Keresés

Részletes keresés

pali923 Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225257

Ja, nekem annyival könnyebb volt a dolgom, hogy adott volt a motor. Jó nagy orosz, 2800-as fordulattal, még csendes is. Ilyennel lehet építeni elszívót, és azért ez nagyon nem mindegy. Lehet, hogy neked is azzal kéne kezdeni, hogy felhajtani valamilyen erőművet.

Előzmény: BJaca (225256)
BJaca Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225256

Már mutattad, és nézegettem én is. Igazából nem volt nagy kihívás elkészíteni a kereket, miután az elsőt fordítva sikerült összeraknom, és a motorirányt nem tudtam megfordítani, mert akkor lelazul a rögzítőanya, így a második már pikk-pakk ment.... 

Most azon töröm a fejem, hogy csinálok a kerék motor felöli oldalán is egy nyitást, így a motor felől is fog szívni, ezzel hűtve a motort. Ezzel szívóteljesítményt vesztek, de ha még elég lesz a gyalugéphez, akkor már nyertem. Ha nem jön be, még mindig megmaradhat egyfajta szálló por elszívónak a plafonra, valami nagyobb fajta autós légszűrővel. 

Előzmény: pali923 (225249)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225255

A xx. század elején szinte kivétel nélkül de főleg Újpesten , mészkőporos melegenyvvel ragasztottak 2 ajtóst, smizettet, komódot, trümót, és minden egyebet. sokat javítottam ilyet, viszont a fakötésekkel hadilábon álltak, szögeltek javarészt.

 

Olyan gyorsan lehet dolgozni a rejbolással és annak száradása, hogy mire folyamatosan teljesen körbefurnéroztál egy komódot és félretetted ,

az előzőt már lehetett is csiszolni előkészíteni a felületkezeléshez.

A mai napig nem láttam találkoztam gyorsabb eljárással, a javítások terén sem.

Az a kiváló benne, hogy átitatódik ragasztóval az anyag amit röhögve lehet pácolni és lakkozni és nagyon gyorsan elkészül a meló

 

könnyű vele dolgozni 

Előzmény: Törölt nick (225254)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225254

Rejbolás alaphelyzetben: furnérozó kalapáccsal-vagy valamilyen kalapács -samu való bedörzsölés a glejtnizett furnért az alapfelületre.

Glejtni: lazábbra vizezett melegenyv,-hígabb jobban beül az anyagba száradás alatt-tartósabb

 

DE faanyagfüggő a technika és többféleképpen lehet kivitelezni

 

1mm fölötti furnérnál célszerű canolni az alapfát és furnért fogazott gyaluval, sokkal magasabb kötésszilárdság-tartósabb, több évszázad bizonyítéka.

Tehát 1mm alatti furnérnál az alapfát ( mind1 mi , a nagylikacsúak kivételével-pórus ) kézzel gyalult vagy csiszolt kivitelben ( magasfényűre befejezett felületeknél célszerű minél simább faalap ) előkészítem,   nem gépi gyalult! mert idővel 1-2 év előbújik a ciklois ívek mintázata a felületen.

 

Megkenem az alapfát-hordozót híg melegenyvel-glejtni , szintén megkenem a furnért 1ik oldalát-színétől függ melyiket majd félreteszem száradni .

Amikor tapintásra száraznak tűnik a felület ráhelyezem a furnért az alapra és 1xűen kb. 100fokos vasalóval ráhúzom és a furnérozó kalapáccsal rá dörzsölöm amig meg  tapad stabilan.

Tanulóként elsősorban a normál sűrűségű melegenyvvel beecsetelt fára tettük azonnal a furnért,  a tetejét-színét vizezett m.enyves ecsettel megkentük majd addig dörzsöltük kalapácsnyéllel amig meg ragadtt -ez jóval több idő a kivitelezés miatt .

 

A legegyszerűbb módja a kivitelezésnek ha úgy csinálod mintha élfóliáznál 1 forgácslapot,

természetesen a színére olyankor nem kell se ragasztó se víz, szárazon melegíted vasalod dörzsölöd.

 

De ismétlem magam  faanyag és kivitelezésfüggő , 1ébként 1xű meló

 

 

 

 

Előzmény: BJaca (225253)
BJaca Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225253

Te hogy csinálod furnérozásnál a rejbolást?

Előzmény: Törölt nick (225251)
Lady fantasy Creative Commons License 2023.10.31 -1 1 225252

A kis nyuszi zokog az erdőben. Arra megy a medve:

 

- Miért sírsz, kisnyúl?

