Keresés

Részletes keresés

Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3592

Ezt majdnem elfelejtettem:

 

ma van a VE Day, vagyis sok helyen most ünneplik a győzelem napját az európai hadszíntéren (mi átvéve a szovjet modelt, eddig 9-én ünnepeltük). Végül is mindegy, az a lényeg, hogy Európában azóta többé kevésbé béke van. Sokan meghaltak azért, hogy ezt megtanuljuk, nem szabadna ezt a leckét elfelejteni, és újra tanulni.

Túl sokan veszítették el családtagjaikat, szerelmüket. Sok fiatal ember meg sem tapasztalhatta a szerelmet és már be is kellett fejeznie életét. Túl sok ártatlan ember halt meg...

 

Emlékezzünk azokra, akik életüket vesztették, emlékezzünk azokra, akik végig szenvedték a háborút!

 

Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3591

inni ivott, de arra mindig tettek megjegyzést, hogy arra vigyázott, hogy tiszta maradjon. A sikeres diktátorok mind munkamániások voltak, és észlények, és célvezéreltek. Az inkább a leszálló águkban jellemző, hogy az élvezetnek élnek, isznak, és a személyi kultuszra is akkor találnak rá.

Csak egy érdekes példa, Hitler sokáig nem magát tartotta a Führernek, hanem csak annak, aki előkészíti a Führer útját. Emlékeim szerint 20-as évek végén, vagy 30-as évek elején fogadta el, hogy ő a Führer.

Előzmény: tomcat73 (3590)
tomcat73 Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3590
A személyes titkárának visszaemlékezései szerint nem vetette meg az alkoholt.:)
Olyan szinten nem volt mint késői utóda a vodkáról elhiresült Jeltzin de azért ő sem vetette meg.
Előzmény: Némedi László __ (3589)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3589

"...legfőbb generalisszimusz viszont be volt rúgva..."

 

ez honnan jön, mert nem találok utalást? Amit olvastam, pár napig egyszerűen nem tudta mi a helyzet. Hiszen elég erős hadserege volt, és mindenki azt mondta neki, hogy meg tudják állítani a németeket, sőt. Majd amikor látszódott, hogy nagy a baj, akkor pár napig összeomlott (nem tudomásom róla, hogy ivott volna), majd pár nap után elmondta beszédét. Tehát a hallgatás elég logikus volt...

 

Egyébként is nem emlékszem, hogy alkoholista lett volna. Egy diktátornak ez elég veszélyes addikció :))

 

 

Előzmény: Törölt nick (3546)
M.Zoli Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3588

Üdv.

 

Köszönöm a kiigazítást. Az alaptéma az volt, hogy minden eggyes nagyhatalom kissebb, nagyobb mértékben elkezdett fegyverkezni a 30-as évek derekától ( sacc/kb. ), ezért hoztam fel egy példának az angol flottaprogaramokat. A 36-os kezdés ezt alátámasztja.

 

Üdv.

Előzmény: otranto (3587)
otranto Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3587
"Prince of Wales osztály,"

Az igazából KING GEORG V. osztály, és az osztály hajói (a névadó, valamint a PRINCE OF WALES, DUKE OF YORK, HOWE, ANSON) fél évtized alatt elkészültek. 1936-ban kezdődött az éptésük és a 41-re mindegyik szolgálatba állt.
ha az előkészületeket, a tervezési munkát, a fejlesztéseket nézzük, akkor valóban kitehet egy évtizedet a program.
Előzmény: M.Zoli (3582)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3586

ahogy olvastam ezt az adatsort (hagy ne kelljen ellenőriznem :)

ott írták, hogy a bomba mennyiség 60%-a 44 júltól hullik le, tehát addig a strat bombázás nem nagyon éreztethette hatását.

Azért egy német páncélos hadsereg elég erős érv (negyedévente), mert 43-44-ben ez elég sok szövetséges páncélos-harckocsi hadsereg tudott volna leamortizálni, pláne, ha mindezt a hátországban háborítatlanul mozgathatták volna.

