Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

Dulifuli Creative Commons License 2008.04.28 0 0 23768
olyasmiről van szó, amit te nem ítélhetsz meg, hiszen nem áll rendelkezésedre az eszköz hozzá (másik sebessége).

Csakhogy ez nem mindig igaz. Konkrétan abban az esetben, amikor valaki utolér, akkor egészen biztos, hogy nagyobb a sebessége. Így aztán ha a sebességtúllépés mértékét nem is, de a tényét ebben az esetben igenis meg lehet ítélni. De ezzel nyilván ti is mind tisztában vagytok, csak adjátok itt a hülyét.
Előzmény: Hooshee (23756)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.28 0 0 23767
A szabály szerint te nem döntheted el az én sebeségemről, hogy az szabályos, vagy nem. Ennyi.
Előzmény: Dulifuli (23766)
Dulifuli Creative Commons License 2008.04.28 0 0 23766
Igen, van gyorsabb, és éppen ez a baj, mert szabály szerint nem lehetne. És az, hogy a szabály mit mond, igenis értelmezés kérdése, mert abban nincs szó arról, hogy az elől is le kell húzódni, aki gyorsabban megy a megengedettnél. Igaz, hogy másról sem, azaz egyáltalán nincs benne szó sebességről, de van olyan szabály is, amelyikben viszont van. Tedd egymás mellé a kettőt, és meglátod, hogy lehet-e olyan jármű, aki letolja azt, aki a megengedett legnagyobb sebességgel halad!

és szavad nem lehet, ha esetleg kissé szűken előznek, és kénytelen leszel a fékbe taposni...

Ja, mert a száguldozóknak mindent lehet, sőt szabad, de aki nem teszi, annak még szava sem lehet, mi? Aki ilyet ír, annak simán el kéne venni a jogsiját...
Előzmény: Hooshee (23711)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23765
ebben nincs is vita.
Előzmény: ghosty9 (23763)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23764
"Ilyet senki nem is mondott, hogy azt kéne csinálniaz szabályos lenne."

Pontosan. :-) Csak a tilosban járó gyalogosra rágyorsítás az pont ilyen is tud lenni.
Előzmény: Hooshee (23762)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23763
"és itt esetleg egyedül a balesetveszély okozása jöhet szóba"

Pont erről beszélek. Simán gyorsíthatsz, ha ezzel nem azt eredményezed, hogy érzésre centikre húzol el mögötte (ez ilyen esetben lehet akár egy méter is), vagy hogy csikorgó kerekekkel kell aztán megállnod, mer' ezek így tilosak. Csak ha meg jó messze mennek át előtted, tehát úgy, hogy 50-nel menve is biztonságosan át tudnak még érnielőtted, akkor meg már nem arról van szó, hogy rágyorsítasz a mocskokra, hogy húzzanak már az utadbul, ahol nem is lenne joguk lenni. :-)

(Szóval röviden: a rágyorsításos ijesztgetéssel akkor van bajom, ha tényleg ijesztő is, mer' azért az már veszélyes is tud lenni. De legalábbis veszélyesebb, mint volt a szitu előtte.)
Előzmény: Hooshee (23761)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23762
Ilyet senki nem is mondott, hogy azt kéne csinálniaz szabályos lenne.
Előzmény: ghosty9 (23760)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23761
"Attól, hogy piroson jön át, te még nem ütheted el, ha meg is tudsz állni."

Nem is erről volt szó. Hanem hogy dudálhatok-e, meg gyorsíthatok-e. Nyilván nem üthetem el. Dudálni szerintem vitán felül, a gyorsítás az lehet kérdés, de az sem azért, mert nem foglalkozhatok azzal hogy nekem zöld van, a gyalognak meg piros, mert egyrészt úgy, ahogy a másik esetben it nekem a rám vonatkozó rendelkezéssel kell foglalzkozni, és itt esetleg egyedül a balesetveszély okozása jöhet szóba, másfelől mert ezek objektív dolgok, a másik sebessége meg számomra nem az, de még a sajátom is neccesen. Úgyhogy alapvetően én azt mondom, hogy maga a két szituáció nem feleltethető meg egymásnak.
Előzmény: ghosty9 (23759)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23760
Szóval ez a rágyorsítás is olyan, mint hogyha az előtted sztrájkoló Dulifulit nekiállnál tolni. Villogni, indexelni, dudálni belefér, óvatosan megelőzni jobbról is so-so, de veszélyes szitut teremteni (ill. azt fokozni)?
Előzmény: ghosty9 (23759)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23759
"Az eredeti szitu viszont nem rokon"

Jaja, ez így van.

"és a vázolt piroslámpás sem."

Dehunnem. Attól, hogy piroson jön át, te még nem ütheted el, ha meg is tudsz állni. És a rágyorsítás (kiszámított hopp-pont-mögötte-húzok-el) simán vezethet elütéshez, elég, ha csak megbotlik, vagy megtorpan egy pillanatra a dudálás miatt. Meg egyáltalán, nem túl KRESZ-konform egy már kialakult veszélyhelyzetet tovább fokozni csak azér', mer' "nekem van elsőbbségem". (Ha meg eleve nem is volt veszélyhelyet, akkor kár teremteni egyet.)