 

- Mert megerőszakoltak.

 

- Hol?

 

- A folyóparton...

 

- Mikor?

- Tegnapelőtt... Meg tegnap, és most megyek, megint ..

 

Törölt nick Creative Commons License 2023.10.31 -6 0 225251

Ne vitatkozz hanem OLVASS vagy kérdez meg olyanokat akik fényévekkel okosabbak nálad !!!!

 

Ennyi a cipőről BÉLA

 

Csontenyvvel való rejbolás a furnérozás alapja és a legmodernebb ragasztónál is tökéletesebb eljárás és gyorsabb adalékanyagokkal!

 

De hát az olyannak mint te minek is ? tudod személyeskedés-rágalmazás

 

Előzmény: Paco155 (225248)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.31 -4 0 225250

A bizonytalankodásnak kérődzésnek nincs helye az én szakmámban-munkáimban, így tanultam így adom tovább.

Ha hibázol és az benne van folyamatosan a pakliban, akkor rossz lesz a végeredmény HA be tudod tiszteségesen fejezni a bevállalt melót. Még ha magadnak csinálod IS.

Mindég törekedni kell a tökéletességre , csak az visz győzelemre és mindenféleképpen minimálisra kell csökkenteni a selejtes munkát.

Amihez gyakorlati tudás szükségeltetik nagyobb részben.

 

Kijelentek, felszólítok, 

  ami a neten van-látható majd ez ÍGY is jó lesz és műkszik, 99%-ban hülyeség Lásd pl.: politúrozás anyagösszetétel és képtelen mekkvalósítás alapvetően rossz labdával!

 

Szándékosan, burkoltan vagy sem célzok dolgokra

 

Ennyit a vitáról

Előzmény: rferi (225245)
pali923 Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225249

Én ilyet vettem annak idején. Pont azért, mert nem akartam kísérletezgetni olyasmivel, amit jobban tudnak mások. Másrészt ez örökös lesz, mint a nyomorúság. Szerintem az ára is elviselhető még ma is.

Előzmény: BJaca (225242)
Paco155 Creative Commons License 2023.10.31 -1 2 225248

Ja.  És ott is ragadt. 

Mert ugyebár az a legfontosabb, hogy egy mai bútort rejbolás után csontennyvel ragasszon a hobbiasztalos :P

 

 

Mindenesetre nem fogok vele semmilyen módon vitatkozni, mivel nem érdemes. Nem a tudása, vagy annak hiányosságai okán (hiszen hiányosságok is vannak bőven az ismeretei mellett is)  hanem mert nem vitapartner.  A stílusát leszarom, az mindenkinek van, kinek jobb kinek rosszabb. Az sem baj ha nagy az arca mert miért ne?  A probléma ott van, hogy azt hiszi ő a király pedig jópár itt írónak a cipőjét se törölhetné le. Az hogy ismer néhány régi technológiát az csak azt jelenti, hogy a valóság egy nagyon nagyon kis szeletéről vannak ismeretei. Minden másról meg nincs.  Szóval inkább törpe mint óriás.

Előzmény: generátoros (225243)
409 Creative Commons License 2023.10.31 -1 1 225247

 

 A tudását sosem vitatta senki.! A gond mindig azzal volt (bármelyik nevén is jelent meg) ahogy azt előadta, és ahogy másokhoz viszonyult.

Előzmény: generátoros (225243)
generátoros Creative Commons License 2023.10.31 -1 2 225246

kár, hogy ilyen a stílusa. minden tudását lerontja vele. na mindegy is.

Előzmény: rferi (225245)
rferi Creative Commons License 2023.10.31 -1 3 225245

Nem azért nem érdemes vitatkozni vele, hanem mert nem megfelelő vitapartner stílusilag.

Előzmény: generátoros (225243)
rferi Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225244

Az én ilyen módon készült asztalomban olyan csavar van behajtva a lábba, ami a lábban facsavar, a vaslemez felé pedig metrikus. Kapható ilyen most is. Asszem nekem nyolcas csavar tettek be. És a vaslemezhez egy szárnyasanyával huzatták oda, amitől szétszedhetővé vált az asztal amatőrök által is. Csak a négy anyát letekerik, kiesnek alábak, és máris alig foglal helyet az asztal a költözéskor az autóban.