Azt is ott olvastam, hogy önmagában a közlekedési csomópontok bombázása 44 végén annulálta a Speer csodát, mert nem tudták mozgatni a megtermelt nyersanyagokat.

Persze ebben az időszakban még az ág is húzta a németeket (román olaj elvesztése, francia alapanyagok elvesztése, bombázóknak egyre közelebbi bevethetősége, nem túl előnyös terepen védekezés a szovjetek ellen, ezáltal nagy veszteségek, második front és így erők megosztásának kényszere). Ekkor már nehéz volt konszolidálni a helyzetet. 1943-ban kellett volna, de nem voltak elég merészek (Kurszk nem valami nagy ötlet volt...).

 

 

(az lehet hogy nem alapanyag, hanem nyersanyag - production of raw material, bocsi, és persze nem tudni mekkora hányad volt a bombázás miatt, felmérés akkor csak a 1943 évvégi volt, legalábbis eddig ezt találtam hivatkozással)

Előzmény: sierra (3584)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3585
olvasd el akkor, amit Essenről írtam... ( kb. 1000 gép bevetése - 8 veszteség, 6 db. nagyolvasztó kikapcsolása... ennek jelentőségéhez csak annyit Diósgyőrben, a magyar hadiipar egyik központjában a '80as évek közepéig összesen 2 db. nagyolvasztó működött, mellesleg ezt is támadták Olaszból felszállt bombázók).

A Földközi-tenger szintén bukik pont a bombázók miatt, amint a stukák megjelentek a Földközi-tenger fölött az angol hajóhad egyből érzékeny veszteségeket szenvedett...
Előzmény: sierra (3584)
sierra Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3584

Abban a negyedévben egy teljes páncélos hadsereget tudtak volna kiállítani pluszban, ha nincs bombázás.

 

-- Na oké, de a szövetségesek hány páncélossereget nem tudtak kiállítani a repülőgépgyártásra szánt kapacitás miatt?

 

Példáid 44-re vonatkoznak és annak is a termeléskapacitást romboló műveleteire. Azt aláírom, hogy 44-ben látszott eredménye a stratégiai bombázásnak. 39-től azonban eltelik öt év a stratégiai bombázás keretében, amikor meg nem látszik eredménye. Ehhez képest jött utána egy év, amikor meg a már legyengült ellenfél ellen végül sikerült kicsikarni, hogy a levegőből sikeresen tudják amortizálni a gyártókapacitását.

 

Mi lett volna például, ha Anglia megfeledkezik a nehézbombázógyártásról (Seelöwe megakadályozásához nem volt rájuk szükség) és helyette Wavell 40 decemberében induló sikeres támadását tudják megerősíteni annyira, hogy holmi görög és abesszín frontok miatt nem kell gyámoltalanná gyengíteni a 8. hadsereget? Rommellel együtt beledolgozhatták volna az olasz csapatokat a Földközi-tenger iszapjába. Ebben az esetben egyetlen támadással 41 tavaszára megvan Afrika, pont akkor, mikor az olasz flottára egymás után mérik a súlyos vereségeket. Szicílián ugyan nem tudnak partraszállni, mert ahhoz még nincs legyártva semmi, de hogy ezek után a földközi hajózást sem tudta volna Szicília akadályozni, az valószínű. És a francia gyarmatokra gyakorolt hatás vajon mi lett volna?

 

Az alapanyagtermelésben a következő visszaesés volt, ami nagy mértékben volt köszönhető a bombázásoknak (1942=100%)

 

-- Itt alapanyag gondolom nem egyenlő nyersanyag, hanem a belőle megmunkált nyersvas és társai, de még ezzel együtt vitathatónak találom, hogy ez a bombázás eredménye lett volna.

Előzmény: Némedi László __ (3578)
TakyL Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3583
A műbenzin-gyártás kiesése kevésbé érintette volna a légierőt, mivel ezt a fajta üzemanyagot nem használta. Ugyanis a repülők motorjainak nem volt megfelelő üzemanyag a műbenzin.
Előzmény: Törölt nick (3574)
M.Zoli Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3582

Üdv.