A dudálásra nem szóltam semmit term. :-) (Hacsak azt nem, hogy ne tagadjuk, itt nem baleset-elkerülési célból használjuk, hanem hogy melegebb éghajlatra küldjük a másikat. Én is azé' szoktam, általában.)
Előzmény: Hooshee (23756)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23758

Úgyis van. Huja kocsog gyalogosok, ne mászkáljanak a pirosban. Ha meg mégis megteszik, akkor ne csodálkozzanak, ha rájuk dudál az ember. Természetesen nem azért, mintha önkéntesrendőr lenne. Kizárólag balesetmegelőzési céllal.

Úgy alapvetően meg elvárható, hogy ha én jövök, akkor mindenki más minden szabályt tartson be, velem meg ne foglalkozzon, mer az nem dolga neki.

:)

Előzmény: Hooshee (23756)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23757

Hápedig. Idézek egy klasszikust:

 

"az ő viselkedése (teljesen jogos, az én viselkedésem folyományaként, de ez nem mentség, osha nem is volt) szabálytalan. "

 

:)

Előzmény: Hooshee (23753)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23756
Az eredeti szitu viszont nem rokon, és a vázolt piroslámpás sem.

UGyanis ott olyasmiről van szó, amit te nem ítélhetsz meg, hiszen nem áll rendelkezésedre az eszköz hozzá (másik sebessége). Míg ellenben a piros lámpa/zöld lámpa elég objektív, és a kürthasználat teljesen jogos az autós részéről, mikor felhívja a figyelmet a szabályszegő és balesetveszélyes viselkedésre :) Addig a pillanatig, amíg el nem üti esetleg, betű szerint nem szabálytalan.
Előzmény: ghosty9 (23755)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23755
Egyébként ez a szitu rokon szerintem az észrevehető, csak szabálytalan helyen parkolással. Ha nekimész egy ilyennek úgy, hogy azt simán elkerülhetted volna (tehát a baleset létrejöttében az álló autó nem szerepelt az okok között -- ugye az nem ok, hogy ha nem ott áll, hanem húsz méterrel jobbra, vagy Bükkszentkereszten, akkor nem is találkoztok :-) ), akkor őt megbüntetik tilosban parkolásért, de a balesetér' te leszel a felelős.
Előzmény: ghosty9 (23754)
ghosty9 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23754
"Teljes joggal gyorsít (egészen 50ig)"

Egyébként nem. Attól, hogy egy gyalogos négykézláb mászik az út közepén (mondjuk ilyenkor már nem gyalogos, inkább csak négykézlábas :-) ), ha már látod, nem ütheted el. Nomeg ne tegyünk már úgy, de tényleg, mint hogyha ilyenkor a rágyorsítás, meg a dudálás nem az anyádatte gépesített megfelelője lenne. :-)
Előzmény: Hooshee (23729)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.26 0 0 23753
Ebben nem értünk egyet. Két külön szabályról és értelmezésről beszélünk. Akkor idézném elő, ha neki bármiféle jogalapja lenne az én szabálysértésemet megítélni, valamint eszköze kétséget kizárólag megállapítani. Miveln ilyenre sem eszköze, sem jogalapja, ez nem is rá tartozik, neki a rá vonatkozó szabállyal kell foglalkoznia, és annak eleget tennie.
Előzmény: Trebitsch (23752)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23752

De ezt a csatlakozást, ezt ugyebár természetesnek tartjuk, mert nem várjuk el, hogy ő (és csak ő) szabályos legyen.

Tehát előidézed.

Előzmény: Hooshee (23751)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23751
" akkor előidézel két barmot egyszerre."

Én ugyan nem. Nem tartok pisztolyt a fejéhez, hogy ne menjen ki előlem. Az már a saját szuverén döntése, hogy csatlakozik hozzám a baromságban.

Előzmény: Trebitsch (23749)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23750
No, akkor meg is egyeztünk :) Mi.Csak az a baj, hogy Dulifuli nem fog abba belenyugodni, hogy az ő viselkedése (teljesen jogos, az én viselkedésem folyományaként, de ez nem mentség, osha nem is volt) szabálytalan.
Előzmény: Trebitsch (23748)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23749

Hát ja. De ha a lecsupasztott alapesetet vesszük, és úgy számolunk, hogy aki szabálytalankodik, az barom, akkor amennyiben gyorshajtasz, akkor előidézel két barmot egyszerre.

Ha meg nem, akkor nincs egy se.

 

Előzmény: Hooshee (23747)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23748

Ez így nagyjából stimmel is, azt hiszem.

Azzal az apró kiegészítéssel, hogy mint megállapítottuk, Dulifuli nem tudna szabálytalan lenni, ha te nem akarnál gyorshajtani, mert akkor az egész szituáció létre se jönne.

