette utol t-ig a szegecs hegyét. Szóval akkor mi állítja meg a szegecset pont t-ben?  

 

Mi lenne, ha rendesen felírnád a szegecs hegyének mozgásegyenletét, meg a szegecs fejének mozgásegyenletét?

 

Vagy mutáns diagramját használnád?

Előzmény: cíprian (25993)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26142
Szép munka a diagram.
Előzmény: egy mutáns (26131)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26141

A hosszas rajzolgatástól meg Gézoo elvette a kedvemet. nem értett valami egész triviálisat, erre csináltam egy szép kis animációt video formában. Rá se nézett, kb. azt mondta, hagyjuk ezt a téves felfogású animációt, nézzük inkább ezt az újabb gondolatkísérletemet... :-(

Na most, ezért dolgozzak egy órát, vagy többet is, ha nem megy simán a rajzolás?

Előzmény: egy mutáns (26131)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26140

Én nem téridő diagramot rajzoltam volna, hanem animációt. Ti. aki egyáltalán megérti ezt a fajta ábrázolást, annak nincs problémája a fejtörővel... :-)

 

Előzmény: egy mutáns (26131)
mmormota Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26139

mi a helyzet egy céltábla sikjában tőle mondjuk 600e km re álló kamerával 

 

Az a halvány sejtésem, hogy a kérdésed egy félreértés terméke. Ti. nem ugyanazt érted megfigyelő alatt, mint amit a specrelben szoktak.

 

A specrelben a "megfigyelő" nem egy kamera, amely valamilyen nézőpontból, optikai perspektívában, a beérkező fény futási idejével késleltetve rögzít eseményeket.

 

"Megfigyelő" alatt tulajdonképpen az adott inerciarendszerben történő korrekt leírást értik. Vagyis nincs értelme azzal foglalkozni, hol is van a kamera. Az egész inerciarendszer a kamera, ha úgy tetszik.

 

Ha azt mondjuk, X megfigyelő szerint, ez alatt azt értjük, van egy X inerciarendszer, mely méterrudak és szinkronizált órák rendszere. Ha egy koordinátáról beszélünk, azt abban a bizonyos X korrdinátarendszerben értjük, ha egy adott időpontról, akkor azt az abban az X rendszerben szinkromnozott órák szerint értjük.

 

Ebben az a poén, hogy az észlelés nem függ futási időtől. Tekintheted úgy, hogy a rendszer tele van tetszőleges sűrűn megfigyelőkkel, akik csak azt figyelik meg, ami pont mellettük történik, mind tudja a saját x1,x2,x3 koordinátáját és van egy szinkronizát órája. A teljes történet pedig a sok megfigyelő jelentésének öszessége, vagyis ilyen (x1,x2,x3,t) események összessége. 

Előzmény: Adi001 (26130)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 26138

igen megven :)

"Aztán, mikor becsapódik, az eleje picinykét befúródik a céltáblába: a nyíl megáll, és hirtelen megnő a hossza. Vagyis: a vége visszafordul, és hátrafelé halad, s csak aztán áll meg. Akármilyen relativita valaki, beláthatja, hogy ez nem lehetséges. A specrel tehát totál gagyi, mivel ilyen szamárságok következnek belőle. "

 

:) ha a 26130 as példára jó választ adsz s elkezded csökkenteni a megfigyelési távolságot talán érthetővé válik a töled idézettek "magyarázata" ill. helyesbítése :)

Előzmény: egy mutáns (26135)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!