 

Ezért említettem. Nézzétek meg, hogy a nagyobb hajóosztályokból, milyen egységek lettek kész 38-41re. Indomitable osztály, Prince of Wales osztály, cirkáló programok.

 

Üdv.

Előzmény: Törölt nick (3547)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3581
off

én repülni is búvárkodni is szeretek:)
s nem csak virtuálisan,
on
Előzmény: Némedi László __ (3580)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3580

mentségem legyen, hogy a légierő és alkalmazása csak érintőlegesen van a fókuszomban...

a gazdaság, szárazföldi hadműveleti művészet, taktika érdekel, biztos mert nem szeretem a nagy magasságot, és a mély vizet :))

Előzmény: showtimes (3579)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3579
örülök, hogy változott a véleményed:)

Anno nem véletlen emlegettem az uráli hadiipari üzemek támadását sem. Illetve, hogy a németek nem fordítottak rá kellő figyelmet.

A legolcsóbb és legkevesebb vérbe kerülő megoldás, ha az ellenfél fegyverzetét gyártás vagy szállítás közben megsemmisítik. Egy pl. Essenben 8 db. bombázó lelövése mellett kikapcsoltak 6 db. nagyolvasztót a termelésből. A kiesést nyudodtan lefordíthatjuk így is: több száz tank, löveg legyártása maradt el - amelyek harctéri megsemmisítése igen sok hadianyagba és emberbe, időbe telt volna.

Ploesti:a Frantic Joe ingabombázás keretében kétszer támadták '44 nyarán és jelentősen visszaesett a köolajtermelés ( az más kérdés, hogy két hónappal később megszerezték az oroszok, tehát teljes egészében elveszett).
Előzmény: Némedi László __ (3578)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3578

eddig nem nagyon hittem a stratégiai bombázások eredményében, de néhány meggyőző számot találtam a MgFa könyvben (V. könyv 2. kötet 708.oldal ill 814. oldal):

 

Belső német jelentés a bombázások hatásáról, nagyon konzervatív becslésből kiindulva, és csak 1943 utolsó negyedévét nézték (ami nem a csúcs volt a szövetséges bombázásokban, sem a termelésben!)

Abban a negyedévben egy teljes páncélos hadsereget tudtak volna kiállítani pluszban, ha nincs bombázás.

 

Az alapanyagtermelésben a következő visszaesés volt, ami nagy mértékben volt köszönhető a bombázásoknak (1942=100%)

1944

júl - 100

aug - 94

szept - 82

okt - 76

nov - 68

dec - 62

1945

jan - 52

feb - 37

 

Más adat: 1944 aug 24-én hét olajüzem volt megtámadva, aminek eredményeként a a szeptember havi repülő üzemanyag termelés cél 90000 tonnáról 3000 tonnára csökkent.

 

Elméletileg 1943 végén annyit raktároztak a németek, hogy 8-10 hónapig a termelést fenn tudták tartani, és 1944 végén ezeket használták is, de ez persze már a tartalékok felélését jelentette.

 

A hadiipar is érdekes képet mutat

(1942-100%)

1944

jul - 322

aug - 297

szept - 301

okt - 273

nov - 268

dec - 263

1945

jan - 227

feb - 175

marc - 145

 

tehát elég jól bírta.

 

amit még számolni kell, azt az energiát, amit a védekezésbe kellett ölniük a németeknek (légvédelmi ágyúk, stb...)

 

Tehát összességében a stratégiai bombázás fontos volt, sokat segített. Nem lett volna egyszerű a németeket enélkül legyőzni. Hmmm, változott a véleményem...

 

 

Maotai Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3577

Hát igen, ez főképp Harris "érdeme" volt.

 

Igen, meg a Trenchard-é, aki már az I vh során "kidolgozta" a "bombázó mindig átjut " elméletet.

Aztán tudományosan is megalapozták : kiszámolták, hogy barcelonában 1 T bombára 72 áldozat jutott (amúgy 20-a sem szerencsére).

 

Bár Churchill idővel jelezte a Bom.par. felé, hogy ez nem fogja megtörni a német ellenállást.