 Ergo neked nincs semmiféle etikai alapod reklamálni a másik szabályosságát. Neki van, mert nem ő kezdte. Nem is tudja elindítani a balhét, amíg te nem gyorshajtasz.

 Tolvajtól lopni nem bűn, kard által vész, ki kardot ragad, meg egyéb efféle ókori közmondások.

 

Ettől persze még Dulifuli is szabálytalan. :)

 

 

Előzmény: Hooshee (23746)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23747
Attól, hogy a minősítés mindenkép az emberen múlik. HA az a default, hogy aki szabálytalan, az barom, akkor rögtön már csak két eset marad a vázolt szituációban, merthogy a vita alapja az, hogy megérkezünk gyorsabban a szerinte maximális sebességgel haladó Dulifuli mögé.

UGye ez már eleve érdekes kérdés hogy mitől tudja ő, hogy dekára annyival megy, és miért kéne nekem az ő km órájának pontosságát elfogadnom ,mint mögötte haladó.

De ettől most vonatkoztassunk el, és legyen, ő valóban tizedre a maximális sebességgel halad, én pedig gyorsabban jövök mögötte. Ez volt a kiindulási élethelyzet, és ez most független attól, hogy ki hogy közlekedik, nem jelent mindenáron gyorhajtást, hanem egy mindennapos szituációt jelent. Tekinthetjük fikciónak is, bár szerintem nem simeretlen előtted, hogy akár az M3 kivezetőn 80as tábla hatálya alatt 85-90-100akat tartanak a népek a belsőben.

Ha pedig egy ilyen szitu előfordul, AKKOR vagy az a négy kimenet van amit ismertettem, vagy ha úgy tekintjük hogy szabálytalan=barom, akkor két eset a definíció miatt esik ki. Dulifuli ennek szeretne ellentmondani, hogy demárpedig ő akkorse. DE. Vagy akkor a gyorshajtó sem, ugyanazon az alapon.
Előzmény: Trebitsch (23737)
Hooshee Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23746
Ezzel mind egyet lehet érteni, ugyanakkor Dulifuli pontosan ugyanúgy nem prédikálhatja a vizet, hiszen az ő magatartása ugyanúgy szabálytalan. Ennek a kimondása a cél, nem más. Mint lenteb írtam, nekem semmi gond a "száguldozós barom jelzővel", amíg magára pedig a feltartós barom jelzőt véli megfelelőnek. A kettős mércét, miszerint az én szabálytalanságom az jó, a tiéd rossz, nem tartom elfogadhatónak. Ennyi.
Előzmény: Trebitsch (23742)
giornalista Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23745

hüpp, te zseni.

Előzmény: Trebitsch (23744)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23744
Ezen a színvonalon mást beszélgetőpartnert kell keresned.
Előzmény: giornalista (23743)
giornalista Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23743

látod, nem érted.

 

én nem tartom magam szabályosnak Dulifulival ellentétben. nem hazudom azt magamról, hogy szabályos vagyok, nem prédikálom a vizet. engem csak zavarnak az olyan tetvek, mint ő, aki a gatyájában kotorászik, miközben "nála gyorsabban senki sem mehet". mert ezt ő el akarja dönteni, pedig ehhez nincs joga. attól, hogy Fabioa, még nem rendőr.

 

nem követelek én tőle semmit, csak elég vicces, hogy a saját szabálytalanságát megmagyarázza azzal, hogy a másik is szabálytalan. ez kiváló, tényleg.

 

ha ennyire el vagy tévedve, inkább olvasd el elölről az egész vitát.

Előzmény: Trebitsch (23742)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23742

De, én fölfogtam.

Azt hiszem, te viszont nem. Onnantól kezdve, hogy te szabálytalan vagy, mint tudatos gyorshajtó, semmiféle jogod nincs elvárni a másiktól, hogy szabályos legyen veled szemben.  Mire föl? Te szabálytalankodhatsz, ő nem?

A "ki a barom"c. kis bináris gondolatmenetben pedig te mindenképpen barom vagy. (Nem személyeskedés, elemi logika. Tényleg.)

 

Szóval egyetlen dolgot tehetsz: ha mindenképp gyorshajtani akarsz, szabálytalanul, akkor kerüld ki a Dulifulit jobbról.

És ne prédikálj vizet neki, miközben te bort iszol.

Előzmény: giornalista (23741)
giornalista Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23741

látom te sem fogod fel, hogy miről is beszélünk.

 

igen, jelen egyenletben az állandó, hogy gyorshajtunk. az egész ebből indul ki. Dulifuli szerint nála senki nem mehet gyorsabban. ő ezért nem megy ki.

 

ha neked ez így oké, akkor tartson fel téged Siófoktól Fehérvárig a Fábiájával, amíg megelőz 2 kamiont.

Előzmény: Trebitsch (23738)
Trebitsch Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23740

Olvasni, olvasni, olvasni.

Ahogy Le.... Izé. Az más. Mindegy. :)

Előzmény: Törölt nick (23739)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.25 0 0 23739

Ezt a gyorshajtas mindenaron hulyeseget honnan vetted?

 

sb

Előzmény: Trebitsch (23738)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!