 

Ilyen csavar van benne:
https://www.onlinevill.hu/aszok-csavar-8x120mm-fa-fem-menetes-csavar?gclid=Cj0KCQjwy4KqBhD0ARIsAEbCt6jXvd-jN0YTTx7BrrwFWywHnrxNjbt_UqU6I9jrX1N5rFIn-J9LoyIaAg8vEALw_wcB

Előzmény: halaloszto (225211)
generátoros Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225243

akármilyen vacak a stílus és akármennyire nem ő a fórum kedvence, jó nagy  tudást szedett össze a műbútor készítés restaurálás témában. nem érdemes vitatkozni vele. 

Előzmény: Paco155 (225238)
BJaca Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225242

Összeraktam egy ventilátort laminátparkettából. Egész jól lehet ezzel az alapanyaggal dolgozni. Csak egy  kis porszívó motorom volt otthon, már 30V-ról egész jó volt a légszállítása. A kerék átmérője 18cm, 6cm magas, és 6 lapát van benne. Óvatos duhajként rákötöttem 100V-ot egy trafóról. A teljesítménye meglenne a motornak, de ezeket úgy tervezték, hogy a beszívott levegő hűtené, így pillanatok alatt felforrósodott, de még ciklonos leválasztás után sem merném átvezetni rajta a kifújt fűrészporos levegőt. 

Paco155 Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225241

Szerintem nagyon függ attól, mivel akarod ráragasztani.  

Ha PVAC-val  az vízbázisú és van rá egy minimális* esély. Ha kontaktragaccsal kened meg mindkettőt, és mint a mozaikor úgy rakod fel, minden elemet a helyére kalapálva akkor én úgy gondolom biztosan sík marad.

Feltételezem, hogy a művelet után a lap mindkét oldala felületkezelve lesz szóval utólagos nedvesedés egy oldalról nem valószínű. 

 

* azért tartom csak minimálisnak, mert a rétegelt az nem fog ennyitől vetemedni, nem engedi a keresztszálazás.  A díszítést pedig szintén keresztszálba rakod fel akár kosár vagy halszálka mintába akár chevronba rakod. A darabok lesznek egymásnak az ellenhúzói. 

Előzmény: halaloszto (225230)
Paco155 Creative Commons License 2023.10.31 -1 1 225240

Nincsenek magas elvárásaim... 

Tudom, hogy nem változott meg, most is a harmadik hozzászólását már neccesen kezdte, de ha szerencsénk van csak ennyi volt, és elmegy magától. 

Előzmény: 409 (225239)
409 Creative Commons License 2023.10.31 -1 2 225239

 

 Lesz ez még máshogy is......  :///  (szokás szerint)

Előzmény: Paco155 (225238)
Paco155 Creative Commons License 2023.10.31 -1 0 225238

"... de logikus dolgokat ír."

 

 de logikus dolgokat IS ír.

Előzmény: BJaca (225237)
BJaca Creative Commons License 2023.10.31 0 0 225237

Echte sváb mestere volt, és jól is tanult. Tekints el attól, hogy felsőbbrendűnek érzi magát, és még kell hozzá egy svábasztalos-magyar szótár is, de logikus dolgokat ír.

Előzmény: kofic (225236)
kofic Creative Commons License 2023.10.31 -1 5 225236

Deja vu, popcorn? 

Törölt nick Creative Commons License 2023.10.30 -2 0 225235

Na még 1 picit adok

 

A 18.század végétől elfogadott és bevált volt sík felületű asztallapoknál akár egyoldalúan is, vagy szekrényoldalnál, hogy 1 nagyméretű forró vaslemezt raktak a svartnira és téglával lesúlyozták itt-ott.

Nem volt bak anyagi okokból sem és 1xűbb is volt kivitelezni.

A barokkban pl. szögeltek ezt megelőzően hullámos részeket ( sík vagy térgörbe felületeket ), én is nagyon sokszor csak így csinálom az ívelt felületeket mert nem kell szorító és ellen culag!

Amikor kihűlt ( csontenyvvel mindkét oldalon glejtnizett ) az előzőleg MEGCANOLT felületű svartni és hordozó faalapanyaga-( de lehetett más is ), hogy egyszerűen nem vetemedett semerre és tökéletesen sík volt és szűcs mentes.

 

A régi korok mesterei zseniálisan logikusak és 1xű-ek voltak, mint a faék! ;-D

Előzmény: halaloszto (225230)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.30 -2 0 225234

Van több rég elfelejtett technika!!!  ( iskolában már jóval a gengszterváltás elött sem tanítottak ilyesmiket SAJNOS, csak bizonyos mesterektől lehetett elsajátítani HA az méltónak talált rá! ebben a fasza világban )

 

amivel szorító bakolás és egyéb terheléses préselés nélkül is lehet akármit-IS borítani- furnérozni!