Mindenesetre intő példa kellett volna léegyen a britek számára (márcsak a saját pilótáik miatt is) a 39-es egy hidroplántámaszpont elleni támadás, mely során a 28 bombázóból egy sem találta el a célt, de lelőttek a németek 24-et, a maradék meg sikeresen lebombázta a dán Esjberg-et.

 

Előzmény: pecaboy (3572)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3574
A műbenzin-gyártás 44 szeptemberére egy kis időre teljesen leállít, a bombázások miatt. Ha folytatják a hadjáratot a műbenzin-gyárak ellen, a német légierő 1944 októberétől gyakorlatilag semmilyen aktivitásra nem lett volna képes, így viszont decemberre már gyűjtöttek valamennyi tartalékot, és képesek voltak egy-két légicsapásra. (Valamint képesek voltak felszállni a bombázók ellen is.)

Ha nincs légierő, akkor a bombázások is könnyebbek lettek volna, és akkor lehetett volna folytatni a többi ágazattal.
Előzmény: Törölt nick (3573)
pecaboy Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3572

Hát igen, ez főképp Harris "érdeme" volt. Ahelyett, hogy katonai célpontokat vagy (a tévhittel ellentétben általuk is ismert) koncentrációs táborokat bombázták volna.

Előzmény: Törölt nick (3567)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3571
persze, csak közben keleten döntő vereséget szenvedtek a páncélosok hiányában... nyilván egy 10 milliós haderőt nem lehet 1-2 hónap alatt lenyomni, pláne olyan tapasztalt, fegyelmezettet nem, mint a német volt.
Ha nyernek az Ardennekben akkor se bírta volna a hadiipar kielégíteni a hadsereg fegyverzetigényét, s legfeljebb 2-3 héttel később valahol a Brüsszel környéki dombokon verik meg őket... (általános üzemanyaghiány, a kohók jelentős része már alig termelt...) benzin és acél nélkül pedig nincs háború.
Előzmény: Törölt nick (3569)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3568
annak már semmi köze se volt a racionalitáshoz, bosszú, megfélemlítés - pszichológia. azzal a bombázókapacitással a hadiipar és közlekedés maradékát is leradírozhatták volna gyorsan.
Előzmény: Törölt nick (3567)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3567
Ez így van, egy csomó iparágat megbénítottak pár hónap alatt - viszont utána visszaálltak az értelmetlen városbombázásokra. Tkp. ezért tartottak ki olyan sokáig a németek.
Előzmény: showtimes (3566)
showtimes Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3566
A stratégiai ágazatokat végül sikerült lebombázniuk - éppen a '44 nyarán végrehajtott tudatos kampányok törték meg a német ipart ( amihez utána jött a nyersanyaghiány is) - lásd: üzemanyag, repülőgépgyártás, gördülőcsapágyak.

A leghatékonyabb harc az, ha az ellenfél hozzá sem jut a fegyverhez - ezért volt, van szükség a bombázóerőkre - termelés zavarása, csökkentése, szállítás megbénítása.
Persze nem egyszerű feladat megtalálni a helyes arányt a vadászok és a bombázók közt.
Előzmény: Törölt nick (3565)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3564
Szerintem nincs így, legalábbis a világ országainak jelentős része tart rendszerben bombázókat. Vannak feladatok, amiket sokkal jobban/kisebb veszteséggel/gyorsabban lehet elvégezni bombázókkal. (Illetve néhány feladatot kizárólag velük.) Én lehet, hogy ennek ellenére a taktikai bombázókat is visszafogtam volna, mivel fontosabbak a vadászgépek. Ha nincs légierő, a német katona a földön úgyis megszerzi a győzelmet, ennél sokkal rosszabb az ellenfél légifölénye...

Viszont olyanokra gondolok, hogy pl. a Me-262-ből vadászbombázót csináltak, vagy hogy egyszerre négyfajta tankot gyártottak, stb.
Előzmény: Törölt nick (3563)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3562
Bocs, erre elfelejtettem válaszolni. Szélességi hadigazdaság volt a németeknél, azaz a hadiipar rugalmasan tudta változtatni kibocsátását (lőszer, repülő, hadihajó, harckocsi, megint repülő, stb.), de semmiből nem volt képes igazán nagy mennyiséget előállítani. Ezt a szélességi fegyverkezést (ami a villámháború-sorozat követelményeinek felelt meg) kellett volna átállítani mélységi termelésre, azaz viszonylag kevesebb fegyverfajtára (légifölény és elfogó vadászgépek, tengeralattjárók, valamint a szárazföldi hadviseléshez szükséges fegyverzetek) koncentrálni, a többit (pl. bombázógépek) pedig hanyagolni.
Előzmény: showtimes (3515)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3561
A németek túlzott optimizmusát számos szerző említi, Kershaw is pl.
Előzmény: Of (3554)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3557

"Oroszország az az ország, aminek gyorsabban változik a múltja mint a jelene."

 

találó :))

Előzmény: Of (3554)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3556
Sztálin csodálta a németeket. A később becsavarodott lánya (még normális korszakában) azt mondta, hogy Sztálin élete vége felé is gyakran mondogatta: "Hej, pedig a németekkel együtt legyőzhetetlenek lennénk."
Előzmény: Törölt nick (3553)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3555
A terv egyáltalán nem kapkodva lett összeállítva, ugyanis 1940. július 31-étől készült, több változatban is, 1940. decemberére már teljesen biztos volt, hogy megindul a támadás. Szóval volt rá majdnem egy év, de legalább fél év. Ennél több idő soha a háborúban egyetlen terv kidolgozására nem volt, leszámítva a francia hadjáratot, amit már nyilván a harmincas, sőt szerintem már a huszas években kezdtek tervezni. Hogy a terv rossz, az ránézésre megállapítható, és ami hiányzik belőle, az pont az a stratégiai elképzelés, amivel minden tervezést kezdeni kell...

Én is hülyeségnek tartom Hoepner átküldését, és valszeg én is inkább a kevésbé kockázatos megoldást választom, és Kijevnek fordulok. Viszont utána hülyeség volt Moszkvának menni.
Előzmény: Of (3551)
Of Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3554

Ez tényleg nehéz ügy, mi innen utólag csak találgatni tudunk. Oroszország az az ország, aminek gyorsabban változik a múltja mint a jelene.

 

A Barbarossa előtt nem hiszem, hogy túl optimisták voltak a németek. Akkor tört rájuk az optimizmus, amikor megtudták az első katlancsaták eredményét.

Előzmény: Törölt nick (3553)
Of Creative Commons License 2006.05.08 0 0 3551

"Ahelyett, hogy nem foglalkozik vele, visszaüt-e a medve, hanem egyenesen késsel a szívének, más esély nincs."

 

Én nem vagyok bene biztos, hogy Moszkva volt a szív, szerintem az országot az Urálig el kellett volna foglalni ahhoz, hogy békét kérjen.

 

"De mondom, az egész a a kapkodás, a Barbarossa terv tökéletlenségének a következménye. Elindultak mindenfelé, pedig tudható volt, hogy a déli erők túlerővel szemben fognak támadni (legszerényebb nemorosz források szerint is 3x)."

 

A kapkodás, a sebtében összedobott terv, a sokszoros orosz túlerőre való rátámadás azt jelzi, hogy a németeknek muszáj volt akkor támadniuk, különben őket támadták volna meg. Az a Hitler, akit Dietlnek kellett nyugtatgatni, hogy ne ürítse ki Narvikot, aki kb. 20-szor halasztotta el a Fro. elleni támadást, aki Dunkirknél nem merte bevetni a páncélosokat, majd utána nem merte megjátszani a Seelöwét nem ment volna bele ekkora hazárdjátékba a semmiért.

 

"Mikor Moszkva elérhető lett volna átküldték Gudariant Kijevhez. Mikor Leningrád bevehető lett volna átküldték Hoepnert Moszkvához."

 

Kijev indokolt volt, nagyon veszélyes lett volna a Délnyugati Frontot érintetlenül hagyni. Hoepner átküldése Leningrádtól volt a nagy baklövés.

Előzmény: Törölt nick (3550)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!