 

Lásd bombay komód, ebben az esetben és sík felületnél is a melegenyves-csontenyv ragacsolás a célszerű-mindkét oldalon glejtnivel megkenve.

 

És mivel rögzíted a sík felülethez a svartnit-furnért vagy fát???

 

Ha a glejtni mekkszáradt mindkét felületen! , akkor 1xrűen a fa színéről rámelegítesz vasalóval vagy valamilyen hőforrással, miközben rányomod a felületre.

 

120 éve ( és előtte is többek között ) így furnérozták a bútorokat a két ajtósig bezárólag ( persze a melegenyvbe raktak némi mészkőport és gyantát ;-) )

 

89 óta bűvölöm a témát gondolhatod...;-D

 

Előzmény: halaloszto (225230)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225233

Írott szabály! és gyakorlatban is !

 

Fát-fára szálára! én kicsit eltolom szögben ha egyenesszálú az erezete!

 

Furnért-furnérra keresztben 8mmvastagságig!

 

Alapszabály! : ha a borítás anyagának a víztartalma magasabb mint az alaplemez-anyag víztartalma AKKOR el fog VETEMEDNI ! 

ha 1oldalon van csak ragasztva a felület-( a szög-irány "45 fok halszálkaminta" teljesen mindegy-furnér-fa stb. )

 

Tehát ilyen esetben kétoldalon furnérozunk! vagy borítunk fával sík vagy térgörbe felületeket!

 

A rétegeltlemez tulajdonképpen úgy viselkedik a gyakorlatban- olyan mint 1blindelt lécbetétes klasszikus bútorlap!

 

A víztartalom a lényeges, azért dobják el magukat az anyagok, és elsősorban nem a technika !

 

Ha pl. bakból kifogott ( min. két hét szárítás alapesetben!-nem hőprés csak sima bakolás) és kétoldalon furnérozott asztallapot 1 oldalú huzatnak teszel ki úgy el tud vetemedni mint a nagyanyám teknője.

Előzmény: halaloszto (225230)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225232

Egyébként 1xség szempontjából nem lett volna ross HA rétegeltlemezből van az a keksz! ( ami persze lehetett volna 10mm vastagságú is! )

Ha kivésed megráspolyozod kívül belül finoman eltávolítva a "ragasztómaradványokat" és lombfűrésszel kivágsz mekkfelelő méretű kekszeket majd összeszorítózod "akár spárgával"-mint a keretesfűrészt-lásd példa,  akkor jó lesz hosszútávon a stabilitása

Természetesen D3 ragacssal jól megkenve minden résrészén felfekvő felületén az idegencsapozást!

 

 Simán mekk tudod csinálni magaduramként ! ;-)

Előzmény: rezgaras (225205)
Fűrész Elek Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225231

Ugye ez csak vicc?

Ezen csak a lamello van megragasztva, az se túl bőségesen. Nyomorult kontár az ilyen, nem asztalos.

Előzmény: rezgaras (225205)
halaloszto Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225230

Sziasztok, 

újabb kérdés:

 

Csináltam már kisszekrényt saját furnérozású lapból. 12mm rétegeltre ragasztottam 2x3mm svartnit, így adta ki a 18mm-t. Szép stabil, nagyon bevált. 

 

Ha szekrényajtót csinálnék, ilyen halszálka meg egyéb mókás mozaikosat úgy, hogy 12mm rétegeltnek egyik oldalára ragasztanék 3-6mm vastag tölgy "parkettákat" mindenféle mintában, az elvetemedne? Mit kellene a másik oldalára tenni ellene? A parkettákat szorosan tegyem, vagy direkt hagyjak közöttük egy papírlapnyi helyet, akkor nem nyomják el az egészet? (az élüket feketére festeném, akkor a fuga nem feltűnő)

rezgaras Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225229

Na itt látható, amit említettem! Az IKEA sarokvasalat, ami a szélén egy horonyba megy be. Az kibírt bő 25 évet, pedig nem kíméltem...

Előzmény: Soká (225227)
rezgaras Creative Commons License 2023.10.30 0 0 225228

Nekem is eszembe jutott, de hogy lehet úgy normálisan rögzíteni a lábat? Az asztallapba tessauer, a lábba ászokcsavar? Valami még kell ahhoz is.

Előzmény: generátoros (225226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!